De avonturen van een Kabouterkoning -- D. IIDII DER HÈIDEII NIEUWS uil aK2# waaHiplaats Tïnnws Tere huid? Ons Pluimveehoekje zoals Seyss Inquart bijna met de Bij bel in de hand verklaarde delen in het leed der wereld, dat was „onze Christenplicht". Na veel zoet gefemel stak eindelijk dan toch het Duitse addertje zijn af zichtelijk kopje uit het gras der lieve woordjes. Het is dus nodig, dat al thans in de maanden van 1940 die ons nog wachten ieder openlijk feestver- toon achterwege blijft, in het bijzon der, dat niet wordt gevlagd op de da gen, waarop tot dusverre gewoonte was van openbare gebouwen en par ticuliere woningen de vlaggen uit te steken. Op de dagen, waarop het tot dus verre gewoonte was.... Begrijpt u het? Dat waren de feestdagen van ons Koninklijk Huis! Misschien waren er in de eerste mei- en junidagen ook onder de goede Nederlanders nog wel. die dat uit zichzelf niet hadden ge daan. De snelle nederlaag in vijf da gen had velen overrompeld, het ver trek van Koninklijke familie en re gering naar Engeland had verwarring gesticht in sommige geesten. En daar van werd door de vijanden van ons volk dankbaar gebruik gemaakt: sma delijke vlucht, lafhartig verraad, het Nederlandse volk in de steek gelaten Al spoedig echter kwam men tot be zinning, begreep men. dat machtiger lpnïUr, dan het onze de vernietigen de Duitse oorlogsmachine, in lange ja ren van zorgvuldige voorbereiding op gebouwd, niet hadden kunnen weer staan, dat verplaatsing van Hof en re gering naar overzee de enig juiste maatregel was geweest. En in die da gen reeds groeide de weerstand, het eerste verzet, dat toen nog tot uiting kon komen in een spontane demon stratie van het gehele volk. Zo kwam de 29ste juni, de venaar- dag van prins Bernhard. Wie heeft het eerst gedacht aan de onafscheidelijke witte anjer, die de prins indertijd al tijd droeg? Er werd niet over geschreven, er werd niet over gesproken en toch.... tóch droeg „heel Nederland op die 29ste juni een witte anjer! Het zal wel altijd een raadsel blijven, hoe dat door het gehele land bekend werd, m Den Helder en Maastricht, in Middelburg en Groningen, in noord, zuid, west en oost. T Het blijft niet bij die witte anjer. In het paleis Noordeinde te 's-Gravenha- ge ligt een felicitatieregister ter teke ning. Lange rijen staan te wachten, officiële personen komen, generaal Winkelman, de Haagse burgemeester De Monchy. De geestdrift stijgt. Het Wilhelmus weerklinkt! GOED WERK, PIET PlN&.'i BIND HEM MAAR STEVIG VAST, WANT HET IS EEN POTIGE VENT WORDT HEET GROND MOETEN WE OP KNOL OAfr DAPPERE I O OER. VER MAAK HOOR Dat is de Duitsers te veel. Daar komt de „grune Polizei", machinege weren worden opgesteld, vliegma chines vliegen laag over de huizen. Ook de ,Deutsch-freundlichen" gaan zich weren tegen de witte anjers. De bloemenkooplieden, hun stalletjes en wagens vol anjers en margrieten, wor den gemolesteerd. Anjers worden uit het knoopsgat gerukt, eerst uitdagend later voorzichtiger. Want men was an jers met prikkeldraad gaan dragen: achter de witte bloem had men een scheermesje verborgen en vele Duit- se-vrienden dropen met bebloede vin gers af De Duitsers namen wraak. Op 2 juli werd de Haagise burgemeester ont slagen. De volgende dag werd gene raal Winkelman met andere hoge of ficieren in krijgsgevangenschap ge voerd. Maar onuitwisbaar bleef de in druk, die de demonstratie op deze ver jaardag van een lid van ons Konin klijk Huis op het Nederlandse volk had gemaakt. En nu, 29 juni 1956, wordt prins Bernhard 45 jaar. Zeker zullen op die datum niet alleen zijn gedachten, maar die van ons gehele volk een ogenblik teruggaan naar Witte Anjer Dag! DONDERDAG 5 JULI, 7.30 uur Finale Plaatselijk voetbal, terrein Be Fair. Entree f 0.25, Kinderen f 0.10. VRIJDAG 6 JULI, 6.45 uur Sohoolzwemwedstrijdfen om de Wad- dinxveense Weekblad beker. 