Weekblad voor Waddinxveen Vdaedcc de Vrouw De van de week Blijf meester Voor vlijtige handen EISENHOWER NIEUWS uit 6>9i&e> w&cmplaats No 560 vrijdag 9 maart 1956 lie jaargang Adres redactie en a Ininistratie Oranielaar» 30 WarldiT-x; f>«*'1 tHef 4.38 Verschijnt elke vnjdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Adv -'entieorijs 6 ct. familieadv^rrenties 7 ct per m m Bijdragen verslagen, etc uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Er zijn berichten, die in een of an dere vorm telkens weer terugkeren en waarbij men zich verwonderd af vraagt, of de mensen dan nooit wijzer worden enof al die waarschuwin gen telkens weer gepubliceerd, wel worden gelezen. Meer dan tien jaar lang lezen we telkens weer dat er ernstige ongelukken gebeuren met oorlogstuig, dat door ondeskundigen wordt gevonden. Er schijnt van dat veelal toevallig gevonden oorlogsma- terieel, dat de dood besloten houdt, zulk een duivelse aantrekkingskracht uit te gaan. dat de vinder ertoe wordt gebracht, er iets mee te doen. Anders is niet te verklaren, dat ondanks de talrijke aanmaningen om bij gevonden granaten en dergelijke ten spoedigste de autoriteiten te waarschuwen er telkens weer mensen worden gevon den. die aan het demonteren van dergelijke dingen gaan. De gevolgen blijven meestal niet uit Zo te Castri- cum. waar een man van 24 jaar in een schuurtje van zijn ouders een ge vonden granaat ging demonteren. De domme man werd ernstig aan hoofd en handen gewond toen het projec tiel ontplofte. Niet alleen het schuur tje. maar ook de woning werd zwaar gehavend. Domme mensen. Natuurlijk. Nog dommer zijn degenen* die telkens weer clandestiene radiozenders ex ploiteren. Zo langzamerhand kan toch t>lkp Nederlander weten, welk een groot gevaar deze zenders voor lucht vaart en scheepvaart betekenen dat het geenszins denkbeeldig is, dat zij door hun onverantwoordelijk op treden het leven van hun medemen sen in gevaar brengen. Maar evenals het met het oorlogstuig het geval is: het üjkt allemaal zo onschuldig. Straft bij de gevonden granaten het kwaad meestentijds de meester, helaas is dat met de houders van clandestiene ra diozenders niet het geval. Wij hopen dan ook dat tegen de man. die te Westerhaar in de gemeente Vriezen- veen een „zwarte" zender exploiteer de zulke maatregelen worden geno men, dat de lust om het nog eens te proberen hem en anderen voor goed zal vergaan. De mensheid moet vaak worden beschermd tegen zichzelf en tegen onverlaten. De leus: geen alcohol bij snelverkeer moet zo langzamerhand toch wel gemeen goed zijn geworden. Toch gebeuren er nog dagelijks onge lukken, doordien autobestuurders „onder de invloed" waren. Een 40- jarige koopman uit Winschoten reed in zo'n toestand bij Heiligerlee op 2 fietsers in. Een van hen overleed in een ziekenhuis zijn echtgenote werd deerlijk gewond. Helaas ook zonder dat „de drank" eraan te pas komt. gebeuren er bij het moderne snelverkeer steeds meer ongelukken met dodelijke afloop. Een 64-jarige dame te Nijmegen die bij het oversteken door een auto werd aangeredten, overleed. Een 37-jarige chauffeur, die te Rotterdam met zijn vrachtauto tegen een lichtmast was gereden eveneens. Ondanks de vele ongelukken, beweegt de belangstelling- ling voor het snelverkeer zich in stij gende lijn. Dat bleek wel uit het be zoek aan de R.A.I., de grote autoten toonstelling die te Amsterdam werd gehouden en die niet minder dan 198.785 bezoekers trok onder wie vele buitenlanders. Het zou dan ook dwaasheid zijn te bepleiten, dat het snelverkeer ver minderd moet