voor Waddinxveen K Macdec de Vrouw van de week NIEUWS uil onze wao-nplaals Huidgenezing] Predikbeurten No 589 5 oktober 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per k vrrtial f 1 -00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct. familieadvertenties 7 ct per m.m. I Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Dit is de geest van de tijd: de tram moet wijken voor de autobus. Het elektrische tramlijntje Amsterdam-N naar Volendam en Monnikendam mocht voor menigeen dan nog zulke goede en prettige herinnenringen heb ben zaterdag j.l. heeft zy voor het laatst gereden. Zo'n laatste rit is altijd iets byzon- ders. Men verwacht, dat er een begra fenisstemming zal heersen, maar de genen, die dergelijke gebeurtenissen meemaken, verkeren nooit of te nim mer in zulk een stemming. Toen er aan die officiële laatste tram een krans - een grafkrans! - werd gehan gen, barstte het gejuich los. Zoals ge bruikelijk bij zulk een laatste ri waren ook hier souvemer jagers in grote getalen opgekomen om zoveel mogelijk bordjes uit de rijtuigen te ^Monnikendam heeft van die laatste rit een ware feestvoorstelling gehaakt Directie en personeel van de JN.z.H- VM. kwamen in een hotel by een en met mannenkracht werd - onder het geloei der brandsirene - de laatste tram uit het stadje getrokken. Bussen hebben de tramdienst over genomen. De tram is dood - leve de bus! Het is te hopen, dat zij regelmatig en zonder ongelukken, tot volle te vredenheid der vroegere tram clien tele zal rijden. De Gelderse Tramwegen, die al veie jaren de passagiersdiensten met het allermodernste busmateriaal tot grote tevredenheid der gebruikers onder houdt, had de afgelopen week n aan rijding, die gezien de omstandigheden nog goed is afgelopen, hoewel er 20 personen, van wie drie ernstig, wer- gewond. Een tweedelige bus met on geveer 60 passagiers, werd aangere den door een met hout geladen truck, waardoor zij. in een naast de weg ge legen weiland terecht kwam. Dank zy het gewicht van de tweede bus sloeg deze niet om. zodat al met al dit on geluk nog betrekkelijk goed is afge lopen. Dit kan niet worden gezegd van de aanrijding, welke een militaire vracht auto bij Halfweg veroorzaakte. Daar op de weg Amsterdam-Haarlem rijdt de tram nog en een passagier, die er rustig op de komst van die tram stond te wachten, werd door de militaire vrachtwagen aangereden en op slag De auto, rijdende met een snelheid van 50 kilometer had waarschijnlijk een defect aan de stuurinrichting ge kregen. Hij schoot na de eerste aan rijding door naar de kant van de weg, waar een passerende wielrijder ern stig werd gewond en botste tenslotte tegen de pui van een garage, waar door deze zwaar werd beschadigd. Werd te Monnikendam de brandsi rene gebruikt om de laatste tram uit geleide te doen - te Rotterdam loei den'maandag de sirenes der Bescher ming Burgerbevolking om eraan te herinneren, dat Rotterdam in de pol der Achttienhoven dan eindelijk haar eigen luchthaven had verkregen. De officiële ingebruikneming - men weet dat een Deense sportvlieger dit reeds onofficieel deed - geschiedde met of ficiële toespraken, waarbij erop werd gewezen, dat Rotterdam geenszins de intercontinentale passagierslijnen van Schiphol tot zich wilde trekken, doch dat de tweede haven ter wereld de nodige luchtverbindingen zeker niet kon ontberen. Enige stuntteams, van de Rijksluchtvaartschool en van de Harvards zetten het geheel luister bij. Een stunt - wat lager bij de grond, werd uitgevoerd door een gewezen militair, die van het Meerhuizerplein te Amsterdam zou gaan verhuizen en tussen zijn boeltje een oefenbom, een z.g. „donderslag" vond. De man mik te het ding het raam uit, met gevolg, dat een geweldige ontploffing tal van ruiten in de wijde omtrek deed sneu velen. Het mag een wonder heten, dat er zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. De bommenwerper'werd aangehouden en ter beschikking van de Marechaussee gesteld. Die zal