Geen spruiten De avonturen van een Kabouterkoning EEM BRIE JAC. NA TOM Predikbeurten Burgerlijke stand Sport w» 'i bod. Pracht CEES] handen A. van der Sloot Weekagenda Drogisterij ft. tifili der heider Jr De heer R- Buizert, onderwijzer aan de Ned. Herv. Rehobothschool, werd benoemd tot hoofd van de Chr. school te Hoornaar. Deze benoeming gaat in op 1 april 1957. PRACHTIG LEGAAT. Mevr. A. Bowier-Zijdeman. die be gin september té Velp overleed, heeft aan de Diaconie van de Ned. Herv. gemeente een bedrag van f 10.000, gelegateerd, vrij van kosten. HERFSTTENTOONSTELLING De herfsttentoonstellingen van door de leerlingen van de openbare lagere school B vervaardigde herfstmandjes en -bakjes hebben een zekere ver maardheid in de gemeente verworven. Thans is er weer zo'n tentoonstel ling en wel op woensdag 17 oktober, a.s .in de school. Vanaf 7 uur is er gelegenheid tot bezichtiging. Belangstellenden zijn van harte welkom. Wij kunnen de verzekering geven, dat het de moeite van een bezoek ten volle waard is. 40 JARIG BESTAAN R.K. BEGRA FENISVER. „ST. BARBARA". Het was in de winter van 1916 1917 dat er hier behoefte bestond om een R.Ki. begrafenisvereniging op te richten. Het was de nu reeds enige jaren overleden kapelaan L. Oude- jans die de grote stoot gaf daar de toen gevolgde gewoonten van begra ven. niet voldeden. Toen in het voorjaar van 1917 de oprichting een feit was bestond het bestuur uit de heren Jac. Gerts, voorz., Joh. van Zeist secr., H. Bul der, penningmeester, G. Meuleman, H. Galama, J. Mulder en J. van Ardenne. In de aanvang betaalde de leden f 1.contributie per jaar en kostte een begrafenis f 27.50. In de loop van de jaren is het ge heel beter georganiseerd en in 1927 EINDEl'JK ZtJN DE KAB0UTER5 ween verenigd DANK 7'i DE. KRACHTIGE, hulp VAN RIDUER I VANAVOND GEEF IK TER ERE VAN U FEESTMAAL werd b.v. voor het dragers-korps uni- formkleding aangeschaft. *Na de bevrijding kreeg de vereni ging de beschikking over 'n rouwka mer, die al goede diensten heeft be wezen. Dat het werk van de vereniging op prijs gesteld wordt, blijkt wel uit het feiti, dat er thans 208 gezinnen lid zijn. St. Barbara heeft zowel in als bui ten de gemeente een goede naam. Jammea- is het, dat er zo weinig animo is om zich als dragers aan te melden. Het huidige bestuur bestaande uit Geestelijk Adviseur Pastoor G. van Dijk, H Gerts Jac.zn. voorz., B. Lich tenberg secr., H. Gerts Mzn. penning meester en G. v. d. Meer, H. Storre, W. Klaverveld en M. Heemskerk heeft gemeend het jubileum niet onopge merkt voor bij te laten gaan. Be gonnen wordt a.s. Zondag om 8.30 uur met een plechtige H. Mis van dank baarheid. En dinsdagavond om 8 uur wordt in het R-K. Verenigingsgebouw een herdenkingsavond gehouden. De ze avond wordt verzorgd door het be kende gezelschap „Het Masker" uit Leiden, onder leiding van Joop Koe- voets. O DE LETTERS DANSEN HEEFT Ga dan eerst naar de oogarts en recept naar Leverancier van alle ziekenfondsen. De zaak met I HEEFT U j t NODIG. n met Uw de buitenklok M Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds P. P. J. Monster. Gouda. Nam. 6.30 uur Ds J. van der Haar. Hervormd Wykgebouw. V.m. 9.30 uur Ds J. van der Haar. Nam. 6.30 uur Ds H. G. Abma, Monster. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 3 uur Ds J. Snoey. N.H. Ver. Wet en Evangelie". V.m. 9.30 uur Ds W. Kool, Woerden. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. dinsdag 16 oktober nam. 7 uur Ds A. Bijkerk van Sliedrecht. