Weekblad voor Waddinxveen Wloedu de Vrouw Di SyMtyd van de week NIEUWS uil wooHj\laats uit-" taxi w&McUit Huidgenezircg No 566 vrijdag 20 april 1956 lie jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telei. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. I Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk i 's woensdagsavonds inzenden. Wij behoeven geen profeet te zijn, n te voorspellen, dat de komende zomer weer een groot aantal Neder landers per autobus de grens over zal worden gevoerd om „gezamenlijk en in vereniging" te genieten van aan vakantie buitenlands. Dit gezamenlijk reizen heeft vooral na de oorlog een grote omvang aangenomen. Voor de vakantie buitenslands. Dit gezamenlijk le voordelenhij behoeft zich niet te vermoeien met zelf zijn reisplan op te stellen - hij behoeft zich niet on gerust te maken over het al dan niet Halen van een aansluiting - hij behoeft alleen maar te betalen en in de tou ring-car te stappen. De rest komt in ordevolgens plan. Dat er echter aan zo'n auto-bus- toer echter toch wel een en ander vast zit, bleek ons dezer dagen, toen wij vernamen, dat enige touringcar- ondernemers bij de directeur-gene raal voor het verkeer op het matje moesten komen. Niet dat er iets ern stigs aan de hand was, doch genoem de directeur generaal vonjd het ge wenst, de heren ondernemers er met nadruk op te wijzen, dat zij zich moes ten houden aan de voorschriften, die in het buitenland voor hun grote ge vaarten gelden. De Nederlandse bus sen moeten voldoen aan de voorschrif ten, die daarvoor in Frankrijk, België of Duitsland zijn gesteld en ofschoon de grote meerderheid der 500 onder nemers daar wel voor zorgt, zijn er ook enkelingen, die het met die voor schriften wel geloven - die met slecht materiaal rijden of die de chauffeurs veel te lange werktijden laten maken. Het gevaar bestaat, dat zo'n enke ling alle bona-fide ondernemers - plus de vakantiegangers - dupeert, omdat die enkeling het noodzakelijk maakt, de vergunningen voor buitenlandse ritten in te houden. En dat zou niet zo mooi zijn.! Een „mooi" bericht was dat de ge hele Nederlandse veestapel op 1 mei a.s. vrij zal zijn van t.b.c. Voor na zorg is nog een periode van vijf jaar uitgetroikken. Hiertegenover deed de direkteur van de Centrale Vereniging tot Bestrijding van Tuberculose (bij mensen) een meer somber geluid ho ren. Want hoewel het sterftecijfer aan de gevreesde t.b.c. per 100.000 inwo ners sinds 1946 tot op 1/7 daalde en het aantal gevallen sinds 1950 werd gehalveerd!, blijft t.b.c. - bestrijding in ons land een dringende noodzaak. De directeur waarschuwde in zon derheid tegen de steeds meer gang baar wordende opvatting, dat men best thuis zal kunnen kuren. Staan er ook van de 9000' sanatoriumbeci- den een 1000 ongebruikt - er zouden plaats van er een vrolijk spel van te méér dan 9000 bedden bezet zijn in maken. Voordat de weerspannmgheids niets liever dan de volwassen imiteren Dan voelt het zich ook groot. Wat in de kleuterjaren zonder tekst en uit leg als gewoonte wordt aangenomen, zal later een stevige basis blijken voor beredeneerde wellevenheid. En dat wij daarmede onze kinde ren zouden verliezen, daar is niets van aan mitswe maar niet zo verve lend praten en vitten en bedillen in dien elke patiënt die dat nodig heett in een „san" zou worden verpleegd. Inderdaad: dit is minder mooi. Was het mooi, dat de nieuwe Wil lem Barendsz behouden in het vader land terugkwam - minder mooi