1 veschenen was keek iedereen er van op. De geschiedschrijving heeft alle eeuwen door, het kind hardnekkig in het donker gelaten. Het kind speelde immers geen rol in het historisch ge beuren. Daardoor schiet er slechts zel den en heel toevallig een flits over het onzegbaar lijden van het kind in de pelgrimage van de mensheid. Een middeleeuwsboek vertelt: „Kin deren van vijf jaar worden op de za dels gebonden en op de hoge neerden vastgezet. Zij moeten met him vader mee op tocht. De krachtige ruiters leggen een lange dagreis af, nemen 's avonds hun intrek in een herberg en leggen zich na de maaltijd op hun leger. De jongetjes echter worden in de stalmest gelegd en mogen niet op staan eer de stalmeester ze roept. Daar liggen ze dan van boven tot onder vol paardenvijgen en doornat, door de paarden gebeten en getrapt. Hu moeten ze zich haasten want er moet wat goeds van hen groeien. Er vallen scheldwoorden en slagen." Dat was het lot lot van de ridder knaapjes Hoe zal het de kinderen van de boer en de arbeider vergaan zijn? Het goud van de Gouden Eeuw was voor de kinderen ook niet weggelegd. De weeshuismeesters van Leiden verhuurden de wezen vanaf hun 5e jaar aan de lakenfabrieken. Bovendien werden er troepen weeskinderen uit België aangekocht. Ze kwamen in schuiten vol hierheen, werden onder gebracht in ellendige barakken en moesten werken van 's morgens vroeg tot ze ,er in late avond bij neervielen. Een rapport uit die tijd meldt dat de wezen 'seer wredelyk ende onmen- schelijke wyse syn mishandelt, sodat sy tot meermalen van de ontfangen slagen zeer blauw, bebloet ende met gaeten in 't hooft in 't /wee-/huys zijn terug/gecomen." Michiel de Ruyter stond aan het grote lijnbaanderswiel. „den ga-a-anse dag"! Wij hebben er een lustige rhap sody in blue (-geruite kiel) van ge maakt, maar ik vraag me af of allen die het uit volle borst plegen te zingen het prettig zouden vinden als hun kin deren ook de hele dag dat grote wiel moesten draaien. Er draaiden toen ve le duizenden kinderen aan de wielen van de lijnbanen. En wij zullen geluk kig, nooit weten wat er aan kinder leed al afgeleden is toen. Na 1800 wordt het kind in het his torisch tafereel toegelaten. Aarzelend en nog half in de schaduw. In Enge land kropen toen kinderen van drie jaar in het verstikkende stof over de vloeren der garenspinnerijen en onder de machines om het afval bijeen te vegen. Van 5 uur des morgens tot 9 uur des avonds. Als de volwassenen schaf ten, moesten zij de machines poetsen. Tegen de avond werd de arbeidslust met de zweep levendig gehouden. In het stikdonker van de kolenmijnen trok ken jongens van zes jaar op handen en voeten de kolenkarretjes door de lan ge gangen of sjouwden brokken steen kool tegen de ladders op. De zon za gen ze nooit. Ze gingen naar de mijn als het nog nacht was en mochten er laat in de avond pas uit. 's Zondags moesten ze in de ouderlijke krot blijven want hun kleren waren te voddig om op straat te verschijnen. Arme ouders hielden hun kinderen graag mager. Heel veel moeite behoef den ze daar niet voor te doen. Was zo'n kind vijf jaar dan kocht de schoor steenveger het. De knaap moest, spier naakt met de bezem de nauwe schoor steen in. Als hij niet durfde had de baas wel een stevige speld bij zich om die in de blote pootjes te prikken. En anders hield hij er een brandende bos stro onder. Soms was er een weekhar tige baas. Die vertelde zijn knechtje liever dat er bovenin de schoorsteen een plumpudding hing. Slavernij in Nederland In Nederland is het misschien niet zo erg geweest. De mijnarbeid was voor kinderen verboden. Er was nog altijd een decreet geldig van Napoleon, dat de keizer begin 1813 (hij was juist uit de sneeuwvelden van Rusland te rug), uitgevaardigd had en dat geen kinderen beneden de 10 in de miinen toeliet. De levende bezems in de schoorstenen vermeldt de vaderlandse historie ook niet. Maar er was nog ge noeg over. Als meester Lalleman 's morgens