oeo WAT GEBEURT ER MET UW GEZIN, Burgerlijke Stand Predikbeurten Sport Ut 't Icwt. Rode Hond Jfe'B'l JJraud Aangiften van 21 t.m. 27 juni 1956. Geboren. Maria Klazina, d- v. A. Ver sluis en J. de Jong, Noordkade 173; Aletta ,d. v. W. J. Hardendood en W. D. van der Laan, Meidoornstraat 18; Ondertrouwd: E. Hagen en A. Sol; W. Schippers en J, M. Hijkoop. Zwijgers en M. Zalm. C. A. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden; aktetas met irih.; damesnj- wiel; schroevendraaier en fietssleutel. Verloren: étui met vulpen, potlood en passer; duimstok; schrift; boek, bad handdoek en zwembroek; blauwe ba ret van B.B. Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uuur Ds J. van der Haar Nam. 6.30 uur Ds H. G. Abma, Monster. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur Dr G. Huls, Gouda Nam. 6.30 uur Ds J. van der Haar Gereformeerde Kerk. v.m. 10 en nam. 6.30 uur Ds J. Snoey. r NJ3. Ver. „Wet en Evangelie". V.m. 9.30 uur Ds M. J. C. Visser, Rotterdam. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. Dinsdag 3 juli nam. 7 uur Ds A. Bijkerk, Sliedrecht. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Da. Hoogslag-van Soeren, Hoorn. De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dr. E. M. L. Hem- minga. DOCTORAAL examen. Voor het doctoraal examen veeart senijkunde slaagde te Utrecht, onze plaatsgenoot, de heer C. W. Moons. ROODE KRUIS COLLECTE. De huis-aan-huis collecte voor het Roode Kruis bracht in onze gemeente op het bedrag van f 940. De bedrijfscollecte voor hetzelfde doel bracht op f 1382.35; BB-OEFENING Donderdagavond had op de Noord kade alhier een oefening plaats van de B.B. onder leiding van het hoofd zelfbescherming, de heer H. K. van der Loo. In enkle fabrieksgebouwen aan de Noordkade wals denkbeeldig brand uitgebroken, welke door de ge meentelijke brandspuiten moest wor den geblust, terwijl in de garage van de gemeentelijke opslagplaats een noodhospitaal was opgesteld, waarheen door leden van de E.H.B.O.-ploeg en kele gewonden vervoerd moesten worden. CONCERT Het sportweek bestuur maakt be kend dat vrijdagavond, na de ope ning van de sportweek, de muziek vereniging Concordia op het Oranje laan schoolplein een populair concert zal geven, ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. GESLAAGD Voor Rijks H.B.S. te Gouda zijn ge slaagd voor het toelatingsexamen Ferte Hemminga, Machiel Jenné, Piet van der Laan en Jan Noordam. BE FAIR. Be Fair A speelt zaterdagmiddag tegen Moerkapelle A, aanvang 3.30 u. Voor verdere programma's raadplege men het sportweekboekje en de raam biljetten. Aan de leden wordt nog bekend gemaakt dat er voor de senio ren en de junioren deze week geen training is. SPORTWEEKNIEUWS. Uitslagen schoolvoetbal: Mulo—R.K. Herv. brugOranjelaan Openb. BR.K. OranjelaanHerv. dorp Herv. dorp—Openb. A MuloOpenb. B De eindstand is: Openb. B Mulo R.K. Herv. dorp Openb. A Oranjelaan Herv. brug 3-1 3-1 5-1 0-7 0-1 1-6 46- 3 29- 8 22- 9 14-13 9-14 2-33 0-42 Doel: P van Oosten. Achter: J. Schouten, C. Meiderwijk; Halflinie: R. Buizerd, K. den Hertog, J. van Soest. Voorhoede: F. H. Blonk, Trommelen, Sandbergen, A. Hoogendoorn. Voorhoede: G. Heere, L. Rip, J: UI— tee, G. Wesseling, C. van der Wal. halflinie: A. de Joode, C. Klein, C. v. Hoven. Achter: A. Toor en N. Rupke. Doel: H. Bulder. Scheidsrechter: F. H. Lensen. Om 7.30 uur volgt dan de wedstrijd van een Waddinxveen comb, tegen de sterke 3e kl. Alphia I uit Alphen. Het Waddinxveens elftal is als volgt samengesteld: Doel: H. van Vuuren. Achter: H. Bonefaas en L. Biesheuvel Halflinie: C. de Lang, J. Nienhuis en T. de Graaf. Voorhoede: Sj. Tange en Joh. de Leeuw. D. Kortlever, T. Fens en A. Monster. Wij hebben wel vertrouwen in deze ploeg zodat een spannende strijd ver wacht mag worden. De prijzen, welke door tal van in gezetenen en industriëlen aan het sportweekbestuur geschonken