NIEUWS uil onze w&OHplaats. JONGENS MERKHORLOGES JAC. SATON De zaak met de buitenklok OitfyutostLty&c $UiaïitLz'éte> positie zak CONCERT „WEST- NEDERLANDSE SYMPHONEEORKEST". Het was naar ik meen de eerste keer dat WadÜinxveen kennis heeft ge maakt met een, Symphonie Orkest. In dit geval was het „Het West Neder landse Symphonie Orkest" dat Wad- dinxveen hiertoe in de gelegenheid stelae. Jammer genoeg hebben slechts weinigen hiervan gebruik gemaakt en het was werkelijk beschamend dat slechts een 150 personen aanwezig wa ren. Hopelijk laten de organisatoren echter de moed niet zakken en wordt het experiment als ik zo noemen mag nog eens herhaald. Na een kort welkomstwoord vah de Burgemeester nam de enthousiaste di rigent Sam Swaab, voormalige le concertmeester van het Residentie Or kest voor het orkest plaats en begon met een korte beschrijving te geven van 'de instrumenten, benevens een kleine toelichting op de uit te voeren werken. Begonnen werd met het Converto in D moll op 6 no. 1 van Handel, waar van de componist er in totaal 12 heeft geschreven. Dit werk kreeg een goede vertolking, zij het, dat men aan de eerste lessenaar niet steeds dezelf de mening bleek te hebben over de streek, wat zich ook in de andere werken voordeed. Van Joh. Chr. Bach hoorde men de Sinfonia op. 18 no. 4 in D dur. Wat muziek betreft lijkt deze Bach aller minst op zijn grote vader Joh. Se- bastiaan. Het werk ademt meer <fe stijl van Mozart, waar hij zeer mee bevriend was. Na de pauze de Symphonie No. 13 in B dur van Haydn met het zeer melodieuze Largo, waarin vooral de blazers een goede beurt maakten. En tot slot de bekende ouverture „Eg- mont" van Beethoven, geinspireerd op het drama van'Goethe, waarin voor al het koper gelegenheid kreeg zijn capaciteiten te tonen en hiervan dan ook gretig gebruik maakte. De diri gent hield echter de teugels strak), zodaft alles toch binnen de perken bleef. Het geheel was voor de muziek liefhebbers een geno(tvolle avond. Enkele opmerkingen moeten me ech ter van het hart. Ten eerste dat de accustiek van de Geref. Kerk voor een dergelijk concert niet ideaal is, alles klonk een beetje droog. Jammer want een betere gelegenheid hebben we in Waddinxveen helaas niet be schikbaar. En ten tweede is de pau ze niet alleen bedoeld voor de exe cutanten, doch ook voor de toehoor ders, en had het pp zichzelf niet on verdienstelijke orgelspel m.i. beter achterwege kunnen blijven. Dit was teveel van het goede. J K. GRABBELAVONDEN. Wij maken onze lezers attent op de wijziging die gekomen is in de grab- belavonden, uitgaande van de mid denstandsactie. De juiste data en uren zijn in een advertentie aan de ommezijde van de ze bladzijde opgenomen. FEESTAVOND K.A.B. en K.A.V. Donderdagavond organiseerden de K.A.B. en K.A.V. een gezamenlijke feestavond in het R.K. verenigingsge bouw. De avond werd geopend doop de voorzitter van de K.A.B., de heer C. J. van Berkestein, die allen een hartelijk welkom toeriep. Hij hoopte dat deze samenwerking tot in verre toekomst mag worden bestendigd, wat door de presidente van de K,A.V., Mevr. Kingma werd onder streept. De avond zelf werd verzorgd door K.T.W. met de vrolijke klucht „Het zal je gebeuren". De ex-kruidenier Bram Vrolijk is na lang aandringen van zijn vrouw grossier geworden. Dit laatste bevalt Bram helemaal niet, doch moeder de vrouw zoveel te be ter. Zij kan nu tenminste omgang heb ben in de betere stand, en dan maar roddelen. Hun dochter Loes heeft, te gen ma's zin, omgang met