worden. Slecht door dit verkeer aan vaste regels te binden en zich daaraan te houden, kan verbete ring worden verkregen. Met thuis blijven komen we er niet. Daar kun nen ook ongelukken gebeuren. Dat bleek in de eerste plaats wel te Die ver. waar een autobus uit de bocht vloog en in de kamer drong waar de bewoners aan tafel zaten. De voorge vel van het huis stortte in maar de mensen kwamen met de wel hevi ge - schrik vrij. Een militaire vracht autobestuurder haalde tussen Nijme gen en Den Bosch vrijwel hetzelfde kunstje uit. Daar werd, doordien de zware auto slipte een zijmuur omver gereden van een ijssalon. Gelukkig was hier niemand aanwezig en werd de chauffeur slechts licht gewond. Ongelukken thuis. Tragisch was de brand in de 1ste Jan Steenstraat te Amsterdam, waar een nachtwaker, opgeschrikt door de brand in de tuin vluchtte, doch in het brandende per ceel terugkeerde om zijn kinderen te redden, die inmiddels reeds door een brandwacht in veiligheid waren ge bracht. De vader kwam jammerlijk omMeer geluk hadden drie Zweedse ijshockey-spelers. Zij moch ten het genoegen smaken, drie kinde ren te redden uit een auto, die in de omgeving van Utrecht te water was geraakt. Jantje speelde met een troepje an dere Kleuters voor het huis in de sneeuw. Eentje had er een slee en een ander had een klein priksleetje. Om beurten mocaten ze erop. Jan tje kraaide van pret. Hij had er rode koontjes van. Toen het zijn beurt was trok een grotere jongen ruw aan het touw en door de scliok viel Jantje op de harde be-ijzelde straat, waardoor hij een flinke bloedneus opliep. Even keek Janneman beduusd ernaar, bloed op straat en bloed op zijn kleren in twee straaltjes liep het over zijn bolle toet tot in zijn mondhoeken. Promt zette hij een keel op van geweld en blindelings stormde hij door de open staande voordeur het huis in; regel recht naar de voorkamer waar moe der altijd in haar hoekje bij het raam zat. Maar moeder was er niet - in de de achterkamer was zij ook niet. Jan keek om de hoek van de keukendeur In de keuken was niemand. Plots voelde hij zich van iedereen en alles verlaten. „Mammie....!'' glilde hij uit alle macht „kom dan toch!" Boven werd een deur opengerukt en een ongedul dige stem riep geïrriteerd: „Wat is er nou weer?" Jantjes huilen was overgegaan in krijsen en weldra vloog een verschrik te moeder de trap af. Zij schrok niet weinig toen zij al dat bloed zag. Haas tig maakte zij een keukendoek nat en waste zijn gezicht. Niet op schoot Het ging haastig, een beetje hardhan dig. Toen zij zag dat het alleen maar een bloedneus was. schudde zij hem door elkaar. ,,Moet je daar nou zo'n herrie over maken?" bromde zij ont stemd. „Op schoot zitten!" comman deerde Jantje die zich van een vorige gelegenheid herinnerde hoe moeder hem op schoot had genomen, hoe zij hem had getroost en een liedje voor hem had gezongen - en een snoepje had hij ook gehad Moeder gaf snel nog een laatste veeg en vlug stopte zij een paar watjes in het kleine neusje. Op schoot zitten Ben je mal jongen! Moeder heeft geen tijd - moeder is aan de schoon maak. Toe ala! ga maar weer gauw spelen!" Voor Janneman besefte wat er gebeurde, hoorde hij moeder al weer boven met de werkster praten. Een beetje zielig stond hij in de °Pen voordeur. In buiten spelen had hij geen zin meer. Hij begreep het niet goed. Moeder zijn hulp en troost en toeverlaat bij alle wederwaardig heden in zijni kleine kinderieventje, moeder had hem in de steek gelaten. Zijn bolle toetje voelde gloeierig en strak van het harde huilen. Verdrie tig ging