Kringraad B.B. De avonturen van een Kabouterkoning GEHAKT voor f 1.45 Ons Pluimveehoekje Dezer dagen kwam de kringraad van kring Z.H. 4 der organisatie be scherming bevolking onder voorzit terschap van de burgemeester van Gouda in vergadering bijeen. Alvorens enige mededelingen over enkele van de in deze vergadering be handelde onderwerpen te doen, diene ter algemene toelichting eerst het vol gende: De kringraad bestaat uit de burge meesters van de 31 gemeenten, welke tezamen kring Z.H. 4 vormen. Hij heeft het verband van de kring zo ongeveer dezelfde functie als de ge meenteraad voor de gemeente. De kring kent daarnaast en daaruit gekozen het dagelijks bestuur, dat uit 9 leden bestaat, en dat, voor wat zijn taak betreft, te vergelijken is met het college van burgemeester en wethou ders van een gemeente. Aan de voorzitter van de kring zijn ter zelfstandige beslissing verschil lende bevoegdheden gegeven, welke onder meer op het financiële Vlak lig gen. De technische uitvoering van de be sluiten van deze organen is in han den van het kringhoofd bescherming bevolking, welke functionaris met de 5 kringcommandanten van de op- ruimings- en reddingsdienst, de ge neeskundige dienst, de brandweer, de politie en de dienst sociale verzorging leiding geeft aan de door de nood- wachters te verrichten werkzaamhe den, te houden oefeningen en aan al les wat vender tot de taak van de B.B. behoort. De B.B. heeft niet alleen een taak in oorlogstijd, maar ook en zeker niet minder in vredestijd, namelijk ter voorkoming en bestrijding van na tuur rampen. Tijdens de stormramp op 1 februari 1953 heeft zij dat on dubbelzinnig kunnen bewijzen, hoe wel zij toen nog maar in haar kleuter schoenen stond. In de laatste vergadering van de kringraad werden enkele benoemingen gedaan, namelijk van de heer H. J. Versteeg te Gouda tot plv. kringcom mandant van d|e reddingsdienst van de heer H. Brand te Gouda tot plv. kringcommandant van de dienst so ciale verzorging. Laatstgenoemde volg de de heer J. van Bemmel te Gouda als zodanig op. De agenda van de vergadering ver meldde voorts de voorlopige vaststel ling van de rekening van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1955. Enige cijfers uit de rekening krij gen hieronder een korte toelichting. In hoofdstuk I van de gewone dienst (vroegere diensten) is onder de ont vangsten opgenomen de post; Uitke ring rijksoefeningsgelden 1954* tot een bedrag van ruim f 22.000,—. Dit bedrag is in de loop van 1955 ontvangen op grond van een Konink lijk besluit, dat onder meer bepaalt, dat te beginnen met 1 januari 1954 ten behoeve van de noodwachters uit de rijkskas een uitkering van f 4.— per kwartaal zal worden gegeven voor het bijwonen van gemeentelijke-, kring-, provinciale- of landelijke oe feningen. Alleen aan diegenen kan dit bedrag worden uitgekeerd, die inder daad aan de oefeningen hebben deel genomen, met vrucht de voor him dienst aangegeven cursussen hebben doorlopen en de vrijwillige noodwach- tersverbintenis hebben getekend. Hoofdstuk II (bestuur) geeft als ge dane uitgaven te zien een bedrag van f 4.000,—, waarvan ruim f 2.500,— was bestemd voor de voorlichting en werving. Aan inkomsten werd op dit hoofdstuk niets geboekt. DF OUWE WIL NIKS ZEGGÉN Pier MAAR MOR0 WE HEM WEL AA PR ATE IM ïiKS Z EGG ÉN Ik" '6EN KRijüeNÖtX N HE Ti GOED, MAAR EERST GAAN WE SLAPEN. IK WAAK DE EERST 6 TWEE IJLlR1 ;KpHD?TEAE-U!