weekblad voor Waddinxveen Mtoede-c de Vrouw tfCnUt ke-t fr&ede. De Spieaet van de week Huidgenezing R U ROL Gemeentraadszitting van dinsdaé 17 iuli VACANTIETIJD No. 578 20 juli 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30, Waddinxveen, telei. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familiëadvertenties 7 ct per m.m. I Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Rembrandt voor en na. De enkeling, die het misschien - nog niet wist, zal het de afgelopen week wel duide lijk zjjn geworden* dat wij in het Remforandt-jaar leven dat 350 jaar ge leden, op 15 juli, in 'n eenvoudig huis je nabij het Rapenburg te Leiden de grootste schilder aller tijden, Rem brandt van Rijn werd geboren - In de Amsterdamse Westerkerk, waar hij ligt begraven, werden herdenkingsbij eenkomsten gehouden. In de eerste plaats noemde ds Visser deze schilder de grootste lekeprediker ter wereld. De herdenkingsplechtigheid van maan dag j.l. werd bijgewoond door H.M. die Koningin. Wie Rembrandt horen wil, moet hem zien. Ook met tentoon stellingen heeft het nageslacht het werk van de grote schilder recht doen wedervaren, terwijl men in de hoofd stad zijn beroemste schilderij, bekend onder de titel De Nachtwacht, tot le ven heeft gewekt, door de personen van het korporaalschap van Banning Cocq en luitenant Ruitenberg tot le ven te wekken. Het spreekt vanzelf dat deze optocht van mensen in de zwierige zeventiend'eeuwse kleder dracht grote belangstelling trok. Evert Werkman „Joost" had als een moderne Joost van de Vondel een samenspraak-op-rijm tussen de hoofd personen van het beroemde schilderij vervaardigd waarin het moderne Am sterdam werd opgewekt, zijn schatten uit het verleden goed te bewaren. H®t is te hopen, dat de „verkleedpar tij er menigeen toe zal brengen, zich aan te sluiten bij de velen, die de unieke Rembrandttentoonstelling wel ke in het Rijksmuseum wordt gehou den, reeds bezochten. Het succes, dat men met deze optocht had, zal de plannenmakers vanAppingendam een hart onder de riem hebben gesto ken. De burgerij van dit stadje, dat zijn 900-jarig bestaan gaat vieren, wil dit doen, door volgend jaar van 29 mei tot 31 augustus in de klederdracht te gaan lopen, zoals die in de tijd der Kruistochten in 1057 modern was- Gaan Jwa nlanneiv door dan kunnen wij nu reeds voorspellen, dat er velen naar Appingedam zullen ko men om dat eens te zien en.mee te maken. Er gebeurden de afge lopen week ook dingen, die men lie ver niet zou meemaken. Zo is te Heemstede een familie nauwelijks aan de dood door vergiftiging ontsnapt. Gebleken is, dat men had gegeten van een pasta, die een dochter, werkzaam in een fabriek te Haarlem, had mee gebracht. In die pasta werd een zwaar vergif, dat in de tuinbouw wordt ge bruikt aangetroffen en vermoedt wordt thans, dat de machine waarin later de pasta werd gedraaid, niet goed was schoongemaakt hetgeen door de eigenaar der fabriek ten stelligste werd ontkend, Dit! alles zal nadejr worden uitgezocht. Gelukkig kon de vergiftigden tijdig een tegengif wor den toegediend. Daar er tegen de ei genaar der machine proces-verbaal is opgemaakt, zal deze te zijner tijd wel voor de rechter komen. Vrouwe ju- stitia heeft tegenwoordig niet over malaise te klagen. In het algemeen is men er tegenwoordig nogal vlug bij, het oordeel van de rechter te vragen. Zo zal de rechter te Arnhem de vraag worden voorgelegd, of een bepaalde foto in een boekje: „Wij zijn ook 17" voor de betrokkene al dan niet stui tend is. Op deze foto staat een