Weekblad voor Waddinxveen EAU DE COLOGNE LUXE DOZEN ZEEP hi&edec de Vrouw DROGISTERIJ A. VAN DER HEIDEN J' de> SyiU&ei van de week PEERLESS-BAGAGETAS fa H. v. d. Bor fa Li. W. lerslnis 1,0-tn Wijziging Grabhel-avonden No 597 vrijdag 30 november 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kvirtaai f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Het verkeer vroeg de afgelopen week wel bijzóndere aandacht en waarlfjk niet alleen door de benzine- loze zondag. Hoewel de bromfiiesten van de niet- rijden-op-zondag-bepaling werden uitgesloten en zij dus naar hartelust konden brommen, was er anderzijds reden te &rer voor de bromfietsbe- zitters, zich niet al te gelukkig te ge voelen. Dit laatste geldt aan voor die brom fiets-eigenaars, die op hun voertuig een zg. „buddy seat", een zadel voor twee personen hebben. Dat mag zo niet meer, omdat de brommers dan te veel op een motorfiets gehjken. Willen de eigenaren niet met de wet in botsing komen, dan zullen zij dat mooie, brede en dure zadel die nen te vervangen door twee fietsza- dels. De bromfietsersbond, die de minis ter de vraag had gesteld of een der gelijke brommer dan niet als een mo torrijwiel kon worden beschouwd, greeg nul op zijn rekest. Kenteken en rijbewijs worden voor een dergelijk vehikel niet afgegeven en de minister deelde mede, dat hij het onderscheid tussen rijwielen met hulpmotor, zoals een brommer officieel heet, en mo torrijwielen volledig zal bandhaven. Dat de minister het voor het ver keer bijzonder druk beeft, laat zich denken. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat Zijne Excellentie 'n staatssecretaris wenst, die hem op dit punt van zijn taak kan terzijde staan. Om te onderzoeken of er wettelijke maatregelen mogebjk zijn ten aan zien van de autorijscholen, moest de regering zelfs twee hoogleraren in het staatsrecht verzoeken, er een onder zoek naar in te stellen in hoever de vraag of het verbinden van voorwaar den aan het geven van rijlessen niet in strijd is met de Grondwet, die im mers de vrijheid van onderwijs waar borgt. Stelt het moderne verkeer de mi nister voor grote moeilijkheden, het steeds omhoog gaan van de prijzen is een vraagstuk, dat niet alleen de mi nisters, maar meer nog de verbrui kers aangaat. Men kan zijn geld he laas slechts een keer uitgeven De Draadomroep heeft een tekort van f 66 miljoen. Gevolg: de distri butie Wordt duurder. Dat vertelde mi nister Algera de Tweede Kamer. In plaats van f 24,per jaar zullen de distributieklanten in den vervolge f 29 voor een gewone aansluiting moeten betalen. Daar komt dan nog de verplichte luisterbijdrage van f 12 bij. En het tekort zal met die verho ging niet eens gedekt zijn, omdat zij slechts f 2,7 miljoen zal opbrengen. Hoewel de exploitatieresultaten der Spoorwegen dit jaar ongeveer gelijk zullen zijn aan die van 1955, wordt' toch tariefsverhoging overwogen. Waarom de regering blijft weigeren, goedkope weekeind-retours te laten instellen, is een raadsel. Juist nu au torijden op zondag is verboden, zou het treinverkeer aanmerkelijk kun nen toenemen. Volgens de belastingvoorstellen, in gediend door minister Hofgtra, zul len suiker, benzine en jenever weer duurder worden. Suiker 3J cent, dat zijn er dus vier, omdat we het halfje niet meer kennen, per kilo meer; benzine zal aan de pomp met ingang van 7 januari 45 cent per liter gaan kosten en de jenever zal 14 ja nuari liefst 85 cent per liter duurder worden. Het moet er toch allemaal maar weer komen. Een lichtpuntje is, dat de textiel vrij van omzetbelasting zal blijven, zodat mag worden aan genomen, dat de huisvrouw ten deze een verhoging bespaard blijft. Na al die sombere berichten mag nu wel eens iets prettiger nieuws vol gen. Laat dit U Voorzie!" U van zo'n ijzersterke Verkrijqbaar bij Uw RIJWIELHANDELAAR eéh iscui de duizend Zuidkade 57 Kerkweg 8 Dat is dan dat ook in ons land