DE MAN UIT CHICAGO Een kindervriend uit Moordrecht FEUILLETON 36 e Een verhaal vol verwikkelingen Mijn vroegere secretaresse, Miss Wyatt. raadde mij dit af. Zie de zaken eerst eens aan, zei ze, en probeer er achter te komen hoe de vork in steel zit. Dan kun je altijd nog optreden. Het kwaad is nu toch al gebeurd. Het was een wijze raad, zoals ik er al zo veel van Miss Wyatt genoten heb. En ik kan meneer Jongejans er alleen geluk mee wensen, dat hij erin ge slaagd is, mij deze te ontfutselen. Houd haar in waarde, meneer Jonge jans, met zo'n vrouw naast u kunt u het ver brengen." „Ja daar ben ik nu wel grondig van overtuigd!" glunderde Wim. „Van alle kanten kreeg ik medede lingen over deze zaak, onder andere van ons aller vriendin mevrouw Boom Gelukkig heb ik elders mijn licht op gestoken en dat deze zaak zo gelukkig opgelost is. hebt u te danken aan uw comitélid mejuffrouw de Ruiter. U hebt haar trouwens niet alleen te dan ken maar ik óók. Want wanneer al les gaat zoals wij ons hebben voorge steld, zal het Hollandse bloed blijven ik hoop. dat ik me duidelijk genoeg uitdrukt Nu waren allen van tafel opgestaan, het regende gelukwensen, de burge meester hief zijn glas en toastte op het jonge paar. Riek, nog steeds half verwezen, glimlachte. Dat had je niet gedacht hè?" flui sterde Corrie haar schelms toe, „dat ie nog eens met een milionair zou trouwen." „Ik zou dan ook aan mijn bijdrage aan het ziekenhuis de wens willen ver binden, dat het in de toekomst ons beidert namen zal dragen!" besloo Clarenbough zijn rede. Het hartelijk applaus dat hierna op steeg, bewees wel, dat het verzoek in goede aarde was gevallen. „Maar nu zou ik wel eens willen weten," vroeg de burgemeester, „hoe Tieneer Jongejans hier zo terechter- tijde arriveerde. Want als ik me niet vergis, was hij, onder de indruk van de eh.... moeilijkheden, die zo plot seling op zijn weg waren geplaatst, niet van plan hier ooit weer terug te keren." Jongejans stond op. „Mijn aandeel in de zaak, tenminste de laatste dagen," zei hij enigszins verlegen, is niet zo roemrijk om het maar zacht te zeggen. Ik ben u allen dankbaar dat u het vergeven en ver geten zo vlot in de praktijk hebt ge bracht. Maar ik wil u wel zeggen, dat in de toestand waarin ik verkeerde. de situatie zo volkomen reddeloos leek ,dat ik er geen gat in zag. En onder de gegeven omstandigheden volgde ik de weg van de minste weer stand. Ik nam de benen. Mijn weg voerde naar Kwardam en reeds hal verwege, toen de frisse wind door het open portierraam me zo'n beetje had afgekoeld, begon ik in te zien, hoe misselijk ik me gedragen had. Maar ondanks dat schuldbesef zag ik nog steeds geen mogelijkheid de situatie op te helderen. Ze hadden me die verschrikkelijke brief laten tekenen en alles stond zwart op wit. Ik was in derdaad een figurant, een bedrieger, zo u wilt. En toen dacht ik aan de dame die thans naast me zit - en hij wees op Clare - die mij vroeger dagen van heel nabij heeft gekend - en in de toekomst nog veel nader zal leren kennen. Miss Wyatt. die hier vertoefde als secretaresse van mr Col- verton, had ik reeds ontmoet, zij had mij duidelijk gemaakt, dat ze het spel had doorzien en zoals mr Colverton reeds heeft verteld, dat zij wist hem te beinvloeden. niet dadelijk de zaak op te blazen, maar eerst eens af te wachten. Ik ben dan ook naar haar hotel ge gaan. Het was rijkelijk vroeg, zodat ik eerst maar een uurtje aan de kant van de weg heb zitten mediteren. Ik heb het hele verhaal verteld en ver wachtte een geweldige boetpredikatie. Inplaats daarvan heeft ze gelachen, zoals ik het nog zelden meemaakte. Ik kan u wel vertellen, dat niets me die dag zo zeer heeft verwonderd, maar ook geestelijk en lichamelijk zo heeft opgeknapt, als die reactie. Toen