Weekblad voor Waddinxveen Wloedto de Vrouw van de week NIEUWS uit onze waan^daais zegels Haar sch&U No. 585 7 September 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per k-virtial f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Het is sinds jaar en dag gewoonte, dat de kwekers zowel uit het zuidelij ke Zundert als uit het westerse Aals meer den volke tegen het einde van de zomer tonen, wat hun kwekers sierkunst vermag - Dat is heel veel en ieder jaar weer staat men verwon derd over de vindingrijkheid' der sier kunstenaars, die zulke fraaie, het oog strelende scheppingen kunnen voorto veren. Aalsmeer had zich dit jaar voor zijn bloemrijke zegenwagens laten in spireren op titels van boeken - Zun dert deed het niet minder fraai, doch had meer vrijheid gegeven in de praal wagens en had de fantasie niet aan beperkingen gebonden. Hoeveel duizenden van al die bloe menpracht hebben genoten, valt niet bij benadering te schatten. Van het bloemencorso te Zundert gaat tegen woordig zulk een faam uit, dat van heinde en ver - in zonderheid uit traditie getrouw het Aalsmeerse cor so naar Amsterdam trekt - naar het Stadion aldaar - kan men ervan ver zekerd zijn, dat ook hier vele buiten landers de bloemenweelde hebben aanschouwd. Misschien dat de hoofdstad nog eens zo ver komt, dat zij de geldelijke steun voor dit kleurrijke festijn verhoogt. Volgens een der organisatoren is ten deze Amsterdam wel heel karig. De zomesr 1956 had eigenlijk niet verdiend op zulk een waardige wijze te worden uitgeluid. De vakanties zijn ten einde - ook de middelbare scho len zijn na soms meer dan 2 maanden vakantie! - weer begonnen en als we de zomer-rekening opmaken, dan moe ten wij vaststellen, dat deze in slech te zin heel wat records heeft gebro ken. Het K.N.M.I. in De Bilt heeft uit gemaakt, dat augustus de koudste maand was sinds. 1714 (meer dan 2 eeuwen!) en dat het aantal zomerse dagen van mei tot en met augustus slechts drie bedroeg, tegen 22 normaal Wat de regen betreft: in de Bilt re gende het in de zomermaanden ge middeld drie uur per dag. Voor het gehele land waren de definitieve cij fers nog niet beschikbaar, maar wij durven beweren, dat ook ten deze wel enige natte records zijn gebroken. Water genoeg. Toch zijn er ook nu nog echt-zon- nige berichten door te geven. Om bij het water te blijven: op 13 september a.s. zal waarschijnlijk de dijk rondom Oostelijk Flevoland ongeveer 10 km ten zuid-oosten van Lelystad worden gesloten. De drie gemalen, die het afgesloten water zullen verwijderen, worden dan tegelijk in werking gesteld. Een nieu we faze in het geweldige werk is dan weer begonnen. Voeren wij enerzijds - en dat met succes - de strijd tegen het water, in het westen van ons land ontbrandt nu een strijd vóór het water en. te gen de olie. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft namelijk ontdekt dat bij IJsselmonde en Den Haag-Was senaar waarschijnlijk meer olie kan worden gewonnen dan thans in Dren te het geval is. Proefboringen hebben dit bewezen en het gevolg ervan is, dat de A.A.M. in deze streken meer con cessies heeft aangevraagd. Hiertegen hebben de grote steden in het westen bezwaar en Den Haag heeft de kat de bel aangebonden, door bij Ged. Staten van Zuidholland tegen het ver lenen van olieboor-concessies te pro testeren, omdat de drinkwater voor ziening waarvoor miljoenen zijn uit gegeven door die olieboringen gevaar kan lopen. Het drinkwater zou door de olie bedorven kunnen worden - een risico, dat de grote niet durven nemen. Verwacht wordt dat dit muisje een lange staart zal krijgen. Gedep.