nu uitzoeken, waar de vroegere militair zijn „donderslag" vandaan had. Zo staat de politie meermalen voor wonderlijke opgaven Zo kreeg die te Haarlem van enige kinderen twee am pullen, waarin een geelachtige poeder. De kinderen hadden ze aan het strand tussen Bloemendaal en Zandvoort ge vonden en waren zo verstandig, de politie van Haarlem daar gelukkig mee te maken. Maar die weet ook nog niet, wat de inhoud van de ampullen is. De he ren zullen er wel achter komen - zo goed als.... de Postcheque en Giro dienst er achter is gekomen, dat, me de door gebrek aan personeel, het ge wenst is, de dienst geheel te gaan au tomatiseren. Over zes jaar zal een ge heel nieuw systeem zijn ingevoerd - een systeem dat voor rekeninghouders gemakkelijker is, al zullen zy er even aan moeten wennen, in den vervolge de over te maken geldsbedragen met stippen op cijfers aan te geven. sterven. Beseft U dat? Nee, ik weet het wel, U bent helemaal niet wreed. Als ik zie hoe U Uw hondje aanhaalt dan is dat zonder meer duidelijk. Maar als mijn vrouw om een bont mantel vroeg zou ik zeggen: Je krrnt de vellen krijgen, figuurlijk althans. En, sportieve jager, hoe zou U het vinden als U de rest van Uw leven moest slijten met een schot hagel in Uw derrière of met een half oor? Geachte hengelaar, hebt U zich wel eens gerealiseerd wat een heerlijk gevoel het zou zijn, als men U een scherpe haak, verborgen in een ge bakje, naar binnen zou laten werken? En slager, hoe zou U het vinden als men U naar een kil hok voerde om U daar een roemloos einde te la- IN OKTOBER WEET JE, WAAR JE AAN TOE BENT Hebt u dat ook, dat je in oktober iets te overwinnen hebt en zo echt weer op dreef moet komen? Wat dat betreft heeft oktober op mij hetzelfde effect als januari. Je stapt nadrukke lijk van de ene periode in de andere over en tussen die beide moet je de brug dan maar zien te slaan. Ja, in oktober moet er beslist iets overbrugd worden. Er wordt van je verlangd, dat je de luchthartigheid, die je je in de zomer tolereerde, u weet wel dat gevoel van „laat maar waaien" en „dat komt morgen wel hoor", weer netjes aan de kapstok hangt en je je ernstig en deugdelijk gaat bezinnen op de plichten, die der huisvrouw zijn. B.v. het wassen, strij ken en opbergen van de zomerkleren; het in orde brengen van de wintergar- derobe voor het hele gezin; de kinde ren weer in schoolgareel dringen zon der dat het scenes geeft; kasten op ruimen, waar iedereen .gedurende de ongebonden zomerdagen maar alles in gemikt heeft, wat hij kwijt wou zijn. En dan vooral jezelf ervan over tuigen, dat het leven nu geen onzin meer is, maar dat er aangepakt moet worden. Dagenlang wil je er nog niet hele maal aan en paai je je met de gedach te: „laat nou maar, het kan nog wel even". Het is tenslotte maar uitstel van executie. Want zoals elk jaar komt nu ook de fatale dag, dat je van het ene in het andere uiterste over slaat. En dan is er geen houden meer aan. Alsof ze je iets gedaan hebben, ga je alle zomerjurken tegelijk te lijf. Nu zullen ze er aan geloven ook. Heerlijk om je zo te kunnen wreken, dat je er zo vaak in hebt lopen bibbe ren. Geloof maar niet, dat ze nu nog een schijn van kans hebben, voor de dag te komen, als je ze eenmaal fris gewassen tussen hun vloeipapiertjes uitgestrekt hebt. Al zou je moeten puf fen onder de hitte van een onver wachte na-zomer, dan nog zul je je hullen in wat past bij djeze tijd van het jaar. De kinderen gaan intussen weer ge dwee naar school en dat is maar goed ook, want niemand moet je in de weg lopen bij deze kostbaar verworven en nu hoog opvlammende energie. Laat ten vinden? Zou het niet veel beter zijn, als U de dieren in het vervolg liet leven, enverhip, en ik zeker zonder carbonaadje 's Zondags en geen croquet je meer en geen warm worstje. Wel. eh. ik stel dan maar voor om de varkens uit te zon deren. Uiteindelijk is dat toch zwij nerij. Stel nu tegenover een varken een kat. Een toonbeeld van netheid! Hé, daar