Weekblad voor Waddinxveen NIEUWS uit öftze ZUIITSERS POLSHORLOGE JAC. SATON Predikbeurten Burgerlijke stand Sport Ut 't U&d. Nog geen zomer No. 578 20 juli 1956 12e"jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telei. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. GEVAREN OP DE WEG. De politie houdt tegenwoordig een zeer strenge controle op de autobus sen. Dat niet alleen aan deze vervoer middelen iets ontbreekt, bleek in de afgelopen week, toen de rijkspolitie al hier genoodzaakt was een luxe auto met aanhangwagen op de rijksweg uit het verkeer te nemen. Er werden niet minder dan tien gebreken geconsta teerd. Proces-verbaal en inbeslagneming was het resultaat. STRAATPREDIKING. Zaterdagavond a.s. zal in het Sniep- kwartier nabij de muziektent weer straatprediking gehouden worden, uit gaande van de Geref. evangelisatie commissie. LEERLINGEN OP EXCURSIE. Een 15-tal meubelmakers, leerlingen van het 2e leerjaar der technische school te Gouda bracht woensdag j.L onder leiding van hun leraar de heer P. Verboom, een bezoek aan N.V. Kempkes' meubelfabrieken, fa Mulder, N.V. Modderkolk Dijs en de N.V: van Berkesteijn. De bedoeling van deze bezoeken is de leerlingen in aanraking te brengen met de praktijk en hun enig inzicht te geven in de gang van zaken bij het groot-bedrijf. GESLAAGDEN. Op de RHBS te Gouda zijn bevor derd naar klasse II; Joop Kwaak Hu- go Helleman, en Martien Kempkes. Naar klasse Hl: Marrie Verheul, René Belvroy, Willy Elshof, Elbert Jenné. Naar klasse IV: Jelle Hemminga, Arie Kempkes, Annemiek Kranevfeld Klaas Sekeris. Naar klasse V: Leen van Dam, Hans Rraneveld. Op de R.K. HBS te Gouda zijn be vorderd naar klasse II: André van den Dool Jan Heemskerk, naar klasse III; Jan van Steijn, naar klasse IV: Ton- ny van Steijn. Tot de eerste klas werden toegela ten: Jan Gerts, Bennie van der Pouw en Jeannie van der Kooren. Op de gemeentelijke middelbare handelsavondschool te Gouda naar |j klas 2 overgegaan: Chris Vermey en Greet Verwoerd. Voor het mulo-diploma slaagden: Gera Jager, Henny Langendam Tonny Treffers, Henny de Pater, Wout Bos man Ina Möhle,' Wim Piets, Piëta Postma, Leni van Eijk, Piet Burger, Jaap de Goey en G. Brand. De 4 eerstgenoemden behaalden te vens het middenstandsdiploma. De heer J. F. M. Doeleman, onder wijzer aan de R.K. school alhier, slaag de te Groningen voor het examen handenarbeid. OOSTPOLDER IN SCIIIELAND. De stemgerechtigde ingelanden van de Oostpolder in Schieland vergaderde te Gouda onder voorzitterschap van de heer J. Rehorst. De rekening 1955 sloot met een eind cijfer van f 16.38ben een batig sal do van rond f 300,De bemaüngs- kosten beliepen ongeveer f 3700,De begroting voor 1956 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 15.124, Het was echter nodig de omslag te verhogen van f 18.50 op f 20.per ha. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. Vermeij. BENOEMING. Tot onderwijzer aan de lagere school der Geref. gemeente te Lisse is be noemd de heer M. J. Roeleveld, on derwijzer aan de Ned. Herv. school aan de Onderweg. ZUIGELINGENBUREAU. Het zuigelingenbjireau van het Groe ne Kruis zal in de vervolge op dins dagmiddag om half drie uur aanvan gen. TIJDELIJKE BENOEMING. In verband met het verzoek van zuster Huizer zal voorlopig voor een maand als wijkverpleegster bij het Groene Kruis fungeren zuster J. J. Schut uit Oegstgeest. te nemen aan het internationaal mu ziekfestival in Llangcollen. Een deelneemster schrijft hierover een enthousiaste brief waarin zij me dedeelt, dat op het concert-terrein, de eerste dag 52000 mensen aanwezig wa ren. Een volksdansgroep uit Vorden boekte daar veel succes. Zaterdag jl. traden 29 zangkoren op, waarbij In- ter Nos op de 11e plaats kwam met 163 punten en een eervolle vermelding. Een leerling van de heer Booda uit Haarlem, verkreeg een eerste prijs in de pianocompetitie, 's Avonds werd weer voor 40.000 toeschouwers gezon gen. Zondagmorgen waren de leden te gast bij het Colwyn Girls Chor, dat verleden jaar in Waddinxveen te gast geweest is. Het verdere van de week werd gevuld met bezoek aan kastelen, kathedraals en een elektriciteitsfa briek. Het concert van Internos werd Za terdag door de BBC uitgezonden en tevens op het televisie-scherm opge nomen. Hedenavond hopen de deelnemers weer naar onze gemeente terug te ke- VAKANTIE KRUIDENIERS. Van kruidenierszijde wordt ons me degedeeld dat zij dit seizoen één week niet horen en bezorgen wegens va kantie. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de raambiljetten bij de kruideniers. GESLAAGD. Geslaagd voor het diploma Goudse Huishoudschool: A. Boere en C. San ders en voor het diploma assistente C. Hoogendoom. r1 Is uw zoon of dochter geslaagd Verras hem of haar dan met een nuttig, zeer per. soonlflk cadeauEen prachtig accuraat HERENHORLOGE, 15 st. Anker, Shockproof Waterproof, f 43,50 DOUBLÉ DAMESHORLOGE 10 st. Cylinder f 34,50 De zaak m. d. buitenklok BEGRAFENIS SLACHTOFFER. Dinsdagmiddag had onder buiten gewoon grote belangstelling de begra fenis plaats, van de bij een verkeers ongeluk omgekomen 19-jarige J. van Nielen. Door ds J. Snoey werd aan de groeve woorden van troost tot de fa milie gesproken, maar tevens ook ge wezen op de vergankelijkheid van het leven. Hij richtte ernstige woorden van waarschuwing tot allen, die op het kerkhof aanwezig waren. De heer J. van Nielen dankte voor de ondervonden 'belangstelling en blijken van medeleven. INTER NOS NAAR ENGELAND. Een zestal leden van het koor „In- ter Nos", alhier, is onder leiding van de heer Booda naar Engeland getogen, om met het Haarlems Inter Nos deel Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds J. van der Haar. Nam. 6.30 uur De heer D. D. Konings, Putten. Hervormd Wfjkgebouw. Vjn. 9.30 uur De heer D. D. Konings, Putten. Nam. 6.30 uur Ds G. Alers, Rotterdam Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 6.30 uur Ds J. Snoey. N.H. Ver. ,Wet en Evangelie". V.m. 9 30 uur Ds K. J. H. Burghy, Den Haag. Chr. Afgesch Gemeente. V.m. 10 en nam.' 5 uur Leesdienst Donderdag 26 juli nam. 7 uur Ds. G. van de Breevaart, H.I. Amb. Rem. Geref. Gemeente. Geen dienst. De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door Dr P. van der. Linde. Aangiften van 12 tot 18 juli 1956. Geboren: Huibertje, d. v. P. Drost en H. Snoek, Wilhlminakade 94; Maria Anna Geertruida, d. v. G. T. Janmaht en A. M. Hinke, St. Victor- straat 20; Mees Johannes, z. v. G. Huizer en A. Stolker, Zuidkade 11; Martinus Simon Gerardus Jozef, z. v. C. M. Moons en J. C. van Tol, Brug weg 26; Willem, z. v. B. van Wichem en P. C. Graafland, Acaciastraat 18; Ondertrouwd: A. C. Jongenelen en N. van Noort; Gehuwd: C. C. van der Bijl en G. Vermeulen; W. Schippers en J. M. Goedhart; S. Schrooder en A. E. Jan maat. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: portemonnaie; bruine riem; autoband; blauwe kindercape; bruine zeildoeken tas; Verloren: zwarte regenjas; portemon naie; bril; rechter bruine herensch.; crème portemonnaie inh. f 2.50 en Engelse hoofddoek. Men verzoekt ons opname van het volgende: Op 19 juli zullen 50 afgevaardigden van de gemeente Zevenhuizen van de Jehova's getuigen een reis gaan ma ken naar Nijmegen om aldaar een vierdaags congres bij te wonent zo deelde de gemeente-opziener, de heer N. Zweere, alhier, mede. Er wordt verwacht dat er gedurende deze da gen 19 tot en met 22 juli ongeveer 4000 bezoekers aanwezig zullen zijn. De heer N. Zweere beschreef dit congres als één van meer dan 100 soortgelijke vergaderingen die onge veer tegelijkertijd over de gehele we reld worden gehouden. Al deze ver gaderingen zullen hetzelfde program ma hebben. Sinds 1919 staan Jehova's Getui gen bekend voor het houden van congressen op nationale en internatio nale schaal. Hun snelle groei van de laatste tijd danken zij vooral aan dit soort van congressen. Verleden jaar werden tijdens de serie van 13 inter nationale bijeenkomsten in