voor Waddinxveen de- van de week tttoecUc de Vrouw Jlatnp.'z&Mlag. fa H. v. d. Hor Toekomstbeeld voor Waddinxveen Voor Uw handen Arm Hongarije (I0I0IL DeTandpasta van standing No 594 vrijdag 9 november 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen,* telel. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kvirtaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Wij moesten zondag jJ. denken aan de Rampzondag van de watersnood in februari 1953. - De zondag van 4 no vember had een zelfde karakter, al stond, gelukkig, ons eigen land niet in het brandpunt der belangstelling. De vreselijke dingen buiten onze grenzen waren niet alleen in ons land het gesprek van de dag - wij merk ten ook in de Nederlandse gebeurte nissen er terdege de weerslag van. Ons land leefde mee, met wat „Het verraad aan Hongarije" wordt ge noemd. De Hilversumse radioprogram ma's werden gewijzigd en zelfs ver scheen onze( minister-president dr. Drees voor de microfoon, om uiting te geven aan het medeleven van ons volk in de Hongaarse strijd. In de meeste kerken werden zondag jl. bid stonden gehouden voor het zwaarge- trtoffen Hongarije, bedetochten war den georganiseerd; de gezamenlijke Nederlandse democratische politieke partijen gaven een verklaring uit. waarin zij aan hun felle verontwaar diging en hun afschuw uiting gaven. Protestvergaderingen werden in een aantal grote steden in ons gehele land gehouden. In Den Haag kwam zondag ochtend reeds vroeg die verontwaardi ging tot uiting. Tijdens een demon stratie voor de Russische ambassade aldaar vloog een steen door de rui ten. De hulpactie van het Nederlandse Rode Kruis ondervindt grote belang stelling. Bij het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam werd voor de gevallenen van Hongarije een krans gelegd en twee minuten stilte in acht genomen, nadat in de Dominicuskerk aldaar voor de gevallenen een requ iemmis was opgedragen. Dit zijn slechts enkele bewijzen ervoor, dat onze gehele bevolking in tens meeleeft met alles wat buiten onze grenzen gebeurt - zowel in en rondom Hongarije als om het Suez- kanaal. Wat in het buitenland gebeurt heeft zo zeer onze aandacht, dat de binnenlandse aangelegenheden erbij in het niet verzinken. De eerste weerslag van „Suez" on dervinden wij reeds. Nu de „Neder- land" en de „Kon. Rotterdamsche Lloyd" van het Suez-kanaal geen ge bruik meer kunnen maken en hun schepen de langere route om de Kaap dienen te volgen, moeten de passage- aowel als de vrachttarieven met 20| procent worden verhoogd. De hoopvolle verwachting dat deze verhoging zou worden terugbetaald, indien de schepen alsnog hun route door het Suez-kanaal konden kiezen zal voorlopig wel niet in vervulling gaan. Nu heeft niet iedereen met verhoog de passage- of vrachttarieven te maken Dat hebben we echter wel met de kosten voor ons levensonderhoud. En dat die kosten steeds hoger worden, weten we allemaal. Het lijkt wel, of hier niets tegen te 'doen is. Bovendien moet worden vastgesteld, dat over menig een - tengevolge der buiten landse gebeurtenissen - weer de lust om te hamsteren is vaardig geworden, hetgeen er al evenmin toe zal bijdra gen, de prijzen op een vast peil te houden. Zullen we straks weer zien gebeuren, dajt distributiebepalingen voor sommige artikejen van kracht worden? Men vertelde, ons, dat ten aanzien van de olie (benzine) daar- reeds ernstig rekening mee wordt ge houden. Andere plannen om bepaalde artikelen in prijs te verhogen: de bak kerij stichting dringt aan op verho ging van de broodprijs met 1 cent. Zij grondt deze wens op het feit, dat de bloemprijs de laatste maanden aanzien lijk is gestegen. Ook de kosten van de schoenreparatie voor vele huismoe ders nu reeds een verschrikking - zouden weer met 10 procent omhoog gaan. Ook daarbij