was het, ook voor de bemanning die dit bij de afrekening gewaar werd, dat de vangst beneden de raming bleef. Voor de familieleden was het niet prettig, dat ..de Willem" met een ver traging van een half etmaal Vlaar- dingen binnenviel en dat zij bij het minder mooie weer al die tijd had moeten wachten. Zullen we het nu even hij „minder mooie" berichten houden? Hier ko men er wat; een Surinaamse minis ter, Karamat genaamd die reeds zijn ontslag had aangevraagd, werd we gens een verduisteringsgeschiedenis gearresteerd; in de voetbalwereld in klas amateur-voetbal vereniging Velox heerst verontwaardiging omdat de een of andere grappenmaker de sekretaris dier club had opgebeld met de me dedeling, dat de club niet naar Den Helder behoefde te gaan, omdat het veld was afgekeurd. Daar was geen steek van aan. In Den Haag bij een voetbalwed strijd op Houtrust eerst door een paar spelers en daarna door het pu bliek een flinke robber gevochten. O- ver een en ander zal in voetbalkrin gen het laatste woord nog niet zijn gesproken. In politieke kringen wordt met be langstelling uitgezien naar het ant woord, dat de minister-president en de minister van binnenlandse zaken zullen geven op de uitvoerige vragen, die het Tweedz Kameriid Koersen stelde over het niet vrij-geven aan ambtenaren op de 5e mei. Wij geloven niet, dat het resultaat der vragen zal zijn, dat er toch vrij zal worden gegeven. Eindigen we daarom maar met een mooi, verheu gend bericht: de hoofdstad heeft deze week de koningin en de prins in hun midden. Een groot programma zal te Amster dam worden afgewerkt. periode, die inhaerent is aan de pu berteit, is ingetreden, moet het vraag stuk van de goedemanier als gewoon te zijn opgelost. Het is zo gemakkelijk om maar met de kinderen mee te doen en alles klakkeloos te aanvaarden, maar het is een gevaarlijk standpunt om de af fectie van een kind te willen behou den door allerlei afkeuringswaardige dingen met hem mee te doen. Wij maken op die mander de afstand veel te klein en gezag wordt iets onmoge lijks. Wij moeten niet afdalen tot kind maar wij moeten het kind opheffen tot ons niveau. Maar dan dienen wij er allereerst voor te zorgen, dat wij en onze manieren op een redelijk hoog niveau staan en daar hapert het bij sommigen nogal eens aan! AMY GROSKAMP TEN HAVE Losse flodders Bent U al getrouwd? Rare vraag, hè? Eigenlijk stel ik de vraag ver keerd. Bent U al eens getuige geweest van een echtverbintenis op ons ge meentehuis? Zo ja, dan zult U het met mij eens zijn, dat onze ambtena ren van de burgeljjke stand hun woordje over het scheepje van de le venszee, toch zo prachtig kunnen doen. Zo echt meelevend, zo hartroe rend Weet U hoe dat komt? Ze kun nen zich zo goed in de gedachtegang van de bruidegom verplaatsen, omdat ze zelf ook hun trouwpak aan heb ben! Dat hoort zo, vinden ze. En te recht: je kunt niet twee overgelukki ge mensen voor eeuwig verbinden zomaar in je colbertje. Dat zou af breuk doen aan de plechtigheid. Ech ter zelfs het beste trouwcostuum is aan slijtage onderhevig. Hoe zou het gemeentebestuur over een toga denken? Dit is toch geen over dadige luxe voor een vooruitstreven de plaats als Waddinxveen? Of brengen de resp. voorzitters van de gemeenteraad bij een vergadering ook altijd, hun eigen hamers mee van thuis? Zal er een smid voorzitter zijn.. Dat zou me een klap geven! Maar, nu in ernst, we hopen dat de toga niet de doofpot in zal gaan. Hebt U de doofpot op het dorp al