we eindelijk rustig zouden gaan zitten praten, werd meneer De Gooyer aangediend, die mr Colverton wou spreken (die echter afwezig was) zoals hij later vertelde, met het doel alles op te biechten en hem om raad en zo mogelijk om hulp te vragen. Mr Colverton genoot blijkbaar nogal het vertrouwen van diverse comitéleden - dit met een ondeugende blik naar Riek Toen alles verteld was besloten we zo gauw mogelijk uit Kwardam te vertrekken en ergens in de buurt rus tig krijgsraad te houden. Miss Wyatt belde daarna mr Colverton of liever mr Clarenbough op, en deelde hem de stand van zaken mede. Mr Claren bough was verre van verrukt over de ontwikkeling der dingen en vertelde, dat hij eerst zelf de zaak zou onder zoeken, om voor zichzelf zekerheid te krijgen, dat het hier inderdaad geen minderwaardig politiek spelletje, met zijn naam als inzet, betrof, maar dat de betrokkenen volkomen te goeder trouw waren en de burgemeester van niets wist. Dat laatste was hem reeds duidelijk geworden, doordat hij toe vallig met de burgemeester had ge reisd." „Je zou gaan twijfelen of je hier van toeval mag spreken", zei mevrouw Dikkenburg. „Hoe mr Colverton-Clarenbough dat heeft gedaan., tja, dat weet ik niet. misschien kan juffrouw de Rui ter daar meer van vertellen. In ieder geval kwam miss Wyatt van de tele foon terug en deelde ons mede, dat we maar moeten zorgen op de be stemde tijd op het raadhuis te zijn. Mr Colverton (wij wisten nog steeds niet, dat hij in werkelijkheid mr Cla renbough was) zou zien wat hij kon doen. U kunt zich onze verwondering voor stellen toen we daar in duizend ang sten in de burgemeesterskamer zaten te wachten en mr Colverton zich ont popte als de echte mr Clarenbough. Hij heeft mij tijdens dat korte onder houd volledige décharge gegeven en mij opgedragen, mijn rol tot het einde te spelen. Alleen de comitéleden die hier aanwezig zijn. mochten het ge heim vernemen, een geheim, dat wel zal uitlekken, maar dan is mr Claren bough allang weer in Amerika terug. En wanneer hij hier weerkeert om het nieuwe ziekenhuis in te wijden, zal de burgerij van Meeldam alleen maar plezier hebben om de mystificatie en mij en alle anderen de grap gaarne willen vergeven daarvan ben ik over tuigd!" „En nu we dan alles weten." zo eindigde de burgemeester dit merk waardig souper, verzoek ik u met mij het glas te heffen op de voorspoedige gang van zaken in ons nieuwe Claren- bough-De Ruiter ziekenhuis!" Nooit werd in Meeldam een toast met zoveel instemming gedronken! Zelden was in de burgemeesterswo ning een opgewekter en gezelliger feest gevierd. „Ik wou dat deze avond mijn hele leven duurde" sprak De Gooyer on logisch maar duidelijk. Dat zal er van afhangen hoe je je in de toekomst gedraagt, zei Corrie op gestrenge toon, maar haar ogen zagen hem zo vrolijk aan, zodat hij haar be greep. „Je hebt me gewoon voor een vol dongen feit geplaatst," zei Riek tegen Colverton. Ik heb me helemaal niet verloofd met een mr Clarenbough, maar met een arme amerikaanse jour nalist'.' Daarom zou mr Clarenbough zo graag met je trouwen, was het ant woord. ',m Ik ben erg dankbaar voor deze hele geschiedenis, want als de millionair Clarenbough zou ik je nooit zo heb ben leren kennen als toen ik als ge wone amerikaanse reporter langs de kant van de weg zat ,En ik je wonden verbond.." En je me geen gezelschap wou hou den hoewel ik er op aandrong. Maar dat kunnen we inhalen! stelde Cla renbough lachend voor. „Hoe wou je dat doen?" „Door zo gauw mogelijk te trou wen," was het antwoord van de Man uit Chicago. EINDE. HET NEDERLANDSE MOTORRIJ- TUIGENPARK OP I AUGUSTUS '55 Het Centraal Burau voor de Statis tiek heeft thans de uitkomsten van de motorrijtuigenpark per 1 Augustus '55 bekend gemaakt. Het