moet men de oor zaak in de stijging der grondstof-prij zen zoeken. De tarieven van enige autobuson dernemingen gingen mede omhoog. De N.B.M., de Ned. Buurtvervoer Maat schappij, die de diensten rondom U- trecht en Amsterdam (naar het Gooi) verzorgt, maakte de kaartjes 15 pro cent duurder; te Enschede werden de tarieven van de T.E.T. liefst met 25 procent omhoog gebracht. Tegen de verhoging der prijzen voor elektriteit en gas heeft de Nederland se Consumentenbond een protest in gediend. Of het helpen zal?Wij ge loven zelfs, dat de verhoging van sol dij voor de „gemene soldaat" met een kwartje per dag - de jongens niet veel zal helpen, al kost dit de schat kist ook een aardige duit. Minister Staf, die deze verhoging in zijn Memo rie van Antwoord per 1 januari, toe zegde, verklaarde erbij, dat hij niet verder wilde gaan, omdat de ontwik keling van het loon- en salarispeil op zichzelf geen voldoende motief is om tot verhoging van de soldijen over te gaan. Maar och, al dat belangrijkste binnenlandse nieuws zinkt in het niet, als wij ons goed voorstellen, wat er allemaal buiten onze grenzen gebeurt. Wat zijn de resultaten? Eerstens kan onze regering daardoor in grote moeilijkheden komen. Verder worden politiemannen, die politiek gezien het roerend met jullie eens zijn, gedwon gen van hun wapens gebruik te ma ken. Want elke ambassadeur, elke vreemdeling, elk mens moet in dit land vrij kunnen zijn. Daar vechten wij juist voor. Vrijheid en veiligheid voor iedereen. Mochten jullie werkelijk behoefte hebben om iets te doen. Sticht hier dan een jeugdcomité en zorgen jullie nu eens voor een bom duiten. Laat de ouwelui dan eens zien, dat onze jeugd geen grote mond maar wel een groot hart heeft! Sniper. GEEFT MILD VOOR HONGARIJE Zo heeft opnieuw de brUte kracht De vrijheid neergeslagen En heeft opnieuw een overmacht, Door listen en door lagen, Die vrijheidsdrang in bloed gesmoord, De duivels los gelaten. Een volk in koelen bloed, vermoord, Met bommen en granaten. Laat klinken thans uw fel protest, Opdat ze zullen weten. Dat al wie recht kent Boedapest Toch nimmer zal vergeten. Een volk, dat door zijn eigen kracht Het zwaarste juk dorst breken, Zal eenmaal, na een donk're nacht, Het vuur opnieuw ontsteken En dan zal elke fosforbom Van nu, worden gewroken En van dit Russische gangsterdom De nek worden gebroken. GEHOORZAAMHEID MOET VERDIEND WORDEN Bij vele ouders heerst het misver stand, dat zij alleen door hun leeftijd en door hun positie van vader en moeder absolute gehoorzaamheid van hun kinderen kunnen eisen. Zij zitten nu eenmaal op die troon van het ou derschap en vanuit die hoogte komt hun de gehoorzaamheid van hun spruiten rechtens en vanzelfsprekend toe. Misverstand zeg ik. En indetrdaad zie ik dit als een misverstand. Gehoor zaamheid kan men niet eisen of er zonder meer aanspraak op maken. Ge hoorzaamheid moet men verdienen en waard zijn. En wel in de eerste plaats door het eigen voorbeeld van te kun nen gehoorzamen. Geloof niet, dat uw kind uw eigen gebreken in dit opzicht niet opmerkt. Geen opmerkingsgave is scherper dan die van het kind. Geen kritiek ook is genadelozer dan juist die van het kind. Hij zal feilloos zijn conclusies trekken uit de levens houding van zijn ouders en daar naar zijn eigen houding bepalen. Niet dat het kind dit beredeneert of zelfs for muleert. Hij volgt slechts een zeker instinct. Hij bewondert zijn ouders en zal ze dan graag en gewillig gehoor zamen. Of hij keurt hun handelingen af, minacht ze zelfs en wil zich als logisch gevolg niets laten gezeggen, omdat hij instinctief voelt, dat er iets niet klopt tussen wat de ouders van hem verlangen en wat zij zelf doen. Het slechte voorbeeld. Laten wij als ouders erkennen, dat er aan die gehoorzaamheid van ons zelf wel eens wat