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds W. F. Whery, Haarlem. De ZONDAGSDIENST zal waarge nomen worden door Dr J. W. H. Hel leman. ai.il ZWEMMEN IN GOUDA. Zaterdag a.s. gaat de zwembus weer naar Gouda en „de Gouwe" heeft nu voortaan weer een „eigen" uur, dus zonder andere bezoekers. Het bestuur van ,.de Gouwe" re kent op een flinke deelname. Er wor den grote uitgaven gedaan om het zwemmen 's winters mogelijk te ma ken, laten dus ook de zwemliefheb- bers tonen, dat dit werk op prijs ge steld wordt. Aangiften van 4 tot 10 oktober 1956. Geboren: Cornells Leendert, z. v. C. L. Buurman en D. Kooijman, Mei doornstraat 46; Gijsbert Dirk, z. v. A. Mazee en C. Hofman, Burg. Trooststraat 55; Hermanus, z. v. A. Koster en J. Smit, Acaciastraat 20; Overleden: Oudijk, Jaapje, oud 64 jr.; Kuijer e.v. Meiderwijk, Klaasje, oud 69 jaar; Vurens wed. van Streng, Ka- tharina, oud 80 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: bos sleutels; hoes van pa raplu; passer; bruine japonceintuur; 1 paar kinderlaarsjes met 2 rode sok jes; Verloren: bril; zak met gewichten; bruine ceintuur van regenjas; pop; muntbiljet; rode portemonnaie. WSE-NIEUWS. Dit weekend gaat WSE I om 12 uur bij haar oude rivaal RVC I in Reeu- wijk op bezoek. Dit wordt weer een echte streekderby met alle moge lijkheden van dien WSE dat dit jaar een behoorlijk elftal heeft mag haar tegenstander heus niet onderschatten; dan zien wij wel enige winst voor haar. Het 2e gaat bij Boskoop de puntjes delen. BAZAfe WSE. Ondanks het minder gunstige weer was het bezoek zaterdag vrij goed, zodat WSE op een behoorlijke bazar kan terugzien. Langs deze weg nog maals onze hartelijke dank aan allen die WSE gesteund hebben. Het is de Hameroell» die 'I'm doet DAMVERENIGING EXCELSIOR" Excelsior 1 wint de eerste wedstrijd van het Goudse damdistrict. De to tale uitslag is: Excelsior ISchoonhoven I. F, M. P. JacobiW. van der Horst 2-0 A. Blom—C. van Oosterom- 2-0 D. ZwanenburgD. Veer 0-2 T. Twigt—A. Mesker 1-1 C. BlonkM. Droog 1-1 C. H. KrampA. van Egmond1 1-1 A. N. LittooijN. W. Veer 2-0 T. den Ouden JrP. de Jong 1-1 G. Heeren—J. Schild 0-2 G. Heeren—J. Schildt 0-2 H. TroostJ. Maasland 2-0 Voor elk type een vlot kapsel. Oranjelaan 24 Telefoon 457 en noordelijke wind. laat de spin zich los en zweeft dan op de lucht stromingen zuidwaarts. Als tenminste alles naar wens gaat. De spin moet eerst trachten boven huizen en bomen uit te komen. Mislukt dit, dan komt de spin niet weg en U loopt in de verongelukte draad, de herfstdraad, die zo hinder lijk in het gezicht kan kriebelen. Toch geeft de spin het niet op. Zodra mogelijk begint, na een mis lukte vlucht, het spinnen opnieuw en houden ze vol, misschien wel tiental len keren, totdat het doel, het warme Zuiden, is bereikt Uiteraard zijn er vele spinnen, die sneuvelen en het doel dus nooit be reiken. Maar de Herfstdraad hebben ze allemaal gemaakt. Het machinaal rooien van bieten Het rooien van suikerbieten is een zwaar werk. dat dikwijls onder moei lijke omstandigheden moet worden uitgevoerd. Mede onder invloed van de slechter wordende arbeidsvoorzie ning, aldus de heer J. Gommeren van het Instituut voor Nationale Suiker productie in een onlangs in de rubriek van het Ministerie van Landbouw ge houden reportage, neemt de belang stelling voor het geheel gedeelte lijk machinaal oogsten van suikerbie ten de laatste jaren sterk toe. Er zijn machines ontwikkeld, die, mits de omstandigheden aan bepaal de eisen voldoen, het bietèngewas op zeer redelijke wijze kunnen oogsten. De kwaliteit van het werk is niet veel slechter en soms zelfs beter dan wan neer met de hand wordt gerooid. Machinaal oogsten van suikerbieten vraagt echter voorbereiding. Een goe de cultuur toestand van de grond is gewenst voor de wortelvorm van de suikerbieten, de kophoogte en vooral de variatie daarvan. Maar ook de verdeling van de bie ten op een rij, en de kwaliteit van het rooiwerk zelf worden er in sterke mate door beinvloed. Een goede voor bereiding begint daarom al in de voorgaande herfst. Daarnaast is na tuurlijk de keuze van het ras in ver band met rooibaarheid, bladontwik keling, e.d. van belang, terwijl de zaai rij recht en niet te breed moet