Weekblad voor Waddinxveen l/ttaedec de Vrouw StC'lnfraS 0 De SyiUtyel van de week Elektrifikatie van onze spoorlijn No 572 vrijdag 8 juni 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30. Waddirnn een telef 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per k v irt ui f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct. familieadvertenties 7 ct oer m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Deze en de afgelopen week deden de Prinsessen van zich spreken. Daar was in de eerste plaats het verheu gende nieuws ,dat Prinses Beatrix met goed gevolg het eindexamen alpha van het Baarnse Lyceum had afgelegd. De plannen om te Leiden te gaan stude ren kunnen dus voortgang vinden. Het is ons niet bekend, of dit een extra-attentie is „voor het slagen" maar een is het, dat onze Kroonprin ses de eerste dag van het bezoek van de Groothertogin en de prins van Lu xemburg, 5 Juni, voor het grootste deel zal bijwonen de aankomst op Schiphol, de intocht te Amsterdam, het galadiner ten paleize en de op voering der balletten van de Neder landse Opera in de Stadsschouwburg. Het officiële bezoek van de Groot- hertoging en gemaal zal tot 8 juni duren. Dat kleine kinderen groot worden, om het maar eens heel oneerbiedig te zeggen, mochten wij constateren toen Prinsefe Irene voor de radio een toe spraak hield tot de Nederlandse jeugd die zij ertoe opwekte mee te helpen, de idealen van de Benelux nog meer ingang te doen vinden. ,.Wij moeten belangstelling hebben voor wat hier gebeurt en het leren begrijpen", al dus sprak Prinses Irene. Een Zweedse Prinses, Margaretha van Zweden, bracht in cognito een be zoek aan Rotterdam waar zij geheel onopgemerkt kon winkelen. De Prin ses was met een Zweeds schip, de „Tavastland" in onze grootste haven stad aangekomen en zij was alweer vertrokken voor het grote publiek er erg in had. Hetgeen wel op hoge prijs zal zijn gesteld, van de kant der Prin ses. Een andere Benelux dan waarover Prinses Irene sprak, kwam deze week mede in het geoing. Of bever: zij zal in het geding komen bij het Interna- tioanaai not van Justitie te Den Haag. Deze „Benelux" is de naam van een speelclub, welke in de huizen van de Begische veehandelaar Sooy van den Eijden wordt gehouden. Over het ge bied waarop de huizen van deze me neer staan is al heel veel te doen ge weest omdat moeilijk is uit te maken of zij tot het Belgische, dan wel tot het Nederlandse grondgebied behoren Volgens Nederland geldt voor dit enclave-gebied een lijst van 1836, ter wijl België van mening is. dat het Verdrag van Maastricht van 1834 moet worden aangehouden. Nederland is van oordeel, dat de percelen van de heer Sooy in dit verdrag ten onrech te als Belgisch zijn aangegeven. Aan deze zaak zitten heel wat haken en ogen, waarbij zelfs de Grondwet in het gedrang zou kunnen komen. Het is maar te hopen dat het Internatio nale Hof kan bereiken, wat langs andere weg niet gelukte en dat nu eens en voor goed wordt uitgemaakt, tot welk land deze stukjes grond be horen. Doordien de eigenaar gebruik maakt van de onzekerheid over de souvereiniteit van dit gebied, is een goede, definitieve regeling zeker no dig. Een goede regeling voor de vakan ties is eveneens hoogst gewenst. Ge bleken is dat de oproepen: neem uw vakantie voor 15 juli of na 15 augus tus weinig effect hadden. Nu heeft de A.N.W.B. er de regering op gewezen, dat de nodige maatregelen moeten worden getroffen. Het systeem van de lagere schoolvakanties client grondig te worden gewijzigd. Verleden jaar zijn in de laatste weken van juli en de eerste weken van augustus velen de dupe geworden van de overbevolking der vakantie-centra. Er is zoveel, dat door de regering wordt geregeld, dat dit er ook nog wel bij kan. Verhoog de vakantietoeslagen en hogere lonen helpen niet veel, als men met geld in de zak, de vakantie niet behoorlijk kan vieren, omdat men nergens on derdak kan komen. Nu is het „onder dak zijn" ook niet altijd een pretje. Nog niet lang geleden zagen wij een plaatje van een veroordeelde, die