Burgerlijke stand Predikbeurten Pig en Peg op stap Vroeg ol laat A. van der Sloot »SUCCES« agenda's Ons Pluimveehoekje NIEUWS uil awze waah-ydaals Aangiften van 1 tot 7 november 1956. Geboren: Christina, d. v. P. M. Ver- hoeff en P. de Vries, Acaciastraat 75; Simon, z. v. J. van der Wel en J. Noordam, Bredeweg 9; Cornelis, z. v. C. Kool en H. den Her tog, Plasweg 9; Nicolaas Sijbrand Gerrit, z. v. A. Noorlander en N. Metselaar, Zuidka de 108; Klaasje, d. v. M. van Dodewaard en M. R. van de Groep, Ieplaan 78; Agatha Elisabeth Wilhelxnina. d. v. G. W. Janmaat en J. C. van Dongen, Bloemendaalseweg 75a. Gehuwd: A. van Leeuwen en K. J. Buurman; Overleden: Rademaker, e.v. Hoger- vorst, Alida, oud 63 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: linnen tas met inh.; brui ne portemonnaie met inh.; Verloren: hoes van paraplu; grijze pet met bontrand. Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds G. Alers, Em. Pred. Nam. 6.30 uur Ds J. van der Haar. Hervormd Wjjkgebouw. V.m. 9.30 uur Ds J. van der Haar. Nam. 6.30 uur Ds G. Alers. Gereformeerde 'Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds J. Snoey. NK Ver. ,Wet en Evangelie". V.m. 9.30 uur Oogstdienst, Ds J. van Vliet, Maasdam. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. Dankstond voor het Gewas. Donderdag 15 november v.m. 10 en nam. 5 uur Ds J. v. d. Poel, Ede. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds T. Maijer, Leiden. De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dr. E. M. L. Hem- minga. blad wil ik de naam en de doelstel ling met U bespreken. Wilt U dit ook lezen? Eenj Nationaal Reservist VEEL KOEIEN MAKEN DEZE WINTER DUUR Een praatje over de veevoeding Er is de afgelopen zomer veel ge klaagd 'over het slechte weer. Voor de niet-boeren betekende het een bedor ven vakantie en voor de landbouwers veel extra werk. Nu het wintersei zoen voor de deur staat, komen er voor de boer veel extra kosten bij, want de naweeën van deze zomer zijn erger dan de kwaal zelf. Nu het stal- seizoen is begonnen, blijkt dat onze voorraad hooi niet alleen klein, maar slecht van kwaliteit is. Daar komt nog bij, dat we in vele delen van het land minder persvoerhopen zien dan in an dere jaren, terwijl ook de opbrengst van bieten erg tegen valt. De ontwik keling van het knolgroen mag zo ge zien dan nog meevallen, maar de ont wikkeling van het ondergrondse deel is zeer gering. Is het een wonder, dat onder die, boeren een mineur-gltem- ming heerst? De winter staat voor de deur - we hebben er dezer dagen al een voorproefje van gehad - en we moeten zien, dat we er zo goed moge lijk door heen komen, aldus ir. S. I- wema, rijksconsulent voor de Veevoe ding, in een kortgeleden gehouden mi crofoonpraat j e. In de eerste plaats willen wij er op wijzen, dat op bedrijven, waar de voorraad ruwvoeder klein is, de grootst mogelijke zuinigheid in acht genomen moeten worden. Met klem willen we waarschuwen voor de veel- gemaakte fout men zij herinnerd aan twee winters geleden - dat de boeren te veel vee opstallen. Want met een variant op het spreekwoord, dat veel varkens de spoeling dun maken, zou den we kunnen zeggen, dat veel koei en deze winter duur maken. In dit verband is ook belangrijk, dat de boe ren moeten trachten per koe zo veel melk te leveren, omdat men daardoor de inkomsten zo veel mogelijk lopen de houdt. Een oudere koe met een melfcproduktie van 5000 kg produceert heel wat goedkoper dan een jong dier, dat misschien 4000 kg melk geeft en misschien zelfs een gunstiger erfelijke aanleg ibezit. Deze winter is het melk- geld voor veel boeren belangrijker dan een hoge post aanwas, die toch niet in geld wordt omgezet. Stal dus niet meer vee op. dan U behoorlijk 7. Dat is even een mooi karweitje. Stro halen met paard en wagen van het naburige dorp. En het paard, dat sjökt maar voort. Peg houdt de teugels stevig vast. Ze hebben met het rijden gelukkig geen last. Het is een mooie bredeweg. en het paard is traag en mak. Nu Pig, we gaan nu toch maar even fijn uit rijden. Ik mag die boer beslist wel lijden Hij was een beetje boos, toen wij bij de eieren zaten, maar als je honger hebt, dan kun je dat toch onmogelijk laten. Als we eerst maar een week hebben gewerkt, en dan ons geld hebben gebeurd. 