p&sen 1956 WÊBïMKPmcsm 18 NIEUWS Burgerlijke stand Vroeg of laat Dr HELLEMAN afwezig vanaf Dinsdag 10 April, 6 uur tot 26 April. Braiio-Scheerapparaat vrijdag 30 maart 1956 Wat komt ge bij de doden zoeken? Uw Heiland is reeds opgestaan. Aanschouwt het graf en zie deez' doeken; Gaat heen Hij is u voorgegaan. O, nietig mens, kom tot bezinning, Wat blijft er bij dit graf nog staan? Niet aan de dood is d'overwinning. Het nieuwe morgenlicht breekt baan. En zo is dan de dood verslagen. Het licht breekt door de duisternis Dat is het God'lijk welbehagen Het welk nu nog merkbaar is. Zo is er dan ten eeuw'ge dage Het licht van zijn herrijzenis. uit Ofusé wbOHifdaats EERSTE PRIJS BEHAALD. De E.H,B.O.-ploeg van de N.V. Car- rosseriefabriek Verheul heeft deelge nomen aan de jaarlijkse wedstrijd voor bedryfsploegen in „de Beurs- klok" te Gouda, georganiseerd door de Goudse vereniging E.H.B.O. De N.V. Carrosseriefabriek Verheul behaalde de eerste prijs met 212 pun ten. De leider van de ploeg, de heer H. Verblauw, verwierf de eerste lei- dersprjjs met 71 punten. TENTOONSTELLING CHR. AVOND-VAKTEKENSCHOOL. De jaarlijkse tentoonsteling van werkstukken vervaardigd door de leerlingen der Ohr. Avondvakteken- school zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 7 april a.s. in het Vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat. Deze tentoonstelling is geopend des mdidags van 3.30-5.30 uur en des avonds van 7-9 uur. Aan de expositie gaat de bevorde ring van en de prijsuitreiking aan de leerlingen vooraf. Wij wekken onze plaatsgenoten op eens kennis te gaan nemen van het belangrijk werk, dat door de vakte- kenschool wordt verricht. EERSTE PAAL VOOR 34 HUIZEN. Maandagmorgen is een aanvang ge maakt met de bouw van 34 woning wetwoningen voor de Chr|. woning bouwvereniging ,.Pns Begin", alhier. Bij het slaan van de eerste paal wa ren tegenwoordig burgemeester A. Warnaar Jz., wethouder A. Oudijk en de gemeente-secretaris H. Jenné na mens 'het gemeentebestuur, de heier Visscher namens de landelijke orga nisatie van Chr. woningbouwcorpora ties, de architect, de heer B. Treffers, alhier, en de heren Rehorst van "de aannemersfirma P. Rehorst en Zn. Dit complex is het eerste, dat voor de enkele jaren geleden opgerichte af deling van de Chr. woningbouwvereni ging „Ons Begin" gebouwd wordt. Het komt aan het enige maanden geleden gereedgekomen verlengde deel van de Ieplaan. Het contingent bestaat uit veertien eengezinswoningen en twin tig etagewoningen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Zaterdag hield het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zijn jaarlijkse contactavond. Voor de pauze werd door de toneelgroep van het Instituut het spel „Genadebrood" opgevoerd. Dit stuk, dat in deze dagen van de totstandkoming van de Algemene Ou derdomswet wel zeer actueel was, werd prachtig ten tonele gevoerd, waarbij vooral de rollen van vader en moeder Gorter (G. Vis en mevr. van Egdom jr.) uitstekend gespeeld wer den. Na de koffie was er hersengymna stiek onder leiding van C. van der Ham en enkele voordrachten door mevr. van Egdom jr. Nadat er nog wat samen gezongen was, aan de piano, 'begeleid door mej. Buurman, besloot voorzitter Hogerdijk deze avond, met de opwekking aan de tal rijke aanwezigen ook aan het zomer- werk van het Instituut deel te nemen. 1955 GUNSTIG VOOR N.H. SCHOLEN. Op de jaarvergadering van de Ver eniging tot Stichting en instandhou ding van de Ned. Herv. Chr. scholen die dinsdagavond werd gehouden, waren optimistische geluiden te ho ren. De gang van zaken op beide la gere scholen en beide kleuterscholen gedurende het afgelopen jaar, stemde k>t tevredenheid en ook in financieel opzicht blfjkt de vereniging zich in goede conditie te bevinden. Van groot belang was in het afge- 0?en jaar het verkrijgen van toestem. niing voor de uitbreiding van de Re- hobothschool, waarmede inmiddels een aanvang is gemaakt. Bij deze school zal een lokaal en een berging van leermiddelen worden