Sport w* 't Vroeg of laat Iets over het bloed. Houdt moeder van kersenbonbons of van chocolade? Breng eens een grote doos voor haar mee. Is ze dol op plantjes en bloemen? Ga dan met je spaarpot naar de bloemist en laat eens een mooi bakje opmaken, het kost niet veel meer dan een bos bloe- men, die - te snel - verwelken. Kinderen die nog een moeder heb ben, kunnen haar op duizend en een wijzen verrassen. Bijvoorbeeld met een heerlijke fles au de cologne, daar kunnen kapper en parfumeriezaak je mee helpen uitzoeken. Of met mooie zakdoekjes, zo mooi als ze voor zich zelf nooit zou kopen, daar kan een galanteriezaak je een keus m laten doen. En heeft moeder een kleurige sjaal? Damesmodezaken hebben prach tige sorteringen. Daar kun je trou wens ook slagen met kousen, hand schoenen en dergelijke. Is het spaarvarüentje dik en rond, ga dan eens de lederhandel binnen en kijk naar de naai-étuitjes, tassen en portemonnaies, of waag een oogje in de delicatessenzaak, waar ze zulke prachtige fruitmandjes met vruchten op sap, blikjes met conserven, stu- dentenüaver, noten en andere heer lijkheden opmaken- Of koop wat blik jes e.d. bij de kruidenier, die ook een overzichtelijke voorraad heeft uitgestald en die je wel wil helpen uitzoeken. Denk ook eens aan nuttige dingen, als een lietstas, een booascnappentas, eierweKKer, een klok in ae keu een meikstel, limonadeglazen, vioermatje, een divankus sen een kleedje, een sehoorsteenioper een eigen kop en schotel, een wonder- pan waarmee ze heerlijk bakken kan. Als je nog een moeder hebt, is er van alles te verzinnen! een Ken, een mooi GOUDA 5 BLEEK NAUWELIJKS ZWAKKER DAN WSE. 1-2. WSE trok met drie invallers naar Gouda om het op te nemen tegen de staartclub Gouda 5. Hier bleek weer eens, dat een kat in het nauw rare sprongen maakt. Het was dan ook een slechte wedstrijd, waarin de thuis club met afbraakvoetbal doelpunten probeerde te voorkomen. WSE kreeg al direct enkele kan sen, doch zonder succes. In de zes tiende minuut scoorde J. Janmaat het eerste doelpunt. WSE behield het beste van het spel, doch het duurde tot kort voor de rust eer Tange stand op 2-0 had gebracht. Gouda probeerde met snelle uit vallen de WSE-defensie te omspelen, hetgeen in de twintigste minuut suc ces had toen de midvoor Scherp in schoot: 1-2. dammen. Onze plaatsgenoot A. Blom moet vol send jaar weer in de voorronde uit komen, aangezien D- v. Spengen remi se speelde tegen M. Zijlstra en dus juist boven A. Blom kwam te staan. W.Z.C. DE GOUWE De adsp. van de Gouwe zijn er niet in geslaagd om hun laatste wedstrijd in winst om te zetten. Na spannende strijd verloren zij met 2-0 van G.Z.C. adsp. Zaterdagavond gaat de Zwembus voor het laatst naar Gouda, dan ne men wij weer afscheid van het Spaar- dersbad. Want a.s Maandag gaat ons Zwembad weer open. Er wordt thans hard ge werkt om het bad een fleurig tintje Door de T.C. van de Gouwe zal een speciaal schema opgesteld worden, voor training van jongens en meisjes, took voor de groten leden zal er een bepaald schema gevoegd worden. Want willen wij deze zomer een woordje meespreken, dan zullen al len hun uiterste best moeten doen. De zomer competitie zal vroeg be ginnen en reeds en reeds voor dat de polodagen in Utrecht gehouden wor