zijn, staan in de etalage van de heer de Weger, Kerkweg. Het Sportweek bestuur verzoekt om te willen mededelen, de beide plaat selijke muziekkorpsen belangeloos aan de Sportweek medewerken. Zulks is verzuimd in het programma te vermei den. WZC DE GOUWE. De ontmoeting tegen DKR I uit Utrecht is een draw gworden. Met dit bereikte resultaat bezette de Gouwe-spelers de bovenste plaats in hun afdeling. Het was een aardige wedstrijd waar in DKR meer gekregen heeft dan him krachtens hun spel toekwam. Het tweede zevental heeft een ge voelige nederlaag geleden; het verloor met 1-3 van GZC. Hoewel de Gouwe spelers steeds in de aanval waren en scoorden werden alle doelpunten we gens vermeerd staan in het ondiepe bad afgekeurd. WANDELMARS. Voor de hedenavond te houden wandelmars hebben zich reeds meer dan 600 personen bij voorinschrijving aangemeld. Vanzelfsprekend is dit aantal vanavond beduidend hoger. De beide plaatselijke muziekkorpsen en de Boskoopse drumband verlenen him medewerking. Om 7 uur wordt van de Oranjelaanschool gestart om via Kerkweg, Henegouwerweg, Brugweg, Zuidkade, Burg. Trooststraat, Sniep- kwartier, Puttelaan en Kerkweg weer naar de Oranjelaan terug te keren. 3e GROTE PUZZLERIT Zaterdlag 14 juli wordt weer een grote Puzzlerit gehouden, waaraan ver bonden een verkeersexamen, georga niseerd door Veilig Verkeer, in samen werking met de Motorclub „De Sky- masters" te Nieuwerkerk aan den IJs- sel. De start heeft plaats bij N.V. Dob- belmann, alhier om 2.30 uur en in Nieuwerkerk bij café „De rode Leeuw" om 2 uur. Voor deze rit zijn diverse prjjzen beschikbaar, w.o. een boeken kast. DE DUITSE GASTEN WAREN TE STERK VOOR ONZE SPELERS Gisteren heeft de Zwemclub De Gouwe bezoek gehad van een ploeg uit Bremen. De ploeg welke thans een tournee door Nederland maakt werd door de voorzitter van de Gouwe, de heer H. Jenné, begroet bij hun aankomst in hotel de Unie, waar hen een koffie maaltijd werd aangeboden, 's Middags brachten zij een bezoek aan de N.V. Carrosseriefabriek Verheul en 's avonds doken dé Gouwespelers met hun gasten in het koude water van ■het zwembad. Alle zwemnummers werden door de gasten gewonnen. De uitslagen waren: 50 meter rugslag; 1 Herbert 334 sec.; 2 Fuches 36.1 sec.; 3 L. Sol 39 sec.; 4 M. Brok 47 sec.; 50 meter schoolslag: 1 Resov 38 sec.; 2 G. van Beek 40 sec.; 3 Huisman 41 sec.; 4 C. Poot 44.3 sec. 50 meter vrije slag: 1 Mamachters 30 sec.; 2 Fuches 30, 3/5 3 P. de Graaf 31 sec.; 4 C: van Triet 32 sec. 5 x 50 meter vrije slag Bremen 2 min. 46,6 sec.; Gouwe 2 min 49 sec: POLOWEDSTRIJD. Vrijdagavond na de officiële ope ning vindt op het schoolplein aan de Oranjelaan de prijs uitreiking plaats waarbij al de jongens met hun lei ders worden verwacht. Zaterdagavond speelden twee Waddinxveense comb, elftallen een onderlinge wedstrijd. De in het wit gestoken spelers zegevierden met 3-1. De opbrengst van deze wedstrijd f 78,15 kwam ten goede aan het Ko ningin Wilhelminafonds. In het kader van de sportweek wordt zaterdagavond om 6.15 uur op het Waddinxveenterrein een wedstrijd gespeeld tussen een Waddinxveens veteranen comb, en het plaatselijk overheidspersoneel. De opstelling is volgt; Overheidspersoneel Gouwe IIBoskoop 1 .werd een overwining voor de Gouwe, zij won nen met 4-1. De hoofdschotel van deze avond Gouwe Ihet Bremische Schwimmverband, is tot aan de rust een spannende wedstrijd geworden: Al heel spoedig namen onze spelers de leiding met een schot van van der Linde 1-0; De Duitse gasten hadden het ant woord direct klaar 1-1. Zij maakten er 1-2 van, de Gouwe maakte weer gelijk door een mooie doorslag van Overdam 2-2. Hierna golfde de strijd gelijk op en neer. In deze periode kon men al zien dat het spel van de gasten een klasse hoger lag dan dat van de Gouwe en geleidelijk wisten zij dan ook onze spelers in de verdediging te brengen* de rust ging in met een 2-4 achter