Weekblad voor Waddïnxvëen ooo Utoedet de Vrouw Be,Bij Braml Ut >vUttyd van de week Predikbeurten De Koopjestijd Zomerspeelgoed fa H. v. tl. flor fa L. Verslui* Ons Pluimveehoekje No 577 13 juli 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxieen, telei. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Het na-oorlogse drama is voor een gedeelte ten einde. Burgemeester Schokking van Den Haag heeft de konsekwentie aanvaard van de fout, die hij in .1942 maakte, door als bur gemeester van Hazerswoude de S.D. op te bellen en het gezin Pino uit te leveren. Want ontdaan van alle, ook politieke franje, die om deze zaak is gehangen, blijft dit de kern: de fout, die mr. Schokking 14 jaar geleden maakte en die door het Haagse Dag blad werd openbaar gemaakt. Mr. Schokking gaat heen, nadat hij zes jaar burgemeester van Den Haag is geweest. Hoewel de Hoge Raad geen termen aanwezig achtte om een vervolging tegen de burgemeester in te stellen, de Regering bij monde van minister Beel en van Oven zich ge heel achter de burgemeester schaarde, de Tweede Kamer dê motie-Scheps verwierp, heeft de heer Schokking in een verklaring aan de Haagse gemeen teraad medegedeeld, dat hij zich niet voldoende gesteund achtte om nog langer zijn functie te blijven uitoefe nen. i'.iH. Heeft in de zaak-Schokking de pers -• eén grote rol gespeeld, zulks schijnt eveneens het geval met de- Linnaeus- - hof-affaire. Weet u nog, hoe 11 april van dit jaar „Europa's mooiste tuin", waarin Linnaeus 250 jaar geleden aan - de indeling van planten werkte, door de commissaris der Koningin in Noord Holland, dr. Prinsen werd geopend? Er was toen groot feest te Bennebroek fladderende duiven verkondigden de opening.... Helaas is nu gebleken, dat deze duiven geeni vredesduiven waren. Een laaiende ruzie is om deze Linnaeushof ontstaan, waarbij het zelfs tot een handgemeen tussen direkteur en adjunctdirekteur is gekomen. Be- richt werd, dat de adjunct op staande voet was ontslagen, voor welke mede deling enige journalisten voor de rech ter in kort geding nadere verklaringen moesten afleggen. De adjunct eiste eer herstel en onmiddellijke herstel in zijn functie. In die functie zal hij het niet gemakkelijk hebben, daar vanwege de financiën reorganisatie gewenst schijnt De financiën - het geld - De huis vrouwen, dié vaak toch al zoveel moeite ermee hebben, de eindjes we kelijks of maandelijks aan elkaar te knopen, waren niet bepaald gelukkig met de mededeling, dat de melk en - in sommige streken van ons land ook het brood in prijs zouden worden ver hoogd. Rondom die prijzen, een. centje meer of minder maar minder is er tegenwoordig niet meer bij! - wordt zwaar politiek bedreven. Nu heeft, tot vreugde der rondtobbende huisvrou wen de minister voor melk een prijs- stop afgekondigd. Melk, karnemelk, yoghurt, vla, pappen, chocolademelk dit alles mag niet tegen hogere prij zen worden verkocht dan die 30 juni golden. Eerst moeten de heren maar eens met de minister over die verho ging komen praten. Dit zelfde moge gelden voor de bakkers, die in sommi ge gemeenten hun broodprijzen ver hoogden. De laatste verhogingen de 3 en 6%, mogen nu eenmaal niet in de prijzen worden doorberekend. Daar zal de regering, al is zij nog demissi- onnair, voor waken. Intussen wordt echter, bij de pogingen een kabinet samen te stellen een huurverhoging van 25% (pier 1 juli '57) heel gewoon gevonden en scheen het alleen maai de vraag te zijn, of en zo ja, op welke wijze de helft van die verhoging zou •-worden geblokkeerd. Had u bij de ver kiezingen gedacht, dat die huurver hoging zulk een belangrijke rol bij de kabinetsamenstelling zou spelen? In die dagen hadden de heren politici het alleen maar over de woningnood, die door alle partijen zou worden gelenigd Misschien mogen we over de bouw toch niet ontevreden zijn: in de eerste vijf maanden van dit jaar kwamen er 22.147 woningen gereed tegen 18.169 in dezelfde tjjd van