Weekblad voor Waddinxveen Irtloedec de Vrouw van de week fa II. v. (I. Kor fa L. W. Versluis Vrijheid qoede zet/ Nutsspaarbank I te Waddinxveen Raadsvergadering van vrijdag 27 april vrijdag 4 mei 1956 lie jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bijvooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Het was een vreemde week: een feestweek, die werd geopend met de Koninginnedag, welke ondanks het barre voorjaar overal in den lande met opgewektheid is gevfferd een feestweek, die zaterdag wordt beslo ten met onze Nationale Feestdag. Wij zouden in dit overzicht gaarne zoveel feestelijks willen vermelden, dat er voor het gewone of meer treu rige nieuws geen ruimte was. Maar eerst dan onze Koninginnedag, welke met kinderfeesten, met op tochten en met wedstrijden, feestelij ke bijeenkomsten of vuurwerk groots werd gevierd. Televisie zowel ais ra dio zonden extra programma's uit en het zou geen Nederlands feest zijn geweest, indien daaromheen niet eni ge moeilijkheden waren gerezen. De moeilijkheden bleken bij de radio te bestaan uit het al dan niet brengen van een bepaalde plaat van Johnny Jordaan. Raar maar waar. Dat John ny desondanks in „zijn" Amsterdamse Jordaan populair is, bleek wel bij de openbare viering van zijn bruiloft, die vanwege de overgrote en gevaarlijk wordende belangstelling voor een ge deelte moest worden afgelast. Om nog even bij Johnny te bbjven; zijn men tors hebben een nieuwe feeststunt voor hem uitgedacht. Tijdens de In ternationale Sportdag welke 5 mei, ons Nationale Feest, in het Amster damse stadion wordt gehouden, zal de populaire Jordaanzanger per helicop ter worden „aangevoerd". Een bij zonder feest werd 1400 Amsterdamse kinderen bereid door.... een Ameri kaan, die vroeger in de hoofdstad woonde. Men doet wel eens heel ge heimzinnig met de naam van deze kindervriend, doch zo langzamerhand is toch bekend geworden, dat het de heer J. J. Smit is, die ditmaal ter gê- legenheid van zijn 80ste verjaardag opdracht gaf, dit feest voor zijn re kening te organiseren. Nog niet zo lang geleden, toen de heer Smit 50 jaar was gehuwd, werd alle Amster damse gouden bruidsparen namens heim een taart aangeboden. In Vee- nendaal had de BUMA, die opkomt voor de muziekreehten der auteurs en die dit krachtig doet, bijna ver- V\ixvdcr«L, dai tuot grote fc^et van .jOranjedag" doorging. De organisa toren hadden de BUMA niet gewaar schuwd, met het gevolg, dat deze organisatie een deurwaarder afge- DOE MEER MET UW GELD! Wanneer een jong vrouwtje pas ge trouwd is, kun je moeilijk van haar verwachten, dat ze zich meteen als een geboren financier ontpopt. Mis schien komt ze zo van moeder thuis waar alles voor haar klaar stond en ze zich er weinig het.hoofd over ge broken heeft, waar het vandaan kwam. En dan krijgt ze nu zomaar opeens een heel week- of maandloon in han den en wordt er van haar verwacht dat ze daar oordeelkundig en verant woord mee zal omspringen eru het geld goed besteed en niet over de 'balk gesmeten zal worden. Best mogelijk, dat het in het begin een grandioze mislukking wordt en er op een gegeven ogenblik geen cent meer over blijkt te zijn vóór de tijd verstreken is. Dan komen er traantjes bij te pas. Maar daarmee is niemand geholpen. Nee meneer de echtgenoot, nu moet u niet boos op uw vrouwtje iworden en haar geen hevige verwijten doen. Ze heeft het heus wel goed bedoeld, maar ze wist niet hoe het moest. Daarom moet u haar op weg helpen. Gaat u eens ge zellig samen aan de tafel zitten met een groot vel blanco papier voor u. Dit is een zaak, die u beiden aangaat on dus door u samen zo goed moge- ijk opgelost moet worden. Als U samen netjes een begroting naakt, laat dat jonge vrouwtje dan neteen eens trachten na te gaan, ■vaar al het geld aan is opgegaan en hoe het zo ongemerkt en geheimzin - ■ig door haar vingers heeft kun- en lopen. Dat is de enige