een keu rige kruidenier.' Tante Jans, de huis- De voorzitter van de K.A.B., bracht het gezelschap hartelijk dank voor het gebodene hetgeen door de aanwezi gen nog eens dik werd Onderstreept. Met een gezellig bal, en een collecte voor de Hongaarse vluchtelingen (f 53,02) werd deze goed geslaagde avond gesloten. N. GESLAAGDE VERKOOPACTIE. Ten bate van de beide Hervormde Kleuterscholen alhier, werden woens dag en donderdag verkoopavonden gehouden. Deze verkoopactie werd geheel georganiseerd door de Herv. vrouwenvereniging Maria Martha. Het eindresultaat kon voor de kleu terscholen verblijdend genoemd wor den. De totale opbrengst van deze ac tie bedroeg netto ruim 1400,—. RASPLUIMVEE- EN KONIJNEN FOKKERSVERENIGING NIEUW LEVEN' Zo behoort thans onze eerste Club tentoonstelling, gehouden op 23, 24 en 25 november en ondergebracht bij de grote Jong Leven Show te Gouda, weer tot het verleden. Wanneer we de resultaten bezien, dan blijkt weer, dat Wü hebben zeer sterKe volle garantie f 19.70 Maar ook een uitgezochte kollektie GOUDEN DAMES- en HEREN HORLOGES De prfjzen zullen U meevallen. kriel Rood Porc. beste op drie na. Mevr. van der Klink-Carre met Pool R.O. beste van alle konijnen, tevens beste van de kleine en dwergrassen, A. J. Versluis niet Franse Hangoor Kon. grijs beste op een na, tevens beste van de grote en middenrassen. T. van der Loo had de beste Cavia. De uitkering van de door onze vereniging beschikbaar gestelde prij zen zal op de eerstvolgende ledenver gadering plaats hebben. KILOMETERS VOOR KINDEREN. Men deelt ons mede, dat ten be hoeve van de uitzending van kinde ren, het aantal kilometers-Hoboca- bonnen, de 200 km. heeft overschre den. Het zal onze lezers bekend zijn, dat de bonnen worden ingezameld door de heer A. C. van den Bosch. Zij, die bonnen over hebben of niet gebruiken, bevelen wij gaarna aan de ze voor het goede doel af te staan. ST. NICOLAASFEEST. Voor de kleuterscholen, uitgaande van de vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, is er zaterdagmiddag een St. Nicolaasfeest in de cantine der N.V. Louis Dobbelmann. Aanvang half drie uur. houdster, neemt het dikwijls op voor de sterk terug lopende zaak van Bram, maar ook voor Loes is zij dik wijls een uitkomst Grossier Bram is een hartstochtelijke visser en uit dien hoofde krijgt hij bezoek van Janus Hopstra, een bestuurslid van de vis club. Deze Janus brengt direct al grote verwikkelingen. Aangezien een geldschieter van de zaak werd ver wacht, denkt moeder Vrolijk dat dit de lang verwachte is. Het wordt nog erger als een krankzinnige uit een inrichting is uitgebroken en Judocus ten tonele komt. Door zijn idiote ma nier en gezegden zitten allen goed in de moeilijkheden. Maar gelukkig komt er spoedig een ommekeer, als blijkt, dat Judocus een rijke oom van de verloofde van Loes is. En op werkelijk magnifieke wijze komt alles goed terecht; moeder Vro lijk wordt weer de eenvoudige; Tan te Jans wordt door Janus aan de haak geslagen en Loes en Jos krijgen een schitterende kruidenierszaak. Met dit stuk heeft K.T.W. laten zien wat gedegen studie vermag. Dit luchtige, maar dikwijls zeer moeilijke spel werd op buitengewone goede wij ze gebracht. De rollen werden prima verdeeld, en de souffleur was bijna overbodig. De spelers en speelsters waren allen zonder uitzondering uit stekend op dreef, al verdiend Tante Jans, Mevr. T. Bosman-Boere een ex tra pluim voor haar zeer goede spel. het pluimvee- en konijnenmateriaal onzer vereniging er zijn mag, zodat