Nederlandse motorrijtuigenpark bestond op 1 Augustus ,955 uit: 503.421 Bromfietsen; 146.171 Motorrij wielen; 15.864 scooters; 267.888 Luxe Auto's6.722 Aujtobussen97.699 Vrachtauto's. 40-JARIG BESTAAN UTRECHTSE JAARBEURS. Maandag 12 maart, de dag vooraf gaande aan de opening van de aan staande Voorjaarsbeurs te Utrecht, zal het 40-jarig bestaan van het Jaar beursinstituut officieel worden her- Meester Lalleman te Moordrecht was een kranig man in het ontleden van zinnen. Zinnen van een hele blad zijde. die schreven de schrijvers toen, wist hij in alle bij- en hulp- en neven gechikte zinnen helder uit de doeken te doen. Elke onderwijzer, van Rotter dam tot aan de poorten van Utrecht, die de hoofdakte wilde halen, kwam in Moordrecht de heksenkunst leren. Het gerucht ging dat hij ook Frans en Engels kon lezen, maar dat werd door velen betwijfeld. Waar zou een schoolmeester, zelfs al hete hij Lalle man, zoveel geleerdheid vandaan heb ben? Hij was voorlezer in de kerk. 'Als hij een hoofdstuk uit de bijbel las liepen de rillingen over je rug" vertel de laatst mijn oud-oom en die heeft hem vaak gehoord. De dominee moet eens gezegd heb ben: 'Als meester Lalleman voorgele zen heeft kan ik eigenlijk wel inpak ken met mijn preek.' In zwoele zomernachten kon het onweer vervaarlijk over de lage da ken van Moordrecht donderen. Dan klopte het anstige arbeidersvolk de dacht. De jubileumviering wordt extra luister bijgezet door de aanwezigheid van H.M. Koningin Juliana, bescherm vrouwe van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs, die bij deze gele genheid het nieuwe, naar Haar ge noemde expositiegebouw op het Croe- selaanterrein aan de Graadt van Rog- genweg in gebruik zal stellen. Tijdens de herdenkingsplechtigheid, die om half vier begint en op het plein vóór de hoofdingang in een beschutte ruimte wordt gehouden zal Prof. Dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, een rede uitspreken. Voorts zullen het woord voeren Mr. W. H. Fockema Andrea, voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs, en Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht. De Koninklijke Militaire Kapel o l.v. Kapt. R. van Yperen zal de plechtig heid opluisteren en de Jaarbeursmars. gecomponeerd door de jonge compo nist Jurriaan Andriessen en aangebo den door het personeel van de Jaar beurs ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan, ten doop houden. Koningin Juliana zal de opening van de hal met een symbolische han deling verrichten, waarna Zij het ex positiegebouw, dat o.a. de buitenland se collectieve inzendingen bevat, zal bezichtigen. Vervolgens zal Hare Ma jesteit een rondwandeling maken over het Jaarbeursterrein en de overige hallen bezoeken. meester uit zijn bed. De bliksem sprong over de grauwe IJsel maar de mensen voelden zich veilig. Als de meester het teken gaf dat het nood weer voorbij was wist ieder dat hfj gerust weer naar zijn bedstee kon gaan. De burgemeester, een potentaat van een man, was zijn beste vriend en zelfs de rijke steenbakkers, die als vorsten regeerden over het IJselland, waren vereerd met zijn bezoek. Wat een heel merkwaardig verschijnsel was. Want de onderwijzer hoorde toen min of meer bij de bedeelden. Er was in die dagen een 'Vereniging tot daad werkelijke bijstand aan min-bezoldig- de onderwijzers', die geld, kleren en oude dekens placht in te zamelen. En altijd te kort kwam. Omdat eigenlijk alle onderwijzers min-bezoldigd wa ren. Die meester Lalleman schreef nu juist honderd jaar geleden geleden in een tijdschrift dat de geleerde naam „De Economist" droeg een artikel. „Slavernij in Nederland" heette het En aangezien juist de eerste verta ling van De Negerhut van Oom Tom

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 5