Weekblad voor Waddinxveen l/ftoedez de Vrouw van de week 3kunes} frueJhuirJ? L koninqin juLióuó, tVeRJÓARt Blijt meester x NIEUWS uit woonplaats Nutsspaarbank te Waddinxveen No 567 vrijdag|27 april 1956 lie jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bijvooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Het is ongelfjk verdeeld in de we reld: de Amsterdamse brandweer werd met groot alarm opgeroepen voor een begin van brand, die woed de in het ruim van een Engelse vracht boot en mocht ongebrande pinda's proeven, omdat de kapitein van het schip van mening was, dat water bij pinda's meer schade dan goed zou doen de brandweer van Hilversum kon volop werk krijgen aan een bran dende villa, welke op de hei tussen Hilversum en Hollandse Rading in lichte laaie stond. De oorzaak van deze brand was een heidebrandje, waarschijnlijk veroorzaakt door vuur uit een ouderwetse locomotief. De be woner was eens naar dat brandje gaan kijken, in de veronderstelling dat zijn huis geen kwaad kon. Er woei echter een vonkje in het rieten dak, met het noodlottig gevolg, dat de vil la geheel verloren ging. De brandweer van Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout hebben de handen vol gehad aan duinbranden, deels ontstaan door het bekende bran dende sigarettenpeukje - de mensen wordlen ondanks veel waarschuwin gen blijkbaar nimmer wijs! - ander deels doordat jongens met lucifers speelden. De oorzaak van een brand te Wouw, N.B., waar een meisje van acht jaar is omgekomen en drie ande re kinderen slechts met grote moei te kondeh worden gered, werd niet bekendt. Er kon hier aanvankelijk geen brandalarm worden gegeven, doordien degeen in wiens huis de al arminstallatie is opgesteld, niet thuis was. Over deze geschiedenis zal nog wel een hartig woordje worden ge sproken. Er waren hier trouwens meer dingen, die niet in de haak waren. Toen het alarm eindelijk ging, was het spuitenhuis leeg - de pas nageke ken spuit werkte niet, zodat toen de ijlings gewaarschuwde brandweer van Roozendaal verscheen, het te laat was. Van deze serie branden naar een nieuwe, mysterieuze wonderbrandstof is maar een stapje. De Haarlemmer J. Hogenhout, die deze brandstof heeft uitgevonden, is een olijkerd. Noem het maar „karnlemelkf' verzocht hij de journalisten, die waren, uitgeno digd om de proeven, welke hij met de nieuwe brandstof nam, bij te wonen. De zogenaamde karnemelk was an ders nogal prijzig. De vloeistof kwam op ƒ6,20 de liter. Daarmee zou echter een afstand van 950 kilometer in een speedboat kunnen worden afgelegd. De uitvinder wilde met zijn boot een snelheid van 95 km per uur be reiken, zodat hij aan dat ene litertje voldoende zou hebben om tien uur te varen. De heer Hogenhout die zijn proe ven nam op het Buiten-Spaarne te Haarlem - proeven, die wel niet vol ledig slaagden, maar die toch bewe zen ,dat de nieuwe brandstof (door sommigen al „Haarlemmerolie" ge noemd) wat kon presteren., is van plan op de Westeinderplassen zijn proefnemingen voort te zetten. Zou hij geheel slagen, dan zal dit waar schijnlijk een algehele ommekeer in de brandstofvoorziening van motoren betekenen. Laten wij even in Haarlem, bij dat Buiten-Spaarne blijven. Daar zou de nieuwe mijnenveger de ,<Steenwijk" te water worden gelaten, de eerste van de drie, die de Haarlemse Scheep bouwmaatschappij bouwt. Volgens het bouwprogramma worden er op veer tien werven in ons land in totaal 32 mijnenvegers op stapel gezet. Voor de „Steenwij Kwas de echt genote van Steenwijks burgemeester mevr. A. Voetelink-hiemersma naar Haarlem gekomen om het schip te do pen en te water te laten. Het dopen ging