Weekblad voor Waddinxveen 1/Koedec de Vrouw van de week OEZ2ZZEÏZ3 fa H. v. d. Bor Wrijf Kou en Pijn weg met DAM PO Hecfsi No. 588 28 september 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30. Waddinxveen, telel. 438 Abonnementsgeld per kv irt ul f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. 's woensdagsavonds inzenden. De bevrijdingsfeesten te Eindhoven kregen wel een heel ernstig accent doordien een straaljager van de vlieg basis Volkel boven het stadsgedeelte Strijp verongelukte en daar een ge weldige ravage veroorzaakte. De pi loot. een pasgetrouwde jongeman, had met zijn vrouw afgesproken, dat hij die middag over zou komen vliegen. Om die afspraak na te komen, week hfj af van zijn opdracht. De gevolgen waren wel zeer noodlottig. - Het toe stel dat uiteraard veel te laag vloog raakte een televisiemast en ploegde zich een vuurbaan door de tuinen van de Zeelsterstraat en de Bergen op Zoomstraat. Veertien huizen raakten onmiddel lijk in brand of werden verwoest. Be halve de piloot, de 24 jarige A. Vos, die in zjjn toestel omkwam, werd nog een burger gedood. Achttien gewon den moesten naar een ziekenhuis wor den vervoerd - tien werden er ter ver pleging opgenomen. Verscheidene men sen werden dakloos. - Het stadsge deelte waar de straaljager op terecht kwam, leek wel gebombardeerd te zijn. De demissionnaire minister van oorlog, de heer Staf, kwam dadelijk na de ramp op de plaats van het on heil. Dit wettigt de hoop, dat als dit mogelijk zou zijn! - er nu bijzondere maatregelen worden genomen om te ontkomen aan de dagelijkse dreiging waaraan de burgerij in vredestijd blootstaat. Wij zijn er aan gewend ge raakt, dat straaljagers, ook in dicht bevolkingscentra over onze hoofden heengieren. Bij een vorige gelegenheid kon een piloot, die boven datzelfde Eindhoven „panne" kreeg, zijn toestel net buiten de bebouwde kom terecht laten ko men doch ditmaal is dan gebeurd, wat elke dag kan gebeuren. Dit kan van een krantenstaking niet worden gezegd. Een z.g. wilde staking der typografen dupeerde inzonderheid de Amsterdamse bladen, ofschoon ook enkele provinciale dagbladen daar door niet konden verschijnen. Het was een staking, waar de officiële bonden niet achter stonden. Toen de ze bonden het over de uitkering van de 6 procent loonsverhoging niet eens konden worden, werd door het Colle ge van Rijksbemiddelaars arbitrair beslist, dat er 3 procent verhoging aou worden gegeven. Hiermede niet tevreden gingen de Amsterdamse typo- graven in staking. Reeds de zaterdag ochtendbladen verschenen niet en ook jl. zaterdagavond kregen de abonné's op die kranten geen blad. Na 24 uur werd de staking opgeheven. Nu is de vraag, of dit daarwerkelijke protest voor de werknemers resultaat zal op leveren Het niet verschijnen der Amster damse bladen was ook een tegenval ler voor de Amsterdamse tramharmo nie, die haar gouden feest vierde. Het concert, dat deze harmonie op de Dam gaf werd dan wel niet zo uit voerig verslagen als zonder staking het geval zou zijn geweest, de feeste lijkheden w.o. de officiële aanbieding van de nieuwe uniformen die in niets gelijken op het gewone tramuniform, gingen natuurlijk gewoon door. - Was er dus, ondanks .de krantenstaking feest in de hoofdstad, te Maastricht was er, inzonderheid voor de 23-ja rigen eveneens feest. Het gemeentebe stuur van de Limburgse hoofdstad had een ontvangst voor hen georganiseerd, omdat zij de stemgerechtigde leeftijd hadden bereikt. De gemeentebe drijven werden bezocht, een bejaarde burger werd de nieuwelingen als voorbeeld gesteld. Zonder iets af te doen van de ongetwijfeld grote kwa liteiten van deze Maastrichtse bur ger: ons laller voorbeeld is in deze dagen zeker weer de kranige verde- Dit" kunt" U voorkomen door tijdig een Solide PEERIESS-RIJWIELSLOT te monteren. Verkrijgbaar bij Uw rijwielhandelaar een t/an de duismd. - digster van Jungschlager en Schmidt: mevrouw Mieke Bouman, die uit Dja karta behouden te Rome is aangeko men en daar met geweldig enthousi asme is ontvangen. Een voorloper voor de