Weekblad voor Waddinxveen Hlaedcc de Vrouw van de week PEERLESS-ZADELDEKKEN fa H. d. Bor fa L. Versluis 7 {u Huidgenezing Ter stembus NIEUWS uit No 571 vrijdag 1 juni 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Wfj kunnen in het algemeen zeg gen, dat de mensheid zich niet bij zonder druk maakt over zaken, waar men niet of nauwelijks mee heeft te maken. Het is in ons land echter zo geworden, dat tegenwoordig vrijwel alle Nederlanders, op de een of an dere en dan onaangename ma nier in contact komen met de wo ningnood, met het gebrek aan behoor lijk onderdak, met staatsvijand num mer een. De afgelopen week is ons gehele volk weer eens met deze staatsvijand geconfronteerd. Drie kinderen, vier maanden, anderhalf jaar en vier jaar oud kwamen te Amsterdam jammer lijk om het leven, toen in de woon- sloep van hun ouders brand uitbrak. Deze sensationele ramp vestigde er weer eens de aandacht op, hoe slecht het meermalen met de woonruimte is Hij weeh nieh van hel- bes+aan van die zachh- zittende schuimrubber Verhrijqbaar bij Uw) RIJWIELHANDELAAR, eëh i/cm deduu&ui- behoeven te verwachten, dat er een grote machtsverschuiving zal komen, werden de grote partijen zich geducht om de weifelaars ertoe te brengen, hun kant te kiezen. In het zuiden van ons land heeft de verkiezingspropa ganda reeds tot minder gewenste bal dadigheid en excessen geleid, waar de officiële partjjfunctionnarissen uiter aard hun afkeuring over te kennen geven. Enige deining is voorts ontstaan over het toekennen door de Radio- raad van zendtijd voor de Nederl- Oppositie Unie, terwijl de Communis tische Partij niet voor zendtijd in aanmerking kwam. Nadat was geble ken, dat een der kandidaten van de ze nieuwe Oppositie Unie van het kiesrecht was uitgesloten, werd het besluit, de N.O.U. zendtijd te geven, ingetrokken. Van communistische zij de werd in de Eerste Kamer opge merkt, dat de communisten van wege de democratie voor de ver kiezingspropaganda alles mogen doen, doch dat de radio voor hen blijft ge sloten een standpunt, dat uiter aard door de heren niet werd gedeeld endat zij nu stevig uitbuiten. Wij leven nu echter niet alleen in verkiezingstijd. Dit is mede de tijd der examens. De ene helft van Neder land test de andere helft. Dat ge beurt serieus. Daarom was het vreemd dat in een der pakken examenopga ven Frans voor de lycea, zwaar dicht- gelakt ter Landsdrukkerij, een opga ve Engels te voorschijn kwam. Een leerling van het Heijmanslyceum te Groningen kreeg deze opgaaf in han den en, na overleg met de toeziende examinator, kon hij het werk gaain maken. Om echter te verhinderen, dat deze knaap zijn medeleerlingen zou vertellen, hoe deze opgaaf was, werd de leerling streng gescheiden van zijn kornuiten. Daar was hij niet slecht mee: de „baas'' ging met hem uit eten hfj moest, onder toezicht de avond doorbrengen bij een leraar en daar ook logeren. Zo werd het wel grap pige, maar toch wonderlijke geval goed opgelost Had men het zo niet gedaan, dan had men de Engelse op gaaf voor het gehele land moeten ver nietigen. Zuidkade 52 Kerkweg 87 gesteld Dit „woonschip'' was niet meer dan een oude sloep, die bij een scheepswerf op het droge lag, omdat men er alleen op de wal in kon wo nen. Het scheepje was niet aangeslo ten op <5e waterleiding i er was geen electrisch licht en geen gas, zo dat er altijd moest worden gestookt. De opbouw was dientengevolge kurkdroog zodat in de korte tijd dat de moeder even een boodschap deed, de ramp zich reeds had voltrokken. Helaas zijn er niet alleen in de hoofd stad, meer van dergelijke „krepeer- gevallen", veroorzaakt door het gro te euvel, dat woningnood heet en dat zo lang na de bevrijding er duidelijk op wijst, dat hier op korte termijn verandering in moet komen. Want nu moge Nederland zich op de borst slaan en met gerechtvaardigde trots wijzen op de vele sociale maatregelen die zijn of worden genomen, er mag nu wel eens worden vastgesteld, dat we het „met de bouw" na de oorlog maar heel lelijk hebben laten zitten. De stad Hamburg heeft in een jaar tijd nota bene meer huizen gebouwd als ons gehele land in tien jaar. Daar zal dan ook wel anders zijn gebouwd, dan hier te lande, waar men in feite nog vasthoudt aan oude