jonge dame, dochter van een kinderarts, die op een bal een rugknoopje van haar japon door een jongeman laat dicht knopen. Het is moeilijk om in zulk een onschuldig voorvalletje iets stui tends of zedekwetsend te zien, maar misschien oordeelt de rechter hier an ders over. Voor de uitgever zou het een geduchte strop betekenen, als de ze foto, waarvoor de fotograaf toe stemming had verkregen, niet verder kon worden afgedrukt. In het kort geding, dat over de „Linnaeushof" werd gevoerd besliste de rechter dat de adjunct-directeur geenszins op staande voet was ontslagen. Met advertenties zal deze rectificatie wor den doorgegeven)- Ook over de on deugdelijkheid van sommige autobus sen zal de rechter moeten oordelen. Namens de Federatie van Nederl. Or ganisaties voor Personenvervoer werd medegedeeld, dat men uit het feit, dat enige autocars in beslag werden ge nomen niet mag concluderen, dat al le touringcars slecht zijn. Gelukkig niet Er rijden in ons land 2200 bus sen. Te Drachten werd er echter weer een ondeugdelijke bus uitgepikt een dienstbus van de E.S.A. De rem- installatie bleek niet in orde en be stuurder zowel als zijn maatschappij kregen een verbaal. Wij vermoeden dat de Belgische regering ook wel graag een kort geding aanhangig zou willen maken over het begin der werk zaamheden aan het Deltaplan. De Belgen toch poneren gaarne de stel ling, dat zij ten aanzien van dit Ne- darlandse plan ook wel een en ander in het midden hebben te brengen. In overleg met de vaste commissie uit de Tweede Kamer heeft minister Algera, ook al is hij dan demissionnair op dracht gegeven een begin te maken met de afdamming van het Haring vliet. Het zal nog wel een paar jaar duren* voor dit geweldige werk gereed zal zijn. Deskundigen verwachten, dat deze zeearm in.1968 zal zijn afge sloten. Om iets van geheel andere aard te melden: In Amsterdam staat de laat ste stalhouderij te verdwijnen en daarmede ook de paarden. Op die ma nier zal St. Nicolaas dus nooit meer z'n glorieuze intocht kunnen maken in de hoofdstad. De stalhouder wil zijn bedrijf wel in stand houden* mits hij van gemeentewege subsidie ontvan gen mag. Voor Amsterdam een hoogst delicaat geval. Van Amsterdam naar de Gelderse Achterhoek, waar wegen en weilanden blank staan, doordat enkele riviertjes buiten haar oevers gegaan zijn. In Assen en Meppel hebben de be woners eveneens groot overlast van het water. Besluiten we ons weekoverzicht met te vermelden dat woensdag te Utrecht is overleden Prof. Dr. Kernkamp, mi nister van overzeese gebieden. Minister Kernkamp heeft het sta tuut tot stand gebracht, waarbij Su riname en de Antillen zelfstandige staten werden. Hij bereikte de leeftijd van 56 jaar en maakte sinds 4 jaar deel uit van net kabinet. VOOR DE UITVERKOOP. De advertentiekolommen die voor ong, vrouwen, vooral in de uitver- kooptijd een attractie vormen, hou den sinds enkele dagen onze aandacht extra vast, omdat iedere winkelier probeert, met ten minste een reclame artikel de kooplust van het publiek te stimuleren. .Er zijn zelfs winkeliers, die ons met hun kortingen als het ware om de oren slaan. En.laten wij het maar eerlijk be nen; de vrouwen worden, de een wat meer, de ander wat minder toch door de uitverkoopkoorts aangegrepen. De koopjessensatie overvalt ons wij maken berekeningen wij be groten onze huishouding die week zo krap mogelijk en wij vergeten maar al te graag dat wij toch met onvoor ziene uitgaven rekening moeten hou den. Het gevolg daarvan is, dat wij m zon uitverkoop-week