8. We moeten nu links af Peg, kijk dat is de goede weg. We moeten naar de molen toe. Maar in de bocht gleed de wagen uit. Dat is toch erg jammer, het ging juist zo goed. Dat di,t ook weer gebeuren moet. Zo staan ze een hele tijd. ze weten niet, wat ze doen moeten. De boer denkt waar blijven die twee nu weer. Ik moet wel eens even gaan kijken. Peg ziet de boer reeds aankomen. En Pig probeert of 'het paard de wagen er niet uit kan trekken. Ze zullen de komst van de boer maar niet afwachten. kunt voeren en streef niet naar ver jonging van Uw veestapel. U herinnert zich toch nog wel, dat het hooi twee jaar geleden 250 gulden en meer kost te. Belangrijk is ook een juiste verde ling van de aanwezige voorraad ruw voeder over de gehele veestapel. Heeft men ruwvoeder te weinig, dan moet dft direkt worden aangekocht, want de prijs is in het voorjaar hoger en de kwaliteit slechter. Maar dat betekent, dat eerst een goed voederplan moet worden opgesteld. Is men hiertoe zelf niet in staat, dan is het Provinciaal Veevoederbureau in samenwerking met de rayonassistent gaarne bereid, U gratis van advies te dienen. Een briefje aan de rjjksveeteeltconsulent is voldoende. Tenslotte moet er voor worden ge zorgd, dat berekende rantsoenen met terdaad worden verstrekt en daarvoor is het nodig dat deze worden gewogen. In tegenstelling met Denemarken ge beurt dit in ons land nog vrijwel niet. En zulks ten onrechte, want de bascu le is op het Nederlandse veehouderij bedrijf een onmisbare schakel naar betere bedrijfsresultaten. Van buiten knapt een streekje verf het keurig op en zo kan dan daarmee weer een volgend broedseizoen afge wacht worden. Vooral de kuikenren- nen ondergaan zo'n nauwgezette be handeling, want velen heeft de erva ring geleerd, dat mijt niet afsterft ge durende een winter van buiten ge- bruik-zijn. Mocht daarom iemand door een klein verzuim toch mijt of luis in dergelijke hokjes of bakjes ge kregen hebben dan is de meest ra dicale handelwijs deze houten voor werpen af te danken, stuk te hakken en grondig te verbranden. Kippenvriend. FEUILLETON 36 door Gré de Boer Jengd en charme door een vlot kapsel van ons Oranjelaan 24 Telefoon 457 De Nationale Reserve Waarde lezer. U zult zich misschien afvragen welk nut het heeft hiervoor nog plaats ruimte beschikbaar te stel len in het alom bekend blad' Week blad voor Waddinxveen". Allereerst wil de schrijver dezes de redactie hartelijk danken voor de be reidwilligheid, dit evenals vorig jaar, weer op te nemen en te plaatsen. Welk nut vraagt U nog steeds. Mag ik, hopende op Uw begrip hiervoor, er op antwoorden en wel als volgt: Het moet niet nodig zijn hierover te schrijven, daar er al zoveel over ge sproken is. Maar het is nu eenmaal zo, er is te weinig belangstelling, voor al van de buitengewoon dienstplich tigen, die door omstandigheden hun bekend, geen militaire opleiding be hoefden te volgen; dus ook niet in staat waren om ook hiermede het landsbelang, dus aller belang te die nen. Zij doen geen parate kennis op om de, juist in deze onrustige tijd zo ge waardeerde vrijheid te behouden en te verdedigen. Is het te begrijpen dat er weinig be langstelling is voor de Nationale Re serve? Ja en neen. Ja, omdat velen niet weten wat de naam en doelstelling eigenlijk bete kent. Neen, omdat er al zoveel over ge sproken en geschreven is, dat U kimt weten wat het betekent, of is er mis schien toch te weinig over geschre ven en te weinig actie gevoerd om Uw belangstelling te wekken. In dit zelfde blad kimt U al enige tijd een agenda vinden van de te hou den vergaderingen, uitvoeringen enz. Naar ik hoop komit ook eens de Nationale Reserve er in te staan en wel dat er door de plaatselijke com missie van het Nationaal Instituut Steun Wettig gezag een propaganda- avohd belegd zal worden voor de Na tionale Reserve. Daarop wil ik tot slot even Uw aan dacht vestigen, daar het van een zo groot