hij binnen Dij de poes op de divan zitten en daar vond moeder hem later in slaap gevallen met de sporen van tranen op zijn gezichtje. Wat zal moeder wel zeggen Op dansende voeten liep Lormeke naar huis. Wat zouden ze thuis wel zeggen! Wat zou moeder opkijken! Een gedrukte invitatie voor een feestavondje. Ze hadden er allemaal een in hun kastje gevonden, de hele klas. Annie's ouders gaven een avond je ter ere van hun zilveren bruiloft. Gauw nog effe kijken.ja hoor, daar stond het; De heer en mevrouw De Wit-Van Dieien hebben het ge noegen mejuffrouw Lonny Verkerk uit te nodigenEcht. dat mejuf frouw Verkerk! Nou moest ze zeker ook in de derde persoon antwoorden - dat zou moeder wel weten. Opeens viel haar iets in; ze moest natuurlijk een nieuwe jurk hebben, een echte feestjurk. Die ze had was niet mooi genoeg. Zou ze haar haren mogen ia- ten permanenten? Kon best ze was toch naast vijrtienLonny was zo opgewonden, dat zij de kletterende regen nauwelijks voelde. Geen tijd. Thuis gooide ze haastig de fiets te gen het huis en ze stool letterlijk de huiskamer binnen. Maar, wat dat nu? Moeder was er niet. Wacnt es ze waren aan die idiote schoonmaak be zig! Gisteravond had moeder er iets van gezegd en vandaag was het de dag van de werkster, in éen ren was Lonny boven. „Moeder!" zong haar stem, waar zit je? Hoor eens gauw! Uit de grote slaapkamer kionken stemmen. Wat was oat nu weer - de deur ging niet open - aan de binnen kant stond er een trap tegenaan. Lon ny bonsde op de deur. „Moeder! doe over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten es open! Luister es! Moeders stem. die uit een kast leek te komen, riep ge jaagd: Ne-nee ik heb geen tijd! Ga alsjeblieft naar beneden ik kom zo meteen. Maar hoor nou even! drong Lonny aan. Kind schiet op. ga nu alsjeblieft en laat me met rust! klonk het kre gel. Teleurgesteld droop Lonny af. In de huiskamer lag de kachel op ape gapen er was geen thee en het koek trommeltje was leeg. Bah! wat een ongezellige boel! Van haar blijde op- winning leek opeens weinig meer over. Plots voelde ze. dat ze hongerig en koud was. Balorig schoot ze in de natte regenjas greep haar boekentas en trok naar Mies. de hartsvriendin, die twee straten verder woonde. Mis schien was het daar lekker warm - ging ze haar werk daar maken Wat niet kan wachten. ,Nita", zei dte jongen met een bleek strak gezicht, is dat je laatste woord? Meen je dat echt! Het kokette blond je lachte spottend. Och jo. doe niet zo dramatisch! Het kan immers toch nooit wat worden tussen ons! Je bent amper een en twintig! Het duurt nog jaren eer jij met je studie klaar bent. Vijf, zes jaar zeker!" Wil je niet op me wachten?" Zes jaar? Nee, dank je feestelijk! En dan zeker de vrouw worden van een leraar in een provincieplaatsje! Dat is niets voor mij hoor! Over zes jaar ben ik allang getrouwd!" Ruw pakte Rolf haar bij de pols. Je hebt er dus niets van gemeend - je hebt met me gespeeld!" Vergeefs probeerde zij haar hand terug te trekken. „Au laat me los! Stel je alsjeblieft niet zo aan! Straks merken de anderen nog wat". Zonder een woord liet hij haar los. In een flits zag hij plots het meisje van zijn dromen, zoals zij werkelijk was: een zelfzuchtige harteloze, klei ne flirt, niet in staat tot grote ge voelens. Een mooie illusie viel in scherven. Als verdoold stond hij op de natte keien. De bodem leek uti zijn wereld gevallen. Als een slaapwandelaar liep hij naar de stalling en haalde zijn fiets. Naar huis. Hij wilde naar huis. Om vier. uur kon hij er zijn en dan had hij voor tafel