Weekblad voor Waddinxveen Weest mild gezind voor 't zwakke kind Iflaedec de Vrouw \Zadecdaq. d& SyvLtpel van de week fa H. v. <1. Bor fa L. W. Versluis Bouwvakarbeiders C. TOL, Prins Hendrikstraat I NIEUWS uit owze wMHplaats Uitslag verkiezing 2e Kamer Staten-Generaal gehouden op woensdag 13 juni 1956 Kollekte 14 tot en met 20 juni No 573 vrijdag 15 juni 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen. telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. 1 Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Het gouden jubilé te Amsterdam van het N.V.V., waarvoor reeds de eerste dag van dit jaar reclame werd gemaakt, zou zijn hoogtepunt vinden in het massa-spel „Leer de aarde be wonen", dat door de blinde predikant ds Jan Wit was geschreven en waar van men grote verwachtingen koes terde. Zoals het bij die grote verwach tingen dikwijls gaat: ook hier was het resultaat een weinig teleurstellend. Het Amsterdamse stadion was slechts voor een deel—bezet en het spel zelf verliep min of meer stroef. In andere grote steden zal een herhaling wor den gegeven, waar men dan ongetwij feld van de opgedane ervaringen ge bruik zal maken. Het ligt voor de hand, dat een mas sa-organisatie naar haar aard een ju bileum viert met een massa-spel. Zo is het te begrijpen, dat de Nederland se Vereniging van Belangstellenden in het Spoor, en Tramwegwezen, die 25 jaar bestaat, op 16 juni in overleg met de Nederlandse Spoorwegen een ex tra trein zal laten rijden. Het bijzon dere is, dat die „feesttrein" op het tra ject Den Haag SS-Amsterdam-Am- stelstation zal bestaan uit 10 ouder wetse houten rijtuigen, getrokken door een stoomlocomotief. Het twee de gedeelte van de reis, van Amster- dam-Amstel naar Den Haag HS zal door de genodigden worden gemaakt met het nieuwste vierrijtuigenstel en een vierrijtuigtreinstel van oudere da tum, waarvan de verlichting geheel gemoderniseerd is. Een aardig idee, dit jubileum zó te vieren, dat men te vens een indruk verkrijgt van de gro te vooruitgang der spoorwegen. Het is jammer, dat de tramwegen geen ge lijke tred met ,Jiet spoor" hebben ge houden en dat zij zich vrijwel alge meen door het autobussenverkeer hebben laten verdringen een pro ces, dat eerst in het land en geleide lijk aan in de grote steden voortgang vindt. Zo zal de tramdienst Amster dam-Haarlem 1 januari 1957 worden opgeheven. Het strandschap Zand- voort, blijkbaar wijs geworden door het gebeurde met Bergens Bello, ver wacht in het seizoen 1957 een grote stagnatie in het vervoer der bad plaats en verzocht het gemeentebe stuur van Amsterdam de tramlijn eerst 1 september 1957 op .te heffen, tezelf- der tijd als de lijn Haarlem-Zandvoort wordt opgeheven. Speel geen„Leentje-buur" ■n PEERLESS POMP die is met" duur Verkrijgbaar bij Uw RIJWIELHANDELAAR één vzw de ctudiend f Zuidkade 52 Kerkweg 87 Aldus wordlt het verkeer op de ge wone weg meer en meer overbelast, waardoor zo langzamerhand van een noodtoestand op de Nederlandse we gen kan worden gesproken. Dit werd tenminste al gezegd in de jaarverga dering van de KNAC, in welke bij eenkomst er op werd aangedrongen, verkeerswegen sneller te moderni seren, de marechaussee in te schake len bij het verkeerstoezicht, de ver keersonveiligheid te bestrijden door voorhehting bij het onderwijs, bij jeugdvererugmgen en in het leger. Of dit alles helpen zal? Het aantal ver keersongelukken schijnt wel met de dag toe te nemen. Den Haag haalde bv voorbeeld een record. In de maand mei gebeurden daar 1317 ongelukken waarbij 6 doden vielen te betreuren en 94 personen ernstig en 392 licht wer den gewond. Er zouden meer maatregelen zijn te noemen om het verkeer veiliger te doen worden. Zo is al bepleit, meer clan