Weekblad voor Waddinxveen cnzn&m fetcbtfyl Z)e Spiegel van de week fa H. v. tl. Bor fa Li. W. Versluis Blijf meester cwwse woonplaats tttoedee de Vrouw NIEUWS uil No 590 12 oktober 1956 12e jaargang Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk Oranielaan 30 Waddinxveen telet 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling 's woensdagsavonds inzenden, tjranieiaan ou, waaainxveen, reiei. Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. I Adres redactie en administratie: De gewone Nederlander heeft nog slechts vluchtige belangstelling voor de vorming van een, nieuw kabinet. Het duurt te lang, het politieke gedoe om de verdeling van de ministersze- tels interesseert de kiezer die slechts partijdig en onvolledig wordt in- en voorgelicht al lang niet #eer. Iemand met gezond verstand heeft begrepen, dat de heren politici niet in de eerste plaats het landsbelang, doch het par tijbelang op het oog hebben. Nu hebben 25 hoogleraren van de faculteit der rechtsgeleerdheid te Lei den in een brief aan de voorzitters der kamerfracties eens duidelijk ver teld, hoe zij over die heren politici denken. „Zij verzaken hun plicht zo zij zich bij him besluiten laten leiden door andere overwegingen dan de be langen van de volksgemeenschap als geheelBij de samenstelling van een ministerie heeft men zich te ont houden van berekeningen welke de rekenmeester zouden sieren, maar de staatsman misstaan...." Vooraf zeg gen de hoogleraren nog, dat tal van dringende, voor ons land en volk be langrijke vraagstukken, nationale en internationale op behandeling wach ten. Inmiddels verglijden de dagen met onmachtig berdad, dat bij de bur gers slechts wrevel en afkeer wekt". Zo is het inderdaad. Wij wiljen slechts hopen, dat deze brief, deze striemende aanklacht tot resultaat mag hebben, dat de verantwoordelijke staatslieden gaan begrijpen, dat aan de dagen-tellerij - de dagen zonder regering - nu maar eens een eind moet komen! Deden rechtsgeleerden aldus een beroep op het geweten van de politi ci, de vissersbevolking deed éen be roep op ons gehele volk, ten einde duidelijk te maken, dat de toekomst voor de visserij zowel op het IJssel- meer. als in de Zeeuwse wateren en in de Lauwerszee niet bepaald rooskleu rig kan worden genoemd. Om aan te tonen, dat de visserij van groot belang is en de beoefenaars ervan recht hebben op een verstandi ge en gevoelvolle behandeling, werd te Enkhuizen een Vissersdag gehou den, waar tal van sprekers het woord voerden. De meeste indruk maakte echter de vlootschouw, waaraan meer dan 200 visservaartuigen deelnamen. Uit alle plaatsen rondom de vroegere Zuiderzee, uit Zeeland en van de Wadden waren de schepen en de be langstellenden - vaak in de kleder drachten van hun streek, naar de stad van de Drommedaris gekomen om deel te nemen aan of getuige te zijn van een schouwspel, dat volgens een der mensen voor de microfoon nooit meer te zien zal zijn. Nooit meer te zien.... nog nooit gezien. In ons veel omstreden Nieuw-Gui- nea zijn gebieden, waar nog nimmer een blanke werd gezien. Naar zulk een onbekend gebied - een deel van het Centrale Gebergte, aan de Austra lische grens - zal een wetenschappe lijke expeditie worden ondernomen. Een oppervlakte van liefst 2400 km2 zal worden geëxploreerd. De modern opgezette expeditie, die uit 70 map zal bestaan, van wie 50 Nederlanders, wil van dit gebied zo wel wetenschappelijk ais op econo misch terrein gegevens verkrijgen. Ook fotografie en cinematografie zul len worden beoefend. Aan de voorbe reiding van deze expeditie zit natuur lijk wel een en ander vast. Men wil echter in januari 1958 starten. Mocht dan - onverhoopt - de Nederlandse souveredniteit over Nieuw-Guinea niet meer bestaan dan komt uiteraard de expeditie op losse schroeven te staan. Dit laatste kan zeker niet wor- Dit kunf U voorkomen,door een PEERLESS RIJWIELLAMP te monteren. Verkrijgbaar bij Uw rijwielhandelaar t/an de cUds&id.