moeder voor zich alleen, de anderen kwamen altijd pas later. Een onberedeneerd verlangen dreef hem om net als toen hij een kleine jongen was zijn hoofd in moeders schoot te leggen en zich door haar te laken troosten. Het was bij half vijf toen hij thuis kwam. Zijn moeder kwam hem in de sang tegemoet. Zij had een rood verhit gezicht en een stofdoek om de haren geknoopt. Zij droeg een stapel kleren over de arm en in haar hand hield zij twee mand jes. ,Wat kom jij doen!" riep ze ver baasd. Je komt toch niet eten? We eten alleen maar brood vanavond, ik ben aan de schoonmaak. „Ik had je even willen spreken, begon hij uit het veld geslagen. „Lieve jongens, ik heb nu geen tijd. over een half uur gaat de werkster weg en de kamer moet nog klaar. Kan dat vanavond niet? Of morgen. Morgen is het zaterdag en dan praten we wel weer". Onder het praten was zij al hal verwege de trap. Als je blijven wilt. is het natuurlijk ook goed hoor!" riep ze nog over haar schouder. Even la ter sloeg de voordeur dicht. Zijn moeder zag hem nog net het hek uit rijden. Die avond kwam hij laat thuis. De verzaakte plicht. Drie moeders - drie gemiste gele genheden om hulp en troost te bieaen op het moment aat er door een kind een beroep op haar werd gedaan. Zo gaat het ons allemaal wel eens als we niet opletten. Met deze voorbeelden wil natuurlijk 'allerminst gezegd zijn, dat iedere moeder, die aan de schoonmaak is haar gezin verwaarloosd en het met de moederplicht niet zo nauw neemt. Ook heeft niet iedere moeder- juist precies als zij aan de schoonmaak is een kind, dat dringend haar hulp en troost of haar belangstelling nodig heeft. Maar.Het kan voorkomen en als zij dan niet op haar post is, dan verzaakt zij haar schoonste plicht. „Als ik mijn huis schoonmaak en opknap dan doe ik dat toch niet voor mijzelf, dan doe ik dat voor mijn ge zin!" ziedaar de dooddoener die we altijd dadelijk bij de hand hebben. Toegegeven, maar bet middel mag minder erger zijn dan de kwaal. En dat wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen. Nimmer mogen wij zo verstikt geraken in het verzorgen van het materiële dat het andere dat zo heel veel belangrijker is op de ach tergrond geraakt. Daar is geen kind dat ooit vergeet dat moeder tegen hem heeft gezegd ik heb geen tijd voor je" toen hij haar belangstelling en haar troost zo bitter nodig had. De schoonmaak zit ons hollandse vrouwen in het bloed en al klagen en sputteren wij er ook steen en been over - diep in ons hart is het voor ons een verrukkelijke opwindend fes tijn, dat iets te maken schijnt te heb ben met het nest-instinct dat zich bij alle wezens in het voorjaar tracht uit te leven. Hoe het zij: één ding staat vast; dat menige vrouw zo weinig dank oogst voor al haar zwoegen en sjou wen in schoonmaaktijd komt hoofd zakelijk hierdoor, dat zij in haar ijver overdrijft en omdat zij overdrijft is zij vaak blind en doof voor de noden van de gezinsleden in die dagen. Gelukkig is dat geen schering en inslag maar het komt vaker voor dan we oppervlakkig bezien menen. Die eenzijdig gerichte aandacht van de vrouw des huizes kan onder bepaalde omstandigheden onverwachte en zeer ongewenste gevolgen hebben, vooral bij kinderen. Laten wij als wij straks aan de schoonmaak tijgen dit vooral niet vergeten AMY GROSKAMP TEN HAVE in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei Losse flodders Zo. de winter is vergangen. Daar mee de sneeuw ook. En de weg is weer glad. Voor de dooi was dat soms ook wel eens het geval. Nogal glad. Vanwege het vegen niet. soms wel vanwege het