goed, doch toen mevr. Voetelink na een toespraak had gezegd; „Steen- wijk vaart wel", haperde er iets. De „Steenwijk" vond zijnj tijd blijkbaar nog niet gekomen en ofschoon de laat ste beletselen waren weggenomen, gleed het schip niet te water. Uitein delijk is de „Steenwijk'' toch nog van stapel gelopeneen dag later. Onze lente is méér dan een dag la ter, hoewel zo langzamerhand toch wel is te merken en te zien, dat zij in aantocht is. Verscheidene struiken lopen, zij het nog schuchter, uit en de narcissen in de bollenvelden staan in bloei. Dat heeft in de bollenvelden al heel wat drukte gegeven - ondanks de schrale wind. De Keukenhof en de Linnaeushof zijn er goed mee. De Keukenhof werd dit week-end door zeker 25.000 mensen 'bezocht - de Linnaeushof door een 10.000. Ook uit Duitsland en België kwamen reeds vele bezoekers. Als de lente deze week „doorbreekt" - en daar zijn slechts een paar zoele, zonnige dagen voor nodig, zal dè natuur zich niet onbetuigd laten op de bollenvelden niet en. elders. HOE DENKT U OVER ZAKGELD Hoe beter een mens, om zo te zeg gen vanaf zijn vroegste jeugd, geleerd heeft met geld om te gaan, hoe ge makkelijker het hem later zal vallen het nuttig en doelmatig te besteden en geen fouten in het beheer te maken. Alles in de wereld draait nu een maal om geld en het is even belang rijk het op de juiste manier te kun nen uitgeven als het te kunnen ver dienen. Om de mens een behoorlijke training in het beheren van het geld te geven, ben ik doordrongen van het nut, om kinderen zakgeld te geven. Misschien zijn ouders, die het hier mee nog niet eens zijn, omdat zij vin den dat het kind immers alles krijgt, wat het nodig heeft en dus geen be hoefte heeft aan geld in zijn zak. Maar wacht even. Bij het geven van zak geld behoort nog iets anders. Men zal het kind duidelijk moeten maken, dat hij verantwoordelijk is voor het bedrag(je), dat hij elke week ont vangt en daar ook mee toe moet ko men voor zijn eigen kleine, per soonlijke uitgaven. En men zal dan ook voet bij stuk moeten houden en zich niet laten vertederen, als het kind binnen de tijd om aanvulling komt aankloppen. Natuurlijk moet het kind hierbij helder en nauwkeurig we ten, waar zijn geld voor dient en wat onder zijn „persoonlijke uitgaven" valt. Geen gebedel meer Jongere kinderen kan men b.v. van hun zakgeld laten betalen: snoeperij (hierdoor zal meteen het gebedel bij vader en moeder om wat lekkers of een ijsje ophouden), kleine speel goedjes, zoals knikkers, tollen, kraal tjes enz. kleine dingen, die ze voor school nodig hebben, zoals potloden, pennen, schriften enz. een boek uit de bibliotheek en spaargeld om eens een cadeautje te kunnen betalen. Grotere kinderen kunnen van hun zakgeld bovendien hun eigen uitgan getjes betalen, hun abonnementen, benodigdheden voor him hobbies, con tributies voor hun clubs, bus- en tramgeld, fietsenstalling enz. U zult er goed aan doen, uw kind op deze manier al jong op te voeden tot een zelfstandig denkend wezen en hem de verantwoordelijkheid voor eigen bezit te leren kennen. Het is karaktervormend als een kind pre cies weet, „waar het aan toe is" en men in die geest vertrouwen in hem stelt Snoeplust verdwijnt Bovendien stelt het u in de gelegen heid uw kind beter te leren kennen. U zult opmerken, dat het snoepen min- Uabyderm-zeep der wordt, als het kind eenmaal be grepen heeft, dat hij voor dat geld an dere dingen kan kopen, die méér waarde hebben, maar die vader en moeder hem niet langer toestoppen, zoals vroeger het geval was. Voor alles, wat hij zélf koopt, zal hij méér liefde hebben en hij zal er voorzichtiger mee omspringen, omdat