methodes. Een commissie uit de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft juist dezer dagen een rapport over de woningnood uitgebracht en aangegeven, hoe de produktie van woningen kan worden gemoderniseerd. Wordt dit tempo niet opgevoerd) wordt er gewerkt zoals tot nu toe, dan zal men in ons land nogze ventien jaar met woningnood te kam pen hebben. Het koste wat het kost: aan dit schrikbeeld moeten wij ont komen. Hier ligt de allereerste taak voor het nieuwe kabinet, dat na de verkie zingen van 13 juni wordt samenge steld. Die verkiezingen verlopen dit jaar met zo lauw als we de laatste tijd gewend waren. Hoewel wij heus niet MODERN CHRISTELIJK STAATSMANSCHAP TWEE JONGE MENSEN GAAN EEN NESTJE BOUWEN. Twee jonge mensen hebben elkaar gevonden. Ze willen niets liever dan samen een nestje gaan bouwen. Jam mer alleen, dat dat bij mensen niet net zo eenvoudig gaat als bij de vo geltjes, die hun takjes en pluisjes en strootjes maar voor het oprapen heb ben zonder dat het him een cent kost! Bij de meeste jonge mensen moet er gerekend en gecijferd worden. Zo ook bij deze twee. Ze hadden gelukkig wel een aardig spaarpotje, maar dat betekende toch nog niet, dat ze maar raak konden kopen voor hun inrich ting en uitzet. Ze zouden bovendien moeten beginnen met een bescheiden maandsalaris en dus waren ze niet van plan om op afbetaling te kopen, zodat er elke maand een hap uit hun inkomen zou gaan voor de aflossing. Nee, waarmee ze hun huishoudentje zouden opzetten, dat moest ook echt van hèn zijn. Dan maar liever een beetje eenvoudiger. Ze waren ook zo verstandig om te begrijpen, dat je met de inrichting van het huis rekening moet houden met de levensstandaard, die je zult moeten voeren. Het heeft geen zin een vlag op een modderschuit te zet ten, niet waar! Stel je voor, dat je in een roekeloze bui een duur 24-delig eetservies aanschaft en ik weet niet wat voor kostbaar glaswerk, terwijl je best weet, dat je het in de kast moet laten staan, omdat je salaris niet, toestaat, veel gasten te ontvangen. Vroeger mag het zo geweest zijn, dat een meisje bij haar huwelijk een uitzet meekreeg, waarmee haar lin nenkast geheel gevuld was, zodat ze tot het einde van haar dagen niets nieuws nodig had; nu is dat allemaal anders. De meeste meisjes die zelf verdiend hebben, moeten ook zelf voor hun uitzet zorgen. En als je be gint met te veel geld in de linnen kast te steken, waar blijf je dan met je meubilair en je keukenuitzet enz. Over keukenuitzet gesproken, die kun je veel beter niet als complete uitzet kopen, omdat daar vaak voor werpen bij zijn, die je praktisch nooit gebruikt. Als je zelf je keukenuitzet samenstelt, weet je precies wat je no dig hebt. Neem dan aluminium pan nen; die gaan het langste mee. Aange nomen natuurlijk, dat je ze goed en volgens de regelen der kunst onder houdt J Als je om te beginnen drie kookpannen van verschillende maat aanschaft, kun je het daar voorlopig heel goed' mee doen. Natuurlijk moet er dan nog wel een braadpan, koek pan, steelpan, melkkoker en fluitke tel bij. Vóórdat de jongelui besluiten, waarop zij zullen gaan koken, moeten zij maar eens informeren wat de ta rieven van gas en electriciteit in hun woonplaats zijn. Als er dadelijk geen stofzuiger op over kan schieten, laten zij dan een vloerbedekking kiezen, die weinig stof opneemt en gemak kelijk onderhouden kan worden. Zeil of linoleum b.v. met een losse mat. Maar een stofzuiger is toch wel erg belangrijk. Misschien is het verstan diger die paar luxe meubeltjes, die je zo vreselijk leuk vindt, zo lang te la ten staan en dan toch eerst die stof zuiger maar te nemen. En nu het serviesgoed. Dit jonge paartje weet, dat er zg. aanpas ser viezen te krijgen zijn, waarvan je elk stuk los kunt kopen. Zeg nou zelf, wanneer komt het in hun omstandig heden voor, dat er een soepterrien of speciale visschotel enz. op tafel wordt gezet. En met zo'n aanpas servies is het ook geen ramp, als er eens iets breekt. Je kunt het zo weer aanvul len. Als je dan nog het eetservies en het ontbijtservies van dezelfde soort neemt, kun je de ontbijtbordjes ook voor dessertbordjes gebruiken en kom je dus voor een minimum aan kosten klaar. De woonruimte is er niet meer