- Zuidkade 52 Kerkweg 87 den gezegd van de Tweede Technische Hogeschool te Eindhoven. Minister Cals maakte zich, demissionnair, ver dienstelijk, door de eerste paal voor deze school officieel de grond in te heien. Gespeend van elk technisch inzicht waren de vinders van een oude gra naat bij Hardinxveld. De mannen zet ten het ding in een bankschroef en bewerkten hem met een ijzerzaag. Deze domme, maar helaas meermalen terugkerende daad werd voor twee mensen met de dood gestraft. Een der omstanders werd licht gewond. Is bij zulk een geschiedenis de doods oorzaak gemakkelijk vast te stellen zulks is niet het geval bij de dood van twee Amsterdammers, die onder de Spaanse kust levenloos in hun jacht werden aangetroffen. Volgens de eer ste berichten zouden giftige gassen, afkomstig van de motor van het jacht de dood der twee opvarenden hebben veroorzaakt. Het wonderüjke is ech ter, dat een der overledene juist een voorstander was van frisse lucht. Zul len we hier nog nader van horen. Juist voor het afdrukken van dit overzicht melden de dagbladen, dat wij weer kunnen rekenen op een ge reconstrueerd kabinet - Drees. Laten wij hopen, dat het nu inder daad in orde komt en dat wij het kabinetloos-tijdperk" achter de rug hebben. Voor het kind Het Nederl. Comité voor Kinder postzegels organiseert deze maand voor de dertigste maal de traditionele verkoop van zegel en prentbriefkaart. Er is dus sprake van een jubileum en daarbij behoort dit zal de lezer on getwijfeld met me eens zijn - een re cordopbrengst. Tijdens de vorige com- pagne bedroeg de netto-winst in het land ruim een millioen en in onze ge meente rond 1300 gulden. (Bruto 3400 gulden). Dit bedrag zou dus moeten worden overtroffen, niet enkel natuurlijk om dat getal dertig, maar meer nog in gevolge het feit, dat door de toene ming der bevolking ook het aantal verpleegde kinderen in gestichten voor lichamelijk en geestelijk gebrekkigen en voor moreel gestoorden, elk jaar groter wordt, terwijl tevens de ver- pleegkosten per kind stijgen, wat voor ieder duidelijk is. De vraag is nu: Kan - met name in Waddinxveen de opbrengst nog groter zijn, of zaten we in 1955 aan het plafond? Voor mij kan de beantwoording om twee redenen niet anders dan opti mistisch zijn. In de afgelopen dagen bezocht ik een gedeelte van mijn gewone adres sen en verkocht daar voor ruim 3000 gulden meer dan het vorige jaar. Dit. is geen bewijs, want de rest kan te genvallen. Maar daar ben ik niet bang voor. En in de tweede plaats doen dit jaar voor het eerstalle scholen mee aan de huis-aan-huis verkoop. Dit zal ongetwijfeld het eindbedrag ten goe de komen, want de gemeente wordt nu beter afgewerkt dan voorheen mo gelijk was. De bestellingen worden door de kinderen opgenomen van 16 t.e.m. 20 okt. Stel de kinderen niet te leur. In plaats van te spelen of kattekwaad uit te voeren, geven zij vijf dagen hun tijd voor haar minder gelukkige makkers. Voor elke bestel ling wordt een raamzegel afgegeven, waardoor nodeloos aanbellen wordt voorkomen. Ten slotte nög dit: Wie als philate list series wenst, kan bij de kinderen niet terecht. Hij of zij vervoege zich bij mij of beter nog aan het Postkan toor. B. VAN GENT. Waddinxveen, 10 oktober 1956. y over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt'» Zenuwtabletten vloedige regenval van de laatste tijd. Niet alleen is dit een belemmering van het rooien, doch het vervoer van uit de zeer drassige landerijen levert dikwijls grote moeilijkheden op. KAPSALON GEMODERNISEERD Dinsdag had de opening plaats van de geheel nieuwe moderne kapsalons van de heer A. van der Sloot aan de Oranjelaan. Reeds 22 jaar was het be drijf gevestigd in het woonhuis van de heer van der Sloot, maar door ruimtegebrek was hij genoodzaakt naar uitbreiding uit te zien. De op lossing werd gevonden in het bijbou wen van een geheel nieuwe gelegen heid achter de woning, waar afzon derlijke