den, moeten zowel het eerste als het tweede zevental wedstrijden spelen. Dus allen zo spoedig mogelijk in het buiten water gaan zwemmen om al dus de conditie op te voeren en te proberen in dit Olympische jaar een titel in de wacht te slepen. Postduivenvereniging „De Sperwer" De Wadldinxveense postduivenver eniging „De Sperwer" hield een wed vlucht vanaf Rozendaal. De duiven werden gelost te 8.30 uur. Aankomst le duif 9.10,03 uur. In concours 432 duiven. De uitslag waol alsvolgt: F Rip 1. 5. 40. 132; W. van de Water 2 3 12 13 23 29 36 82 94 106; W. van Ringelensteyn 4 5 16 38 90 107; W. van der Jagt 7 59 114 115 125; P. Boon 8 17 93 109; W. van Ringelensteyn Sr. 9 24 119; H. van Dijk 10 37 46 112 141; D. Degerihardt 11 101 123; W. H. van Muiden 14 41 53 54 87; H. van der Willik 18 27 33 51; P. Kersbergen 15 52 126 135; H. van den Berg 19 71 76 81 86 121 122 129; Nic. van der Zijden 20 34 39 48 66 67 79 99 100 120 Ver hoef 21 35 44 65 75 78 103 110 113 133 142 143; J Degenkamp 22 25 43 62 68 J .de Kooter 26 72; C. Versluis 28 69 70 85; P. Bonefaas 30 89 97 130 134 138 N. Rupke 31 140; W. van Leeuwen 32 57 61; Abr. van der Graaf 42 128; Jas. de Boer 45 58 64; L. de Bruin 47 55 63 118; P. Metselaar 49; D. la Grand 50 139; G. Lamoree 56 88 95 96 98 104 12 7131 144; A. Lam 60 73 105 124; W. van Berkesteyn 74 80 84 111; J. Ver hagen 77 92 117; A. H. Fase 83 116 137; P. Vink 91; G. van de Zijden 102; F. Vermeul 136. Het eerste elftal gaat op bezoek zij FEUILLETON ZVV en zal moeten winnen om boven in te büjven. Het tweede elftal speelt thuis tegen Zwervers 2 en kunnen hun-- kampioenkansen vergroten. Het programma is dan deze week: ZVV—Be Fair, aanvang 5 uur; Be Fair 2—Zwervers 2, aanvang 4.30 door Gré de Boer ZVV 2—Be Fair 3, aanvang 3 uur; Be Fair B—ZVV A, aanvang 3.15 uur; Be Fair C—Waddinxveen C, aanvang 2 uur. BE FAIR. SPIRIT IV—BE FAIR IV 1-2. Nadat de vorige week een verdiende overwinning op Be Fair 3 was be haald, trok het vierde elftal van Be Fair Zaterdag naar Spirit in Ouder kerk a.d. IJssel. Strijdlustig begonnen zij aan de eerste helft. Be Fair trok direct van leer en aanval op aanval werd ondernomen, maar de verdedi ging van Spirit was pa.raat. Maar na ongev. 20 minuten spelen was het Stol Wer die met Üair'S'e leiding gi nuten later kon Spirit gelijk maken door een fout van de achterhoede. Dit was te veel voor de Be Fair man nen. En werd alles op alles gezet om voor de rust nog een doelpunt te maken, dit gebeurde ook. De Vries zag zijn kans schoon en schoot met een mooi schot in het doel 2-1. Na de thee probeerde Spirit de rollen om te draaien, wat ze ook goed gelukte. Be Fair werd behoorlijk in het nauw gedreven, maar door goed werken door de verdediging met de Hertog aan het hoofd kon Be Fair haar voor sprong behouden, zonder dat beide partijen de stand konden wijzigen. Jammer was het weer verschillende leden hadden afgeschreven. V. A.V. WADDINXVEEN. Waddinxveen I kon het tegen Leo- nidas niet bolwerken en verloor. Ook het 2e speelde z'n laatste kans door Vein NSV te verliezen en het 3e bleef ook niet achter bij de hogere elftal len en liet zich door Moerkapelle 2 verrassen. Waddinxveen Z deed het zaterdag beter door de lastige uitwed strijd tegen Woerden Z te winnen en zodoende