voor Waddinxveen MoecUc de Vrouw Herfst NIEUWS uit atvze wMwrfaats De Spiegel van de week Snuif en wrijf Blijf meester EEtmaffliazHaSffii Predikbeurten No 593 2 november 1956 12e jaargang Adres redaétie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telel. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwirtaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. I Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. De Internationale gebeurtenissen hebben het binnenlandse nieuws min of meer naar de achtergrond gescho ven. Uit de actie, welke het Neder landse Rode Kruis onmiddellijk na de bloedige gebeurtenissen in Hongarije instelde, blijkt echter wel, dat wij hier in Nederland niet op een eiland leven. Met instemming - zich uitend in gif ten op de rekening van het Rode Kruis, No 777 speciaal voor het doel, de gewonden in Hongarije metterdaad te helpen - vernamen wij, dat er on middellijk maatregelen werden geno men en dat vliegtuigen met medica menten, bloedplasma enz. zijn gezon den om de in Hongarije zo plotselinge ontstane nood te ledigen. In tijden van nood zijn er altijd landgenoten die willen helpen. Zo zal de N.CJt.V. 15 november beginnen met een radioactie voor het misdeelde kind. Een der omroepers van deze organisatie, de heer Johan van Bode graven, heeft voor dergelijke acties „Beurzen open, dijken dicht" en „Haak-in" zijn sporen reeds verdiend. Reeds voor de nieuwe actie, die „O- peratie Goed zo" wordt genoemd be gon, was er een aanzienlijk bedrag voor het goede dóel ingekomen. Alom in den lande zal dezer dagen een boek je worden verspreid, waarin nadere bijzonderheden over de slag-zin-wed strijd, welke eraan is verbonden, worden vermeld. Een andere radio-omroep-vereniging de AVRO heeft een gevoelig verlies geleden door het overlijden van het hoofd van haar Sportreportage-dienst, de heer Tom Schreurs. Men kan zich niet goed voorstellen, dat deze actie ve reporter, zijn bekende uitzendingen niet meer zal aankondigen of met zijn „sportvrienden" zal openen. Van 1927 af heeft Tom Schreurs deze bij velen populaire rubriek verzorgd en het zal de Avro niet gemakkelijk vallen, een waardig opvolger voor Tom Schreurs te vinden. Een, man, die met zijn auto uit was, handelde wel erg zonderling om niet te zeggen „misdadig", toen hij te Rot terdam een jongen dood reed en zijn wagen ontvluchtte. Later kwam hij de politie vertellen, dat zijn auto was ge stolen. De man had zelfs getuigen meegebracht om zijn alibi steviger te maken. Een andere automobilist, die na een aanrijding ernstig werd gewond en naar een ziekenhuis werd vervoerd zag er eveneens kans toe te ontvluch ten. Zonderlinge manieren toch. De nieuwe minister van binnen landse zaken, mr. A. A. M. Struycken tot voor kort gouverneur van de Ne derlandse Antillen, vertrok van Cu rasao naar de vakantie-verblijfplaats van H.M. de Konigin, om daar als mi nister te worden beëdigd. Naar wij vernamen, heeft de Koningin haar va kantie in Italië met een week ver lengd. Hare Majesteit, die het voorne men had gehad, de eerste prijs der Nederlandse letteren persoonlijk uit te reiken aan de Vlaamse letterkundige Herman Teirlinck, zond een telegram van gelukwens, toen de prijs (f 6000) in een plechtige bjjeenkomstl in de Haagse Ridderzaal werd uitgereikt. Zond Hare Majesteit een telegram - zij ontving er in haar vakantieverblijf evenieens een: een telegram uit ons land - een telegram, dat tevens een gebed inhield, door het Partij convent der Anti-Revolutionnaire Partij ver zonden. Ook ten congresse van „de Derde Dag' 'werd onze pacifistische Konin gin hulde gebracht, daar zij, zoals de secretaris van deze organisatie ver klaarde, ,.op de bres staat voor de menselijke waardigheid, de verbroede ring der volken en het uitbannen van ieder ongezond oorlogszuchtig ageren" Degenen, die in binnen- en buiten land zich zo gaarne met „hofkwesties" bezig houden, dienen er rekening mee te houden dat ons volk in onbezweken