belang is, dat deze avond door U wordt bezocht Wie zijn die U? Gij buitengewoon dienstplichtigen, die niet zijt aangesloten bij een der reserve diensten; Gij ouders van bui tengewoon dienstplichtigen die Uw zoon(s) op de belangrijke plichtsver vulling kunt wijzen. Gij die de leef tijd van 18 jaar bereikt hebt dus nog niet zijt opgeroepen voor dienstplichts vervulling. In het volgend nummer van dit Het was nog stil in de staten en zijn stap klonk hol op de ronde keien. Een postbode, op weg naar het kantoor, passeerde hem met een groet en Bert stak even zijn hand op. Een boe renknecht met een zak brood achter op ging hem voorbij. Met stevige passen ging Bert Mi- chels verder. De zon scheen heerlijk en van wind was er niets meer te bespeuren. In ieder geval goed weer, beter dan die regen, waar je niets te gen doen kon. En waarvan je op de duur zo beroerd werd. Vijf minuten later was hij het klei ne dorp reeds uit. In de bomen langs de weg zongen de vogels een lied van de zomer en op een erf scharrelde een aantal kippen, terwijl de haan e- ven zijn kop ophief, toen de zwerver langs kwam. Maar Bert had geen erg in en stapte verder. Hij bemerkte ook niet ,dat er in het dorp een grote au to had gestaan, die nu achter hem aan gekomen was. zodra hij buiten het dorp liep. Ja, hij hoorde de wagen wel en au tomatisch ging hij aan de uiterste kant van de weg lopen. Een nieuwe Ford. hoorde hij aan het geluid van de mo tor. De wagen passeerde hem en hij keek even op. Maar de wagen passeer de niet, maar stopte vlak naast hem. Het portier werd' geopend en een stem riep „Bert!" Bert schrok en wankelde. Dat was. Truus.. Nee, dat kon toch niet Maar op hetzelfde ogenblik voelde hij haar arm om zijn hals en haar lippen op zjjn mond. Bert.lidveling, nu heb ik je weer en nu laat ik je niet meer gaan. Ze liet hem los en keek hem, met tranen van vreugde in de ogen aan. Truus. prevelde, hij zacht, terwijl een hoogrood zijn gezicht overtrok. Waarom ben je., gekomen.. Waarom dwaze jongen? Omdat ik toch van je houd? Begrijp je' dat dan niet? En hebben we elkander geen trouw 'beloofd? Jiji houdlt toch ook van me? Maar. begon hij weer. Ze nam hem kort en bondig bij de de arm en zei: We blijven hier niet staan. Stap in, dan rijden we verder. En of Bert wilde of niet, met zachte drang bracht ze hem naar de wagen en Bert stapte aarzelend in. Nee, vervolgde ze, ga jij maar ach ter het stuur zitten. Ik heb vanmor gen al lang genoeg gereden. Maar.ik kan toch zo niet.in de ze wagen gaan rijden, protesteerde Bert, wijzend op zijn verfomfaaide kleren. Ik heb van alles bij me. antwoordde ze .wijzend op het koffertje in de wa gen. En ook eten en drinken. Rijdt maar ergens heen, waar het een beet je eenzaam is, dan kun je je verkle den. Werktuiglijk schakelde hij in en de wagen reed weg. Maar onderweg zei hij: Waarom ben je hierheen gekomen Wat is je bedoeling? Ze keek hem lachend aan, terwijl ze hem even streelde. Natuurlijk om losse inhoud 1957 bandjes in verschillende kleuren Veldwijk heeft ze je weer mee te nemen naar huis, dwa ze jongen. Hij schrok. Maar dat gaat toch niet, na alles, wat er gebeurd is? Ze keekhem nu anders aan. De lach op "haar gezicht stierf weg om plaats te maken voor een grimmige trek. Dat gaat wel. En nu wil ik geen tegenwerpingen meer horen. Alles is weer in orde. Jij 'bent mijn verloofde en je hebt beloofd, dat je met me wil trouwen en nu houd ik je aan je be lofte. Ben je een man van je woord of ben je dat niet? En vader vindt het goed. Hij is al die dagen overstuur ge weest. We kunnen je niet meer mis sen, Bert. ik niet en vader niet Ja, maar.. Van Haaften dan? Gerard? Die was de eerste, die een lans voor je brak. Een reuze kerel. Wil het geld ook niet meer terug heb ben, maar zal het geven aan een paar liefdadige instellingen^ En nu spreken we nergens meer over, want hebben we niet allemaal onze fouten en ge breken? En zou je me nu niet eens een zoen geven, lieveling? Of heb ik dat niet aan je verdiend? Toen trapte Bert de voetrem in en omhelsde zijn meisje, zoals hij het nog nooit gedaan