bin nenkort schepen gebouwd zullen wor den, die door kernenergie worden voortgedreven. Een aantal scheeps werven en machinefabrieken zullen van die bouw een studie maken, waar na een geschikte scheepswerf zal worden aangewezen. Iets verder schijnt men te zijn met de bouw van een zg. aquavion, die te Maaassluis op stapel staat en waar mee binnenkort proefvaarten worden gehouden. De voortstuwing van deze boot geschiedt volgens een nieuw sy steem. Men zou kunnen zeggen, dat deze boot over het water vliegt. De ontwerpers koesteren van dit nieuwe middel van vervoer grote verwachtin gen. Zo komen we als vanzelf bij de po gingen, die zouden worden onderno men om de in 1779 vergane Lutine van haar goud te ontlasten. Verleden week spraken wij de wens uit, die onderneming wel eens mee te willen maken. Voorlopig hebben we nog S^een kans. Ter persconferentie toch bleek reeds, dat de financiële basis "der onderneming niet bepaald stevig was. De financiële man op de achter grond bleek niet bepaald een onbe sproken figuur. Dit in tegenstelling met de man van-de-praktijk die ver klaarde „erin gevlogen te zijn." Staat na het drama met de Renate Leonhardt een nieuw treurspel op de helling Intussen wacht het goud in de Lutine. als het er tenminste nog is TIPS VOOR SINTERKLAAS CADEAUX Sinterklaas! We kunnen ons wel enigszins voor stellen, dat het hoofd van zeer vele lezeressen - in verband met de we reldgebeurtenissen, er niet bepaald naar staat om ter gelegenheid van het komende Sinterklaasfeest allerlei grap jes era verrassingen te bedenken. Hoewel de heren der schepping graag beweren en dat een tikkeltje minachtend toegevend - dat wij, vrou wen ons veel te veel door ons gevoel laten leiden, moeten wij er toch voor waken, dit inderdaad te doen. Zo is het, in verband met die inter nationale toestand, naar ons gevoel te werk gaande, heel goed mogebjk, dat sommige vrouwen zeggen: Ik voel mij niet gerechtigd, nu iets aan Sin terklaas te doen. Als wij echter even door denken, moeten wij zeggen, dat onze eigen kinderen - ons eigen gezin, de dupe zou worden van het leed, dat anderen werd aangedaan. Het kan heel goed mogelijk zijn, dat u, in een opwelling lucht, als die in het ei warm wordt, door dat gaatje ontsnapt. Dit praktische geval kost nog geen gulden. Het is in gezellige kleuren uitgevoerd. Aardig zijn ook de nieuwe onder zetters - van metaal, met kurk ge voerd. Effen of bedrukt zijn ze in de de keuken, zowel als op de tafel onder schalen een sieraad. De prijs is on geveer als boven. Kent u de handige plastic eierdop jes al? Ze zijn in de zelfde kleuren als eierlepeltjes te krijgen. Vooral kinderen zullen het leuk vinden, ei erdopje en lepeltje in een eigen geko zen kleur te bezitten. Handig is het metalen boodschap- pen-netje, dat voor zeer veel doelein den geschikt is. Het kan als fruit schaal dienst doen, maar ook als on derzetter, als oversohotelhouder enz. Praktisch en ook niet duur is een plastic groentenwasser. Groente als sla .gesneden kool en andijvie kun- heerlijk in worden schoonge- nen ei spoeld Van schuimplastic zijn ook heel meulensterwijl van der Wal, van ons zelfs diepzinnig kunnen noe men, hier deep in the heart of Zuidpias. Een nadeel is dat we ook gauw diep in de schuld zit ten en dat diepe gronden stil staande wateren hebben, zoals die ene grote plas, die geboren werd uit vele kleine plasjes. Het moet evenwel gezegd; heel Nederland heeft tabak'van Wad dinxveen. Zwaar tabak Ook lich te en half om half, allemaal van Dobbelmann. Een echt pech-bedrijf is dat: Alles wat afgeleverd wordt gaat in rook op. Toch kan men bij ons wel een potje breken, de aardewerkfa briek maakt er genoeg. Voor de nieuwkomers willen .we nu eerst een overzicht geven van de bevolking: Bovenaan staat de Krohn. De adel is vertegenwoor digd door de Hartog, de Hertog, de Graal1 en Jonkerde geeste lijkheid door de