stand. welke na de rust werd opge voerd tot 3-9 nederlaag. Deze neder laag was geheel volgens de verwach ting. Het was een goede oefenwed strijd en de Gouwe kan met genoe gen op deze ontmoeting terug zien. Tr. Rode hond behoort tot de z.g. kin derziekten. Wil dit zeggen dat kin deren hiervoor een speciale vatbaar heid hebben? Allerminst! Wel komen de aandoeningen die hieronder vallen, zoals mazelen, wa terpokken en rode hond, bij volwas senen in veel mindere mate voor. Dit vindt zijn verklaring in de grote be smettelijkheid van deze ziekten, en in hun algemene verbreiding, waar door de meeste mensen er al in hun jeugd mee geconfronteerd worden. Besmetting heeft blijvende immu niteit, dit is onvatbaarheid', ten gevol ge. Is men echter in zijn jeugd een dezer aandoeningen „misgelopen", dan is de kans dat men als volwassene als nog door de ziekte wordt aangetast, even groot als die voor een kind. Nu zijn mazelen en waterpokken ziekten, waaraan vrijwel geen enkel kind, dat in ons land op de normale wijze leeft, ontkomt. Rode hond echter is, hoewel het ook vaak voorkomt, niet zo algemeen verbreid. Dit heeft een groot nadeel; zo groot, dat ik u zou willen advise ren uw kinderen, speciaal uw doch ters, niet van een rode hond patientje weg te houden, maar hen er zelfs heen te sturen! U zult dit waarschijn lijk een erg vreemd advies vindJen, tot u kennis genomen hebt van het volgende. Rode hond is voor. het kind een vol komen onschuldige ziekte, terwijl ook volwassenen er doorgaans weinig last van hebben. Twee tot drie weken na de besmetting ontstaan in gezicht en hals rode vlekjes, die zich over het gehele lichaam uitbreiden. Dikwijls is het patientje wat verkouden of bestaat er een lichte keelontsteking. De klie ren in de hals en bij het achterhoofd, soms ook die in oksels en liezen, zijn gezwollen. De lichaamstemperatuur is meestal licht verhoogd, doch van ech te koorts is zelden sprake. De kinde ren voelen zich dan ook weinig ziek en zijn hoogstens wat hangerig. En kele dagen bedrust zijn in de regel voldoende en soms is zelfs dit niet nodig. Toch is het van veel belang, als meent met een geval van rode hond te doen te hebben, de dokter te waarschuwen. Dit met het oog op de toekomst, vooral weer bij meisjes, maar ook met het oog op de moge lijkheid dat er van mazelen of rood vonk sprake is. Deze aandoeningen zijn n.l. soms moeilijk van elkaar te onderscheiden in het beginstadium. En is er van een der beide laatste sprake, dan zal de patient zeker niet zonder toezicht van een dokter mo gen blijven. Complicaties worden bij rode hond niet gezien, zodat u zult begrijpen, dat dit inderdaad een der meest onschul dige kinderziekten is. Waarom is het dan zo belangrijk om deze ziekte als kind door te maken en waarom geldt dit speciaal voor meis jes? Niet omdat de volwassene er zo veel meer last van heeft dan het kind. Maar er is een periode in het leven, waarin deze ziekte, die in het algemeen zo onschuldig is, funeste ge volgen kan hebben. Deze periode valt in de eerste maanden van de zwan gerschap. Er bestaat nl. het gevaar, dat het groeiende kind' grote schade ondervindt als de moeder in die tijd door rode hond wordt besmet. Voor de moeder zelf is de ziekte ook dan onschuldig, maar bij het kind kan in dergelijk geval oog- of oorbeschadi ging optreden, die gehele of gedeelte lijke blind- of doofheid tengevolge kan hebben. In andere gevallen zien we het kind' met een hartgebrek van meer of minder ernstige aard ter we reld komen. Deze gevaren zijn het grootst, wan neer de zwangerschap omstreeks acht tot tien weken bestaat. Na enkele maanden komt deze kiembeschadiging niet meer voor. U begrijpt nu wel, waarom het voor vrouwen van zo groot belang is deze ziekte door te maken in een tijd, dat van zwangerschap geen sprake kan zijn. Dan is men immers voor de rest van zijn leven „veilig" door blijvende