naar, om zware meubelen aan te schaffen en daar vaart de portemonnee wel bij. Wat zijn de jongelui noodgedwongen ook veel handiger en vindingrijker dan vroeger. Er wordt met ruimte ge woekerd en veel meubelstukjes wor den zelf gemaakt. De jongeman leert hamer en spijkers hanteren en het vrouwtje tovert van fleurige lapjes kussens kleedjes, gordijnen en hele divandekken. Ja, in sommige opzichten hebben de paartjes van nu meer problemen op te lossen dan die van vroeger; maar aan de andere kant hebben ze het in veel dingen toch ook weer gemakke lijker dan onze grootmoeders voor wie het huishouden in letterlijke en fi guurlijke betekenis een zaak van het grootste „gewicht" was. MARCF.LT .E. Losse flodders De „Vooruitgang'' van Boskoop werd geliquideerd. Daardoor werd „Ons Voordeel" groter. Dat is logisch, de een zijn dood is de ander zijn brood. Toch moet U dit niet te pes simistisch opvatten, want hoe vreemd het ook klinkt, door de liquidatie van de „Vooruitgang" hoopt men toch meer vooruitgang te krijgen. Het is heel gewoon een geval van coöpera tie van twee coöperaties. Een normaal verschijnsel in een democratisch land. Als ik het goed begrijp krijgen we, als dat coöpereren zo doorgaat, op de duur trustvorming op socialistische grondslag. Neemt U me niet kwalijk als iets niet klopt. Ik heb zoveel ver kiezingskranten gelezen, dat ik de za ken door elkaar haal. En ik ben niet eens dol op politiek. Als je de pro gramma's leest van alle partijen, dan kun je het haast met iedereen eens zijn. Alleen het laagje doublé op de koeiehoorns is bij de een wat dikker dan bfj de ander. Ik zou wel eens willen weten aan welke partij we de electrificatie van onze spoorlijn hebben te danken. Ja, met ingang van heden kunnen we nu ook opscheppen over „onze" elec- trische trein. Fijn, hè?. Hebt U het al gemerkt? Nee, wij ook niet. Voor mijn part gaat de trein op dropwater rijden of op karnemelk, als we er dan ook maar op vooruit gaan! Een directe lijn Leiden-Utrecht via Waddinxveen of rechtstreekse ver bindingen met Den Haag of Rotter dam, dat zou ons lijken. Maar om nu zo'n poeha te maken enkel omdat beetje stroomHet kan ons hoog stens nog meer vertraging opleveren. Als de stroom uitvalt, sta je daar er gens te staan, met heimwee naar de Blauwe Engel, met de pé in op de N.S. Wat zei U: N.S. - Nieuwe Spullen? wij zeggen: Nog Snert! Sniper. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder BIJZONDERE OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL A. Op 25 mei had school A een bij zondere ouderavond belegd in ver band met het afscheid van de heer P. van Zonneveld. Op deze goed bezochte ouderavond merkten we oia. als genodigdlen op: de burgemeester, wethouder Oudijk, de inspecteur van' het lager onderwijs, enkele bestuursleden van de Ver. Volksonderwijs, het voltallige personeel van school B, evenals de opvolger van de heer van Zonneveld, de heer Posma. Achtereenvolgens werden waarderende en welgemeende woorden van dank voor het vele werk door hem verricht in het belang van de school, gesproken door de burgemeester en de heer Ververs, voorzitter van Volksonderwijs. Door de laatste werden enige boekwerken aangeboden, als blijk van waardering voor het werk gedaan in het belang der openbare school. Hierna werd een korte pauze gehouden, die gebruikt werd voor het nuttigen van een kopje Mannen-broeders van 't college, vliet- en rivier-vriendenschaar, vlieg- en deeg- en wormverbruikers, kortom; waarde hengelaar, Vrijdag gaat Uw rijk weer open, dan is 't visvolk vogelvrij, dan wordt 't offensief begonnen door de binnenvisserij. Groot alarm wordt er geblazen, in het snoek- en baarzenrijk; 't sein is dan wees op uw hoede voor de mannen op de dijk voor het gilde van de kijkers aan de stille waterkant; voor je 't weet, lig j'aan een haakje, t' apengapen op het land. Pas op voor die oude rotten, want pardon kennen ze niet; blijf maar uit de buurt van wormen en vermijdt voor al het riet. Kijk uit voor die linke draden, want aan 't eind zit steeds een man; hap je, baars,, dan lig je, voor je 't weet: gebraden in de pan! Mannen-broeders van 't college, Vrijdag vangt het feest weer aan, 'k zie je dan in alle vormen aan de waterkant weer staan, Ied're sport heeft z'n bekoring, ook in deze zomertijd; vissen, dat is speculatie immers op de arloosheid van de snoekbaars en de witvis en hoe verder het visvolk heet; hebzucht van de vis is 't einde Floepde hengelaar heeft beet. 