heren- en damessalons inge richt konden worden. De inrichting is zeer modern van opzet, zowel wat kleur als indeling betreft en doen /het verschil van de oude salons tot deze nieuwe sterk uitkomen. De opening trok veel belangstelling en de bloe- men gaven een fleurige afwisseling. BLINDEN CONTACT-ACTIE. Woensdag 24 en donderdag 25 ok tober zullen in het Wijkgebouw aan de Esdoornlaan een koorzangavond en een verkoopdag blinden handwerken gehouden worden, een en ander uit gaande van de vereniging „Blinden- penning" te Amsterdam. Nadere bij zonderheden worden nog bekend ge maakt. WE KRIJGEN WEER WINKELWEEK. In de woensdagavond gehouden vergadering van de deelnemers Win kelweekactie 1956, werd besloten tot het houden van een winkelweek ge durende 24 november tot 5 december a.s. Door het comité werd mededeling gedaan hoe de winkelweek te hou den, in hoofdzaak overeenkomende met die van een vorig jaar. Ook nu zal weer bij aankoop van elke gul den een bon worden verstrekt, welke via een grabbelton een prijs kan worden. Bovendien zal een plan ont worpen worden om de jeugd in deze actie te betrekken. Een etalagewed strijd, (benevens vossejacht in ver schillende delen onzer gemeente, staan eveneens op het programma. In korte trekken is hiermede het Vier handelsreizigers hadden een plan gemaakt, waarvoor het daglijks werk een dagje werd gestaakt. Zij trokken er tezaam per Citroen op uit; de oudste, rij-bekwaam, stuurde in richting zuid. Zij hadden heel wat stof tot praten, uiteraard, en eik een nette mop voor 4eze tocht bewaard. Doch na 'n uur of wat, nog lang niet uit-gegekt, werden op land'lijk pad de benen eens gestrekt. Een boertje dat daar stond werd 't voorwerp van hun spot; zij roerden fiks de mond, en gnuifden van genot. Het baasje met de pet hoorde het viertal aan, en liet het onverlet rustig zijn gang maar gaan. De man trok aan z'n pijp en zei tot 't vrolijk stel: „Wat ik nu niet begrijp. dat weten jullie wel. Ik meen, uit een citroen komt altijd maar één kwast, en jullie hebben zelfs met vier in 't minst geen last. Scheepers Veilig Verkeer In het algemeen gaat snelverkeer voor langzaam verkeer. Hier moet het snelverkeer echter voorrang ge ven aan de tegemoetkomende fietser. De regel luidt: afbuigend verkeer (in dit geval de auto) moet voorrang geven aan rechtdoorgaand verkeer op dezelfde weg. Let U vooral op de woorden: op dezelfde weg. opgezette plan openbaar gemaakt, in de verwachting dat te zijner tijd het publiek volledig zal ingelicht worden omtrent de wijze, waarop een en an der zal verlopen. Wij kunnen dan ook niet anders wensen dan dat deze aangekondigde St. Nicolaas-actie, evenals vorige ja ren succes zal opleveren, zowel voor het kopend) publiek en niet in de laatste plaats ook nog voor de reis van ouden van dag in 1957. EEN STIERENVECHTER IN SPANJE kent maar één gevaar: de Stier! Maar véle gevaren bedreigen hen, die een uurwerk willen aanschaffen. Het gevaar van de gevaarlijke koop jes (tweede hands of op advertentie) Het gevaar van kopen bij onvakkun dige handelaren. Het gevaar van ko pen bij zaken waar „service" niet in het woordenboek voorkomt. Gevolg: vele en velerlei teleurstel lingen. Remedie: kopen bij een spe cialist, met ervaring en een vertrouw de naam dus bij Horlogerie „Vermey" Kerkweg 207. (Adv.) JUBILARISSEN. De meubelfabriek van de Wed. Both had dezer dagen drie jubilarissen on der haar personeel t.w. de mede-fir mant, de heer H. van Beek, de boek houder, de heer A. Noteboom en de maehinaal-houtbewerker, de heer W. van Triet, die allen 25 jaren aan het bedrijf waren verbonden. Zaterdagmorgen werden dé jubila rissen met hun echtgenoten op de fa briek ontvangen en toegesproken door de bedrijfsleider, de heer A. Both. Zij ontvingen als blijk van waardering een polshorloge en de dames werden in de bloemetjes gezet. Het personeel huldigde de jubila rissen bij monde van de heer A. J. Pijpers. De heer