veel ereprijzen en ook hoofdereprjj- zen in handen van onze leden kwa men. Vooral in de afd. Hoenders deed Nieuw Leven van zich spreken, want onze vriend T. M. Rijken werd met Brahma Licht als beste van de aan wezige grote hoenders geclassificeerd terwijl W. van Willigen met Ned. Sa- belpootkriel, Blauw Porc. als fleste op twee na van de dwerghoenders ein digde. Daar het voor hoenders een Provin ciale- en voor Konijnen een Lande lijke tentoonstelling was, konden on ze konijnenfökkende leden niet tot zulke grote prestaties komen door de ontzettend zware concurrentie, het geen helemaal niet inhoudt, dat er in de afd. Hoenders geen concurrentie was. Evenmin dat het betekent, dat onze konijnenfokkers het er daarom slecht hebben afgebracht, want ver schillende dieren wisten het tot het predicaat ZZG te brengen en dat is al een prestatie op zichzelf. De beste van allé Cavia's was een dier van T. van der Loo. Wat betreft onze Clubtentoonstel ling was de uitslag als volgt: T. M. Rijken met Brahma licht beste van alle hoenders. W. van Willigen met Ned. Sabelpootkriel Blauw Porc. bes te op een na, J. A. van Gils met Or pington kriel zwart beste op twee na en B. M. van As met Ned. Sabelpoot- GESLAAGD. Onze plaatsgenoten, de heren H. J. de Wilde en A. Ooms, zijn geslaagd voor het diploma detailhandel meu belen. AANRIJDING. Woensdag werd de heer Kerver met zijn oliewagen op de Kerkweg aangereden door een volkswagen. Hij kreeg een ernstige hoofdwond en kon na verbonden te zijn huiswaarts ke ren. De oliewagen werd ernstig be schadigd. WATERLEIDING GESPRONGEN. In de nacht van maandag op dins dag is de hoofdbuis van het waterlei- dingsnet gesprongen in de Meidoorn straat. De waterdruk was op het bo- ment meer dan voldoende, want het water spoot boven de daken der hui zen uit. Vanwege het bedrijf werd de breuk hersteld, waartoe de toevoer van de gehele gemeente tijdelijk werd afge sloten. DODELIJK ONGEVAL. Vrijdagavond is de 24-jarige H. Teeuwen, ambtenaar bij de technische dienst van gemeentewerken en bouw en woningtoezicht te Moerkapelle c.a. met zijn motorrijwiel tegen een op de Kerkweg geparkeerd staande vrachtauto gereden. Hij bekwam een schedelbasis-fractuur en overleed tij dens het vervoer naar een der Goudse ziekenhuizen. De chauffeur van de vrachtauto, v. G. alhier, reed zaterdagavond in een luxe auto tegen een brugleuning te Zevenhuizen Het ernstige verwondin gen werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. De auto werd totaal vermeld. ST. NICOLAAS ARRIVEERDE. Groot was zaterdagmiddag de be langstelling, toen daar St. Nicolaas zijn mtrede deed. Vooral van de zijde van de jeugd was de belangstelling bijzonder groot en op hartelijke wijze werd de kindervriend in de gemeente verwelkomd. De Sint arriveerde per boot uit de richting Gouda en nabij de gas- fabriek, aan de Henegouwerweg ver liet hij zijn schip om over te stappen ■op zijn paard. Hier begon hij zijn eerste tocht van dit jaar door onze gemeente, waarbij een aantal Zwarte Pieten die met gulle hand pepernoten strooien, tevens zorgden voor de nodi ge afstand tussen de enthousiaste jeugd en het vurige ros van de Sint. Ook het winkelweekcomité voegde zich, in een landauer gezeten in deze stoet. Aan het geheel gaf de mede werking van de plaatselijke muziek verenigingen een fleurige en opgewek te noot. AANVARING. Tengevolge van de harde wind is maandagmiddag een schip in aanva ring gekomen met de spoorbrug over de Gouwe. Doordat de schipper af komstig uit