ontbreekt. En dat wy onze kinderen wel eens wat van onszelf te zien geven, waarop zij wei nig trots kunnen zijn. Ja ook wij ouders verkeren meest al wel ergens in een positie, waarin ook wij moeten gehoorzamen. Waar weer een ander vanaf zijn troon be velen over ons uitdeelt en gehoorzaam heid van ons vereist en verwacht. Hoe dikwijls komt vader niet thuis en scheldt hij in het bijzijn van de kin deren op de werkgever, die hij wel eens leren zal en naar wiens pijpen hij niet van plan is te dansen. Hoe dikwijls moppert moeder niet luid ruchtig op karweitjes, waar ze nu eens geen zin meer in heeft en die een ander dan maar eens moet opknappen. Ik geef toe, er kan aanleiding toe zijn. Er bestaan werkgevers, die zich dictator voelen en hun werknemers niet als mensen, maar als machines be schouwen. Er zijn huismoeders, wie het over het hoofd loopt, al roept de plicht haar ook tot gehoorzaamheid aan de ijzeren wetten van het huishouden. Speel geen,,Leenije-buur" •n PEERLESSPOMP die is niet duur Verkrijgbaar bij Uw RIJWIELHANDELAAR Zuidkade 57 fa Lf. W. ferslnis Kerkweg 28 Een wonder Dat dit verzet en ergenis bij de be trokken persoon wefct, is te begrijpen. Maar het kleine kind vraagt niet, waar deze reactie vandaan komt. Hij zou die ook niet kunnen begrijpen. Hij voelt alleen de geest van verzet; hij hoort de boze toon, die de gehoor zaamheid afwijst en trekt daar voor zichzelf zijn conclusies uit. Is het wonder, dat zulke onbeheers te ouders in de ogen van het kind van hun voetstuk tuimelen en hun recht op zijn gehoorzaamheid verspelen? Laten wij, als ouders, van wat ons hindert in de maatschappij, nooit een protestdemonstratie maken in het bij zijn van onze kinderen. Laten wij voor al ook niet vervallen in de fouten, die men ons aandoet en onze kinderen gaan bevelen, enkel om de voldoening te smaken, gehoorzaamd te worden. Gehoorzaamheid vragen en geven moet voof beide partijen steeds een erezaak blijven. MARCELLE Losse flodders Wat een week was dat! Permanent radio aan Zelfs kleine kinderen merkten, dat er iets bijzonders was. Diie kleinen echter stoppen we 's avonds in bed, heel gewoon, zij het met meer liefde dan anders, en dan gaan ze zoet slapen. Maar, die grotere kinderen De ouderen - en daarmee bedoelen we dan de mensen die de jaren 1940- 1945 bewust meemaakten - zijn beur telings verontwaardigd, ernstig en stil geworden. Zij hebben enigszins kunnen begrijpen, hoe het ginds ge weest moet zijn en nog is. De jongeren zijn anders, beseffen de ernst van de toestand niet zo. De sohool jeugd imiteert. Het ooriogje spelen is zeer geliefd in de Sniep te genwoordig. Laten we er ons niet te ongerust over maken. Wij waren in oïize jeugd precies zo. Als er op school vaderlandse geschiedenis ver teld werd genoten het meeste van bloedige veldslagen. Hoe meer bloed in koud seizoen PUROL er vloeide, hoe mooier we het von den. Wat er echter nu gebeurt is iets heel anders. Van verschillende zijden is er al op gewezen, dat de moeilijk heden in de steden ontstaan door op geschoten jongelui, die elke kans aangrijpen om herrie te schoppen. De ene keer is het rock en roll en dan is het weer wat anders. En jongelui, nu eens even eerlijk: Vinden jullie het erg heldhaftig om met duizend man een grote mond op te gaan zetten voor het huis van een of andere buitenlander en er vervol gens de ruiten kort en klein'te gooi en? Het enige risico wat je loopt is enkele guldens boete of een paar da gen de comfortabele Hollandse bajes in. Ik kan daar de dapperheid niet van inzien In bloed en tranen is de vrij heidsbeweging van het Hon gaarse volk gesmoord. Verbijsterd heeft de wereld de hulpkreten van een voor zijn vrijheid vechtend en stervend volk aangehoord. Een nacht van diepe duister nis sluit zich over Hongarije Wij huiveren