Weekblad voor Waddinxveen 1/Hotdec de Vrouw de van de week NIEUWS uit o*vzc w<H»tplaats. GEMEENTEBEDRIJVEN WADDINXVEEN KENNISGEVING Een Jongen beneden haar stand No 598 vrijdag 7 december 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, famiiieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Het is natuurlijk geen prettige er varing. Men meent voor een bepaalde zaak alles in het werk te stellen ten einde haar zo goed mogelijk te laten verlopen. Men betracht naastenliefde. Dan komt men plotseling tot de ont dekking, dat een deel der begunstig- deden zo ontevreden zijn, dat zij de benen nemen! Zo ligt toch het geval met de klei ne twintig Hongaren, die in het kamp Biggekerke, op Walcheren, een oud DUW-Kamp, waren ondergebracht Zij hadden klachten over de verblijven, over de ligging - geen verwarmdd slaapvertrekken - over het eten, dat niet naar Hongaarse smaak was, enz. Het is te betreuren, dat deze men sen, nog geen 20 van de duizenden, meenden op zulk een demonstratieve manier aan him misnoegen uiting- te moeten geven. Een verstandig mens aal er zijn schouders over ophalen, omdat het nu eenmaal niet mogelijk is, iedereen volledig tevreden te stel len, zoals de Fransen in een spreek woord zeggen. Orde en regel moeten er ook in die kampen zijn en men zal het met de regering eens zijn, dat deze ontevredenen voor het alternatief werden gesteld: of terug naar Bigge kerke, of naar Wenen. Enige aanpassing aan de veranderde omstandigheden mag men bovendien van de Hongaren verwachten. Geluk kig is het percentage dergenen die zo optraden mimien te noemen. Het is reeds gebleken, dat het gedrag dier enkelingen geen invloed ten kwade heeft op de anderen. Integendeel. Het is daarom te hopen, dat ook de Ne derlanders er zich niets van aantrek ken, zodat giro 999 er geen schade van ondervindt. Over de taak van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk liet onze Koningin zich volledig in lichten, nadat Zij te Amsterdam een vergadering van het dagelijks be stuur van dit comité had meegemaakt Besloten werd, de Ned. Federatie voor Vluchtelingenhulp wederom een bedrag van 100.000,te zenden, be stemd voor de kosten, verbonden aan huisvesting en voeding der Hongaar se vluchtelingen in ons land. Dat de meerderheid het hier nog zo kwaad niet vindt, blijkt uit de berichten, dat er reeds verscheidene Hongaren in be drijven werden geplaatst. Te Zeist traden zelfs vier Hongaarse studenten paartjes in 'het huwelijk. Minder ge lukkig waren twee studenten, die besmet met t.b.c., in het Studenten sanatorium te Laren moesten worden opgenomen. Over dit sanatorium werd bericht, dat het, evenals wij allen, met de duurte heeft te kampen. Uit de op brengst van „Madurodam", de minia tuurstad te Den Haag, heeft men 100.000,— ter beschikking kunnen stellen. Daarvan was echter 80.000 nodig om een tekort van verleden jaar te dekken. Ja, ons dure leven weet wat! Van tijd tot tijd wordt aangekon digd, dat het een of ander duurder zal worden. Zo werd b.v. bericht, dat de tarieven der P.T.T. aanzienlijk zouden stijgen. Zijn we met die verhogingsgedach te eenmaal vertrouwd, dan wordt mee gedeeld, dat de voorbereidingen voor de verhoging zo veelomvattend zijn, dat invoering nog wel even kan duren Zo zullen de hogere P.T.T.-tarieven eerst in maart van kracht worden. In de toekomst staat ons zo wel een en tander te wachten! De hoofdstad, die tramtarieven gaat herzien, maakt daarvan gebruik om een geheel nieuw systeem in te voeren. Alle ritten wor den aan tijd gebonden. Dat is allemaal nieuw, maarveel duurder ook! Een nevenverschijnsel van het ham steren schijnt te zijn, dat sommige ar tikelen bij de winkelier uitverkocht raakten. Boze tongen beweren nu, dat speculanten deze waren vasthou den om ze later, en dan tegen hoger prijs ,weer op de markt te brengen. We zullen ons trouwens toch met onze uitgaven dienen te