zijn. De verdeling van zaad. alsook de toe stand van het zaaibed beïnvloeden de opkomst, waarin de mogelijkheid van een regelmatige plantenverdeling na gewenst en mogelijk is en of zulks aan het rooiwerK nog bepaalde eisen stelt, is nog een punt van onderzoek. De machine mag niet te zwaar zijn of op anaere wijze veel trekkracht vragen. Wanneer een trekker slipt, gaat dat ten koste van het rooiwerk. terwijl anu-slip accessoires de niet gerooide rijen in gevaar kunnen bren gen. Buiten het gewas rijden met trekkers is daarom een voordeel. Juiste afstelling Uiteraard is de toestand van de grond van invloed op de neiging tot slippen. Zeer belangrijk is bet type licntiichaam en de afstelling daarvan. Beiden dienen aangepast te zijn bij de grondsoort en bij de toestand, waarin de grond verkeert op het mo ment van werken. Is de afstelling on juist ,dan zijn slechte rooiresuitaten het gevolg. De bieten breken, er ont staan diepe rooigeuien en het tarra- percentage is hoog. Het kopapparaat, dat uit een taster en een mes bestaat, dient daarom zodanig te zijn afgesteld, dat niet te licht, maar vooral ook niet te zwaar wordt gekopt. Het laatste geeft gemakkelijk aanleiding tot het verlies van enkele tonnen bieten per ha. Vorm en stand van het mes be slissen .over het al of niet optreden van breuk bij het koppen. Het reinigen van de bieten is een vraagstuk, dat bij de ene machine tot een betere oplossing is gekomen dan bfj de andere. De geaardheid van de grond speelt een zeer belangrijke rol. ls deze taai en vochtig, dan wordt er meer geplet dan gereinigd. Ook voor de reiniging zijn redelijke weers- en grondomstandigneden zeer gewenst. Een voordeel van deze machine is, dat zij het gewas in een keer uit verse grond rooien. Verse grond laat regen water als regel gemakkelijker door dan grond, waarop gereden of gelopen is en daar kan dus eerder weer gewerkt worden. De capaciteit van de meeste machi nes ligt in de buurt van 0,8 ha. per normale werkdag. Uit een en ander volgt, dat mechanisch rooien, meer dan handwerk, ten vooruitziende blik. tijdige voorbereiding en controle vraagt, hetgeen zwaardere belasting voor de boer betekent. Men moet leren met de machines om te gaan om goede kwaliteit werk te kunnen leveren en dit kost tijd. Anderzijds wordt het nu mogelijk, ook wanneer arbeidskrachten schaars zijn, met behulp van een machine toch de in vele streken nog altijd rendabele teelt van suikerbieten te blijven uit oefenen. HET BESTUURSLID U, die dit leest, bent U soms voor zitter van een plaatselijke vereni ging? Of penningmeester? Of secretaris? Of misschien maar gewoon be stuurslid. Commissaris heet zo'n func tie meestal. Maar of U nu voorzitter bent of secretaris of penningmeester of ge woon maar commissaris, het neemt niet weg, dat U werk aan deze ver eniging hebt. Werk, dat U maar al te vaak iets wat heel gewoon is geheel belangeloos doet. En tij dens de jaarvergadering gaat U Zaterdag 13 oktober Jubileum-avond Instituut Arb. Ontw. in het Cen trum. Dinsdag 16 oktober Lezing met film van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen in Lunchroom van de Wa ter. Aanvang 8 uur. Zondag 16 oktober Herdenkingsavond 40 jarig bestaan R.K. Begrafenisver eniging. Dinsdag 23 oktober Vergadering Zie kenfonds „De Werkman". Woensdag 24 oktober Kooruitvoering contact-actie vereniging „Blinden- penning" in Herv. Wijkgebouw, Aanvang 8 uur. Donderdag 25 oktober Verkoopdag blinden handwerk in Herv. Wijk gebouw van 2-5.30 en van 7-9 uur. Zaterdag 27 oktober Uitvoering Geref. Kinderkoor. GEMEENTERAADSVERGADERING. De burgemeester is voornemens een openbare vergadering van de gemeen teraad te liéieggen op woensdag 24 oktober a.s. des nam. 8 uur ten raad- huize. De juiste manier Tot één van de vele panklare arti kelen die de laatste tijd in de mode gekomen zijn behoren de