Noord- Amerika en Europa 13.016 bedienaren van het evangelie aan him rijen toe gevoegd. .,Het doel van deze congressen", zo zeide hij, „is de aanwezigen geestelijk op te bouwen. Dit jaar zal er voor namelijk onderricht worden gegeven hoe de afgevaardigden onderling in vrede kunnen samenwerken en tevens zullen hun richtlijnen worden gege ven hoe zij met allen in harmonie kun nen zijn'. Vandaar dat de speciale openbare lezing op de zondag van de ze vergadering, getiteld is „Waarom er in onze tijd duurzame vrede zal komen!" V. EN A.V. WADDINXVEEN. A.s. zaterdag speelt Waddinxveen voor de bekercompetitie op het ter rein aan het Noordeinde tegen Haast recht, aanvang 6.30 uur. Het belooft een spannende wedstrijd te worden. Wij houden het op een draw. BAZAR „WADDINXVEEN". De voetbalvereniging „Waddinx veen" organiseert binnenkort een ba zar. waarvan. Je onhrenffst bestemd is voor versteviging van de kas. Deze bazar wordt over 4 avonden verdeeld. GZC DE GOUWE. De Gouwe heeft nog één punt no dig om de kampioensvlag te hijsen. In een fraaie sportieve wedstrijd is het de Gouwe gelukt om LZC met 7-1 te verslaan. Deze wedstrijd werd met spanning tegemoet gezien. Al direct namen de Gouwe-spelers het initiatief, zette het Leiden-doel onder druk en na mooi samenspel ge lukte het de Gouwe voorwaardsen om de score te openen. 1-0. Steeds kwamen de Gouwespelers voor het Leidse doel en met de regel maat van een klok voerden zij de stand op tot 7-0. Dit was de Leidenaars toch te veel en na een mooi combi neren wisten zij de eer te redden 7-1. Wanneer a.s. Zaterdagavond de Gouwe tegen BZC uit Bergambacht gelijk speelt zijn zij kampioen. Met programma voor Zaterdag avond is aanvang 7 uur: GouweBoskoop meisjes; Gouwe II—LZC H heren; Gouwe IBZC I heren Dinsdag 7.30 uur; Gouwe 3GZC 6 heren; GouweOZV jongens; Gouwe IOZV dames. Donderdagavond gaat het eerste ze vental op bezoek bij Vitesse in Den Haag. Wanneer a.s. dinsdag de dames OZV verslaan zijn ook de Gouwe-dames kampioen van haar afdeling. BE FAIR. Het eerste elftal van Be Fair speel de zaterdag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Gouderak I en ver loor eervol met 3-0. Ook de A-junio ren moesten het hoofd buigen en ver loren van Gouderak A met 4-3. Het programma voor zaterdag vermeit de volgende wedstrijden Be Fair 3 gaat om 4.30 uur op bezoek bij Gouderak 3, evenals het tweede elftal dat om. 7 uur vriendschappelijk speelt tegen Gouderak n. De vertrektijd van het derde elftal is vastgesteld op 3.30 uur en van het tweede om 6 uur. ABe Spelende leden worden ver zocht het toegezonden vragenformulier ingevuld en ondertekend in te leve ren op Eikenlaan 68. Zij die de komende competitie voor het eerst in onze elftallen uitkomen, worden verzocht 2 pasfoto's te laten maken, en deze in te leveren op Juli- anastraat 15. Ook de Junioren die 12 jaar zijn geworden, moeten deze foto's inleve ren. In verband met de aanstaande trek king van onze grote verloting moet verrekening plaats vinden van de uit gegeven lotenboekjes. Zij die nog over een of meerdere lotenboekjes beschikken worden ver zocht deze uiterlijk tot dinsdag 31 Juli a.s. in te leveren bij de Secr. Zoals U allen gemerkt zult hebben, wordt ons terrein grondig opgeknapt. Dit vergt veel tijd en veelhulp. Zij die 1 of 2 avonden per week over hebben, kunnen deze nuttig be steden door te helpen ons veld op te verbeteren. Het is in Uw aller belang. Werkt m(edei aan de opbouw Van onze vereniging. Ten slotte 'wensen wij alle leden,, donateurs en supporters een prettige vakantie. Het bestuur. Zonnebrandolie Zonnebrillen Verbanddozen Reistabletten Het beste slaagt U hiervoor bij DROGISTERIJ A.van der HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 Willen wij ons strikt bepalen door alleen de maanden juni, juli en au gustus tot de zomer te rekenen, dan komen wij tot de onaangename ontdekking dat wij maandag reeds aan de twieede helft zijn begonnen. Gelukkig komen er ook zo af en