NIEUWS De avonturen van een Kabouterkoning Blijf meester It F G I» l.l Vroeg of laat uit OHze u/MHptaaU CONCERT De Arbeidersmuziekvereen. ^Voor waarts" zai op woensdag 18 juli a.s., bij gunstig weer, een concert geven in de muziektent aan de Ieplaan. Aan vang 7.30 uur. AUTO OVER DE KOP. Op de verbindingsweg naar Gouda sloeg Zondagmorgen een auto met 5 inzittenden over de kop. Slechts de bestuurder werd licht gewond, maar na verbonden te zijn, kon ook hij de thuisreis per trein aanvaarden. DS. P. DE LOOZE f In de ouderdom van 82 jaar is te Hilversum overleden Ds. P. de Loo- ze, die van 1930 tot 1933 de Herv. Gemeente alhier als predikant diende. CONCERT. Het mannenkoor „Onvermoeid Voor uit", het vrouwenkoor en het fanfare corps „Concordia" geven hedenavond gezamenlijk een concert in de mu ziektent aan de Stationstraat. Aanvang 7.30 uur. De uitvoerenden hopen op een flin ke belangstelling, maar zij spreken de wens uit, dat geen kinderen zonder geleide worden gestuurd. De omge geving van de muziektent is geen kin speelplaats. Bovendien worden pu bliek en muzikanten ten zeerste ge hinderd. ONDERWIJS BENOEMING. Met ingang van 1 november a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de Ned. Herv. Eben Haezerschool, Mej. A. M. Kooyman, thans onderwijzeres te Aagtekerke. WONINGBOUW. De bouw van de 34 woningen aan de Ieplaan van de Ohr. Woningbouw vereniging „Ons Begin" is thans zo ver gevorderd, dat j.l. Woensdag op de hoogste te bereiken top de vlag wapperde. Gehoopt wordt dat de eerste wonin gen in November a.s. betrokken kun nen worden. R.K. REISVERENIGING. De R.K. reisvereniging vergadert op 28 juli a.s. in het verenigingsgebouw in de Burg. Trooststraat. Er wordt oun. een verslag uitgebracht van de op 30 juni j.l. gehouden reis. In 1957 wordt weer een reis ge organiseerd, waarvoor thans nog en kele plaatsen beschikbaar zijn in de tweede bus. Aanmelding voor deel neming zo spoedig mogelijk, Burgem. Trooststraat 58 of Henegouwerweg 87. BETROUWBAARHEIDSRIT VEILIG VERKEER. In samenwerking met de motor club „The Skymasters" te Nieuwer- kerk: aan den IJssel organiseert de plaatselijke vereniging voor Veilig Verkeer a.s. zaterdag een betrouw - baarheidsrit voor auto's, motorrijwie len e.d. Er wordt gestart te Nieuwer- kerk en te Waddinxveen. Alle deel nemers komen langs de fabriek der N.V. Louis Dobbelmann, waar in de kantine een vragenlijst op verkeers gebied alzo een verkeersregeltest, moet worden beantwoord.. De beste oplosser van de vragen kan een boe kenkast winnen, beschikbaar gesteld door de N.V. Kempkes. Voor de rit zelve zijn fraaie prijzen beschikbaar o.m. een radiotoestel en gebruiksvoorwerpen. De finish is bij de Carrosseriefa- briek Verheul. Een staf van medewer kers is beschikbaar voor het uitreke nen en vaststellen van de uitslag. De Burgemeester heeft zich bereid verklaard de prijzen aan de winnaars uit te reiken. Tijdens het uitrekenen van de uit slag is er in de cantine van genoemde fabriek een strijkje aanwezig om de stemming er in te houden, terwijl ook nog een filmpje zal worden getoond. Bovendien hebben alle deelnemers aandeel in een gratis verloting. Voor deze rit, met vele attracties, bestaat zeer grote belangstelling. GESLAAGD. Aan de Talenschool te Gouda, is ■geslaagd mej. B. Hofman Gd. voor lerares machineschrjjven (typen). KINDERKOOR INTER NOS. Het Kinderkoor Inter Nos onder leiding van de heer J. Booda is maandagavond naar Wales (Engeland) vertrokken. Zij zullen daar deelnemen aan een Internationale Jeugdzang Concours. Een zestal plaatsgenoten maken deze trip mede. Het koor is tevens door de B.B.C. uitgenodigd. Welke uitnodiging door de heer J. Booda is aangenomen. Bij gelegenheid zullen korte flitsen van hun belevenissen in ons Week blad worden opgenomen. UNIFORME VUILNISEMMERS EN HUISVUILBELASTING. B. en W. hebben de gemeenteraad verordeningen ter vaststelling aange boden, op grond waarvan het gebruik van uniforme vuilnisemmers verplicht wordt en tevens een huisvuilbelasting