Weekblad voor Waddinxveen CEÉIEM3 l/Koede& de Vrouw J)i Sptiad van de week fa H. v. tl. Bor fa L W. Versluis KRONIEK NIEUWS uit owzt wcMMiptctfUf No. 586 14 september 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwrrtaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. De kabinetscrisis culmineerde zo langzamerhand in de vraag zou er een Prinsjesdag komen of niet. En voorts: zou Prof. De Gaay Fortman ondanks alle tegenslag er toch in slagen, voor de derde dinsdag met een kabinet te komen? De gewone man, de man in the street heeft al lang z'n belang stelling voor de vorming van een ka binet verloren. Hoe kan het anders? Koning Kiezer wordt over de gang van zaken onvolledig voorgelicht - er wordt en er werd binnenskamers zo veel bekokstoofd waarvan niets of slechts een enkele en dan nog dikwijls vage mededeling wordt en werd ge daan - er verschijnen over die pogin gen van formateurs en informateurs zulke elkander meermalen tegenspre kende commentaren, dat de Kiezer (met hoofdlettter) al weken geleden heeft gezegd: Ze zoeken het maar uit dat hele politieke gedoe interesseert me al niet meer. Misschien dat een en keling nog belangstelling heeft voor het verschil van mening van twee ra diosprekers over de kabinetsvorming ende bezitsvorming - tuk als sommi ge mensen nu eenmaal zijn op een rel letje, wij menen gevoeglijk te kunnen vaststellen, dat afgezien van een of andere politiek belanghebbende, het merendeel der Nederlanders aan de eigen zorgen voldoende heeft om nog intens mee te leven met die van de kabinets(in)formateur. Vastgesteld mag worden, dat de heer De Gaay Fortman een doorbij ter is, die zich door teleurstellingen niet spoedig uit het veld laat slaan. De goeverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, die met spoed naar ons land werd ontboden en die volgens sommigen - zou worden gevraagd, minister-president te worden, boekte weer passage voor zijn thuisreis en is daar misschien reeds aangekomen, als u de regels onder ogen krijgt. Wij leven snel tegenwoordig. Al kunnen wij ten aanzien van de kabinetscrisis dit laatste niet onder schrijven (wij gaan de crisisduur niet meer met dagen of weken, maar met maanden tellen) is het nochthans zeer goed mogelijk, dat de heer De Gaay Fortman nog is geslaagd en dat hij zijn ministers heeft kunnen voor stellen. Laten we het beste er maar van hopen! Intussen is, te onzer geruststelling, medegedeeld, dat Prinjesdag - kabi net of niet - in elk geval zal door gaan: compleet, met gouden koets en troonrede. Indien er nog geen kabinet is of, indieri het kabinet met Prinsjesdag nog slechts enige da gen oud is dan zal die Troonrede niets of weinig van het komende re geringsprogram kunnen vermelden. Het zal echter menigeen genoegen doen te vernemen, dat ook Prinses Beatrix haar ouders officieel zal ver gezellen. Met minder groot genoegen hebben wij kennis genomen van het vervolg in de zaak-Schmidt. Wel hield de kranige verdedigster, mevrouw Bou- man een pleidooi, waarin zij vrij spraak vroeg en duidelijk liet uitko men, dat de heer Schmidt onschuldig moest zijn en dat de getuige a char ge de ene leugen op de andere had gestapeld* d/och na de terieehtzitting werd de beklaagde door een menigte opgewacht, die met stenen smeet en de doodstraf voor Schmidt eiste. Ge lukkig heeft die politie die menigte uiteen geslagen, voor mevrouw Bou- man het gerechtsgebouw verliet. De ze demonstraties bewijzen, welk een anti-Nederlandse stemming tengevol ge van de hitsende redevoeringen in Indonesië bestaat. Een andere rechtszaak, die hier te Web tftoekes) cjespioken, ....maar bij slecht weer heeft U het meest aan een PEERLESS - RE6ENBR0EK Verkrijgbaar bij Uw RIJWIELHANDELAAR seh l/an de duxdenct.' Zuidkade 52 Kerkweg 87 lande nogal de aandacht trok was die van een verminderd toerekeningsvat baar verklaarde vader. De procureur generaal van het Haagse Gerechtshof eiste 10 maanden gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Deze vader werd