-Staten zullen advies inwinnen van de inspec teur-generaal van het Mijnwezen dat advies gaat naar de minister van eco nomische zaken en ten slotte naar de Kroon, die er de Raad van Staten als mede het Rijksinstituut van de Drink watervoorziening over zal raadplegen. Een lange weg doch waarbij men er van overtuigd kan zijn dat de verschil lende belangen nauwkeurig tegenover elkaar zullen worden afgewogen. Meer olie: prachtig. Maar als dat ten koste van het drinkwater moet gaan van ve le miljoenen mensen dan mag men zich nog wel eens een keer bedenken. Dan zijn er wel wetten om die mil joenen waterdrinkers te beschermen. Een verandering in de Grondwet zal maandag 10 september des ochtends te half elf van elk stadhuis in den lande plechtig worden afgekondigd. Volgens de mededeling in het Staats blad zal deze afkondiging in of voor het huis der gemeente geschieden op voor het publiek toegankelijke plaat sen. Vier Rijkswetten en zeven wetten van de op jl. 23 augustus vastgestelde veranderingen in de Grondwet zullen dan worden voorgelezen. Gaat dat ziengaat dat horen! REGERENDE KINDEREN Je kan soms plotseling voor pro blemen komen te staan, problemen die op je afstormen en die om een direkte oplossing vragen. Zo kwam ik een dezer dagen op de gedachte een van mijn vriendinnen op te zoeken. Op mijn bellen deed de moeder van mijn vriendin open en vertelde mij, dat Lies, zo heet haar dochter ziek was. Zij was nu gekomen om de huis houding zo'n beetje over te nemen. Een gezin met zeven kinderen te be stieren en bovendien nog een zieke vrouw te verzorgen, valt niet mee voor een jonge vrouw laat staan voor ie mand die ver in de zeventig is. Is dat niet veel te druk voor u? vroeg ik. Ach, dat huishouden gaat wel dat houd ik wel bij. Die grotere kinderen die overdag naar school zijn daar heb ik ook niet zo heel veel last van, maar die twee kleintjes, die een hele dag om je heen lopen en alles onderste bo ven halen; 'k wou dat die op school waren dan zou dat heel wat drukte minder zijn verzuchtte de oude vrouw Ondertussen waren wij in de kamer van de zieke gekomen die naar haar gezicht te oordelen de laatste woor den van haar moeder had opgevangen. In de loop van het gesprek bleek dit ook wel. Wat heerlijk, dat jij nog een moe der hebt die je kan helpen. Ja moeder is een schat zij weet niet wat zij voor mij doen zal. Ze gunt zich niet eens tijd even bij me te ko men zitten om een kopje koffie te drinken. Nee, zij rent maar en als zij 's avonds even stil zit valt zij van ver moeidheid inslaap. En. of het door haar leeftijd komt.ik weet het niet maar zij kan niet het minste van de kinderen verdragen. Zodra de kinderen uit school ko men begint het al; Lies je hang je man tel een beetje netter op. er zit niet voor niets een lusje aan.. Henk zijn die potloden van jou? Berg ze dan op Nee Jan ik heb pas de kamer gedaan nu geen blokken over de grond. Ik kan niet aan de gang blijven. Jbsje en Kees ga van dat bed af. Zo wordt je moeder nooit beter. De kinderen zijn ook humeurig. Ik zal blij zijn als je weer beter bent, grootmoeder loopt altijd te mopperen wij kunnen nooit iets goed doen zei Liesje vanmorgen. En dan te weten dat ik volgens de dokter zeker nog veertien dagen in mijn bed zal moe ten blijven. Ik begreep dat hier geholpen moest worden, maar hoe. Na even denken had ik het.Ik kan niet een hele dag hier komen om op de kinderen te pas sen maar ik kan ze wel zolang jij ziek bent iedepe morgen komen halen en 's avonds weer terug brengen, bood ik aan. Het gezicht van mijn vriendin klaar de op: Zou je dat willen? Dan kun je mijn fiets wel gebruiken, daar zitten stoeltjes op. Maar., liet zij er aar zelend op volgen ik weet niet of Keesje wel wil. Waarom zou hij dat niet willen? Keesje is niet gemakkelijk. Om het minste geringste kan hij soms drift buien krijgen eni dan slaat en gooit hij alles wat onder zijn handen komt stuk Ik ben al met hem bij een dokter ge weest maar die zegt dat hij veel te veel heeft ondervonden dat hij met dergelijke