ongetwijfeld grootse ontvangst die haar later in Nederland ten deel zal vallen. Later, want ook nu nog staat het belang van haar cliënt bij mevrouw Bouman voorop. Eerst na 15 oktober de dag van het vonnis tegen Schmidt zal een Nederlandse huldiging mogelijk zijn, omdat de ver dedigster in deze zaak voorziet, dat een hulde aan haar de uitspraak on gunstig zou kunnen beinvloeden. Nederland houdt die huldiging te goed! Maakt men te Eindhoven kennis met modern oorlogsgeweld, de be manning van een baggermoleni te Vlissingen ondervond, dat de helse wapens uit het verleden eveneens veel kwaad kunnen uitrichten. Zij baggerden een oude bom van liefst 500 kg op. Deze ontplofte. Ook hier een geweldige ravage. De zes man nen, werkzaam op de molen, bleven ongedeerd, hoewel zij tengevolge van de luchtdruk tegen het dek werden geslagen. Alleen de machinist, de heer Bakema uit Groningen, werd door de rondvliegende scherven zo danig gewond, dat hij in een zieken huis moest worden opgenomen. meld, dat alleen van de manlijke werknemers premie moet worden in gehouden; de huisvrouw, die een mor genmeisje heeft, zal ook van dit meis je premie moeten afhouden en ver antwoorden, ook dus als het loon van dit meisje zo laag is, dat zij niet on der de loonbelasting valt. Verder is bepaald, dat indien een verzekerde alleen onder de loonbe lasting valt, volstaan kan worden met inhouding van premie, die door de werkgevers is ingehouden; deze ge vallen blijken uit artikel 54 van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 waar de volgende voorwaarden zijn gesteld, n.l.: a. het fiscale zuivere inkomen mag niet meer bedragen dan 6.000, b. het fiscale bruto-loon moet minder bedragen dan 6.000,en tenslotte c. naast het inkomen mag men niet meer dan 200,aan andere inkom sten hebben genoten. Zoals u ziet, is de gehele regeling vrijwel gelijk aan de bepalingen die gelden voor de vaststelling van de be lastingen ,zo ook de uitzonderingen die op het bovenstaande betrekking Zuidkade 52 fa Li. W. Versluis Kerkweg 87 DE VROUW EN DE OUDERDOMSWET Artikel 24 der wet bepaalt dat de verzekerden de middelen moeten opbrengen, die nodig zijn om de uit keringen en de kosten die aan de uit voering van de wet zijn verbonden, te betalen. Uitgangspunt is, dat de ver zekerden over een bepaalde periode de middelen moet opbrengen voor de genen, die in die periode gepensio neerd zijn. Het is bij de ouderdomswet niet zo als bij een levensverzekeringsmaat schappij waar de premies die betrok kenen betalen, belegd worden om daaruit later, wanneer de verzekerde zelf recht heeft op de uitkering, de uitkering te voldoen. Zou dit stelsel, het kapitaalsdekkingsstelsel, ook voor dé ouderdomsverzekering worden ge volgd, dan zou het nog vele tientaliën jaren duren, eer men de bejaarden de uitkering zou kunnen geven die zij thans, volgens het omslag stelsel, kun nen ontvangen. Dit als inleiding, teneinde u een begrip te geven van de overwegingen die aanleiding zijn geweest tot het vaststellen van de volgende regelin gen. Wie betaalt premie? Als bekend mag worden veronder steld, dat alle personen die 15 jaar of ouder, doch jonger dan 65 jaar zijn, endie onder de in artikel 6 der wet genoemde categoriën vallen, premie moeten betalen. Enkele uitzonderingen moeten hier bij wel genoemd worden. De wet gaat er bv. van uit, dat de man de premie betaalt voor zich zelf èn voor zijn vrouw. Alles wat betrekking heeft op het inkomen van de vrouw, aldus artikel 26 wordt geacht de man te betreffen. Aangezien de premie bestaat uit een percentage van het inkomen, komt het dus hierop neer, dat de ge huwde vrouw geen premie behoeft te betalen omdat zij wettelijk geen in komen heeft. Dit wil nu ook weer niet zeggen, dat indien een gehuwde vrouw in loondienst is, geen premie op haar loon behoeft te worden inge houden. Dit moet wel degelijk plaats hebben, maar deze ingehouden premie wordt dan beschouwd als te zijn be taald door de man. Indien de man reeds 65 jaar is, zal in dit geval premie-inhouding op het loon der vrouw achterwege