gezien? Plotsklaps is hij verschenen, bij Sonneveld op de Dorpsstraat. Aan het opschrift te zien zou je zeggen, dat het een vuilnisvat is, doch en niet verder vertellen dit is de doof pot, waar de dorpsklok in gegaan is. Wij willen nu niet vervelend worden, maar wij hadden toch liever de klok gezien dan dit overigens nuttige vat. De dorp-mensen zijn behoorlijk! bij de tijd en dus zou een klok er toch echt op zfjn plaats zijn. Misschien denken de autoriteiten: tijd is geld en een klok kost geld. Enfin, we zullen nog maar eens ge duld hebben. En als het nog erg lang duurt, zeggen we maar: We weten zo zachtjes aan wel hoe laat het is SNIPER. Raadsvoorstellen MANIEREN KOMEN NIET INEENS Vader had: een oude jeugdvriend ontmoet die hij in geen twintig jaar had gezien. De vriend had hem mee n^ar huis genomen om kennis te ma ken met zijn vrouw en de tweeling, twee dochtertjes van veertien, leuke frisse kinderen met blozende wangen en keurige manieren. Vooral van die tweeling was vader zeer onder de indruk. Dat er nog zulke kinderen bestonden! Hoffelijk, beleefd, charmant, hulpvaardig en toch een paar echte vrolijke deug nieten, dat zag je zo. Vader bleek er echt een beetje ondersteboven; van. Kinderen die met twee woorden spra ken, die niet dwars door het gesprek van de ouderen heen het hoogste woord voerden, kinderen, die zonjaar als de gewoonste zaak van de wereld zonder tegen spreken deden wat hun werd opgedragen, kinderen, die ,.U" zeiden en „alstublieft" en die een gast van hun ouders met respekt be handelde.... Hoe bestaat het! Dat het geen brave Hendriken en saaie Pieten waren, bewezen de ge toonde foto's, waarop het tweetal te zien was in aktie bij sport en spel. De toon en de hele verhouding in het gezin waren allerhartelijkst en uit alles bleek, dat de vader van de meisjes het gezag stevig in handen had. Dus - zoiets bestond - zoiets kon samengaan. Men kon dus blijk baar ook tegenwoordig nog kameraad schappelijk met z'n kinderen omgaan zonder het gezag geheel uit handen te geven. Op weg naar huis peinsde vader over zijn eigen drietal dat ongeveer van hun gelijke leeftijd was. De ver gelijking viel niet in hun voordeel uit. Tot dusver was hij altijd zo trots ge- eest, dat hfj de oudere vriend van zijn kinderen was, de jolige, jonge vader die kon meedoen, die net zo praatte als zij en voor wie het begrip gezag iets uit de oude doos was ge worden, dat geen opgeld meer deed. Decorum was er niet bij hen thuis en manieren ook niet. Het was eigen lijk zo'n beetje een vrijgevochten ben de, waaraan moeder de vrouw even hard meedeed als hijzelf. „Manieren en zo - och dat komt later wel als ze de leeftijd hebben", plachten, zij te zeggen. En dan was het natuurlijk zo, dat ze als je niet meedeed van je ver- veemden en him heil buitenshuis gin- kwijt. Moderne kinderen waren nu eenmaal anders, die namen dat goede van vroeger niet meer, hadden zij el kaar verzekerd en van lieverlede had den de kinderen in huis het hoogste woord gekregen. En nu had hij daar gezien, dat het ook anders kon dat niets van de oude waarden behoefde te worden prijsgegeven als men het maar goed aan pakte. Vader was zo vol van zijn bezoek, dat hij dadelijk over begon toen hij thuis kwam. De kinderen keken el kaar verbaasd aan. Wat had die malle paps opeens? Dat was nou toch je reinstekolder wat ie daar zat te prevelen! Wat kon hun dat rare verhaal over die stijve Klazen schelen? „He paps, doe niet zo raar" viel