Weekblad voor Waddinxveen m una Maed&c de Vrouw PUROL De. Spiegel van de week zonnewarmte Rassenhaat PRinses m&Rijke veRjdARt NIEUWS uit o-wze. waanplaats Ruwe.rode handen No 557 vrijdag 17 februari 1956 lie jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Inu neooen wy aan toen onze ys-zon- dag geiiao. ssa moei Lreen wma en een leuker zonneije. ais nee ae lezers en lezeressen is gegaan ais ae samenstel ler van aic oveiZicnc. aan neooen zy kosieujK genoten. i>an neooen zy ge zworven over vaarten en stoten, aoor een neernjK wincerianascnap, aat, letteriyk en figuUrijjk nu eens van een anuere kant wera gezien. Ais net grootste en grootste evene ment aat -ueaerianü aes wmcers Kent, üe Jsiisteaentocnt. acnter ae rug is, moge ae winter raaiKaai alsctieia ne men. Baten aan üe zacnte aagen maar weer Komen, zoaat wjj ooK ae narig- heaen aie üe barre wmter braent weer spoeaig zijn vergeten. L)it is eenter niet gebeurd, Koning Winter is nog aityd aan üe regering en bet ziet er naar uit dat bij voor lopig nog geen troonafstand zal boen. De ebsteaentoent is voibraebt met een record aantal deelnemers. De uit slag was wel beei bijzonder, want prezen konden niet uitgereikt wor den, daar er geen prijswinnaars wa ren. Er was deze week ook nieuws, dat wij eigenlijk wel spoedig zouden wil len vergeten. Het grote nieuws was wel, dat de maandenlange onderhande lingen te Genève moest beeindigen, zonder dat de delegaties erin waren geslaagd tot bepaalde afspraken te komen. Een gescnilienregeling als bet Uniehof van Abritage niet meer zou bestaan vond de Nederlandse dele gatie te vaag en de Indonesiërs wen sten die regeling in geen geval in han den te stellen van het Haagse Interna tionale Gerechtshof omdat h.i. dit in breuk zou maken op de Indonesische soevereiniteit. De veelbesproken Ne derlands-Indonesische Unie, reeds ve ie malen doodverklaard, en de over eenkomsten der Ronde Tafelconferen tie blijven dus voorlopig van kracht. De vraag is nu. of Indonesië een zijdig de Unie zal opheffen en de ac- coorden van 1949 ongeldig zal verkla ren wat ondertussen gebeurd is. Dit zelfde kan gezegd worden van het afbreken der onderhandelingen m de Stichting van de Arbeid. De moeilijkheden, die zich in de Sociaal Economische Raad voordeden toen de S.E.R. advies zou uitbrengen over de mogelijkheid van een loonsverhoging, het z.g. „ruimte-rapport", kwam ook in de Stichting van de Arbeid aan het licht. Het verschil in opvatting over de vraag wat er moest gebeuren, werd zo groot, dat men het maar be ter oordeelde, de onderhandelingen af te breken en het vraagstuk der loonsverhoging in zijn geheel in han den te stellen van de regering. De Stichting kon niet meer functi- onneren, zo wera m net communiqué gezegu. ue belangengroepen, ue werk- gevers en ae wenaicineis, Konuen net mee eens woraen, zouat voigens som- ringen ue öucnurng geen reuen van beslaan meer neen en ten aoue is op- gescmeven. Kouaen wy by ait „ver- seneiuen een graireae moeten nou- aen, aan zouaen wy, overeenkomstig ae zegswys: van ae aoae niets aan goeas, winen opmerKen aat voor ae geneie iNeaenanase economie ae üuenting neei goed werK neeit ver- ricnt. Bunaer overaryvmg Kan woraen gezegd, aat door naar tocuoen zowel ae belangen van werkgever als üie van ae werknemers konaen woraen axgewogen en aat daarnaar voorstel len aan de regering Konaen woraen gedaan. Aigezien van üe vraag, ol de werknemers by dit alles voldoende deelden in de weivaart, mag worden vastgesteld, dat de arbeidsrust, weinig stakingen, én die veelbesproKen wei vaart er zeker waren, dank zij dit in stituut. De Stichting toen ving de ge schillen der belangengroepen op, zo dat üe regering op tiaar compas kon zeilen .Is dit nu atgeiopen? De hoop biyit, dat hetgeen gebeurde nog geens zins het einde van de Stichting bete kent, omdat de werknemers, blijk baar opgeschrokken door het negatie ve resultaat der onderhandelingen, thans weer één lijn trekken gelijk de werkgevers altijd deden. Afwach ten dus maar weer. Deze stelling werd niet gehuldigd door de eigenaren van de Diamant beurs te Amsterdam, welk gebouw door een grote brand werd geteisterd. De brandweer was nog niet met de nablussing gereed, toen de heren al hadden besloten, dat de uitgebrande kantoren der bovenverdieping spoe dig zouden