het vorig jaar. Dat die woningnood nog altijd bestaat, was dezer dagen in Den Bosch te zien. Daar woonde een gezin, man, vrouw en kind van IJ jaar onder een dekzeil op straat. Tegen dit kamperen aan de openbare weg had de politie bezwaar. Men doet nu alle mogelijke moeite het gezin een echt onderdak te geven, het geen misschien al is gelukt, als u deze regels onder de ogen krijgt. Voor som mige krepeergevallen is er wel uit komst. Als echter iedereen die slecht woonde dit kampeermiddel toepaste zou Nederland grotendeels door noma denstammen zijn bewoond! Dan zou de Vluchtelingenhulp van de Verenig de Naties ingeschakeld moeten worden Deze hulp leed een gevoelig verlies door het plotselinge verscheiden van mr. G. J. van Heuven Goedhart, die tal van kranten als hoofdredakteur, de regering te Londen als minister van justitie en in het laatst van zijn leven de Verenigde Naties als Hoge Com- missans voor het Vluchtelingenwe- zen heeft gediend. Wat dit laatste be trof heeft mr. Van Heuven kort gele den met ontslag nemen gedreigd, om dat de fondsen, die voor dit werk be schikbaar werden gesteld, daarvoor z.i. niet voldoende waren. Een groot figuur, een bekwaam Nederlander is met mr. van Heuven Goedhart heen gegaan. BAKERPRAATJES zyn wereld en zyn alles en als in die wereld angst en onrust de boventoon voeren, dan ondervindt het kind daar Tien maanden tante, antwoordde het onmiddelllJk de terugslag van. Dat is jonge vrouwtje. geen sprookje/ maar een zeer reéte Zo, zei tante, is dat nu de stamhou der? Hoe oud is hij? Nederlands Hervormde Kerk. 9.30 uur ds. J. van der Haar. 6.30 uur ds. J. van der Haar. Hervormd Wjjkgebouw. 9.30 uur dhr. J. Henzen, Leiden. 6.30 uur ds. H. van den Akker, Gouda Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 6.30 uur Ds J. Snoey. N.H. Ver. ,Wet en Evangelie". 9.30 uur ds. W. Koole, Uitwijk. Chr. Afgesch. Gemeente. 9.30 uur en 5 uur Leesdienst. dinsdag 17 juli nam. 7 uur. ds. A. Bijkerk, Sliedreeht Rem. Geref. Gemeente. 10 uur ds. G. Ch. Duinkers. De Zondagsdienst wordt! waargeno men door dr. J. W H. Helleman. tijd nadlert diat de schooldeur Jij ziet er niet best uit, wat scheelt dlTh^ en,h.et op die waarheid, de leerlingen wordt geskfte^Danijaat eraan? informeerde tante. dat het populaire gezegde berust; Het deze van levenslust tintelende Ichare De jonge vrouw zuchtte. Dat komt j f*"?* met de m°edermelk van door Jantje, verklaarde zij somber. 1 ls natuurlijk een schat, maar hij is zo ongezeggelijk en lastig en weer- '?a™,lg; 1dat.,iJj...me g'*n raad weet. Aan tafel wil hij niet eten en als ik hem m zijn bedje leg, wil hij niet sla de moeder af. Laat 'm schreeuwen! Nodeloos piekeren en tobben is te j j ^.d,e uit den boze> maar in de on middellijke nabijheid van een zuige- pen .Elke avond is er het grootste Üng is hft niet .minder dan gevaarlijk spektakel. De dokter zegt dat hij niets ™oeder> die „niet-kan-hebben" mankeert en zo gezond als een vis is. Ik weet heus met, wat ik moet be ginnen, Jantje maakt me dood moe. Ik eet slecht, ik slaap slecht en ik ben toch zo verschrikkelijk zenuw achtig geworden! Dat komt allemaal, doordat ik voortdurend in angst zit over hem. Ik kan er niet tegen op, dat haar zuigeling schreeuwt, omdat hfl welles-wat-kon-hebben, die moe der stelt zich kinderachtig aan. De ervaren kinderverzorgster kan dadelijk horen of een kleintje huilt, °mdat hem iets mankeert, of omdat meisjes en jongens de vakantie in. Dan willen ze zich eens met iets an ders bezig houden dan met het speel goed dat ze met St. Nicolaas of Kerst mis hebben gekregen - wanneer ze tenminste niet pas jarig zijn geweest - en liefst willen ze dat buiten doen. Ook de Nederlandse speelgoedin dustrie levert haar aandeel voor de vrijetijdsbesteding. Zij brengt bijvoor beeld een eenvoudig badmintonspel op de markt, pluimbal geheten. Een stel bestaat uit twee ovalen houten plankjes van multiplex en een pluim bal. Deze pluimballen