trouw achter onze Koningin staat. NIETS OM ONGERUST OVER TE ZIJN Een verschrikkelijke angst heeft zich van Jettie's moeder meester gemaakt. Ze heeft er met haar man niet eens over durven spreken, omdat ze zich zo vreselijk schaamt. Omdat dit dingen zijn, waarvan haar altijd geleerd was, dat je er niet over praatte. Zo ver werkt ze de benauwenis dan alleen en weet er geen raad mee. Wat is er dan wel voor verschrik kelijks met Jettie aan de hand? Dat vrolijke, blonde meiske, dat nog nooit enig probleem opgeleverd heeft. Jettie is kort geleden 13 jaar ge worden. Sinds een paar maanden heeft ze een hartsvriendinnetje; het doch tertje van de mensen, die pas naast hen zijn komen wonen. Moeder was er blij om, dat er een kind van Jetties leeftijd was, want een echt geschikt vriendinnetje was er eigenlijk nooit voor haar geweest. Het zijn keurige mensen, de buren en de omgang wordt door moeder in elk opzicht aangemoe digd. Ze is echt blij, dat de twee meis jeis dadelijk zulke dikke» onafschei delijke vriendinnetjes worden. Schrik De eerste schrik en de eerste arg waan krijgt ze pas als haar zuster een dag op bezoek is. Terwijl de beide dames voor het raam in de erker zit ten, zien ze Jettie en Tineke samen aankomen. Innig hebben de meisjes de armen om elkaar geslagen. Af en toe buigen ze de hoofdjes naar el kaar toe en vleien zij de wangen tegen elkaar aan en kijken elkaar daarbij in de ogen. Wat doen die kinderen raar, zegt tante. Het lijkt wel of ze verliefd op elkaar zijn. Ik zou een beetje op dat ziekelijke sentimentele gedoe let ten. als ik jou was. Moeder had er nog nooit aan ge dacht .ergens op te letten. Ze had het alleen maar leuk gevonden, dat de twee meisjes zo bijzonder op elkaar gesteld waren. Nu zoekt ze angstig in haar geest, wat haar zuster toch wel kan bedoelen. Een paar dagen later vindt ze in Jettie's kastje een onafgemaakt briefje dat haar dochtertje blijkbaar aan het buurmeisje geschreven heeft. Het is een tedere ontboezeming, waarin van eeuwige trouw gesproken wordt. Ik houd zoveel van jou als van niemand op de wereld. Ik blijf altijd jouw innig liefhebbende vriendin Jettie, staat er letterlijk in het overigens kinderlijk gestelde briefje. Paniek Moeder raakt, in aansluiting op de uitlating van haar zuster, prompt in paniek. Is haar kind abnormaal? Heeft zij een ziekelijke afwijking? En wat moet hieraan gedaan worden, om het de kop in te drukken? Om te begin nen moet natuurlijk de omgang met Tineke radicaal afgebroken worden en mag er absoluut geen contact1 meer Uw verkoudheid van neus. keel of borst Losse flodders We zullen dus binnenkort in de Sniep weer kunnen gaan slapen zon der dat we een wasknijper op de neus hoeven te zetten. Voor zes ton raken we de geuren van de andere tonnetjes kwijt. Iets anders, ook vaak met een luchtje er aan, raakten enkele inwo ners deze wede kwijt, nl. konijnen. We hopen, dat de politie de Kaninefaten gauw te pakken heeft. Er verdwijnt hier nog meer. We bedoelen: onderwijzers. In verband hiermee zouden we tegen enkele ge meenteraadsleden willen zeggen: Doe dat nu niet. Ga niet met een halve compagnie een onderwijzer beluiste ren. Want de betrokken - slachtoffers zijn helemaal niet op zo'n invasie van hoogwaardigheidsbekleders gesteld. En B en W zijn capabel genoeg om ze te keuren. Bovendien, het artikel schoolmeester is erg schaars in deze dagen. Overal in den lande worden ze met open armen ontvangen. Wees er maar zuinig op. Vooral op men sen als de wel zeer populaire heer van Pelt. Vanuit dit bescheiden hoek je willen wij onze geachte meester nog vele gelukkige jaren toewensen. De automobilisten op de Zuidka worden verzocht zuinig te zijn met het gaspedaal en inhalige chauffeurs zijn op de Noordka niet gewenst. Ze hebben daar geen behoefte aan bloed- spaten en natte kadetjes. Als er nog mensen mochten zijn voor wie het artikel van vorige week: Wat Is cultuur? nog niet Helemaal duidelijk is, dan kunnen deze