zal worden geheven. Zowel het een als het ander vindt slechts toepassing in die delen van de gemeente, welke daartoe bij besluit van de gemeente raad worden aangewezen. Blijkens het bij deze ontwerp-verordening gevoeg de voorstel ligt het in de bedoeling deze maatregelen alleen van toepas- DAAR STAAT IEMAND VASTC B ON Oer*tóf E ROW Z<E70> Z DEN Xub) l os .f HET GA A Goeo smg te verklaren voor de woning^ aan de Bodegraverstraatweg. Als gevolgd van de steeds verder gaande uitbreidmg van de gemeente ontstaan er n.l. moeilijkheden met het ophalen van vuilnis. De grote afstan den, welke gereden moeten worden vragen veel tijd en zijn oorzaak, dat de vuilnisdienst in tijdnood geraakt. B en W. hebben zich tot het gemeen tebestuur van Reeuwijk gewend met de vraag, of de vuilnisdienst van die gemeente de Bodegraverstraatweg voor zijn r.ekening kan nemen. Reeu wijk is hiertoe bereid, daarbij aanne mende, dat de bewoners van de Bo degraverstraatweg voorzien zullen worden van uniforme vuilnisemmers. De kosten van het ophalen van huis vuil door de gemeente Reeuwijk aan de Bodegraverstraatweg bedragen voor de gemeente Waddinxveen f 3000. per jaar. B. en W. achten dit aanbod aannemelijk en stellen de raad voor het te Accepteren. Voor de gebieden van de gemeente,, waar gebruik ge maakt zal worden van uniforme vuil nisemmers, stellen B. en W. voor een huisvuilbelasting te heffen. Deze be lasting bedraagt 4.— per jaar bij een belastbare huurwaarde van min der dan 151,6,per jaar bij een belastbare huurwaarde van 151,— tot 300,— en f 8,— per jaar bij een belastbare huurwaarde van 300,en meer. SUBSIDIE VOOR BIJZONDERE SCHOLEN. Naar aanleiding van de nieuwe wet op het Kleuteronderwijs hebben B. en W. voorgesteld aan de in de ge meente gevestigde bijzondere 'kleuter scholen voorschotten te verlenen op het subsidie van de gemeente over '56 op grond van deze wet. Voorgesteld wordt voor die Ned. Herv. kleuter scholen beschikbaar te stellen 3.475,50, voor de Chr. Nat. Kleuter scholen f 3.917,50, voor de R.K. Kleu terschool 2.417,50 en voor de kleu terscholen van „Volksonderwijs" 1.980,—. BLIKSEM INSLAG. Maandagmiddag ontlastte zich bo ven onze gemeente een hevig onweer. De bliksem sloeg in, in de boerderij van de heer A. A. Moons aan de Bloemendaalseweg. Een begin van brand' kon imet een brandiblusappa- raat worden bedwongen. Bij de vee houders van der Pouw werd een koe en een pink en bij de Vos een koe door de bliksem gedood. Ook aan de Zuidelijke Dwarsweg sloeg de bliksem in in een schuur op het erf van de heer Houdijk. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten U begrijpt, dat deze banden inder daad zeer sterk moeten zijn om te kunnen eorgen dat dé wervelkolom niet „instort". En dan zijn er nog de lange en korte rugspieren, die op hun beurt ook een bijdrage leveren voor de stevigheid van onze rug. Maar ondanks deze banden en spie ren heeft de menselijke rug het hard te verantwoorden. Het is een zeer zwaar karwei dag in, dag uit, de mb overeind te houden. De rug van het dier heeft het heel wat minder moei lijk. Het dier immers loopt op vier poten, zodat niet een groot deel van het lichaamsgewicht op de wervelko- lom steunt zoals bij de mens het ge val is. Bij dieren worden dan ook zei- den afwijkingen aan de rug gevon- den, terwijl een groot deel der rug aandoeningen bij de mens met over matige inspanning blijkt samen te hangen. Natuurlijk kunnen niet alle ziekten van wervels, spieren of banden hier aan geweten worden. Tuberculoze van een wervel, goed- of kwaadaardige gezwellen, Engelsè ziekte, om maar enkele voorbeelden te noemen, kun nen afwijkingen veroorzaken. Ook zijn er ziekten van andere organen, bijv. die der buik, die een uitstralende pijn in de rug kunnen geven, zodat de pa tient er van overtuigd is, dat er iets met de rug niet in orde is. In derge lijke gevallen kan het moeilijk zijn de patiënt te doen inzien dat een buik operatie hem van zijn klachten kan afhelpen. Maar naast deze ziekruai heel vaak alls