beperken. Het rapport, dat de Sociaal Economische Raad aan de regering uitbracht, wijst al weer duidelijk in de richting van het aanpassen. Op de lagere belastin gen behoeven we voorlopig evenmin te rekenen. Minister Hofstra, van Financiën deelde wel de mening, dat het tarief van de loon- en inkomstenbelasting voor ongehuwden herziening behoeft, maar onder de tegenwoordige om standigheden kan de minister daar aan geen medewerking verlenen, al is hij bereid die herziening voorkeur te geven, zodra de omstandigheden zich wijzigen. Een schrale troost voor verstokte vrijgezellen! De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid had een ietwat prettiger mededeling: het komende jaar wordt de bouwproduktie op ruim 75.000 woningen geschat. In Frankrijk wordt een bouwsysteem gevolgd, dat ook voor ons land grote mogelijkhe den inhoudt, aldus de minister, die zich bereid verklaarde, de ontwikke ling van dit systeem hier te lande te 'bevorderen, indien het produkt en de prijs ervan aan redelijke eisen vol doen. Losse flodders Uh Us van SUxtuldaas dieden, kwam ik ook niet meer. U komt toch zeker niet bij een politie agent op bezoek! Hoe doen die andere moeders het? Een beetje onthutst vraagt moe der: En zou je me dan eens willen zeggen, hoe die andere moeders het dan wel doen, dat jullie het daar zo gezellig vinden? Ze doen helemaal niets bijzonders. Ze laten ons alleen met rust. We mo gen boven zitten. Maar later gaan we meestal vanzelf naar beneden. Dan zijn meneer en mevrouw er allebei. Er wordt naar de radio geluisterd en we kletsen over van allerlei. En hun vader en moeder praten ook. Niet al leen maar tegen ons, op een toon of zij alles het beste weten en mijlen ver boven ons tronen. En ze proberen nooit ons uit te horen over dingen, MOEDER ZIJN BETEKENT MEER DAN BEMOEDEREN EN TOEZICHT HOUDEN Waarom moet jij toch altijd naar anderen toe? Kun je je vriendinne tjes niet hier brengen? vraagt moeder humeurig als ze ziet dat Loes haar jas aandoet, nadat ze er aan tafel al kennis van heeft gegeven, dat ze van avond naar Rita gaat. Loes antwoord niet. Ze trekt al leen even met een verveeld gezicht de schouders op. Dan valt moeder op eens uit: Ik vertrouw jou niet, als je dat maar weet. Waar zit je eigenlijk elke avond? Zwalkje je soms over de straat met die vriendinnen van je? Je maakt mij niet wijs, dat je daar de hele avond zoet in huis zit. Waarom zou het hier dan niet kunnen? Ik heb je toch vaak genoeg gezegd, dat je die meisjes mee naar huis kunt bren gen. Nou, ze zijn toch ook wel eens ge weest, zegt Loes strak. Ja, ze zijn wel eens geweest! zegt moeder schamper. Een of twee keer. En waarom komen ze niet terug, vraag ik je! Schaam je je soms voor thuis? Worden ze hier niet goed ont vangen? Sta ik niet met thee en koek jes voor jullie klaar? Niet gezellig hier Opeens vullen Loes* ogen zich met tranen. O moeder, houdt toch op, roept ze. Jawel, ze worden wel goed ontvangen. Je slooft je voor ons uit met je thee en je koekjes. Daar ligt het niet aan. Het is alleen maar niet gezellig hier. En bij Rita en Marjan thuis is het wel gezellig. Wat is hier voor sfeer! Vader zit de hele avond boven te werken en dan kunnen wij niet op mijn kamer zijn, omdat hem dat stoort. We mogen niet lachen en geen schik hebben, want dan wordt vader afgeleid! We mogen alleen maar netjes op een stoel in de huis kamer zitten, waar jij de hele avond als een razende bij ons zit te breien. O, mag ik er soms niet bij zijn?, vraagt mbeddr beledigd en dadelijk weer wantrouwig. Hebben jullie zulke geheimen te verhandelen? Nee moeder, nee, we hebben geen geheimen te verhandelen, maar we willen onszelf kunnen zijn. En denk je, dat die meisjes er zin in hebben, zich de hele avond door U te laten uithoren? U vraagt ze naar de meest onbescheiden dingen, die u niets aan gaan .Als haar moeders dat bij mij Dank aan de anonieme schrijver