het raam uitkeek liepen in de "rauwe schemering haastige mannen en vrou wen door de nauwe straatjes onder aan de IJsseldijk. Vaders en moeders met slapende kinderen over de schou der. De wurmen waren om vier uur uit hun bed gehaald, althans uit de hoop vodden die voor een bed door ging, en met de voetjes op een natte dweil wakker geworden. Nu werden ze naar de lijnbaan of de steenplaats gedragen en sliepen alweer, want elke minuut slaap was er één. De meester liep de' touwban- op. Daar zat de kleuter van vier, vijf, in een tochtige loods op een bankje ge- doken.Met de ene hand aan het wiel en de andere hield hij boven de warm te van een smeulende turf. Als het erg koud was gaf een goedhartige baas hem een glas jenever. De meester wandelde langs de steen bakkerijen. Over de lange droogvelden kropen kaboutertjes die steen voor steen omkeerden. In regen en zonne- hitte, steen voor steen, honderdduizend den stenen in de week. Als ze 6 a 7 waren trokken ze zware karren over de zachte kleigrond naar de vormma- chiene. Tegen of in het donker keer den ze terug naar huis. Naar die don kere. kale, stinkende huisjes van één kamer. En aten een bord kriel aardap pelen met veel zoutwaterdoop en wei nig spekvet en soms kregen ze een bord pap er bij van het goedkoopste meel dat er was. En altijd een glas jenever want dat sliep goed. De 2000 inwoners van Moordrecht dronken in die tijd ruim 10.000 liter jenever per jaar. (wordt vervolgd.) BENOEMD. De heer Y. Amels, commies ten kan tore van de Gemeenteontvanger heeft een benoeming ontvangen als commies ten kantore van de gemeente-ontvan ger en hoofd van de afd. plaatselijke belastingen te Den Helder, ingaande 1 mei a.s. „IN DE KNOP". Onder leiding van mevr. Verhoeff, hield de meisjesvereen. ,,In de knop" uitgaande van de vereen. „Wet en Evangelie" een jaarfeest in het ver enigingsgebouw. O pgezellige wijze werd dit feest gevierd, met zang en declamatie en het opvoeren van een tweetal schets jes. Aan de bouwcommissie kon f 100.worden afgedragen ten bate van het jeugdhuis. Bovendien werd een electrische klok toegezegd. Aan de beide leidsters der club werden bloemen aangeboden. NATIONALE HARDRIJDERIJ. Bij de op donderdagmiddag gehou den nationale hardrijderij, alhier, uit gaande van „Nooit Gedacht" waren 16 deelnemers ingeschreven. Als le prijs winnaar kwam A. H. van Adrichem uit Moordrecht met f 60.vervol gens A. van Dijk. alhier, 2e prijs met f 30A. Poot, alhier, 3e prijs met f 10.en I. van der Berge, alhier met f 5. Zaterdagmiddag zal de afgelaste wedstrijd plaats hebben: Hardrijderij voor personen boven 35 jaar. CHRIST. HIST. KIESVERENIGING. Vrijdagavond hield de Chr. Hist. Kiesvereniging in het Geref. Vereen, gebouw onder voorzitterschap van de heer Jac. van Steijn haar algemene le denvergadering. Na opening stelde de voorzitter de verkiezingen voor de Tweede Kamer aan de orde. De vergadering besprak in de brede het verkiezingsmanifest van de Chr. Hist. Unie. Aan dit manifest werd rui me aandacht besteed. Vervolgens werd rapport uitgebracht van de vergade ring van de Pers- en propagandacom- missie van de Kamerkieskring Leiden. Aan de hand hiervan werd de te voeren propaganda uitvoerig bespro ken. Voorts deelde de voorzitter mede. dat hij inmiddels de heer C. J. Mas- trigt secretaris van het C.N.V. bereid gevonden heeft op 5 april a.s. voor de kiesvereniging de toekomstige ouder domsvoorziening te komen bespreken, terwijl tevens door hem zitting geno men zal worden in een forum. Na gehouden bestuursverkiezing waarbij de heer W. C. Slob werd her kozen en de heer A. C. van den Bosch werd gekozen tot penningmeester, werd het huishoudelijk gedeelte van de vergadering gesloten. Vervolgens besprak wethouder Ou- dijk het gemeentebeleid. Hierbij werd uitvoerig het belangrijke uitbreidings plan in de Oranjewijk besnroken. Hierbij werd diep ingegaan op de verschillende problemen, die hiermede verband houden. Een der leden informeerde