1 De avonturen van een Kabouterkoning Levertraan ol Haiitran Predikbeurten Burgerlijke stand Ons Pluimveehoekje VERBETERING ZUIDKADE. De provinciale waterstaat heeft deze week wederom een aanvang gemaakt met de verbetering van de walkant van een gedeelte van de smalle Zuid kade. Reeds gedurende een groot aan tal jaren hebben enkele industrieën, die voor een groot gedeelte langs de Gouwe zijn gelegen, behoefte gevoeld aan een behoorlijke weg voor de aan- en afvoer van de grondstoffen en pro- dukten. Gelukkig werd door de pro vincie in 1951 besloten de bestaande oeververdediging te verbeteren. In '52 kon het eerste gedeelte dat verbreed was namelijk van de Burg. Troost- straat tot aan de rooms-katholieke kerk op enigszins feestelijke wijze in gebruik genomen worden. Het volgen de jaar kwam een verdere verbetering tot stand van het gedeelte van de kade. Dezer dagen werd begonnen met de derde verbetering. Het gedeelte zal omvatten de Zuidkade tussen de hout handel N.V. Alblas tot aan de Burg. Trooststraat. Hierop aansluitend zal uitgevoerd worden de verbetering van de rijksbrug tot aan het provinciaal magazijn. Het werk wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf Deerenberg en van Wijk vut Alphen aan den Rijn. De totale kosten worden geraamd op ongeveer een half miljoen gulden, ter wijl men voor deze werkzaamheden ongeveer een jaar denkt nodig te heb. ben. Voor de bescherming van de be ALWÉÉR Z-'JN 0NGVN5T HOEVEEL KOSTEN N5EN MANNETJES WAT EEN ENGERD DAAR. N 011 bcHORKE JUBILEUM. De heer J. van Oort alhier, zal op staande oeververdediging wordt thans woensdag 12 september herdenken dat over een lengte van ongeveer 75 m. hij sinds 35 jaar in dienst is bij de bij de houthandel Alblas een stalen fa yf_ Verwaal, houtwarenfabriek al- damwand geheid. Daarna kan de be- hier. staande oeververdediging worden weggenomen en vervangen door een nieuwe. Op dit deel blijft de breedte van de weg zoals deze thans is, na genoeg gelijk. Het resterende gedeelte zal van een nieuwe oeververdediging worden voorzien op enige afstand van de bestaande. Daarna kan de oude oevervoorziening worden verwijderd, terwijl het tussenliggende gedeelte kan worden ongevuld, zodat dit gedeelte van de weg wel een aanzienlijke ver betering zal ondergaan. LAAT KINDEREN NOOIT ALLEEN THUIS Toen moeder weg was zag de klei ne Piet z'n kans schoon. Hij begon met een intens onderzoek van de pen dule, in een .mum van tijd wist hij hoe alles er uit kon en niet hoe alles er weer in kon. Hij probeerde wat ka pot kon en probeerde (vruchteloos) of het ook weer heel kon. De nadien ont boden uurwerkspecialist Horlogerie „Vermey" Kerkweg 207 constateerde bezweken aan inwendige kneuzingen. Gelukkig dat hij oud zeer oud was. Hij leverde een nieuwe. Kleine Piet durft er nog niet naar te wijzen. Adv. SPAARCIJFERS Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand vangen f 24738.61 f 11201.74. Bij de spaarbank van de Coöp. Boe renleenbank alhier werd gedurende de maand augustus ingelegd f 199329.18 en opgenomen f 121337.43. Het laatst uitgegeven boekje is no. 7858. BAZAR VAN DE VOETBALVEREEN. De eerste avond van de bazar, ge organiseerd door de voetbalvereniging „Waddinxveen" is een succes gewor den. Na de opening door burgemeester Warnaar was er direct veel publiek. De bruto opbrengst was f 750.De ze bazar is ook op 8 en 15 september a.s. in lunchroom van de Water te bezoeken. augustus ont- en uitbetaald De R is weer in de maand Begin vandaag nog met DROG. fl. d. HEIDEN Jr. Zuidkade 1 Telefoon 335 Vliegerwedstrijd 1956. Voor het 4e achtereen volgende jaar hopen we morgen in Waddinxveen een vliegerwedstrijd