8 uur Korfbalwedstrijden Unitas— TOP Sassehheim, Terrein Be Fair. 8 uur Tafeltenis in het Vereen, geb. Stationsstraat. Entree f 0.25, Kinderen f 0.10. ZATERDAG 7 JULI, n.m. 3 uur Groot Visconcours in de Gouwe (Zuidkade). Opgeven bij de heer F. Lenzen, Kerkweg. Inschrijfgeld f 0,25 per persoon. 7.30 uur Waterpolowedstrijden Bassin Kanaaldijk. Gouwe IDe Zijl I (Lei den); Gouwe IIIKOZV III (Oudewa ter); Gouwe I damesOZV I dames. Entree f 0.25, Kinderen f 0.10. 9.30 uur Grote Filmvoorstelling op het Stationsplein. „De Sioux vallen aan", Een film vol Indianen-romantiek, met actueel voorprogramma. Entree f 0.75, Kinderen f 0.35. Hou ders van weekkaarten f 0.35. Kinder weekkaarten gratis toegang. ROODE KRUIS EN B.B. WAREN PARAAT. door een dergelijke oefening worden gebreken in de organisatie, al zijn zij van ondergeschikte aard) opgespoord. Dat de Roode Kruis colonne zich wat betreft de inrichting van het nood hospitaal zich niet aan het voorge schreven tijdschema kon houden, ligt zeker niet aan de activiteit van het personeel. Dit heeft zonder uitzonde ring hard gewerkt. Het transport van uit de tijdelijke nood-opslagplaats bleek zodanige moeilijkheden met zich te brengen, dat niet vlug genoeg kon worden gewerkt. Hiermede werd wel aangetoond dat een meer geschikte opslagplaats waaraan door het Roode Kruis al gewerkt wordt, zeker niet overbodig is. Tr. BEHAALDE DIPLOMA'S. Mej. C. J. van Berkel, alhier, be haalde te Rotterdam het diploma Nij- verheidsacte Na. De heer W. Meinema,, alhier be haalde het patroonsdiploma Automo bielhandelaar (Bovag). BENOEMING. Tot wijkverpleegster bij het Groene Kruis is in de vacature, ontstaan door het bedanken van zuster Olie, be noemd zuster C. J. Forijn, thans in gelijke functie werkzaam te Gouda. Laat regelmatig bij ons uw gewicht controleren op onze nieuwe moderne personenweegschaal 5 ct Zuidkade Drogisterij Telefoon 335 CONCERTEN „VOX JUBILANTE". De Herv. Gem. Zangvereniging „Vox Jubilante" zal in vereniging met enkele andere koren zaterdagavond n concert geven in de grote muziekkoe pel te Alblasserdam. O.m. zullen en kele grote werken van de dirigent en componist Mar. Egberts te Rotterdam ten gehore worden gebracht, zoals de „Psalmen-Cyclus" en „Op een Vader landse gedenkdag". Deze avond draagt een evangeliserend karakter. De ruim 200 zangstemmen zullen, worden bege leid door de Chr. Harmonievereniging Looft den Heer' te Alblasserdam. Het geheel staat onder leiding van Mar. Egberts. Op 21 juli a.s. zal Vox Jubilante een concert geven in het Diaconessenhuis „De Wijk" te Gouda. Dan zal een programma speciaal voor de zieken ten gehore worden gebracht, waarbij enkele solisten uit de vereniging voor de nodige afwisseling iti het program ma zullen zorgen. Tenslotte zal deze vereniging daar toe uitgenodigd medio oktober een concert geven in de nieuwe Zuider- kerk te Rotterdam, ten bate van het Klokkenfonds van de St. Laurenskerk te Rotterdam. Aan deze avond zal medewerking worden verleend door Piet van Kerkhof (orgel). Voor dit laatste concert bestaat thans reeds zo grote belangstelling, dat bijna alle 1300 zitplaatsen zijn besproken. Een en ander getuigt zeer zeker van de grote activiteit van deze reeds 80 leden tellende