worden opgebouwd. Voor miljoenen aan diamanten werden ge spaard. De brandvrije kluizen had den het gehouden. De schade werd op enige tonnen geraamd. Van miljoenen gesproken. Mensen die Meyer of Mayer heetten maken een kans op een erfenis van lietst 18 miljoen tenminste als zij afstammen van een zekere Jozeph Mayer, die in 1860 in Engeland in het plaatsje Han- ley, is overleden. Er moeten ongeveer 70 Nederlandse Mayers zijn, die thans door een paar Zwitsers in Nederland worden opge spoord. Maarde gehele stamboom van de oude heer Mayer moet com pleet zijn. voor de bank of Engeland waar de miljoenen zyn gedeooneerd. het geld vrijgeeft. De twee Zwitsers leiden een goed bestaan van de erfe nis die nog komen moet. De heren en dames Mayer echter nog nietAf wachten maar! KOPEN AAN DE DEUR Onder de vele bezigheden, die de dagtaak van de huisvrouw vullen neemt het 'bewaken van de voordeur een belangrijke plaats in. Dagelijks brengen onze draagsters van het huis houdelijk gezag vele minuten aan de poort" van hun domein door. Zy ont vangen daar eventuele bezoekers (sters), die meestal welkom zijn, een enkele maal ook niet. Deze komen ook wel eens op een ongelegen moment. Dat kan men spoedig bemerken. De meeste van die .ongelegen" be zoekers kunnen zelf uitrekenen op welke momenten van de dag zij door hun komst meer van de bestaande „goodwill bederven dan cultiveren, omdat zij doorgaans weten oo welke dagen en uren de bezochte huisvrou wen druk zijn met het «ereedmaken van de maaltijd of juist de was doen. dan wel de „wekelijkse beurt" aan ka mers en gangen plegen te geven. Men houde daar rekening mee en men blijve dan liever thuis of men ga naar een ander, die meer tijd heeft voor een thee-uurtje of babbel-kwar tiertje. Niet echter de bezoekers wekken zozeer economische problemen. Dat zyn meer de leveranciers en bezor gers. Onder de laatsten vinden we de postbode, de bezorgers van dag. en weekbladen de kwitantielopers van verzekeringen en ziekenfondsen. Zij hebben allen meestal hun vaste route van komen en gaan en worden meest al ai verwacht, omdat de verstandige huisvrouw immers rekening houdt met hetgeen ze op bepaalde daeen betalen moet en dus het geld klaar heeft lig gen. De leveranciers vragen meer aan- u^t' Onder hen kunnen we onder scheiden de geregelde en de ongere gelde leveranciers. De eersten komen getrouw en meestal op vaste tijden, «en vindt daaronder de bakker en ïjager. de kruidenier en de melkboer *9 hebben een vaste prijs voor hun artikelen. Ze nemen him bestelling op en leveren tegelijkertijd de goederen 1 komen later terug. Deze hande lt? ll;|n meestal welkom. e huisvrouw krijgt van hen dik wijls de niet gepubliceerde dorps nieuwtjes te horen. Ze maken een grapje en een praatje en breken daar mee dan eens de uren van eenzaam heid voor de huisvrouw. Tussen de bezorgers en geregelde leveranciers verschijnen de ongeregel de leveranciers. En bij hen komen er voor de huisvrouwen de problemen. Soms ontstaan er vragen omtrent het aangebodene. Dan weer pijnigt zich de draagster van de huishoud- kroon met dé vraag hoe zij deze be- Alsdoor worden verkoudheden bij Vader, Moeder en Kind verdreven met zoekers de deur moet wijzen (als hij reeds binnen is) of kwyt moet raken. Men vindt onder deze van deur tot deur gaande kooplieden, propagandis ten. bedelaars etc. de meest uiteenlo pende figuren. Soms zyn het kooplie den uit verre landen met fraai be werkt leder of wand- of vloerkleden. Er zijn smokkelaars onder, die langs de normale weg hun waren niet aan de man durven te brengen. Zo nu en dan wordt er langs deze weg ook ge stolen waar van de hand gedaan. Er zijn kwasi-kunsthandelaars onder, die voorgeven over biezondere schilders kwaliteiten en te beschikken of zij roemen zich miskende pottebakkers. Er verschijnen woonwagenbewoners met een vreemdsoortig allerhanden en ook wel bedelaars, die wel eens simu leren invalide te zijn en soms ook brutaalweg bedelen zonder daarbij kunstjes te vertonen. Al deze figuren speculeren op de onwetendheid van de huisvrouwen, op hun argeloosheid of op onvoldoend ontwikkelde commerciële kwaliteiten. Meestal wacht men op een overmaat aan gevoel en een tekort aan verstand en daarom is voorzichtigheid geboden Men behoeft zich over bedelarij of landloperij niet