van Beek ontving een Delfts blauwe vaas, de heer No teboom een dito wandbord en de heer van Triet een wekkerklokje. Tot besluit van de bijeenkomst droeg de heer L. Rehorst een door hem geschreven gedicht voor, waarin hij de gebeurtenissen van de afgelo pen 25 jaren de revue liet passeren. NIEUW DOOPFONT. Tijdens de doopdienst welke zon dagmorgen in de Ned. Herv. Kerk ge houden werd, is daar een nieuw doop- font in gebruik»genomen. Het doop- font bestaat uit een houten onderstuk, in de vorm van een fijn-geribde zuil en werd vervaardigd door meubelfa briek H. Olie, alhier. Op dit voetstuk is het zilveren, bekken met klok-vor- mige deksel van het vroegere doop- font aangebtacht. BRENG ZE NAAR BUITEN Nu de zomer weer tot het verle den behoort en wij, ondanks de enke le mooie, zonnige dagen die het begin van de herfst ons brachten, de winter tegemoet gaan, is het wel goed, er vooral jonge moeders op te wijzen, dat ook in het koude jaargetijde klei ne kinderen zo veel mogelijk iedere dag naar buiten moeten. Wij hoorden eens een jonge moeder beweren, dat haar kind zo teer en vatbaar was, dat zij alleen als het heel zonnig weer was en er bijna geen wind stond, met de kleine durfde wandelen. Zij was 'bang dat haar kindje anders kou zou vatten. Deze ouderwetse opvattingen huldigen nog vele moeders en zij worden daarin dik wij is nog door grootmoeders en tantes gesterkt. Wie echter, zoals wij, vele familie's met kinderen kent, zal al lang tot de conclusie zijn gekomen, dat juist kin deren, die angstvallig voor ieder zucht je en tochtje worden behoed, het meest verkouden zijn. Zij worden in de regel veel zwaarder- door kinder ziekten getroffen dan kinderen, die door dagelijkse beweging in de frisse lucht zijn gehard en daardoor meer weerstand hebben gekregen. De grondslag van de moderne kin deropvoeding, het kind regelmatig iedere dag in de buitenlucht te bren gen, moest daarom door iedere moe der, die zich van haar verantwoording bewust is, worden aanvaard. Niet alleen eetlust en slaap worden door de buitenlucht gunstig beinvloed maar de kinderen voelen zich ook veel beter en zien er frisser uit dan anderen, die in hoofdzaak op de ka merlucht zijn aangewezen. Bij mooi zonnig weer heeft er na tuurlijk geen enkele moeder bezwaar tegen, de kinderen naar buiten te stu ren of met ze te rijden. Hoe is het echter hij slecht weer? Ook dan moet aan de gestelde regel worden vastge houden. Onze kinderen moeten onder alle weersomstandigheden naar buiten. Alleen zuigelingen behoren bij aan houdende regen, scherpe Oostenwind of vier graden vorst, binnen te blijven. De moeder moet echter het gunstig ste gedeelte van de dag voor haar wandeling uitzoeken. Als regel zijn de morgenuren er het meest geschikt voor, omdat het 's winters in de mid dag, doordat de zon vroeg ondergaat meestal kouder is. Bij voordurend slecht weer moet ieder half uurtje dat het weer wat opklaart voor de wandeling worden gebruikt. Als het erg waait, zal de verstandige moeder wel beschutte plekjes opzoeken. Natuurlijk kan het voorkomen, dat de huisvrouw haar werkrooster plotseling moet verande ren om met de kinderen uit te gaan, als het weer juist opklaart. Daar echter gezondheid van de kinderen belangrijker is dan al het andere in de huishouding, zal zij het niet erg vinden, de dingen, die zjj gewoonlijk 's morgens doet, dan naar de middag te verschuiven. Een belangrijke factor is echter, dat de kinderen in overeenstemming met het weer worden aangekleed. Laten we bij de zuigelingen beginnen. Na de derde levensweek moet, indien dit maar even mogelijk is, iedere zuige ling naar buiten.worden gereden. Kan dit niet, dan kan men het kinderbed je bij het open raam zetten. Bij koel weer wordt de kleine wat steviger ingepakt dan anders. Hij krijgt dan een mutsje, een jasje en zo nodig handschoentjes aan. U kunt hem natuurlijk ook in een wollen de ken wikkelen'. Zo ingepakt kan het kind