ervan beschuldigd, dat hij zichzelf en zijn vijfjarig zoontje van het leven had willen beroven door met zijn auto te gen een geparkeerde wagen op te bot sen. Voor het gerecht hield in zonder heid zijn vrouw vol. dat hij, overeen komstig een brief, die hij haar had geschreven ook het kind had willen doden. Verder trok de aandacht, dat er televisiekijkers zijn, die niet tevre den zijn met hetgeen hun toestellen laten zien. Zij richtten een vereniging op van televisiekijkers en verklaar den medeze|gg!enjschap over de pro gramma's te willen hebben. Deze nieuwe vereniging schijnt ervan uit te gaan, dat de televisie vooral als amusement moet worden gezien en genoten - een standpunt, waar de voorzitter van de N.C.R.V.. mr A B Roosjen tegenop kwam. De heer Roos jen heeft in een persconferentie bij het begin van het winterseizoen ook gezegd, dat het tijd werd. dat de we reldomroep door de regering zou wor den onderhouden. De andere omroep verenigingen zouden dan meer finan ciële armslag kunnen krijgen. DE VOEDING VAN DE SCHOOLGAANDE JEUGD Vergelijkt men de lengte en het ge wicht van een kind op zijn zesde met dat op zijn veertiende jaar, dan blijkt dat kind in die acht jaren ongeveer 40 cm langer en 20 kg zwaarder ge worden te zijn! Waarvan is het zo gegroeid? Waar zijn de grondstoffen vandaan gekomen om zijn lichaam zoveel groter en ster ker te maken? Waar komt bij een op groeiend kind de energie van daan om alle nieuwe indrukken van school en omgeving in zich op te ne men en te verwerken? Waaruit put het de kracht om te hollen en te springen en uren bezig te zijn als kinderen vaak tot verba zing van de volwassenen kunnen doen Dat is zijn dagelijkse voeding! Ons voedsel levert ons: Bouwstoffen om te groeien en ons lichaam ondanks slijtage op peil te houden; Beschermende stoffen, die weer stand geven tegen infecties en als het ware onze gezondheid beschermen; Brandstoffen, die steeds onze arbeids kracht vernieuwen en ons onze li chaamswarmte verschaffen. Zij zor gen er dus voor, dat onze kachel brandt en onze motor draait. Een kind dat met zijn voeding niet voldoende brandstoffen binnen krijgt, zal vermageren. Het zal minder ener gie hebben om te leren en te spelen dan een goed gevoed kind. Krijgt het niet genoeg bouwstoffen en bescher mende stoffen, dan groeit het kind slecht, het wordt zwak en gaat suk kelen aan allerlei min of meer ern stige kwalen. Een slechte voeding in de jeugd be tekent, dat het lichaam van een mens wordt opgebouwd uit materialen van slechte kwaliteit. Zijn leven lang zal hij daar de lasten van ondervinden! Nu is het in normale omstandighe den eenvoudig om te zorgen dat kin deren voldoende brandstoffen met hun voedsel opnemen - mits ze een gezonde eetlust hebben. Men zet ze maar een behoorlijke portie boter hammen en aardappelen voor, desge wenst aangevuld met een bord pap of iets dergelijks, en verwerkt wat bo ter, margarine of vet in de maaltij den. Een gezond kind zorgt zelf wel dat het voldoende brandstoffen op neemt, namelijk door zijn honger te stillen. Hoe meer inspanning en be weging (vooral in de buitenlucht), hoe meer brandstoffen er nodig zijn, hoe groter dan ook de honger is! Veel minder gemakkelijk is het om voor voldoendel bouwstoffen en be schermende stoffen te zorgen. Daar aan kan men met een volle maag toch een tekort hebben, men merkt dat niet direct. Vooral van de verschillen de vitamines en voedingszouten heeft, een mens dagelijks maar heel kleine hoeveelheden - meestal veel minder dan een gram nodig. Toch zijn die kleine hoeveelheden onmisbaar om ons gezond en fit te houden. We kun nen deze stoffen ook niet in voorraad nemen, in ons lichaam opslaan, zoals dat b.v. met vet wel gebeurt. Daarom moeten de maaltijden iedere dag op nieuw voldoende opbouwende en be schermende stoffen jbejvatten. Dat geldt heel sterk in de jeugd, als alle organen nog teer zijn en de groei hoge eisen aan het lichaam stelt. Een goede voeding moet dus niet alleen de honger stillen, maar