Waar kooit ons geld vandaan VAN SEUWEN Sport i*t 't tuxt. Weekagenda net meisje flinke Werkster net Meisje NETTE HULP W0NINGRUIL Sprookjesijs Stigter Paas- reklame Heerlijk Paasgebak H. G. Huizer IJS Rustig keek hij de advertentiepagi na's na. Nou, veel was er ook al niet. Het beste zou zijn, als hij een klein zaakje kon kopen voor drie- of drie en een half duizend. Waar een bo terham in zat. Hij was niet te lui om te werken. De eerste kranten leverden geen resultaat op. Plotseling viel zijn oog op een kleine advertentie en hij las; „Voor een nette heer, b.b.h.h. aange boden confortabele zit-slaapkaonep, met of zonder pension. Johannes Ver- hulsstraat 238 boven.'' Wacht eens, die advertentie bracht hem op een idee. Hij voelde er niet veel voor om zijn bivak blijvende op de Geldersekade te houden. In de eerste plaats beliep hij de kans, dat de prinsenarij hem eens aan de tand ging voelen en dat leek hem niet. Wat had Blommers ook al weer ge zegd? Juist, de russen hadden naar hem gevraagd. Stel je voor, dat de vermissing van de portefeuille met de (vierduizend pop al doorgegeven was aan alle politie-instanties in Ne derland Och nee, dat was onzin. Hij had de portefeuille in Brabant gevonden. Maar toch was het verstandiger om een kamer te nemen. Dan had je geen last van lastige politiemannen. Top, hij ging eens kijken! Johannes Verhulstsraat.wacht eens, dat was bij de Cornelis Kruse- manstraat. Hij keek uit het raam en kwam tot de ontdekking, dat ze juist de Laires- sestraat inreden. Ook toevallig, dat hij net in lijn 16 gestapt was! Tien minuten later 'belde hij aan op 238 boven. Toen de deur openge trokken was, vertelde hij, dat hij op de advertentie kwam. Of mijnheer maar boven wilde ko men. En dat deed „mijnheer". De kamer was aan de voorzijde, ruim en inderdaad behoorlijk gemeu bileerd. Achter een gordijn was een opklapbed en een gemakkelijke club stond nabij het raam. Bert knikte eens en vroeg de prijs. .,Met of zonder pension?" vroeg de kamerverhuurster die de jongeman eerst critisch had aangezien, maar ze vond, dat hij er wel netjes uitzag en als hij vooruitbetaalde, wel, dan wil de ze hem best hebben. Bert dacht even na. Voorlopig maar met pension. Later kon hij altijd nog wel zien. De prijs viel hem tegen, was aan de hoge kant, maar voorlopig moest hij het toch maar voor een maand doen. Als hij iedere dag in een restaurant ging eten, was hij veel duurder uit. Hij knikte nogmaals, zei, dat hij het accepteerde met onmiddellijke ingang en voordevrouw had kunnen zeggen, dat er vooruit betaald moest worden, had Bert al op nonchalante wijze een briefje van honderd en drie van tien uit zijn zak gehaald. (wordt vervolgd.) Maakt Uw keuze uit onze ENORME SORTERING Oude Genevez v.a. p. liter f Z.10 Jonge Genever v.a. p. liter f 6.40 Bessengenever v.a. p. liter f 5.55 Citroengenever v.a. p. Itr. f 5.85 Citroenbzandewijn vanaf per liter f 5.15 Fzambozenbrandewijn vanaf per liter f 6.10 Brandewijn v.a- per liter f 6.40 Port, rood of wit vanaf per fles f 5.25 Sherry vanaf per fles f 4.90 Franse Landwijn rood of wit vanaf per fles f 1.90 Paasaanbieding" ADVOCAAT Onze bekende kwaliteit per fles f 2.75 op de gelijkmaker maar door te lang wachten met schieten werd deze kans verspeeld. 