als wij hieraan denken, wij» die het voorrecht van de vrijheid smaken en zo vele weldaden en zegeningen genieten, die wij (wij moeten het tot onze beschaming zeg gen), ondanks de herinnering aan de bange dagen van 1940- 1945, helaas niet altijd op de juiste wijze waarderen. De worsteling van het Hon gaarse volk doet ons echter weer dieper het bezit van het rijke goed onzer vrijheid be seffen. Moge ontferming en bewo genheid met het arme Hongaar se volk een spontane hulp doen geboren worden, die de nood onder de vele vluchtelingen zo veel mogelijk kan lenigen. oo Wij besluiten met de bede, dat God dit arme volk gena dig zal zijn. Hij zal de hoogmoedigen ver nederen en deverslagenen en de verdrukten weder oprichten. Want eens. zal de Heer opstaan tot de strtfd. Op grond van. de natuurlijke be- volkings-aanwas kan voor Waddinx veen in <le eerstkomende 25 jaren een bevoikings toeneming tot 12.200 zie len als minimum worden verwacht. Uitgaande van de economische moge- !y kneden kan als maximale raming een inwonertal van 16000 in 1980 worden opgesteld. Lr moeten, mede in verband met de vraag maar werxkrachtenj, tenminste 100 woningen per jaar gebouwd wor den. V oor een goede arbeidsvoorziening van de piaalseiijKe industrie is de oprichting van een technische dag school gewenst. Tot deze belangrijke conclusies komt hei Economisch Technologisch insti tuut te Rotterdam in een aanvullend rappori, dat in opdracht van het ge meentebestuur werd gemaakt, als vervolg op het in oktober 1950 ver schenen verslag. in de algeiopen zes jaren is de be volking met 1000 personen gegroeid, door een verschil in geboorte en sterf te van 99? personen, en een vertrek- overschot van 28 personen, in het rapport van 1950 was een vestigings overschot geraamd van 340 personen. De krappe woningmarkt is oorzaak, dat dit cijfer niet kon worden bereikt, in de jaren, dat „meer dan normaal" werd genouwd, was er een belangrijk vestigmgs-overschat. Toch zal de sterke expansie van de industrie de vestigingen sieeds doen toenemen, maar voorwaarde is, dat dan tenmin ste 100 woningen per jaar worden ge bouwd. Aan aan deze voorwaarde met woraen voiaaan, en een en ander hangt ai van de toewijzing van bouw volume, dan zal de migratie naar om liggende gemeenten, vooral van jeug digen, voortgaan en welbent nog toe nemen. De industrie heeft een gunstige ont wikkeling vooral berekend met de methode van de zgn. concentratie ge tallen. Deze berekening geschiedt als volgt. iVien drukt de personeelsbezetting uit in een percentage van de bevolking. Vervolgens worde dit over de gehele provincie berekend. Komt men b.v. voor Waddinxveen tot een percentage van 12 en in de gehele provincie tot een uitkomst vani 10, dan bedraagt het concentratiegetal 120/10x100 is 120. Uit gemaakte berekeningen is hier het concentrauegetal 189, dit betekent, dat dit bijna 2x hoger ligt dan voor de provincie. Voor mannen en vrouwen zijn de concentratie-getaben resp. 192 en 172. Ter vergelijking moge dienen, dat het concentratie-getal in 1930 134,8 be droeg. De groei van de industrie is abeen mogelijk geweest door de aan trekking van arbéidskrachten uit de omgeving. De werkgelegenheid nam sinds 1930 toe met 100», o tegen 50% voor de ge hele provincie. Opmerkelijk is, dat sedert 1950 de personeelsbezetting over het alge meen is teruggelopen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat 4 bedrijven sedert 1950 zijn verdwenen en dat de overige bedrijven geen mogelijkheden hebben personeel aan te trekken. Toch is de werkgelegenheid in de houtindustrie toegenomen met 6% en m de metaalnijverheid met 25°/o. De belangrijke achteruitgang Hgt in de voedings- en genotmiddelenindustrie. De grote vraag naar personeel blijft toenemen. De handicap is, dat Wad dinxveen in een