nog een kans te behouden. De a junioren wonnen in Ammerstol en daar concurrent Gouda verloor hebben zij de leiding van hun afde ling. Een verzwakt b elftal kon het tegen Bodegraven niet houden en ver loor maar de benjamins bonden Donk aan hun zegekar. Zaterdag a.s. spelen de a junioren tegen Jodan Boys a en kunnen win nen. B zal het tegen Ona wel niet kunnen klaren terwijl c de ontmoe ting tegen haar plaatsgenoot Be Fair c in een kleine overwinning kan om zetten. Waddinxveen 2 verliest van GSV 3 en ook het 3e zal de winst bij Donk moeten laten. RCV NA ZEGE OP SPIRIT 2 4-0 BIJNA KAMPIOEN. In een vrij goede wedstrijd is het Verheul gelukt mede-koploper Spirit 2 met een overtuigende 4-0 nederlaag huiswaarts te sturen. Vooral voor de rust stond de wedstrijd op een be hoorlijk peil, al speelden de zenuwen een grote rol. Aanvankelijk wogen de partijen aardig tegen elkaar op en al was de thuisclub technisch beter, de gasten wisten door enthousiasme veel goed te maken. In de zestiende minuut kwam RCV gevaarlijk opzetten. Zap- pey schoot scherp in, keeper Maat werkte de bal weg, maar juist voor de voeten van de aanstormende Hof stede, die geen fout maakte. Het tweede doelpunt ontstond door een fout in de achterhoede van Spirit. Na de rust was RCV duiidelijk sterker, het resulteerde in twee doel punten van Zappey. RCV is nu nog een punt van het kampioenschap af. Zeg, ben je helemaal betoeterd! «schrok ze op. Die kant moeten we x- helemaal niet uit! Enschede, dat is toch Overijssel? Hij schaterde het uit. „Vfat denk je eigenlijk wel van me? Als we bij Heerenveen de eerste weg rechts ne men, zouden we er dan komen. Ze zuchte verlicht. O, je maakte maar een mop. Ik schrok me een hoedje. Enschede, stel je voor „Dat komt best in orde, meisje. En als het nodig is, heb ik altijd nog een autokaart van Nederland bij me. Om acht uur waren ze al door Amersfoort heen en op de lange, bochtige Zuiderzeestraatweg was veel verkeer, zodat Bert alle aandacht no dig had. Daarentegen babbelde Truus honderd uit over haar zusje, die op vvWliatllljKw VT ««.wL man, in kennis was gekomen. „Ja, er stond een paar jaar geleden een advertentie in de krant, van twee militairen in Indië, die corres ponderen wilden met twee aardige meisjes. En toen hebben Jopie en Nel Nel was toen haar vriendin er voor de grap op geschreven. Na een paar maanden kregen ze van de mi litairen een brief terug met een hele boel foto's er in. En het leken aardige jongens. De brieven waren ook leuk. Jopie en Nel schreven weer terug en deden er een foto van hun bij en zo is dat aangebleven. Verleden jaar kwamen de jongens uit Indië terug en al heel gauw bleek, dat ze best met elkaar overweg konden. Koen's vader heeft een wagenmakerij onder de rook van Gorredijk ik weet niet precies meer, hoe dat dorpje heet en toen is Jopie daar eens heengegaan. Koen kwam daarna een keertje bij ons en al heel gauw verloofden ze zich. Van het voorjaar zijn ze ge trouwd en ze hebben het reuzeleuk. We zijn allemaal op de bruiloft ge weest, die is daar in Gorredijk, zal ik maar zeggen, gehouden, omdat Koen zoveel familie heeft en wij be trekkelijk weinig. Koen werkt nu bij zijn vader, maar die is van plan om er over een poosje mee op te houden en dan is de zaak