7 minuten voor het eind was het weer de m.voor, die een voor zet van rechts benutte en de stand op 3-1 bracht, waarmee het einde kwam van deze sportieve wedstrijd. Waddinxveen Z stelde teleur en ver loor in een zeer slechte wedstrijd, waarin de leiding wel zeer partijdig wast met 3-2; het derde verloor ook, maar bij de junioren won A met flin ke cijfers en speelde B gelijk. Maandag gaat Waddinxveen naar Alphia en wij houden het op winst voor de thuisclub. Het tweede speelt thuis tegen zijn plaatsgenoot W.SJE. De gasten staan hoger geplaatst dan de thuisclub en wij hopen dat het een sportieve wedstrijd mag worden met de sterkste als winnaar. Het derde gaat naar GDS 2 en zal daar de pun ten wel moeten laten. W'veen Z speelt thuis tegen de plaatsgenoot Be-Fair. Dit zal wel een spannende wedstrijd worden, waar in de gasten de beste kans hebben. Ook alle junioren elftal len komen in het veld. Jongens zorgt allen dat je op tijd bent bij de wed strijd waarin je moet uitkomen en je dan ten volle dan zal het succes niet uibljjven. W.S.E.-NIEUWS. Wederom grote zege van W.S-E. De WSE-voorhoede is de laatste weken erg op schot, want het lang niet zwakke ONA 4 werd maar even met 9-1 aan de Waddinxveense zege kar gebonden. Reeds in de 2e minuut scoorde Tange, maar hierop verviel WSE weer in haar veel te korte spel, waardoor ONA steeds kon ingrijpen. Geleidelijk echter werden de buiten spelers meer in het spel betrokken en na een half uur was het Fens, die een misser in de Ona-achterhoede af strafte. Nog voor de rust wist de thuisclub door Blonk, Tange en Bos man de stand tot 5-0 op te voeren. Na rust was alles WSE, wat de klok sloeg. Aanval op aanval werd ondernomen en het was midvoor Blonk, die de voorsprong vergrootte. 6-0, maar linksbuiten Bosman deed het nog beter door kort achter elkaar 2 maal raak te schieten, 8-0. Nadat Tange in de 30ste minuut voor 9-0 had gezorgd, wist K. Versluis van een misser in de WSE-achterhoede te profiteren, zodat het einde kwam met een verdiende 9-1 zege voor de thuis club. 2e Paasdag gaat WSE 1 bij hanr zusterver. Waddinxveen H op be zoek. Normaal gesproken moet WSE deze wedstrijd kunnen winnen. Aan gezien echter op een plaatselijke ont moeting nooit veel peil is te trekken, wachten wij de uitslag maar rustig af. Het 2e krijgt om 12 uur het sterke VEP IV op bezoek, waarbij de pun ten wel naar Woerden gaan. Ook de junioren gaan weer aan de slag en wel om 2.45 uur op bezoek bij Ona c. Voetbalprogramma komend week-end AlphiaWaddinxveen I, 2.30 uur. Waddinxveen H—WSE I, 2.30 uur. GDS II—Waddinxveen IH, 2.30 uur. WSE II—VEP TV, 12 uur. Waddinxveen Z—Be Fair, 4 uur. Verheul—Woerden Z, 4 uur. Be Fair II—Jod. Boys 4, 4 uur. Gouda 'bWaddinxveen a 4 uur- ONA e—WSE a, 2.45 uur. Waddinxveen b—Gouda a, 2.45 uur. Waddinxveen b—Gouda a, 2.45 uur. Be Fair b—Ona j, 2.45 uur. Gouda J—Be Fair o, 2.45 uur. Olympda cWaddinxveen c. 2.45 uur. W.Z.C. DE GOUWE. De zware wedstrijd welke de Gou den. De uitslagen van de 6e ronde duiden: groep I: Combinatie Goudse melkhandelaren 1-9, Verheul A—De Producent A 7-3; groep 2: Kempkes— Okkerse 4-6, Verheul BDe Produ cent B 5-5; groep 3; Okkerse BHet Platteland 2-8. De Producent CDe Coöperatie 1-9. De eindstanden zijn: Groep I: De Producent A 6 3 1 2 7 35-25 Verheul A 6 5 1 0 11 42-18 Melkhandelaren 6 2 2 2 6 37-23 De Combinatie 6 0 0 6 0 6-54 Groep 2: Verheul B 6 4 2 6 10 40-29 Okkerse A 6 4 0 2 8 37-23 De Producent B 6 1 1 4 3 23-37 Kempkes 6 1 1 4 3 20-40 Groep 3: Het Platteland! 