te houden. De inschrijving vangt aan om 2 uur op het terrein van de heer H. de Jong, tegenover 't voetbalveld van Be Fair. Om 2.45 uur sluit de inschrijving dus allen moeten tussen 2 en 2.45 uur op het veld aanwezig zijn. Er zijn weer prijzen voor de groot ste, kleinste en orgineelste vlieger. Ook wisselbekers voor scholen, fa brieken en de individuele kampioen. Alle vliegers moeten echter in de lucht staan, om voor een prijs in aan merking te komen, maar er is toch voor iedere deelnemer een troost prijs. We verwachten ook dit jaar weer een record aantal deelnemers, vorig jaar waren er 150 met vliegers vari ërend van 4J cm tot 5.20 m. Het comité hoopt dat het morgen droog is, met een stevig windje, zo dat er naar hartelust kan worden ge vliegerd. Is dit niet het geval, dan wordt de wedstrijd uitgesteld tot zaterdag 15 september a.s. zelfde tijd en plaats. Voorlopig zeggen we evenwel tot morgen op het vliegerveld. Het Comité. AANRIJDING. Donderdag had op de hoek van de Zuidkade en de St. Victorstraat een aanrijding plaats tussen een auto van de Nevena en de bakfiets van de groentehandelaar van Tol. De auto werd beschadigd en op de straat was het een ware fruitravage. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. BENOEMING. De Weleerw. heer J. W. Bergen, oud-kapelaan alhier en studerende aan de universiteit te Nijmegen, is be noemd tot leraar aan het seminarie te Apeldoorn. BENOEMING. Tot leraar aan de Avondvakteken- school alhier is benoemd deh eer A. van Doornen te Gouda. BENOEMING. De heer J. F. M. Doeleman onder wijzer aan de R.K. school alhier is per 1 november benoemd tot hoofd der R.K. school te Voorst Gld. GEREF. MANNENVEREMGIN G IN HET ZILVER. Maandagavond 10 september zal de Geref. Mannenvereniging, alhier, het feit herdenken dat zij 25 jaar geleden werd opgericht. In een samenkomst in het jeugdgebouw aan de Stationstraat zal de Bondsvoorzitter,' Dei IJv van der Zee uit N. Vennep een feestrede houden, terwijl behalve de nodige af wisseling in het programma, een fo- ■um gevormd zal worden waarin het gezihls- en verenigingsleven doorge sproken wordt. Ds J. Snoey zal een slotwoord spre ken. SLECHT ZWEMBAD BEZOEK. Als gevolg van het slechte zomer weer is ook het bezoek aan het zwem bad zeer ongunstig geweest. Er wer den afgegeven 489 abonnementen, 223 knipkaarten en ruim 40001 kaartjes voor een bad. Herhaaldelijk werden polowedstrij den en andere evenementen afgelast door te lage watertemperatuur. Opk het zwemmen van de schoolzwemdi- ploma's kon niet doorgaan. Dat het bad a.s. zaterdag 8 septem ber a.s. weer wordt gesloten^ zal door weinigen betreurd worden. Nederlands Hervormde Kerk. 9.30 uur ds. P. Zandt Delft. 6.30 uur ds. P.. Zandt. Hervormd Wqkgebouw. 9.30 uur ds. J. van der Haar. 6.30 uur ds H. Huting uit Gouda. Gereformeerde Kerk. 10 en 6.30 uur ds J. Snoey. N.H. Ver. ,Wet en Evangelie". 9.30 uur ds J D. Smids. Schieda Chr. Afgesch. Gemeente. 9.30 en 5 uur Leesdienst. Dinsdag 11 september nam. 7 uur ds A. Bijkerk uit Sliedrecht. Rem. Geref. Gemeente. 10 uur ds G. Oh. Duinker. MEDISCHE DIENST De zondagsdienst wordt waargeno men door dr P. van der Linde. Aangiften van 30 aug. tot 5 sept. 1956 Geboren: Agatha Maria; d- v. J. Kos ter en A. C. Springin 't Veld; Burg. Trooststraat 85; Johannes; z. v. A. L. Oudijk en A N Graveland; Noordeinde 46; Hendrik; z. v. T. Broer en P. Zoete- man; Dorpstraat 46; Marinus Machfel; z. v. J. van |der Stelt en J. H. Koenen, Zuidkade 88a; Ondertrouwd: P. J. G. van Haaster en M. M. Moons; Gehuwd: W. van de Water en H. Sans; A. van de Munt en N. Ver- blaauw. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: muts; bruine portemonnaie met inh.; lederen map; autoped; br. kinderportemonnaie; groen vest; grijs konijn; Verloren: geruite tas met inh.; gou den ring; rekenliniaal; bruin kinder schoentje; bruine portemonnaie met inhoud; luchtdrukmater; linnen tas met meubelmakersgereedschap. BEWAREN VAN BROEDEIEREN De juiste manier Al laat de zomer dit jaar wel erg lang op zich wachten toch zitten we nu in de tijd dat een koud stukje vlees bij de warme maaltijd heel lek ker smaakt. In onze omgeving wordt erg weinig koud vlees gegeten in te genstelling tot bv. Brabant en Lim burg. Daar bestaat zeker 80°/o van de omzet welke de slagerijen als vers vlees verwerken uit ribstuk, rosbief, fricandeau e-d. En al is dan de kost prijs van vlees aan 't strik meestal hoger als die van lappen in het ge bruik is het absoluut voordeliger, daar men het vlees veel gemakkelij ker kan uitsnijden en verdelen. We kunnen als we koud vlees willen eten een ruime keuze maken bij onze sla ger. Laten we vandaag eens een pro- duet onderhanden nemen dat zeer.^y. hun vrouwen en aarzelde om hem zo snel mogelijk de helpende hand te reiken en hem met vrouw en kroost weer vlug op de vas te wal te helpen. En als ze dan goed en wel in de droge kleren zaten en een onderkomen hadden, dan zouden we hem ook aan zijn verstand gaan brengen, dat ijs geen voldoende hou vast geeft om er een huis op te bou wen. Volgende keer hopen we kiest hij dan een betere bodem voor zijn huis en dan heeft hij onze hulp niet meer nodig. Wanneer straks de Nationale Re classering aanbreekt en men komt U een bijdrage vragen, denkt U dan nog eens aan dat mannetje. De man, die met de strafrechter in aanraking is gekomen bouwde óók op een verkeerde grond en zag daardoor zijn gezin in nood komen en zichzelf in de gevangenis zonder werk. Zijn huisjè zakte radicaal door het be drieglijke ijs! Ook hier kunt U helpen. De Re classering probeert de man en zijn gezin er weer bovenop te krijgen, zo dat ze weer mee kunnen doen na de straf en weer normaal aangepast kun nen leven. Maar de Reclassering pro beert ook te weten te komen waarom het hier mis ging. Leerde deze man die spelregels van de maatschappij nooit? Of had hij er maling aan om dat hij het gevoel had altijd te kort te worden gedaan? Of was hij drom- ken geweest en had hij toen alles ver geten wat hij aan spelregels kende? Weet de Reclassering eenmaal iets van de oorzaak van het plegen van- het strafbare feit, dan is het zaak om samen met de man zelf die oorzaak uit de weg te ruimen. Om dus het mannetje te leren dat je op ijs nu eenmaal geen huizen bouwt. Voor dit alles wordt ook Uw hulp gevraagd,' ih dit geval in d«( vorm van geld. Misschien hoort U tot de mensen die er niet aan doen of er niet voor voelen. In dat geval zou ik dit willen zeggen: in deze maatschappij zijn wij allen veel hechter met elkaar verbon den dan wij zelf wel weten. Wij kunnen het ons eenvoudig niet <5 veroorloven om domme mannetjes met kinderen te laten Het bewaren van broedeieren moet volgens bepaalde regelen en met de nodige voorzorgen plaats hebben, wil wil men geen tegenslag ondervinden derlij k is omdat men het vlees koud het broedproces. Het plaatsen op ee^ £>e bereiding is als volgt: breng zeker tot de goedkoopste op dit ge-I bied behoort en beslist niet duurder! is als wat U gewend is om te betalen! voor de prima runderlapjes of ietsl dergelijks en dat is de DOORREGEN! RUNDERROLLADE Deze kunt U met een gerust hartj ook als Uw gezin niet van vet vleesj houdt, bestellen, daar het kleine rand je vet wat er aan zit beslist niet hin- een gewoon eierrekje is helemaal af te keuren omdat zulks aan het ei een zeer