het hoofd te breken. HulpDeUoevenden kunnen zich in onze dagen tot zoveel instanties met een sociale taak wenden, dat zij heus zon der die bedelarij wei aan de kost zul len komen. En voor zover die bedela rij op arbeidsschuwheid of op andere ongunstige eigenschappen berust, moet men ze eveneens tegenwerken. Deze categorie moet dus kort en goed met een „neen" worden wegge zonden en vooral met lege handen. Laat men hier zijn goede hart wer ken, dan bevordert men een misstand, die met wortel en tak moet worden uitgeroeid. Ook met betrekking tot de bonte rij van handelaren die de meest vreemdsoortige goederen aanbieden, zij men zeer gereserveerd. Het is ris kant om deze mensen binnen te laten, want want raakt men ze soms zeer moeilijk kwijt, omdat er veel brutale rakkers onder schuilen. Door hun brutaliteit moeten ze immers meestal aan de kost komen. Vooral wanneer men een zwak- commerciële aanleg heeft, wijze men deze mensen kort en goed van de deur omdat het zaken doen dan meest al een miskoop voor de huisvrouw ten gevolge heeft. Heeft men belangstelling voor dit soort handel dan kan men ook aange name minuten beleven en zelfs op voordelige wijze zaken doen. Want naast de malafide figuren komen er ook bonafide venters aan de deur. Voor de belangen van de huisvrouw vervullen zij een nuttige functie om dat zy dikwijls nieuwe artikelen bren gen en daarbij tevens de voorlichting verzorgen. Het bestaande assortiment kunnen zij aantrekkelijk maken door aanbiedingen tegen niet te hopen prij zen. Het is niet wenselijk elk onver wacht overgaan van de huisbel reeds bij voorbaat te veroordelen, Maar voor huisvrouwen, die zich onzeker voelen bij de komst van iedere vreemde of onbekende leverancier geldt nog steeds de goede raad; plaats een kaartje achter uw deurvenster met opschrift: aan de deur wordt niet gekocht. Zaterdag 18 februari as. viert prinses Marijke de jongste telg uit ons koninklijk huis haar negende verjaardag. Dat betekent feest in Neder land. De vlaggen zullen weer vrolijk wapperen want ons gehele volk leeft op die dag mee met onze jongste prinses, die als Benjamin de lieveling thuis is en in het hart van het nederlandse vulk een apart plaatsje inneemt. Ongetwijfeld zullen haar op die dag vele geschenken worden aangeboden zullen tafereeltjes als op onze foto weer voorkomen. Hier ontvangt hk.h. prinses Marijke uit handen van een oude dame uit Raamdonk- Veer een prachtige pop in brabantse klederdracht, terwijl haar moeder en enige gasten lachend toekijken. Wij wensen prinses Marijke een prettige verjaardag en nog vele jaren in geluk en voorspoed temidden van ons allen. LEZING VOOR HERV. JEUGDRAAD. Woensdagavond werd in het Herv. Wijkgebouw een Jeugdavond gehou den. voor de leden der ver. aangeslo ten bij de Herv. Jeugdraad, en verde re belangstellenden. De spreker voor deze avond Ds C. A. van de Bosch van Bodegraven was wegens opname in een ziekenhuis verhinderd zijn aange kondigde lezing te houden, en werd vervangen door de voorzitter van de Herv. Jeugdraad Ds. J. van der Haar, welke sprak naar aanleiding van het onderwerp „Sneeuw en ijs in schrif tuurlijk licht". In dit gezien de weers omstandigheden wel een zeer actuele onderwerp, zette spreker uiteen wat dit natuurgebeuren ons te zeggen heeft. In de eerste plaats doet het ons denken aan de trouw van God, Die in het Noachietische verbond belooft dat zomer en winter zaaiing en oogst nimmer zullen ophouden. God heeft zijn ordeningen gesteld ook in het rijk der natuur. Maar niet God is aan die ordeningen onderworpen, maar veeleer omgekeerd; God onderwerpt die or deningen aan zyn wijs bestel, en al macht. Zo kan het gebeuren, dat Hij een land en volk zegent in en door de seizoenen; maar evenzeer kan het voorkomen |dat Hij een volk met oordelen komt bezoeken. Winter en koude brengen vaak nood en leed voor degenen die gebrek lijden. Het is de diaconale taak en roeping van Kerk en Gemeente dit lijden, waar moge lijk te verzachten. Aan de hand van vele voorbeelden uit oude en nieuwe Testament toonde spr. aan dat de Bijbelschrijvers bij Geesteslicht menigmaal aan dit stuk natuurgebeuren him beelden hebben ontleend. David bidt in Ps. 51 Ont zondig mij met hysop, en ik zal witter zijn dan sneeuw. Dit gebed past ook ons aldus spreker, want God