buien al gauw zijn zin krijgt Als hij ziet dat er geen aandacht meer aan zijn buien wordt geschon ken en hij begrijpt dat hij met zo'n bui zijn zin niet krijgt zal hij het volgens de dokter wel uit zijn hoofd laten zo te keer te gaan omdat het hem ook vermoeit. Ik probeer geregeld de raad van de dokter op te volgen maar als ik dan zie hoe het kind van streek raakt probeer ik maar gauw hem zoet te krijgen. Ik zou met graag willen dat hij bij jou ook een dergelijke bui kreeg, besloot zij. Het z£l zo'n vaart niet lopen dacht ik. Maar ik had toch buiten de waard of liever buiten Kees gerekend. Dit driejarige jongemenjs zeftte een keel op en sloeg en trapte dat het niet mooi meer was. Op de fiets durfde ik dat spartelende heerschap niet mee nemen. Lopen was te ver dus dan maar met de tram. Ik pakte het kind resoluut op en ging op weg. Het ge krijs hield aan tot wij in de tram za ten. Toen was het stil. Nog twee da gen was het kermis als ik Keesje Losse flodders Dat loflied op het eind van de va- cantie was mij uit het hart gegrepen. Mijn kinderen hadden ook vacantie, met alle gevolgen van dien. Eerlijk gezegd waardeer ik in de vacantie de school het meest. Heren onderwijzers, hier ligt Uw kans. U wordt zoveel gesmaad om Uw zware taak en Uw lange werkdagen. Knip dat vers van vorige week uit en bewaar het als een reliquie. Bij elke passende gelegenheid kunt U dat de pa's en ma's onder de neus duwen en zeggen: Kijk eens, als U het met die 2 of 3 kinderen na en kele weken al niet meer kunt uithou den, wat moeten wij* dan, jaar in jaar uit met 40 of 50 of nog meer kinde ren? Waarmee de stand is: een nul voor de schoolmeesters. En zo zal dan morgen het grote vliegerfestijn plaats hebben. Een echt Hollandse sport, hoewel het vliegeren oorspronkelijk uit China stamt. Ook daar heb je nog twee soorten, nl, met en zonder staart. Het is de sport met de grootste toekomst. Vliegeren en de stijgende lijn zijn niet los van elkaar te denken. Het is ook een hoogstaande sport, als het touw tenminste lang genoeg is. Een sport voor mensen met leiders - capaciteiten want men moet voortdu rend de touwtjes goed in handen hou den. Voor slappelingen is het niks men moet zijn eindje goed vast we ten te houden. Aan de andere kant zal men toch moeten toegeven: Zo de wind waait staat je vlieger. Slecht vliegertouw late men con troleren door een huismoeder. Dit weet nl. hoe men de eindjes aan el kaar vast moet knopen. ,Het is de sport en tevens de remedie voor pessimisten. U weet wel de lui die zeggen: De hele zomer heeft het gewaaid en 8 september zal het wel windstil wezen. Deze mensen worden bij vliegeren gedwongen tot het kop op! Een grote pluim verdienen de or ganisatoren van dit feest. Deze heren begrijpen, dat het lijntje niet altijd gespannen kan zijn. En jury mocht er een enkele deelnemer straks niet tevbeden zijn met de uitslag - je hebt soms zulke opvliegende mensen - onthoudt dan: Men lijmt beter vlie gers met stroop dan met azijn. Toch geloof ik niet, dat er ruzie zal komen.. Lijntrekkers maken zich niet zo gauw druk. Ik ben benieuwd wie er aan het langste eind trekt zaterdag. Eventu ele twijfelaars zou ik nog willen zeg gen: Geneer U niet, U hebt morgen de kans er eentje te laten vliegen zonder dat U last van wind hebt. En Godfried Bomans zegt zelf: Het is 'n waardige sport, want men streeft naar verbinding met het hogere en toch blijft men met beide benen op de grond staan. Sniper. Hartelijke huldiging van de Gemeente-sekretaris De heer H. Jenné vijf en twintig jaar in gemeente dienst. Zaterdag 1 september jl. was het 25 jaar* geleden, dat de heer H. Jen né zijn werkzaamheden ter secretarie dezer gemeente aanving. Dit zilveren jubileum werd zaterdagmiddag in de raadzaal op officiële wijze herdacht. In de speciaal daartoe belegde bij