onnatuurlijke stand geeft waar door de dooier spoediger aan begin van bederf blootstaat. Men legt dus de bedoelde eieren in een open kistje ge vuld met zuiver zand droge zemelen of kaf. Maar de voorzorg moet geno men worden om na te gaan of deze stoffen wel fris zijn en niet duf of muf Bewaard in een niet frisse laag van dergelijke stoffen deelt zich deze onzuiverheid1 aan de eieren ogenblik kelijk mede zoals te bemerken is aan de eigenaardige smaak als men zo'n ei eet. Het is duidelijk dat deze bij smaak wordt teweeg gebracht door in het ei binnengedrongen wezens het- in een pan zoveel water aan de kook als nodig is om de rollade geheel te bedekken. Als het water kookt doen we de rollade er in en laten deze 2J uur trekken op een laag pitje. Be slist niet laten koken daar dan de rollade droog wordt en ook te veel wegkrimpt. De juiste temperatuur van het water behoort te liggen tussen de 80 en 90 graden, dit is meestal in de gewone keuken moeilijk te controle ren, maar als U de pan op de spaar brander of nog liever op twee pitten van het oliestel zet dan hebt U niets te vrezen. Nadat de rollade op deze manier gekookt is laten we ze afkoe len en braden ze dan in de braadpan. Hiertoe verhitten we 1 pond boter of van dierlijke hetzij van plantaar- vet in de braadpan en braden de rol- zij dige afkomst of misschien wel van bei den. Een andere zaak is het \fraar de broedeieren bewaard worden. De lo kaliteit mag niet koud! en kil maar ook niet warm of benauwd zijn daar in het eerste geval de kiem afsterft en het andere eveneens tot bederf o- vergaat. Ook mogen in de nabijheid geen fcterk riekende stoffen of andere maken dingen staan zelfs sommige groenten als uien enz. of ook oudere aardappe len zijn kwaad gezelschap voor eieren waaruit men levende kuikens wil be komen. Zwaar schudden trillen enz. oefenen ook al weinig goeds op deze eieren uit en vooral is ook het aan vatten met vettige vingers heel ver keerd. Afwassen van broedeieren moet zoveel als maar mogelijk is vermeden worden. De legnesten kunnen niet rein genoeg gehouden worden. Móchten een weinig mestdelen er zich op be vinden dat is niet zo erg als dat er zich gedroogde inhoud van gebroken eieren op vasthecht. De heer G.M. schrijft mij het vol gende: Ik kocht een kloek met kui kens 6 weken oud (wit Wyandottes) Nu bemerk ik dat de beestjes en ook de kloek veel veertjes verliezen. De kuikentjes vertonen kale streepjes. Waar de sporen zich vertonen blijven bloedstoppeltjes over die dan verdro gen. Het heeft de schijn dat de veer tjes worden afgevreten. De diertjes zijn toch vlug. Antwoord: Hier en daar lopen nog al wat kale kuikens rond. Dat zulks bij het miserige weer niet bevordelijk is aan de groei is te begrijpen. Bij veel kuikens zijn alleen de kopjes en de halsjes kaal. Daarvan is de z.g. kop luis de oorzaak. Smeert U de kale plekken eens in met rauw spek, of penseel ze voorzichtig met spiritus of benzine. Met een natte vinger gaat dat nog het best. Het uitvallen op de overige de len van het lichaam moet voorname lijk worden toegeschreven aan de mis dadige werking van mijten. Op de duur zullen de kale beestjes toch niet flink blijven door groeien want behal ve van koude hebben zij ook last van voortdurende jeuking die oorzaak is dat ze geen rustige nachten hebben. U moet beginnen met ze volop gelegen heid te geven een zand- of stofbad te nemen van houtas of zand met daar tussen wat bloem van zwavel of ta- bakszand: het eerste is het beste ech ter. Kippenvriend. lade aan alle kanten mooi bruin. Als dat gebeurt is halen we de rollade eruit en blussen het kokende vet af met ongeveer driekwart liter kooknat