vijftienjarige Rob uit. „Schei nou eens „Zeg eens, tegen wie heb jij het eigenlijk?" wees zijn vader hem te recht. „Die ongepalste uitdrukkingen kan je voor je houden, begrepen?" „Heb je op een spin getrapt paps, dat je in slecht hemeur bent?", proes- te Mia. „Is het nou uit?", klonk het drei gend. „He, doe niet zo gek!" verzocht Jan met volle mond. En toen kwam vaders vuist met kracht op tafel. „Het wordt tijd dat hier eens wat meer aan ma nieren wordt gedaan!", brieste hij. „Vanmorgen af zal het allemaal ver anderen en nu geen wóórd meer." De kinderen waren te verbouwe reerd om iets te zeggen. Alleen Rob mompelde hoorbaar wat en toen werd hij prompt de kamer uitgestuurd. Deze vader beging de fout van zo vele ouders, als er plots inzicht daagt, willen zij met één slag herstellen, wat zij gedurende lange jaren door eigen verzuim in de hand hebben ge werkt. Het is een totaal verkeerd idee te menen,dat kinderen niet rijp zijn voor manieren en decorum en het is eveneens een wanbegrip te menen dat goede manieren, voorkomendheid, bekpfdheild en gekuiste taal syno-i niem zijn met saaiheid, ouderwetsheid en onderdanigheid. Niets is minder waar. Met het bij brengen van manieren kan men bij kinderen niet vroeg genoeg beginnen. Het gaat niet aan om (gemakshalve) te zeggen, och daar snappen ze toch niets van - dat komt later wel. Neen, gen zoeken. Dan raakte je je kinderenzo moet het niet. Het kleine kind doet Verkoop van grond. B. en W. stellen de raad voor aan de heer M. H. Groenenberg, alhier, een perceel grond aan de Onderweg te verkopen ter grootte van 4240 m2 voor 2116 en aan de heer A. A. San- ner, alhier, een perceel grond aan de Zesde Tochtweg ter grootte van 3565 m2 voor f 1846. Zij willen er een woning op bouwen. Verlichting van Tweede Bloksweg. B. en W. hebben de raad voorge steld een krediet van 8040 beschik baar te stellen voor de aanleg van een elektrische straatverlichting op de Tweede Bloksweg. Bouw van 45 woningen aan Ringvaart bij R.K. Kerk. Op verzoek van het gemeentebe stuur heeft de r.k. woningbouwvereni ging St. Joseph te Gouda een ontwerp doen klaarmaken voor de bouw van een aantal woningwetwoningen in het uitbreidingsplan bij de r.k. kerk. Het plan omvat de bouw van 45 woningen waarvan vijf eengezinswoningen met vijf slaapkamers en veertig etagewo ningen. Achtentwintig etagewoningen krijgen drie, twaalf twee slaapkamers. Voorts omvat het plan de bouw van een winkel,, drie autoboxen en een werkplaats. De totale bouwkosten worden geraamd op f 599.320. Het complex wordt gebouwd aan de oost zijde van de Ringvaart. Voor de bouw is een stuk grond nodig van- 6420 m2. B. en W. stellen de raad voor deze grond aan de woningbouwvereniging te verkopen voor 6 per vierkante meter, in totaal 38.520.. B. en W. stellen verder de raad voor voor de bouwsom en grondkosten aan de wo ningbouwvereniging een voorschot te verlenen. Geen vergoeding voor R.C. „Verheul" bij verhuizing? Het bestuur van de racingclub „Verheul" heeft de raad verzocht om een bijdrage ad 2000 in de kosten, die een uitvloeisel zullen zijn van de gedwongen verhuizing naar een ander voetbal terrein. De gemeente heeft de huur van het huidige terrein opgezegd, omdat een weg moet worden aangelegd tot aan sluiting van het nieuwe uitbreidings plan. Daar de gemeente niet in staat is een ander voetbalveld aan te bie den, heeft 'het bestuur van de voet balvereniging aan de gemeente ge vraagd een gedeelte van de gemeente grasvelden