directe oorzaak voor rugklachten de overbelasting van de wervelkolom. Al zeiden we hierboven, dat de wervels niet door een stootje van elkaar schuiven, ze doen dit soms wel door de langdurige trek, door het lichaamsgewricht uitgeoefend. Als dit gebeurt, als dus een deel van de wer velzuil wat naar voren schuift, zullen de spieren en banden nog meer moei te hebben de blokkentoren niet te doen omvallen, zodat deze verschui ving ernstige rugpijnen tot gevolg kan hebben. Maar niet alleen door een ver schuiving van de wervels kan het „steunapparaat", zoals de kombinatie van spieren en banden wel genoemd wordt, het extra, zwaar te verduren krijgen. Ook wanneer iemand een ver keerde houding aanneemt en de wer vels hierdoor in een onnatuurlijke stand ten opzichte van elkaar ge plaatst worden, kan weer rugpijn het gevolg zijn. Als iemand uit ijver zo „rechtop" staat, dat er een sterke en onnatuur lijke holte in de lendenstreek ontstaat kan dit alleen al de reden voor lang durige rugklachten zijn Voor een goede houding moet men de buik in trekken, maar dit mag nooit gepaard gaan met een naar achteren drukken van de bilstreek. Integendeel; dit lichaamsdeel moet ook als het'ware ingetrokken zijn. U zult hoop ik be grijpen, dat het allerminst de bedoe ling is, dat u voortdurend met uw lichaam loopt te trekken en te duwen De goede houding behoort ontspannen en gemakkelijk te zijn. Als een ver keerde houding werkelijk de aanlei ding tot rugklachten is, kan gymna stiek onder deskundige leiding totale genezing brengen. Zelf kan men ab soluut niet beoordelen of de houding juist is. Bovendien behoort de dokter deze gymnastiek goed te keuren, daar lruus had er met helemaal vre- ziekeliike afwiikinp uittrouw™ de mee. De volgende morgen vroeg kwam elkaar bestemd zijn, dat begreep ik al een hele poos geleden. Nu, ik vind het best hoor, temeer, omdat ons be drijf dan ook in de familie blijft. Heb ik dan al geen zoons als opvolger, dan in ieder geval een schoonzoon. Bert, kerel, je krijgt een vrouw uit duizenden. Mijn hartelijke gelukwens. Bert, die nu naar voren gekomen was, drukte de hand van de oudere man stevig en greep toen de arm van zijn verloofde. Dank u wel, vader, zei hij,, wat aangedaan. Ik houd veel van Truus en ik geef u de verzeke- rinS> dat ik goed voor haar zal zijn. De volgende dag gingen ze samen naar een juwelier om ringen uit te zoeken en ze reden daarna naar een drukkerij voor hun verlovingskaarten. Bert had voorgesteld om naar Gorre- djjk en Eindhoven een telegram te zenden, maar Truus vond het veel leuker, als alle familie en kennissen .een kaartje zouden krijgen. En dat vond hij bij nader inzien nog beter. De ringen waren gekocht en in de loop van de middag kwamen de ver lovingskaartjes. Truus had inmiddels een lijstje gemaakt van degenen die een kaartje gezonden zouden krijgen. Bert, die een goed handschrift had, schreef de adressen op de enveloppen en toen hij daarmee in de avond bezig was, vroeg Truus opeens; Zeg Bert moeten er geen kaartjes gezonden wor den naar je broer en je zuster? Én naar je andere familieleden? Zijn gezicht betrok en hij liet een ogenblik zijn vulpen rusten. Van een paar weet ik de adressen, maar waar mijn zuster op het ogenblik woont, zou ik op geen stukken na kunnen zeggen Weet je wel, waar je broer woont? Ja, in Alkmaar. Hy heeft daar een kruidenierswinkel Wel, dan is het toch eenvoudig? Je schrijft je broer een brief en je vraagt het adres van je zus. Het is niet meer dan billijk, dat ook zij bericht krijgt. Hij zuchtte even en ging toen weer verder met schrijven. Goeid, zei hij tenslotte. Maar reken er niet op, dat een van beiden komen. Ik ben altijd zon beetje het zwarte schaap geweest. Meer werd er niet over gesproken, ziekelijke afwijking uitgesloten moe ten zijn. Maar ook bij een goede houding kunnen '.rugklachten iemands pleger vergallen. U weet nu wel, dat iedere rug een zware taaak vervult. Deze is voor velen te zwaar; of dit nu komt doordat de rug „zwak aangelegd" is, of