verschei dene uren bij het open raam verblijf houden. Als het nodig is, kunt U bo vendien nog een kruikje in bed leg gen. Is de temperatuur te laag om de kleine mee naar buiten te nemen dan doet u er goed aan, om de kamer waarin de zuigeling ligt, dagelijks eni ge malen te luchten. Wen de kleine er nu aan, dagelijks, al is het 'n kwar tier, buiten te komen, dan zal dit zon der bezwaar ook van de winter wan neer het koud is, kunnen gebeuren. Stop hem dan met dekens er,i kus sens warm m en zorg er vooral voor, dat handjes en voetjes warm zijn, daar het kind zich anders niet prettig voelt en lastig wordt. Verval echter ook niet in het uiterste en pak de kleine niet te stevig in, zodat het zich niet kan bewegen. Maak de wandeltochten niet te lang Zodra de kinderen kunnen lopen, geef ze dan een paar stevige schoen tjes aan en laat ze buiten aan een loopband wandelen. Cora Oostland Losse flodders Wel, wel, ik had dus beet vorige week. Welk een grote eer om com mentaar te mogen ontvangen op mijn geflodder! In grote lijnen zijn we het dus met 'elkaar eens, Mrf. X. Deze concerten zijn duur, de provincie geeft voor elk concert een subsidie en aan de betreffende gemeente wordt gevraagd hetzelfde te doen. Het enige element wat nieuw was voor me is. dat niet de gemeente het orkest uitnodigt, maar dat de orkest leiding zelf uitzoekt welke plaatsen in aanmerking komen. Het doet er overigens niets toe hoe een en ander wordt georganiseerd. Gaarne wil ik ook verklaren, dat ik geen rock-'n-roll propagandist ben. Ik ga beslist naar Sam Swaab toe als het orkest komt, want ik ben dol op Beethoven. Haydn, Mozart etc. Ik hoop, dat de zaal propvol komt en dat iedere aanwezige volop zal ge nieten. Ik wil nog verder gaan en de wens uitspreken, dat het succes zo groot wordt, dat meerdere concerten kunnen volgen. Wat denkt U van de Konin klijke Militaire kapel, die vroeger al eens geweest is of de Marinekapel Sniper. WONINGBOUW. Van het complex van 34 woningen, dat thans in aanbouw is voor de Chr. Woningbouwvereniging ,,Ons Begin" aan de Ieplaan, hoopt de fa P. Rehorst en Zn. nog in de loop van deze maand de eerste woningen te kunnen afle veren. De eerste 20 woningen, welke van dit complex gereedkomen, zijn etage- woningen met 2 en 3 slaapkamers en daarna volgen nog 14 eensgezinswo ningen. waarmede ook reeds goede vorderingen worden gemaakt. Inmid dels heeft dezelfde firma een aanvang gemaakt met de bouw van een com plex van 50 woningwetwoningen voor rekening van de woningbouwvereni ging ..Waddinxveen". Deze woningen, alle etage-woningen, verrijzen aan de Sniepweg en aan de Ieplaan. Tot dit complex behoren tevens zes winkels met bovenwoningen, eveneens aan de Ieplaan en 12 autoboxen. Van dit complex zijn de funderingswerkzaam heden in volle gang. Behalve deze 84 woningwetwoningen zijn op verschil lende plaatsen in de gemeente nog particuliere woningen in aanbouw. Aan de Kanaalstraat en aan de Jan Dorrekenskade komen binnenkort vijf woningen gereed. In het plan Zuid worden twee particuliere woningen gebouwd en aan de Brugweg is met de bouw van in totaal 9 woningen een aanvang gemaakt. Alles bijeen zijn er thans in onze gemeente 100 woningen in aanbouw, een getal, dat sedert 1950 in de gemeente niet meer werd be reikt. BIETENCAMPAGNE BEGONNEN Maandagmorgen heeft de bieten campagne voor het landbouwdistrict van het vasteland van Zuid-Holland een aanvang genomen. Voor dit dis trict zal Waddinxveen een van de be langrijke eentra van afvoer vormen. Maandagmorgen reeds voerden vracht auto's de eerste bieten aan aan de ge meentelijke loswal die daar, voor een deel per speciaal aangebrachte kiepin- richting, verscheept worden. De eerst komende maanden zal dit bietentran sport dan ook weer een grote drukte in de gemeente geven. Reeds bij de inzet van deze campagne worden de nadelen ondervonden van de over-

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1