gebouwd, terwijl bovendien voor de kleinste kinderen een uitbreiding van de speelplaats zal worden aangebracht. Ruime aandacht werd in het ver slag van de secretaris besteed aan de samenwerking met de vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, inzake de Chr. Uloschool. Spreker toonde zich dankbaar dat op deze wijze ook van Hervormde zijde in vloed verkregen werd in het Chr. ulo-onderwijs. Kleuterscholen zelfstandig. De penningmeester deelde mee dat het totaal der ontvangsten en uitga ven bedraagt f 94.512,75, het eindcij fer van de balans is f 51.101,90, terwijl het kapitaal van de vereniging in 1955 enige uitbreiding onderging. De penningmeester gaf een over zicht van de zaken op de beide kleu terscholen van de Vereniging. Hij acht te het waarschijnlijk dat de besturen van de kleuterscholen in financiële moeilijkheden kunnen komen, als de voorschotten op het rijkssubsidie nog lang uitblijven. Zeer dankbaar was hij voor de gemeentesubsidie over 1955, f 4.521,50. Het totaal van de inkom sten en uitgaven van de kleuterscho len bedroeg f 10.414,42. Uitvoerig werd tenslotte gesproken over de rechtsvorm van de tegen woordige kleuterschoolcommissie. Me de in verband; met het in werking treden van de nieuwe wet op het kleuteronderwijs, stelde het bestuur en de kleutercommissie voor, aan deze commissie voortaan een meer zelf standige rechtsvorm te geven. In be ginsel werd tot oprichting van een stichting voor Ned. Herv. Kleuteron derwijs besloten. LEDENWERFACTIE VOOR GEZINSZORG. De afdeling (Waddinxveen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield in Lunchroom van de Water een vergadering onder leiding van mevr. Mulder-TerwaL Mevr. B. J. P. v. d. Torren-de Vooys uit Gouda besprak het boek „Goeie morgen juffrouw Duif". In deze bijeenkomst kwam ook de gezinsverzorging ter sprake. Daar de ledenwerfactie nog niet erg slagen wil, gaan de dames van de bond een actie organiseren, In Haastrecht en andere gemeenten zijn deze pogingen geslaagd. NIEUWE NUMMERS AAN NOORDKADE EN NESSE. Er is een begin gemaakt met het aanbrengen van nieuwe huisnummers aan de oostzijde van de Noordkade en Nesse. De nieuwe nummering gaat 1 april in. OPENBARE VERGADERING C.H. KIESVERENIGING. De afdeling Waddinxveen van de C.H.U. houdt op 5 april a.s. een open bare vergadering in het verenigings gebouw in de Stationsstraat. Sreker is de heer C. J. van Ma- strigt, secretaris van het CN.V. en lid van de S.E.R. met als onderwerp: „De nieuwe ouderdomswet" Verder is er onder leiding van de heer Jac. van Steyn een forum, waarin zitting hebben de heren C. J. van Mastrigt, S. H. van Eybergen en A. Oudijk. Het belooft dus een interessante bijeenkomst te worden. DE EERSTE ZWEMMER IN HET ZWEMBAD. Dondjerdagmiddag heeft de eerste zwemmer in het nog niet aange vangen seizoen een duik genomen in het nog ijskoude water van het niet overdekte zwembad aan de Kanaal dijk. Hët was de bekendle G.Z.C.- zwemmer J. H. de Boer uit Gouda. Deze opzichter-tekenaar bij gemeen tewerken, alhier had meermalen te genover zijn collega's beweerd, dat hij in maart wel eens in het zwembad zou willen zwemmen. Deze bewering werd uiteeraard niet zo maar geac cepteerd en nu het einde van de maand in zicht kwam. werd de heer de Boer verschillende keren aan zijn belofte herinnerd. Na de dag tevoren nog eens geprobeerd te hebben heeft de heer de Boer in de loop van don derdag het Waddinxveense zwembad één keer op en neer gezwommen, on der het oog van vele getuigen. Deze prestatie leverde hem verschillende pakjes sigaretten op van zijn collega's Deze gebeurtenis zal er evenwel nog wel geen aanleiding voor zijn het zwembad nu reeds open te stellen! OPBRENGST COLLECTE. De inzameling die dezer dagen werd gehouden ten bate van het Leger des Heils heeft opgebracht f 291,45. VEEL BELANGSTELLING VOOR JEUGjD-UITVOERING „T.OXJ.S.". Voor de uitvoering, welke ruim 200 leden van de jeugdgroepen van de Gymnastiekvereniging „T.O.Q.S." za terdagavond gaven, bestond veel be langstelling