tot dusver gebeurde aandacht te schenken aan het gezichtsvermogen der automobilisten. Het wederom in voeren van een maximum snelheid op bepaalde wegen zou ongetwijfeld me de een gunstige uitwerking hebben, al is zulk een bepaling niet in de geest van onze haastige tijd Onze tijd Menigeen zal het misschien ouder wets vinden, dat de burgemeester van Amsterdam de opdracht gaf, een beeld van de Frans-Amerikaanse kunste naar Lipchitz uit het Leidsebosje al daar te verwijderen, omdat het niet in overeenstemming werd geacht met de goede zeden. Eigenaardig is, dat ditzelfde beeld gedurende drie maan den te Arnhem werd geëxposeerd, zonder dat iemand er aanstoot aan nam. Grappig is, dat men anders te Amsterdam niet zo preuts is en dat men er daar hartelijk om lacht, in dien „in de provincie'' iets dergelijks gebeurt. Zes beeldhouwers, die het met de zienswijze van de Amsterdamse bur gemeester niet eens waren, haalden als représaille, hun beelden uit het Vondelpark weg. Het wonderlijke is wel, dat de kunstenaars hun werk zo maar konden meenemen, zonder dat de politie e_r iets tegen deed. In dit geval waren het de rechtmatige eige naars, die de „ophaaldienst" vormden. Men vraagt zich echter af wat er zou zijn gebeurd, indien vreemden dit hadden gedaan. Losse flodders KINDEREN ALS MARTTENTJE Martientjes moeder weet geen raad met haar. En haar oma weet geen raad met haar. En niemand weet raad met haar. Martienitje is 3 jaar, maar de meest onhandelbare kleuter, die er be staat. Altijd dwars en tegen de draad in. Ze kan niets doen of zeggen zon der protest. Ze schopt en slaat en krijst als ze niet dadelijk haar zin krijgt. Eten wil ze niet, of ze moet er bij geholpen worden. Ze is allang zin delijk, maar toch zijn er dagen, dat ze wel 10 broekjes nat maakt. Daar heeft ze dan boosaardig plezier in en verkondigt opgetogen, dat ze nat is. Kortom een kind, dat haar omgeving tot wanhoop brengt. Et komen méér Martientjes voor. Er zijn méér moeders, die zich geen raad weten met hun kind en zich er noodgedwongen door laten terrorise ren, zo klein als het is. Om van ieder van deze kinderen de oorzaak van de moeilijkheden, die zij opleveren, te kunnen opsporen, zou men de omge ving, de omstandigheden, de hele ach tergrond waartegen hun leventje zich afspeelt moeten kennen. Zoveel fac toren kunnen de gedragingen en re acties van een kind beïnvloeden. B.v. hoe de verhouding tussen vader en moeder is en hoe het zelf staat in ver houding tot eventuele broertjes en zusjes. Bovendien zou men de tijd en moeite moeten nemen, om het kind tijdenlang in al zijn doen en laten rus tig gade te slaan. Niet elk kind wordt ontevreden en onhandelbaar geboren. Natuurlijk zijn er wel aangeboren karaktereigen schappen aanwezig en zal het ene kind van nature makkelijker en volg zamer zijn dan het andere. Maar het wezenlijke protest ontstaat toch altijd uit invloeden van buiten af of uit de onmacht van het kind, bepaalde si tuaties zuiver te verwerken. Bij Martientje is de factor van het protest bijzonder sterk aanwezig. Dat blijkt o.a. uit het plassen in haar broekje en uit het niet willen eten zonder gevoerd te worden. Het is dui delijk, dat zij tegen heel kleine we reldje in opstand is. Met alle midde len, die haar ten dienste staan, tracht zij aan haar agressiviteit lucht te ge ven. Het ergste is, dat een kind niet met zichzelf redeneren kan, zoals een poot mens dat wél zou kunnen. Het is een kind onmogelijk zichzelf tot re de te brengen of zelfs maar de oor zaak van zijn innerlijk verzet op te sporen. Dit gevoel van onmacht maakt het steeds recalcitranter. Er zit iets dwars en het weet daarvoor geen an dere oplossing, dan zich te wreken op ieder die het in de weg