^D^|fl FEL ZIEN LIGGEN OH, WAT HEB IK EEN SLAAP. IK 2AI ISEREN OF K HET TE PAKKEN KA' KR'JGENi ding van de zelfbeschermingsploegen, het houden van oefeningen). Daarte genover staan verschillende op de op leiding betrekking hebbende uitgaven tot een bedrag van f 87.500,—. Hoofdstuk V (overige inkomsten en uitgaven), is aan de inkomsten-kant grotendeels gevuld met bijdragen van het Rijk en de samenwerkende ge meenten. Te noemen valt allereerst het aan deel van de kringgemeenten in de kosten van de B.B. tot een bedrag van f 15.100,hetgeen is berekend naar een vergoeding van f 0,10 per inwo ner. Daarnaast zijn te vermelden enkele bijdragen van het Rijk, namelijk voor de blokuitrustingen (f 57.500,—), voor de aankoop van helmen en overalls (f 36.500,en voor de aanschaffing van laarzen (f 22.000,—). Deze bijdra gen zijn alle aan de kringgemeenten volgens bepaalde maatstaven uitge keerd, hetgeen in de uitgaven-posten van dit hoofdstuk uitdrukking vindt. De kapitaaldienst laat zien, dat voor verschillende onderdelen van de B.B. in enkele jaren het een en ander ge reserveerd is kunnen worden. Enkele van deze reserveringen, over 1955 lo pende, zfjn hiervóer reeds genoemd. Nadat de rekening voorlopig was vastgesteld, heeft de kringraad onder meer nog beraadsslaagd en besloten over: de aanschaffing van een reserve- voorraad brandslangen; de uitgave van een eigen kring-or gaan; de aanschaffing van 2 extra mobilo foons; het jaarverslag 1955; eventuele aanstelling van buiten dienst-assistenten voor de kring. KREDIETVERLENING AAN DE MIDDENSTAND. TIJDELIJKE AANBIEDING! (merk oack) per blik vari f 1.95 3 blikken voor f 4. VAN CBU ZUIDKADE 3 - TELEFOON 305 Hoofdstuk III (kringcommando) maakt duidelijk, dat het Rijk ten aanzien vande commandovoering voor 1955 een flink bedrag voor zijn rekening heeft genomen, nl. f 22.583,35. Daartegenover staat, dat de kring onder meer voor dit onderdeel heeft uitgegeven wegens: f 9^250°n*n^ VOOr kringpersoneel b. Kosten van gebouwen, in het bij- f°3 850 Van C'6 kThigcommandopost c_i Kosten van vervoermiddelen Verder werd gedurende 1955 op dit hoofdstuk gereserveerd voor: 1. De inrichting voor de kringcom mandopost f i.ooo 2. De alarmering van het personeel der kringploegen f 1.500,— 3. IJe^kosten van de verbindingsdienst Hoofdstuk IV (opleidingen) geeft er evenzeer blijk van, dat het rijk een groot deel van de kosten van de B B. te zijnen last neemt. Zo is in dit hoofdstuk opgenomen een bedrag van bijna f 65.000,— we gens ontvangsten van het Rijk in de kosten van de opleiding (vergoeding aan instructeurs en cursisten, oplei- Bij veie middenstanders doet zich de moeilijkheid voor, dat zij wel een gezonde zaak hebben, persoonlijk be-' trouwbaar en kredietwaardig zijn, doch niet over middelen beschikken om zakelijke zekerheid te kunnen stellen, zoals die bij normale krediet verlening door de handelsbanken wordt vereist. Hier nu is de overheid in de bres gesprongen door de kre dietgever de betaling van rente en af lossing te garanderen. Dat deze kre dietverlening voor de middenstand van belang is, kan blijken uit het feit, dat eind 1955 voor een totaal bedrag van ongeveer f 70.000.000,— aan ge garandeerd krediet uitstond. Daar de overheid met haar geld middelen zuinig moet omgaan, dienen er bepaalde regels te zijn, waarvan kredieten, die voor een staatsgarantie in aanmerking komen, moeten vol doen. De middenstandskredietbeschik- king nu vat als het ware de spelregels samen, waaraan kredietnemer, kre