door bijzondere arbeid npg eens extra wordt belast - denkt U maar eens aan de vrouw, die een kind ver wacht en die dus dagelijks zoveel ki logrammen extra met zich draagt. In deze dergelijke gevallen ligt de op lossing voor de hand, al zijn er maar weinig mensen, die haar uit zichzelf .us wuitrt inue van net" voortdurend dragen van het lichaams gewicht: geef dus die rug op tijd wat rust en ontspanning en ga eens even liggen. „Geen tijd'Dat is goed voor oude mensen en luie juffertjes. Ik kan overdag niet slapen. Dit zijn de ant woorden die we op een dergelijk ad al een telefoontje uit Gorredijk. Het was Jopie, die in de eerste plaats baar zuster gelukwensen wilde. Truus ren de naar beneden, toen haar vader haar geroepen had! dat er telefoon voor haar was. Meid, Truus, van harte hoor! klonk het aan de ander kant van de lijn. Koen en ik hebben maanden geleden al tegen elkaar gezegd; Wie weet, wordt het nog wel eens wat tussen Bert en Truus. Zeg, waar is je ver loofde? Ik wil hem ook gelukwensen! Je hebt pech. Joop, hij is net weg, Laat hem dan straks even terug bellen, want ik wil mijn aanstaande zwager ook gelukwensen, hoor! Kan ik die boodschap niet over brengen? vroeg ze olijk. Nu al jalours? Nou, geef hem maar een dikke zoen en zeg, dat die van vies te horen krijgen. Maar heus, Uw doPie komt. Zeg, we komen natuurlijk werk gaat veel vlugger als U van die vervelende rugpijn af bent en U doet het met meer plezier. Als het niet langer kan, is tweemaal per dag een kwartier al winst. Is het door de aard van Uw werk beslist onmogelijk de rug overdag eens even te ontspannen doe dit dan 's avonds ook dat kan al helpen. Hopelijk mallen de lezers van dit artikel nu zelf zo van de noodzaak van deze rust voor de rug doordron gen zijn, dat ze deze trouwe dienaar voortaan zullen geven wat hem toe komt ARTS. FE UILLE rON door Gré de Boer Pijn in de rug is een zeer veel voor komende klacht, die talloze oorz.'aken kan hebben. De „stevigheid" van de rug wordt gevormd door de wervel kolom, die we ons zouden kunnen voorstellen als een door een kind ge bouwde „toren" van blokjes. Zo'n kindertoren is een wankel geheel, dat bij de minste aanraking omver valt. Gelukkig is de wervelkolom wel iets meer solide; de wervels, die, zoals u allemaal wel weet, nog wel iets van vorm verschillen met blokjes, hebben uitsteeksels, die op elkaar steunen. De wervellichamen zijn bovendien onder - ling gescheiden door z.g. tussenwer velschijven, die we met stootkussens zouden kunnen vergelijken en die de bewegelijkheid van de wervelkolom bevorderen. Maar al gaat de vergelij king met blokjes dus niet helemaal op erg stevig is de wervelzuil niet. Toch kunnen we er best krachtig tegen duwen zonder dat er iets gebeurt. Al kan de kolom dan niet instorten te midden van het weefsel dat hem om geeft, de wervels zouden in dit geval van elkaar moeten schuiven, zult u misschien zeggen. Inderdaad zou dit gemakkelijk kunnen gebeuren, als de wervels niet onderling door zeer ster ke, taaie banden met elkaar waren verbonden. Wanneer, Truus? Dat moet jij maar beslissen, jongen. Ik zou zeggen; jij bent zeven en twin tig en ik ben het bijna; onze jeugd is al bijna voorbij. We moeten maar niet te lang meer wachten. Als vader z'n toestemming geeft en dat zal hij heus wel doen, want hij houdt heel veel van me en hij mag jou ook graag waarom dan niet van 't najaar. H() drukte een kus op haar lippen en ze was nu niet meer zo verlegen, toen ze hem op hartelijke wijze te- rugkuste. Wat zullen de anderen ervan zeg gen? vroeg Bert. De anderen? Welke anderen? Wel, je broers. En je zuster in Gor redijk. Q, wat Jopie betreft, die zal het geweldig vinden, daarvan ben ik over tuigd. Ze zei verleden jaar al, dat ze je een keurige jongen vond. En Henk mag je ook wel, dat weet je zelf. Wat Kees betreft, och, die isoleert zich hoe langer hoe meer, om er maar bij de deftige familie van zijn vrouw in te kunnen komen. Met hem behoeven we overigens geen rekening te houden.. Overigens, onze