had. EINDE KLEINE EITJES. Gewoonlijk zijn de eerste eitjes van de jonge hennen in di.t jaar geboren, klein van omvang. Sommigen stemt dat tot een zekere graad van ontevre denheid, die strikt genomen niet te pas komt, omdat het onverdiend is. Hoe toch zou 't pas even voltooide lichaam reeds een groot ei kunnen voortbrengen? Neen, die 't heus goed met zijn beestjes meent, is tevreden met hun produkt en ziet nog zo heel graag van dit jonge goedje geen gro te eieren, omdat hij weet, dat zulke het dier te veel forceren. Later ko men dan de minder aangename ge volgen in de vorm van uitzakken van de reeds van jongsaf verzwakte leg- darm. Saprijk groen bevordert niet alleen de leg in hoge mate, maar heeft ook een zekere invloed op de grootte toename van het ei. Vóórdat het menens wordt met de winter en daardoor aan knutselerijen, buiten vooral, paal en perk wordt ge steld, nemen we nog gauw de gele genheid waar klein herstellingen, door slijtage ontstaan, aan te brengen. Hier een hengsel vernieuwen, daar een af sluiting herstellen! elders een ruitje inzetten en zo meer. Maar ook moe ten de voorwerpen in het afgelopen seizoen gebruikt en tijdelijk op zij gezet, b.v. broedhokjes en rennetjes terdege in orde gemaakt worden, goed gereinigd tot in de meest verborgen kiertjes. Dan van binnen gewit met kalk, waarin wat dextrine opgelost om afgeven te verminderen en ook wat creolin om te ontsmetten. Als wij vergaderen Stemmen Met het stemmen op diverse ver gaderingen wordt nogal eens een hand je gelicht. Vaak meer uit gemakzucht of onwetendheid dan met boosaardige opzet. Het algemene gebruik om - over per sonen schriftelijk te stemmen vervangt men gemakshalve vaak door stemmen „bij acclamatie". Dat is een gevaar lijke procedure en daarmee doet men de leden in hun rechten tekort. Immers in zo'n geval moet een lid schriftelijke stemming vragen. Doet hij dat, dan denkt men: hij heeft ze ker wat tegen de kandidaat, en sluipt een persoonlijk element binnen, ter wijl het betrokken lid alleen vraagt wat hem rechtens toekomt. Niemand moet voor zijn fatsoen, of om scheve blikken te voorkomen, wor den gedwongen bij acclamatie te stem men tegen zijn wil. Een bestuur doet dan ook het best niet toe te geven aan gemakzucht, maar zich simpel vast te klemmen aan het artikel van het re glement dat over personen schriftelij ke stemming eist. Rekening dient men ook te houden met het reglementaire „quorum". Er kunnen besluiten worden genomen, waarvoor een bepaald aantal leden aanwezig moet zijn. Zijn ze er niet, dan moet men de behandeling uitstel len tot een volgende vergadering, waar d'an ongeacht het aantal aanwezigen het besluit (bv. statutenwijziging) kan worden genomen. Het is ook zeer wenselijk, liefst dient men dit reglementair vast te leggen, dat de leden voor de vergade ring de agenda toegestuurd krijgen waarop de te behandelen onderwerpen zijn vermeld. Dan staan ze niet voor een verrassing, die hen wel eens on aangenaam zou kunnen treffen, met al de gevolgen daarvan. Ook over het begrip „meerderheid" heerst nogal eens verschil van me ning. Men dient daarbij uit te gaan van twee regels: 1. alle besluiten worden genomen bij volstrekte meerderheid der uitgebrach te geldige stemmen. 2. blanco stemmen worden als niet uitgebrachte beschouwd. Geldig zijn dus alle stemmen na af trek van de blanco's en de stemmen van onwaarde. Bij staking van stemmen over za ken worden het voorstel geacht te zijn verworpen. Bij staking van stemmen over personen dient men tot loting o- ver te gaan. Het gebruik om de oud ste te kiezen is niet billijk. De oudsten zijn niet immer de bes ten. Om controle te hebben over de stemming is het bij grotere bijeen komsten wel gewenst, de bezoekers een presentielijst te doen tekenen. Dan weet men ook of iedereen heeft gestemdl Stemmingen bij opslaan en zitten blijven of bij handopsteken zijn waar deloos, tenzij men uit de discussie kan nagaan, dat een zeer grote meerder heid te verwachten is. Opstaan en zit ten is psychologisch een bedenkelijke methode: men blijft makkelijker zit ten dan dat men