dietgever en overheid zich moeten houden. Een bedrijf, dat voor een gegaran deerd krediet in aanmerking komt, moet in wezen gezond zijn, levens vatbaar, of zoals de beschikking het zegt; „Redelijkerwijze moet kunnen worden verwacht, dat het krediet tot bevredigende bedrijfsresultaten zal bijdragen." Nog anders gezegd: het krediet moet economisch verantwoord zijn. Verdere eisen, die algemeen-worden gesteld zijn, dat de aanvrager kre dietwaardig moet zijn en over per soonlijke eigenschappen dient te be schikken, die hem tot een goed za kenman stempelen. Er zijn ook gronden om een kre diet te weigeren. De ondernemer, die bijv. in strijd met de vestigingswetge ving is gevestigd, kan niet voor een door de overheid gegarandeerd kre diet m aanmerking komen. Hij die via normaal bankkrediet in zijn financië le behoeften kan voorzien, heeft deze bijzondere vorm van kredietverlening niet nodig. Indien het krediet tot een ontwikkeling van het bedrijf zou lei den, welke de capaciteiten van de on- dernemér te boven zou gaan, is kre- dietverlening ook niet verantwoord. Het bedrijfsuitrustingskrediet dient tot aanschaffing, uitbreding, verbou wing, verbetering of herstel van be- drijfsuitrusting. Het begrip bedrijfs- uitrusting wordt ruim opgevat. Hier onder vallen bijv. machines, auto's, ijskasten, ovens, inventarissen, instru- menten, verbetering van de pui en het interieur enz. Zoals U ziet, een keur van mogelijkheden. Een beperkt be drag van het krediet mag verder die nen tot vergroting van het bedrijfska pitaal. Door de nieuwe aanschaffing of uitbreiding wordt immers vaak de produktie opgevoerd, waardoor meer kapitaal nodig is voor de financiering van grondstoffen, voorraden en uit staande vorderingen. Een bedrijfsuit- rustingskrediet mag ten hoogste f 30.000,bedragen en dient in hoog stens 10 jaar te worden afgelost. Het Bijzonder Krediet, de tweede kredietvorm, dient om middenstanders te helpen, die een gezond bedrijf heb ben, maar buiten hun schuld in fi nanciële moeilijkheden geraken we gens een tekort aan bedrijfskapitaal. Gedacht wordt aan verbrokkeling van het bedrijfskapitaal door vererving, aan inkoopmoeilijkheden bij scherpe stijging van het prijspeil, zoals zich destijds bij het Koreaconflict voorde den, gebrek aan bedrijfskapitaal bij een zeer succesvolle bedrljfsgroei enz. Zoals reeds gezegd, dient de kre dietaanvrager aan de financiële moei lijkheden geen schuld te hebben. In dien hij derhalve te duur leeft, voor de omvang van zijn bedrijf veel te grote inkopen heeft gedaan of specu latieve transacties heeft verricht, kan hij voor een krediet niet in aanmer king komen. Ook hier zijn de grenzen van het krediet f 30.000,— en 10 jaar. Het Overname-krediet wil de mid denstander, die een bestaand bedrijf wil overnemen, financieel de helpende hand bieden. Dit is vooral van belang voor oudere middenstanders, die op een leeftijd zijn gekomen, dat zij willen gaan rusten en voor energieke jonge middenstanders, die zelf een bedrijf willen beginnen. Een absolute voorwaarde voor de verstrekking van een overname-kre diet is echter, dat de bedrijfstak, waartoe de betrokken onderneming behoort, een bijzonder waarborgfonds heeft opgericht. De overheid is hier namelijk slechts voor 2/3 garant, ter wijl het betrokken bijzonder waar borgfonds voor 1/3 garant is. Hieruit blijkt, dat het voor de middenstand van belang is, dat er zoveel mogelijk bijzondere waarborgfondsen