immuniteit. Gelukkig hebben we tegenwoordig middelen, waarmee we, als we er tij dig bij zijn, de a.?. moeder voor korte tijd onvatbaar kunnen makén. Het is nJ. mogelijk om uit het bloed van een genezen rode hond patiënt stoffen te isoleren, die de immuniteit als het ware in zich dragen. Wanneer een zwangere vrouw hiermee wordt inge spoten binnen acht dagen na het con tact met rode hond, wordt zij hier door tijdelijk eveneens immuun, zo dat de ziekte geen vat op haar en op het kind dat zij draagt kan krijgen. Maar niet altijd is men zich bewust met rode hond besmet te zijn, zodat de enig werkelijk veilige bescherming is. om vóór de zwangerschap déze ziekte door te maken. U zult nu het advies, hierboven gegeven, om Uw kinderen (en misschien Uzelf) doel bewust aan besmetting bloot te stel len, kunnen billijken. En wordt van een van Uw gezinsleden, die rode hond heeft doorgemaakt, wat bloed gevraagd, dan zult U nu niet aarzelen dit af te staan, daar het ernstige aan geboren afwijkingen voor een jong mensenkind zal kunnen voorkomen. gelfjk. Ik ben anders nooit gek ge weest op die grieten van school. Meest al van die verwaande nufjes met een air van: blijf van me af. Nee, ik was tenminste nooit jaloers op zijn succes bij de vrouwen. Dus jij flirte toen nooit? vroeg ze lachend. Och ik was op school om te leren, he? Een enkele keer, ter gelegenheid van een feestje of een uitstapje, dan papte je wel eens met een van je me de-leerlingen aan, maar dat was Spie lerei. En later Er was een poos stilte. Wij weten eigenlijk maar heel wei nig van je, jongeman, zei het meisje opeens. Verleden jaar kwam je als het ware zo maar uit de lucht vallen en voor ik me goed en wel realiseerde, wie en wat je eigenlijk was, werd je va ders compagnon. Vertel me eens wat van je ouders. Zijn ze allang dood? Even voor de oorlog zijn ze kort na elkaar overleden. Een broer van mijn vader werd toen voogd over me, want ik was nog de enige, die minderjarig was. Hij heeft nooit veel aan me ge legen gelaten. Er was wat geld en va der had voor zijn sterven bepaald, dat ik daarvan zou mogen studeren. Voor wat? Ik had toen nog geen bepaald doel Ik was juist een poosje op de H.B.S. en die heb ik helemaal afgelopen. Ik had wel verder willen leren, maar in de bezettingstijd stuitte dat op aller lei moeilijkheden en toen is er mets mer van gekomen. Daarbij kwam nog dat ik, toen ik negentien jaar was, op geroepen werd voor de arbeidsdienst en daarvoor voelde ik helemaal niets. Toen ben ik in Noordholland onder gedoken en daar heb ik een beetje il legaal werk gedaan. O. niets bijzon ders, hoor. Wat briefjes overbrengen en een keer ben ik meegeweest in de nacht om wat stenguns op te halen, die ge dropt waren. En dan had ik tot taak om, waar het maar mogelijk was, pa pier en inkt op te scharrelen voor een clandestien blaadje, dat bij ons in de buurt gemaakt werd. Ik was zon beetje duvelstoejager. Voor gevaar lijke karweitjes vroeg men my nooit en misschien had ik er ook geen Iet genoeg voor. Ik heb nu eenmaal geen - - 1doen heldennatuur. Wat kun je er aan En na de oorlog? Ja. na de oorlog. Toen de bevrijding kwam hebben we natuurlijk een da verend feest gevierd en met de an dere jongens hebben we poosje dienst gedaan bij de B.S. Maar dat begon me algauw te vervelen en toen er wat meer bewegingsvrijheid kwam, ben ik naar Amsterdam gegaan en daar werk te ik, dan hier, dan daar. Een hele boel narigheid ondervonden.... En om vast werk te krijgen, dat viel ook al niet mee. Ik heb toen nog gemeld als vrijwilliger voor Indië, maar daar voor werd ik afgekeurd. Ik heb een kleinie teenafwijking aan beide voe ten, maar daarvan heb ik niet de min ste last, want ik loop gerust vijftig of meer kilometer achter elkaar, zonder blaren. Doch die vent, die me keurde, zei dat ik ongeschikt was voor de tro- pendienst en daar moest ik me bij neerleggen. Het meisje