manier, om a het vervolg voorzichtiger te zijn. Nu kan het gebeuren, dat zelfs het .aken van zo'n begroting op papier niet lukt. Met al uw gezamenlijk reken en gecijfer komt u er niet en raakt u tot de ontmoedigende mclusie, dat de vaste lasten en de houdelijke uitgaven al zulke som- en verslinden, dat er geen cent het reservepotje overblijft. Dat v dus zeggen, dat u nooit toe zou komen aan een stuk kleren of andere ó- ote aanschaf of aan een vacantie- -®s het beeld er zo somber uitziet, it Rh elkaar met de handen in het M aan te kijken. Wat nu? Zult u f) ffnder de druk van zware zor- fl?l*noet.en leven? Of zult u bij de Mb^èmffing van elk groot stuk op affeiSing aangewezen zijn? Maar ko- Rh afbetaling betekent, dat men MujcTduurder uit is dan bij contante betaling.; En er zal, zoals het woord vaardigde om beslag op de recette te leggen. Eerst nadat een borgstelling van f 1200.was gestort, kon het feest doorgaan. Ook in Waddinxveen had iets dergelijks plaats. Na de vreugde van de Koninginne dag het 1 mei-feest, dat eigenlijk het best kan worden gevierd doorte werken. Wij zouden niet gaarne be weren, dat dit algemeen is gedaan. Een feest voor „strijders" is de 1 mei dag in het algemeen niet meer. Het karakter van de 1 mei-dag is veran derd, mede doordien ons R.K. volks deel de 1 mei als de feestdag van de patroon van de arbeid viert. En nu: ons Nationale Feest, de be vrijding. Wij weten nu nog niet, of er, na het bekende besluit der rege ring veel aan gedaan zal worden. Ver heugend is, dat het Nationale Monu ment op de Dam te Amsterdam door de Koningin zelf zal worden onthuld. Dat maakt veel goed en bewijst, dat de bevrijding nog geenszins in het vergeetboek staat. De man, die bij het bekende onge luk in de Veenestraat te Den Haag een grote ramp veroorzaakte, doordat hij op een menigte inreed, werd ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en ontzegging der rijbevoegdheid ge durende vijf jaar. Een haast even spectaculair ongeluk kwam voor te Soesterberg. Een zware vrachtauto, truck met trailer, werd door een te genligger aangereden. De stuurinrich ting van de vrachtauto raakte on klaar en reed een winkel binnen. Het kostte heel wat moeite, de chauffeurs van de vrachtauto uit de ravage te voorschijn te halen. De man, die de aanrijding veroorzaakte en zelf daar bij verongelukte, is waarschijnlijk ach ter het stuur ziek geworden. De twee chauffeurs van de truck en trailer werden ernstig gewond. Een meisje, dat met haar moeder in de winkel was, had een lichte hersenschudding. De materiele schade wordt op f 150.000 geschat. Het bloemenfestijn! in de bollen streek is uitgesteld moeten worden tengevolge van het gure weer. Het zal mi a.s. zaterdag plaats vinden. 33e bloemenparken „Keukenhof" en „Lin- naeushoftrokken duizenden bezoe kers, alhoewel de bloemen nog niet in volle glorie te zien waren. zegt, geregeld „afbetaald" moeten worden wat dus weer een post bij de vaste lasten wordt. Het is wanhopig. Hoe kom je daar nu uit „Ik wist niet, dat huishouden doen zo'n puzzle was", zucht het jonge vrouwtje. Kalm vrouwtje. Nooit het hoofd verliezen. Wat anderen kunnen, kunt u ook. Als u de dingen maar rustig bekijkt en waakzaam blijft. Als het niet uit de lengte gaat, kan het mis schien uit de breedte. U begint vanaf morgen al uw uitgaven, tot de klein ste toe, nauwkeurig op te schrijven. U let op alle inkopen. Neem niet al tijd het duurste vlees, omdat u dat het lekkerste vindt, maar wissel het af met goedkopere soorten. Let er bij het kopen van groente goed op, waar van de meeste aanvoer is op een be paald moment, want dat is altijd het goedkoopste. U stelt zich tot opgave, dat u met een bepaald bedrag per week voor het eten toe moet komen, wil er nog wat voor reserve overblijven. U kunt dat, ais u een duurdere dag met een goed kopere afwisselt, als u de kunst leert, op de kleintjes te letten