komen. Voor het kruideniers-, het broodbak kers- en het rijwielkleinbedrijf en ook voor de detailhandel in groenten en fruit, in textiel en in alcoholhou dende dranken zijn dergelijke fond sen reeds opgericht. Door andere branches worden voorbereidingen ge troffen om tot oprichting te komen. Ook voor dit krediet is geen algemeen maximumbedrag vastgesteld, het moet binnen 10 jaar worden afgelost. Het Inriahtingskrediet wil de mid denstander helpen, die in een nieuw gebouwd bedrijfspand vooral in nieuwe wijken dus een zaak wil beginnen en over onvoldoende midde len beschikt om zijn zaak in te rich ten. Een eventuele huurgarantie geeft de eigenaar zekerheid voor de beta ling van de huurpenningen. Het be grip inrichting mag ruim worden op gevat. Bedrijfsruimten worden vaak zgn. „ruw" opgeleverd. Afwerking daarvan valt ook onder het inrich tingskrediet. Het maximum van dit krediet bedraagt f 40.000,— en het krediet moet in 15 jaar worden afge- gedeelte, van de ren, dat tegen het nachthok aangrenst, tot daghok in- inrichten, b.v. 1 meter lang. Want zo in de buitenlucht is het een groot deel van het jaar te koud en ook, te nat voor de dieren, om daar te leggen. Het heeft grote voordelen om een stadsrennetje van boven helemaal af te dekken. En in dit geval gaat het wel zonder veel kosten om het eerste gedeelte der uitloopplaats een daghok je te maken, waar de kippen kunnen leggen en ook bij guur weer beschut ting vinden. De heer L. G. H. vraagt: In het ei zit, wat men noemt de „hanentrée". Is die afkomstig van de haan en wat is het eigenlijk? Deze vraag heb ik reeds eerder be antwoord. Ik doe het nu opnieuw. De hanentrée heeft met de bevruchting niets te maken. Het is eenvoudig een gedraaide streng, die client om de dooiér in het ei op z'n plaats te hou den. In onbevruchte eieren komt de hanentrée dan ook precies eender voor als in een bevrucht ei. De kiem in het kippenei daaren tegen zien w(j als een heel klein blaasje midden in de witte plek op de dooier. Iemand, die zich de moei te geeft, een bevrucht ei onder een microscoop te vergelijken met het ei van een hen zonder haan, zal het ver schil kunnen zien tussen de volledige kiem in het bevruchte en de vrou welijke kiemhelft op 'dezelfde plaats in het onbevruchte ei. (Deze kiem helft gaat echter spoedig verloren.) Kippenvriend Moge dit het sein zijn voor warm zomerweer. DISTRICTSRAAD LANDBOUWSCHAP. Dezer dagen is de districtsraad van het landbouwschap Gouda e.o. geïn stalleerd. De raad omvat het district Gouda, Waddinxveen, Reeuwijk en Boskoop. Voor Waddinxveen hebben zitting de heren J. A. van Berkel voor t ,J o ^0eren" en tuindersbond, en J. J). Hijkoop, namens de Hollandse maatschappij voor Landbouw en P. J Kleiweg voor de L.T.B. Tevens werd de sociale commissie geïnstalleerd. Behalve de hier ge noemde heren hebben daarin zitting de heren C. K. van Hoven, W. van Berkesteyn. VOOROFSCHE POLDER. In vogelvlucht en zeer beknopt is een overzicht gegeven van de moge lijkheden, die de Middenstandskre- dietbeschikking te bieden heeft. Er zullen nog vragen genoeg rijzen. Hier voor kan men zich o.m. wenden tot de middenstandsorganisaties, de Ne derlandse Middenstandsbank, of de Kamers van Koophandel. De heer W. G. v. K. schrijft: Ik heb de legnesten in het nachthok ongeveer 30 cm. boven de grond. Hierop heb ik de zitstok aangebracht. Nu heb ik een ren van 4 meter. Ik wilde de legbak in de ren plaatsen, om ruimte te spa ren. Is dat niet