voor zijn tip. U ziet verder in dit blad, dat de bewuste kwestie inmid dels op hoog niveau is aangesneden. Dat komt wel in orde Nog meer dank voor die andere tip. Het is wel geen Bootz, maar niette min heerlijk. U moet nl- weten, lezer, dat ik van een onbekende midden stander als dank voor de gratis re- clatne van vorige week, dit cadeau kreeg. De oogst met St. Nicolaas was an ders niet zo groot als vorig jaar. Die hamsteirij zi]t etr tussen. Nou ja, 'k heb wel wat gekregen. Als U dezer dagen iemand tegen komt met een pracht van een stropdas, dan is dat de Sniper. Liefst drie dassen tegelijk kreeg ik. Hoe ontzettend orgineel Mijn buurman heeft het ook ge troffen. Die kreeg van zijn echtgenote een electrisCh strijkijzer met drie versnellingen. Het was trouwens zijn eigen schuld. Had ie vorig jaar zijn vrouw maar geen kist sigaren moeten geven. Sniper. waar we zelf over beginnen. Je kimt vriend met hen zijn. Nou, ga maar hoor, zegt moeder ge kwetst en verongelijkt Als je het dan daar zo fijn vindt, ga dan maar. Er is niets opgelost. In het hart van moeder en dochter vreest de wrok voort. Dat is de dank voor alles wat je voor haar gedaan hebt, denkt moeder bitter. Waarom snapt ze niets van mij, snikt het in het meisje. Maar het is de moeder die tot er kenning zal moeten komen, dat ze er gens mis getast heeft. Met al haar goede bedoelingen heeft ze haar kind iets onthouden, waaraan het grote be hoefte heeft. Ze meende zich oprecht een goede moeder, maar ze verzuim de om vriendin te zijn. Marcel 1 WINKELWEEK BEëNDIGD. De Middenstands-actie ter gelegen heid van het St. Nicolaasfeest is weer achter de rug en menig winkelier slaakt een zucht van verlichting, dat er weer even rust is, omdat de drukte van de Kerst en de uitverkoop in Januari aanbreekt. De verwachtingen waren eigenlijk niet zo hoog gespannen. Wij allen weten, dat er door de gebeurtenissen in Hongarije iets extra's was aange schaft. En toch.het was druk, op straat en in de winkels. Vele winkeliers, die wij spraken, zijn tevreden en zeer te vreden. Als wij de drukte in het ver enigingsgebouw zagen, valt dit niet te verwonderen. De mensen aan de tom bola kwamen handen te kort om de „klanten" te helpen. Wij vernemen, dat de omzet tijdens deze winkelweek f 291.000,— was. Prettig voor de zakenlieden maar ook voor de reiskas van onze ouden van dagen, die dan weer met een belang rijk bedrag kan worden aangevuld. Hieronder geven wij nog even de uitslag van de etalage-wedstrijd. Ie prijs H. M. Doeleman; 2e prijs J. H. Mulder Zn; 3e prijs C. van der Linde &Zn; 4e prijs M. Heemskerk. Ie prijs D. Boe re, Noordkade 32; 2e prijs C. de Joode, Prunusstraat 22; 3e prijs Bep Sanner, Kleikade 6; Piet Geuze, 6e Tochtweg 5; R. Spek, Kleikade 5 A. de Joode, Kerkweg 110; 4e prijs J. Nieuwerf, Zuidkade 25; Fr. Vink, Kerkweg 72. De prijzen afhalen bij: D. Kool, Dorpsstraat 39, voor zaterdag 10 de cember 1956. BEROEP UITGEBRACHT. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk heeft een beroep uitgebracht op ds. J. H. Cirkel te Woudenberg, ter voor ziening in de vacature van ds. J. J. Moll. Het sinterklaasfeest bracht naast tal van malle dingen toch ook een goede les. waard om haar te bezingen, 't Genot van geven is tot velen door gedrongen die met hun gulheid soms vreemd hebben omgesprongen. Het is natuurlijk leuk om ook eens wat te krijgen maar geven doet veeleer tot groter hoogte stijgen. De kunst van geven eist verdieping der gedachten en niet slechts in het doen wat anderen verwachten. Het is niet alleen een zaak van geld uitgeven; de rijkaard zou dan wis de grootste vreugd beleven, maar dat is juist zo mooi, dat zelfs de armste lieden de welgestelden ook iets hebben aan te bieden. Dat is een kwestie van terdege overdenken van zoeken tasten en van sterke aandacht schenken Hoe prettig is het dat men zo haast alle dagen tot anderer geluk een steentje