opstaat. Handige besturen hebben dat wel eens uitgekiend, en er dankbaar ge bruik van gemaakt. Scriba. Boeken lenen De tijd van de lange avonden is weer aangebroken en om je heen kun je merken, dat de mensen zich daar op ook gaan instellen. De tijdsbesteding ligt ook zo geheel anders dan in de zomermaanden, met 's avonds een wandelingetje of een ommetje op de fiets. De winteravonden vragen een bij zondere instelling, vooral in gezinnen met kinderen. De allerkleinsten gaan vroeg naar bed, maar juist de ouderen die na hun huiswerk gemaakt te heb ben niet meer op straat behoren, vra gen de aandacht. Met de kinderen tot 12 jaar een gezelschapsspelletje^ die daarboven houden daar soms ook wel van. Zo niet, dan een goed boek. Lezen de kinderen, dan zelf ook met een boek in een gemakkelijke stoel bij een gezellig brandende kachel. En zo komen wij bij de titel van ons verhaal. In de winteravonden worden boeken uitgewisseld en waarom zou jfc - een vriend of kennis niet laten genie ten van een goed boek, waaraan je zelf ook zoveel genoegen hebt beleefd Maar dikwijls begint nu het ver driet. Velen schrijven niet op. dat een boek is uitgeleend en de lener vergeet dat hij het heeft. Ja zelfs soms nog er ger. Hij vergeet het niet, maar leent het weer door aan een derde. Zonder iets tegen de eigenaar te zeggen. Al zou deze dus Uw uitlening hebben op geschreven, dan is zijn administratie al fout. Er is ook nog een categorie mensen, die lenen, maar nooit uitzichzelf het boek terugbrengen. Het moet bijvoor keur weer gehaald worden. Tientallen boeken gaan door uitle nen verloren en het kwaad van non chalance op dit gebied is zo diep in geworteld, dat je zou moeten weige ren ooit nog een boek ter lezing te ge ven. Maar je wil toch ook een goede kennis of vriend niet tegen het hoofd stoten. Laten wij ons daarom van nu af aan voornemen om nauwkeurig aanteke ning te houden van geleende en uit geleende boeken. Brengt een boek na 14 dagen weer terug of vraagt, indien het nog niet uit is, verlenging voor 14 dagen. Bij een bibliotheek gaat het, tegen betaling toch ook zo. SCHEEPVAARTVERKEER. Gedurende de maand oktober pas seerden 4112 schepen de hefbrug over de Gouwe, een aantal dat belangrijk hoger ligt dan voorgaande maanden. Voor slechts 337 vaartuigen behoef de de brug niet opgehaald te worden. BROMFIETSENCURSUS. Hedenavond begint de vereniging voor Veilig Verkeer weer een cursus voor bromfietsen in de openbare lage re school B. De heer D. Niezing zal gedurende 5 avonden het een en ander vertellen over de verkeersregels. Vertrouwd wordt, dat velen weer in de schoolbanken zullen plaats nemen om hun kennis van de verkeersregels te verrijken. Het gaat niet alleen om Uw eigen veiligheid, maar ook om dat van talloze medeburgers. INWISSELEN VAN BANKBILJETTEN. Van de zijde der Coöperatieve Boe renleenbank vernemen wij, dat tot 12 november a.s. nog gelegenheid bestaat tot het inwisselen van de vervallen bankbiljetten van f 25.—. Deze oude biljetten zijn gedateerd 19 maart 1947. GEMEENTERAADSVERGADERING. De leden van de gemeenteraad heb ben drukke weken voor de boeg. Er zal nl. een vergadering gehouden wor den op 22 november a.s. voor de af werking van een gewone agenda, ter wijl in een zitting op 28 november d.a.v. de gemeente- en bedrijfsbegro- tingen voor 1957 zullen worden be handeld. UITVOERING. Het fanfare korps „Concordia" geeft a.s. zaterdag een concert in de zaal van de N.V. Louis Dobbelmann. Ook de toneelgroep zal zich laten horen in een blijspel, getiteld „Een wespennest Gezien de lengte van het program ma begint deze avond reeds om 6.45 uur. declamatie. De bekende radiospreker en decla mator Willem van Capellen komt naar Waddinxveen. Hij zal optreden in een bijeenkomst die Vara en instituut voor Arbeiders ontwikkeling a.s. zaterdag beleggen in lunchroom van de Water. Men zie de advertentie in dit num mer. H. MIS VOOR HONGARIJE. Hedenavond te 8 uur zal in de R.K. kerk alhier een H. Mis worden op gedragen tot intentie van de slachtof fers van Hongarije.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2