komt er net een over mijn gras veldje tippelen, neemt daar een ei genaardige houding aan en begint te krabbelen. Mijn zoontje ziet hem ook. Hij rent naar binnen, duwt me een steen in mijn handen en zegt: Pappie daar is die kat weer. En nou niet weer misgooien, hoor! Sniper er dan niet eentje komen zeuren van: „Mams, ik wil een bloesje aan met korte mouwen. Ik heb het zo warm". Met koortsige ogen wijs je ze terecht: „Niks geen korte mouwen. Het is nu begin oktober". Onlogisch natuurlijk, want de hele zomer heb je ze met dunne kleertjes laten lopen en liep je er zelf ook in rond, terwijl je allemaal beter een dikke trui had kunnen aantrekken. Maar wat zou het leven zijn zonder een beetje illusie? Wat zou oktober overigens nog betekenen, als je niet het gevoel had van de ene periode in de andere over te stappen. Tenslotte moet er ergens een grens zijn. Als je die zelf niet markeert, wie doet het dan voor je? Zomer of geen zomer, wat zo heet te is nu voorbij en daar heb je je maar aan te houden. Dus haal je verwoed kasten leeg en richt ze opnieuw in. Het werkt zo heilzaam. Je hebt geen tijd meer oni te denken aan wat je van de zomer had willen hebben, niet kreeg, maar je toch hardnekkig ver beeldde, dat je het had. Je vindt jezelf heel flink en moedig, dat je dit nu zo ijverig doet en het knagend heimwee, dat bij het einde van de zomer hoort (zelfs al was het geen zomer), geen kans meer geeft. En dan op een dag bereidt het bos je een wild festijn van kleuren. De dorre bladeren dwarrelen als gouden vlinders om je hoofd. De zon is door gebroken en valt met dikke stralen bundels door de bomen. Stralen, die je met je handen zou kunnen beetpak ken, als je niet bang was, ze te bre ken. In een roekeloze bui ga jé een nieuw herfstcostuumpje kopen en hebt vre de met alles. De brug is geslagen. Je bent overgestapt naar de lange win teravonden met koesterende, zij het dan kunstmatige warmte en huiselijke gezelligheid'. In de winter althans weet je waar je aan toe bent. MARCELLE Losse flodders 4 Oktober: Dierendag - 4 Oktober: Modeshow. Pracht combinatie. Voelt U hem al, mevrouwtje met Uw dure bontjas? Olmdat U mooi wildei zijn moesten tientallen onschuldige dieren A. KEMPKES f Grondlegger van een belangrijk bedrijf. Vrijdagmorgen is op de leeftijd van 72 jaar plotseling overleden de heer A. Kempkes, oprichter en oud-direc teur van de Kempkes Meubelfabrie ken N.V. Toen hij in zijn voor zijn woning geparkeerde auto wilde stap pen werd hij plotseling onwel. De ontboden geneesheren konden bij hun komst slechts de dood constateren. De heer Kempkes was in deze ge meente een zeer geachte en geziene figuur, die in de plaatselijke ge meenschap een belangrijke plaats heeft bekleed. In 1906 begon hij in het klein. Dit gebeurde met de oprichting van een meubelwerkplaats, waar hij meube len fabriceerde. Door noeste arbeid, doorzettingsvermogen en goede zake lijke leiding is dit bedrijfje uitgegroeid tot een der grootste meubelindustrie ën in ons land. Begonnen met vier man, heeft het bedrijf thans 180 man personeel. Toen het bedrijf werd omgezet in een n.v. werd de heer Kempkes di recteur. Onder zijn leiding groeide het bedrijf zeer sterk uit en in de loop der jaren moest het fabrieks complex aan de Zuidkade herhaalde malen 'worden uitgebreid. Thans is weer een grote complexuitbreiding in aanbouw. Ook nadat de heer Kempkes zich uit het bedrijf als directeur had te ruggetrokken, en de dagelijkse leiding had overgelaten aan zijn beidé zoons, de heren Hk. en Ht. Kempkes, bleef de zaak profiteren van zijn kennis. Hij diende het als gedelegeerd com missaris. Ook buiten de gemeente heeft de heer Kempkes zich verdienstelijk ge maakt, o.a. door de voorzitterschap pen van de Centrale Bond van meu belfabrikanten, van de vakgroep meu belindustrie en van de Bedrijfsver eniging voor de houtindustrie en meu- bileringslbeckrij ven. In de oorlog heeft de heer Kempkes veel weten te bereiken voor