SLAVINKEN. Dit zijn zoals de meesten van U wel zullen weten, langwerpige rollet jes, dié bestaan uit een vulling van klaar gemaakt varkensgehakt en een omhulsel van mager ontbijtspek. U kunt deze slavinken heel gemakkelijk zelf maken. Dan neemt U per stuk 4 plakjes ontbijtspek en 50 gram klaargemaakt gehakt. Leg eerst 2 plakjes ontbijtspek naast elkaar, de andere 2 plakjes legt U er dwars bo ven op, zodat ejen kruis ontstaat. Maak van 50 gram gehakt een lang werpig rolletje en leg dit op de dwarsliggende lapjes ontbijtspek. Nu vouwt U eerst deze lapjes ontbijtspek om de uiteinden van het rolletje ge hakt en dan rolt U de onderste lap jes spek er omheen. U kunt ze na tuurlijk ook helemaal klaar bij Uw slager halen. Het bereiden is verder heel een voudig. Met een stukje boter of vet bakt ij ze in de koekepan lichtbruin. Dit is in een minuut of vijf gebeurd Haal ze uit de pan en maak met wat water de jus af. Vooral bij ge bakken aardappelen met sla smaken deze vinkjes heerlijk. Lekkerbek. meester heel wat rustiger slapen, dan dat hij steeds moet toezien tegen het werk dat hem nog wacht om het ver enigingsleven op rolletjes te laten lo pen. En dan die secretaris. Daarheen moet geschreven worden en daarheen. En dat verzoek moet ook nog de deur uit. En als die notulen nou maar op tijd voor de volgende vergadering klaar zijn. Dat zijn de zorgen van de secre taris, die als rechterhand van de .voor zitter, deze functionaris steeds herin nert aail dit en dat en aan wat er op de vergadering nog te bespreken valt. Nee, geen gemakkelijke karweitjes. En toch, leden van verschillende verenigingen, Uw secretaris en Uw penningmeester en die andere be stuursleden, die dan deftig commissa rissen heten, zij hebben handen vol •werk voor de vereniging of de club, waaraan zij hun hart hebben verpand. Het mag dan hun hobbie zijn, be stuurslid van die vereniging of club te zijn, maar anderzijds getuigt het er toch van, dat zij gemeenschapsmensen zijn. Mensen dus, die iets over hebben voor de gemeenschap waarin wij le ven. Er zou zo weinig van terecht ko men, wanneer wij geen reddingsbri gade hadden en geen E.H.B.O. Het zou nergens op lijken wanneer wij de Totaal 12-8 Uitslag 5e ronde van de onderlinge competitie. J. van SwaardenP. C. Treffers 2-0 J. de Bel—J. de Heer 1-1 M. BoereA. van der Flier 2-0 A. ZwanenburgD. M. de Gelder 2-0 W. van der HeijdenD. la Grand 1-1 De eerstgenoemde speelde met wit. Herfstdraden Nauwelijks waren de maanden, die men zomer pleegt te noemen, achter de rug of wij waren weer omringd door zo maar in de lucht zwevende draden. Herhaaldelijk bewogen wij onze handen langs hoofd en gezicht om het kriebelende rag te verwijderen Herfstdraden worden ze genoemd. Hoe onstaan ze en waar komen ze vandaan? Evenals onder de vogels, zijn er spinnen ,die na afloop van de zomer naar het warme zuiden trekken. Dit zijn de spring-, wolf- en krabspinnen, ook bekend onder de verzamelnaam jachtspinnen. Doen de vogels de trek naar het Zuiden in één ruk, de jachtspin doet dat in gedeelten. De spin klimt in het uiteinde van een tak of een ander omhoog of uit stekend plantendeel. De spin gaat een draad spinnen, die vrij taai is. De gesponnen draad kan vrij in de lucht bewegen en wordt door de wind gepakt. De spin klemt zich goed vast, blijft doorspin- nen .totdat de vat van de wind op de draad sterker wordt dan de kracht van de spin. Voornamelijk bij droog zonnig weer aan Uw aardappelen dit jaar Eet mooie gave aardappelen dit jaar en geen sponsen, met NEO- CONSERVET „25 cent per ons" l£ ons voor een mud. ZUIDKADE TELEFOON 335 het opeenzetten opgesloten ligt. Het opeenzetten moet met zorg ge beuren, omdat een te geringe afstand tussen de bieten en het voorkomen van dubbele bieten de kwaliteit van het kopwerk ongunstig beinvloeden. Nodig is een flink aantal planten, omdat dan zo