kunnen blijven Omgekeerd zou, wanneer de vrouw reeds 65 jaar is en de man jonger dan 65 jaar, reeel genomen wel inhouding dienen te geschieden, doch het is de vraag of dit formeel wel houdbaar is, immers veelal krijgt de man in dergelijke gevallen toch een premie-aanslag, die dan mede be trekking heeft op het loon der vrouw. Uitzonderingen De regel, dat de inkomsten van de gehuwde vrouw geacht worden haar man te betreffen, gaat niet op indien alleen de vrouw en niet haar man (jonger dan 65 jaar verzekerd is. De volgende categorie van personen behoeft eveneens geen premie te be talen en wel indien het kinderen be treft, waarvoor een ouder voor de in komstenbelasting aanspraak op kin deraftrek heeft. Die ouder moet dan premie betalen over het inkomen van hemzelf en dat van die kinderen. De ze bepaling geldt echter niet voorzo ver het inkomen van die kinderen uit loon bestaat, want dan moeten die kinderen zelf premie betalen. Premie-vrij stelling geniet verder de invalide man, wiens ouder dan 65 jaar zijnde vrouw voor hem kostwinster is. Deze vrouw heeft dan immers recht op ouderdomsuitkering en dan is immers geen premie meer verschul digd. Voor de werkgevers is van belang, dat van iedere verzekerde, die onder de loonbelasting valt, premie moet worden ingehouden. Hierbij moet uit drukkelijk worden aangetekend; dat premie-inhouding óók moet geschie den als het loon zo laag is, of dat er volgens het tarief van de loonbelas ting geen belasting verschuldigd is, of indien in verband met een verdrag geen belasting behoeft te worden in gehouden. Let wel, in de wet staat niet ver hebben en waarvan wel de voornaam ste zijn: het vervullen van meer dan een dienstbetrekking gedurende lan ger dan een maand (ook wanneer man en vrouw tegelijkertijd in loon dienst zijn) en het bestaan van ver hezen van meer dan 200buiten de inkomsten uit dienstbetrekking. Ten derde: in alle andere gevallen wordt premie-aanslag opgelegd, waar mede reeds ingehouden premies wor den verrekend, dus ook weer op de zelfde wijze als loonbelasting met een aatnslag in de inkomstenbelasting wordt verrekend. Losse flodders Om nog eens even terug te komen op die muziek: Ik heb me afgevraagd hoe men toch eigenlijk in contact ge komen is met dat orkest. Gaat het gemeentebestuur nu vra gen of een of ander orkest hier nu asjeblieft eens een paar klassieke stukken ten gehore wil brengen, zulks ter verdegelijking van ons muziek peil? Of is het zo, dat de gemeentebestu ren van hogerhand de tip krijgen om de orkesten uit te nodigen? Het is een algemeen bekend feit, dat onze zware orkesten zichzelf bij lange na niet bedruipen kunnen en dat of Rijk of Gemeente voor subsidie zorgt. Dan zou het dus hier op neerkomen, dat het Rijk, resp. een andere instantie, zijn muzikale onkostenrekening graag wat kleiner ziet worden en poogt de kleinere gemeenten hiervan ettelijke honderden guldens per concert te la ten betalen. Want we weten vooraf al bijna zeker, dat het concert ons fi nancieel gezien meer zal kosten dan opbrengen. De grote massa houdt meer van een tintje lichtere muziek. Smaken ver schillen nu eenmaal. Van de mensen die van klassiek houden is het te be grijpen, dlat zij trachten ons muzi kaal op te voeden. Zuiver democra tisch gezien betwijfel ik of het juist is om een avond voor de enkeling uit de gezamenlijke kas te betalen. En dan kan ik me zeer goed voorstel len, wat de heer Kooijman bedoelt met de open deur. Want als nu de jazz-liëfhebbers ook eens om subsi die aankloppen, dan mag de gemeente ook niet neen zeggen. Jazz, orginele jazz noemt men ook klassiek. Wie zal ons zeggen wat mooi is? Beoordeling van kunst is immers een privé-aangelegenReid. Strauss was in zijn tijd hypermodern. Volgens menigeen is hij nu semi-klassiek. Ve len uit ons dorp kunnen het Zadkine- beeld in Rotterdam ook niet waar deren. Daarom mag men echter niet concluderen: Het is niet mooi. Maar wel: Ik vind het niet mooi. Nee, laten we zuinig zijn op ons potje. En laat het algemeen belang boven het belang van de enkeling