komt. Bij in tuïtie weet een kind, hoe het zijn omgeving het meest kan hinderen. En de ouders werken dit nog in de hand door er prompt op te reageren. Ze la ten zich tot wanhoop brengen en raarmee •- heeft het kind zijn zin. Op de een of andere manier blijkt het ge lukt, macht uit te oefenen en daar mee de innerlijke onmacht te compen seren. Maar tóch is zo'n kind niet geluk kig. Bijzonder lastig en onhandelbare kinderen hebben altijd iets, wat hen ontzaglijk hindert en wat afgerea geerd moet worden. Daarom hebben zij extra geduld, extra aandacht, maar tegelijk een zeer vaste hand nodig, om hun innerlijk evenwicht te her stellen. Straffen, boos worden helpt hen niet. Mooie beloftes om hen te paaien evenmin. De oorzaak van het kwaad moet op gespoord en onschadelijk gemaakt worden. Dit zal de opvoeder alleen gelukken, als hij zelf onverstoorbaar kalm blijft, vooral nooit toont, dat hij er geen raad mee weet, of zijn kracht met die van het kind tracht te meten. Plast het kind in zijn broekje laat het dan gerust een kwartiertje in die natte broek lopen, zodat het tot de ontdekking komt dat het zichzelf méér plaagt dan moeder. Wil het niet eten, dan laat het dat staan. Vóór het van honger sterft komt het er zelf om vragen. Krijst het zonder noodzaak, laat het te keer gaan tot het er zelf moe van wordt. Men moeit begrijpen dat al deze uitingen machtsmiddelen zijn, waar mee het kind meestal maar al te veel succes heeft. Ontneemt men het dat door er rustig en onbewogen te genover te staan en nóóit in paniek te raken, dan gaat het er al gauw het nutteloze van inzien. Een kind mag voelen dat de vrien delijke belangstelling en geduldige liefde van zijn ouders het nooit in de steek laat, maar tegelijk moet het leren beseffen, dat er vaste regels zijn waaraan het zich heeft te hou den en waarvan het zelf de konse- kwenties zal moeten dragen, als het ze verstoort. Het vergt veel van de zelfbeheersing van de ouders zich hieraan nauwkeurig te houden maar het ig de enige manier om van kinde ren zoals Martientje gelukkige even wichtige mensen te maken. AMY GROSKAMP-TEN HAVE Ik heb vannacht gedroomd. Ik was bij Verheul aan 't werk, bussen Zandt-stralen. Geen gewone, maar stembussen. Het was warm en ik had een Dorsman! De duizendste bus was klaar, toen er een bestelwagen van Zijlstra het terrein opdraaide. In die wagen zat een Burger-mannetje met een Baart, al op leeftijd, echt zon type, waar Drees peetvader over is. Hij had een Roosjen op zijn jas. Ik zei half hardop: Nou nou, dat is ook geen broekie meer, dat is Oud, hoor! Het mannetje werd. kwaad en snauwde: Niks Meester, mijn broekje is splinternieuw, van Jansen en Ti- lanus. Hij stapte uit, zwol op en brulde: Ik ben nog steeds een Wel- ter-gewicht van klasse en ik voel er veel voor je een Rommer op je Schmal-le-toet te geven. Monster, ik sla je Luns, ik zal Polet van je ma ken! Zo kwam hij op me af. Ik waarschuwde nog: Pas op je gaat met één Schot de Laan uit, en richt te toen de Zandt-straal op hem en zijn auto. Binnen enkele seconden zag hij er uit als een Vondeling en de be stelwagen was puur blank. Het mannetje werd! woest en schold: Wel alle Toxopeus Pott Galliard de Rosario Basoski! Daar gaat mijn Wa genaar z'n Groot-je. Wat hij jij een Gortzak! Maar ik zal me Vreeken En toen werd ik wakker. Wat werkt zorii, verkiezing toch diep op je in, hè? Op mijn vrouw ook. Die heeft het Drees-recept nr. 3 de verrukkelijke Italiaanse uien - en preisoep in vi taminen omgezet. Het leek wel snert, maar het was toch lekker. Aardig van mijn vrouw om me zo te verwennen. Dat doet ze graag. Ik ben benieuwd, wat Vaderdag me oplevert. Collega's vaders - ik wens U Zon dag een prettige dag toe! En ik hoop met