prompt aan ons huishoudgeld tekort komen. Wij lopen de winkels langs wij drommen voor de etalages en wij be kijken met argusoogen de geëtaleerde gafederen rrtet de bekende kaartjes vair zoveel voor zoveel. veMaagtSï "en ^^Se' ouSe*' prijs des te groter is onze belangstelling en ook al is het bedoelde artikel lang niet altijd dringend nodig, het wordt toch gekocht, omdat wij nu eenmaal zo'n koopje eenvoudig niet voorbij mógen laten gaan. Dikwijls is het artikel dan iets, dat Losse flodders Zaterdag had ik het er maar eens van genomen. Heerlijk gevist van 's morgens vier tot een uur of twaalf Na het eten werd ik wat slaperig. Toch op Zaterdagmiddag een dutje doen, nee dat doet man niet. Ik ba lanceerde nog een uurtje tussen ja en nee, en werd van al dat gedenk zo moe, dat het toch ja werd. Met een welbehaaglijk gevoel liet ik me in de spiralen zinken en dook in de neve len van een aangename bewusteloos heid. En toen begon het: een gegier, een gepiep gevolgd door een serie rate lende knalpot-explosies maakte me klaar wakker. „Idioot", mompelde ik halve gek! Ik draaide me om en pro beerde het nog eens. Maar het was mis want de ene motor na de andere stopte vlak bij ons huis en daverde direct daarna weer weg. Daar had men, vlak voor ons huis een controlepost neergezet. Van mijn kant honderd procent accoord' met het protest! Accoord gaan met de klok op het dorp dat is een andere kwestie. Als ik klok zeg, dan bedoel ik zo'n ding, dat toujourg loopt maar dit apparaat heeft tot nog toe meer stilgestaan dan gelopen. Het is me ook nog niet hele maal duidelijk, hoe het kan* dat ik zo op mijn wenken bediend ben. Dit ging te vlug. Maar och, wat hin dert het ook. Hoofdzaak is dat we een klok hebben en we hopen, dat hij het lopen gauw leert Zelfs een klok schijnt daar tijd voor nodig te hebben. Zo is het ook met het plan* voor de nieuwe vuilnisauto. Zoiets komt niet ineens, zoiets moet langzamerhand groeien net als de hoeveelheid vuilnis in uw oude teil, onder motto: De rij zende hoop. En ik ben al blij dat ik in wethouder Buitelaar een medestrij der gevonden heb voor invoer van 'n luxe vuilniswagen. Toen ons raadscollege het over een subsidie voor de Goveka had* schoot er even door mijn hoofd: Wat zou de doorsnee zijn van een' taart van vijftig guitten? Toch, geachte heer Huizer, heb ik diep respect voor u. U kunt de puntjes goed op de i te zetten. Al tijd maar zoete broodjes bakken gaat op de duur ook vervelen. Wat het chauvinisme betreft, daarin zijn we dan collega's. Ik breng mijn vacantie nl. door in Waddinxveen, en wel in de Trooststraat. Daar is het nog steeds Berg en Dal en na een regenbui zijn er honderden eilanden in een pracht van een merengebied! Sniper. wordt opgeborgen. Als de eerste vreugde over het koopje wat is ge luwd, geeft het ons vaak een gevoel van spijt, omdat wij voor datzelfde êökï toch iels (hadden kunnen aan schaffen dat meer nodig was. Zie, dit is een van.de gevaren waar wij aan bloot staan, als wij niet sterk genoeg zijn om aan de uitverkoop- armex koopwoede het hoofd te bieden. Misschien heeft u voor dit zo vrou- welijk festijn iets kunnen sparen* hoewel dit voor de meeste huisvrou wen tegenwoordig niet mee zal val len. Mocht u echter toch enig geld de uitverkoop zo druk* dat de ver koopsters- en de verkopers niet zo veel aandacht aan ieder geval afzon derlijk'kunnen besteden. Die mensen hebben het druk. Zij: zullen al heel gauw zeggen de goeden niet te ha gesproken dat iets u goed staat of goed past, als dit niet helemaal waar is. Maar ja er moeten meer klanten vlug worden geholpen. Zo overkwam het een onzer kennis sen, die in een uitverkoop een man tel paste en vond dat dit bij kraag en mouwen niet mooi zat, dat zij van de verkoper verbaasd ten antwoord kreeg: Mevrouw wat wilt u? iDe mantel zit keurig voor die prijs. De ze mantel is 25.goedkoper. Daar kan u toch niets voor verlangen? De verkoper meende wat hij zei, ofschoon de goede man de plank lelijk mis sloeg. Want al is een mantel nu T 25.