toe zomerse septembermaanden voor zo dat wij nog geen reden hebben de toekomst somber tegemoet te zien. Zlefs een ouderwetse hittegolf is niet onmogelijk. Wat er nog komt is echter afwach ten, maar hetgeen wij tot dusver heb ben gehad, neendat lijkt niet op de zomer. Wanneer wij nu ook de meimaand er bij slepen die soms ook al met warmtegolven uit zijn slof schiet, dan was 28 mei de eerste zo merse dag. Te De Bilt, wij bepalen ons zoveel mogelijk tot het centrum van het land, werd toen 28° C waar genomen. De maand juni deed als zomer maand dit jaar helemaal niet mee en maakt er dus ook geen recht op be sproken te worden. Dit is ook niet erg want een zomerse dag kwam er niet in voor. kwik te De Bilt" opnieuw de"^25° C al was het dan met de hakken over de sloot, terwijl maandag de derde zomerse dag werd waargenomen. Nor maal gesproken hebben wij tot half juli recht op (in De Bilt) twaalf zo merse dagen. De temperatuur ligt ge middeld nog veel te laag, het aantal uren zonneschijn is veel te klein. Kortom de eerste helft van deze zo mer is, van welke kant men het ook bekijkt, in twee woorden „geen suc ces". Vijf slachtoffers Boze tongen beweren al dat de zo mer dit jaar op een maandagmiddag is gevallen (jl. maandag toen in Z. Limburg en op het vliegveld Soes- terberg een tropische dag van 30° C werd waargenomen). De tot nu toe warmste dag van deze zomer, maandag 9 juli, had een tra gische bijzonderheid. Het actieve on weersfront dat ons land in de namid dag passeerde en vooral in het mid den en zuiden van ons land zwaar weer bracht (Eindhoven 27 mm re gen) eiste vijf slachtoffers. Dit is voor één onweersdag een bijzonder groot aantal als wij bedenken dat het na de oorlog op één dag niet meer is voor gekomen dat er meer dan drie per sonen dodelijk door de bliksem wer den getroffen. Of er bij een of meer van deze per sonen ook onvoorzichtigheid in het spel is geweest kunnen en durven wij niet beweren, maar moge het nog eens een waarschuwing zijn bij een nade rend onweer niet te lang te wachten met het zoeken van een veilige schuil plaats. Bedenk dat men ergens onder dak al veel veiliger is dan in open lucht, waar ook deze vijf personen zijn getroffen. Warmste periode De gemiddeld warmste periode van de zomer staat nu voor de deur. Dit betekent niejt d)at wij de komende week of veertiendagen warm zomer weer voorspellen, maar het tempera- tuurgemiddelde over een groot aantal jaren laat zien dat zo ongeveer 15 en 25 juli de warmste periode van de hele zomer voorkomt. Mede voor de vele duizenden va kantiegangers hopen wij dat dit jaar in de komende veertien dagen het be wijs wordt geleverd. MEDISCHE BRIEVEN OVER SLECHT ETENDE KINDEREN Dit artikel is niet alleen bestemd voor de ouders van kinderen die be horen tot de zg. kieskouwers, maar ook voor grootouders, tantes, buren, kortom voor ieder, die wel eens met kinderen te maken heeft. In onze» streken, in de tegenwoordige tijd, komt het probleem van slecht etende kinderen zeer veel voor. Wat is hier van de oorzaak en wat kunnen we doen om dit euvel te bestrijden, of liever nog te voorkomen? Dat het een zaak is, die onze aan dacht verdient zal ieder beamen, die van nabij of veraf de narigheid heeft meegemaakt, welke een kind zonder eetlust kan veroorzaken. De regel maat van het gezinsleven wordt ver stoord. de moeder wordt nerveus en prikkelbaar en eventuele andere kin deren, die vinden dat zij te weinig aandacht krijgen gaan ook kuren ver tonen. Een normale gezonde baby, heeft altijd een goede eetlust. Er zijn wel eens dingen,, die niet in de smaak val len, maar de meeste gerechten wor den doorgaans met vreugde begroet en met smaak verorberd. Toch kan zo'n gezonde, mollige baby, na een of twee jaar veranderen in een mager mieze rig kleutertje, dat geen honger meer kent. Voor allerlei dingen, die hij als éénjarige heerlijk vond kan de kleu ter zijn neus optrekken; aan de maal tijden lijkt geen einde te komen en smakelijk