nadere inlichtingen inwinnen in Boedapest, waar men zeer positief kan antwoor den op deze vraag. En dat wij het hier voorlopig nog maar bij de losse flodders mogen houden is de harte- wens van Uw Sniper, Klaproosdag 1956 2 van de 30.000 Oorlogsnacht in bezet Nederland. Zwaaiend maaien de kille zoeklichten langs de avondhemel. Opeens heeft één van de bundels het vliegtuig in zijn schijnsel gevangen. Met loeiende motor tracht de piloot weg te duiken. Dan knettert een salvo ui.t de afweer- kanonnen. ver beneden hem. En de volgende dag ontvangen een vader en een moeder ergens in Engeland het bericht, dat hun zoon gedood werd, toen zijn vliegtuig boven Nederland brandend neerstortte. Herfst 1944. Over het modderige bospad in Noordbrabant martelen ze voort De schimmen der gealliëerde soldaten glijden voorbij als spook- schaduwen in de mist. De bodem is een moeras, waarin hun voeten blij ven steken. Plots knettert van vlakbij een vijandelijke mitrailleur. De man nen laten zich in de bagger vallen om dekking te zoeken. Dan staan ze weer op en gaan struikelend verder met wat wij „de bevrijding van Neder land" noemen. Maar één blijft achter, getroffen. En enkele dagen later wordt er gebeld aan een huisje in Canada. Een jong vrouwtje doet open. Twee kinderen hollen haar na om te zien wie er is. Met bevende vingers pakt zij het telegram aan. Haar man zal uit Nederland niet meer terugkeren, omdat hij daar gesneuveld is. Dit zijn er twee. Maar zo zouden we kunnen doorgaan. Er zou een dik boek te vullen zijn met droeve ge schiedenissen der dertigduizend geal liëerde militairen, die voor onze vrij heid vielen en in ons land op bijna driehonderd begraafplaatsen ter aarde werdlen besteld. Zij lieten ver over de honderdduizend nabestaanden ach ter. En in het hart van al deze men sen neemt Nederland zo'n grote plaats in, want daar rust het liefste dat zij bezaten. Als U hen zou spreken, zou U ho ren, dat al die mensen maar één har- tewens hebben: eens naar Nederland te kunnen gaan en zijn graf te bezoe ken. „Maar", zullen» ze eraan toevoe gen, „dat kan tóch nooit; hoe zouden we dit alles moeten betalen?" En tóch kan het, omdat het Neder landse Volk zijn Klaproosdag heeft. Met het geld, dat het Nederlands Oorlogsgraven Comité door de Klap rooscollecte inzamelt, konden in de afgelopen tien jaar reeds meer dan 14.000 nabestaanden naar ons land komen. U had hen moeten1 zien. U had die dankbare mensen moeten horen, toen ze wéér naar huis teruggingen. Ze waren zo rijk, omdat ze met eigen ogen hadden gezien waar hun gelief de familielid rest. Straks, op 10 november is het wéér Klaproosdag. Dan zal opnieuw de col lectebus door Nederland rondgaan en gaat het Nederlandse Volk iets doen voor de vele tienduizenden vrouwen en kinderen, vaders en moeders, die zo verlangend zijn om ook eens te kunnen staan bij het graf van vader, man of zoon. Denkt U zich eens in, hoeveel dit voor die mensen betekent.. En reali seert U zich dan hoe weinig het ons kost; een gift in de collectebus en een paar van onze vrije uren om te col lecteren. Een gift en een paar uur voor dertigduizend mensen, wier laat ste gedachte was bij hen, die achter bleven. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Moeder, rustig blijven alstublieft. Jettie is niet abnormaal. Zij heeft geen ziekelijke afwijking! Deze verschijn selen zijn heel gewoon en komen veelvuldig voor bij meisjes in de pu berteitsjaren. Er beginnen dingen in haar te ontwaken, die een uitweg zoeken. De volwassenen kan zij er niet in laten delen; die zouden het niet begrijpen. Ze moet een meisje van haar eigen leeftijd hebben, die net zo hevig en verheven beleeft en met wie zij erover zal kunnen praten. De liefde en het verlangen daarnaar rijpen als een teder zoet geheim in haar. Maar rijp voor de omgang met jongens is zij nog niet. Ze verlangt daar ook niet naar. Het moet juist een meisje zijn. omdat die net zo is als zij en dus de enige, die haar