in de eerste plaats voldoende bouwstoffen en beschermende stoffen bevatten. Veel bouwstoffen en beschermende stoffen komen voor in: Melk en melkprodukten (yoghurt, karnemelk, hangop, kwark) groenten, fruit en aardappelen kaas, eieren, vlees en peulvruchten. Geef een kind dagelijks tenminste een halve liter melk, liefst nog wat meer, vooral als het ouder is dan ze ven jaar. Melk is een voedingsmiddel waarin bouwstoffen en beschermende stoffen van zeer goede kwaliteit voorkomen. Het hoeft niet altijd een beker melk te zijn, die U Uw kinderen voorzet, de melk kan ook verwerkt worden in pap, vla pudding soep of in chocola demelk of een andere melkdrank. Yoghurt staat in de voedingswaarde in één lijn met melk. Karnemelk mist het vet en de vitamines A en D van melk. Toch kan ze, om haar rijkdom aan de bouwstoffen eiwit en kalk, af en toe eens de dagelijkse portie melk aanvullen of vervangen. Ook kaas is een heel belangrijk voe dingsmiddel. Wat zijn waarde aan de bouwstof eiwit betreft, weegt 75 gr. kaas op tegen 100 gr vlees. Ook be vat kaas veel kalk, nodig voor de ont wikkeling van beendergestel en gebit Geef jonge kinderen geen oude of sterk gekruide kaas: die prikkelt hun spijsverteringsorganen te sterk. Eieren zijn rijk aan allerlei bouw en beschermende stoffen. Geef Uw kind enige malen per week een ei! Het kan dienst doen als broodbeleg ging of ter vervanging van vlees bij het warme maal. Groenten zjjn in onze voeding on misbaar omdat ze ons beschermende stoffen, ni. vitamines en voedings zouten leveren. Gebruik zoveel moge lijk verse groenten! In het zout ingemaakte groenten bevatten geen beschermende stoffen meer (behalve zuurkool). De grote waarde, die groenten voor onze gezondheid heeft, kan helaas voor een deel verloren gaan door een onjuiste bereidingiswijze. Verschillen^ de vitamines en voedingszouten lossen nJ. gemakkelijk op in water, terwijl speciaal het vitamine C vernietigd wordt door aanraking met de lucht, vooral bij verwarming. Maak daarom de groente kort voor het gebruik schoon, zet ze op met zo weinig mo gelijk water, breng ze \snel aan de kook en kook ze niet langer dan nodig is om ze gaar te maken. Inplaats van groente na te stoven, kan men er een klontje boter of margarine of een sausje doorroeren. Afgietwater is waard om in soep, jus of saus verwerkt te worden. Zo nu en dan rauwe groente tus sen door is uitstekend en bovendien voordelig (plm. 100 gr per persoon is er genoeg voor). Het kauwen op een rauwe wortel komt bovendien het gebit ten goede. Losse flodders Ik herinner me nog van school sommen als: Een boer heeft een stuk land, groot zo-en-zoveel hectare. Die sommen zal de meneer van de zeven en een halve meter hoge vlieger toch vroeger ook wel gemaakt hebben. On tegenzeggelijk was zijn vliegér de hoogste of zo U wilt de langste. Maar de heren organisatoren verstaan on der de grootste: de grootste in op pervlakte. Jammer; maar een goede leer voor de volgende keer. Wat we ook ontdekt hebben is dat onze Indonesische vrienden in de vliegersport behoorlijk thuis zijn. Dit was vakwerk. Ik heb het vroeger nooit voor elkaar kunnen krijgen om een doodstil staande vlieger van de grond cif zo te dirigeren, dat hij een paar pracht duikelingen maakt en dan - op commando weer stil staat. Vervolgens is daar nog het merk waardige geval van die worst. De man dfe hem opgegeten heeft, had aan de fabricage van de vlieger niet meegeholpen. Hoogstens had hij goed gevonden dat het ding gemaakt werd. Neen, ik wil geen kwaad zeggen van voornoemde consument. Integendeel, als de worst net zo goed was als 's mans reputatie, dan zat het wel goed en was het alleen maar jammer, dat er een eind aan de worst kwam. Ge lukkig zitten er aan een worst altijd twee einden! Toch met vliegers sollen is nog tot daar aan toe, maar wie solt er nu met een worst? En nu ga ik ook twijfelen aan de bete kennis van de letters S en B. Zouden dat de voorletters van andere men sen zijn? Tot slot een scherp