We@kblad voor Waddinxveen U Jk j De Spiegel van de week Ifl&cdcc de Vrouw NIEUWS uit onze w<M&iplaat& PEERLESSKETTIN6KA9T GM3IM33 fa H. v. d. Bor 4a L. W. Versluis A&eid en Vrijheid GESLOTEN ZIJN No 599 vrijdag 14 december 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Een bekend Nederlander, Eduard van Beinum, is deze week ter gele genheid van zijn zilveren jubileum als dirigent van het Concertgebouw orkest te Amsterdam bijzonder har telijk en groots gehuldigd. Noemen wij van dit huldebetoon slechts, dat de beroemde dirigent groot-officier werd in de Huisorde van Oranje Nassau en dat de Universiteit van de hoofdstad hem honoris causa doctor in de let teren en wijsbegeerte maakte. Een andere tak van kunst: over de restauratie van het prachtige orgel in de Sint Bavokerk te Haarlem is onenigheid ontstaan. B. en W. wen sen deze restauratie op te dragen aan een Deense firma, op grond van een advies, door een commissie twee jaar geleden uitgebracht Het gemeentebe stuur bestrijdt in zijn voordracht het adres, dat de Nederlandse Organisten Vereniging tot hem richtte, om voor deze restauratie een Nederlandse or gelbouwer aan te wijzen. Het is wel de moeite waard, over een en ander nog eens van gedachten te wisselen, daar de restauratie, wel ke twee jaar moet duren, een krediet vergt van 160.000,—. Dat het laat ste woord er nog niet over is gespro ken daar kan men wel van overtuigd zijn. Dit geldt mede voor de misstap, die van een, eveneens bekende Nederlan der aan het licht kwam. De burge meester van Urk, bekend door het ve le werk dat hij voor ,,zijn vissers" deed om hen in Argentinië geplaatst te krijgen, bleek malversaties te heb ben gepleegd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat deze, in zonderheid bfj zijn gemeentenaren zo zeer gezie ne autoriteit, een bedrag van ongeveer 60.000,heeft verduisterd. Malversaties werden mede ontdekt bij leveringen van onderdelen voor straaljagers van de luchtmacht. Een directeur en een bedrijfsleider der N.V. Hydraulic te Den Haag, een tedh nilsche ambtenaar van de Fokkerfa- briek te Dordrecht werden reeds ge arresteerd. Verwacht wordt, dat meer arrestaties zullen volgen. Wij mogen verwachten, dat ook de Duitser, die een Nederlands meisje schaakte en dat mee nam naar Enge land zal worden aangehouden. De man was getrouwd en leefde op kos ten van zijn vrouw. Hoe het mogelijk is. dat deze 29-jarige een meisje van 18 het hoofd op hol bracht, is een vraag, die de ouders van het kind zichzelf in wanhoop stellen.. Het steeds toenemende verkeer brengt andere koppen tot wanhoop! In de steden is het bar. Gedurende de spitsuren is het daar met het ver keer in een woord gezegd: hopeloos. Het vervelende is, dat het verkeer steeds toeneemt, waardoor mede het parkeerprobleem steeds ingewikkel der wordt. Wie te Amsterdam bij voorbeeld langs de grachten wandelt, mag ook in zijn achterhoofd wel ogen hebben. Hij ziet zijn leven steeds meer bedreigd door auto's, die tengevolge van de aan de waterkant geparkeerde wagens een veel te smalle rijbaan heb ben. Het Nederlandse Wegencongres, dat vrijdag wordt gehouden, gaat zich nu met de dreigende verkeerschaos be moeien. Een aantal belangwekkende punten ter verdere voorkoming van die chaos en ter verbetering van het verkeer, zullen er worden behandeld. Een paar van die punten zijn: het invoeren van parkeermeters - het weren van personenauto's die te lang parkeren; de wenselijkheid, parkeer garages te maken buiten de stadsker nen; de bevordering van het een richtingsverkeer waar dit mogelijk is. Inmiddels is, na de derde benzine- loze zondag, wel gebleken, dat ver keersongelukken het best kunnen worden voorkomen door. thuis te blijven. Wij weten, dat het niet-mogen-rij- den-op-zondag voor velen een zware straf is; wij weten ook, dat er bedrij ven zijn, die er geweldige schade van hebben, maar. de