zal kunnen begrijpen. Zo richten zich, in deze pe riode, de zwellende drang naar lief hebben en liefde en alle onbegrepen verlangens zich op het enige wezen, dat haar begrijpen kan: de vriendin. Het is niet ongezond en abnormaal en er gebeuren geen verkeerde dingen moeder. Het is niet anders dan een uiting van de sentimentaliteit, die bij deze leeftijd past. Met de jaren gaat het vanzelf over. En als het eerste vriendje aan de horizon verschijnt, is de dwepende liefde voor het vrien dinnetje! onherroepelijk voorbij. DE JEUGDNATUURWACHT ZAG OUD WADDINXVEEN De Waddirixveense Jeugdnatuur wachters kwamen dondagavond in ver gadering bijeen. Het doel was kennis te maken met het Waddinxveen van vroeger. Daartoe vertoonde de heer H. Jenné enkele filmstrips, die ons lieten zien, hoe ons dorp er uitzag, toen grootvaders en grootmoeders nog naar school gingen. Met de heer Jenné als gids werd een wandeling door oud-Waddinxveen gemaakt. De tocht begon op het Oude Dorp, waar we over de schaduwrij ke Plasweg hepen en onder de hoge bomen van de Dorpstraat. We keken de ogen uit over zoveel veranderingen We sloegen de Kerkweg in, waar nog slechte enkele huizen stonden en achter elkaar lopend over het smalle geplaveide pad kwamen we in de om geving van de draaibrug. Daar zagen we de Hervormde kerk geheel tussen de bomen met over een brug het smalle toegangspad. We zagen de huizen, die afgebroken moesten wor den, toen de hoge hefbreg het aan zien van het landelijke Waddinxveen kwam verstoren. We liepen langs de Gouwe en zagen aan de steiger juist de boot naar Gouda vertrekken, die nu alweer zo veel jaren door bus en trein is ver vangen. Het werd een lange tocht, soms langs niet meer te herkennen plekjes, langs draaiende molens, langs het Jaagpad met zijn rolpalen, langs Noord- en Zuidkade, langs een onbe bouwde Oranjelaan, langs vele hui zen, die allang zijn afgebroken. En aan 't eind kwamen de prachti ge luchtfoto's van het nieuwe Wad dinxveen, dat weer uitgebreid zal wor den langs de wegen in de Puttepolder De Voorzitter van de Jeugdnatuur- wacht, de heer F. H. Blonk, bedank te de Heer Jenné voor wat hij had la ten zien. Tevens maakte hij de uitslag be kend van de prijsvraag in het Week blad voor Waddinxveen. Het aantal deelnemers aan deze mooie wedstrijd was een zeer grote -teleurstelling: 8 deelnemers, terwijl er 200 leden zijn. Volgende keer beter. De ingekomen oplossingen waren buiten gewoon goed verzorgd, zodat alle inzenders voor een prijs in aanmerking kwa men. Prijswinnaars zijn: le pr. Wim Hey; 2e pr. Adrie Verbree; 3e pr. (na lo ting) H. v. Egdom. Verdere prijzen: Nico de Rooy, Di- ny Hey, Zwannie Verbree, Josien Binnekade, Jopie de Wit. Na een korte opwekking, dat er ook in de komende winter weer op de hulp van de Jeugdnatuurwachters wordt gerekend, sloot de voorzitter de vergadering. MEESTER DOELEMAN NAM AFSCHEID. Aangezien de heer J. Doeleman, on derwijzer aan de r.k. school met in gang van 1 nov. benoemd is tot hoofd van een r.k. school in Busslo (Gld.) vond vrijdag in het R.K. Ver enigingsgebouw het afscheid plaats. Nadat de heer en mevrouw Doele man met him kinderen van huis wa ren afgehaald, werd de scheidende on derwijzer door de gehele schooljeugd hartelijk toegezongen. Onder de vele aanwezigen waren o.m. aanwezig de zeereerw. heer pastoor van Dijk, ka pelaan De Waardt, het school- en kerkbestuur en het onderwijzend per soneel. De heer H. M. van den Dool, hoofd der school, liet de afgelop^i jaren bijna 25 jaar, nl. op 18 nov. de revue passeren. Hij prees de ijver en plichts betrachting van meester Doeleman en als blijvend aandenken bood hij een fotoalbum met foto's van de afgelo pen jaren aan. Kinderen van elke klas boden op zeer orginele wijze boek werken aan. Ook namens het perso neel werd een boekwerk overhandigd. Mevrouw Doeleman kneeg bloemen. Namens het school- en kerkbestuur sprak pastoor van Dijk hartelijke en waardeatende woorden tot de schei