hij er geld voor heeft neergeteld en dus de waarde van beseft. Hij begint in het klein te verrichten, wat hij later in het groot zal moeten doen: met overleg te werk gaan. En eenmaal zijn plaats in de maatschap pij ingenomen hebbend, zal hij beter voor zijn taak berekend zijn. Spaarzin aankweken Nu ligt het ook nog op uw weg het kind door middel van zijn zakgeld spaarzin bij te brengen. Dit zal u al leen lukken, als u met dat spaargeld een begeerd doel voor ogen weet te toveren. Geld sparen om het geld zegt een kind niets. Gelukkig maar! Maar zodra hij zich ervan bewust wordt, dat er door het wekelijks op zij leggen van een klein bedrag, een maal een wensdroom in vervulling kan gaan, krijgt het sparen een be tekenis en heeft het zin, dat er iets anders voor opgeofferd wordt. Hetzelfde gebeurt, wanneer zijn be reidheid gewekt wordt,1 om anderen gelukkig te maken met een cadeautje, waarvoor hij gespaard en zichzelf iets ontzegt heeft. Gelukkig het kind, dat jong leert wat het is, om vreugde te schenken. En zal hij deze vreugde niet intenser ervaren, wanneer hij zélf in staat is een geschenkje te kopen voor iemand van wie hij houdt, dan wan neer moeder dit voor hem verzorgt en zij dus eigenlijk degene is, die het cadeau geeft? Sint Nicolaas, verjaardagen van fa milie en vriendjes, dat alles krijgt een dieper en rijker betekenis voor het kind, als hij weet, dat hij zelf zijn steentje kan bijdragen, dank zij het zakgeld dat U hem geeft. Cora. VOOR WAT HOORT WAT. Het 2e kwartaal is weer ingegaan en de incasseerders van ons blad zijn weer op het pad om de 1,te in nen. Nu gebeurt het dikwijls dat zij twee- of driemaal moeten terugko men voor zij het bedrag in ontvangst kunnen nemen. Zoals de abonné ver langt dat ons Weekblad iedere week op tijd komt, zo zouden de incasseer ders het ook zeer op prijs stellen als het geld zou klaar liggen. Het is geen groot bedrag, dus mis schien kan men onze incasseerders de moeite van het meerdere malen terugkomen besDaren. Nu 30 april a.s. onze koningin ver jaart, voelt het gehele volk zich weer verbonden met het vorstenhuis, dat reeds sinds die langdurige vrijheids strijd met Spanje het symbool is van eenheid en eendracht der noordneder landse gewesten. Nadat de Watergeuzen op 1 april 1572 Den Briel hadden genomen en bezet hielden voor de prins en 25 ste den het spaanse juk afschudden, werd in juli van dat jaar te Dordrecht be sloten de prins van Oranje als stad houder uit te roepen. Die eeuwenlange trouw van het nederlandse volk is een antwoord op de onvermoeide strijd van prins Wil lem de Zwijger. Nu de vrijheid van geloof, van vrije meningsuitingen en van drukpers al ons levenlang in on ze Grondwet verankerd liggen, zien wij naar onze koningin op als de ver persoonlijking van onze strijd onder de Oranjes tegen de Spanjaarden, En gelsen, Fransen en Duitsers. Zeven en veertig jaar wordt Hare Majesteit. Sinds 1948 staat zij aan het hoofd van ons volk. Als maandag de vlaggen omhoog gaan aan de masten, voelt Nederland zich weer één met Oranje. Losse flodders Nee, toch wisten wij niets van die klok. Dat is zuiver intuitie geweest. En zeer zeker de snelle vervulling van een wensdroom van velen. Tot nu toe hebben we wel de klok horen lui den, maar binnenkort zullen we ook weten waar de klepel hangt. Wij wes terse Waddinxveners kunnen dan ook iets aan de grote klok hangen. Componisten van Waddinxveen: hier wacht U een grootse taak. Wij verwachten van U een schone pot pourri ter gelegenheid van de inwij ding. U hebt keus genoeg. Wij noe men slechts: In de klokkenwinkel „Les trois Cloches", Grootvaders klok, de klok van