— goedkoper, dan kan men toch beter zo'n mantel niet kopen. Wij zijn van mening dat een goede verkoper of verkoopster met smaak en ervaring hun klanten met hun adviezen kunnen terzijde staan. Sma ken verschillen evenwel en ate u iets niet mooi vindt koop het dan met omdat een verkoopster er „weg" van is. En nu stop ik omvanmiddag eens gezellig langs de etalages wan delen. Mijn huishoudgeld laat ik thuis. O ja, nog wat Geloof toch niet aan het oude spreekwoord: wat je ver haalt is lekker. Kijk eerst in eigen omgeving of de uitverkoop u iets buitengewoons heeft te bieden. Want velen hebben al eens heel ver weg een koopje gehaald, om kort daarna tot de ontdekking te komen dat het- over de hand hebben, laten wij u dan - - eens een goede raad geven: Overweeg zelfde artikel dicht bij huis nog goed- eeret wat u precies wüt kopen. Uw koper was- geld kunt u maar eenmaal uitgeven. Een uitverkoop kan u alleen voordeel brengen, als u datgene koopt wat u nodig heeftook al is zo'n artikel toevallig niet zo denderend in prijs gedaald. Goed opletten is tevens geboden. In de meeste zaken is het tijdens Huldzulverheld Hufdgexondhe ld fciVPul»tJej irardroyoo do» Curolpoedor Over puzzle-rit rijders en ophalen van huisvuil Toen de gemeenteraad dinsdagavond in openbare vergadering bijeenkwam, bleken verschillende raadsleden heel wat op te merken te hebben. Bij en kele punten vloeide het spraakwater rijkelijk en vooral het punt van het ophalen van huisvuil aan de Bode graverstraatweg bracht de tongen los. Nietemin, B. en W. zagen vrijwel al hun voorstellen aangenomen. De plaatselijke geneesheren J. W. H Helleman, E. M. L. Hemminga en P. van der Linde werden als artsen be last met do dood schouw Het voorstel van B en W tot het ver lenen van een subsidie aan de Goudse vee- en kaastentoonstelling werd geac cepteerd. De suggestie van de heer Hui zer om voor dit doel een prijs in Waddinxveen aan te kopen, ontlok te de opmerking van de voorzitter, burgemeester A. Warnaar Jz., dat men niet zo chauvinistisch moet zijn voor een dergelijk luttel bedrag van 50 een prijs in Waddinxveen te gaan ko pen en de keuze dient over te laten aan de tentoonstellingsrommissie. B en W dragen de middenstand een zeer goed hart toe, doch dit gaat te ver. Het voorstel van B en W om een een malige subsidie toe te kennen van 100,aan de stichting tot instand houding van de molenviergang in de Tweemanspolder te Zevenhuizen ont lokte mevr. van der Torren-Veendorp de opmerking dat zij in deze instand houding geen direct gemeentelijk be lang ziet. De heer Noorlander betwij felde of deze molens wel van zulk een historisch belang zijn dat hun instand houding daardoor gerechtvaardigd is. Met de stemmen van deze beide le den en die van de heer Kooijman te gen werd het voorstel aanvaard. De heer Huizer drukte bij die be handeling van 'het voorstel een twee de filmtoestel voor de scholen aan te schaffen, er zijn spijt over uit dat op de beide Hervormde scholen in deze gemeente geen gebruik van het film apparaat wordt gemaakt. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school B werd benoemd de heer T. J. de Vries te Groningen. De raad besloot aan de directie van Kempkes' meubelfabrieken een per ceel grond aan de Sniepweg te ver kopen ter grootte van 880 m2 ten wes ten van de pastorie voor f 10,per m2. Een uitgebreide bespreking ontstond over de voorstellen van B en W ter zake het ophalen van huisvuil. In de eerste plaats was er een voorstel om bet ophalen van huisvuil van de wo ningen aan de Bodegraverstraatweg voortaan te doen geschieden door ge bruikmaking van de diensten van de ophaaldienst te Reeuwijk, in verband met de excentrische ligging van dit deel der gemeente en de tijdnood waarin de eigen ophaaldienst is komen te verkeren. De grote toeneming van het aantal woningen en de steeds voortgaande uitbreiding van del ge meente brengen grote moeilijkheden met zich bij een goedgeordend tijdsche ma van de ophaaldienst Zonder de Bodegraverstraatweg kan deze ophaal dienst net sluitend gemaakt worden. Reeuwijk is bereid dit deel van de gemeente te verzorgen en vraagt daar voor een jaarlijks bedrag van f 3000 onder voorwaarde dat uniforme vuil nisemmers worden aangeschaft. Op het verplichte gebruik van deze emmers in de gebieden daartoe door de raad aangewezen had betrekking een wijziging van de algemene politie verordening alsmede een voorstel tot invoering van een huisvuilbelasting. Van de zijde van de financiële commissie zowel van de raadsleden kwamen bezwaren tegen de te hoge prijs van de gemeente Reeuwijk voor het tweemaal per week ophalen bij 82 woningen. Nadat de voorzitter enkele verdui delijkingen had gegeven bleken de be zwaren niet te zijn opgeheven. De voorzitter wees er op dat de Reeu- wijkse dienst dit deel der gemeente er eigenlijk niet 'bij kan hebben en bij het informele voor-overleg was geble ken dat die gemeente er aanvankelijk niets voor voelde om ook de Bodegra verstraatweg er bij te nemen. Aangezien de raad op dit ogenblik geen andere oplossing zag werd het voorstel van B en W aangenomen met de stemmen van de heren Huizer en Van Oosten tegen. De voorzitter deed daarbij de toezegging, dat de overeen- Het is weer best te merken in bus, tram of trein; wat rust na 'n jaartje werken, dat moet er ook eens zijn. In Bergen, Putten en Gieten daar is gelegenheid om fijn eens te genieten van de vacantietijd. Zo'n weekje eens te zwerven langs Gelre's boerenerven, of Drentse woestenij, of rond de Friese meren of waar ook, 't is een feit; je kunt fijn profiteren in de vacantietijd. Je bent eens heerlijk lui en Je voelt je vrij en blij; er komen wel eens buien, maar och, die neem j'er bij. Zet weg je zorgen even vergeet je moeite en strijd; geniet volop van 't leven, in de vacantietijd. Vacaiitie, welk een zegen voor ieder, groot en klein; 't zij zonneschijn of regen, men kan gelukkig zijn Want na een jaar van zwoegen met plichtsbesef en vlijt, komt ook weer het genoegen van de vacantietijd. Vacantie, welk een waarde kan die het mensdom biên. De machthebbers der aarde, ze moeten 't ook eens zien. komst tot wederopzeggens zal worden gesloten- Wethouder Buitelaar stelde vast dat deze discussies een stimulans te meer waren voor B en W om de plannen voor de aanschaffing van een nieuwe vuilnisauto ter hand te nemen. Het tarief voor de huisvuilbelasting werd als volgt gewijzigd: f 4 bij een belastbare huurwaarde van minder dan f 200, f 6 bij een huurwaarde van f 201 tot f 500, f 8 bij een huurwaarde van f 501 tot f 750 en f 10 bij een hogere huurwaarde. De