eenkomst waren aanwezig het college van B en W, leden en oud-leden van de gemeenteraad, hoofden van dienst en het administratief personeel van secretarie, bedrijven en diensten. De jubilaris werd met zijn gezin door burgemeester Warnaar ontvan gen. In zijn toespraak zeide de burge meester dat het toenmalige gemeente bestuur 25 jaar geleden er in geslaagd was een goede jonge kracht aan te trekken, die door de goede leiding van de heer Kreupeling kans heeft gezien in 12 jaren de hoogste admini stratieve functie te bereiken. De burgemeester wees er op, dat de gemeente-secretaris wel eens is aangeduid als de man, die zwijgt in de vergaderingen van de raad, fluistert in de vergaderingen van B en W en buldert op de secretarie. Op de heer Jenné is deze omschrijving zeker niet van toepassing, want deze fluistert als dat nodig is in de vergaderingen van de raad, in de vergaderingen van B en W kan hij vrijuit van advies die nen en op de secretarie heerst een prettige geest van verstandhouding, zodat bulderen daar niet nodig is. Een andere opvatting van het ambt, door spr. is, dat het met een slechte burgemeester en een goede secretaris wel wat worden kan, maar met een goede burgemeester en een slechte secretaris gaat het zeker niet. Spr. roemde de grote welwillendheid en kennis van zaken van de jubilaris. De verhoudingen zijn prima, met allen, met B en W maar ook met alle raadsleden. Op de gemeente-secretarie heerst een prettige sfeer. Dit ook voor een belangrijk deel aan de secretaris kwam halen. Daarna kwam hij mij 's morgens al huppelend tegemoet en was bij mij thuis het ideale lieve jon getje. Eigenaardig was echter dat hij zodra hij thuis was weer buien had. Toen hij echter ook hier bemerkte dat al 'dat spektakel niet meer hielp bleef hij op een avond midden in een bui steken keek verbaasd rond en was verder stil. De dokter had gelijk Cora Oostland FotO Sjaak Noteboom te danken. Spr. zeide zeer verheugd te zijn dit jubileum te mogen meevieren en wenste de jubilaris Gods zegen toe, om ook in de komende jaren zijn werk met vreugd te kunnen verrichten. Naast de gebruikelijke enveloppe met inhoud bood de burgemeester als per soonlijk geschenk een boekwerk aan. Wethouder Oudijk greep o.a. terug op de tijd, toen hij als loco-burge meester nauw met de heer Jenné had samengewerkt. Hij constateerde dat de jubilaris van Gouwenaar een ras echte Waldinxvener geworden is, die van jongambtenaar opklom tot het ambt van gemeente-secretaris. Spr. dankte voor de prettige samenwerking en de goede verstandhouding en bood namens de raadsleden en oud-raads leden en de vroegere gemeente-secre taris een fraaie staande schemerlamp aan, terwijl mevr. Jenné door de aan bieding van bloemen in de hulde werd betrokken. De heer J. L. Koopman, sprekend namens de hoofden van dienst en de administratieve ambtenaren wees op de privaatrechtelijke en publiekrech telijke banden die de heer Jenné in deze 25 jaren aan Waddinxveen heb ben gebonden. Spr. noemde nog en kele cijfers waaruit de vooruitgang van de gemeente in de afgelopen pe riode bleek. Namens het genoemde personeel bood hij een lectuurbak aan en afn Mevr. Jenné een boeket rozen. Hierna sprak de heer C. J. van As, gemeentesecretaris van Gouda, vice- voorzitter van de Nederlandse Bond van gemeente-ambtenaren en voor zitter van de kring van gemeente secretarissen van Gouda en omstre ken. Deze zeide zeer vereerd te zijn ge legenheid te hebben gekregen het ju bileum van zijn collega, vriend en leerling te mogen meemaken. Hij bracht in de eerste plaats hulde aan 'het gemeentebestuur, voor de wijze waarop het zijn jubilerende ambtena ren huldigde. Spr. zeide grote waar dering te hebben voor de jubilaris als collega en hij dankte hem voor de grote welwillendheid, wanneer andere collega's een beroep op hem