van het publiek. Bij de verschillende oefeningen bleken de kleuters reeds tot heel aardige presta ties in staat. Ook de schoolklasse meisjes leverden goed werk. Ook het brugwerk en de vrije oefeningen wa ren goed. Tot welke prestaties een gedegen oefening kan leiden, bleek wel duidelijk bij de brugoefeningen van de damesgroep, die als extranum mer in het programma werd gevoegd. Een zeer dankbaar nummer was ook het optreden van de „veteranen". GROSLIJSTSTEMMING K.V.P. Aan de door de afdeling Waddinx veen van de Kath. Volkspartij gehou- ren groslijststemming voor het opstel len van de kandidatenlijst voor de verkiezing van de leden van de Twee de Kamer, namen 166 personen deel. Door 129 kiezers werd het politiek advies gevogd. Verder werden 26 stemmen uitge bracht op M. P. v. d. Weijden, 3 op dr Lucas, eveneens 3 op G. de Vos, 2 op mej. Stringa en 1 op A. C. M. Weijters. „DE SPERWER" KRIJGT EEN NIEUW CLUBHUIS. De postduivereniging „De Sperwer" kwam dinsdagavond in lunchroom v. d. Water in vergadering bijeen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer Jac. de Beer, een overzicht van het afgelopen jaar. Vervolgens kwam aan de orde het vernieuwen van het clubhuis. Aanvan kelijk was het de bedoeling het klei ne houten gebouwtje aan het Stations plein te vervangen door een groter houten clubhuis. Evenwel bleek dat by de directie van de Ned. Spoorwegen bezwaren bestonden tegen een houten gebouw. Als voorwaarde werd gesteld dat het een stenen gebouw zou worden. Dit brengt aanzienlijke kosten met zich mee, die voorlopig door de vereniging niet kunnen worden gedekt. De ver gadering besloot voor f 2.000 rentelo ze aandelen van f 5 en f 10 uit te ge ven. Vervolgens reikte de voorzitter de prijzen uit. De heren A. Verhoef uit Boskoop en W. van Leeuwen kregen een eerste prijs en W. van Berkesteijn en Fr. Rip de tweede prijs. CONTACTAVOND MULO-SCHOOL. Dinsdag werd in de Mulo-school aan de Kerkweg uitgaande van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, de tweede-contact avond van het lopende cursusjaar ge houden. Op deze avond kregen de ouders de gelegenheid het werk van hun kinde ren te bezichtigen en te bespreken met het personeel. Aangiften van 22 tm. 28 maart 1956. Geboren: Franciscus Jozef Maria, z. v. F. J. Schwiebe en A. J. Gerts, Zuid kade 125; Machiel Willem, z. v. W. Th. Goor en C. van der Flier, Noordkade 245z Agatha Marianne, d. v. J. Graafland en A. H. de Rooij, Stationsstraat 35; Ondertrouwd: H. Voskuilen en W. Metselaar; T. van der Hek en"J. Ro- zendaal; Gehuwd: L. M. van Es en C. E. den Haan; G. A. Boere en G. H. van Os; Overleden: Schuringa, Sietse Willem, oud 77 jaren. grtsl el ioob issm ledaxndjleg eb qo -igsqsilnelievbs eb j_iH 1 '""■r P'jjmil'JH J'JJ» 'IJJimi'A',7e:r, -- "iebl nee [id ale ,ni/s nos eleed teH FEUILLETON door Gté de Boer Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden; 1 bruin petje, 2 strengen touw; schroevendraaier; rood kussen tje; mattenklopper; bruin dekzeil; Verloren: 1 paar gymn. schoenen; 1 glacé dameshandschoen; 1 paar brui ne handschoenen; rood met witte shawl; zilveren armband; 1 paar zw. dameswanten; rode kindershawl; br.- geruite herenshawl; i,Hoeveel denk je?" informeerde Gerard zakelijk. „Ja," antwoordde Henk voorzichtig „dat zal moeilijk in cijfers te bepalen zijn." „Dan bewaren we hem tot het laat ste .Zet 'm maar onder aan de lijst, dan kan (hij het eventuele tekort aan vullen." Het verdere van de dag zaten de beide jongelui te opperen, te denken en namen op te schrijven van dege nen, die wellicht hun deel bij de vier duizend gulden zouden willen bijdra gen. Maar om dit bedrag practisch bij elkaar te krijgen.... dat bleek toch niet zo gemakkelijk te gaan. De dag daarop en ook de volgende dagen to gen bedden er op uit om bij verschil lende familieleden aan te kloppen, telkens de vinding zo eenvoudig mo gelijk vertellende, bij de met meer succes dan bij de ander. Het resul taat was^ dat men na veertien dagen precies 2500 gulden