in zijn laatste woord de rechter vroeg, als hij dan toch „on der dak" moest worden gebracht hem dan maar naar Haarlem te zenden. Dat was in de tijd, dat er nogal eens een gevangene uit die Haarlemse „pa raplu" kon ontvluchten. Thans is ge bleken, dat de bewakers het daar moei lijker hebben dan de gedetineerden. Het bewakingspersoneel is te gering in aantal, de cipiers raken overspan nen of nemen ontslag en de afgelopen week is er zelfs een soort oproer in die gevangenis geweest, waarvoor de politie moest worden opgeroepen. Ten slotte werd de zaak bijgelegd dat het optreden der politie niet meer nodig was. Een zaak, die steeds moeilijker wordt is die van de Haagse burgemeester. Zes wijkhoofden van de B.B. hebben te kennen gegeven, dat zij niet onder leiding van deze burgemeester wil den werken met het oog op het aan deel, dat burgemeester Schokking heeft gehad in de kwestie Pino. Het schijnt steeds moeilijker te worden, de burgemeester als zodanig te handha ven. Nog iets vreselijks van recente da tum. In Aen Haag is een afschuwelijke moord geleegd op een agent van po litie, door een 14-jarige scholier. Met een scherpe bijl sloeg hij deze de schedel stuk, terwijl hij op het po litiebureau zat te schrijven. Hoe het mogelijk is, dat een 14-jarige knaap tot zulk een misdrijf komen kan, is menselijk haast ondenkbaar. Een ander geval met vreselijke ge volgen is wel het verkeersongeval in Limburg, waar een personenauto uit Amsterdam in botsing kwam met een autobus. De gevolgen waren ontzet tend, zodat er drie doden te betreu ren zijn en meer dan dertig perso nen gewond werden. OMA. WAAROM ZEG JE DANK U Oma ging boodschappen doen en kleine Rjetepiet mociu mee. Dat was een feest. Vvinkelen met oma bete kende heerlijK lang stilstaan voor alle speeigoeawinxels en soms ging je naar binnen en kocht oma iets voor je. riet betekende ook; na afloop met oma een snoepje kopen. Telkens als zij een winkel bijmen gingen vroeg Rietepiet: „Oma, wat ga je hier kopen?" En dan zei oma: „garen of knoopjes of iels voor de keuken of wat er nodig was". Oplet tend keek het keine ding dan toe tot de koop was gesloten. Ditmaal moest oma blauwe knoopjes hebben, maar in geen enkele winkel hadüen ze de juiste kleur en telkens zei oma: Het spijt me, maar het is niet de goede kleur dank u wel juffrouw. En dan gingen ze weer verder. Oma, vroeg Rietepiet, waarom zeg je telkens dank u tegen die juffrouws Ze geven je toch niks! Ik bedaiïk ze voor de moeite, die ze voor me doen. antwoordde oma. Heb je niet gezien hoe die juffrouw alle dozen heeft nagezocht en hoe ze toen nog op het trapje is geklommen om in de bovenste dozen te kijken en al die moeite heeft ze nog niet eens wat verkocht, dus mogen we toch wel dank u voor de moeite zeggen! Riet je zag opeens iets, dat haar aandacht boeide en over het dank u zeggen werd niet meer gesproken. Maar toen zij twee dagen later voor moeder appelen van de zolder had gehaald, zei ze terechtwijzend: Nu moet jij zeggen: dank je voor de moeite! Moeder schoot in de lach maar zei toch prompt: Dank je wel voor de moeite hoor! Ritepiet bedankte voor taan voor alles wat er voor haar werd gedaan en de andere kinderen had den er wat een pret om, maar toen zij bemerkten, dat vader en moeder er als vanzelf sprekend de hand aan hielden en er ook aan meededen, wil den zij niet achter blijven en zo werd het langzamerhand een gewoonte om elkaar voor kleine diensten en hand reikingen te bedanken. Door een toeval was hier een goede gewoonte binnengeslopen en zoals het vaker gaat: wat als grapje was begon nen, werd van lieverlede schering en' inslag en heimelijk wisten de kinde ren niet beter of het hoorde zo. Spe- lendei-wijze hadden zij dank u voor de moeite leren zeggen en dat bracht met zich mede, dat zij er zich van be wust werden als iemand op enigerlei terrein zich moeite voor hen getroos te. Eigenlijk behoef je iemand niet te bedanken voor diensten, waarvoor hij toch immers wordt betaald! vond wijs neus Piet, die al veertien was, maar