Ouderkerk a.d. IJssel, niet wachtte totdat de brug was opengedraaid, kon hij door de wind niet voldoende vaart minderen. De stuurcabine werd geheel weggemaaid. De schade, die geschat wordt op f 2500,wordt door verzekering ge dekt. van onze gemeente. Een wel zeer duidelijke weerspiege ling van het gemeentelijk beleid wordt gevonden in de cijfers van de gemeente-begrotng. Bij nadere be schouwing, blijkt daaruit wel, welk een grote vlucht de steeds verder gaande uitbreiding van de^e gemeen te heeft aangenomen. In verhouding tot het vorig dienst jaar springen in deze begroting weer aanzienlijke verhogingen in het oog. Wtliswaar heeft het Gemeentebe stuur voor 1957 weer een sluitende be groting kunnen verkrijgen, doch daar voor moest niet minder dan 93.000,- onttrokken worden aan de batige sal di van vorige dienstjaren. Voor 1956 werd hiervoor slechts ruim 39.000,- geraamd. In inkoomstens en uitgaven geeft de begroting 1957 een totaal aan van 2.524,133,voor wat betreft de ge wone dienst tegen in 1956 2 miljoen. De uitgaven voor de kapitaalsdienst belopen in totaal 11.293.407,— en de inkomsten 8.810.045,— met een na delig saldo van 2.483.362,—. In 1956 werd het nadelig saldo van de kapi- taaldienst geraamd op 193.502,08 een stijging derhalve van bijna f 2,3 milj. Deze stijging wordt in hoofdzaak ver klaard door de rioolwaterzuiverings installatie in de Put te polder, de aan leg van straten in deze polder (uit breidingsplan Gbanjewijk) en die voortgaande woningbouw. Jantje is eigenlijk altijd een ver velend jongetje geweest, dat het heel leuk vond om andere kinderen te plagen. Meestal moesten zijn broertjes en zusjes het ontgelden, maar ook z'n vriendjes waren niet veilig voor zijn plagerijen. Een of andere plagerij kwam soms plotseling in hem op en dan deed hij het voordat hij er eigen lijk over nagedacht had en wanneer hij andere kinderen dan pijn had ge daan of zo, en ze huilden dan had Jantje er altijd veel spijt van maar dan was het te laat. Zo ging het ook op sint-nicolaas- middag Het had geregend en er la gen buiten veel plassen. Met him jas sen aan stonden Jantje en een paar vriendjes over het sint-nicolaasfeest te praten, dat die morgen op school was geweest. Ze hadden het allemaal schitterend gevondeij „Vanavond komt Sint Nicolaas bij ons. verkondigde Jantje, want hij had van vader en moeder gehoord, dat de goede Sint hun huis zou be zoeken. Bij ons komt hij ook! riep Ansje, een meisje dat aan de over kant woonde. Hij komt bij ons alle maal, wist Piet, een oudere jongen, te vertellen, want ai komt bin_ nen dan laat zijn knecht de cadeau tjes wel door de schoonsteen zakken. De anderen knikten. Bij ons komt hij echt en ik mag zelf een hand geven, snoefde Jantje. Ik zou daar maar niet zo trots op zgn zei Kareltje van de buren een beetje jaloers, want het 20u best kun nen, dat Piet jou in de zak stept! De anderen lachten allemaal. Wraak is zoet Jantje kreeg een kleur. Die verve lende Kareltje ook. Hij stond vlak naam Jantje en terwijl de anderen doorpraatten, zon Jantje op wraak. Zonder dat iemand het merkte, zette hij zijn voet achttr Kareltjes hak en plotseling gaf hij hem een duw. Na tuurlijk struikelde Kareltje over de voet en viel languit achterover in een grote plas. Hij was verschikkelijk nat en krabbelde boos overeind. Eersit lachten de andere kinderen, want het was ook zo'n dwaas gezicht geweest, toen Kareltje in de plas viel, maar toen ze zagen hoe hij er uitzag, zo dik onder de modder en druipnat kregen