hoe het zou gaan met de gasvoorziening in de ze nieuwe wijk. Er was beweerd, dat er een nieuwe gashouder bij zou moe ten komen. De suggestie werd ge maakt dat gasvoorziening door fles- sengas heel wat goedkoper zou zijn. Spr. merkte op dat dit punt zeker de aandacht van het gemeentebestuur had, hij betwijfelde of een nieuwe gashouder wel nodig zou zijn. Voorts werd geinformeerd naar de watervoorziening speciaal in de bui tenwijken. De wethouder antwoordde, dat dit vraagstuk nauw verband houdt met de druk op de waterleiding. Het heeft zeker geen zin, deze wijken aan te sluiten, zolang de druk niet vol doende is. Spr. hoopte, dat de werk zaamheden voor de verhoging van de druk spoedig zouden gereed komen. Een der aanwezigen vroeg rde mogelijkheid het zwembad aan de Kanaaldijk te verbeteren, o.a. door -'e verbetering van de perrons en de ver nieuwing van de kleedkamers. Spr. achtte deze mogelijkheid niet uitge sloten. Het gemeentebestuur zal niets nalaten om het bad te verbeteren. Er zal binnenkort een commissie voor het zwembad worden ingesteld, die dan het gemeentebestuur van advies zal kunnen dienen. Ook bleek het gemeentebestuur een open oog te hebben voor de soortmo gelijkheden in deze gemeente. De wet houder sprak de hoop uit dat de uit voering van de sportvelden aan de Kanaaldijk spoedig zullen kunnen aanvangen o.a. voor de uitvoering van de tennisbanen. Voorts zijn in het nieuwe uitbreidingsplan nieuwe speel velden geprojecteerd. Op een vraag van een der leden of het mogelijk zou zijn de contributie voor het Groene Kruis aan te passen aan de levensstandaard, vooral van de armlastigen en ouden van dagen, ant woordde de heer Oudijk, dat deze aan gelegenheid reeds voor het Groene Kruis werd besproken. Terzake zal voor verlaging van de contributie overleg worden opgenomen met de gemeentelijke dienst voor Sociale Za ken ter plaatse. Nadat nog verschillende aspecten van het gemeentebeleid waren bespro ken, sloot de voorzitter deze zeer ge animeerde vergadering met dankge bed. PRAATAVOND A.R. KIESVEREEN. Donderdagavond kwam de A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje" in ledenvergadering bijeen, waar de heer J. P. H. Venema, lid van de ge meenteraad sprak over de gemeente- financiën. Spreker zette op duidelijke wijze uiteen, waaruit de inkomsten en uitgaven van een gemeente bestaan. Geld is. evenals in het gewone leven, ook voor de gemeente de ziel van de negotie. Alle wensen kosten geld. Waterleiding, wegverbetering s|traat- verlichting, alles kost handen vol geld. Toch zal ook een gemeente niet meer kunnen uitgeven als er ontvan gen wordt. Hoe komt de gemeente aan dit geld? Spr. noemde verschil lende inkomsten posten, b.v.: leges- gelden, bewijzen burgerlijke stand, opbrengst zwembad, heffing openbare wateren, bijdrage van de provincie, hondenbelasting, pacht landerijen, be- grafenisrechlten), vermakelijkheidsbe lasting, verlofvergunning, straatbelas ting. Dit zijn alle z.g. kleine inkom sten. Daarbij komen de grote inkom sten. als uitkering grond- personen belasting en opcenten met extra com pensatie voor de ondernemersbelas ting, toelage woningbouw, terugont vangst woningbouw. Als uitgaven staan hiertegenover: o.a. salarissen, sociale voorzieningen, Kosten uitbreidingsplan w.o. bijv. rioolwaterzuiveringsinstallatie. bouw rijp maken van straten. Voor de be groting 1956 was het eindcijfer van in- Komsten en uitgaven reeds f 1.300.000.— Daar niet alles uit de inkomsten kan betaald worden, moeten er leningen gesloten worden, welke weer noodza ken tot betaling van rente. Voor het eerst moest - de gemeente een beroep doen op de reserve. Spr. eindigde de ze causerie, door er op te wijzen, dat we gelukkig een groeiende gemeente hebben vol leven, met een bloeiende industrie. Een brede discussie volgde hierop, waarbij nog verschillende facetten van de gemeente financiën konden belicht worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 6