oog, dat geuite waardering voor an dermans prestatie, ook als die presta ties niet buiten het kader van het al ledaagse en gewone vallen, een ken merk van ware innerlijke beschaving is. Hoe jonger wij onze kinderen dit bijbrengen ,hoe beter. Wij ouders kunnen allemaal onze kinderen dank u wel voor de moeite leren zeggen. Dat is helemaal niet zo moeiljjk. De hedendaagse jongere ge neratie is echter zo afkerig van en zo bang voor elk dienstbetoon en elke welwillendheid tegenover anderen dat zij er de voorkeur aan geeft onbe leefd te zijn. Immers beleefdheid is te genwoord synoniem met onderdanig heid en daar moeten ze niets van heb ben Maar er is een verschil, een heel groot verschil tussen onderdanigheid en waardering. Door geuite waarde ring voor gedane moeite is nog nooit iemand vernederd. Dank u voor de moeite als beleefdheidsfraze doet pret tig aan, maar deze woorden als echt gemeende dankbetuiging verwarmen het hart van anderen en als we daar kans toe krijgen dan moeten we dat- zeker niet nalaten. AMY GROSKAMP TEN HAVE Losse flodders We zijn weer eens op de foto ge komen verscheiden weken geleden. D'r belde een nette meneer aan en liet pracht plaatjes zien. Een paar uur later kwam hij met nog iemand de opnamen maken. Uiterlijk binnen 14 dagen zouden ze klaar zijn. Liefst vooruitbetalen en anders ónder rem bours, maar dat kostte natuurlijk meer. Dus we betaalden vooruit. Nu, we stonden er mooi op. We stonden er zelfs gekleurd op! Einde lijk, eindelijk kwam er een pakje met een gedeelte van de foto's, slecht, wa zig, onscherp, op niet te best papier afgedrukt. Binnen in de enveloppe stond gekrabbeld: Rest volgt. Dat stond er positief, maar die rest is nog steeds negatief. Van andere slachtoffers hoorden we, dat na het schrijven van dreig brieven eindelijk een pakje foto's was gekomen, waar wel Waddinxveners op stonden, maar niet de personen in kwestie. Blijkbaar zijn er nog steeds fotogra ven, die er duistere practijken op na houden zowel in als buiten de donke re kamer. Sommigen zijn ook erg heb berig. Eerst nemen ze een foto van je, vervolgens nemen ze je centen en dan nemen ze zo vlug mogelijk de be- f Zou onze minister-president dat portret ook door een loslopende foto graaf hebben laten maken? Ik kan het haast niet geloven, want hij staat er prachtig op. En wat zegt U van de foto's van Romme, Zijlscra en Oud? Ze zijn al lemaal even goed gesiaagc.. Jammer, dat ik een beetje laat ben, anders zou ik voor de komende week nog wel een paar mooie slagzinnen weten. Maar dat zou nu toch geen in vloed meer hebben, want ieder heeft zijn keus al gemaakt. Sniper. VOORJAAR KWAM DRIE JAAR ACHTEREEN TE LAAT Dit jaar is het nu al de derde maal dat het voorjaar bijzonder lang op zich heeft laten wachten. Aangezien dit een weinig voorkomend verschijn sel is heeft dr. ir. J. J. Post van het K.N.M.I. te De Bilt in een onlangs gehouden radio-uitzending van het Ministerie van Landbouw hierover enkela interesante mededelingen ga- daan. In de eerste plaats valt de late uit zaai van zomergranen op. De haver, waarvoor de zaaitijd normaal om streeks 15 maart valt. kon dit jaar eerst einde maatrt worden gezaaid. In 1954 kon niet voor 22 maart worden gezaaid. 1955 spande echter de kroon, want door het lang onbegaanbaar blij ven van de percelen kon men niet vóór 4 april zaaien. Hoe laat het voor jaar is kunnen we ook zien aan de bloei van het fruit. De vroege peren, die eigenlijk 29 april volop moeten bloeien stonden dit jaar pas 14 dagen later in bloei. Dit is nog later dan in 1955 en 1954, toen de bloeitijd res- pektievelijk op 8 en 10 mei viel. De vroege appelen, die in een normaal jaar in de eerste week van mei volop bloeien, bereikten het stadium van volle bloei in 1956 eerst tussen 15 en 20 mei. De voorjaren van 1954 en 1955 waren ongeveer 10 dagen later dan normaal. De zeer late ontwikkeling in deze jaren hangt samen met de lage tem peraturen in "de maanden maart en april. Vooral overdag is er in alle drie jaren een belangrjjkl tekort aan warmte geweest. De normale waarde van de maximum temperatuur in de periode van 1 maart tot 1 mei be draagt 10.8° c. In 1956 bedroeg het gemiddelde 9-3° c dus 1.5° c te laag. In 1954 was het verschil nog iets gro ter ni. 1.8°. 