Sniepweg-Kanaalweg te mogen huren, wat werd toegestaan. Dit terrein zal nu geschikt gemaakt moeten worden als voetbalveld. B. en W. stellen de raad voor op het verzoek om een bijdrage afwijzend te beschikken. De voetbalvereniging Verheul had in de Puttepolder een terrein in huur, dat absoluut onbruikbaar was en door de KNVB was afgekeurd. Afge zien van straataanleg e.d. moest de vereniging dus toch naar een ander terrein uitzien, hetgeen wij haar heb ben aangeboden tegen een huur van 100 per jaar, aldus B. en W. Aangezien voor het terrein in de Puttepolder een huur verschuldigd was van 400,per jaar en de ver eniging tenminste drie jaren van het nieuwe terrein gebruik zal kunnen maken worden de onkosten geheel uit de huurbesparing bestreden, wat voor B. en W. aanleiding is de raad tot afwijzen van het verzoek te advise ren. Wijziging van de rijwieltoelage voor de meteropnemers-incasseerders. B. en W. doen een voorstel om de rijwieltoelage in het vervolg niet meer aan de meteropnemers-incasserders uit te betalen, doch voor dit geld een rijwiel te huren. Het gevolg van deze bespreking is, dat een rijwielhandelaar drie nieuwe rijwielen ter beschikking zal stellen aan de drie meteropnemers-incasseer ders; deze na twee jaar inneemt, en wederom drie nieuwe rijwielen hier voor in de plaats geeft. Alle onder houdskosten en kosten van slijtage komen voor rekening van verhuurder. Bij eventuele reparatie van een rijwiel zorgt verhuurder voor een ander rij wiel, zodat de meteropnemer-incas- seerder hierop niet behoeft te wach ten. Indien genoemde rijwielen als dienstrij wielen worden beschouwd, dan kost dit een vergoeding van f 60,per rijwiel per jaar. Verlenging Ontruimingstermijn. B. en W. stellen de raad voor de ontruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woningen: Noordkade 209; Zuidkade 117, 118, 120, 122, 123 en 150; Noordeinde 49, 51, 52, 53bis, 54 56 en 103; Dorpstraat 32 en 94, weer met een jaar te verlengen. RAADSVERGADERING. Vrijdag 27 april, 's avonds 8 uur, komt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen. A.R. KIESVERENIGING. Maandag 23 april, 's avonds half acht, spreekt Mr Biesheuvel, eandi- daat voor de 2e Kamer, voor bovenge noemde kiesvereniging in het jeugd- gebouw aan de Stationsstraat. OUDERAVOND MULO-SCHOOL. Woensdag 25 april zal er een ou deravond gehouden worden van de Chr. Mulo-school, waar o.m. zal spre ken de heer J- J. Janse uit Zeist, over; „Test onderzoek voor sehoolleerlin- gen". Deze samenkomst wordt gehouden in het jeugdgebouw aan de Stations straat. VEILIG VERKEER. De plaatselijke afdeling voor Veilig Verkeer zal a.s. dinsdag 23 april ver gaderen. Aan de orde is verkiezing van een eerste en tweede voorzitter, zulks in verband met a.s. vertrek van de heer van Zonneveld. OUDERAVOND HERV. SCHOLEN. Vorige week werd een ouderavond gehouden van de Herv. scholen, welke in opzet afweek van de gewone ou deravonden, daar ditmaal geen leer lingen aanwezig waren. Als spreker was uitgenodigd de heer Uitdenbo- gaard uit Zeist, die sprak over de Hernhutter-zending in Suriname. Ver volgens sprak de heer J. P. van Ber- Wanneer iets geen zin heeft past het woord zinloos, maar een krankzinnige handelt zinneloos. Wie geen werk kan vinden is waarlijk werkloos; slechts toezien bij een ramp, heet heus werkeloos. Een niet getekenl stuk noemt men zouteloos, maar 't leed dat iemand draagt is soms nameloos. Hoge-bloeddruklij ders eten vaak zoutloos, maar