6 5 1 0 11 41-19 Dfe Coöperatie 6 4 0 2 8 36-24 Okkerse B 6 2 1 3 5 32-28 De Producent C 6 0 0 6 0 11-49 J. Akkerman 2-0; H. Troost—Hj. J. Keimis 2-0; C. Blonk—G. M. Staneke 1-1; A. Blom—A. Treijtel 2-0; G. He- renP. de Begt 0-2. Totaal 12-8. In Gouda is het Persoonlijk Kam pioenschap begonnen. Hieraan nemen 3 plaatsgenoten deel. De heren A. Blom en C. H. Kramp in de le klas en G. Heeren in de 2e klas. De uit slagen waren als volgt: D. van Spengenr-A. Blom 1-1; C. H. KrampD. van Spengen 2-0; A. BlomM. Zijlstra 0-2; A. MeskerC. H. Kramp 3-2; P. Versloot—A. Blom 0-2; A. BlomC. H. Kramp 1-1; G. HeerenJ. Nieuwenhuizen 2-0; A. v. JeverenG. Heeren 0-2; G. Heeren W. v. d. Heuvel 1-1. De stand in de le klas is als volgt: DAM VEREN INGING „EXCELSIOR" Excelsior wint van Constant uit Rotterdam. De uitslag is als volgt: F. M. P. Jacobi—P. Koopeiners 1-1; T. Twigt—K. Hoogstraten 2-0; C. H. KrampJ. Voorburgh 2-0; P. van Tol W. de Jong 0-2; D. Zwanenburg— J. H. G. Möllenkamp 0-2; A. Blonk 1. M. Zijlstra 4. A. Blom 3. C. H. Kramp 2. P. Twigt 5. D. van Spengen 6. R. Overes J. A. Mesker 8. P. Versloot 9. S. M. Vein Eijk De stand in de 2e klas; 1. G. Heeren 3 2. W. v. d. Heuvel 1 3. J. Nieuwenhuizen 2 4. A. van Jeveren 2 4 2 4 1 3 2 4 2 3 1 3 1 3 0 3 3 2 2 1 2 1 1 0 2 0 1 0 0 2 1 1 2 1 0 0 0 Er zijn van die eenvoudige vragen, die toch een mens in verlegenheid kunnen brengen, vooral als hij geacht wordt er een duidelijk antwoord op te kunnen geven. Zulk een vraag is; waar komt ons geld vandaan. Dat het geld normaal gesproken door de wereld rolt of „circuleert" is wel duidelijk. Wij hebben het als sa laris ontvangen en geven het voor al lerlei zaken weer uit. Wij kunnen ons goed voorstellen hoe de bakker, waar wij ons brood kochten, met dat geld zijn knechts, zijn leveranciers en de belasting betaald. Het is duidelijk dat de „schatkist" van alle zijden geld toegestroomd krijgt om het grootste deel daarvan weer als salarissen en rente voor staatsschuld uit te betalen. Het circulatieproces van het geld is wel duidelijk te volgen, maar waar is het begin en waar is het einde; wat is er voor dat begin en hoe is het na dat einde? Ziedaar een paar vragen die niet vanzelf tot een oplossing voeren. Wij willen proberen een en ander duide lijk te maken. Om te beginnen moeten wij dan op merken. dat er geld en geld is. Wij kennen bankpapier en munten. Vroe- tejs, maar die zijn sedert 1936 uit de circulatie. Behalve bankpapier en munten hebben we ook geld op de giro .De postgiro wordt veel gebruikt, terwijl in Amsterdam de gemeente giro populair is. Zakenlieden maken gebruik van bankgiro en als bankiers of zeer grote zakenlieden belangrij ke betalingen moeten doen maken zij gebruik van de giro van de Neder landse Bank. De onderscheiding van het geld in munten^ bankbiljetten en giro vinden wij, al of niet verder on derverdeelt!, in bijna alle economie boekjes. Waarom maakt men dat onder scheid? In de praktijk worden toch die verschillende vormen van geld als gelijkwaardig beschouwd? Nu ja, een munt is van metaal en een bank biljet van papier, maar is dit verschil nu belangrijk genoeg om van twee geld soorten te spreken? wat is het verschil tussen een Slijterij Zuidkade 3 Telefoon 305 V. A v. WADDINXVEEN. Waddinxveen heeft opnieuw een nederlaag geleden nu tegen C.K.C. De geelzwarten, die met drie invallers uitkwamen, hebben verdiend verloren en waren na de rust