vrij ongunstige in- deling zit voor de loonclassificatie. Bij de meeste C.A.O.'s is de gemeente, evenals Gouda, ingedeeld in de derde loonklasse. De concurrentie-kracht op de arbeidsmarkt wordt door de in vloedssferen van Leiden 2e klas en den Haag en Rotterdam le klas in on gunstige zin beïnvloed. Op het gebied van de volkshuisves ting valt nog zeer veel te doen. Se- o^iw' woningvoorraad met 26 /o toegenomen. Maar er komen nog 169 woningen voor directe ontruiming in aanmerking en daarnaast zijn er nog 84 die in de nabije toekomst ver vangen moeten worden. Er is nog een onmiddellijk woning tekort van 665 woningen, dat als volgt becijferd kan worden. opheffing inwoningen 187 potentieel vestigingsoverschot 225 urgente sanering 169 overige sanering 84 665 Voor de toekomstige ontwikkeling woijdt het bevolkingscijfer als volgjt verwacht: 1 januari 1955 9256 1 januari, 1960 9850 1 januari 1965 10400 1 januari 1970 11000 1 januari 1975 11600 1 januari 1980 12200 In de komende 25 jaren is er een belangrijke verschuiving te verwach ten in de leeftijdsopbouw der bevol king. Tussen 1960 en 1970 zal het aan tal jeugdige arbeidskrachten aanzien lijk stijgen. Ook een sterke toeneming van het aantal personen van 65 jaren en ouder, dat in totaal op ruim 550 in de komende 25 jaren kan worden becijferd, doet de urgentie van spe ciale voorzieningen voor deze groep sterk naar voren komen. Het vraag stuk van de huisvesting van bejaar den zal om een spoedige oplossing vragen. Na 1960 wordt uitbreiding van de industrie en worden nieuwe vestigin gen verwacht door een groter aanbod van jeugdige werknemers- Het aan de Noordkade geprojec teerde industrie-terrein, groot 10 H.A. zal in 1980 geheel kunnen zijn bezet. Het is duidelijk dat de verwachte uitbreiding van de bevolking en de toeneming van de industrie bijzondere voorziening vraagt. Een duidelijk centrum heeft Wad dinxveen niet, maar hierin zal al een grote verbetering komen door de uit voering van het uitbreidingsplan in de puttepolder, waar eerlang ongeveer 4000 mensen zullen wonen. De Kerk weg zal hoofdader blijven en daarom heen zullen de winkels zich moeten vestigen. In de Puttepolder is ook de vestiging van een vereenlgebouw nodig Tenslotte is een afzonderlijke be schouwing gewijd aan het lager tech nisch onderwijs. Uit Waddinxveen en omgeving bezoeken thans 133 leerlin gen een dagschool voor technisch on derwijs. Dit cijfer ligt aanmerkelijk hoger dan in 1949. Bij een goede schoolvo#rziening zal de belangstelling zeker nog toenemen en dan kan op een bezetting van 180 tot 200 leerlin gen gerekend worden. Als de school naar alle waarschijn lijkheid zou beginnen met een voor bereidend jaar, dan zou het aantal leerlingen 250 a 275 kunnen gaan be dragen. Op grond hiervan wordt de stichting van een lagere technische school verantwoord en nuttig geacht. Aan het rapport is een 12-tal ta bellen toegevoegd waarin het cijfer materiaal inzake bevolking, industrie, vestiging en vertrek nader is berekend en uitgewerkt. Het geheel is een goed doordacht werk geworden, waarin op objectieve wijze/ het toekomstbeeld van Wad dinxveen wordt geschilderd. ERNSTIGE FOUT VAN HOTELPORTIER Mijnheer X, die in een hotel te Y logeerde had een! vervelende ervaring. De portier vergat hem te wekken en bijna drie uur te laat werd hij wak ker. Een' belangrijke bespreking liep er door in 't honderd. De portier bood natuurlijk z'n ex cuus aan, maar als mijnheer X een resisWeikkertje meegenomen had, was hij niet afhankelijk geweest van der den. Zo'n reiswekkertje is een prach tig en praktisch bezit. U kunt er in de vakantietijd ook veel gemak van hebbben. In verschillende prijzen bij: Horlogerie „Vermey", Kerkweg 207. (adv.) Tube 9S-70ct

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1