liefde is ten slotte toch onze zaak, nietwaar? Dus ik ben voor jou? Ze trok hem aan haar borst en fluisterde hem in de oren: Mijn alles. En deze definitie is, na die vier, welke ik tot nu toe van je gehoord hebt, wel de beste van allemaal, vond hij. Ze knikte, zonder enige reserve. Ja, lieveling, dat wil ik. Ik wil je vrouw worden en ik ben ervan overtuigd, dat we heel gelukkig met elkaar zullen zijn. Jij bent de man, die ik me steeds gedroomd heb. Wat wil ik dan nog meer? 17 Toen ze die avond thuiskwamen, verwelkomde Oosterhof het tweetal bij de inrit. En? Een leuke dag gehad? vroeg hij. Jullie hebben het bijzonder goed met het weer getroffen. Meid, Truus, je bent zowaar verbrand' door de zon! Ze sprong lenig uit de wagen en gaf hem spontaan een zoen op zjjn wang. Kom eens mee, vadertje, zei ze lachend de arm door de zijne stekend. We hebben je wat te vertellen. Dat zal wat wezen, antwoordde hij spottend, maar hij ging toch mee naar boven en nadat Bert de wagen in de garage gezet had, ging hij eveneens naar de grote voorkamer boven de garage. Truus, die haar vader kort en bon dig in een stoel had gedrukt, keek vragend naar Bert, die nu in de deur opening stond. Zeg jij het maar, moedigde hij aan. Vader, Bert en ik houden van el kaar en als U er geen bezwaar tegen hebt, willen we in het komende na jaar trouwen. Zo, zo, is de kogel eindelijk door de kerk? vroeg Oosterhof, beurtelings zijn dochter en zijn compagnon aan kijkend. Nu, het werd ook wel tijd, hoor. Of dacht je soms, dat het voor mij een verrassing is? Ga nou, Dit heb ik al lang zien aankomen. Ja, meisje, vaderogen zien scherp, hoor, al moet hij om de krant te lezen, al een bril opzetten. Maar dat jullie voor met zn tweetjes overwippen. Maar dan moeten jullie een wagen sturen, want de eerste maanden zal ik niet meer met de trein kunnen reizen. Daar zijn omstandigheden gekomen, waar door ik me een beetje moet ontzien, zie je. O, Joop wat fijn, zeg! Wanneer ver wachten jullie het? We hadden het eigenlijk net deze week willen schrijven, maar ik kan het nu alvast wel zeggen, we rekenen op eind december en Koen en ik ho pen ,dat het een Kerstkindje wordt. Vind je het leuk? Allicht. We zijn al zo'n tijd getrouwd Nou, meid. ik bel af, hoor, anders zegt Koen, dat de telefoonrekening weer te hoog is. We komen hoor, als jullie een wagen hebt. Dat spreekt vanzelf. We schrijven even hoe laat. Dag! Koen de groeten! Ja, ik zal het doen. En jij mijn feli citatie aan Bert overbrengen, ook van Koen. Hij heeft het razend druk, maar neemt toch een dag vrij. Bey, bey! Een uur later kwam er een geluks telegram uit Eindhoven van Henk; Beste wensen voor verloofd paar. Kom weekend over, Henk. En van Kees en zijn vrouw de vol gende morgen een simpel kaartje met de post: P.f. Truus was nijdig, toen ze het kaar tje zag. Echt iets voor Kees. zei ze Welnee, vond Oosterhof, Kijk maar eens naar het handschrift; dat is van Gé. Maar trek je er niets van aan. En als ze niet willen komen, dan blijven ze maar weg. Een dag later kwam er een brief van Bert's broer. Bert maakte hem rustig open en las het epistel. Het was kort en koel. Alleen aan het slot stond we hopen, dat je de vrouw van je keuze gelukkig zult kunnen maken. Onze beste wensen, voornamelijk voor de toekomst. Zwijgend overhandigde hij de brief aan Truus. Bij een p.s. stond nog het volledige adres van zijn zuster, die eveneens in Alkmaar woonde. Bert nam een der overgebleven envelop pen en schreef het adres over. Zo, dan heeft zij morgen ook officieel bericht, hoewel ze het gisteren al wel van Dien of Gerrit gehoord zal hebben. Denk je, dat geen van beiden zul len komen? Bert schudde ontkennend zijn hoofd Welnee, maak je maar geen illusies. En het zal me verwonderen, als ik van m'n ooms en tantes nog bericht krijg. Hij kreeg diezelfde avond reden om zich te verwonderen. Want een oom schreef een hartelijke brief. Daarin stond onder meer: Vervolg bladzijde 2.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 5