dende onderwijzer. Een enveloppe met inhoud was de stille getuige van die waardering. Een tweetal dames sprak namens de ouders en oud-leer lingen hartelijke woorden tot de zo sympathieke onderwijzer, en ook door hen werd een enveloppe met inhoud en bloemen aangeboden. Een bekend en graag geziene onderwijzer is thans weg gegaan. Nederlands Hervormde Kerk. Vm.. 9.30 uur Ds J. van der Haar. Nam. 6.30 uur De Heer A. J. Kruit hof, Monster. Dankstond voor het Gewas. Woensdag 7 november: V.m. 9.30 uur De heer K. Asmus, Zwijndreciht. Hervormd Wjjkgebouw. V.m. 9.30 uur Ds A. van Eyk, Benthuizen. Nam. 6.30 uur Ds J. Van der Haar. Grauwe, natte wegen, vaak één modderpoel; dagen steeds maar regen 't geeft een naar gevoel. Volle regenbakken, hoge waterstand, grijze wolkenpakken over 't lage land. Kale struiken, takken, afgevallen blad; dorre, lege vlakken; onbegaanbaar pad. Grijze landerijen, hebben taak volbracht; wachten warme tijen na de winternacht. Storm raast door de bomen fluit door beemd' en veld Veel staat al te dromen, schrikt van het geweld. 't Riet buigt naar de aarde, breken doet de tak; alles heeft z'n waarde; straks staat 't riet weer strak. Maarlicht in de straten, licht ook in ons hart; straks hoor je weer praten over koek en gart. Licht ook in de zaken, ondanks herfst-tempeest; we gaan plannen maken: weldra komt weer 't feest. (Ittyd. gaaf huidje babyderm V Poeder - Zal» - Olie - Zeep De juiste manier Terwijl deze regels geschreven wor den waait er buiten een koude Noor denwind. En juist op zulke koude da gen verlangen wij naar een stevige maaltijd. En dan kennen wjj ver schillende heel goede gerechten voor zulke dagen, één van de meest gang bare gerechten is toch wel de zuur kool. En we kunnen er lang over pra ten of kort, in zuurkool hoort. SPEK EN WORST U kunt dit assortiment nog wel uitbreiden met b.v. een knieschijf, krabbetjes of een stukje harscarbo- naad, maar giek en gelderse rook worst vormen toch wel de hoofdzaak. Voor spek kunt U nemen; pekelspek, wat gezóuten doorregen buikspek, vers doorregen buikspek of ook kin- nebakspek. Dit laatste, het kinnebak- spek, is over het algemeen vrij veel voordeliger dan het buikspek, maar om te koken is het zeker niet min der dan het buikspek. Kinnebakspek is van constitutie veel vaster als buik spek en krimpt daarom veel minder weg. Kook eens een stukje mee in de zuurkool U zult bemerken dat Uw groente veel zachter en malser wordt als anders en.koud op de boter ham gesneden is het een heerlijk eten. Voor worst gebruike men de z.g. Gelderse RJookworstjep. Veel huis vrouwen leggen de worst direct op de kokende zuurkool en laten dan alles tezamen gaar koken. U krijgt dan echter een zeer doordringende rook- smaak aan de zuurkool en dat is iets wat de meesten onzer tegenwoordig niet meer appreciëren. Daarom is het beter om de worst apart te koken. Hiertoe zetten we een pannetje water op 't vuur en brengen dilt aan de kook. Als k water kookt doen we de worst erin en zetten de gaskraan zo laag mogelijk. Na ongeveer 20 25 min. is de worst gaar. Prik echter nooit in de worst terwijl U deze welt, daar U anders zeer veel smakelijke vleessappen kwijtraakt. Lekkerbek. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds J. Snoey. Dankstond voor het Gewas. Woensdag 7 november: Nam. 7.30 uur Ds J. Snoey. NJL Ver. ,Wet en Evangelie". V.m. 9.30 uur Ds Gal, Den Haag. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. Dinsdag 6 november, nam. 7 uur Ds A. Bijkerk van Sliedrecht. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds G. Ch. Duinker. De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door Dr. J. W. H. Hel leman. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: rose wantje; broche; 1 p. laarzen; breitas met inh.; muts met broche; rubberjasje; boodschappentas; Verloren: 1 paar blauwe wantjes; wit te strik; broche; rozenkrans; fietstas, met inh.;

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1