keek een poosje belang stellend naar haar metgezel en vroeg toen opeens: Wat ben je eigenlijk van je vak? M'n vak? Ik heb eigenlijk geen vak. Nu ja, ik kan behoorlijk chaufferen. Dat heb ik na de bevrijding grondig geleerd, omdat ik nogal een poosje bij de Canadezen heb gereden: Dat waren nogeens kerels! Maar anders kan ik niet. Goed, ik heb wat ver stand van motoren en als het moet, zou ik best een motor uit elkaar kun nen halen, schoonmaken en weer in elkaar zetten. Ik zou er misschien wat langer over doen dan een gerouti neerde monteur. En voor de rest heb ik wat verstand van boekhouden en Dus je bent eigenlijk een slachtoffer van de oorlog. Zo kun je het noemen. Maar vat het alsjeblieft niet tragisch op, want nu. met je vader samen gaat het uitste kend. Ik kan iedere maand tenminste een mooi bedrag naar de bank bren gen. Dus mijnheer spaart toch, zei ze glimlachend. Nog altijd plannen om zelf een garage te beginnen? Hy schoot in de lach. Welnee, hoe kom je daarbij? Ik heb het toch best op het ogenblik? Ons bedrijf groeit nog steeds uit. Je vader had het er al over om volgend voorjaar een tweede touringcar te kopen. En dan zelf zo- merritten in elkaar te zetten Nee. ik zou het niet beter kunnen wensen. (wordt vervolgd) ARTS. indien de vrouw door ziekte, hulpbehoevendheid of welke andere bijzondere omstandigheden ook, haar gezin niet kan verzorgen. Moet de huismoeder zo lang mogelijk blijven voortsukkelen van bed naar de keuken en omgekeerd? .ft Of heeft U gezorgd, dat zij onbezorgd op voorschrift van de dokter het bed kan houden? Wist U niet hoe U daarvoor kunt zorgen- Dat is heel eenvoudig. Door de invulling van onderstaande strook is U lid geworden van de Afdeling Waddinxveen van de Stich ting Gezinszorg Gouda en omstreken. Daardoor kunt U deskundige huishoudelijke hulp aanvragen aan het Bureau Oosthaven 31 te Gouda, tel. 5631. U krijgt dan zo lang en zo dikwijls dit nodig is een hulp in huis, die alle voorkomende huishoudelijke werkzaamheden doet, met uitzondering van verpleging en kraamverzorging. De hulp wordt op Uw verzoek verstrekt door een R.K., Prot.-Chr. of buiten kerkelijke verzorgster. Bijna al onze verzorgsters en helpsters werken onder deskundige leiding. Wat kost dit? De contributie bedraagt f 0.50 p. maand, f 1.50 per kwartaal, f 3.per halfjaar of f 6.per jaar. Gedurende de tijd, dat hulp wordt genoten, betaalt men een bij drage naar het gezinsinkomen, waarbij aftrek wordt toegepast voor alle inwonende kinderen! Zo betaalt b.v. een gezin met een inkomen tot en met f 30.— per week en drie kinderen voor een volle dag hulp f 0.10. Indien in dezelfde gezinsomstandigheden het inkomen is f 45. f 50.— of f 70.— betaalt men resp. f 0.40, f 0.80 en f 1.65 per dag. Het is Uw eigen en Uw gezinsbelang als lid van onze afdeling toe te treden. Het is geen verzekering! Door het lidmaatschap krijgt U volledig recht de vereniging overeenkomstig eigen wen sen en verlangens te doen besturen. BEWAART ONDERSTAANDE STROOK ZORGVULDIG. EEN DEZER DAGEN KOMEN DE LEDEN VAN DE MEDEWER KENDE VROUWENORGANISATIES DEZE STROOK BIJ U AFHALEN. Het Bestuur van de plaatselijke afdeling is thans als volgt samen gesteld: Voorzitter A. Oudijk, Secretaris, H. Jenné, Penningmeester Jac. van Steijn, leden: Mevr. J. Boere-Radder, Mevr. A. E. van der Breggen-van Lange, Mej. C. W. Bos, Mej. S. H. Broer, Mevr. A. van der Haar-Sterk, de heer J. Neven, Mevr. S. Pille-Pille, Mevr. N. Vis-Groenenboom. Adviseuze Mej. F. H. J. van Drimmelen (Maatsch. Werkster). (Hierlangs afknippen) Ondergetekende (naam) voorletter (s) te Waddinxveen,no (straatnaam) treedt toe als lid van de afdeling Waddinxveen van de Stichting Gezinszorg Gouda e.o. Contributiebetaling: per maand - kwartaal - half jaar - jaar. doorhalen wat niet verlangd wordt. Waddinxveen, 1956. Handtekening:

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 3