ze toch wel medelijden. Boos keken ze naar Jantje en lang zaam keerden ze zich van hem af. Ik vind het een laffe streek, riep Piet De anderen knikten. Kareltje huilde en ging naar huis om droge kleren aan te trekken. Eigenlijk had Jantje spijt van wat hij gedaan had. Zo erg had hij het niet bedoeld, maar de an deren waren allemaal boos op hem. Wat moest hij doen? De pret bleek ineens verdwenen en ook Jantje ging naar 'huis. Langzaam slenterde hij achterom en ging door de keukendeur naar binnen. Zonder een woord te zeggen hing hij zijn jas aan de kap stok en ging in een hoekje zitten. Even later kwam zijn zusje Corrie thuis. Zij had alles van de andere kinderen gehoord en dadelijk begon ze tegen Jantje: Bah, wat een mis selijke streek was dan van jou joh, om Kareltje in een plas te duwen. Wacht maar, ik zal het vanavond wel aan Sint Nicolaas vertellen. En weg was ze weer. Jantje voelde zich hele maal niet op zijn gemak. Eerlijk ge zegd was hij erg bang. Natuurlijk kreeg hij dan geen cadeautjes en mis schien, misschienging hij wel in de zak. Vol verwachting. 's Avonds werd het echt gezellig in huis. Vader zat in zijn luie stoel met een pijp in de mond en moeder zat aan tafel en breidde. De kinderen mochten allemaal opblijven tot Sint Nicolaas was geweest en dat was een feest. Ze waren uitgelaten vrolijk en blij. Hun vrolijke kinderstemmetjes galmden door de kamer en zo af en toe moest moeder ze eens vermanen. Jongens doe toch eens rustig, anders gaat Sint Nicolaas ons huis nog voor bij, wanneer hij hoort hoeveel rumoer het hier is. Je moet bedenken, dat het een oude man is! Dan keerde de rust weer voor een poosje terug, maar even later was het weer precies een der. Een deed er niet mee en zat stil in een hoekje. De anderen bemoeien zich niet met hem, want zijn broertjes en zusjes hadden allen gehoord wat voor streek Jantje had uitgehaald. Vader en moeder spraken nergens over en aerlijk gezegd vond Jantje dat bat ergst. Plotseling ging de bel en in de ka mer steeg een gejuich op. Dat zou Sint Nicolaas zijn. Jantje kroop nog verder in zijn hoekje weg en het liefst was hij door de grond gezon ken. Moeder ging opendoen en iedereen was teleurgesteld, toen de kamerdeur openging en Kareltje van de buren binnenstapte. „Zo," zei moeder, Ka reltje is vanavond onze gast, we heb ben hem uitgenodigd om bij ons te komen nu Sint Nicolaas vanavond komt. Jantje voelde zich nu helemaal niet lekker. Maar Kareltje deed heel ge woon. Hij kwam naar Jantje toe en ging naast hem zitten. Fijn hè, dat Sinterklaas komt, vind je ook niet? begon hij. Jantje wist niet wat hij zeggen moest. Was Kareltje niet meer boos op hem? Ja, 't is wel leuk zei hij met een benepen stemmetje. Maar verder kwam hij niet, want weer ging de bel. Nu moest het Sint Ni colaas toch zijn Wie klopt daar Ademloos luisterden de kinderen om te horen wie door moeder werd binnengelaten. Daar hoorden ze een zware mannenstem en dadelijk zetten ze allemaal in „Hoort, wie klopt daar kinderen." Ze verdrongen zich alle maal bij de deur en vader stond op en zette zijn leunstoel bij de haard. Jantje kroop nog verder in zijn hoek en het angstzweet brak hem uit. Daar kwam Sint Nicolaas binnen en achter hem liep lachend Zwarte Piet, die een zware zak torste en met zijn roe zwaaide. Vanuit zijn hoek kon Jantje alles zien. Het hele feest vond plaats zonder hem en niemand keek naar hem om. Uit de zak kwamen heel veel ca deautjes, maar niets voor hem. Voor alle broertjes en zusjes en zelfs