Weekblad voor Waddinxveen Examen M&edtc de Vrouw Ue> Spiegel van de week fa H. v. cl. Bor fa Ij. W. Versluis 29 {uni IVÖRÖL: De Tandpasta N?i PRins B€Rnh&Rö veRj^Rt Een dag met de oudjes uit No 575 vrijdag 29 juni 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. „Heb jij je zes procent al gehad?" Dit is de laatste maanden de vraag, die de werknemers elkaar stellen. Het is tevens de vraag, waarmee zij de goodwill, of liever: de goedwillend heid van een bedrijf ten opzichte van zijn werknemers peilen. Men weet,, dat de 6% verhoging en de 3% over 1955 facultief zijn gesteld. Het gevolg hiervan is, dat de directies in sommi ge bedrijven van mening zijn, dat het er niet af kan en de werknemers het door de regering in uitzicht gestelde douceurtje niet geven. Er zijn bedrij ven, waar zulks tot moeilijkheden aanleiding geeft. Zo was in het Hore- caf-bedrijf tussen werkgevers en vak organisaties reeds overeenstemming bereikt en zou de 3°/o ineens over 1955 worden uitbetaald. Er waren echter tal van onderne mers ,die dit besluit niet na kwamen met het gevolg, dat de werknemers soms het ultimatum stelden: betalen of wij serveren niet meer. Zo rommelt het hier en daar en o- veral! De lonen der havenarbeiders zullen per 1 juli met 6% worden ver hoogd, waarvoor het College van Rijks bemiddelaars reeds toestemming heeft gegeven. De reders nemen echter (voorlopig) ten aanzien van de zee varenden een afwijzende houding aan. De wereld draait nu eenmaal om het geld. Kweekschoolleraren zonden een protesttelegram naar minister Cals, ten einde te protesteren tegen het uitblijven van het bezoldigingsbesluit waardoor hondercüeri leraren sedert 1953 een achterstallig salaris hebben. Ook over de verhoging der ambte naren-salarissen werd nog geen over eenstemming bereikt en besloten werd de kwestie in september in het geor ganiseerd overleg wederom aan de orde te stellen. Dat zijn geen pleizierige dingen voor we het aangaat. Voor die aardappel-exporteurs, die een grote strop kregen, doordat hun aardappelen naar Engeland uitgevoerd later werden teruggezond, de scha de wordt geschat op een 40 miljoen gulden! - was het geen pleizierig nieuws, dat het bestuur van het Land bouwschap van oordeel was, dat zij uit het egalisatiefonds voor comsump- tieaardappelen geen steun mogen ont vangen. Wordt dit standpunt gehandhaafd, dan zijn er faillissementen in deze sektor te voorzien. Misschien dat een Gedeelde vreugd is dubbele vreugd Neem Uw kinderen mee op een Veilige PEERLESS-DUO Verkrijgbaar bij Uw rijwielhandelaar een van de duizend! Zuidkade 52 Kerkweg 87 gedeelte van de aardappel-strop nog wordt opgevangen door de heer Vonc- ken te Beek, die heeft aangeboden, de 60.000 ton aardappelen, dSe niet meer voor de consumptie geschikt zijn, volgens een eigen methode te stomen en tot veevoeder te verwer ken. Hoewel doorgedraaide groente heel veel wordt gedroogd of gestoomd om als veevoeder dienst te doen, zou uit breiding hiervan zeker aanbeveling verdienen. In zonderheid dit jaar is er veel goede en kostelijke groente doorgedraaid Dit lot onderging. klaard, dat er aan de grote doordraai thans een einde is gekomen. Aan de naweeën van de bezettings tijd schijnt welhaast nimmer een ein de te komen. Kinderen te Apeldoorn speelden met een zg. pantservuist en legden moe van het spelen het gevon den ding aan de kant van de Amer- foortseweg - nog geen meter van de rijbaan, waar het tijdig werd gevon den. Helaas was dat niet het geval met een oud oorlogsprojectiel, dat onder de Postweg tussen Bom en Buchten lag. Daar waren arbeiders bezig met pneumatisch boren. Het gevaarlijke projectiel ontplofte, met het droevi ge gevolg, dat drie arbeiders op slag werden gedood en twee hunner deer lijk werden gewond. Tegen dergelij ke ongelukken is de mens niet te be schermen. De stad Nijmegen is tot de konklusie gekomen, dat haar natuur schoon tegen de mens moet worden beschermd. Men heeft daar de verstan dige maatregel genomen dat het van 1 maart tot 31 oktober in de bossen en op de heide streng verboden te roken is op poene van hechtenis of