de mindtere van de gastheren. De eerste aanval was voor de gasten. Troost werd ten val gebracht en de vrije trap leverde niets op. Ook de gastheren belaagden het doel van de gasten maar van Vuuren liet zich met verrassen. Het was 1. buiten van Essen, die de eerste kans kreeg, maar voor van Vuuren faalde hjj. Bij een aanval van Wad dinxveen werkte van Gjelooven een pas van de Lang goed af en bracht de stand op 0-1. Die voorsprong duurde kringzevental en de achterhoede van de Gouwe moest dan ook alles op alles zetten om erger te voorkomen. In deze periode kreeg van der Linde een opgelegde kans, die hij niet be nutte. De Gouwe voorhoede kwam te kort. Den Oudsten verdedigden zijn doel op schitterende wijze en het is aan hem te danken, dat het kring- zevental slechts één doelpunt aan de score kon toevoegen. VERHEUL DERDE KAMPIOEN BIJ BEDRIJFSDAMMEN. In de laatste ronde) van het be- drijfsdamtoernooi ,is ook de laatste met lang en het was de m.voor der kampioen bekend geworden. Verheul T zaterdagavond tegen het bankbiljet en een chèque? Beiden zijn sterke kringzevental moest spelen, is een mooie wedstrijd geweest. In dit kringzevental waren twee spelers van GZC I opgesteld, name lijk Hans den Boer (deze heeft het water in ons zwembad reeds in de vorige week geprobeerd) en Wim Beydervellen. De Gouwe-spelers trokken zich van de Gouwenaars niets aan en profiteerden van de nog niet aan elkaar gewende spelers. Aanval op aanval werd opgebouwd en de achterhoede van het kringze vental had het in de eerste helft zwaar te verduren. Toch kojSjien de onzen niet tot scoren komen. De stand bleef tot 20 sec. voor de rust 0-0. Het was Weck van G.Z.C. die den Oudsten met een keiharde schot passeerde, zodat de met een 1-0 achterstand inging. Na rust een sterk opdringende gasten teniet deed, terwijl hij de bal met de hand speelde (hetgeen de ar biter ontging) en scoorde, 1-1. Na de rust was de eerste kans voor de gas- pioenschap en de wisselbeker, be schikbaar gesteld door de „Goudse Courant" gaat nu tussen Verheul A. Verheul B en Het Platteland. Op 4, 11 ten maar l.buiten Verhorik trapte in en 18 Maart wordt een halve compe- was weer m.voor Oomen, die scoorde en de stand op 2-1 bracht. De gast heren werden steeds sterker en van Vuuren kreeg handen vol werk, het geen hij zeer goed deed. Wel kreeg delde moet een beslissingswedstrijd worden gespeeld tussen P. van der Linden van het vijftal van de melk handelaren uit groep 1 en L. Vermeu len van de Coöperatie in groep 3, Waddinxveen nog een zeer goede kans beiden met 11 punten uit 6 wedstrij van papier; een chèque wordt maar eenmaal gebruikt en een bankbiljet, vele keren; de chèque wordt door een particulier uitgegeven en een bank biljet door de Nederlandse Bank. Dat is een groot verschil, maar het lijkt toch direct heel wat minder princi-, pieel als wij ons in gedachten roepen dat in het algemeen een particulier alleen maar een chèque mag afgeven of een giro-overschrijving kan doen als hij voldoende saldo heeft. Als nu munten, bankbiljetten en giro's door elkaar als gebruikt wor den .waarom maakt men er dan nog een principieel onderscheid tussen in de leerboeken? (De principiële verschillen zitten niét in het circuleren van het geld, maar juist wel in de wijze, waarop het geld ontstaat, waarop het in de circulatie komt. Daarom moeten wij hier ook dit onderscheid maken. Wij beginnen met