zijn los bij te Ui4 v- zjjn lOS l l °ngen Wl1 oefenen. Voorlopig kopen. Het is een sierlijk spel is dat het enige, dat hfj kan doen, la Tante Eulalia schudde energiek het we dat niet vorgoton' f.on oud» H| luff T" - kraamverpleegster zei eens lachend tegen een overbezorgd moedertje: uurtje* W Als men zich heeft overtuigd, dat er geen onraad is, geen bij of wesp, geen speld die prikt, niets dat knelt of schrijnt, want o wee zodra hij in de gaten krijgt, dat dit een middel is om zijn zinnetje te krijgen, is de klok van zijn opvoeding meteen een flink stuk teruggezet. Het is een verkeerd idee, dat de op voeding begint met de schooljaren: de opvoeding begintin de wieg! AMY GROSKAMP-TEN HAVE Dif" kunt l) voorkomen do or tijdig een solide PEERLESS-RUWIELSLOT te monteren. Verkrijgbaar bij Uvj Rijwielhandelaar eën ww de duizend. Zuidkade 52 Kerkweg 87 grijze hoofd. Jij moet niet proberen, dat arme schaap de schuld te geven van iets, dat Je aan jezeir té wijten - hebt! sprak ze bestraffend. De jonge vrouw hapte naar adem. Is het soms mijn schuld, dat Jan tje zo onmogelijk is? De sfeer. Natuurlijk, knikte tante. Babies heb ben een soort zesde zintuig, een over grote gevoeligheid voor geestelijke temperatuur en sfeer. Jij zit je zo be lachelijk op te winden over alles, wat er wel eens zou kunnen gebeuren (en wat voor het grootste deel natuurlijk nooit zal gebeuren!), dat een sfeer van onrust, angst en zenuwachtigheid uit straalt. Dat staat als een onzichtbare wolk om je heen en zonder het te we ten en zonder het te willen, doe je je kind daar kwaad mee. Hij reageert er prompt) ops de enige manier, die voor hem mogelijk is. Dat arme wurm voelt zich onbehaaglijk en een kind, dat zich nog niet kan uiten,, verweert zich door schreeuwen en tegenspar telen. Nu moet je eens goed luisteren: het is niet zijn schuld, dat jij je zo af schuwelijk voelt, maar het is jouw schuld, dat hij zo lastig en ongedurig is. De stakker voelt zich zenuwachtig, kribbig en ongelukkig in de bedor ven geestelijke sfeer, die jij met je malle angsten en je gebrek aan zelf beheersing om je heen schept. Je mag hem lichamelijk nog zo goed verzor gen - zolang je hierin nog geen ver andering brengt, zolang doe jij je kind schromelijk tekort. Beheers je, wees dankbaar, rustig en blij met zo'n ge zonde pracht baby en dan zal je zien, dat hij ook rustig en normaal wordt. De jonge vrouw was woedend en heimelijk schold ze tante uit' voor akelige ouwe bemoeial, maar, nadat het bezoek was vertrokken, dacht zij nog eens na over de terechtwijzing en zij besloot het te proberen, al was zij er van overtuigd, dat het toch niets zou geven. Maartante kreeg voor 100% gelijk. Driewerf helaas Niettegenstaande alle moderne voor uitstrevendheid en alle boeken en cur sussen over babyverzorging, zijn er nog ontelbare moedertjes zo als deze jonge vrouw. Driewerf helaas., staat er niet altijd een nuchtere, wijze tante klaar, om haar eens eventjes uit de droom te helpen: dé droom, dat zij het allemaal zo opperbest doet en dat zij het ongeluk heeft, zo'n lastig kind te hebben. Een normale gezonde baby, die een uitstekende verzorging geniet, behoeft niet zo* driftig en lastig te zijn als de ze Jantje. De meesten onzer zijn zo druk in de weer met de materiële zor gen en behoeften, dat wij aan het geestelijk element nauwelijks aandacht besteden en toch is ook dit van over wegend belang. Het kleine kind, dat zich noch ver weren, noch uiten kan, leeft veel meer dan de kleuter of het grotere kind in de sfeer van de moeder. De moeder is Losse flodders We krijgen volgens het sportveld plan een tennisbaan in Waddinxveen. Dat staat duur, zo'n tennisbaan. Maar, hoeveel mensen hebben daar straks profijt van? Zouden er twintig liefhebbers zijn hier? Wat zou U in verband hiermee zeggen van een rolschaatsenbaan? Dan halen we minstens tweehonderd kin deren van de straat af. Dat lijkt me wel economisch. En nog wel zo veilig