bij elkaar had. Alle adressen waren afgewerkt en alleen restte nog de oom aan het mi nisterie, waarheen zij zich op een Za terdag zouden begeven met de stille hoop, daar de resterende 1500 gulden te zullen krijgen. HET NIEUWE is uitgekomen Scheert schoner met dan een mesje Prijs f 69,75 met luxe etui SALON DOELCMAN Echter dit mislukte. De refendaris, echt verhaast, koel en zakelijk, gaf, na de uiteenzetting van de beide jon gelui, kort en bondig te kennen, dat hij geen cent" interesse had voor de vinding. „Daar staan we nu," mopperde Ge rard, toen ze beiden de hoge stoep van het deftige Patriciërshuis waren afgedaald. „Als je nog meer van die kouwe druktemakers weet? Alle re spect voor je familie, maar van de Hagenaars behoeven we geen geval iets te verwachten." Henk antwoordde niet, maar stap te zuchtend in zijn wagen. Z'n oom was hem ook tegengevallen. Hy wist zeker, dat een bedrag van vijftien honderd gulden voor de man even weinig betekende als een tientje voor hem „We zullen maar weer naar huis gaan" zei hij mistroostig, „dan kunnen we eens overleggen, wat ons te doen staat." „Ik weet nog een laatste middel," riep Gerard eensklaps uit. „We rijden naar Delft; daar is een ingenieursbu reau ,dat speciaal minder kapitaal krachtige uitvinders helpt hun vin ding te verwezenlijken. Vooruit, rij op, het is bijna half twaalf. We moe ten er voor twaalf uur zijn, anders is het mogelijk uitgesloten." En zo reden beiden met een gan getje van tachtig de Rijksweg over naar Delft. Met een laatste hoop in beider har ten togen de beide jongelui het ge bouw van de Delftse ingenieurs bin nen. „Als dit niet helpt, helpt niemen dal," fluisterde Gerard zijn vriend in de oren, toen ze aan het loketje klopten. Het hielp. Er had een langdurige conferentie plaats en twee uren later reden de beide jongelui overgelukkig, dat ze geslaagd waren, weer naar huis met de toezegging van de ontbreken de financien, als alles in orde bleek te zijn. Het bureau zou zich in verbin ding stellen met de directie van de fabriek, waarin de uitvinding prac- tich verwezenlijkt zou i#)rden en na accoord zich borg stellen voor de ont brekende vijftienhonderd gulden. Die zelfde avond zocht Gerard nog de directeur op in zijn woning en vertel de van z'n wedervaren. Deze was zichtbaar verheugd, dat de jongeman hardnekkige pogingen in het werk ge steld had om vierduizend gulden bij elkaar te krijgen en tenslotte beloof de hij, dat het laboratorium en de be nodigde instrumenten en grondstoffen van de komende Maandag af voor hem en zijn vriend disponibel zou den zijn. En zo begonnen twee dagen later de beide vrienden met him arbeid, in de vaste overtuiging, dat Gefrarcte vin ding binnen korte tijd een revolutie op de radiotoestellenmarkt zou veroor zaken. Nadenkend keek hij naar de huizen en de fabrieken, die steeds vlugger voorbij gingen en weldra bleef er niets dan de heide, af en toe afgewis seld met stukken bos, of een enkele woning, terwijl de trein steeds snel ler ging. Ziezo, Bert. zei hij tot zichzelf, nu eerst eens overleggen, wat we gaan doen. Door een wonderlijk toeval ben je in het bezit gekomen van vierdui zend gulden zit het er nog wel? Hij voelde in zijn binnenzak: ja, gelukkig. Zo, en nu zul je toch zeker wel zo verstandig zijn om deze bom duiten niet in een of twee maanden op te maken. Bert, jongen, je hebt nu weer een kans om er bovenop te komen. Je bent zes en twintig jaar, nog be trekkelijk jong, dus in de kracht van je leven. Ga dus in geen geval je centen verkwisten, want dan ben je over twee of drie maanden weer even ver als enkele uren geleden.... Hij trok aan zijn sigaret en dacht verder over zijn plannen. Op een ver standige manier moest hij een grood- winning zien te krijgen met zijn geld. Dan was het zwerven afgelopen en kon hij als ieder ander mens fatsoen lijk leven. Hij zou nu eerst op zijn gemak de kranten eens naneuzen en een kijkje gaan nemen in de hoofd stad. Hoe lang was het al geleden,- dat hij daar wasHet leek al