de munten. Zij worden in Utrecht op de Rijksmunt voor rekening van het Rijk geslagen. Maar omdat te kunnen doen moet de regering aan de Munt metaal ter be schikking stellen en dat metaal moet z ijzelf kopen. De regering koopt b.v. voor 100.000 aan brons en laat daar centen en stuivers van slaan die een totaalwaarde van b.v. een half miljoen hebben. Zelfs als wij rekening houden met het muntloon, is dat geen onvoor delig zaakje tenminste als het munt- materiaal goedkoop is. Maar bij duur muntmateriaal ligt de zaak anders. Nog niet zo lang geleden moest men om het zilver te kopen dat voor een miljoen zilveren guldenls nodig was, meer dan een miljoen betalen. Het is te begrijpen dat er in die tijd geen zilvleren guldens werden aangemunt. Als de munten in Utrecht voor re kening van het Rijk zijn geslagen ko men zij in de circulatie doordat het Rijk er betalingen mee verricht. Als die munten van goedkoop muntmate riaal zijn, zou het wel erg verleidelijk zijn extra veel te laten aanmunten. De gevolgen zouden evenwel niet anders zijn dan die van het in circulatie bren gen van te veel papiergeld,, ni. een inflatie. De prijzen zouden stijgen en l<at economisch leven zou ontwricht kunnen worden. Daarom regelt de Muntwet hoeveel nieuw geld er ge munt mag worden. Met opzet zeggen wij nieuw geld, want als de Munt van het Rijk oude zilveren guldens ont vangt ,die wat versleten zijn. met het verzoek lie opnieuw te willen mun ten), dan komt er natuurlijk geen ex tra geld in de circulatie. Een eeuw geleden bestond de geld circulatie in ons land bijna geheel uit munten. Toen was de regeling van de munt dus zeer belangrijk. In de oude economieboeken vinden wij dan ook een heel hoofdstuk aan de regeling van de munt gewijd. Een econoom moest precies weten hoeveel „fjjn goud" en ,üjn zilver" en hoeveel bij- mensels van andere metalen er in iedere munt zat. Ook moest hg weten hoeveel het gewicht en het alliage van wettelijke nog mocht afwijken om de munt nog rechtsgeldig te doen zijn. In de leerboeken van het handelsrekenen kwamen veel opgaven voor waarbij b.v. gevraagd werd uit te rekenen hoe- veel gouden munten van 20 Franse franken geslagen konden worlen uit een zeker aantal gouden tientjes. Dat was b.v. van belang als men wilde weten hoeveel men in Frankrijk kon kopen als men in Nederland over geld (en dus over goudien tientjes) beschikt Nu heeft dat alles geen zin meer, want niemand denkt er over een groot bedrag aan Nederlandse munten mee te nemen als hij een buitenlandse reis onderneemt. De munten worden al leen nog maar in het buitenlandse verkeer gebruikt. Toch kan het nog wel eens voor komen dat een ontdekkingsreiziger liever goud- of zilvergeld meeneemt dan b.v. bankbiljetten. Er zijn heus nog wel delen van de wereld waar een papieren dollar niet geaccepteerd wordt! Voor het economisch leven is dat alles evenwel van geen belang mem:. Behalve munten hebben wij ook pa piergeld. Dit papier geld bestaat uit bankbiljetten en muntbiljetten („Zil verbons"). Zo op het eerste gezicht lijkt het of een „zilverbon" of „muntbiljet" van een gulden of een rijksdaalder alleen van een bankbiljet verschilt door de grootte van het bedrag. Beiden soor ten papiergeld worden gedrukt bij Jöh. Enschedé en Zn, zoals er op ver meld staat. Toch is het verschil be langrijk, vooral met het oog op de wijze waarop het in circulatie komt. Ons kleine