ook. Voor al hier, want er zijn nog steeds mensen, die het persé verkeerd willen doen. Daar was van de week een da me en een heer, die nog zoveel valse noten op hun verkeerszang hadden. De verkeersbrigadiertjes gaven het stopsein op de Kerkweg, maar me vrouw en mijnheer reden door. Ik weet niet of het nu klare onbeleefd heid was of onwil of dat ze het hele systeem kinderachtig vonden maar ze reden door. Enfin, gaat u beiden zo maar door. Dan kunt u straks in het ziekenhuis wel verkeersregels le ren en omgangsvormen. Dan hebt u er toch tfjd genoeg voor. Over tijd gesproken: Op het dorp zucht men: waar blijft de tijd? Welnu, ik kan u gauw uit de droom helpen. De dorpsklok staat al drie weken lang in de winkel van Saton. En hij staat zelfs op zijn kop. Ik ben er nog niet achter kunnen komen of dat nu van onge duld is of louter als teken des tijds. Hoe zit dat nu, zitten ze nu te wach ten tot het een brugklok wordt of is het gehele gemeente personeel met vakantie? Overigens, als het zo doorgaat, kun nen we het gemeente personeel wel naar huis sturen. Als wij al beginnen met het ophalen van het huisvuil van de Bodegraafsestraatweg te gaan o- verdoen aan Reeuwijk, waar is dan het eind? En dan, 3000.per jaar, dat is ook niet bepaald een koopje. Daar om wil ik nog eens vragen: Kan dat nu hier ook niet wat moderner? Toe nu, Waddinxveen, laat je niet kennen! Niemand hangt zijn eigen vuile was buiten en wij zouden Reeuwijk geld toe geven om in ons vuil te zitten roeren Sniper. soort terugkeer tot de hoffelijkheid. Het kan overal wnrdon scepcold, het is gemakkelijk mee te nemen en kan tegen een stootje. De aanschafkosten zijn niet hoae. Meisies. au i—i- ben er plezier van en ook volwassen nog wel. Voor de meisjes is er een spring touw dat in het midden is verdikt, waardoor het zo lekker in de bocht blijft staan. Het is in twee lengtes verkrijgbaar, als solospringtouw en om met een groepje te gebruiken- Hebt u een tuin of een zolder denkt u dan eens aan een stel ringen, rek stok en schommel. De Nederlandse industrie maakt ze goed en goed ook. Een bijzonderheid van de ringen is dat zfj van gelijmd multiplex zijn, prettig in het gebruik en die met min der harde slag tegen de gebruiker stoten- Een poppenwandelwagen! van me taal met plasticdoek zal zeer in de smaak van de meisjes vallen, terwijl rubber voetballen met nerf door de jongens wel niet met rust zullen wor den gelaten. Uitgezonderd de gebreide artikelen wordt alle poppenkleding in Nederland gemaakt en wel in een zeer grote kol- lektie, die de mode op de voet volgt. Laat de meisjes zelf wat poppenkle Maandag begint de halfjaar lijkse opruiming in ons land.. Maandag komt elke winkel weer met koopjes voor de dag, omdat zoiets tegenwoordig tweemaal in het jaar nog mag. Bijna dertig lange dagen wordt dan alles weer verkocht en de slagzin is dan: hebt u d opruimingen al bezocht? Grote, sprekende biljetten plakt men dan op meen'ge ruit en een keur van vele koopjes noden elk tot kijken uit. Grote, flinke advertenties ziet men dan in elke krant ten gerieve van de lezers, van de koper; Koning Klant! Maandag zal 't storm gaan lopen,, en dan ma wink'len gaan en als resultaat daarvan ziet Pa op tafel kliekjes staan! Want de opruimingen-woede heeft thans ied're vrouw beet en de portemonnaie van vader wordt heel degelijk ontleed! s-Avonds hoort Papa verhalen, wat alzo te kopen was: kzag een schat van een japon, zeg, en die komt me juist van pas k Zag een dot van een hoedje, zoiets heb je nooit gezien; k Ga het Maandag daad'lijk halen.. Heb je nog wat geld misschien?" Als de opruiming in 't land is en het hele land haast klant is, dan gaat Ma de koopjes halen en kan Pa het gaan betalen; zo is nu eenmaal het leven een moet toch de centen geven! Koning Klant! Voor gij gaat kopen en de winkels langs gaat lopen, ga dan eerst d'annonces kijken, die in deze krant thans prijken; als U die kalm hebt gelezen, weet U