belasting zal in twee termijnen worden ingevorderd. Hoewel deze belasting thans alleen nog voor de Bodegraverstraatweg wordt ingevoerd, zal bij wijziging van heL^oBhaa 1 svste emook, in df» jyvprive Mevr. van der Torren-Veendorp en Noorlander gaven de voorkeur aan een uniform tarief voor alle woningen, doch konden zich uiteindelijk ook met het vootstel verenigen. Besloten werd tot verbrjeding van de Esdoornlaan en tot het aanleggen van een voetpad op de Jan Dorrekens- kade tussen de Puttelaan en Esdoorn laan, met twee afritten. De heer Van Egdom vroeg zich af of de verbreding van de Esdoornlaan wel nodig is. De voorzitter wees er op, dat het in de eerste plaats nodig is voor het hoofd riool van de rioleringsinstallatie af naar de Kerkweg, zodat terstond de Bomenwijk daarop aangesloten^ kan worden. Nu dit moet gebeuren had den B en W meteen de verbreding van de Esdoornlaan, overeenkomstig de geldende plannen ter hand willen ne men. Dit is uit verkeers- en stede- bouwkundig oogpunt zeker noodzake lijk. B en W zullen overwegen het deel tussen de beide opritten van de Jan Dorrekenskade gesloten te verklaren voor rijwielverkeer. Naar aanleiding van een vraag deel de de voorzitter nog mede, dat er plan nen in voorbereiding zijn voor verbe tering en ver groting van het gymna stieklokaal hij de openbare lagere school B. De voorzitter zag weinig mogelijk heden iets te doen tegen het onver antwoordelijk rijden door deelnemers van puzzleritten in de dichtbebouwde en kinderrijke woonwijken, zoals de Bomenwijk. De heer Van Oosten beklaagde zich hierover. De voorzitter zegde toe zich hierover te zullen wenden tot de mi- Het goede genieten is toch wel de meest aantrekkelijke mogelijkheid die de mens geboden wordt. In een tijd van voorspoed en welvaart is er zo veel goeds en valt er zoveel te ge nieten zodat welhaast iedereen zich gelukkig voelt. Brood en spelen (ge nieten) wat moet de mens nog méér! Toch kunnen we ons moeilijk aan de indruk onttrekken dat de hoog ge roemde welvaart niet in staat is wer kelijke levensgenieting aan het gros van de mensen te schenken. Daarboven zijn er nog tal van hoogst belangrijke levenswaarden, die niet in getallen, geld of goederen zijn uit te drukken, derhalve belemmeren zij de mens in z'n ware of vermeende levensgenieting. Genieten is een zuiver suibjectieve aangelegenheid, het is van zuiver persoonlijke aard daarom is het schier onmogelijk er bepaalde normen voor te geven. Zo zien we, dat de ene mens ge niet als hij een lange dag aan de sloot kant naar het vistuigje zit te turen. Wat een vreugde als een dom visje in het deeg (en de haak) wil bijten, de gevangen buit is geen stuiver waard; maar ja het is de vreugde van het vangen die 't em doet. De an dere acht het een groot geluk met een bromfiets, motor of auto langs de weg te jakkeren. De genieting is in beide gevallen recht tegenover gesteld. Oneindig zijn de voorbefeldien die: genoemd kunnen worden. Naar ge lang de instelling van de mens is ge niet de een van beschaafde, antieke kunst, terwijl de ander z'n hart ver pand heeft aan het geitingel-tangel van de moderne kunst. Alles loopt ten slotte uit in de re latieve betrekkelijkheid van alle ge nieting. Zo zal de mens van ware we tenschap ten volle genieten in de vruchten van zijn onderzoekingswerk evenzo zal de man, die arbeid als een mooi levensideaaal ziet. vooral genie ten van de prestaties, die hij verricht. Onze tijd is min of meer overladen

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1