voor Kareltje had de Sint iets meegebracht, maar naar Jantje werd niet gevraagd. Totdat de zak leeg was, toen keek de Sint om zich heen als zocht hij ie mand en sprak: Piet, breng Jantje eens hier, met die moet ik een woord je praten. Jantje stond het" huilen na der dan het lachen. Piet ging op zoek en het duurde niet lang of hij vond de kleine jon gen. Met stevige hand pakte hij hem in de kraag en bracht hem voor de goede Sint. Wat heb ik van jou ge hoord, begon de goedheilig man. Jantje snikte zachtjes. Je bent een echte plaaggeest, je begrijpt dat zo iets heel ernstig gestraft moet wor den, ging hij verder. Jantje zei niets, zijn stem stokte in zijn keek. Piet ik geloof dat we hem maar mee moe ten nemen in de zak, sprak de Sint. Een jaartje in Spanje zal deze jon gen goed doen. misschien dat hij dan zijn nare plagerijen afleert. Goed Sint Nicolaas, sprak Piet en voordat Jan tje een kik kon geven, ging hij voor over in de zak. Toen hij in het donker zat, begon hij luidkeels te huilen en te roepen. „Ik zal het nooit weer doen! Ik zal het nooit weer doen!" Maar niemand luisterde. Sint Nicolaas sprak nog een poosje met vader en moeder en met de andere kinderen. Een vraag Maar er was er een, die bedrem meld voor zich uit keek en die de tranen in de ogen stonden en voor wie het hele Sint Nicolaasfeest be dorven was en dat was Kareltje. Hij had het Jantje al vergeven, dat hij hem die duw had gegeven en eigenlijk waren ze de beste vriendjes. Ze za ten naast elkaar op school en ze gin gen altijd met elkaar -om. Ineens nam hij een kloek besluit en stapte op de Sint toe. Dat huilen en jammeren van zijn vriendje kon hij niet langer aanhoren. Sint Nicolaas, sprak hij, ik wilde u wat vragen. Ver tel het eens mijn jongen, zei de goede Sint, terwijl hij Kareltjes hand pakte. Laat u Jantje uit de zak! smeekte Ka reltje. Maar jongen. Jantje heeft het zeker verdiend om mee te moeten naar Spanje, antwoordde de Bisschop verwonderd. Kareltje wist niet pre cies hoe hij het moest aanpakken, tot dat hij plotseling een idee kreeg. Als u Jantje meeneemt, dan hoef ik uw cadeautjes niet sprak hij met een heftig stemmetje en terwijl de tranen uit zijn ogen drupten, legde hij het snoepgoed, een speelgoedauto en een prentenboek in Sint Nicolaas zijn schoot. In- de zak was het muisstil gewor den. Jantje hoorde hoe zijn vriendje het voor hem opnam en een groot ge voel van dankbaarheid stroomde door hem heen. Sint Nicolaas keek vader en moeder eens aan en toen zei hij: Piet, laat dat jongentje uit de zak. Hij gaf Kareltje zijn geschenken terug. Die wil je nu toch wel weer van mij aannemen is het niet? vroeg de Sint. Kareltje knikte en een lachje gleed over zijngezicht toen Jantje uit de zak stapte. Luister eens vriendje, zei de bis schop, terwijl hij Jantje naar zich toetrok. Voor deze keer laat ik je hier omdat je vriendje voor je opkwam Je verdient het niet. maar laat ik vol gend jaar geen lelijke dingen meer van je horen, he? Jantje beloofde de Sint dat hij nooit meer plagen zou en toen kwam Piet toch nog met een cadeautje voor de dag. Zo eindigde ook het feest voor Jan tje nog goed en nooit heeft hij ande re kinderen meer geplaagd, want steeds moest hij aan Sint Nicolaas, Zwarte Piet en de zak denken. Ka- retje en hij bleven de beste vrienden en altijd bleef Jantje hem dankbaar voor wat hij voor hem gedaan had op die verschirkkelijke Sint Nicolaas- avond, die toch zo goed afliep. tel*

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 5