boete. Een voorbeeld, dat navolging ver dient! denkt men, dat in die lang verbeide vakanjtaetijdl nu maar alles mogelijk is. Ook hier dient men echter door ernstig wikken en wegen evenwicht te brengen in de verschillende sekto ren des levens. Voor alleen staande personen is het nog niet zo ingewikkeld' om de beste WAAR GAAT U VAN DE ZOMER NAAR TOE Na een heel jaar van ingespannen werken, krijgen we vakantie om uit te rusten en ons zelf te vernieuwen. Dat wordt bij het plannen maken nog al eens uit het oog verloren, Söms zijn de mensen aan het einde van hun vakantie vermoeider dan aan het be gin, hetgeen him lichamelijke kondi- tie niet ten goede komt. Waarom schrijven wij deze regels? Dat doen wij opdat er in september en oktober van dit jaar minder men sen op het spreekuur van hun huis dokter zullen komen met hoofdpijn, hartkloppingen, pijn in de rug, ver moeidheid, lusteloosheid en overspan ning. Ook op geestelijk terrein behoort de vakantie ontspanning te bieden. Daartoe dient men eens iets anders te zien en te beleven. Maar pas op: als zulke uitstapjes aanleiding geven tot teleurstellingen, ongenoegen of geld zorgen is al het gunstige effekt wat zo'n reisje kan hebben weer geheel te niet gedaan! De ene mens is de andere niet, de wensen en behoeften lopen sterk uit een. Dat komt niet alleen door een verschil in persoonlijke geaardheid, ook de omstandigheden waaronder een jaarlang geleefd en gewerkt wordt zijn lang niet gelijk. Toch zal iedereen zich met betrekking tot de vakantie nauwkeurig rekenschap dienen te ge ven van de volgende drie vragen: Wat zou ik nu eigenlijk wel wil len? Wat is het beste voor mijn ge zondheid? Wat laten mijn geldmiddelen wel en niet toe? Wanneer men de antwoorden hier op gevonden heeft, zal het steeds nood zakelijk zijn een kompromis te zoe ken. Dat is natuurlijk geen plezierig werkje, want het gehele jaar doen we eigenlijk al niet anders dan voor alles en nog wat die veelgeprezen gulden middenweg te zoeken. Toch is ook voor de vakantiebeste- düng het vinden van een dergelijke kompromis even noodzakelijk als voor andere dingen. Te gemakkelijk Losse flodders Mensen zijn toch eigenaardige we zens. Daar ben ik notabene trots op onze voetbalkampioenen. En dan moet U weten, dat mijn voetbalcar rière afliep, toen ik net veertien jaar was, na een voltreffer, die mijn lip pen eerst plat en later vijfmaal zo dik als normaal maakte. Ook ben ik trots op TOOS, die weer met mooie prij zen thuiskwam, al ben ik zelf zo stijf als een plank. En wat zal ons deze week brengen? Ik ben speciaal benieuwd naar Don derdagavond. Van de Bremer stads muzikanten had ik gehoord, maar ik wist niet, dat ze daar ook zo sterk in waterpolo waren. Wat moeten die lui nu helemaal hier? Vermoedelijk ko men ze hier de kunst van het onder duiken afkijken Daar waren wij een jaar of wat terug bijzonder sterk in. Ik hoop, dat het een mooie wedstrijd wordt en dat de Scheidsrechter er niemand moet ausweisen. Een ding, Gouwe, weer je met macht en kamp met concentratie. Zorg, dat je deze Krieg wint. In de strijd tegen de rode haan zijn we ook sterker geworden, nu weer twee heren hun diploma pompbedie- ner veroverden. Deze heren zijn in verband hiermee bereid om heel Wad dinxveen te tracteren. Op spuitwater namelijk en wel bij de volgende brand. wijze van vakantiebesteding te vin den. Moeilijker wordt het wanneer het verscheidene personen tegelijk be treft: als het gaat om plannen maken voor een gezin. Man en vrouw hebben in deze vaak al tegengestelde wensen en belangen. De dingen, die voor de kinderen nodig en nuttig zijn, maken alles nog gecompliceerder. Niet alleen de man moet na de va kantie z'n werk weer met plezier kun nen hervatten, ook moeder moet haar huishoudelijke bezigheden met genoe gen op zich kunnen nemen, als het leven zijn normale gang weer moet gaan. Voor de kinderen is de vakan tie er ook om na een jaar van veler lei kleine plichten eens tot rust te ko men en eens iets anders te zien. Daarom moet de wijze waarop de vakantie door het gezin wordt door gebracht niet gericht zijn op het wel zijn