't Is maar góed, dat vissen dom zijn mensen zijn het ook zo vaak, daarom wordt er steeds gevangen ook bij mensen is 't wel raak. Vissen zijn maar domme wezens, mensen hebben hun verstand, dat ze 't niet altijd gebruiken lees je daaglijks in de krant, 'n Mens is ook zo iemand, die nooit naar raad luisteren wil, daarom is er tussen vis en mens soms niet heel veel verschil koffie. Na de pauze voerden de Inspecteur en de heer Blonk, hoofd van school B het woord. Eerstgenoemde dankte de heer van Zonneveld voor het vele werk door hem voor de school gedaan in een geestige en hartelijke toe spraak. De heer Blonk dankte voor de sa menwerking en de ondervonden kol- legialiteit tussen de beide scholen. Daarna sprak een der leerkrachten van school A een persoonlijk af scheidswoord en heette het nieuwbe noemde hoofd der school welkom, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de teamgeest welke tussen het personeel van school A, heerst, bestendigd mo ge blijven. Daarna kreeg de voorzitter van de Oudercommissie de gelegenheid om het afscheidscadeau, van de ouders, leerlingen, ouder commissie en perso neel aan te bieden. Mevr. van Zonne veld werd bedacht met een prachtige bloemenmand. Als laatste spreker sprak het scheidende hoofd nog een afseheids- 13 juni a.s. gaat het Nederlandse volk weer ter stembus, voor de sa menstelling van onze volksvertegen woordiging. Van spanning hoe het re sultaat van deze verkiezing zal zijn valt weinig of niets te bespeuren. Waaraan zou dit toe te schrijven zijn? De politieke partijen doen alle moeite, de nodige aandacht op zich te vestigen. De reclamebiljetten worden opgehangen en van tijd tot tijd vin den wij een krantje in de bus dat jam mer voor de moeite, als regel recht streeks in de prullemand verdwijnt. Verder wordt er hier en daar een ver gadering belegd, zo mogelijk met een bekend politicus als spreker, maar behalve de geestverwanten verschijnt er practisch niemand. De radios een Machtig apparaat voor propaganda, moet zendtijd be schikbaar stellen aan de politieke par tijen, maar het gehoor schijnt gering te zijn- Gelooft men het wel? Zo is het ook weer niet, maar het kiesstelsel, zoals dit in ons land geldt, biedt prac tisch geen mogelijkheden voor grote verschuivingen en omdat het dus van te voren al ongeveer uit te rekenen is hoe de uitslag wordt, is de span ning bij voorbaat weggenomen. Toch is niet alle spanning weg. Die heerst bij de candidaten, die een plaats op de lijst innemen, van net wel of net niet gekozen. Want dit is het enige aardige nog van de uitslag of A 10,12 of 13 zetels krijgt en of B één zetel vooruit zal gaan of achteruit. Dan begint het een beetje te lijken op de voetbalcompe titie. De bovenste acht komen in de ere-divisie. De eerste vijf of zes zijn al bekend, maar wie mag er als acht ste nog juist meedoen? Wij wachten het rustig af. De stembureauleden mogen twee uren langer zitten, opdat een ieder, de ge legenheid krijgt rustig zijn stem uit te brengen. De kiezers krijgen de no dige service. En als op 14 juni de uitslag in alle kranten heeft ge staan, is het Nederlandse Volk inmid dels al weer vergeten, dat het de vo rige dag ter stembus is geweest. woord, waarin hij voorgaande spre kers dankte en o.m. zeide, dat het hem zwaar viel van de school en het personeel te moeten scheiden. Na afloop der ouderavond te 9 uur kregen oud-leerlingen en be langstellenden de gelegenheid van de heer en mevr. van Zonneveld afscheid te nemen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. 's Middags had het scheidende hoofd reeds officiëel afscheid geno men van de leerlingen, waarbij hem o.a. ook een herinneringsalbum werd aangeboden. Het aardigste moment 's middags was wel het zingen van een afscheidslied, hetgeen de heer van Zonneveld zeer op prijs stelde. VERLOTING RODE KRUIS. Het smyrna-kussen, welk is verloot ten bate van het Rode Kruis, is ten deel gevallen aan de houder van lot no. 19.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1