zondagse do denlijst-door het verkeer behoort tot het verleden. DE HUISVROUW EN HAAR PERSONEEL. De wet zegt niet veel Ofschoon door het toenemend ge brek aan huishoudelijke hulp, de meeste vrouwen niet zoveel meer met personeelskwesties te maken hebben, kan het toch gebeuren, dat u op de een of andere dag weer eens in het bezit van zo'n juweel komt. En juist, omdat u het niet meer ge wend bent, komen er dan verschil lende dingen aan de orde, die u niet precies weet en waarvan U toch op de hoogte moet zijn, als u huisper soneel hebt. Ik bedoel hier diverse sociale verplichtingen, vakantierege ling, vakantie geld, enz. Voor huispersoneel zijn het loon, de vakantie en de vrije tijd niet bij de wet voorgeschreven. Dit alles is een kwestie van onderlinge afspraak en het verdient daarom zeker aanbe veling, om deze dingen van tevoren duidelijk en liefst schriftelijk vast te stellen, ten einde later onaangename misverstanden te voorkomen. Een vakantie per jajir met behoud van loon en kostvergoeding, een vrije zondag en minstens één vrije middag per week kan tegenwoordig wel als geldende regel voor huispersoneel aangenomen worden, al kan de wet u er niet toe verplichten. Welke wetten Huispersoneel valt niet onder de Ongevallenwet, de Kinderbijslagwet en de Wachtgeld- en Werkloosheid- wet. Maar wel onder de Invaliditeits wet. Hiervoor moeten de wekelijkse zegeltjeè op de rentekaart van de werkneemster voor 1 of 2 dagen per week, dan moeten hiervoor dagzegels geplakt worden. Hetzelfde geldt voor huisnaaisters. Onder de Ziektewet en het Zie- kenfondsenbesluit valt alleen huisper soneel, dat minstens 5 dagen p, week bij dezelfde werkgeefster in dienst is. Ten behoeve van het Ziekenfonds moet u het dienstmeisje elke week een couponnetje geven uit het zie kenfondscouponboekje, dat u bij het postkantoor koopt en die in verschil lende prijzen verkrijgbaar zijn, naar gelang het aantal coupons, dat ze bevatten. Denkt u er vooral om, de omsla gen van deze couponboekjes goed te bewaren. Het bedrag, dat u ervoor betaald hebt en dat op het omslag afgedrukt staat, wordt nl in minde ring gebracht van het bedrag van de aanslag, die u jaarlijks na het invul len van de loonlijst van de Bedrijfs vereniging vroeger was dit de Raad van Arbeid, toegezonden krijgt. Op die aanslag vindt u het bedrag van dé premie, die u betalen moet voor de Ziektewet en het Zieken fonds. Dit laatste hebt u echter al grotendeels met de coupons betaald. Wanneer u nu de omslagen van de couponboekjes inlevert, kunt u het bedrag daarvan van de verschuldigde aanslag aftrekken. Bq ziekte. En hoe gaat het nu, als het meisje eens ziek wordt? Is de werkgeefster dan van alle verplichting af? Het heet, dat mevrouw verplicht is, nog gedurende betrekkelijk korte tijd het loon door te betalen, met aftrek van hetgeen volgens de Ziektewet wordt uitgekeerd. En dit is 80 pCt van het loon na 3 wachtdagen en voor ten hoogste een jaar. Waar nergens bij de wet omschre ven is, wat men onder betrekkelijk korte tijd dient te verstaan, is het verstandig, ook )dit van te voren schriftelijk met het meisje overeen te komen. Men kan zelfs bedingen, dat er helemaal niets wordt doorbetaald, zodat het meisje vooruit weet, dat zij in geval van ziekte uitsluitend zal zijn aangewezen op de 80 pCt, die de ziektewet uitkeert. Er zijn echter an dere gevallen, waarbij mevrouw het loon beslist wél moet doorbetalen. B v. als het meisje een of andere wettelijke plicht moet vervullen stemmen, getuigen, enz. of wanneer zij door dringende familieomstandig heden haar werk moet verzuimen. Ook als mevrouw het meisje door eigen omstandigheden vrijaf geeft, moet zij het loon doorbetalen en moet zij even eens vergoeding voor kost en eventuele inwoning geven. MARCELLE. Dih kunh U voorkomen door een te laten monteren. Verkrijgbaar bij U\a> rijwielhandelaar e&i i/a* de