van Koen. En daar zit een best stuk brood in, want je zult het zelf wel zien: ze hebben zo'n aardig huisje en zulke mooie meube len. Ja, en Jopie is nog geen eens een en twintig." Bert luisterde, knikte en lachte eens als ze iets leuks vertelde. „Och, de leeftijd doet er eigenlijk weinig toe," meende hij, als je toch van elkaar houdt. Want dat is de hoofdzaak. deren, om een paar diploma's te ha len, geloof ik. Nu moet ze zelf koken en ze kan er geen fluit van. Ja, En gels praten kan ze en piano spelen. En tennissen. Allemaal van die dingen, waar je als huisvrouw niets aan hebt. Ze wilde, dat Kees ook tennissen ging leren. Hij heeft het een poosje gepro beerd, maar hij vindt er nets aan. Ja, daar is heel wat herrie om geweest. En ook om het eten. Kees is zo'n lekkerbek. En moeder kon altijd heerlijk koken. Dat was natuurlijk een tegenvaller, toen bleek, dat Gé er niets van kon." Maar waarom zijn ze dan met el kaar getrouwd? O, ze houden wel van elkaar, hoor. Als Gé zo'n bui heeft, dan is Kees de beste man op de hele wereld. Ze is «vogol Henk zit in Eindhoven, he? Ja, die studeert en neemt proeven. Hij werkt bij de Rafoz, dat is een ra- diotoestellenfabpek. Op het ogenblik werkt hij met z'n vriend aan een uit vinding. En als het lukt, verdienen ze allebei veel geld, zegt Henk. Vol gende week komt hij van Zaterdag tot Maandag thuis. Dan zal hij wel weer heel wat te vertellen hebben." In Zwolle stopte Bert voor een re staurant en verklaarde, dat ze eerst koffie gingen drinken. Truus keek hem verwonderd aan. „Koffie? Nu al? Het is net negen uur!" „Wel, dan thee. Maar in ieder ge val wat. Voor we in Gorredijk zijn, duurt het nogwel een uur en ik wil je al die tijd niet op een droogje la ten zitten." Ze lachte even, maar stapte toch met hem uit en op haar advies werd thee besteld, waarbij hij gebak liet aanrukken. „Wat drommel zei hij," een siga ret aanstekend, „ik ben vandaag met een dame uit en ik weet wel, hoe ik me moet gedragen in het bijzijn van een dame." Ze boog even en keek hem glim lachend aan. „Dank je voor het com plimentje en ik stel je attentie zeer op prijs. Je bent toch niet zo zuinig, als vader je afgeschilderd heeft." Hij keek haar verwonderd aan. „Zuinig?" herhaalde hij. „Hoe komt je vader daarbij?" „Och ik weet het niet," antwoordde ze, verlegen door haar uitgeflapte ver onderstelling. „Je gaat eingenlijk nooit ergens heen. Niet uit, bedoel ik. Je leeft toch zuinig?" „Ja, als je dat zuinig noemt, heb je gelijk. En wat dat uitgaan betreft, al leen voel ik daar niet veel voor. Ik heb mijn werk, en als ik klaar ben, wel, dan lees ik een boek of maak een wandeling. Maar krenterig ben ik niet, als je dat soms bedoelt." „Je spaart dus," constateerde ze. „Ja, wat heb ik eraan, om het geld over de balk te gooien? Ik ben nu bij na zeven en twintig jaar en als ik nog eens een aardig meisje ontmoet, waarmee ik wil trouwen, is het ge makkelijk, als je een zeker bedrag aan geld op de bank hebt staan, zie je." „Gelijk heb je," erkende ze. „Maar je moet toch ook eens ergens heen gaan. Een muziek uitvoering, concert of zo. Dat heeft een mens van tijd tot tijd nodig." „Goed," antwoordde hjj. „Maar dan op één voorwaarde." Ze keek hem verbaasd aan. „Welke voorwaarde?" „Dat jij dan eens