niet vegen. Na de kou kwam meteen weer de warmte de verhitting van de gemoederen in de gemeenteraad. Laat ieder trouwens maar naar zijn eigen stoepje kijken, of op het dak gaan zitten, als sneeuw- kijker. Net als de Waddinxveense Wo ningbouwvereniging die doet dat ook, om te repareren dan. En die krijgt een voorschot toe van de gemeente. Noem dat nu maar eens .op het dak gaan zitten"! De N.V. Kempkes wordt dus ge deeltelijk op straat gezet. Dat kan iedereen overkomen. Maar meestal is het dan niet omdat het zo best gaat. Ook goed gaat het met het schoolspa- ren. Men weet hier wel van overhou den. Met de melk op school houdt het niet over: 25 wil niet bij de melk muilen gerekend worden. Of ze vin den zich te groot om nog aan de fles Rondom Eisenhower was heel wat gepraat, maar was er ook deernis met de oud-soldaat; hart'lijk medelijden met de zieke mens die toch scheen genaderd tot zijn levensgrens q. En toen hij herstelde was er dank en lof, was er echte vreugde. sprak de liefde of werden veler blikken naar de beurs gericht, die reeds door zijn ziekte danig was ontwricht Was er nog wel aandacht voor de groot-figuur die zichzelf beheerste in het bangste uur; werd er wel herinnerd aan 't enorm talent van de oorlogsleider, later president Men zal ergens vragen man, zo vroom en vroed. die zoveel moest dragen, was uw keuze goed 't Antwoord mag dan wezen voor die mensenvriend,, dat zijn drang tot dienen niet heeft uitgediend. SCHEEPERS te zjjn. De intelligente leerlingen on der deze anti-vetweiderij-ers conclu deren wellicht dat de onderwijzers hun op-voedende taak niet al te let terlijk moeten opvatten. Apropos - heeft mijn vriend Kris- Kras toch het heen en weer gekre gen Zeker op de ijsbaan. Overigens, het was deze winter geen pet voor „Nooit Gedacht", de Pette was wel voor „Nooit Gedacht". Maar toch is de baan weer van het ijs en het ijs gelukkig wper van de baan. En om nog eens op de sneeuw terug te ko men, maak daar nu geen ruzie meer over wiens schuld het was! Stel dat liever uit tot de volgende winter. Dan heeft de gemeente de beschikking over een beter afschuifsysteem in de vorm van een nieuwe sneeuwschuiver. Dames: prettige schoonmaak. He ren: sterkte in deze dagen. Sniper. HOUTVOORLICHTINGSAVOND. Vorige week is in de kantine van N.V. Dobbelmann een Houtvoorlich tingsavond gehouden, welke is gege ven door het Houtvoorlichtings Insti tuut uit Amsterdam. Deze avond was de 2e Houtvoorlichtingsavond en evenals de vorige keer was de spre ker de heer Joh. H. Ter Laak hout expert en adviseur voor het bouwbe drijf uit Amsterdam. De vergadering werd geopend door de heer C. Boersma. wegens verhin dering van de burgemeester. Aansluitend op de vorige lezing hield de heer Ter Laak een betoog aangaande het hout in de woning bouw. Alhoewel spreker het onder werp, van die avond liever zag veran derd in: Kan het hout bijdragen tot oplossing van het woningprobleem?" moest hij zich gezien de opdracht hou den aan een uiteenzetting van het nut van hout-toepassing in onze huidige woningbouw en speciaal ook in de meubelindustrie. Als eerste zette spreker duidelijk uiteen dat men niet is overgegaan tot houtvervangende materialen, door het gebrek aan hout of dat dit kan op raken. Integendeel wat opraken zal is ijzer, staal, bakstenen en betontoepas- sing. IJzer, staal en ook aluminium is af hankelijk van ertslagen. van exploita tiemogelijkheden. Deze lagen groeien niet aan en duizenden tonnen gaan jaarlijks verloren aan carrosserie- en bewapeningsverbruik. Hout daaren tegen groeit, is een levend