vereniging. Babyderm-zeep het GESLAAGD. Onze plaatsgenote Janny D. van der Linde, slaagde te Leiden voor het examen van de Middelbare Meisjes school. Jaap van der Linde slaagde voor het eindexamen R.H.B.S. te Gouda. Aan het Chr. Lyceum te Alphen a. d. Rijn slaagde voor het diploma 5-ja- rige H.B.S. B, onze plaatsgenoot C. P. Venema, Henegouwerweg. VOOR BEROEP BEDANKT. Voor het beroep bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft Ds C. Vos te Westbroek bedankt. TOELATINGSEXAMEN. Voor het toelatingsexamen Chr. Ly ceum te Gouda, slaagde Kees de Pater, alhier. VERGETEN TEGEL. Een der - dames van de reis op 27 juni heeft aan de Posbank een tegel tje gekocht en deze vergeten mee te nemen. Die zich zulks herinnert ver- voege zich even bij foto Sjaak Note- boom, waar de tegel ter beschikking ligt. JUBILEUM FRA-VA-KO. Deze in onze gemeente zo bekende firma hoopt binnenkort te jubileren. Dit alleen is ons bekend, maar allicht zal er binnenkort wel meer van uit lekken. Men neme alvast nota van de aankondiging in de advertentiepagina, welke hierop betrekking heeft. 11e SPORTWEEK. Het programma van de 11e Sport week is deze week verschenen en wie belangstelling heeft voor deze tradi tionele sportgebeurtenis, doet er goed de gehele gemeente bezorgd. Ieder die aan dit programma te volgen. Ten overvloede drukken we het hieronder nog eens in- z'n geheel af. VRIJDAG 29 JUNI, 7 uur Sportweekmars. Afstand plm. 13 km. Inschrijfgeld f 0,75 per persoon tot 14 jaar f 0,50. Iedereen kan hieraan deel nemen. Opgave bij; Mevr. van Nie- len, Plasweg 11 en E. J. van Beek, Ieplaan. 7.30 uur Volleybalwedstrijden op het Oran j elaanschoolplein. 9.30 uur Officiële Opening van de Sportweek door Edelachtb. Heer Bur gemeester A. Warnaar Jz. op Oranj elaanschoolplein. ZATERDAG 30 JUNI, 3 uur Kring Zwemkampioenschappen, Bassin Kanaaldijk. Entree 0,25, Kin deren f 0,10. 6.15 uur Voetbalwedstrijden Veteranen combinatieOverheidspersoneel. 7.30 uur Waddinxveens ElftalAlphia I. Terrein Noordeinde. Entree f 0.50. Kinderen f 0,25. 9.30 uur Populaire Openlucht Film voorstelling op het Stationsplein. „Ver dwaald in de Jungle", spanning in het oerwoud, adembenemende avonturen van Tarzan met actueel voorprogram ma. Entree f 0,75, Kinderen f 0,35, Houders van weekkaarten f 0,35. Kin derweekkaarten gratis toegang. MAANDAG 2 JULI, 7 uur Plaatselijke Voetbalwedstrijden Wad- dinxveen Z IWSE I; Be Fair I-Wad dinxveen H. 7.45 uur Handbalwedstrijd WSERHC (Reeuwijk) terrein Waddinxveen. En tree f 0,25, Kinderen) f 0,10. DINSDAG 3 JULI, 6.30 uur Traditionele Zwemwedstrijden in de Gouwe. Demonstratie Waterskieën. 9 uur Waterpolo in verlicht Bassin. De Gouwe I damesBrandenburg I, De Gouwe HBrandenburg H, de Gouwe IGrandenburg I, Bassin Kanaaldijk. Entree f 0,25, Kinderen f 0.10. WOENSDAG 4 JULI, 7 uur Qpenluchtuitvoering TO.O.5., terrein Waddinxveen. Entree f 0.30, kinderen f 0,10 Het was zaterdagmiddag in de can- tine van de N.V. Verheul maar een afschrikwekkend gezicht, daar zes en dertig gewonden te zien liggen op hun bedden. De kantine was door de Roo-, de Kruiscolonne van Gouda ingericht tot noodhospitaal en de gewonden wa ren daarheen uit verscheidene ge meenten vervoerd door verscheidene GTP (gewonden transportploegen van de BB-organisatie). Telkens weer moest men zich realiseren, dat het hier slechts een oefening betrof, zo des kundig waren de verwondingen aan gebracht en zo intensief werd er door de ingeschakelde vrijwilligers gewerkt. In deze oefening werkten de Roode Kruis Colonne Gouda en