bij kan dragen. FEDERATIE VOOR VROUWELIJKE VRIJWILLIGE HULPVERLENING Gezelligheid voor onze Ouden van Dagen Ik ben zeier dankbaar, dat de plaatselijke afdeling van de Federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpver lening het initiatief heeft genomen om onze ouden van dagen wat gezellig heid te bereiden. En het verheugt mij, dat zowel van de zijde van de Ned. Herv. als van de Gereformeerde kerk medewerking is verleend om de uitvoering van deze plannen moge lijk te maken. Nu hangt het maar van de bejaar den zelf af of deze opzet zal slagen. Donderdag 13 december a.s. des nm. te 2,30 uur zal de eerste middag ge houden worden in het verenigingsge- gebouw in de Stationsstraat, waarvoor onze oude vrienden en vriendinnen worden uitgenodigd. Zij zullen ook een persoonlijke uitnodiging ontvan gen. Nu hoop ik maar, dat ze komen. De zorg voor het organiseren van dergelijke gezellige middagen is bij de vrouwen van onze verschillende vrou wenverenigingen in zeer goede han den, daarvan ben ik overtuigd. De Burgemeester van Waddinxveen, A. WARN AAR Jz. In verband met werkzaamheden aan het WATERLEI DINGNET zal de toevoer in de nacht van VRIJDAG op ZATERDAG van 23,00 uur tot 6,00 uur worden onderbro ken. De direkteur der Gemeentebedrijven. WADDINXVEEN I FEUILLETON No. 4 door LOUIS HENDRICKX Dat heeft u al gedaan, zijn ogen lachten. Niet waar, dat was voor het plak ken. Wat heb ik dan nog meer gedaan? O., ze werd vaag, maar haar glim lach bleef dat hoor je nog wel es. En je zou tegen mij geen u meer zeg gen. Nou, dag Jaap! Dag. Liesbeth! Dag Liesbeth! Snel sprong hij op zijn fiets, wuifde nog een verlegen groet. Weldra was de witte jas om een bocht verdwenen. Langzaam trapte Liesbeth naar huis haar hoofd vol verwarrende gedachten Maar één woerd bleef in haar haken en maakte haar vreemd-blij. U bent wél een persoonlijkheid! Tja dacht ze met een scheve glim lach dat ze dat nu juist bij de Co- operatie moesten vinden. HOOFDSTUK H Een nieuwe ontmoeting Het was drie weken na het lekke- band-incidtent zoals Liesbeth het schertsend noemde, toen ze Jaap Borst weer ontmoette. Ze had hem twee keer gezien op straat, terwijl hij voorbijfietste. Hij maakte een groetend gebaar, een soort militair saluut, dat net niet te vrijpos tig was, constateerde Liesbeth-de- dochter-van-Wagenborg, en dan toch herinnerde aan iets dat zij beiden al leen wisten, vond Liesbeth, het meisje van de lekke band. Ze had haar verhaal in geuren en kleuren thuis verteld en er wel voor gezorgd, dat alle nadruk viel op het grappige, dat het juist iemand van de Coöperatie moest zijn die haar uit de nood hielp. Als dat maar geen sym bool is, vader had ze gelachen. Wagenborg gaf zijn moeilijke glim lach terug. Dit zorgenkind van hem, hij had haar toch lief met heel zijn hart. Jammer dat ze zo helemaal niet leek op hem en op de anderen, en dat hfj haar soms zo weinig begreep. Handig had ze het gesprek op Jaap Borst gebracht. Een rare familie had Bertha ge zegd, die alles wist van iedereen die vader, Maarten Borst, was schipper bij Kouwenaar. Hij is overbobrd ge vallen. duizelig zeggen ze, maar ik weet wel waarvan. Die moeder kan het met aan. Zes kinderen. Zij zelf is met al te proper. Van die oudste jon gen hoor je niets dan goeds hoor, 't fW !T veste kracht te bij de ct? Üitu6' °°k wel, geloof ik (Liesbeth maakte een grimas die Ber tha gelukkigniet zag) maar 't blijft daar vechten tegen de bierkaai. Zij gaat nog uit werken, de oudste doch ter is op de fabriek, die loopt 's Za terdagsavonds met nagellak en lippen stift op de Dorpsstraat met jongens te flirten.komt niks van terecht- Een huishouden van Jan Steen. Ziezo, dacht Liesbeth teneergesla- gen. Daar kun je het mee doen, Jaap Borst. Je komt uit een huishouden van Jan Steen en daarmee heb je af gedaan. En een ogenblik zag ze weer dat open, flinke gezicht, die grijze ogen, die