meegaat naar een concert. Alleen heb ik er geen zin in." „O, als ik je daarmee een plezier kan doen, vind ik het best." Ze lepel de met aandacht haar gebakje op en Bert vond, dat hij voor de zoveelste maal niet begreep, wat een vrouw eigenlijk voor een wezen was. Men had in Gorredijk een gezellige dag. Bert werd hartelijk verwelkomd in het gezin van de wagenmaker en hij verklaarde na het einde van de prettige dag, dat hij altijd in de ver onderstelling geleefd had, dat Ieren stugge mensen waren, maar dat hij vandaag wel het tegendeel had gezien. Met een goeie sigaar van de gast heer aangestoken, reed Bert zijn pas sagier om half negen weer terug naar Utrecht. „Een leuke dag gehad?" vroeg Bert terwijl hij even terzijden keek naar het meisje naast hem. „Geweldig," verklaarde ze opgeto gen. Jopie en ik hebben altijd reuzen- goed met elkaar overweg gekund, wat overigens te begrijpen is van twee zusters. En jij? Hoe vond jij het?,, ,-Fijn, antwoordde hjj hartgrondig. „Je kunt wel zien dat die twee ge lukkig zijn. Dat ze veel van elkaar houden.' „O ze zijn stapel op elkaar. Nu hielden ze zich nog een beetje in, om dat jij, min of meer vreemd, nietwaar erbij was. Maar als ik er alleen ben, dan kunnen ze soms zo gek doen. Vooral Koen. Doen alle mannen zo mal, als ze getrouwd zijn?" „Dat weet ik niet," zei hij op dro ge toon. „Ik ken namelijk niet alle getrouwde mannen, zie je? Overigens je broer Kees is ook getrouwd. Dus zul je zelf kunnen oordelen, of mal doen een algemene huwelijkskwaal „Nu ja, Kees en Gé houden ook van elkaar, maar weer op hun ma- nier.Och ja, dat zal wel in elk gezin anders zijn. De mensen zijn nu een maal niet hetzelfde." ,;En dat is maar'goed ook, want anders zou het een vervelende boel worden." „Moeten we in Zwolle nog koffie drinken?" „Liever niet. Ik zit nog zo vol. Als je een dagje in Gorredijk bent, dan denken ze minstens, dat er in Utrecht niet genoeg te eten is, want ze prop pen je met allerlei lekkernijen vol." ,3est, dan rijden we door en zul len we er een schepje bovenop doen. Dan zijn we ruim half elf thuis." Ter hoogte van Harderwijk merk te hij ,dat Truus in slaap gesukkeld was. Eerst had ze nog wat gebabbeld, maar van lieverlede was het stil ge worden. Bert minderde wat vaart, greep naar achteren om een plaid te pakken, die hij behoedzaam over haar knieen en voeten legde. Langzaam zakte het meisje naar hem toe en op een gegeven ogenblik lag ze helemaal tegen hem aan, rustig doorslapend. Het chaufferen ging ging reed hij wat kalmer, hetgeen best kon want het was nog niet zo laat. Het was nog voor elven, toen hij de wagen voor de garage neerzette. Ge lijktijdig werd het meisje wakker, en keek hem verwonderd aan. Toen bemerkte ze, dat ze tegen hem aan lag en blozend ging ze rechtop zitten. „Welkom thuis," zei hij lachend, een sigaret opstekend. „Dat valt mee he? „Mens nog aan toe, wat heb ik ge slapen .Jammer, ik heb niets gezien van de rit. Maar ik ben toch blij, dat ik er ben. Twee van die lange ritten op één dag is vermoeiend." „Een beetje te veel van het goede." Ze opende het portier en liep naar het kantoortje. Bart had inmiddels de wagen in de garage gezet, maar Oosterhof „Nou, die twee zijn even gek op elkaar! Als je haar hoort, is het Koen voor