schot. Zeker, het begon humoristisch. Iedereen lacht, behalve de betrokken vervoer ders, als er een stel varkens losbreekt. Maar wie beschrijft de schrik en ontsteltenis toen daar plotseling ie mand neerviel om nooit weer op te staan? De dokter was er direct, kon alleen het ergste constateren en ver dween weer onmiddellijk om 'n zie kenauto te waarschuwen. Is het nu niet treurig, dat de man er een uur moest liggen voor eindelijk de zie kenauto uit Gouda kwam? Toegege ven er was toch niets meer aan te doen. Maar stel het geval, dat de man in kwestie zwaar gewond was ge weest. In zo'n geval kunnen immers minuten zelfs seconden van het groot ste belang zijn? Ieder weat dat 'het er op na hou den van een ziekenauto voor geen enkele particulier rendabel kan zijn hier. Met subsidie van gemeentewege kan dat wel! Het is met dit geval weer eens overduidelijk bewezen, dat Waddinxveen eenvoudig niet zonder een goede ziekenwagen kan. Sniper. Vliegerwedstrijd 1956 Zo behoort ook deze wedstrijd weer tot het verleden en wil het comité allen die hebb,en meegewerkt om de ze middag te doen slagen hartelijk danken. Een bijzonder woord van dank gaat naar de eigenaar van het vlierger- veld, de heer H. de Jong, die voor de aanvang der wedstrijd alles in het werk heeft gesteld, om de toegang tot het veld begaanbaar te maken, om zo min mogelijk natte voeten te be komen. Vervolgens danken wij de redactie van ons weekblad, die met alle mid delen ons weer heeft bijgestaan. Wij willen besluiten, alle gevers en geefsters van de mooie en waardevol le prijzen recht hartelijk dank te zeg gen. Mogen wij volgend jaar weer op Uw aller medewerking rekenen voor onze Waddinxveense Jeugd. Het Comité. P.S. De winnaars der wisselprijzen worden verzocht deze bij de leden van het comité in te leveren ter gra vering. Draagt elkanders lasten Evenals vorig jaar zullen ook dit, jaar weer het fonds Draagt Elkanders Lasten en de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren een beroep doen op Uw offervaardigheid. De collecte zal dit jaar gehouden worden van 1319 september 1956. Alhoewel heit aantal t.b.c.-ge)vaLen de laatste jaren aanmerkelijk terug loopt is het toch nog altijd noodzake lijk voor de volle 100 pCt de strijd tegen deze ziekte te blijven voortzet ten, want nog zoveel patiënten wor den jaar in jaar uit in de sanatoria en thuis verpleegd, want zij hebben onze hulp dringend nodig. Wanneer men zelf gezond is kan men dit niet genoeg 'waarderen en daarom moet het ons een aangename plicht zijn iets voor onze zieke me demens te doen. Wij hopen dat U aan deze collecte Uw medewerking weer zult willen geven. In de eerste plaats door Uw bijdrage in de bus en in de tweede plaats door Uw medewerking. Geeft U op als collectant. U hebt toch wél een ochtend, middag of avond van Uw tijd voor dit mooie doel over? Natuurlijk! Indien een halve dag teveel is besteedt dan een uur of een paar uurtjes voor deze collecte. De patiënten zullen er dank baar voor zijn. U betekent hierdoor iets voor anderen en kunt zelf Uw dankbaarheid voor Uw gezondheid tonen. Want daar hebt U toch niets meer recht op dan anderen die dit voorrecht niet genieten? Bent U zelf wel eens ziek geweest en was U dan ook niet dankbaar wan- We hebben nog géén kabinet na maandenlang gezwoeg, 't Wordt druk besproken langs de weg Critiek is er genoeg. En als er nu met Prinjesdag Nog geen regering is Gaan d' ouden maar weer aan de slag Zij zijn niet groen', doch ,fris'. In Utrecht is 't weer Jaarbeursfeest voor heel ons Nederland, daar komen ze weer samen nu: de zakenman en klant. Er is veel hoop op veel verkoop, ook bij de middenstand, dat 't zo zal zijn is vast de wens van elk in stad en land. De schooljeugd is weer aan de slag met schrijven, reek'nen, taal, er wordt gewerkt, gezwoegd, gezweet, door haar in elk lokaal. Daar groeit een generatie op, die ons eerlang vervangt, die toebereid wordt voor haar taak, als wij zijn afgedankt. En uit de zomerslaap ontwaakt in