omstreken en de Gewonden Transport Ploegen samen om de nodige ervaring op te doen als onverhoopt de nood eens aan de man mocht komen. Tot omstreeks drie uur was er zaterdagmiddag in de cantine van de fabriek der N.V. Ver heul, die als noodhospitaal moest fungeren, nog maar weinig activiteit te bespeuren. De oefening speelde zich toen nog af in de gemeenten Bergam bacht, Krimpen aan de Lek, Lange Ruige Weide, Moordrecht, Nieuwer- kerk a.d. IJssel, Ouderkerk a.d. IJs- sel, Reeuwijk en Stolwijk waar veron dersteld werd dat toevaltreffers in elk dier gemeenten drie zwaar gewonden tot slachtoffers had gemaakt, terwijl bovendien uit vier wijken van Gouda in totaal nog twaalf gewonden waren geregistreerd. De slachtoffers werden door de EHBO-ploegen van de B.B.- bloploegen in de verschillende gemeen ten naar zg. gewondennesten overge bracht. Hierna kwamen de gewonden- transportploegen van de BB uit Bode graven, Gouda, Krimpen, Lekkerkerk Oudtewater, Schoonhoven enWaddinx- veen in actie, die tot taak kregen de ze slachtoffers naar het noodhospitaal te vervoeren. De inrichting van dit noodhospitaal in de cantine van Ver heul was de taak van de Roode Kruis colonne Gouda. Hier ving dr. M. E. Kortenoever de gewonden op en ver wees hen naar de voor hen geschikte bedden. Later ging zij met de bij deze oefening inschakelde EHBO-ers de bedden langs en besprak wat een EH BOèr bij de verschillende verwondin gen behoort te doen. Uiteraard was dit voor deze vrijwilligers zeer leer zaam. Nadat de slachtoffers geregi streerd waren en hun eerste verzor ging hadden ontvangen was het prac- tische deel van de oefening beëindigd. Vooral in het noodhospitaal was de belangstelling van verschillende au toriteiten zeer groot. O.m. waren aan wezig vertegenwoordigers van B.B.- organisaties uit het gewest en uit de kring ZH IV, van het Roode Kruis en verschillende burgemeesters van be trokken gemeenten. De dienst van sociale verzorging van de BB verstrekte aan het slot van de oefening een verfrissing. De deelne mers verzamelden zich nadien in het Veemarktrestaurant te Gouda, waar nog een nabeschouwing over de oe fening werd gegeven. De algemtene indruk was, dat de oefening zeer goed geslaagd was. De verbindingsdiensten waarbij o.a. de mobilifoon van de BB te Nieuwerkerk was ingeschakeld, werkten zeer goed. Ook het transport van de gewonden verliep snel. Uiter aard bleken nog wel enkele punten voor verbetering vatbaar, doch juist WAAR KOMT ONS GELD VANDAAN Giro-geld Honderd jaar geleden betaalden de mensen elkaar voornamelijk met mun ten, vijftig jaar geleden waren de bankbiljetten vrij goed ingeburgerd en thans worden vele betalingen via de giro gedaan. Een saldo bij de giro (postgiro, gemeente-giro of bankgiro) beschouwen wij dan ook terecht als contant geld. Dat girogeld heeft be langrijke voordelen. In de eerste plaats kan het niet verbranden, ver loren worden of gestolen worden. Mén kan dus over grote bedragen beschik ken en toch rustig slapen en veilig van huis gaan. Als men door middel van de giro betaalt, staat het feit van de betaling en de hoogte van het bedrag vast, ook al heeft men geen kwitantie. Andere voordelen, zoals automatisch gireren, giro-sparen enz., noemen wij maar pro memorie. Toch zijn er ook wel enkele nadelen aan verbonden. Van een on bekende zal men liever bankpapier in betaling ontvangen dan een cheque. Men kan nooit weten of er wel vol doende saldo op de rekening staat! Een ander bezwaar vormende kosten! Dat kan vreemd klinken want de overboekingen gebeuren of