1954 was nog de minst koude van de drie Met een gemiddel de maximum temperatuur van 10.0° c dus 0.8° c lager dan normaal. Waarmee ik maar zeggen wil: Ga naar een vertrouwde fotograaf! Wij hebben hier ook goeie! En betaal dan in geen geval vooruit. Je wordt er wel opgezet, maar vaak meteen afge- toen bracht moeder hem onder het zet. Een lange lijst van candidaten Treft weer ons vorstelijk oog, Want wij zijn nu weer Koning, Kiezer Dat hoeft tenslotte geen betoog. Wat hebben we een keus uit dieren, En op de lijsten één tot tien Kunt u een vink, den Uil en koekoek, Een schaap, een wolff en kikkert Tzien. Er is een Swaan en een van Leeuwen, Op drie zelfs een heel Hazenbosch; De Jager, van lijst zes de laatste, Brandt straks met luide knallèn los. Er zijn nog veel meer ambachtslieden Die u met liefde stemmen kunt: Een Koopman, Schilder en een Visser Die u de zetels heel graag gunt Een Bakker en een Wafelbakker Een Veerman wachten op uw daad; Een Dorsman en een Schuitemaker Zijn naast een Fokker ook niet f kwaad. Naar kleuren hoeft u niet te zoeken, Er is een Groen en Groenevelt; Meneer De Bruin is van Geelkerken En een Oranje vergezeld. Het landschap is vertegenwoordigd Met van der Weycen, Blom en Laan Van Doorn en Grashuis, met een [Roosjen Ziet men rond van den Heuvel staan Vein Hulst pi*ikt danuer naast oen [Tee boom, De Vlasblom voelt zich heus geen [dwerg; Een Koornneef siert met zware halmen De flanken met een Zonnenberg. Een Boot, een Schuyt en zelfs twee [ploegen Verwachten woensdag ons bezoek; We zien een Lips, een Borst, een [Korthals Naast Breebant en een Smallen- [broek. Er zijn twee Smitsen en één Smitje; Hoe waardevol wordt het festijn: Laat van lijst tien de allerlaatste Nu nog een kostbaar Klijnoot zijn! Jaap Mijderwijk. Het was vrijdag jJ. voor de spoor baan Gouda Alphen aan den Rijn wel de meest glorieuze dag sinds haar bestaan. Want de dieseltractie werd omgezet in een elektrische. Om dit feest luis ter bij te zetten, had zich te Gouda op het station een gezelschap van ge nodigden om burgemeester James ver zameld, die Pres. Dir. der Neder landse Spoorwegen, de heer den Hol lander en de andere direktieleden een woord van welkom toeriep in de pij- Burgemeester James merkte o.m. op dat nu toch werkelijk het gevaar van opheffing dezer lijn bezworen was, iets wat de heer Den Hollander in zijn wederwoord toestemde. Met een eer modernste treinstellen, pas in gebruik genomen, werd de reis voortgezet. Nu was de beurt aan Waddinxveen. Tevoren was ons station van bin nen en buiten in een verfje gezet, de wachtkamer netjes gestoffeerd, zo dat alles er tip-top uitzag, (de woning van de heer van Schaik hadden we ook nog wel een verfje gegund). Bij het station stond een grote schare be langstellenden de trein op te wachten en ook burgemeester Warnaar was op het perron aanwezig, ten einde het ge zelschap welkom te heten. Hij ver klaarde dat Waddinxveen er bij de Spoorwegen allicht niet al te best op stond, gezien het jarenlange verzet tegen de afbouw van deze spoorbaan, in vroegere jaren. Maar de situatie dj<*ax inooicu„um is geheel veranderd en met blijdschap begroeten wij deze nieuwe trein- Wij nemen afscheid van de Blauwe Engel en begroeten, als symbool van voor uitgang, deze nieuwe elektrische trein. De Spoorwegen zullen van Waddinx veen geen spijt hebben, daar de uit breiding dezer gemeente zich geheel koncentreert om het station. Toch had spr. nog een wens en wel dat de aansluitingen te Gouda ver beterd zouden worden en ook dat de laatste trein welke enkel op Zondag rijdt, dit alle dagen zal gaan doen. De heer den Hollander meende dat bij een toenemend aantal reizigers, de kans op betere aansluitingen groter zal worden. MODERN CHRISTELIJK STAATSMANSCHAP

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1