Weekblad voor Waddinxveen Hlbedcc de Vrouw De Spiegel van de week 91i|nramp AUGUSTUS 1940 Afwerkers leerlingen Afwerkerij leerlingen Mach. houtbew. No. 582 17>ugustus 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen. telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kvvirtaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, famiiieadvertenties 7 ct per m.m. I Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Wie voorheen het oude station van Eindhoven verliet, werd in de tunnel met grote letters „Goede Reis" ge wenst; wie Eindhoven door dezelfde tunnel binnenkwam werd „Welkom" toegeroepen. Die tijd is voorbij. Een si- garenfirma vond deze welkom- en goede-reisborden een prachtige plaats voor haar reklame en nu is, met de sombere tunnel het lang niet mooie, oude station verdwenen. De spoorbaan is reeds geruime tijd. geleden omhoog gebracht en na de fraaie tunnels, die de eertijds zo be ruchte spoorwegovergang van Woen- sel deden verdwijnen, verrees - bij stukken en beetjes het fraaie nieuwe station, dat eind vorige week dan offi cieel in gebruik is genomen. Een fraaie verbetering, tot en met. Men mag dan al eens mopperen dat het reizen te genwoordig niet bepaald voordelig is, een feit is dat de Nederlandse Spoor wegen na de oorlog niet alleen het be drijf geducht verbeterden maar ook tal van mooie nieuwe stations deed bou wen. I É;f Wat de bouw van woningen aangaat het Centraal Bureau voor de Statistiek kon met verheugende cijfers komen. In juni van dit jaar kwamen 6258 nieuwe woningen gereed, zodat in het eerste half jaar van 1956 28.405 wonin gen werden voltooid. Dat is meer dan in enige junimaand sedert de bevrij ding. Andere rekords zijn, dat eind juni 87.664 woningen in uitvoering wa ren en dat tezelfder tijd met de bouw van 9406 woningen was begonnen. Heel wat minder gunstige berichten bereikten ons over de schade, die boe ren en tuinders iin deze natte zomer hebben geleden. De vakantiegangers in eigen land - die zijn er ook nog - heb ben met eigen ogen kunnen aanschou wen, hoe slecht in -verscheidene gebie den tengevolge van de wateroverlast de oogst ervoor stond. Er zijn streken waar van een ramp kan worden ge sproken, zo in de omgeving van Venlo waar tuinders zijn, die voor hun ver regende produkten tot nu toe nog geen 500 gulden hebben ontvangen. Dit verzekerde de heer Canters, onder voorzitter van de Venlose veiling. Wij berichtten reeds, dat een andere deskundige bij uitnemendheid, de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Land bouwschap de getroffen streken be zocht. Het Landbouwschap, dat 22 au gustus zich in een bestuursvergadering over de toestand zal beraden, over weegt, de minister hulpmaatregelen voor te stellen. Of er een landelijke schade-enquette zal worden gehouden dan wel of er door bepaalde heffing een fonds zal worden gevormd, waar door men zich tegen dergelijke onvoor ziene rampen kan verzekeren, zal dan ongetwijfeld nader worden bekeken. Ten aanzien van de rampverhouding Nederland Indonesië zijn nu officiële berichten afgekomen. Dat er in deze verhoudingen wel heel zonderlinge opvattingen bestaan weten we zo langzamerhand wel. In de pers verschenen vorige week be richten dat de Indonesische regering haar schulden aan Nederland had ge annuleerd. Men vond het in Djakarta blijkbaar niet de moeite om onze re gering daarvan officieel op de hoogte te brengen en onze zaakgelastigde te Djakarta de heer H. Hagenaar werd doodbedaard verwezen naar bedoelde berichten. Men behoeft waarlijk geen politikus te zijn om in te zien dat een dergelijke houding in strijd is met de eerste beginselen van diplomatiek fat soen. Onze regering gaf de heer Hage naar dan ook opdracht te protesteren tegen de schending van de overeen komst waarbij door Indonesië vrijwil lig een