gaan. Straks gaan B en W nog een ■dure Picasso voor ons kopen! Omdat hij zo mooi is! Pardon, ik vergis me: Omdat ze hem zo mooi vinden. Dat de edelachtbare heren echter het goede voor ons zoeken, o.a. door verrijking van onze geest (afdeling muziek), daarvan ben ik overtuigd. Immers: Wo man singt da leg Dich ruhig nieder. Böse Lente haben Gram- mofon zu Haus! Sniper De nationale Reclasseringsdag Op de Nationale Reclasseringsdag worden „kwitanties" aangeboden, die geweigerd mogen worden en bij be reidheid tot betaling mag men zelf het bedrag bepalen. Geen aanmaning of dwangbevel, ten hoogste een vriende lijk verzoek. Een aantrekkelijke ma nier dus van „zaken-doen", welke de Hollander, met zijn afkeer voor dwang wel ligt. Er wordt dus gestart'in een gunsti ge sfeer, maar de Hollander is ook wantrouwend: het moet ook weer niet al te aanlokkelijk zijn, want dan gaat hij „eerst nog eens informeren" of hij trekt zich helemaal terug. Dit laat ste moet voorkomen worden: er wordt slechts eenmaal per jaar een nationa le reclasseringsdag gehouden en van aarzeling of terugtrekken mag dus geen sprake zijn! Daarom zullen wij gaarne een korte toelichting geven. Wij kunnen heel eenvoudig zeggen: reclasseren is helpen in nood. Ook dat ligt de Hollander wel en misschien houdt die voortreffelijke eigenschap wel verband met zijn zin voor vrijheid. Vaak heeft hij - in gro te nood - voör die vrijheid moeten vechten. Wanneer wij nu op de natio- nael reclasseringsdag open willen staan voor dat „helpen in de nood", dan betekent zulks, dat wij de „mis dadiger" - het harde woord is er uit - als een van onze medemensen be schouwen, die toch altijd waard blijft geholpen te worden. De eigenlijke taak van de reclasse ring: de persoon van de misdadiger zo goed en zo eerlijk mogelijk - want sentimentele overwegingen mogen daarbij niet gelden - in het juiste licht te plaatsen ten behoeve van de rech ter, die vonrys moet vellen; toezicht uitoefenen over voorwaardelijk ver oordeelden; contact houden met ge vangenen en hun gezinnen; overleg plegen met allerlei instanties; een dokter inschakelen, wanneer zulks nodig blijkt te zijn. Een veel omvat tende taak - in vogelvlucht weerge ven. De regering beseft hoe belangrijk die taak is: zij verstrekt ruime subsi dies, maar toch niet in die mate, dat een beroep op ons volk achterwege kan blijven. Reclasseren is dus allereerst indivi duele hulp. Van mens tot mens! Maar ook werkt de reclassering zo nodig mee aan de verbetering van de gezinsverhoudingen en tracht zij een goed familieleven te bevorderen. Me de in het belang van de gestruikelde. Het gezond maken van het familiele ven in klein verband, van zo'n kleine gemeenschap dus, komt uiteindelijk het hele volk ten goede. Vandaar dat wij ook mogen zeggen, dat reclasse ren het bevorderen van de geestelijke volksgezondheid betekent. Ons volk is ver, over de grenzen be kend om het droogleggen van moeras sen en het herscheppen daarvan in vruchtbare oorden. Waarom zou het de misdaad laten voortwoekeren? De reclassering nu heeft de strijd aange bonden tegen de misdadigheid op een wijze als boven heel in het kort is weergegeven? Dat het haar ernst is, bewijst de saamhorigheid op die dag: een nationale dag d.w.z. godsdiensti ge en politieke tegenstanders reiken elkaar de hand onder het motto: hel pen in nood. W. Beiboer Kringvergadering B.B. Onder voorzitterschap van de bur gemeester van Gouda is dezer dagen de kringraad van burgemeesters van kring Z.H. 4 in vergadering bijeen ge weest. Het eerste punt van de agende was de verkiezing van 4 leden van het da gelijks bestuur. Op 1 januari 1957 zul len aftreden de burgemeesters van Bo degraven, Krimpen aan den IJssel, Oudewater en Schoonhoven. De aftredende leden werden allen bij acclamatie herkozen. Ter verduidelijking diene, dat het dagelijkse bestuur uit 9 leden bestaat, van welk bestuur de burgemeester van Gouda ingevolge de gemeenschap pelijke regeling voorzitter is. Voor wat de overige leden betreft, wordt bij de benoeming er zoveel mo gelijk rekening