weinig mogelijk grond behoeft te worden verwerkt. Een niet te nauwe rijafstand is om dezelfde re den, en ook voor het werken het de machine zelf. gewenst. De keuze van de machine Welke machine we kiezen hangt af van de kwaliteit, de kostprijs en de bestemming, die men aan koppen en loof wenst te geven. Bij de kostprijs berekening speelt de oppervlakte bie ten, die per seizoen gerooid kan wor den een belangrijke rol. Het is daar om gewenst, na te gaan of men op eigen bedrijf voldoende gebruik van de machine kan maken, dan wel ook op de bedrijven van omwonende bie tenverbouwers. De wijze van afleggen van de pro- dukten is van belang in verband met het transport. In dat opzicht zijn er vele mogelijkheden: in dubbele of en kele dwars-zwaden, in langszwaden, op de wageni 'in een verzamelbak enz. Trekker, wagenpark en opslagmogelijk heden zijn bepalend voor de meest economische wijze van afleggen. Of het laden met speciale machines nog volkomen eerlijk vertellen en dat sportverenigingen zouden moeten mis sen of de club van vogelvrienden of postzegelverzamelaars. En dan spre ken wij nog niet eens van onze stands en vakorganisaties, die onmisbaar zijn in onze tegenwoordige- samenleving. Alle bestuursleden verzetten die bergen werk uit een gevoel van saam horigheid. Uit liefde voor de vereni ging en omdat zij het met onze samen leving goed voor hebben. Het verenigingsleven gaat weer draaien. De eerste vergaderingen hebben weer plaats gehad en vele vergaderin gen zullen er in dit winterseizoen nog volgen. Laten wij als leden, respect hebben en waardering voor het vele werk dat onze bestuurderen doen in het belang van onze vereniging of club. Voor het gemeenschapswerk dat deze be stuurderen doen. Zij komen op de vergaderingen. Zij hebben de plannen, die zij met U ,de leden, willen bepraten, kant en klaar. Zij zijn bestuurslid geworden, omdat zij de belangen van vereniging en leden wensen te behartigen. Laten wij allen dat eens op prijs stellen. Wij weten er van mee te pra ten. Want als wij vergaderingen be zoeken voor een verslag in onze krant, dan zijn het vaak zeer hoogstaande vergaderingen, waarvan alleen kan worden betreurd, dat zo heel weinig leden er iets van opsteken. Want zij zijn er niet! Gelooft U het maar dat is de beste waardering voor wat de bestuursle den van onze plaatselijke organisaties geheel belangeloos doen, het bezoek van de leden aan de vergaderingen. Laat het dit vergaderseizoen is ook heel gewoon, het hoort zelfs en is van onschatbaar belang hoe in het voorbije jaar de club of de ver eniging heeft gereild en gezeild. Er worden verslagen uitgebracht. Jaar verslag van de secretaris. Jaarverslag van de penningmeester en na al deze rekening en verantwoording heeft het bestuur maar af te wachten of het nog langer kan worden getolereerd. Meestal is dat gelukkig het geva.l Want het gaat in onze rustige plaats ook erg rustig met het verenigings leven. De leden immers zijn niet zo moeilijk. Ze zijn wel eens te gemak kelijk. Wij komen uiteraard nog wel eens op vergaderingen. En nog wel verga deringen van verenigingen, die zeer belangrijk zijn en heel groot. Er zijn hier verenigingen met dui zend en meer leden. Dat zou U zo niet geloven, maar het is toch een feit. En als bestuurslid weet U, dat er heel wat werk moet worden verzet om de zaak op gang te houden. Want wat een baan kan het soms zijn, wanneer je penningmeester bent. De contributie moet worden opge haald, geboekt en de uitgaven moeten in de gaten worden gehouden en ook heel wat beter zijn dan de voorbije geboekt. En als nu alle leden maar op seizoenen van de laatste jaren zijn ge- tjjd, bij de eerste aanbieding van de weest. kwitantie, de verschuldigde contribu- Uw bestuur verdient het. tie neertelden, dan zou die penning- -De Zeekant

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2