gedeelte van de overheids schuld van het voormalige Nederlands Indië werden aanvaard. In de krachtig gestelde protest-nota doet onze regering een beroep op In- dat deze schulden een gevolg waren van de politiële acties, tegen Indonesië gevoerd welke mededeling onmid dellijk werd weerlegd, omdat deze schulden, twee miljard gulden^ reeds werden kwijtgescholden. Het ziet er naar uit, dat dit weer eens een duur lesje voor ons zal worden - een lesje van meer dan 661 miljoen, tenzij er hogere, internationale instanties zijn, die Indonesië tot het inzicht zullen brengen, dat het toch maar verstandi ger is om die schulden te erkennen. Wonderlijk zij het genoemd, dat het Internationale Monetaire Fonds aan Indonesië kort voor het sehuld-annu- lerings-lbesluit een bedrag van 55.000.000 had geleend. Als het fonds dat had geweten Ja, als men alles tevoren wist. Dan zou dat vreselijke verkeersongeval nabij Ulm in Duitsland ook voorko men zijn. Een touringcar uit Zwijn- drecht werd daar geramd door een slingerende aanhangwagen van een vrachtauto, met gevolg dat de bus open scheurde en er van de 42 pas sagiers 7 op slag gedood werden en ongeveer 20 zwaar gewond. Losse flodders ZOMERRECEPTEN Wij zitten volop in het tomatensei- zoen en daar iedere huisvrouw gaarne deze mooie, rode vrucht in soepen, slaatjes en andere gerechten verwerkt laten wij in de eerste plaats een re cept van zo'n heerlijke midzomer-sei zoen-schotel volgen. Hier komt dan een recept van: Gestoofde komkommer met tomaten De meeste huisvrouwen gebruiken de komkommer slechts aan plakjes ge sneden met citroen of azijn aange maakt als bijgerecht. De komkommer is echter ook nog op verschillende an dere manieren te gebruiken. Een in het buitenland veel gegeten, doch bij ons weinig bekend gerecht is de ge stoofde komkommer met tomaten. Hiervoor zijn nodig een of twee kom kommers, 1 kilo tomaten, wat peter selie of dragon, wat meel, zout en pe per. De komkommer wordt geschild en in plakken gesneden van ongeveer 4 cm Deze stukken weer in vieren gedeeld en in zeer weinig water gekookt. Zijn de komkommers gaar, dan wor den zij met wat meel gebonden. Roer er het zout, de peper en de in plakken gesneden tomaten door. Strooi er vlak voor het opdoen de gehakte peterselie over. Sla van tomaten 1 kg. tomaten, 1 klein uitje, wat pe terselie, zout peper en slasaus. Leg de tomaten even in warm water. Ont doe ze van het velletje en het kroontje en snijd ze in niet te dikke plakken. De plakken worden op een niet te diepe schaal gelegd en met het fijn gesnipperde uitje, peper, zout en de slasaus gemengd. De sla bestrooien met de fijn gehak te peterselie. Deze sla kan bij de boterham, doch ook bij een warme maaltijd worden gegeven. In de tijd dat er volop tomaten zijn te krijgen, zullen er huisvrouwen zijn die graag zelf tomatensap willen in maken. Hier volgt een zeer eenvoudig re cept voor; Tomatensap Kook de in plakken gesneden to maten gaar en zeef ze. Doe het dikke sap zo heet mogelijk over in gezwavelde wijn- of andere flessen. De flessen worden goed schoonge maakt. Als ze erg vuil zijn eerst met een beetje koffie dik dat in een fles wordt omgeschud. Daarna worden ze in heet soda-water omgespoeld en goed nagespoeld met schoon water (warm) Na even uitlekken op een scho ne doek, wordt de fles gezwaveld door er een brandend zwavellint in te han gen. De damp, die hiervan ontstaat, slaat neer onder in de fles. Er drup pelt nu en dan wat zwavel af, doch dit verhardt en kan geen kwaad. Als het lint uitgaat, kan het best even worden aangestoken aan een brandende kaars. Ook verdient het aan beveling, steeds een bakje water bij de ree nog heet is. Lauwe puree bederft spoedig. Gaat alles heet in de flessen, dan worden deze) onmiddellijk, dus stuk voor stuk, gesloten en gelakt; de