wis, waar U moet wezen, jrtJk, wat daarin staat vermeld, t spaart U zeker tijden geld! HENK VAN HEES WIJK toevafrig onfcfêktê. tif raap bok nogal veel dubbeldooiers. Toevallig had ik gisteravond eieren onder een kloek gelegd en keek nogeven met een lu cifer in 't nachthok. Nu lag er weer een windei, een kolosaal ei met twee dooiers. Omdat ze die dag allen gelegd hadden, stond ik ervan te kijken. Ja, mijnheer K. u hebt een uitste kend resultaat met uw kippen, dat moet ik zeggen. Telkens en overal blijkt, dat juist de beginners dikwijls de meeste eieren rapen. En dat is te verklaren. Ten eerste hebben die ge woonlijk nog niet te veel kippen in de ren, dat komt doorgaans het tweede of derde jaar, omdat ze over de eer ste uitkomsten zo schitterend tevre den waren. De troep wordt vergroot, doch de rennen niet en dé gevaren van overbevolking beginnen zich tte laten gevoelen. Verder verzorgen de meeste begin ners him favorieten buitengewoon goed wat de voeding, maar vooral ook wat de reiniging aangaat. Alles gebeurt met regelmaat, maar later verslapt dat vaak. Ik moest het reeds honderden ding uitzoeken. Ze leren dan al vroeg malen constateren. Ook zijn bij begin hun smaak ontwikkelen. Een pop met uitzet mee op vakantie en u zult geen kind meer hebben aan uw dochtertje. Zo'n aardig rubber poppetje is goed voor de kleintjes. Daarmee kunnen ze beslist geen kwaad. Voor uw zoon is er een cowiboy- of indianenpak met bijpassende gordel en hoed of hoofdtooi. Wilt u de kleintjes op 'gemakkelijke wijze meenemen naar strand of bos en hei dan is de houten trekwagen met stuurwiel zeer geschikt. De houten wielen met rubberbanden draaien onder de wagen door, waardoor geen wegslijten van de zijkant optreedt. De trekstang kan ook worden uitgescha keld waardoor één kind de wagen kan duwen, terwijl het andere het stuur wiel houdt. 1 Spelen de kinderen in een zandbak of op het strand dan zullen ze veel plezier hebben van een houten kiep- zandwagen. En mocht het eens slecht weer zijn, dan is er keuze uit zo'n grote voorraad puzzles, dat zo'n regen dag zelfs een vakantiehoogtepunt kan worden. Er is keuze genoeg. Iemand schrijft mij het volgende Ik heb een toom van 13 Wit-leghorns, waarvan ik gemiddeld 75 eieren per week raap, dus bijna 11 per dag, zo dat ik geen reden tot klagen heb. Ik voer ochtendvoer en 's avonds ge mengd graan. In het hok is steeds vol doende grit. Nu heb ik een paar maal gemerkt, dat er een windei gelegd werd, wan neer ze 's avonds reeds een tijdje op de stokken zaten. Misschien is dit al meer gebeurd, daar ze netjes opge- ners de kippen meestal van de eerste leg. Later lopen er niet zelden kruk ken onder, die gerust onder de kip- penbesjes gerekend kunnen worden. Het ochtendvoer dat u verstrekt is prima. De methode van voeren lijkt mij ook de beste. De oorzaak van de oorzaak van. de windeieren ligt dus ergens anders. Nu kan het zijn, dat er een kip bij is, waar de kalkafscheiding vaak gestoord is, zonder dat de eigen lijke oorzaak is vast te stellen. Dat is niet zelden een individuele eigenschap. Ook ligt het wel eens aan te ver door gedreven familieteelt. Kalkafval van oude muren is prima. Dat kippen ei eren leggen met dubbele dooiers, daar aan is niets te doen. Een Kunstmoeder moet soliede ge maakt worden. Er moet goed voor vol doende ventilatie gezorgd worden. De warmte in de kunstmoeder in de eer ste dagen moet dertig graden zijn, met het opgroeien kan ze minderen tot 25 graden, alles in de slaapruimte. Wat nu de scharrelruimte betreft is 20 gra den genoeg. Breng dus passende ven tilatie aan. Het is ook nodig een kunst moeder eerst enige dagen lang te be handelen voor er de kuikens in te brengen. De beste vloerbedekking is tarwezemelen. Ook zuiver zaagsel al of niet gemengd met zuiver zand. Turf molm zou ik niet raden, bij lichtge kleurde kuikens geeft het een vies gezicht. Kippenvriend.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1