ruige golf in dat zwarte haar Had Jaap Borst Gijsbert Wagenborg geheten, dacht ze, dan zou hij een sieraad worden van de maatschappij. Nu was het maar niks. Ze was heel de verdere avond stil. En toen zag ze hem op de uitvoe ring van Kracht en Vlugheid. Mies en Bep, twee winkelmeisjes, hadden Bertha de kop gek gezeurd om haar een kaart voor de uitvoering te verkopen. Want Mies en Bep deden zelf mee in het nummer met de hoe pels, en Bep was een kei aan de brug Bertha was gezwicht, maar had tegen Liesbeth gezegd: Ga jij maar, ik heb het te druk. Ga gewoon niet, adviseerde Lies beth. En die kaart laten verlopen? Lies beth was in een lach geschoten om de verbaasd-grote ogen van Bertha. Nee niets voor Bertha. Betalen voor iets en het dan niet gebruiken? Zo zat ze op de derde rij, want ze was de dochter van Wagenborg en zag Mies, een heel andere Mies dan die bij de afdeling vleeswaren stond, in een teer-witte turnjurk, spookachtig en kleurig belicht door de wel wat al te virtuoos bediende schijnwerpers, haar lenig lichaam draaien en wen den met de sierlijke bewegingen van de hoepel. Toen sleepten de sterke mannen van K. en V. de werktuigen het podium op en met een schok ontdekte ze Jaap Borst. Hij was in een wit shirt met opgerolde mouwen en open hals, een lange witte broek en witte schoenen, en hij leek een andere Jaap Borst dan de knecht van de Coöperatie. Wie is die jongen met dat blonde haar? informeerde Liesbeth bij Ma rie Vroegop die naast haar zat. Da's er een van Van Wessem, zei Marie, goed op de hoogte van de melkfabriek, weet je wel? En die lange met dat zwarte haar? informeerde Liesbeth verder, inwen dig zich verkneukelend over haar eigen listigheid nu ze haar belangstel ling voor Jaap had verscholen achter de vraag naar de blonde turner. Da's Jaap Borst, zei Marie met appreciatie in haar stem van de Co- operatie. Hij is de secretaris van de vereniging. En een flink turner ook! Zo, dat was het. Jaap secretaris van K. en V. Nu, hij bracht zijn tijd niet in ledigheid door. Werken studeren, turnenen dan nog de oudste thuis in een gezin zonder vader. Hoe vond hfj er de tijd voor? Ze zag hem in de rij staan met de andere turners, keek hoe hij met een professioneel gebaar zich de handen met poeder insmeerde en toen zag ze zijn lange benen verdwijnen' tussen de coulissen terwijl hij, de gespierde ar men gestrekt, zijn lenig lichaam om hoog richtte en bewegenloos bleef, onder gul applaus van de toeschou wers. Ze wist niet waarom, maar met span ning volgde ze zijn vlugge bewegingen en ze klapte nog harder dan Marie toen Jaap met een doffe bons weer op zijn voeten belandde en stram in de houding schoot, alvorens weer zijn plaats in het gelid in te nemen. In de drukke, rommelige pauze zag ze hem, een sportief jasje aangescho ten over zijn shirt, in de koffiekamer. Ze wrong zich een weg naar hem toe. Ah Jaap! zei ze met een haar vreemde vlotheid en stak hem stra lend-lachend de hand toe. Hij bloosde ja, warempel hij bloosde! Dag, begon hij moeizaam. Liesbeth, hielp ze hem herinneren. Dag Liesbeth, herhaalde hij ge hoorzaam, jij ook hier? 'k Had van jou meer geest ver wacht gaf ze slag vaardig terug. Je ziet toch dat ik hier ben! Speciaal ge komen om jouw krachttoeren te be wonderen. Ja dat zal wel, grinnikte hij en opeens was er tussen hen een ver trouwelijkheid, groter dan toen op die stille weg. Maar deze Jaap Borst was een andere. Hier was hij zijn eigen baas. De secretaris van de vereniging Een der beste krachten van K. en V. Gewaardeerd en hooggeschat. Met een zelfverzekerd gebaar leidde hij Lies beth uit de drukte bij het buffet naar een tafeltje dat wonder boven wonder nog onbezet was en vroeg Wou je koffie? Liever iets fris, zei ze. Jan, riep Jaap naar de juist voor- bijstevencte, zwetende kellner, één koffie, één Sinas! Wordt vervolgd

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1