Arnemuiden. En laat dan de klok maar luiden, electrisch, op een veer of met handkracht. Nu het met de vervulling van onze wensen toch zo vlot gaat, hebben we nog meer. Hier komt een verzoek aan onze oud-militairen en verzamelaars van oorlogstuig. (Nee Breda, laat maar zitten.) Zou U niet eens voor twee goede gasmaskers, resp. stofmaskers kunnen zorgen? Wij hebben n.l. altijd zwaar medelijden met onze vuilnis wagenmensen. Vooral als er een beet je wind staat en ze voortdurend stof ademen. Nog gezonder zou het zijn, als we een betere vuilniswagen kregen plus een uniform stel emmers. Niemand zal de rij van kisten, blikken, em mers en oude teilen bar aestetisch kunnen noemen en de taak van onze reinigers zal er aantrekkelijker op worden. Als dan het vuilniswezen dusdanig gemoderniseerd is, dan is het voor de betrokken vergaarders ook maar een peuleschil om de restanten van wat eens muziektenten waren, mee te ne men. In deze bouwsels heeft toch nooit veel muziek gezeten. Wij hebben ho ren vertellen, dat onze korpsen 'bang waren om er in te blazen. De reso nanties zou zo erg zijn dat ze van force majeur of mineur om zouden vallen! En in het Pare du Snipe, ergens aan de ruime Boulevard, zou een nieuwe stenen muziektent ook niet misstaan. Sniper. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten JUchtwe-dccachtitop Door duizenden van Dieste stam voer, toen de trieste tijding kwam een schrik, een schok en een gevoel van wrevel en van wrok. Door eigen leiders opgehitst, was in het volksbrein haat geflitst; de zucht naar wraak gaf aan 't gerecht een een al te zware taak, Twee lange jaren opgejaagd streed Jungschlager nog onversaagd tegen de macht van zwakke rechters, slechts op schuld bedacht. Laat ons in vrijheid opgevoed bedenken dat dit kost'lijk goed ons plichten stelt; en ons beheersen, schoon de zorg ons kwelt. Eerbiedig gedenken kan verluchting schenken SCHEEPERS Raadsvoorstellen Zwembadcoramssie. B. en W. achten het gewenst, dat er een commissie van toezicht op het zwembad zal zijn. Zij stellen voor hierin Le benoemen de heren A. Ou- djjk, H. Huizer, Dr W. van den Berg, P. van der Linde en H. Jenné. Geen schoolcommissie. De plaatselijke schoolcommissie is tijdens de bezetting opgeheven. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de Lageronderwijswet dezer com missie niet vereist, terwijl ook het nut van zo'n commissie, gezien het toe zicht, dat van andere zijde wordt uit geoefend, twijfelachtig is. B. en W. stellen daarom voor de verordening in te trekken. Salarisverordening. B. en W. stellen de raad voor de meteropnemers-incasseerders voort aan in te delen in klasse 5 der bezol digingsverordening en in groep 6 te plaatsen eventueel aan te stellen voorlieden. Geldlening. De geldmarkt is krapper dan voor heen, schrijven B. en W. aan de raad, waardoor het niet mogelijk is, de aan gevangen woningbouw voorshands met kasgeld te financieren. Niettemin is de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten bereid een vaste geldlening te verstrekken van f 464.000,— tegen 3|°/o rente, te storten in 4 termijnen en af te lossen in 50 jaren. B. en W. stellen voor dit aanbod te aanvaarden. Verkoop van grond. De firma P. Radder wenst over te gaan tot uitbreiding van haar bedrijf en vraagt daarom van de gemeente te koop een perceel grond ten zuiden van de Zuidelijke Dwarsweg. B. en W. stellen voor 300 m2 grond te ver kopen voor f 12.000, Eervol ontslag. Op haar verzoek heeft het bestuur van het Groene Kruis met ingang van 1 mei 1956 eervol ontslag verleend aan zuster K. Olie als wijkverpleeg- ster-huisbezoekster. „DE KROON"-WINKEL VERNIEUWD. Diegenen