kans op bederf is dan zeer gering. Na het vullen worden de kurken ingedrukt, bijgesneden, en de flessen in vloeibare lak gedompeld. Vindt men het keren van de hete flessen te lastig dan kan de lak of eventueel kaarsvet ook boven op de kurk worden gedruppeld als de rand tussen de flessenhals en kurk herme tisch is gesloten. Ten slotte nog een tip: Snijd de to maten met een tomaten-zaagje. Men krijgt dan zonder beschadiging mooie plakken. Kent u de handige ontkro- ners al? Met dit instrumentje kan heel gemakkelijk het kroontje van de to maat worden verwijderd. Sniper is nog steeds met vakantie, erg mooi weer heeft hij niet, maar dat is niets bijzonders want wij heb ben het ook niet. Nu de vakanties voorbij zijn, gaan wij allen weer sparen voor de vol gende vakantie. Over sparen gespro ken, in onze gemeente zijn een aantal winkeliers, welke bij besteding van een bepaald bedrag een Hoboca-kilo- meter-reis-bon geven. Dit is een leu ke manier om je vakantiereis bij el kaar te sparen. Nu zijn er ook veel mensen die deze bonnen ontvangen en er eigenlijk geen raad mee weten en ze mogelijk weggooien. Nu zou ik aan deze mensen willen vragen gooi Uw bonnen niet weg, maar geef ze aan iemand mee die deze boiïnen wil ver zamelen en de verkregen kilometers gebruikt om de kinderen welke naar de Gezondheidskolonies gezonden worden, op advies van de schoolarts, een gratis reis te geven. Wie belast zich hiermede? Wij zien ze weer vliegen. Dat is al meer gebeurd in onze ge meente. Ik bedoel natuurlijk wij gaan weer vliegeren. Evenals mijn voorganger Kris-Kras, zal ik ook van de partij zijn. Hoe ik er uit zal zien dat moet U maar afwachten. Maar herkennen kimt U mij. Ook zal ik traditiegetrouw een prijs beschikbaar stellen, waarvoor weet ik nog niet, maar er komt er een. Wanneer „Klaas" even bij mij langs wil komen, mijn brievenbus staat ook. open, hoor! Loco-Sniper Is dit niet iets voor de zieken fondsboden. Red. Kijk van een torentrans, nauw honderd meter hoog naar het verkeer omlaag met ongewapend oog wat zijn de dingen klein van uw .yerheven punt; 't staat vast dat gij op straat geen mens herkennen kunt. Maar tienmaal dieper dan het gat waarin gij staart is de beruchte mijn die zoveel zorgen baart. Het menselijk vernuft waarmee de wereld praalt, heeft in een kolenmijn weer jammerlijk gefaald. Misschien een kleine fout veroorzaakte het leed dat nu zo velen treft en ieder huiv'ren deed. De vis wordt duur betaald heeft Heijermans gezegd en op de steenkool wordt de nadruk nu gelegd Het is afschuwelijk dat twijfel moet bestaan of voor de veiligheid wel alles werd gedaan. Bescherming van de mens zo dikwjjls in 't geding had zij de aandacht hier of was zij te gering? (Graficus) Scheepers Veilig Verkeer Oranje-manifestatie rond drie verjaardagen band te houden, om het lint snel te donesië haar annuleringsbesluit te her kunnen doven. ®len, alsnog maatregelen te treffen Nu wordt er op de met damp ge- opdat de verschuldigde renten en af- vulde fles een uitgekookte kurk gezet lossingen die sedert maart van dit jaar door ons land aan de obligatiehouders werden betaald worden teruggegeven. Wij hebben er niet veel vertrouwen in dat Indonesië aan dat verzoek zal voldoen - gezien de drogredenen waar mede men in Djakarta komt aandra gen. De heren vertellen doodbedaard, en goed ingedrukt. De fles wordt om gedraaid 10 minuten weggezet. Daar na kan ze worden gevuld. Ze behoeft daarvoor niet te worden omgespoeld De damp ontwijkt tijdens het vullen. Wanneer er vele flessen achter el kaar worden gevuld, moet men zich ervan overtuigen, dat bij het vullen van de laatste flessen de tomatenpu- GEVRAAGD; Meubelfabriek WED. G. BOTH ORANJELAAN TELEFOON 531 Na 5 uur Jan Dorrekenskade 62 (west) De overweldiger had 't in de eerste bezettingsmaanden reeds