te koud voor de kip- peri? Opening der ren staat op het Antwoord: De zitstokken boven de legnesten? En daar geen mestplank onder? Maar dan zal het m.i. al gauw een vuile boel worden. Hoe dikwijls schreef ik al, dat reinheid in het kip penhok een eerste vereiste is om het ongedierte te weren en de dieren krachtig te houden. Veel is er dik wijls al gewonnen, als de mensen maar de uiterste properheid betrach ten. Ik weet niet, hoe Uw hok is in gericht; ook niet, hoe groot het is, dus kan ik slecht van advies dienen, hoe het gemakkelijk te verbeteren is. Is het hok maar heel klein in verband met het aantal dieren, dan zou ik een Onder voorzitterschap van de heer A. Oudijk werd op 11 dezer in Hotel „Neuf te Boskoop de jaarlijkse in gelanden-vergadering gehouden van de Voorofsche Polder, welke zich uit strekt in de gemeenten Waddinxveen en Boskoop. Voor de aanvang van de vergade ring werd een stemming gehouden voor de verkiezing van een heemraad, wegens periodieke aftreding van de heer C. den Dunne te Boskoop, die werd herkozen. Na de gebruikelijke opening van de ingelandenvergadering kwamen de jaarstukken over 1955 en de begroting voor 1956 in behandeling. De rekening bedraagt in ontvangst f 4791,03 en in uitgaaf f 3145,57 en sluit met een batig saldo van f 1645,46 De begroting voor 1956 was door het bestuur opgemaakt tot een bedrag van f 5181,80 in ontvang en uitgaaf, met een ongewijzigde omslag van f 16,per hectare, met een minimum omslag van f 1,—. Zowel de rekening over 1955, als de begroting voor 1956 werden overeenkomstig de ontwerpen vastgesteld. In de vakature van penningmeester van de polder, welke ontstaan was door het verzoek om eervol ontslag door de heer A. Kreupeling, werd voorizen door als opvolger van de heer.Kreupeling te benoemen de heer W. C. Slob te Waddinxveen, die reeds sedert 1 november 1955 met het waar nemen van de functie belast was. ZATERDAG EMMABLOEMCOLLEKTE. De traditionele Emma-bloem-col- lekte wordt a.s. zaterdag in deze ge meente gehouden. Het is onnodig in deze kolommen uit te wijden over het werk van „ons" Groene Kruis en wij behoeven ook niet te betogen, wat er nodig is voor de t.b.c-bestrijdüig hier te lande. Moge deze collekte een warme in stemming van de ingezetten hebben. Geeft met milde hand, het is voor een goed doel. ZWEMBAD COMMISSIE BLIJFT. B. en W. schrijven de raad, dat zij op het behoud van een commissie van toezicht op het beheer van het zwembad wel prijs stellen. Daarom wordt voorgesteld tot le den van deze commissie te benoemen de heren A. Oudijk en H. Huizer, als vertegenwoordigers van de gemeente, de heren Qr W. van den Berg en dokter P. van der Linde, die ook vroeger in deze commissie zaten, ter wijl de gemeente-secretaris als vijfde lid wordt toegevoegd. ZWEMBAD OPEN. Het gemeentelijk zwembad aan de Kanaaldijk wordt dit jaar op 14 mei a.s. voor het publiek opengesteld. Ter gelegenheid van het 1 Mei-feest organiseert de afd. Waddinxveen van de P. v. d. A. een feestavond in de voorzaal van de cantine der N.V. Louis Dobbelmann. Als spreker treedt op, de heer W. a. Willem, wethouder van Rotterdam. Medewerking verleend een bekend amusements orkest. Voor verdere bijzonderheden ver wezen wij naar de advertentie in dit blad. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL B. In de openbare lagere school B werd woensdag een ouderavond ge houden Het hoofd der school, de heer H- Slonk, had in de hal en de gan gen een door de leerlingen verzorgde lente-tentoonstelling ingericht. Even als bij de herfst- tentoonstelling was van deze expositie weer zeer veel werk gemaakt. Om 8 uur opende de voorzitter der oudercommissie, de heer C. Rietveld kaal 0mSt het Een speciaal welkomstwoord werd gesproken tot de heer Schipper, in- qpecteur van het lager onderwijs. Mej. Dr. Nagel, schoolarts, burgemeester Warnaar, wethouder Oudijk, de ge meente-secretaris H. Jennjé en de ^V^ers^ volksonderw«s> de heer De voorzitter sprak een dankwoord tot het gemeentebestuur en de inspec- J°°r- df 'beJangrijke verbeterin- ge^ het afgelopen jaar in de school hebben plaats gevonden, o.m. het vernieuwen van schoolmeubelen, het verven van lokalen en gangen en het aanleggen van een centrale ver- warming. Na afhandeling van de huishoude lijke agenda hield Dr. Nagel een le zing over de gezondheidstoestand van t™t t wsfrbÜ ziJ een vergelijking ,Wkk-tUSStn de misstanden in Saoedi- Arabie, alwaar zij een jaar werkzaam f f6 gunstige mogelijkheid in Nederland Met nadruk wees spr. op het grote -belang van een goed school onderzoek, waarbij het mogelijk is kleine afwijkingen in de kiem aan te pakken. Na de pauze was er eeh onderwijs- torum bestaande uit de heer Schip per inspecteur, Dr. Nagel, Mevr v. d. Adel en de heer F. H. Blonk en T. Ververs. Er werden veel vragen af gevuurd, waarin wij o.m. noemen die over het huiswerk, de opleiding van U.I.O. en middelbaar onderwijs, de vrije woensdagmiddag, de wettelijke aansprakelijkheid van onderwijzers De vragen werdjen op deskundige en atdoende wijze beantwoord. Het was een zeer geslaagde avond, met de organisatie waarmee de heer Blonk veel eer heeft ingelegd HET NADERENDE KONINGINNEFEEST. Het loopt vlot met de organisatie van de verschillende onderdelen op net komende Koninginnefeest. De tractorbezitters in de gehele om trek geven enthousiast hun medewer king voor de grote tractorparade. Ook is medewerking verkregen van de muziekvereen. „Excelsior" uit Bos koop, zodat drie muziekkorpsen de stoet - zullen begeleiden. Bijzonder leuk is het voor de Wad- nxyeense jeugd, dat op 30 april tus sen 2 en 3 uur gelegenheid wordt ge geven zelf deel te nemen aan wed strijden op rolschaatsen. Hiervoor zal de speciaal te bouwen rolschaatsen- baan van 800 m2 beschikbaar worden gesteld. Dus jongens en meisjes, jul lie kunnen nu reeds gaan oefenen. De grootste meevaller voor het Oranjecomité is wel de toezegging van de Belgische Rolschaatsploeg, om op 30 april een wedstrijd te spelen. Ongetwijfeld zal deze wedstrijd welke s avonds om 8 uur gespeeld zaj worden, deels onder het licht van ca. 30 schijnwerpers zeer grote belang stelling hebben uit de gehele omtrek. Laten we allen hopen op mooi weer, want dat behoort er nu eenmaal bij. GROOT JONGEREN APPèL DER K.V.P. 29 April a.s. wordt er in de vei- linghallen te Wateringen een groot jongerenappèl gehouden in het kader der verkiezingskampagne. Het programma omvat een officieel gedeelte met: Prof. Romme, Dr. Delf- gaauw, Cor Kledsteriee en Drs. Cel Cosijn als sprekers. Een groot cabaret-dansant, een groot politiek spektakel, bal-champêtre, af gewisseld met beschaafd en leutig ca- baret. Aanvang 14 uur tot 22 uur. Deelna me is gratis. Bij voldoende deelname een extra bus. Nadere inlichtingen en opgave zo spoedig mogelijk bij W. van Berkesteijn, Burg. Trooststraat 58, alhier. (Zie verder tweede blad.)

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2