doen. De heer A. Kreupeling, oud-ge meente-secretaris, zeide zeer ingeno men te zijn met de lof die aan de Frankeer uw post met Wat mijn zusje heeft gedaan. die voor 't eerst naar school zou gaan! Marjolein mijn zusje riep: 'k blijf in bed want ik heb griep. Maar daar was geen woord van waar Marjoleintje zei dat maar, want mijn zusje Marjolein dacht dat school niet fijn zou zijn. Moeder keek eens in haar keel keek nog eens. maar zei niet veel. Ja, zei ze ik zie het wel 'k denk dat ik de dokter bel. Toen werd Marjolein bleek; als zo'n dokter haar bekeek zou hij dadelijk misschien 't hele spelletje doorzien. Dokters kijken door je heen. Dokters zien zoiets meteen Als hij 't merkteo, wie weet wat zo'n dokter dan wel deed! Hopla, in twee tellen stond Marjoleintje op de grond en zei aan moeders oor: ik ben al weer beter hoor! Marjolein kwam nog op tijd Nou heeft ze niets geen spijt Niets vind Marjolein zo fijn als op grote school te zijn. Mies Bouhuys Veilig Verkeer Beide auto's staan hier rechts op de weg, maar toch is er een fout gemaakt Het is namelijk verboden een voer tuig zo stil te laten staan dat de vrij heid van het verkeer meer dan nodig wordt belemmerd. Dit schijnt de be stuurder van auto A die hier zo ge zellig keuvelend uit zijn wagen stapt helemaal te vergeten. Het was een kleine moeite geweest de auto een eisdje verderop te parkeren. jubilaris werd toegezwaaid. De heer Jenné is een koekje van eigen deeg en het streelde spr. dat de consument daarover zo tevreden is, maar hij was ook bljj te ervaren, dat de jubilaris zo aan de verwachtingen had beant woord. Hij sprak de wens uit, dat de heer Jenné nog tal van jaren zijn dienst zou kunnen verrichten. De heer Herfst, oud-wethouder haalde herinneringen op, uit de tijd van de eerste kennismaking. De se cretarie van Waddinxveen heeft een goöde naam. Spr. noemde het een groot geluk, als de burgemeester een secretaris naaslt zich heeft, die het ambt machtig is. Hij besloot zijn toe spraak met de wens dat God de Here de jubilaris met zijn gezin nog vele jaren voor de gemeente zou sparen, opdat hij nog zal kunnen werken als tot heden. De wethouder Buitelaar sprak hier na nog een persoonlijk woord van fe licitatie. De heer Jenné het woord verkrij gende, zeide dat hij in tegenstelling tot het weer van vandaag, 25 jaren geleden met stralend zomerweer naar Waddinxveen was gefietst om zijn werk te gaan beginnen, niet vermoe dende dat dit een begin zou zijn van 25 jaren dienst in dezelfde gemeente. Zijn eerste werk was het overschrij ven van de lijst van postduivenhou- ders en vervolgens had hij de gehele dag gestaan voor de controle van leerlinglijsten. Ede eerste dag ervoer hij, dat een ambtenaar ook moe kon worden. Spr. heeft in die 25 jaren met ge noegen in Waddinxveen gewerkt en hij is in die jaren meer Waddinxve- ner geworden, dan velen die hier ge boren zijn. Dat het prettig is in Waddinxveen te werken concludeerde spr. ook uit het feit, dat er zeker 10 ambtenaren in dienst zijn, die meer dan 25 dienst jaren hebben en zo b.v. de heer Schut te vandaag 35 jaren in dienst. De jubilaris zeide dankbaar te zijn voor de prettige verhoudingen, maar hij wees er de ambtenaren op, dat zij niet in Waddinxveen moeten blijven ter wille van de prettige sfeer, als zij elders een betere functie zouden kun nen krijgen. Spreker dankte vervolgens voor de vriendelijke en hartelijke woorden tot hem gesproken en voor de aangebo den geschenken. Na dit officiële gedeelte bleef het gezelschap nog geruime tijd gezellig bijeen. Ofschoon aan dit jubileum geen ruchtbaarheid was gegeven, was er toch wel iets uitgelekt, zodat de wo ning van de secretaris in een bloemen hof werd omgebouwd, terwijl ook verschillende geschenken werden aan geboden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1