en zich traint op het overwinnen van bepaalde ver leidingen. Oefen u in de verwerking van restjes, waarvan u gerechten kunt maken, die bijna niets kosten. Let u ook scherp op het verbruik van gas en electra. De groenten mogen niet te gaar koken. Dat vernietigt de vita minen en kost teveel gas. En stroom en gas kosten geld. U weet toch ook, dat u de aardap pelen niet met een pan vol water, maar slechts met een bodempje moet opzetten? De warmtebron wordt op „klein" gedraaid, zodra het water kookt (en dat is heel gauw, met zo weinig water). De aardappelen sto men daarna gaar. Ze behouden hun vitaminen, die u anders, met het af kook water, door de gootsteen giet enu hebt op uw brandstof bespaard. Ver velend, zo op alles te moeten letten! Ja, maar aan het eind van de week of maand bent u wat blij, dat u het gedaan hebt! En als alle moeite dan toch nog te vergeefs is, omdat blijkt, dat er nog sjjeeds niets voor het reservepotje overblijft? Ja, dan zal er een offer tje gebracht moeten worden. Uw man rookt wat minder en ontzegt zich ook enkele overbodige dingen. Wordt het leven zo kleurloos dan? Accoord, maar het is toch nog beter dan schulden te moeten maken. En als u later van het overgespaarde geld een mooi, groot stuk kunt kopen, zal het dubbel waarde voor u hebben, als u beseft, dat u zich er iets voor ont zegd hebt. MARCELLE. Dil" kuntU voorkomen door tijdig een solide PEERLESS-R1JWIELSL0T te monteren. Verkrijgbaar bij Uw RIJWIELHANDELAAR. eën i/cm de dtuS£nc( Zuidkade 52 Kerkweg 87 Losse flodders Dinsdag was half Waddinxveen schor. De een had het van het zin gen van Maandagmorgen en de an der van het kouvatten op deze win terse lentedag. Gelukkig vergoedden 4e warme woorden van de burge meester veel. Vermeld moet nog worden, dat de jeugd soms meer belangstelling toonde voor op hol geslagen ballon nen dan voor het maatknuppeltje van de heer dirigent: Al met al is het toch nog een mooi feest gewor den. Alleen was het jammer, dat de muziek 's avonds de kraaienmars moest blazen. Dat tractordefilé is toch wel iets bijzonders geweest. Toen we de machtige optocht der P.K.'s voorbij zagen gaan, dachten we onwillekeu rig aan de meidagen van 1945, aan het geallieerde geweld, dat ons de bevrijding bracht. Echter onze zware machines zongen het vreed zame lied van de arbeid en Duitse en Amerikaanse trekkers trokken als echte NAVO-partners samen op. Er is weer een enkele stedeling die sedert de laatste wereldoorlog h.et woord boer als scheldwoord gaat gebruiken. In die oorlog deed hij dat nietAls diezelfde stedeling hier Zaterdag aan de weg gestaan had, dan zou hij van toen af boer met een hoofdletter zijn gaan schrij ven. In Zuid-Afrika is de Trek van de Boeren een feit om nooit te ver geten. Sinds Zaterdag kunnen wij ons dat beter voorstellen. Het is ons duidelijk geworden, dat de trac toren goed in trek zijn. En als je die prachtmachines ziet, dan kan het niet anders of de boeren moeten hier wel goed aan hun trek komen Tot slot nog dit, ook over de boeren: We vinden het natuurlijk best, dat onze landbouwers zo gast vrij zijn en er is alle kans dat die Fransen hier nog iets zullen leren. Maar we zijn er toch een tikkeltje bang voor, dat de prestaties van onze boeren zullen dalen. Wie met pek omgaat en stel je voor, dat de boeren hun werk voortaan metde Franse slag zullen gaan doen Sniper. Vrij „denken" mag je in ieder land Gelukkig, dat geen mens kan vinden Een band Waar men „gedachten" mee kan binden. Maar in ons lieve Vaderland Is zelfs het „Spreken"vrij m'n vrinden Uw Vaders hebben met hun bloed Dat kost'lijk goed Verworven En zijn er voor gestorven Bewaar dat erfdeel als Uw kracht. Gij volk der Nederlanden. Geen macht Omstrikke Uw woord met slaafse banden. Neen, waak bij dag en waak bij nacht Dat hoognog laag het aan kan randen. En wierp men ooit die vrijheid neer Gij moet ze weer Verwerven