geleerd: Ne derland zou zijn vorstenhuis niet ver geten. Ondanks alle propaganda, on danks alle verdachtmakingen en stoke rij wist men het reeds einde juni, twee maanden na de capatulatie, Nederland en Oranje bleven één. De Duitsers zullen niet spoedig die 29ste juni 1940 vergeten, de verjaardag van Prins Bernhard, de Witte Anjer dag. Zij hadden iets geleerd, zij hadden begrepen, dat er ondanks alle mooie praatjes een verzetsgeest groeiende was, een verzetsgeest waarvan het he le volk doortrokken bleek. Schreef ds. W. L. Weiter, de Hof- Prediker, reeds niet op 13 mei 1940, de dag waarop Nederland zijn zwartste en zwaarste tijd sedert pmeleil dan een eeuw tegemoet ging, zijn simpel ge dicht, in al zijn eenvoud echter om nooit te vergeten? Neen, 't was geen vlucht die U deed gaan, Maar volgen waar God riep; 'k Vraag niet, wat in U is doorstaan Een strijd, hoe zwaar, hoe diep. Wij knielen naast en met U neer Tot God de blik, de hand; Geef Neerland aan Oranje weer, Oranje aan Nederland. Er komme dan, wat komen mag, W aanbidden zwijgen stil, De nacht zij zwart, omfloerst de dag Geschiede, Heer, Uw wil. Juli ging in betrekkelijke, in be- zettelijke rust voorbij. Dan komt augustus 1940 en het is deze maand, deze eerste Oranjemaand in bezettingstijd, die wij ons thans na zestien jaar nog eenmaal in herinne ring willen brengen. Oranje geiten De Duitsers hadden enig inzicht ge kregen in onze vindingrijkheid. Toch konden zij niet verhinderen, dat op de 2e augustus tal van standbeelden en monumenten als begraven waren on der een schat van bloemen. Het was de verjaardag van wijlen Koningin- Moeder Emma. In Den Haag, in Am sterdam in Baarn overal waar maar standbeelden van deze geliefde door ons volk nooit vergeten vorstin ston den lagen kransen boeketten eenvou dige bosjes bloemen margrieten anjers goudsbloemen afrikaantjes. In Amster dam en Den Haag gingen de plaatsen waar de standbeelden van Koningin Emma staan al spoedig behoren tot „vestingen" van de bezetter kwamen achter prikkel draad en waren voor het publiek niet meer te bereiken. 5 augustus: verjaardag van Prinses Irene. Ons volk nu wel kennende al thans dat méénden zij! begrepen de Duitsers dat zij ook voor de verjaar dag van ons toen éénjarig Prinsesje heus op hun hoede moesten zijn. Men verbood het dragen van insignes van bloemen van vergeet-mij-nietjes bij voorbeeld. En toch.In Den Haag liep op deze dag op een grasveld een aantal geiten die er heel vreemd uitzagen en hun oranje-gezindheid niet onder stoe len of banken staken. Hun horens en hun poten hadden een harde oranje kleur, zo opvallend en uitdagend, dat het niet door even met de ogen te knip peren te negeren viel! Elders viel het zelfde voor met een aantal koeien en in de etalages van verscheidene win kels en voor de ramen van particuliere woningen stonden op deze dag oranje bloempotjes als versiering. Heel toeval lig! De politie had druk werk deze te laten verwijderen. Zonder succes ove rigens. Toen kwam aan 't einde der maand de eerste Koninginnedag in bezet tingstijd. Vuurwerk in oranje! De bezetters verbieden het in bezit hebben van vuurwerk gedurende de tijd van 21 augustus tot 2 september. Alles moet worden ingeleverd. Goed, maar ons vuurwerk zullen wij toch. hebben. Overdag is men druk doende met allerlei onschuldige dingen, die op (on) opvallende wijze in de hand worden ge houden of uit de jaszak steken. Din gen die toevallig een oranjekleur ver tonen. In Amsterdam bijvoorbeeld de toen nog geldige korte ritten-kaarten van de tram. Er verschijnen toch vlag gen op de torens. Hoe? Ja, dat weet niemand(?) Ook niet waarom er zo veel mensen in 't zwart lopen en waar om het tegen acht uur 's avonds zo stil wordt op straat. Dat kan toch niet zijn, omdat Radio Oranje om die tijd opent met een