van één persoon! Nogmaals, hier is een kompromis absoluut noodzake lijk. Ook al heeft u mogelijk in grote trekken uw vakantieplannen reeds ge maakt, daarbinnen zal zeker nog ruim te zijn om verstandig te leven en te handelen met vermijding van alle overdrijving, in welke richting ookr Altijd schone tandenAltijd frisse mond Vandaag 29 juni viert de Prins der Nederlanden zijn 45e verjaardag. Wij feliciteren Zijne Koninklijke Hoogheid en heel ons koninklijk gezin van harte met deze dag. Het Nederlandse volk bezit een Prins, die èn in de voorbije wereld oorlog èn daarna voor ons land van zulk een enorme betekenis is geweest. In bepaalde buitenlandse bladen trachtte men Z.K.H. te belasteren, maar hij, wiens wieg stond op vreemde bo dem, heeft in Nederland zijn vader land gevonden. Hij heeft de Nederland woensdag 27 juni Op gevaar af om door een hoogge leerde boos te worden aangfzien, die onlangs in een der bladen beweerde w J_._ dat de naam „oudjes" voor bejaarde 3 mil'oen bloemkolen en een Dat zaterdagavond op de brug een mensen een belediging was, willen w t f r°c^e kolen. Er zijn heel bromfietsrijder een wielrijder torpo- we ditmaal deze naam toch gebrui- A ■en' <^e ?en r°l spelen bij dit deerde, dat kwam niet van spuitwa- ken. We bedoelen er niets vernede- uoorctraaien, de uitvoer, een plotselin- ter. Wat er in de tank van zijn brom- rens mee. 't Is enkel spraakgebruik, ge overvloed van het product tenge- mer zat weet ik niet, maar hij zelf Voor deze oudjes was dan woensdag voige van het weer - de vraag der liep op alcohol. En als de drank is in weer de lang verbeide dag aangebro- onsumenten, die bijvoorbeeld min- de man, is de rij vaardigheid in de ken dat de reis gemaakt zou worden, er sla eten als het koud is, enz. Dat kan. Mogelijk bromt deze brommer Een reis, welke in onze gemeente fekf eC°£omie ten deze nog niet per- nog een poosje. Want nuchtere brom- burgerrecht verkregen heeft. We zou- leest T6 bewijzen de prijzen. Men mers kunnen rustig blijven brommen, den ons niet kunnen voorstellen dat sip ,bl;lvt?®rbeeldl over doorgedraaide maar voor dronken brommers is een deze reis gemist moest worden. Het terwijl men in de grote steden P°g een 55 isTJf /a moet neertellen. Ergerlijk de i kostelijke groente naar ^mestvaalt wordt verwezen, of schoon munster Mansholt heeft ver poosje brommen erg probaat. Twee vissers werden zelf gevangen. Eigen schuld, vissen zonder pieren mag, maar zonder papieren niet. Wie vist zonder papieren, kent geen ma- nieren. Sniper. comité, met de voorbereiding en de leiding er van belast, heeft zich da nig geweerd en is er meesterlijk in geslaagd de tocht te doen slagen. We mogen respect hebben voor dit initia tief en de arbeid hieraan besteed. Bo_ vendien was het weer ideaal, ondanks de sombere weersvoorspellingen. In de Kanaalstraat en Stations straat was het 's morgens een onge kende drukte toen de stoet, uit tach tig auto's bestaande, opgesteld werd. Nagewuifd door familie en kennissen, werd gestart om via de Henegouwer- weg en rijksweg de tocht voort te zetten naar de bekende uitspanning „Bergzicht" nabij Maarn. Hier werd ruimschoots tijd gegeven tot verpo zing en konden onder 't genot van 'n kopje koffie de geneugten van deze dag besproken worden. Na het ver treksein werd de reis voortgezet naar de Posbank, nabij Arnhem. Voor het grootste deel der reizigers was dit ge deelte een openbaring, gezien de prachtige natuur. Wat werd er geno ten langs de klimmende, kronkelende wegen, met als slot het restaurant de Posbank. Hier toonde de Vrijdag is prins Bernhard jarig en dat stemt ons blij van zin; Vrijdag is er feest in Soestdfjk in 't gezin der Koningin. Vader viert dan zijn verjaardag en dat is natuurlijk fijn; niet alleen voor de Prinsessen zal 't een echte feestdag zijn, maar ook buiten het paleis, in heel ons dierbaar Vaderland, dan zal weer 't rood-wit-blauw waaien. overal, naar oude trant. Dankbaar zullen we gedenken, even er bij stil gaan staan, wat de Prins in al die jaren voor ons landje heeft gedaan. Voor zijn arbeid in den vreemde, maar ook in de eigen