geesteloos gepraat noemt men zoutloos, pas het woordje „loos", om er wat te noemen: eerloos, harteloos, nutteloos en heilloos, tactloos, schadeloos, vruchteloos en feilloos, spoorloos, radeloos, argeloos en stroomloos, roerloos, sprakeloos, reddeloos en boomloos, talloos, smakeloos, moedeloos en reukloos, pijnloos, achteloos, eindeloos en kreukloos, roemloos, krachteloos Scheepers. Huidzuiverheid - Huidgezondheid IHST Puistjes verdrogen door Purol-poeder Jen, onderwijzer aan de Eben Haëzer school, over: „Opvoeding en onder wijs". Een en ander werd afgewisseld door :ang van een koortje uit „Vox Jubi- ante" en orgelspel. VERBAKEL's MODESHOW. Het was dinsdagavond 17 april wel 'en zeer bijzondere avond voor mode- ievend Waddinxveen, al degenen die .anwezig geweest zijn konden zich verlustigen in hetgeen „Koningin Mo de" te zien gaf. En het waren er zeer veel, alle enthousiast en opgetogen over wat werd getoond. De firma Verbakei in samenwerking met mej. F. de Bruin, heeft het aan gedurfd om in vervolg op vorige shows, er nogmaals een te houden en bewezen is dat dergelijke parade's bij de dames in de smaak vallen, gezien de grote belangstelling; de zaal was dan ook eivol. Een vijftal mannequins, onder lei ding van de lady-speaker, mevr. Gast-Kemper, hebben zich verdien stelijk geweerd, aan de aanwezigen te tonen welke creaties en kleuren in dit seizoen favoriet zullen zijn. De sor tering was van dien aard, dat er voor ieders smaak, voor ieders beurs, iets te vinden was. Voor de jonge dames waren het rok en blouses, in ver scheidenheid van maat en tint, welke de aandacht vroegen. Zelfs voor de kleuter was er keus, getuige het al lerleukste optreden van Trees en Ja- netje. Japonnen, nog in de H.-lijn, met strak lijfje en wijde rok, welke bij zonder flatteus stonden door het dra gen van een nylon papier-pettecoat, merendeels vervaardigd uit gezellig, veredeld bedrukt katoen. Wel hon derd. japonnen werden getoond. Blou ses in de long torsalijn, geplooide rok en lang jasje, echt iets voor een avondje-uit. In trois-pieces was even eens een keurcollectie te bewonderen in gewilde modetinten, ook in grote maten. Op het gebied van regenkleding was veel te bewonderen. In tegenstelling van vroeger, waren kleur en model gewijzigd, zelfs splitten aan de zij-; kant. Kledingstukken als deze kunnen aan een regenachtige dag nog fle.ur ge ven. Op het gebied van jurkjes viel veel nieuws te constateren, gebloemd, ge streept, met verhoogde taillelijn, zeer modieus, zelfs raffia behoort tot de grondstoffen. Mantels wareni hoogst eenvoudig, maar toch uiterst chique. Daar echter 'n dame niet is „gekleed" zonder het dragen van een hoed, was het mej. F. de Bruin, die aantoonde dat bij elk toilet een passende hoed te bekomen is. Veel bewondering was er dan ook voor de getoonde hoedjes. De organiserende firma had dan ook niets nagelaten deze show tot een zeer bijzondere te maken en is daarin buitengewoon geslaagd. Het bewijs is geleverd, dat Wad- dinxveen in dit opzicht bij geen an dere plaats achter komt. Konden we de aanwezigen dames een stem laten uitbrengen, het zou den bevestigende stemmen zijn. Wat de zakelijke kant van deze parade be treft, we zouden opmerken: het woord is aan de Waddinxveense dames! Opgemerkt dient alsnog dat aan de mannequins bloemen werden aange boden. De bloemversiering van het podium was aangebracht door de fa van Pruissen, alhier.'

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1