U, dat we deze keer bewaard mogen blijven voor stropdassen. M.a.w.: ik wens U geen strop tqe - en pas op dat de vrouwen ons niet de das om doen! Sniper. Ja, vader, zet je maar weer schrap, want Zondag moet j'r aan geloven dan wordt je door je vrouw en kroost een dag in 't zonnetje geschoven. Je weet het dan is 't Vaderdag ze zullen je beslist tracteren: een rokertje, een das, een vest al wat je hart maar kan begeren. Zo'n dag daar zit heel wat aan vast, 't begin al dagen van te voren; er wordt gesmoesd in het geheim, 't is niet bestemd voor vader's oren. Men pleegt terdege overleg men gaat het halve dorp aflopen voordat men eindelijk kiezen kan, voordat men een cadeau gaat kopen Je weet soms vooruit, wat je krijgt maar dat mag 'm beslist niet hind'ren toch toon je je dan blij verrast want 't is een feest - ook voor je kind'ren. Het wordt een leuke fijne dag, je laat j' als man beslist niet kennen en och, je laat je onbetwist, door vrouw en kroost heerlijk verwennen Zo'n vaderdag daar zit wat in ik voel er voor die uit te breiden Cadeautjes j'oogst veel meer succes. dan almaar door elkaar bestrijden. We namen in dit leven steeds teveel, inplaatst van gul te geven. Vertrouwen schenken dat 's de kunst, om meer in vreê te kunnen leven 41EMK VAN HBE3WIJK». BIJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol. Een beheerst examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabletten Uw VAKANTIEBONBOEKJE voor de a.s. vakantie kunt U inleveren op MAANDAG 25 JUNI a.s. 's avonds van 7 9 uur bij ZILVEREN JUBILEUM. Vrijdagmorgen had in het raadhuis een korte plechtigheid plaats, toen de heer A. Th. Zoethoutmaar herdacht dat hij 25 jaar geleden bij de gemeen tebedrijven in dienst trad. De jubilaris werd! hierbij door bur gemeester Warnaar hartelijk toege sproken, waarbij dteze hem prees voor zijn toewijding en trouw in al die 25 jaar betoond. Als waardering hiervoor hebben burgemeester en wethouders hem bevorderd tot de rang van com mies. Door de wethouder der bedrij ven werd hem een enveloppe met in houd overhandigd, terwijl mevr. Zoethoutmaar bloemen werd aangebo den. Mede namens de collega's sprak de heer G. van der Krans, die de jubi_ laris een vulpenhouder aanbood. Aan het eind van deze herdenkng sprak de heer Zoethoutmaar enkele woorden van dank voor de ondervon den belangstelling. OPENING VERBOUWDE WINKEL. Vorige week zaterdag heropende de heer van Mourik zijn geheel ver nieuwde winkel aan de Dorpstraat. Tevoren was gelegenheid geweest de heer van Mourik te complimenteren met deze vernieuwing. Namens de plaatselijke middenstand sprak de heer de Wilde enkele woorden van gelukwens, waarbij ons blad zich wil aansluiten. No. en Partijnaam I II STEMDISTRICTEN III IV V VI VII VIII Totaal 1952 1 KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ 44 97 19 122 232 42 34 84 674 587 2 PARTIJ VAN DE ARBEID 170 195 38 30 184 184 250 338 1389 1167 3 ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTIJ 145 111 41 24 107 167 110 180 885 848 4 CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE 123 116 8 14 62 149 102 133 707 690 5 VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCR. 53 54 45 24 35 52 61 43 367 380 6 COMMUNISTISCHE PARTIJ 6 5 0 2 9 4 3 8 37 50 7 STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ 96 115 6 16 126 157 128 170 814 788 8 GEREF. POLITIEK VERBOND 0 2 4 0 0 2 1 3 12 9 NATIONALE UNIE (Algem. Chr.j 0 0 1 0 0 0 1 1 3 10 NEDERLANDSE OPPOSITIE UNIE 0 2 1 0 0 0 3 3 9 BLANCO EN ONWAARDE 8 14 5 3 13 12 14 13 82 Uitgebrachte stemmen 4979 (in 1952 4679 stemmen) Geldige stemmen 4897 v»" w stemmen; kjeidige stemmen 4897 ÏTa11a174a 1A 4a4 am on 2

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1