toespraak van H.K.H. Prinses Wilhelmina? Och, kom! De avond vordert, herhaaldelijk wor den wij opgeschrikt door luchtalarm, boven de grote steden flakkeren de fel le bundels zoeklichten, Amsterdam Den Haag Rotterdam. Lichtspoorminu- tie knettert de lucht in, prachtige kleu ren verschijnen aan de hemel - rood, wit, blauw. De Tommies laten zich niet onbetuigd, zij werpen lichtkogels uit. En het is ditmaal werkelijk toeval lig, dat lichtkogels nu eenmaal oranje gekleurd zijn. Koningin Juliana spreekt via de mi- krofoon tot ons; Koninginnedag zal voor ons allen tijd in de eerste plaats en in de diepste zin een familiefeest zijn. Wij zijn als een familie, wier le den door lijden en tegenspoed gelou terd, zich hechter dan ooit aan elkaar verbonden voelen. Zestien jaar geleden, augustus 1940 het was een Oranje-maand als nooit te voren, Oranje-manifestaties rond drié verjaardagen, getuigenissen van een verzetsgeest, die vijf lange jaren in ons volk levend zou blijven! Deze lijn geeft aan hoe het snel verkeer de bocht naar links moet ne men .Dit zg. voorsorteren bevordert een vlot verkeer en voorkomt opstop pingen. Een achteropkomer moet in dit geval rechts passeren. Het is voor de automobilist die hier linksaf gaat natuurlijk wel zaak zijn voornemen tijdig kenbaar te maken. De achterop komer moet er zeker van zijn dat hij inderdaad aan de rechterkant veilig kan passeren. de Jan Dorrekenskade mag parkeren en wel op 1.50 meter afstand van de huizen omdat de wethouder van Openbare Werken het parkeren aan de straat waar men 6,20 meter van de huizen kan staan heeft verboden. Genoemde wethouder besliste vrij dagmorgen jl. dat er een parkeerver bod moest komen en de andere dag staan de borden er al. Nu vraag ik mij af kan en mag een wethouder dat zo maar doen als hij daar nu eens zin in heeft? (Een motief voor dit verbod is mijns inziens beslist niet aanwe zig). Of is het misschien voor zijn ei gen gemak gedaan en voor dat van een gemeenteraadslid, dat ook al eens een voorstel heeft gedaan in die rich ting. Is dit het geval, dan is het geen gemeente-belang maar een gemeente raadsleden-belang. Hopelijk zullen de ongewenste borden even spoedig als zij zijn gekomen weer uit onze straat verdwijnen. Een bewoner der J. Dorrekenskade-O. Ingezonden stukken (Buiten verantw.heid der Redactie) PARKEERVERBOD JAN DORREKENSKADE (OOST) Zo is dan onze gemeente weer een verbod rijker geworden en wel aan de Jan Dorrekenskade. Op de hoek Jan Dorrekenskade Zuidkade staat een bord dat men op De redactie gaf mij bovenstaand in gezonden stuk ter inzage om het zo mogelijk van commentaar te voorzien. Uit het officiële raadsverslag van 20 september 1955 citeer ik dan van de rondvraag: De heer Berghoef wijst er op, dat aan de Jan Dorrekenskade nog steeds regelmatig auto's geparkeerd staan, juist waar het riool in de straat ligt, waardoor de riolering steeds weer op nieuw verzakt. De heer Okkerse geeft in overwe ging aan die zijde een stopverbod of een parkeerverbod uit te vaardigen. De voorzitter stelt voor om voor de noordzijde van de Jan Dorrekenskade Oost een parkeerverbod vast te stel len. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Uit het vorenstaand blijkt, dat er een officieel raadsbesluit is tot vast stelling van het parkeerverbod. B. en W. hebben echter met de uitvoering van het besluit gewacht, om eens te zien of er wellicht verbetering in de toestand zou komen. Toen vorigei week als gevolg van het parkeren, de riolering weer was afgebroken en het gemeentepersoneel dagen bezig is geweest het euvel te herstellen, hebben B en W niet ge aarzeld, thans het parkeerverbod te effectueren. Verder commentaar over „bepaalde belangen" lijkt mij overbo dig. H. Jennè, gemeente-secretaris

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1