de voorziening van de geteisterde gebieden, met meubelen. Voor zijn vele verdiensten vooral voor de meubelindustrie werd hij in 1953 onderscheiden met de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Verder heeft de heer Kempkes deel uitgemaakt van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en omstreken en van het bestuur van de Vereniging der Ambachtsschool voor Gouda en omstreken. De commissie van toezicht voor het Geref. Jeugdgebouw te Waddinxveen vond in hem een stuwende kracht. Onder zeer grote belangstelling heeft dinsdagmiddag op de algemene begraafplaats de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats ge had. Ónder de talrijke aanwezigen merk ten wij o.a. op burgemeester A. War- naar, de heer A. Oudijk, wethouder en de heer H. Jenné, gemeente-secre taris, de heren Goedewaagen, Hage- dorn en Okkerse van de Kamer van Koophandel, de heer B. van Baaren, voorzitter van de centrale Bond van meubelmakers, x vertegenwoordigers, van vele organisaties en instellingen, waarvan de heer Kempkes lid is ge weest, vele Waddinxveense meubel fabrikanten en zakenrelaties, alsme de het voltallig personeel. Toen de kist in de groeve was neer gelaten, bedolven onder een schat van bloemen, nam Ds J. Snoey het woord, die er op wees, dat Arie Kempkes Sr een harde werker was, een sterke persoonlijkheid, staande in het volle leven. Met hem is een nobel mens, een liefdevol echtgenoot en zorgzaam vader heengegaan. Hij heeft thans zijn plaats gevonden, zijn leven was Christus, zijn sterven ge win, aldus Ds Snoey. De president-commissaris, Jhr. A. H. op ten Noort zeidë tot de familie kring te zijn gaan behoren. Dankbaar herinnerde hij aan de voedselactie van de overledene, ge durende de hongerwinter, waarmede hjj commissarissen, personeel en fa milie aan voedsel hielp, omdat hij dit zijn plicht achtte, zoals zijn gehele le ven een voorbeeld van plichtsbetrach ting is geweest. Zijn grote onderne mersgeest en zijn doorzettingsvermo gen hebben hem over grote moeilijk heden o.m.< na dei fabrieksbrand in 1931 heen geholpen. Zijn energie, zijn optimisme en zijn vertrouwen op God hebben zijn bedryf groot gemaakt. De heer J. J. J. de Bruin als com missaris en de heer J. van de Nadort namens het personeel spraken woor den van lof. De laatste spreker herin nerde er aan, dat het bedrijf thans 50 jaren bestaat, in welk tijdsverloop het personeel groeide van 4 man tot 180 man. Alle medewerkers kunnen zijn nagedachtenis niet beter eren, dan in de voetsporen van de overledene te treden. De heer Ph. Dijs, voorzitter van de Waddinxveense meubelfabrikanten- bond, haalde jeugdherinneringen op. Hij prees de ijver en volharding van de overledene die 40 jaren bestuurs lid van de plaatselijke bond is ge weest Wy zijn dankbaar aldus spr. hem in ons midden gehad te hebben. Met de heer Kempkes is de laatste van de eerste generatie van de Waddinxveen se meubelfabrikanten heengegaan. De heer vam Baaren, voorzitter van de Centrale Bond van meubelfabri kanten wees op de grote .onkreukbaar heid, zijn onomkoopbaarheid en recht vaardigheid. De bond zal het werk van zijn ere-voorzitter voortzetten op de wijze, die hij heeft aangewezen. Nadat Ds Snoey in gebed was voor gegaan heeft de heer Hk. Kempkes een persoonlijk woord van afscheid gesproken en alle aanwezigen dank gebracht voor de betoonde belang stelling. DE KINDERRECHTER GRIJPT IN. In een bijzonder mooie film: „De Kinderrechter grijpt in" wordt het le ven van de ontspoorde jongeren en het werk van de reclassering en kin derbescherming nobel en klaar voor ogen gesteld. Het is een spannend verhaal, waar in de realiteit van de onderwereld niet onthouden wordt. Doch ook ontbreekt de humor niet. En zeker niet de naastenliefde, ook al lijkt het resul taat hopeloos. Een film die ons zal verrijken eni onze inzichten verdiepen. De „Vereniging Rekkense Inrich tingen" actief werkzaam op het ter rein van kinderbescherming en reclas sering, komt deze film vertonen op donderdag 11 oktober 1956 des avonds 7.30 uur, in het Vereniginggebouw, Stationsstraat. Toegang wordt verleend aan perso nen boven 18 jaar. Toegangsprijs 75 cent. Kaarten zijn vooruit verkrijg baar aan dezelfde zaal. Voor de'kinderen komt er een bij zonder mooie middag. De zeer bijzon dere film: „Alleen op de Wereld" zal vertoond worden, naar het bekende boek van Hector Mallot. Toegang 35 cent. BEROEPEN PREDIKANT. Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is tot predikant be roepen Ds P. J. Dorsman te Staphorst.* Bedoelde predikant stond sinds 4 s jaar in zijn tegenwoordige gemeente en diende tevoren 11 jaren de ge meente van Schelluinen. Hij was reeds op 23-jarige leeftijd predikant. TOT LERAAR BENOEMD. Het hoofd van de Herv. Eben Haë_ zerschool, de heer A. de Vries, die benoemd is tot leraar aan de Chr. Uloschool te Ede, en deze benoeming aannam, zal per 1 januari 1957 af scheid nemen van bedoelde school. BENOEMING. Tot onderwijzeres aan de Herv. Re- hobothschool, alhier, is benoemd mej. E. van den Ent te Gouda. GESPAARD. Bij de spaarbank van de Coöpera tieve Boerenleenbank, alhier, werd gedurende de maand september in gelegd f 180.744.97 en opgenomen f 166.758.79. Het laatst uitgegeven boekje is nr. 7890. Bij de rijkspostspaarbank alhier, werd gedurende dezelfde maand in gelegd f 19.888.21 en terugbetaald f 18.783.58. Straks zal men in heel Europa Nieuwe wegennummers zien, Het is allemaal heel handig, Overzicht'lijk bovendien. U ziet daar dat groene bordje Met een duidTijk witte E, Nederland doet, heel natuurlijk, Ook aan deze mode mee. Als de winter straks voorbij is En we hebben 't reisseizoen, Komen vele buitenlanders Ook ons landje even doen. Dan niet langer meer gepuzzel Met een onuitspreekbre naam: Even maar een vluchtig kijkje Door het kleine autoraam. En dan weet men door dat bordje „Ik ben op het goede pad Kom dus, als ik zo blijf rijden, Hoop'lijk heelhuids in die stad." Nederlandse autorijders Hebben ook plezier ervan, Het bevordert ook hun snelheid Doch zo lang slechts als het kan. Want is men wat onvoorzichtig In ons klein, onveilig land Staat men, als een naamloos nummer Bij gemengd nieuws in de krant. Henk Stork Het béste voor Baby's POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP huidje Veilig Verkeer Zo mag u uw zoontje meenemen op de bromfiets. Een goed zitje met vol doende steun voor de rüg, handen en voeten is vereist. Zorg, dat aan deze voorwaarden wordt voldaan, want het aantal gevallen, dat kinderen met hun voetjes tussen de spaken kwamen is legio. Dan moet u er nog aan denken, dat op een bromfiets maar één kind mee genomen mag worden. Officiële mededelingen BEKENDMAKING. DIENSTPLICHTWET. De Burgemeester van Waddinx veen brengt ter algemene kennis: 1. dat alle oproepingen voor de keu ring van de lichting 1957 zijn verzon den; 2. dat de in 1937 geboren mannelij ke personen, die in een der Neder landse bevolkingsregisters zijn opge nomen, of daarin hadden behoren te zijn opgenomen, en de oproeping voor opkomst ter keuring dan wel een be richt van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, zich voor 1 janu ari 1957 ter gemeente-secretarie moe ten aanmelden. Waddinxveen, 1 oktober 1956. De Burgemeester voornemd, A. WARNAAR Jz. Huidzuiverheid Huldaezondheld I Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds J. van der Haar Nam. 6.30 uur De heer J. van Woer den, Stolwijk Hervormd Wykgebouw. V.m. 9.30 uur De heer J. P. Dijkman, Alphen aan den Ryn. Nam. 6.30 uur Ds A. v. d. Akker, Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds J. Snoey N.H. Ver. Wet en Evangelie". V.m. 9.30. uur Ds H. M. Cnossen, Amsterdam Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 én nam. 5 uur Leesdienst Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Mej. Da Modderman, Amsterdam De ZONDAGSDIENST zal waargeno men worden door Dr P. van der Linde.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1