Oost, West, Zuid en Noord 't vereen'gingsleven en zijn stem wordt ook al weer gehoord. Er wordt vergaderd en gepraat en ook staat voor ons klaar iemand, die wacht op sneeuw en Ijs: de brandstofhandelaar. Veilig Verkeer De fout om bij het inrijden van een inrit te gaan voorsorteren dus rij den tegen de weg-as aan - wordt zeer veel gemaakt. Er mag alleen maar bij een kruising of splitsing van wegen voor gesorteerd worden. Hier ziet U hoe men bij een inrit moet handelen. De automobilist moet rechts blijven rijden en mag daarna met een boog naar links gaan. Van zelfsprekend moet hij er zich eerst van overtuigen, dat zijn maneuvre geen gevaar of belemmering voor an dere weggebruikers oplevert. neer anderen iets voor U deden? Toon dan ook nu Uw dankbaar heid voor de gezondheid die U elke dag weer ontvangt en meldt U aan als collectant bij een van de onder staande adressen. Er is véél hulp én. zeer veel geld nodig. Veel kan worden bereikt, mits U Uw steun ook geeft. In 1955 werd door DJ3.L. alleen aan extra voeding en huishoudelijke hulp f 140Q' te Waddinxveen uitge keerd. Opgave s.v.p. aan onderstaandei adressen: H. de Goeij, Emmastraat 20 Ds J. van der Haar, Kerkweg Mej. Neeleman, Julianastraat 7 Ds J. Snoey, Kerkweg VERGADERING SPRUITENTELERS Op 7 september werd door de Groenteveiling Gouda e.a. een sectie vergadering gehouden in de zaal van de heer v. d Water. Voor deze vergadering waren voor namelijk de Spruitenkwekers uitge nodigd, die dan ook goed vertegen woordigd waren en door de voorzit ter werden verwelkomd. De secretaris deed vervolgens dé mededeling, dat door het bestuur van de Goudse veiling een moderne sprui- tensorteermachine is aangekocht en in bedrijf genomen zal worden. Hij gaf in een korte inleiding een over zicht van de belangrijke voordelen voor de telers, als centraal wordt ge sorteerd. De ervaring, die de vereni ging heeft op gedaan met centraal sorteren van tomaten en ook met het centraal wassen van peen zijn onver deeld gunstig, waarom het vertrou wen is gewettigd, dat centraal sorte ren van spruiten bij een goede uit voering, belangrijke voordelen zal op leveren. Alle aangevoerde spruiten zullen in het vervolg door de veiling wor den gesorteerd, waardoor een gelijk matige, aan de eisen voldoende sor tering kan worden verkregen en wat voor de telers een grote tijdsbesparing betekent. Na een zeer zakelijke bespreking over dit, voor spruitentelers belang rijke punt, verklaarden alle aanwezi gen zich volkomen accoord met de voorgestelde regeling en zegden htm medewerking toe, zodat straks met «en behoorlijke hoeveelheid spruiten kan worden begonnen. Hoe groter de aanvoer, hoe beter de afzet. De veiling die een vereniging is van en voor de telers, zal alles in het werk stellen met de minst mogelijke kosten het grootst mogelijke resultaat te bewer ken. Het bestuur twijfelt niet aan de goede uitslag. Na de bespreking, die bijna geheel in het teken van de spruiten en het nieuwe sorteersysteem stond, sloot de voorzitter met dank de vergade ring. GEREF. MANNENVERENIGIING IN 't ZILVER. De Geref. Mannenvereniging her dacht jl. maandagavond het feit dat zij 25 jaar geleden werd opgericht. In een volle zaal van het jeugdgebouw aan de Stationsstraat werd deze ge- béurtenis op enigszins feestelijke wijze herdacht. De voorzitter der vereen., de heer G. Vermeulen, opende deze samen- koms|t met een inleidend woord, waarna de mede-oprichter-secretaris, de heer L. van Pelt gelegenheid kreeg een terugblik te geven over deze af gelopen 25 jaar. Hij releveerde dat de vereen, op initiatief van wijlen de heer P. Magré werd opgericht en noemde de namen van de leden-me deoprichters, welke alle reeds over leden zijn. Spr. deed al de op- en neergangen de revue passeren, welke zoal in het verenigingsleven voorko men. Momenteel telt de mannenvereni ging 40 leden, waarvan het meren deel regelmatig de vergaderingen be zoekt Toch is er nog plaats voor

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1