materiaal, gelijk aan de mensen en dieren, spe ciaal wanneer wij wetenschappelijk onze bossen beheren zal daar nimmer een einde aan komen. Ten aanzien van de aanwezige houtvoorraad in ons eigen land als gereedliggende bouw materiaal, vroeg spreker de aanwezi gen een eerlijk antwoord te geven op de vragen of er één bouwmateriaal in zulk een grote specificatie, zulk een grote voorraad en verscheidenheid op te noemen is als hout en of er één bouwmateriaal aanwezig is dat zulk een geringe arbeidsprijs transport- prijs, onderhoudskosten vraagt als dit. dat per ton of m3 zo'n groot opper vlak kan bestrijken en zo snel kan worden verwerkt als hout? Dan moet men toch eerlijk beken nen dat wij een heel belangrijk bouw materiaal heden ten dage niet de plaats geven die het t.a.v. het woning probleem moet innemen. Waarom maakt men toch dure vloeren en moet men lang wachten op deze materialen, terwijl er ge noeg vloerhout is voor al onze wo ningen, afgezien van het feit dat men met hout sneller en goedkoper werkt. Waarom maakt men in de woning bouw niet meer gebruik van hout? Is het niet modern? Is het slecht? Het laatste is absoluut niet waar! Als men ooit slecht hout krijgt of ge bruikt komt dit alleen doordat men zelf niet anders wil hebben. Er is goed hout. doch men wil goedkoop hout. Speciaal t.a.v. persoonlijke financiële belangen. Goed hout kost per woning hoogstens 110 120 per m3 meer dan slecht hout, hetgeen een bagatel is als men rekent naar d.e levensduur en onderhoudskosten van een huis. Spreker zette duidelijk uiteen dat juist bezuiniging in de woningbouw leidt tot slechtere afwerking en ma terialen. Deze leiden weer tot een vast staand feit dat men bij een behoorlijk woningaanbod deze fragile huizen niet wenst en uitziet naar een betere woning hetgeen weer aanleiding zal geven tot kunstmatig aanhoudende woningnood om het financiële deba cle te voorkomen. En eerste eis is goede, duurzame, solide woningen. Of men dan met de wettelijke voorge schreven m3 prijs uit kan komen? Spreker zegt daaronder te kunnen blijven en zelfs nog een hogere wo ningopbrengst per jaar te kunnen ge ven. Ja het is zelfs mogelijk in kleine gemeenten in 2'/» a 3 iaar uit deze woningnood-misère te geraken. In dien men maar wil. Indien men maar voor enige jaren eigen inzichten op zii wil zetten om mee te werken aan deze grote nood, dan gaat het wel. Welke middelen hiertoe kunnen lei den Nimmer mag bezuinigd worden op dingen die men niet ziet. dat is fu nest voor een woning. Sobere goede huizen, waarbij men later de bekende luxe kan aanbrengen. Zorg er voor een woning dicht te hebben voor de winter. Bouwelementen voor binnen muren van hout leiden tot grote be sparing en versnelling. Kapconstruc ties rechtstreeks van de fabriek etc. Een betere behandeling van het hout. zodat dure verfkosten en afbladeren worden tegengegaan. Dat hout moet wijken voor het brandgevaar is een fictie. Verwoesting van een gebouw door brand bij staal of betontoepas- sing is veelal groter terwijl hout zeer gemakkelijk brandwerend gemaakt kan worden. Het is niet het doel om hout te propaganderen. Integendeel, er is nog nimmer zoveel hout verkocht en ge bruikt als in het afgelopen jaar. doen het enige doel is om bekend te ma ken dat het hout als eerste een bouw materiaal is dat in zeer grote hoeveel heden aanwezig is en snel geleverd kan worden. Dat goedkoper is voor de verwerker en tot voordeel van die genen die er in moeten wonen een houten vloer geeft aan de huisvrouw

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1