mede gehouden, dat zij vertegenwoordigen: a. de verschillende geografische de len van de kring; b. de gemeenten, waar zich in het bijzonder gevaar aantrekkende objec ten bevinden; c. zowel gemeenten met stedelijk als met plattelandskarakter. Vervolgens ging de kringraad er mede akkoord, dat in de gemeenschap pelijke regeling enige wijzigingen worden aangebracht. De letter R is weer present De zomer is weer aan het end Het herfsttij is gekomen De blaad'ren dwarrelen in 't rond en vallen van de bomen. De dagen korten nu heel snel maar werkelijk, ik mag dat wel 't wordt tijd voor clubs en boeken omdat je juist nu 's avonds thuis gezelligheid kunt zoeken. Veilig Verkeer Op de rijbaan mogen geen fietsen geplaatst worden. Als iemand er te- genaam stoot of de wind een beetje speels gaat doen, vormen ze een ge vaarlijk obstakel. Dit geldt natuurlijk ook voor bromfietsen. Het is misschien wel erg gemakke lijk om voor „dat éne ogenblikje maar" uw fiets of bromfiets door een stevige stoeprand te laten schragen, maar de verkeersveiligheid gaat voor! Deze betreffen alleen administra tieve kwesties, zoals het aan gedepu teerde staten ter goedkeuring toezen den van de begroting en een regeling omtrent de rekening; voorts de gel dend-verklaring van enkele Goudse rechtspositieregelingen voor het per soneel van de kring. Het personeel, om daarmede voort te gaan, omvat tot nu toe één persoon Het zal verdubbeld worden, want de kringraad verenigde zich er mede, dat met ingang van 1 januari 1957 de heer A. C. Bos, te Gouda als assis tent voor de kring zal optreden. Hij zal oefeningen moeten leiden, instruc ties moeten geven, kortom ten dien ste staan aan de gehele kring en aan de afzonderlijke kringgeméenten, uit gezonderd Gouda, dat zelve twee as sistenten in dienst heeft. Voorts besloot de kringraad om de functies van K.H.B.B. en penning meesters te scheiden. Van 1 januari af zal de heer W. E. Baron van Knobelsdorff, burgemees ter van Reeuwijk, als penningmeester fungeren. Hij zal voor de lopende zaken (uit betaling van gelden e.d.) geassisteerd worden door de gemeenteontvanger van Reeuwijk. De beide hiervoorgaande onderwer pen vormden de hoofdschotel van de bespreking over de begroting 1957. Deze leverde verder niet veel nieu we gezichtspunten op. B|ehoudens een kleine administra tieve wijziging werd zij conform het door het dagelijkse bestuur ingedien de ontwerp vastgesteld. Het oefenings- en bindingsprogram ma .geldend van 1 oktober 1956 t.e.m. 30 september 1957, dat overeenkomstig het ingediende voorstel door de kring raad werd vastgesteld, vermeldt eni ge interessante cijfers. Het aantal door noodwachters ge tekende vrijwillige verbintenissen in verhouding tot het totale aantal beno digde noodwachters in de verschillen de kringgemeenten bedroeg op 1 juli 1956: boven 90% 15 gemeenten tussen 80 en 90%> 8 gemeenten tussen 75 en 80% 3 gemeenten tussen 60 en 75°/» 2 gemeenten tussen 50 en 60% 1 gemeente minder dan 50% 1 gemeente Van hen die de vrijwillige verbinte nis ondertekend hebben, hebben de opleiding voltooid, evt. zijn in oplei ding: 100% in 16 gemeenten 90 tot 100°/o in 7 gemeenten 80 tot 90% in 4 gemeenten 70 tot 80°/o in 3 gemeenten Van het totale aantal noodwachters, dat de kring mag hebben (3395) had 79.8°/o (2712) de vrijwillige verbinte nis getekend. Van dit aantal hadden 2413 noodwachters de opleiding vol tooid c.q. waren in opleiding (88.9%>) In het programma is verder een schema opgenomen voor de in dit seizoen te houden oefeningen voor de blokploegen, en zijn richtlijnen gege ven voor het houden van bindinga- avonden en onderlinge bijeenkomsten, en ook voor de rayon- en kringwed strijden en de oefeningen voor de overheidsdiensten. Werelddierendag EEN DAG VOOR DE MENSEN Op Moederdag krijgt Moeder haar azalea, Vaderdag brengt Vader een nieuwe das en dus op Werelddieren dag (4 oktober), poes een half onsje biefstuk eh uw trouwe hond een ex tra koekje bij de thee? 't Mag gerust en ook wel vaker dan

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1