Pater en de derde stand door Boeren en Burgers. De laatste omvat vele beroepen, als bijv. Schoenmaker, Smit, Visser, Brouwer, Asscheman, Karreman, Koopman en Kooijman. De ene is Baas, de ander Knegt, maar ieder verdient een goed stuk brood. Den Oudsten doet dat met het vernieuwen van stoffelijke om hulsels en de Jonkheid pikt me nig graantje mee. Begrijpelijk is het, dat van her en der vreemdelingen naar ons welvarend dorp kwamen. Wij noe men slechts, Noorlander, de Vlaam, Duits, van Pruisen, van Ardenne, Lamens, Ming, Möhle, Ultéé, Minnée, Haagsman, Rozen- daal, van Mourik, van Soest en van Tilburg, Het landschap van Rijn, de Waal en van de Water wordt gemar keerd door van Bruggen, Hoger- brugge, van der Meulens en Ver- Grote sortering: een prachtig Sint Nicolaasgeechenk. ZUIDKADE 1 TELEFOON 335 van verontwaadiging en van liefda digheidszin, een deel van het voor een Sinterklaasfeest bestemd geld voor Hongarije hebt weggegeven. Maar., laat het gezin van deze mooie karak tertrek niet het slachtoffer worden. Dat is allerminst nodig. Want een prettig en gezellig Sin terklaasfeest, dat we ondanks alles toch mogen vieren, is gelukkig niet afhankelijk van de grootte en de duur te van de cadeaux die men geeft. Met een klein cadeautje, mits goed gekozen en aardig verpakt. word|t dikwijls meer succes geoogst, dan met een groot, kostbaar cadeau, dat min der gelukkig werd gekozen. Nu ja, als wij het voor het zeggen hebben, iedere vrouw heeft wel dure wensdromen. Wij zullen echter, met de wetenschap, dat wij ook een steen tje konden bijdragen om de grote nood van onze medemens te lenigen, het dit jaar, met een tevreden hart, ook zonder doen. Door echter het feest dit jaar maar over te slaan, helpen wij die mede mens niet en bezorgen wij onze. eigen kinderen, die nog te klein zijn om iets van de internationale politieke toe stand te begrijpen, alleen maar een teleurstelling. We doen er dus een kleinigheid aqn. Omdat u daardoor misschien meer nog dan andere jaren er moeite mee heeft, een geschikt cadeau voor uw huisgenoten te vinden, geven wij u hieronder een paar tips. Want gelukkig zijn er tal van prak tische, kleine nieuwigheden, die een dubbele verrassing voor de begunstig de kunnen zijn, omdat ze pas in de handel, of nog geheel onbekend zijn. Heeft u bij voorbeeld al eens van een eierprikker gehoord? Dit is een plastic apparaatje, dat van een heel fijn naaldje is voorzien. Zonder het ei te breken, kan daar- met een gaatje in het nog rauwe ei worden geprikt. Het stuk koken van het ei is dan uitgesloten, doordat de goedkoop aardige artikelen te verkrij gen, zoals theemutsen, theepotaanvat- ters, stoelkussens enz. Beschikt u over veel vrije tijd, dan is het natuurlijk nog aardiger en vaak nog voordeliger, zelf iets te maken. Er zijn altijd wel dingen te verzinnen waarmefe we anderen een plezier kun nen doen. Voor liefhebbers van lezen zijn er tegenwoordig heel goedkope series met heel goede boeken.elk wat wils. Tot slot: dit waren slechts enkele tips, die bewfizen, dat u de Sint niet voorbij behoeft te laten gaan ook al gaf u een groot deel van uw geld reeds uit. Wie de ogen goed de kost geeft, zal zeker nog wel meer aardi ge en praktische dingen ontdekken. Ondainks alles wordt u een prettig feest gewenst door CORA OOSTLAND Losse flodders Wat is dat eigenlijk met die Boskopers Uitgerekend op Za terdagavond beginnen ze een gas- oorlog tegen ons. Geen koffie, geen croquetjes En als je dan uit klare verveling vroeg naar bed gaat, sturen ze een geluidswagen op je af om je nog uit de slaap te houden op de koop toe. Kouwe drukte Er zijn nog meer mensen, die ons niet mogen. Men zegt, dat Waddinxveen een gat is. Geogra fisch bezien hebben ze nog gelijk ook, want een plaats, die zes me ter onder de zeespiegel ligt, mag je heus wel een gat noemen. Maar dit bedoelen ze niet Och, laten we ons van dat oppervlakkige