geheel of nagenoeg geheel kosteloos. Dat is wel juist, maar dat geldt alleen voor hem die betaalt of ontvangt. Voor de giro-instelling zelve zijn er wel de gelijk vrij hoge kosten aan die over schrijvingen verbonden, voornamelijk loonkosten. De giro-instellingen kun nen evenwel afzien van het volledige in rekening brengen van die kosten omdat zij de bedragen, die bij hen gestort zijn, rentegevend kunnen be leggen. Wat dat betreft is er een gro te overeenkomst met de spaarbanken. Juist zoals bij de spaarbanken ontle nen de giro-instellingen hun baten hoofdzakelijk aan de hoge rekeningen en zijn de lage rekeningen, vooral als daarop vele handelingen plaats vin den, verliesgevend. Toch kunnen de giro-instellingen deze kleine rekenin gen nog minder missen dan de spaar banken. De grote rekeninghouders zouden immers weinig belang hebben bij het aanhouden van hun giroreke ning als zij niet de mogelijkheid had den aan vele kleine rekeninghouders betalingen te doen of van hen beta lingen te ontvangen. Daarom kunnen de giro-instellingen de vele kleine en op zich zelf verliesgevende rekeningen niet afschaffen. Als wij de saldi bij de verschillende giro-instellingen op tellen komen wij, inclusief de bank giro's op een bedrag dat ongeveer even groot is als het totale bedrag aan bankbiljetten in circulatie, dus op de 4 miljard. De vraag komt nu op: hoe is zulk een groot bedrag ontstaan en „wat zit er achter". Laten wij de eenvoudigste vorm ne men en bij het begin beginnen. Een girosaldo komt tot stand door storting van geld bij de inrichting. De nieuwe rekeninghouder gaat met zijn giro boekje naar huis en' de instelling heeft b.v. f 5000,in contanten ont vangen. Eerst kan die rekeninghouder f 5000,in bankbiljetten betalen, nu kan hij een zelfde bedrag betalen door middel van giro-overschrijvingen. Voor hem is er dus niet veel veran derd. Hij had geld (bankbiljetten), hij Bericht Als uitvloeisel van de steeds hoge re kosten van incasso, zijn we genood zaakt bij het abonnementsgeld 10 ct. extra in rekening te brengen. De kwi tantie van het 3e kwartaal (1 juli - 30 september) zal dus 1.10 bedragen. Wel willen we de lezers 14 dagen in de gelegenheid stellen het abonne mentsbedrag, zonder incassokosten, te bezorgen aan ons buro of bij de be zorgers. De Uitgever. Pluimveevrienden! geef de moed niet op, het zal toch wel eens mooi zomerweer worden. Let goed op Uw dieren en beschut ze tegen de koude Noorden-winden. Geen tocht in de stallen en zie goed toe, dat ze geen kou vatten want dat kan funeste ge volgen hebben en de eierleg loopt on herroepelijk terug. Zodra de warme zon er is, aan 't werk met do stallen en een goed ge vulde teerpot met kwast. Het warme weer is er zeer geschikt voor. Hoe warmer de teer is, hoe gemakkelijker ze uitstrijkt, des te zuiniger we er mee kunnen zijn. Wat ook heel goed is? Half om half teer en carbolineum en dit dan flink door elkaar roeren. De teer wordt er sterk door verdund en laat zich voor deliger verwerken. Heeft men een nieuw gebouwd hok, bewerk dat dan eerst met zuiver carbolineum en daar na met half carbolineum en teer. Door een goed onderhoud verlengt men de levensduur van gebouwen op belangrijke wijze. Bij mij staat de teerpot met kwast klaar. Zodra het warm wordt, trek ik oude plunje aan en strijk er dan maar op los. U ook? Plastic in plaats van glas! Mevrouw W. G. de K. vraagt mij of ik) haair kan inlichten omtrent Plastic en of dit gebruikt kan worden in plaats van glas. Ja, dat kan. Er is in de handel Plastic in verschillende