papiergeld draagt de ^handtekening van de Minister van Fi nanciën. maar onze bankbiljetten zijn ondertekend door de secretaris en de president van dè Nederlandse Bank. Economisch lijkt ons kleine papieren geld veel meer op zilveren munten dan op bankbiljetten! Daarom heten zij ook muntbiljetten en vroeger zü- veibons. Zoals munten voor rekening van het Rijk worden geslagen, worden muntbiljetten voor rekening van het rij kgedrukt. Nu is papier veel goed koper dan zilver en zelfs goedkoper dan brons. Het laten drukken van muntbiljetten is dus een wel heel „winstgevende" zaak. Geen wonder dat de regeringen er steeds weer naar grijpen in tijden van grote uitgaven, dus in oorlogen. Op onze muntbiljet ten staat, begrijpelijk, als autorisatie: bruari 1943 en van 18 mei 1945". De „Uitgegeven krachtens K.B. van 4 fe- jaargetallen zijn veelzeggend. In principe zijn onze muntbiljetten in circulatie gekomen doordat de staat uitgaven had te doen waartegenover geen inkomsten uit de 'belastingen stonden. Waarschijnlijk is, dat bij de geldsanering ook muntbiljetten zijn uitgegeven in ruil voor het daarbij in genomen papierengeld, dat door de Duitsers in omloop was gebracht. Wij kunnen zeggen dat muntbiljet ten in circulatie komen door een een zijdige handeling van de Staat. Deze laat ze drukken, verklaart ze tot „wettig betaalmiddel" (het staat er op!) en dwingt ze aan het ver keer op. Maar als ze eenmaal in het verkeer zijn, dan is er geen verschil meer met andere soorten geld. De echte pleegzuster 8L0EDWIJN Daar knapt U van op grote fles f 4.65, halve fles f 2.55 Drogisterij A. van der Heiden Zuidkade 1 Telefoon 335 Woensdag 4 April, 8 uur Ledenver*. Sportweek, Hotel De Unie. Donderdag 5 April Opewb. Vergade ring C.H.U. Spreker van Mastrigt, Jeugdgebouw. Stationsstraat. Donderdag 12 April Jaarfeest Geref. Jongens- en Meisjesclubs in Jeugd gebouw. Donderdag 23 April Jaarvergadering Geref. Oudersvereen. in Jeugdge bouw. Woensdag 12 April Voorjaarsshow Verbakei. Dinsdag 17 April Feestavond WS R.K. Vereen, gebouw. M. C. DE R00Y en H. VAN DER WERF geven hiermede kennis van hun voorgenomen Huwelijk, waar van de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Donderdag 12 april a.s. om 2 uur nam. in het gemeentehuis te Waddinx veen. Kerkelijke bevestiging in de Chr. Afgescheiden Gemeente om 2,30 uur nam. door de wel- eerw. heer ds. G. van de Bree- vaart, Waddinxveen, Henegouw. w. 29 Heerenveen, Tjepkemastr. 36 Maart 1956 Gelegenheid tot feliciteren op de trouwdag van 4.30-5.30 uur, in het Verenigingsgebouw a.d. Stationsstr. Waddinxveen Toekomstig adres Sint Victorstraat 48, W'veen. Gevraagd voor hele of halve dagen. Lunchroom van de Water Dorpstraat Gevraagd: voor de schoonmaak K leikade 16 Welk wil in van Bergen's Groenten en Fruithandel in winkel en huishouding helpen? A. VERBREE, Kerkweg 215 Gevraagd in de huishouding, voor de gehele dag of flinke WERKSTER voor enkele dagen per week Mevr. VAN NIEUWPOORT Graaf Florisweg 123, Gouda Huis Prins Hendrikstraat voor Woning aan de Sniep. Adr. te bevr. bur. v. d. blad Vanaf heden weer verpakt verkrijgbaar. Eikenlaan 56-59 CARRÉE's, BIESJES GOUDSE MOPPEN SPRITS 60 cent per 250 gram gesorteerd. Zuidkade 11 Telefoon 554 Zaterdag a.s. verkopen wq weer C. KOOL, Brugweg S. VERSLOOT, Kerkweg Caf. VERVERS, Dorpsstr. ook met Pasen

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 8