ge klets niets aantrekken. Het zit bij hen niet zo diep. Wij hebben diep gaande gesprekken, we zouden Dam ook veel voorkomen. Polder man, Havenaar en Stuurman heb ben werk in overvloed. Ook is ons dorp het domein van de Arend, Kievit en Vink, van Os en de. Beer, van Leeuwen en Vos met (Voshol), van Vis en van der Torren. Al is hier de Klei-weg op ver schillende plaatsen en de grond nogal Veen-achtig, toch groeit hier aardig wat, zoals de Appel en Boon, het Koren en Triet, om nog maar te zwijgen van Klavé- ren en van Hoogendoorn. Voor de plaatselijke meubelfabrieken is Lindhorst, van der Linde, van Es Ach, wat is het lang geleden dat ik bij de schoorsteen zat met mijn broertjes en mijn zusjes en veel op mijn kerfstok had. O, wat zaten we te zingen: 't oude liedje van de maan, alsmaar schijnend door de bomen; huizen-ver kon men 't verstaan! Vader zat dan in zijn leunstoel, moeder deed heel geheimzinnig; keek zo ernstig als hij kon, ZIJ was 't die er zij bij spon. want we waren zo gehoorzaam, deden alles wat ze vroeg, ons nog steeds niet braaf genoeg! Want de Sint wist door de schoorsteen al het kwaad, door ons verricht, al de kwaje rekelstreken door kwajongens aangesticht, ieder onvertogen woord, ied're ruzie met de zussen, Sint had het allemaal gehoord! En we zongen, en we zongen ons haast blauw in het gezicht: „Sinterklaasje kom maar binnen", blikken naar de deur gericht. En we zongen, en we zongen, o zo vrolijk en zo blij. Stoute kindertjes toch schenen er bij ons beslist niet bij En we sidderden en beefden bij het rinklen van de bel. Ja, daar kwam de Bisschop binnen met zijn staf, compleet en wel. En dan stond de grootste bengel heel verlegen voor de Sint en d'ondeugenste van allen was plots een bedremmeld kind. Met bescheiden zachte stemmen zeiden we: „Ja, Sinterklaas" en we gluurden eens terzijde, want ja., daar stond Pieterbaas. Geen van ons, ondanks veel praatjes, stond daar gans op zijn gpmak; elk vroeg zich af hoe het wel zijn zou binnen in die grote zak. Ieder jaar bracht „happy ending", ieder jaar weer viel het mee, geen de zak in, veel cadeautjes en we zongen heel te vree: „Dank u, dank u Sinterklaasje", met een uitgestreken snuit, ongeduldig, tot hij weg was, wantdan pakte Vader uit! Och, nog eenmaal zo te zitten, zingend van de goede Sint, 't hartje vol verwachting kloppend, als een kind en van Eyk, de Noteboom en de Elswijken van groot belang. Wat hier wel tegenvalt is het thuisraken op de wegen. Zo moet je wel een boel vaardigheid be zitten om de boulevard te vinden. Over de hedendaagse architectuur zeggen we liever niet te veel. De beste Stuurlui staan immers aan wal en je moet een hele Kraan zijn om werkelijk Treffende ont werpen te maken. De publicaties en de orginele ideeën van de heer Leonard Roggeveen worden alom hoog gewaardeerd. Waddinxveen is een zeer voor uitstrevende plaats. Amsterdam heeft geen brug over het IJ en geen tunnel, wij hebben een brug met een tunnel er onderdoor. Door onze activiteiten worden dagelijks vele landgenoten en buitenlanders in de meest letter lijke zin des woords vooruitge holpen in de bussen van Ver heul. Ook bij de firma Mulder loopt alles op wieletjes. De bodediensten zijn hier zui ver in balans. Als Los vooruitgaat, gaat Sol achteruit, en omgekeerd. Hoewel de Wilde hier nog een dagelijks voorkomende verschij ning is. staat het met de bescha ving hier best. Elke vorm van houtbewerking geschiedt hier machinaal, ook het schaven. Met de middenstand gaat het uitstekend. De levensmiddelen WADDINXVEENSE MIDDENSTANDSACTIE 1956 10 uur nam. 10 uur nam. 10 uur nam. VRIJDAG 30 NOVEMBER 6,30 - MAANDAG 1 DECEMBER 6,30 - DINSDAG 4 DECEMBER 6,30 - DONDERDAG 6 DECEMBER 6,30. 10 uur nam. VRIJDAG 7 DEC. 6,30 - 10 uur (laatste avond) (steeds in hei Gere/. Ver.gebouw, Stationsstraat HET COMITÉ

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1