die woensdag een kijkje namen in de vernieuwde winkel van de fa Markus, hebben zich de ogen uitgekeken. Het was dezelfde winkel niet meer. Alhoewel de vorige zaak nog niet geheel verouderd! was, meende de heer Markus dat het toch tijd werd het interieur te modernise ren. En men weet wat zulks inhoudt. Al het oude er uit en nieuw er voor in de plaats. Zo ook hier. Er is nu ook niets dat meer aan de oude winkel herinnert. Het gehele interieur is op gebouwd in blank eiken hout, een prachtige kijktoonbank, een electrisch gekoelde vleeswaren afdeling, TL ver lichting en keurige etalages. Dit getuigde ook de directeur van de „Kroon" die woensdagmiddag de nieuwe winkel opende. Ook de heren van Dijk uit Zeist, de kroongrossier, spraken in dezelfde geest. Vanuit deze kolommen wensen we de fa Markus toe dat zij de voldoe ning moge hebben om in deze ver nieuwde zaak met succes te blijven arbeiden. VERKEERSONGEVAL. Onze plaatsgenoot A. H., student aan de Kerkmuziekschool te Utrecht, maakte met een aantal medestuden ten een studiereis naar Regenbourg (D.) Door een verkeersongeval daar er plaatse ontstond een aanrijding, 'aardoor hij met een hersenschudding i het ziekenhuis aldaar voor verple- ing moest worden opgenomen. Mr. BIESHEUVEL SPRAK. Maandagavond sprak Mr. Biesheu vel uit Wassenaar, kandidaat voor de 2e Kamer en secr. van de C.B.T.B., voor de A.R. Kiesvereniging, over het onderwerp: „Anti-Revoiutionnair ook in 1956". „Wat is het centrale punt bij de ko mende verkiezingsstrijd", aldus spre ker. Elke partij geeft hierop een eigen antwoord. De christelijke partijen zoeken het niet allereerst in het ma teriële, maar zoeken naar diepere be ginselen. Ons volk zal voor de keuze geplaatst worden, welke idealen het zal najagen. Alhoewel ook in de niet- christelijke partijen ruimte gelaten wordt voor het geloof, blijft het ma teriële nummer één. Hieruit blijkt de grote kloof tussen de christelijke en niet-christelijke partijen. Spreker wil er voor waarschuwen om van de po litieke tegenstanders geen carricatuur te maken, maar hen te toetsen aan him beginselen. Elke partij legt de na druk op het woord vrijheid, zelfs de communisten doen dit, maar bij vele partijen blijft van de individuele vrij heid weinig over. De staat wordt al te groter macht toegekend, iets waar tegen de A.R. partij zich verzet en meent dat deze beperkt dient te blijven. Zij neemt Gods Woord als uit gangspunt zowel voor het individuele als voor het staatkundig leven. Ditmaal zal de verkiezingsstrijd zich ook afspelen op het sociaal- en eco nomisch terrein. Ook hier zijn de A.R. beginselen niet verouderd en de par tij is niet conservatief. Spr. beveelt de studie van het program van actie aan en releveert dat dit program onlangs is aangepast aan de omstandigheden. Zij heeft het zelfs aangedurfd dat en kele oude politieke figuren zullen plaats maken voor jongere vertegen- voordigers in ons parlement. De A.R. partij gaat vol vertrouwen de komen de verkiezingen tegemoet. Bij de daarna plaats hebbende ge- dachtenwisseüng, kon op verschillen de problemen dieper worden inge gaan. De opkomst der leden was bevre digend. VEILIG VERKEER. Dinsdagavond hield de afd. Wad dinxveen van Veilig Verkeer een buitengewone ledenvergadering in verband met het vertrek van de voorz., de heer van Zonneveld en het bedanken van de heer Klunder. Met algemene stemmen werd tot voorzit ter gekozen de heer F. J. Blonk,hoofd openbare school B., en tot bestuurs lid de heer Ooms. De nieuwe voorzitter bracht hulde aan de scheidende functionaris voor Kanaalstraat 9 Tel. 668

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1