Al zoudt ge er ook voor sterven Dr, P. Heije. ATTENTIE Met het oog op a.s. Hemel- vaartdag, is het noodzakelijk dat de advertenties Dinsdag uiterlijk Woensdag, worden opgegeven. Dit geldt ook voor verslagen, berichten enz. Men neme hiervan goede nota. De Uitgever. het bestuur van de Racingclub Ver heul een volgende maal wederom met een voorstel komen. Wilhelminakade. Besloten werd tot het verlenen van voorschotten aan de r.k.. woningbouw vereniging St. Joseph voor de bouw van 45 woningen, een winkel en drie auto-boxen en een werkplaats aan de St Victorstraat langs het kanaal van de Zuidplaspolder. Hiervoor werd te vens de benodigde grond aan de wo ningbouwvereniging verkocht. Voorts werd aan de orde gesteld de verbetering van de Wilhelminakade van de fabriek van de firma Boonstop pel. Besloten werd deze weg van een eenvoudig wegdek te voorzien en wel voorlopig tot aan de spoorlijn, waar mede een bedrag van f 3600 is ge moeid. De raad ging akkoord met het aan gaan van een geldlening van f 464.000# looptijd 50 jaren, tegen een rente van 3|°/o. Het voorstel van B. en W. tot wij ziging van de salarisverordening voor de werklieden in dier voege, dat deze wedden gelijkluidend gemaakt wor den aan die in gemeenten van de 2e klasse, verkreeg de goedkeuring. B. en W. hebben zich genoodzaakt gezien met dit voorstel te komen, aan gezien steeds meer personeel bij de gemeente ontslag neemt. Spr. vond het onjuist dat voor soortgelijke werk zaamheden in Boskoop, Bodegraven e.d. meer kan worden uitbetaald. Bij de rondvraag vestigde de heer Schouten de aandacht van het col lege op de woningpositie, speciaal aan de Noordkade. Spr. vroeg voor deze woningen een saneringsplan te ont werpen. Burgemeester Warnaar gaf naar aanleiding hiervan een uiteen zetting van de maatregelen tot op voering van de bouwcapaciteit. In dit verband sprak spr. de verwachting uit dat de aannemer, die thans het com plex van 34 woningen voor de Chr. woningbouwvereniging „Ons Begin" bouwt, daarop aansluitend de bouw van het complex van 50 woningwet woningen voor de woningbouwvereni ging „Waddinxveen" ter hand zal kun nen nemen. Herdenking gevallenen Vrijdagavond 4 mei a.s. zal de jaar lijkse herdenking van de gevallenen tijdens de laatste oorlog weer bij het monument plaats vinden. De stille tocht van het raadhuis naar het monument vangt aan te half acht uur. Bij deze tocht kan aen ieder zich aansluiten. De ingezetenen wórden verzocht vanaf half zes uur tot zonsondergang halfstok te vlaggen. Kanaalstraat 9 Tel. 668 Een geridderd raadslid met rozen gehuldigd Kwestie om de voetbal Uitbreiding straatverlichting en woningbouw Ruim drie uren had de gemeente raad vrijdagavond, toen zij onder voorzitterschap van burgemeester A. Wamaar vergaderde, nodig om zich door de 25 punten tellende agenda te werken. Bij de aanvang van de verga dering sprak de voorzitter, mede na mens de raadsleden, mevr. F. T. van der Torren-Veendorp toe, om haar geluk te wensen met de benoeming tot ridder in de orde van Oranje- Nassau ter gelegenheid van haar af scheid als presidente van de provin ciale afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Spr. bood haar namens de raad een boeket rozen aan. De burgemeester deelde mede, dat blijkens telefonische mededeling van de griffie bij het college van Gedepu teerde Staten geen bezwaar bestaat tegen de uitvoering van de eerste gro te werken in de Oranjewijk, nl. de bouw van een rioolwaterzuiverings installatie en de aanleg van een stra tenplan. Alleen over de verdeling van de kosten zal nog nader overleg wor den gevoerd. Tot waarnemend gemeente-ontvan ger en waarnemend boekhouder-kas sier der gemeentebedrijven werd be noemd de heer C. van der Klauw, die in handen van de voorzitter de ver eiste eden aflegde. Nadat aan de heer P. van Zonneveld eervol ontslag ver leend was als hoofd van de openbare lagere school-A