wil de zulken horen, en belooft hen: .Al wa ren Uw zonden scharlaken rood, zij zullen wit worden als sneeuw", want het bloed van Jezus Christus reinigt van alle zonden. Ga niet onder in wat werelds genot maar laat U leiden door het onfeilbaar Woord des He ren. aldus besloot Ds van der Haar zijn met aandacht gevolgde rede. Na een koffie pauze werden nog enkele vragen beantwoord. Het Herv. Meisjeskoor onder leiding van Henny Brinkhorst luisterde deze avond op door het zingen van enkele liederen, waarbij Adrie de Goey op uitstekende wijze de solo's vertolkte. Henny Brinkhorst liet vervolgens nog Amerika, dat vecht voor aller volken recht en strijdt tegen terreur. Te Alabama gaf een troep studenten, laf, een staal van rassenhaat, dat 't aanzien van de Staat ver naar 'beneden haalt door velen wordt betreurd, nog sterker: afgekeurd. Is dan bij deze jeugd geen streven naar de deugd en naar de goede trouw ten aanzien van de vrouw? Valt de waardering uit. wanneer een donk're huid een moedig hart omsluit? Dat is geen nieuw geluid. Het is toch wel infaam, dat zo de goede naam van 't volk met zoveel macht onteerd wordt en verkracht. Sla in Amerika het negervolk maar ga daar werken zwart en blank wèl aan dezelfde bank. Maar als een negerin uit een beschaafd gezin ter Hogeschole gaat wordt zij gehoond, gesmaad. Scheepers Ruwe, schrale huid Geneest snel Een sympathieke geste Er zijn in het dagelijks leven en ook in het organisatieleven niet min der, prettige en onprettige dingen. Dingen of handelingen welke het hart verwarmen of doen verkillen. Dingen welke sporen dragen van egoïstisch denken en handelen, ten koste van anderen, maar, gelukkig, ook din gen ten bate en ten nutte van de me demens. Laten we van het laatste iets mogen memoreren. Wat bedoelen we eigenlijk? Och, 't is niet iets van wereldschokkende be tekenis, ndet zoiets als van Geneve of Leeuwarden) maar iets wat elke Waddinxvener toch goed zal doen. 't Is namelijk zo: Toen de Midden standers in het najaar van 1955 be sloten een winkelweek te houden en op de vergadering op alle deelname gerekend werd. kwam, als teleurstel ling, de mededeling van de zijde der kruideniers en sigarenhandelaren dat zij niet konden mee doen aan de te houden St. Nicolaasactie. Men tracht te deze heren er alsnog toe te bewe gen, maar het gelukte niet. De reden hiervan was van interne aard en we verdiepen er ons hier niet in of deze al of niet aanvechtbaar was. Deze branches deden dus niet mee. Gaan we nu eens een rekensom maker», en we berekenen dat elke omgezette gulden een klein snippertje toebracht aan het potje voor de reis van ouden van dagen, dan komen we al direct tot de slotsom, dat bedoelde heren door hun weigering tekort de den aan het zo sympathieke doel. Ogenschijnlijk was het alsof dat snip pertje in de zakken of kassen van genoemde winkeliers terecht kwam. In feite was dit ook zo, maar niemand kon hen hieromtrent iets verwijten. Toch heeft men in genoemde kring dit op dezelfde wijze aangevoeld en gemeend iets te moeten goedmaken. Wat dein ook gebeurd is op de j.l. Dinsdag gehouden jaarvergadering van de middenstandsvereniging. Een der heren, hierin betrokken, deelde mede dat men tot inzicht gekomen was, dat de „oudjes" hiervan niet de dupe mochten worden en overhandigde aan de penningmeester een enveloppe met honderd vijf en tachtig gulden te be stemmen voor het bekende doel. Nogmaals, een sympathieke geste, waarvoor we in onze kolommen, na mens de „oude reizigers", de heren die dit bedrag afstonden een pluim op hun hoed willen zetten. Waarvan acte. X. orgelsolo horen op het Pijporgel „Ach ter Hem aan" in een bew. van J. Zwart. Ouderling Hoogendoorn sloot deze geslaagde Jeugdavond waarvoor goede belangstelling bestond, met dankgebed. JOHAN BODEGRAVEN SPREEKT. Dinsdag 21 februari zal voor de plaatselijke afdelingen van de Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen en de Holl. Mij. van Landbouw spre ken de welbekende Johan Bodegraven, over het onderwerp: „Kris Kras per bromfiets door Europa". De vergade ring heeft plaats in lunchroom van de Water en vangt aan te 7.30 uur. GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad zal Woensdag 29 februari in openbare zitting bijeenko men.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1