van de rollade. Resultaat: een werke lijk smakelijk stukje vlees, bruine jus en de rest van het kooknat is prima geschikt om een lekker soepje van te Lekkerbek. geeft reek een eeuw lang de vrouw een ge ndeen prachtigehuid Alle Crème Slmon ar tikelen zijn steeds ver krijgbaar bij DROGISTERIJ A.van oer HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 PROEFTUBE 15 ceat ER WAS EENS EEN MANNETJE Er was eens een mannetje dat was niet wijs hij bouwde zijn huisje op het ijs We weten allemaal hoe het dit man netje verging toen het dooide ging nij met huis en al kopje onder. Niemand verdrinken omdat ze hun huis op ijs bouwden! U helpt dus wel mee? C. Harders DE BALANS VAN DEZE WINTERSE ZOMER Het weer in de achter ons liggende zomermaanden is in alle opzichten buitengewoon geweest, al was het das op de meeste plaatsen en voor de meeste gewassen buitengewoon slecht De temperatuur in De Bilt is over juni. juli en augustus gemiddeld twee graden lager geweest dan gemiddeld over een groot aantal jaren het geval is- Als wij over een periode van 30 ja ren berekenen op hoeveel dagen van elk van de drie maanden de tempera tuur in De Bilt tit 20° of hoger stijgt dan vinden we. dat de maand juni normaal 26 van die dagen telt. en de maanden juli en augustus zelfs elk 31 In totaal dus 88 van de 92 dagen, al dus de heer M. Scharringa van de Landbouwafdeling van het KJN.Mj.1., in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening. Dit jaar zijn we daar ver onder ge bleven. Juni telde in De Bilt slechts 2 van deze dagen in plaats van 26, juli bracht het tot 17 in plaats van 32 en augustus had er slechts 5 in plaats van 31. Het totaal aantal dagen waarop in De Bilt de temperatuur 20 graden of hoger is geweest was dus slechts 24 in plaats van 88, De uitdrukking zomerse dag bete kent dat de temperatuur boven 25 gra den komt. Van deze zomerse dagen hebben we in De Bilt in juni normaal 5; in juli 8 en in augustus 6. In totaal hadden we dus in deze maanden recht op 19 van die dagen. En dat is dan nog maar normaal. Deze zomer heb ben we er twee gehad, beide in juli. Van de drie maanden waarover wij het hebben heeft augustus alles over troffen. Het was in De Bilt bijna 3 graden te koud en daarmee was deze maand de koudste augustus van de laatste 240 jaar. Deze maand is zelfs kouder geweest dan september, de herfstmaand, normaal behoort te zijn. De neerslag Over de drie maanden gerekend viel in het noorden en oosten van het land over het algemeen meer dan 300 mm regen. Het teveel werd hoofdzakelijk door juli en augustus veroorzaakt. Het Zuidwesten van het land is er verre weg het best afgekomen. De hoeveel heid neerslag was daar belangrijk minder boven normaal; het verschil tussen Vlissingen en de stad Groningen bedroeg 100 mm. Het aantal uren zon neschijn in De Bilt bedraagt normaal over het tijdvak van 1 juni tot 1 sep tember 615. Dit jaar werden slechte 428 uren gemeten, een tekort van bij na 200 uren of ruim 2 uren per dag. Het beeld van deze droeve zomer kan nog worden gecompleteerd met de nachtvorst die omstreeks half juni vooral op de lichte gronden in het Noordoosten van het land veel schade aanrichtte en met het ongewoon gro te aantal dagen met harde wind en zelfs storm die vooral in de laatste dagen van juli grote schade aan fruit koolzaad, bonen en andere gevoelige g0wassen, toebracht. Tenslotte richtte plaatselijk de hagel veel schade aan vooral in de provincie Drente. Een vergelijking met 1954 laat zien dat deze zomer kouder somberde en ongeveer even nat si geweest als de beruchte zomer van twee jaren gele den-

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2