wegens benoeming te Leiden, werd in d'eze vacature be noemd de heer H. Posma, hoofd van een openbare lagere school te Oudega (gemeente Smallingerland). Tot leden van de zwembad-commis sie werden benoemd de heren A. Ou- dijk, H. Huizer, dr W. van den Berg en dokter P. van der Linde. De ge meente-secretaris is uit hoofde van zijn functie als vijfde lid aan de com missie toegevoegd. Aan twee leden van de landarbei derevereniging „Eigen Haard" werd grond verkocht aan de Onderweg en Zesde Tochtweg voor de bouw van 'n woning met landbouwgrond. De raad besloot tot het verlenen van een uitkering van 3% aan het gemeentepersoneel. Op een vraag van de heer Venema of er dan bij de ge meente sprake is van winst over 1955, deeldtei de voorzitter mede, dat het waarschijnlijk zo zal zijn, dat de loonbelasting van deze extra-uitke ring het rijk zoveel zal opbrengen, dat daaruit de uitkering uit het gemeen tefonds aan de gemeenten verhoogd kan worden. Aan de Tweede Bloksweg zal straatverlichting worden aangebracht. De raad stelde hiervoor een krediet beschikbaar. De aanleg van waterlei- ding aan deze weg, waarop mevr. van der Torren-Veendorp aandrong, blijkt voorshands niet mogelijk zolang de druk op de waterleiding niet verbe terd is. Aan het gemeentebestuur van Bos koop is gevraagd het punt van aan sluiting aan te wijzen, waar de nieuwe toevoerleiding, die binnenkort aan het Noordeinde gereed komt, aangesloten kan worden. Voetbalveld. Een punt van vrij langdurige dis cussie was het verzoek van de Ra cingclub „Verheul" om een bijdrage van de gemeente in de verplaatsings kosten van het voetbalveld. Deze voet balclub heeft thans de beschikking over een terrein in de Puttepolder en zal dit moeten opgeven in verband met straataanleg in het uitbreidings plan. B. en W. hadden afwijzing van het verzoek voorgesteld, omdat het voetbalterrein was afgekeurd, zodat toch naar een ander terrein uitgezien moet worden en de gemeente een ter rein heeft aangeboden voor f 100 per jaar, terwijl de vereniging 'thans f 400 moet betalen. Dit voorstel vond van vele kanten bestrijding. De heer Van Oosten sprekende namens de fi nanciële commissie, had een welwil lender houding van B. en W. ver wacht nu de gelegenheid zich voor doet om woorden in daden om te zet ten. De gemeente laat deze voetbalclub niet minder betalen dan een andere vereniging. Het bestaande terrein zou aan de eisen kunnen beantwoorden, want verbetering zou mogelijk zijn, indien de aanleg van straten verplaat sing niet noodzakelijk maakte. De heren Venema en Pille onder streepten dit en waren het met het voorstel van de financiële commissie eens om de kosten van overbrenging te vergoeden en de vereniging het opknappen van het terrein zelf te la ten betalen. De heer Okkerse wenste een onderscheid te maken tussen een bedrijfsvoetbalvereniging, zoals Ver heul en andere verenigingen, van meer algemene aard. Zijn voorstel, dat B. en W. eens met het bestuur van de voetbalvereniging Verheul praten en dan met een voorstel komen met wat meier gegevens, werd ondersteund door mevr. v. d. Torren en de heer Huizer. Zowel de wethouders als de voor zitter zeiden onaangenaam te zijn ge troffen door de verwijten dat zij te weinig oog hebben voor sportbelangen. De burgemeester wees op de plannen voor de aanleg van de sportvelden aan Ai Kr;Jdijk, die enkele tienduizen den guldens zullen kosten. Deze uit voering zal door B. en W. met kracht ter hand genomen worden. Spr. was voornemens om in een geheime raad, na afloop van dé openbare zit ting het gevoelen van de raad te vra gen over het plan van B. en W. om te besluiten tot de gedeeltelijke aan leg van de sportvelden. Dit zal dan zonder subsidie moeten geschieden. Ten slotte ging de raad akkoord met het voorstel van de heer Okkerse. Het gemeentebestuur zal na overleg met

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1