en Koen na. Maar 't is ook een leuk jong. Altijd opgewekt en vrolijk. „Hoe oud is je broer Kees?" Kees? Laat eens kijken, ruim twee en twintig, geloof ik. Ja, dat klopt, want jij bent de oudste van het vier tal. Heeft Kees ook een vrouw uit Utrecht? „O nee, dat is een Amsterdamse. Weet je, ik mag haar niet erg, al is ze m'n schoonzuster. Haar vader is directeur van een of ander bankbe drijf. Ja, niet zo'n groot bedrijf, hoor. Maar nu verbeeldt ze zich heel wat en je krijgt, als je daar bent, altijd de indruk van: Jullie mogen wel blij zijn dat Gé zo heet Kees' vrouw hem genomen heeft. Want eigenlijk zijn jullie beneden onze stand. Wat een verbeelding, he? Zie je, dat kan ik niet uitstaan, want ze kan niets. Niet eens behoorlijk eten koken. Toen ze pas getrouwd waren, hadden ze een dienstmeisje, maar Kees verdient niet zoveel, dat ze dat kunnen bekostigen. Hij is op kantoor en wil ook nog stu- Zwembadrooster 1956 MAANDAG: 9 - 10.45 nil Heren: Da: DINSDAG: Dames: He: WOENSDAG: Heren: Dames: DONDERDAG: Dames: Heren: VRIJDAG; Heren: Dames: ZATERDAG: Dames: Heren: u. 3.15 - Heren: 5 u. 5.15 7 u. 7.15 Heren: vanaf 4.15 u. verl. tarief jongens tot 14 j. gratis Dames: Heren: vanaf 4.15 u. verl. tarief meisjes tot 14 j. gratis Heren: tarief en training poloclub rd. zwemmen poloclub Heren: en training Heren: verl. tarief kwam op hem toe en zei: „Het spijt me jongen dat je nog een rit moet maken, maar ale zijn weer weg. Even een kindje naar het Academisch zie kenhuis brengen. Hier is het adres. Hij overhandigde Bert de rij-bon. „Oké, ik ben al op weg." Drie se conden later was hij al weer met de wagen de garage uit en in de straat verdwenen. (wordt vervolgd). Het gebeurt regelmatig, dat er zeer opgewonden gevraagd wordt of de dokter snel wil komen, omdat iemand zoveel bloed verloren heeft, dat men vreest dat hij zal dood bloeden. In verreweg de meeste gevallen zal de toestand veel minder ernstig zijn dan op het eerste gezicht lijkt. Denkt U maar eens aan de donors van de bloedtransfusiedienst, die ook „zo maar" een halve liter afstaan en na een uurtje alweer aan him werk zijn. Maar als een halve liter uit een wond eerst het verband doorweekt en dan op de grond druppelt, lijkt het een enorme plas. Neemt U voor de aar digheid maar eens een halve liter wa ter en mors die druppelgewijs in het rond (niet in de kamer!). U zult ver baasd zijn over het oppervlak dat U dan nat kimt maken. Toch is het niet verkeerd om bij een bloeding van enige betekenis snel medische hulp in te roepen, want al kunnen we dus wel wat bloed missen, het is toch een zeer kostbaar vocht. Kostbaar voor onze gezondheid en voor ons leven! Wat is dat bloed nu eigenlijk, waar komt het vandaan en waarom is het zo kostbaar? Het lichaam van een volwassen mens bevat zo ongeveer vijf liter bloed. De helft hiervan is vloeistof, de andere helft bestaat uit bloed lichaampjes, die in deze vloeistof, „zweven". De bloedlichaampjes of bloedcellen zijn niet met het blote oog waar te nemen, maar ze zijn in grote getalen in elke druppel bloed aanwe zig. We kennen verschillende soorten: de rode en witte bloedlichaampjes en de bloedplaatjes, die elk hun eigen taak vervullen. Zij ontstaan voorna melijk in het beenmerg, waaruit ze, als ze „rijp" zijn door de bloedstroom worden meegevoerd. Hun afmetingen zijn gering, maar door hun grote aan tal zijn deze bloedlichaampjes zeer belangrijk. Stelt U zich eens voor een kubusje van één milimeter. In dit ku busje gaan af vijfentwintig 'billioen! Nu is dit wel een groot woord, maar het zegt ons niet zoveel. Beter zult U de macht van het kleine begrijpen, wanneer U zich voorstelt, dat we al le rode bloedlichaampjes van één mens naast elkaar leggen. Als we dat werkelijk konden doen, zouden we een ketting maken, die viermaal rond de aardbol kan worden gelegd! En dan nog te bedenken, dat deze bloed cellen slechts enkele weken leven en dus voortdurend moeten worden ver nieuwd! Wanneer we bloed door een micros coop bekijken, zien we de rode kleur van het bloed, doordat ze een rode kleurstof bevatten, die haemo- globine heet. De bloedvloeistof zelf is vrijwel kleurloos. Het haemoglobine vervult een zeer belangrijke taak in ons leven; het zorgt n.l. voor het transport van zuur stof uit de longen naar de verschil lende lichaamweefsels. Iedere rode bloedcel is dus als een kleine vracht boot, geladen met zuurstof. Als ze op hun plaats van bestemming, dus in de weefsels, zijn aangeland, laat het haemoglobine de zuurstof los; de vrachtboot wordt dus geledigd. Zij gaat dan via de aderen leeg terug naar de voorraadschuur de longen om nieuwe voorraad te halen. Zo lang de rode bloedlichaampjes met zuurstof geladen zijn, is hun kleur helderrood dit is het slagaderlijke bloed. De aderen voeren het bloed te rug van de weefsels naar de longen. Zij bevatten dus bloed zonder zuur stof, dat donkerrood gekleurd is. Tot nu toe spraken we over de rode bloedcellen. Maar in het bloed vinden we ook de witte bloedlichaampjec. Deze zijn wat groter dan de rode, (9/1000 mm.) en hebben een veran derlijke vorm. Tegen 700 rode cellen, vindt men een witte. Hun taak is de afbraakproducten van de weefsels op te ruimen. Maar niet alleen afbraak producten, ook indringers gaan ze te lijf. Wanneer iemand door een ziekte wordt bedreigd en dus door ziekte kiemen (bacteriën) wordt aangeval len, komen de witte bloedlichaampjec in actie. De reservekrachten worden gemobiliseerd, zodat we bij een pa tiënt die lijdt aan een infectie, een sterk verhoogd aantal witte bloed lichaampjes kunnen vinden. Ook als een wond geïnfecteerd wordt, komen de witte bloedcellen naar de bedreigde plaats. U hebt dat „leger" wel eens gezien: het is de et ter die uit een wond kan komen. De derde soort cellen, die we in het bloed vinden, wordt gevormd door de bloedplaatjes. Deze spelen een be langrijke rol bij de stolling van het bloed, dus ook bijv. bij 'de vorming van de korst op een wond. Hoe dit in zijn werk gaat is een verhaal op zichzelf. U ziet dus wel, dat het bloed vele belangrijke elementen bevat. Maar ook de bloedvloeistof zelf, die de ri vier is, waarin de bloedcellen voort stromen, vervoert opgeloste stoffen, die in de darm worden opgenomen, naar de weefsels. Nu U dit artikel gelezen hebt, zal het U waarschijnlijk wel duidelijk zijn, waarom de dokter zo vaak bloed voor onderzoek nodig heeft. Wat er bij dit onderzoek zoal kan worden gevonden, zullen we de volgende keer bespreken. Arts.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 5