kring, och, dit wordt nimmer vergeten 't blijft steeds ind'herinnering. Daarom: onze beste wensen, Prins op deze blijde dag, en we hopen, dat U die nog vele jaren vieren mag, samen, ja, met de Uwen, samen, met geheel ons volk; al die vlaggen, al 't oranje zijn daar - vrijdag - van de tolk! HENK VAN HEESWIJK. Rustig denken Mijnhardt's iwtabletten se driekleur verdedigd in oorlogstijd met de volle overgave van zijn per- lijkheid. Hij heeft ook nadien de Ne derlandse vlag steeds hoog gehouden, waar ter wereld hij zich ook vertoon de, door de zakelijkheid,innemendheid en kracht van zijn optreden. Hij heeft de handel bevorderd en staat vooraan in het maatschappelijk leven. Wij wensen Zijne Koninklijke Hoog heid gaarne bij deze nog vele door God gezegende jaren toe, tezamen met zijn gezin in gemeenschap met heel het Nederlandse volk. zich een royale gastvrouw door het aanbieden van zulke consumptie, dat men weldoorvoed de reis weer kon voortzetten. Het reisplan was zo inge deeld dat geen haast gemaakt hoefde te worden, zodat deze pauze enkele ijren mocht duren. De omgeving lokte tot nog langer blijven, maar zulks liet het tijdschema niet toe. Omstreeks vijf uur moest de terugtocht aange vangen worden, welke nog eenmaal onderbroken werd nabij Zeist, in het Jagershuis. Ook hier kon weer een bon ingewisseld worden voor een kopje koffie. Even te voren was bur- gemeester Warnaar hier gearriveerd, zodat deze de groep daar kon verwel komen. De laatste etappe, de reis huistoe, werd zonder enige stoornis volbracht, zodat plm. negen uur de hefbrug weer in 't zicht kwam. Trou wens de hele reis verliep uitstekend, zonder ook maar enig incident Dok ter noch verpleegsters behoefden dienst te doen. De organisatie was perfect, de materialen in goede con ditie, het weer prachtig en de stem ming prima. Wie zou op zulk een dag een „nurks" kunnen zijn? Bij aankomst stond een compacte mensenschare de stoet op te wachten, waarbij Concordia zich dapper weer de, om er de nodige fleur aan te ge ven, evenzo over het dorp, waar dit door Voorwaarts gedaan werd. In tegenstelling van andere jaren was er geen gelegenheid! om waarde rende woorden te spreken, daar in het Jagershuis de groep al te veel ver spreid was. We willen deze gelegen heid gaarne benutten het comité lof toe te zwaaien voor hetgeen aan onze oudere en gebrekkige plaatsgenoten gegeven is. En hierbij nog even herin neren aan de resultaten van de zo bekende winkelweek, omstreeks St. Nicolaas. Want zonder deze winkel week was deze tocht niet mogelijk geweest. Bovendien komt voorzeker 'n dankwoord toe aan de autobezitters, die door middel van hun materiaal en tijd deze uitgaansdag mogelijk ge maakt hebben. Vermeld dient, dat de heren van Berkesteijn, Karreman, de Ruiter en de Wilde als ordonnancen voortreffe lijk werk verricht hebben, vooral nu ditmaal de geleide van de rrjksver- keerspolitie gemist werd. Witte Anjer dag 29 juni noemt men sinds enkele ja ren in Nederland „Witte Anjerdag". Op 29 juni van dit jaar wordt prins Bernhard' 45 jaar. Er is en wordt in Nederland veel gesproken over het binnenlands ver zet tijdens de bezetting. Het verzet is een begrip geworden en zal altijd wel het begrip blijven voor iets groots iets edels, iets stoers en echt Hollands Daarbij mogen wij echter niet verge ten, dat het verzet werd gevoerd door een betrekkelijk kleine groep vader landers. Leefde het verzet dan niet in de harten van alle goede Nederlan ders. Het is enkele malen gedurende die 5 donkere jaren voorgekomen, dat ,.het verzet", in dit verband te begrijpen als een niet te onderdrukken drang naar vrijheid, in een geweldige, nati onale manifestatie tot uiting, ja, tot uitbarsting kwam! Eén van die data was de 29ste juni 1940. Hoe lief kon de Duitser in de eer ste bezettingsmaanden doen. Zo aar, dig en gewoon, zo kameraadschappe lijk en redelijk" kon hij met ons pra ten, ons waarschuwen geen onberaden dingen te doen. Wij moesten denken aan eigen do den in deze wereldstrijd, aan de do den der andere landen, wij moesten,

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1