eten zien we hem nooit meer. We willen hier de gevallen, waar een lichamelijke kwaal de oor zaak van de slechte eetlust is,, nu bui ten beschouwing laten. Ieder zal be grijpen dat een kind met koorts, e- venals een volwassene, in de meeste gevallen alleen maar behoefte aan drinken heeft Of dat een kind dat aan een aandoening van de spijsver teringsorganen lijdt, ook al gaat deze niet met koorts gepaard, helemaal geen trek in eten heeft. Zo zijn er natuurlijk talloze voorbeelden te ge ven. Maar hier gaat het er om duide lijk te maken hoe het komt, dat een overigens geheel normaal kind zo ver schrikkelijk met de maaltijden khn tobben. Dit is het verhaal van Petertje. Hij heeft twee grotere, gezonde zusjes, die nooit met het eten hebben ge zeurd. Ook Peter dronk en at met smaak, tot hij veertien maanden was. Zijn moeder weet nog, dat hij toen geleidelijk aan minder ging eten eerst was dit niet zo opgevallen en was hij wel zo af te leiden,, dat zijn bordje toch leeg kwam maar nu hij ruim twee jaar is, is het hopeloos. Moeder vertelt dat hij nog minder eet dan zijn broertje, dat nog één jaar moet worden. Dat het iedere keer weer tobben en huilen is, dat Peter- niet leeg heeft en dat zij zich geen raad meer weet. Zoals het met Peter gegaan is, gaat het vaak. De zuigeling schijnt vooral zo omstreeks de leeftijd van acht maanden, een onstilbare honger te hebben. Alles wat op een lepel wordt aangevoerd, doet hem zijn mondje openen, als een jong vogel tje. In de regel neemt deze geweldige eetlust wat af als het kind één jaar geworden is; dan krijgt het belanstel- ling voor wat er op de lepel ligt. In de wereld van volwassenen ken nen we magere en dikke mensen. Bij beide categorieën vinden we zg. gro te eters en mensen, die het wat rus tiger aan doen. Er is geen enkel re den tot ongerustheid, zolang ze niet extreem dik of werkelijk .broodmager worden. Hetzelfde geldt voor de we reld der kinderen. Er zijn kinderen die bestemd zijn dikker te zijn dan de middelmaat op school zullen zij later misschien „bul" worden ge noemd. Er zijn véél mogere kinderen. Zij krijgen geen bijnaam zoals de bulletj es omdat een mager kind niet zo opvalt als een dikkertje! Is dit al een kleine troost voor de ongeruste familie? U zult dit misschien wel al lemaal goed en wel vinden, maar bij U zelf de conclusie trekken, dat U toch weinig zin hebt Uw kind brood mager te laten worden. Dan heeft het immers niets meer om bij te zetten, als het eens ziek mocht worden? Nu wordt de waarde van een vetlaag meestal sterk overdreven, maar het is inderdaad niet gewenst een kind al te mager te laten worden. Maar als het geregeld in gewicht bijkomt en voldoende voor rin leeftijd groeit, is er immers geen enkele reden tot onge rustheid? Vrijwel iedereen is tegen woordig in de gelegenheid een en an der op een consultatiebureau te laten controleren. Toch willen veel moeders meer dan dit voldoende. Zij wel, maar hun kind niet! En hierin schuilt in 90% van de gevallen de oorzaak van de eet-mi- sère. Toen Peters eetlust afnam, is moeder hem het eten met een zoet lijntje gaan opdringen. Hij kreeg hier door meer binnen dan zijn maagje vroeg, wat een enigszins vol gevoel tot gevolg had. Hij bemerkte al gauw dat dit onprettige, volle gevoel door het eten veroorzaakt werd, waardoor zijn animo voor het eten veel minder werd. De rest kimt U wel bedenken. Moeder werd boost het kind wilde toen helemaal niet meer. Moeder gaf, het idee, dat hij toch wat moest heb ben, dan tussen de maaltijden door maar een kopje chocolademelk en wat biscuitjes. Oma vond hem zo mager en stopte hem eens een reepje choco la toe (want dat vond het lieve kind tenminste lekker) en bij de buur vrouw at hij een banaan. Peter kwam met een volle maag aan tafel en moe der kwam tenslotte, ten einde raad bij de dokter. Hoe het verder ging met Peter en zijn moeder, zullen we in een volgend artikel zien. Arts.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 5