vele jaren te zijn en toch was het nog maar zo kort geleden, dat hij nog een fat soenlijk mens was Een fatsoenlijk méns? Dat ben je n uook niet meer, zei die stem in zijn binnenste weer. Je hebt het geld van een ander in je zak. Dat is diefstal. Denk er om: vroeg of laat straft het kwaad zichzelf Benut je kans, zei de andere stem. En neem eerst een paar dagen er af om plezier te maken. Je hebt nu al zo lang in ellende en narigheid door het Brabantse gezworven. Een paar da gen fuiven komt je best toe Nee, dacht Bert, dat doen we niet. We zullen niet weer in de oude kwaal vervallen. Vanzelfsprekend ging hij ook niet in een hotel slapen. Dat was veel te gevaarlijk. Weliswaar had hij niets op zijn kerfstok, maar welke verklaring moest hy gevent als ze er achter kwamen, dat hij zo'n bom dui ten op zak had? Dan had de prinse narij hem zo te pakken en kon hij naar het geld fluiten, terwijl hy dan zeker nog een poosje gratis rijkslogies kreeg. Mare, zo gek zou hij niet zijn. Voor logies kon hij voorlopig zelf wel zorgen. Hij ging in een eenvoudig logement, waar hij vroeger ook wel eens gesla pen had .Dat liep niet in de gaten. En dan zou hy morgen eens uitkijken naar een eenvoudige broodwinning. Misschien kon hij wel een kleine si garenwinkel of zoiets overnemen. Hij had immers geld? Geld? Geld? Hoe kom je daaraan? Je hebt het niet eerlijk verkregen, zei die stem weer. Maar Bert Michels luisterde er al niet meer naar en stak een nieuwe sigaret op, terwijl hij naar buiten tuurde naar het voorbijvliegende landschap. In de vroege morgen kwamen twee rechercheurs het logement aan de Geldersekade binnen. „Morgen, Blommers," begroette een van hen de eigenaar, die in een boezeroen, met opgestroopte mouwen de gelagkamer aan het vegen was. „Morgen, heren. Niets geen bijzon ders vandaag," voegde de logement houder er meteen aan toe, het gas tenboek naar voren schuivend. De politiemannen keken even naar de laatste beschreven bladzijde, maar zagen al spoedig, dat er een nieuwe naam tussen was: Albertus Michels. Tussen de hanepoten der anderen en het stijle handschrift van de baas zelf - voor de gasten, die analpha- beet waren - viel het betere, lopende handschrift van Michels meteen op. „Wie is dat?" informeerde een der rechercheurs, wijzende op deze naam. De lange logementhouder boog zich over de twee mannen heen en zei: „Een oude bekende, heren, die dan weer eens een poosje op sjouw is en af en toe een paar dagen by mij door brengt. U kent hem wel; zo'n blond- harige jongeman. Moet ik hem even roepen?" Een der politiemannen scheen zich hem te herinneren en wuifde afwe rend met zijn hand. „Laat maar maffen, Blommers we weten zo langzamerhand wel, dat er bij jou nooit veel te vangen is. Goe den morgen" Om half acht kwam de persoon in kwestie beneden, maakte even een praatje met een stamgast, die hij nog van vroeger kende, betaalde z'n lo gies en gemaakte verteringen en ver trok naar buiten. Op de gracht keek hij, tussen de bomen door, naar de lucht; het zou weer een hete dag worden. En dat was in de stad minder aangenaam dan buiten. Op de Nieuwmarkt bleef hij be sluiteloos staan. Wat gaan we doen, Bert, vroeg hij zichzelf af. Maar me te en gaf hij zichzelf het antwoord: We gaan naar de city en dan eens een paar kranten kopen. Allicht, dat daar wat in te vinden is. In de kiosk op de Dam vroeg hij, of ze nog avondbladen had. De vrouw overhandigde hem enkele kranten. Bert betaalde en ging met z'n kran ten verder op. Wat nu? Een café op het Damrak binnengaan en daar op z'n gemak de kranten nasnuffelen onder het genot van een goed kop koffieNee, hij wist wat beters. Hij stapte op de tram en dan zat hy voor elf cent minstens twintig minuten. Omstreeks deze tijd waren de trams vanuit de binnen stad toch niet vol meer, zodat hij rustig de adverenties kon nakijken. Kwiek stak hij de trambaan over naar de halte, waar hy juist nog in een net vertrekkende tram kon in stappen

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 7