dikten. Achter glas is men ten volle aan koude of hitte, welke buiten heerst, blootgesteld. Planten bevrie zen of verschroeien. Plastic is niet ge leidend. Het isoleert dus zowel tegen koude als tegen warmte. Achter plas tic zullen mens en dier zich meer be haaglijk moeten gevoelen dan achter glas. Plasticdoek laat de ultraviolette stralen van het zonlicht door, glas niet. Achter of onder een plastic-wand of -afdekking kunnen dieren en planten ten volle profiteren van dit deel van het zonlicht, zonder blootgesteld te zijn aan regen, wind, koude of hitte. Dit is bij de pluimveeteelt vooral voor belang bij de moderne potstalmetho de, waarbij de kippen steeds binnen worden gehouden. Achter glas blij ven zij maanden lang verstoken van de meest gunstige werking van het zonlicht, hetgeen niet anders dan na delig kan zijn. Kippenvriend. heeft nog geld (girosaldo). Maar voor de giro-instelling is wel wat veran derd). Deze heeft haar geldmiddelen met f 5000,— zien toenemen. Zo lang de giro-instelling die biljetten in kas houdt gebeurt er eigenlijk niets. Men zou dan kunnen zeggen dat dit instel ling eenvoudige bankbiljetten in een girosaldo heeft omgewisseld. Maar de giro-instelling zal het geld niet ren teloos in kas houden doch het gehele bedrag of een groot gedeelte ervan rentegevend beleggen of uitlenen. Door dit weer uitlenen gebeurt iets merk waardigs: Die f 5000,— zijn dan als het ware verdubbeld! Eerst circuleerden zij al leen in de vorm van bankbiljetten; nu zijn die bankbiljetten nog aanwezig, maar bovendien is er een girotegoed van dat bedrag. Diezelfde bankbiljet ten die reeds éénmaal bij een giro instelling zijn gestort, kunnen een tweede, derde of vierde maal gestort worden, mits de giro-instellingen de biljetten niet onder zich houden, maar weer uitlenen. Dit doen de giro-instel lingen natuurlijk, want alleen uitge leend geld brengt rente op. Slechts een klein deel van alle bankbiljetten bevinden zich dan ook maar in ham den van de banken en de giro-instel lingen. Daarom kunnen wij zeggen dat voor het ontstaan van die grote hoeveelheid girogeld de uitleningen door de instellingen belangrijker zijn dan de bankbiljetten die gestort zijn. De dekking van de girogeiden wordt voor een klein deel gevonden in de bankbiljetten die de giro-instel lingen in kas hebben, maar groten deels in de beleggingen. Bij de particuliere banken kan een girosaldo ontstaan zonder voorafgaan de storting van bankpapier, maar rechtstreeks uit een lening, die de bank verstrekt. Wie immers geld bij een bank leent, krijgt in de meeste gevallen niet het bedrag in bankbil jetten uitbetaald, maar het recht om cheques of giro's op de bank uit te schrijven. Zo'n lening wordt dan ook meestal niet gebruikt om kasgeld op te nemen, maar wel om via de bank giro betalingen te doen. Hier blijkt dan wel heel duidelijk dat girogeld ontstaat door het ver strekken van leningen. Munten, munt. biljetten, bankbiljetten en girogeld hebben dus ieder him eigen wijze van ontstaan. Daarom worden zij in de leerboeken onderscheiden. Zodra zij evenwel in circulatie zijn, wordt er door het publiek praktisch geen on derscheid meer tussen deze geldsoor ten gemaakt en zeker niet tussen munten, muntbiljetten en bankbiljet ten; en dat is maar goed ook. Zodra er wel onderscheid gemaakt wordt b.v. tussen bankbiljetten en muntbil jetten of tussen muntbiljetten en munten dan is dat een duidelijke aan wijzing dat het geldwezen in de war is. W. J. v. d. Woestijne.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2