diuJL&u( Zuidkade 57 Kerkweg 8 Losse flodders Lees ik me daar net, dat de heer R. H. uit Waddinxveen kippen gesto len heeft in Gouda. Echt, dat stond er: de heer R.H. (Rooft Hoenders). Wel een heer-lijke vertoning, doch niet gentleman-like. Vóór het karwei moet de heer R.H. zich zo lekker als kip gevoeld heb ben, want hij dacht dat er geen maan naar kraaien zou. Weldra kwam hij tot de ontdekking dat dit geklets was als van een kip zonder kop, want de politie was er als de kippen bij. De verbalisant moet gezegd hebben: Kip, ik heb je, toen hij de dief pikte. Er is nog een kansje, dat de rech ter hem straks geld laat kiezen voor zijn eieren. Aannemelijk lijkt het me, dat de heer R.H. straks wel een poos je met de kippen op stok zal gaan. En daar is niks aan te doen: 's rech ters haan kraait altijd koning. Nu is de lik hier niet zo erg ver velend. Het eten is natuurlijk niet je dat. Je krijgt wel iets, maar de pech vogel moet dan maar denken: Beter een half ei dan een lege dop. En als hij dan toch een tijdje rust krijgt in het Rijks Hospitum kan hij meteen eens uitbroeden wie er eigenlijk het meeste bij was: de kip of hij De winkelweek heeft de midden standers ten langen beste dus ook geen windeieren gelegd. Dat de mees te winkeliers de eerste dagen steen en been klaagden is te begrijpen. Ze waren het daarvoor, in de hamster- periode ook zo goed gewend. Maar het uiteindelijke resultaat is dan toch weer meegevallen. Fijn voor de betrokkenen. Ook heerlijk voor de ou den van dagen. Die gaan binnenkort al heerlijk bomen over het volgende uitstapje, als ze gezellig bij elkaar zitten in de nieuwe B.B. (Bejaarden- Bijeenkomsten). Daar zitten ze dan eens lekker onder elkaar, heerlijk on gehinderd. Want kleutertjes onder de 65 mogen daar niet komen. Wij wen sen u veel genoegen in de Old Timers ClubSniper. GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad komt woensdag 19 december a.s., des nam. 8 uur ten raadhuize in openbare zitting bijeen. RAADSVOORSTELLEN. Het bestuur van de vereniging voor Chr. Nationaal schoolonderwijs vraagt in verband met de toeneming van het aantal leerlingen, medewerking voor de aanschaffing van schoolbanken en klassetafels. In twee lokalen zitten 90 leerlin gen, -waarvoor 85 setes beschikbaar zijn. Uitbreiding met het gevraagde aantal is dus wel nodig. B. en W. stellen de raad voor me dewerking te verlenen voor de aan schaffing van 5 sets en 2 klassetafels, waarvan de kosten zullen bedragen f 546,80. Het bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van Ned. Herv. Chr. scholen verzoekt mede werking voor a. de aanschaffing van gordijnen voor 5 lokalen der school aan de Onder weg; b. de aanschaffing van gordijnen voor 4 klassen der school aan de Jan Dor- rekenskade-Oost; c. het invoeren van het vak handen arbeid voor de school aan de Onder weg. De kosten van deze voorzieningen bedragen respectievelijk f 399,89, f 304,74 en f 223,13. Door deze aanvrage worden de nor male eisen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, niet overschre den, zodat B. en W. voorstellen de gevraagde medewerking te verlenen. UITSLAG WINKELWEEK-PRIJZEN. S. de Wit, Burgem. Trooststraat 111, Schemerlamp, B. F. Boonstoppel, Kanaalstraat 16, kaas. Wed. van Klaveren-Griffioen, Onder weg 53, staande schemerlamp. J. van der Laan, Zuidkade 195, 1 theestel. M. J. Versluis, Meidoornstraat 47, 1 schemerlamp. Ada Rehorst, Kerkweg 180, fruitmand M. Zwijgers, Dorpstraat 76, flanellen lakens. E. J. Roskam, Kerkweg 197, 1 geruite deken. Joke Boersma, Zuidkade 113, 1 koffer. Joh. Tol, Lijsterbesstraat 63, 1 worst. A. van der Sluis, Dorpstraat, 1 step. C. Schreuder, Burg. Trooststraat 52, kaas. J. H. Berends, Ieplaan 64, 1 reistas. Mevr. Oudijk, Willem n, koffer. P. de Zwart, Jan Dorrekenskadé 29, fototoestel. W. A. Kraan, Burg. Trooststraat 107, flanellen lakens. B. Kerver, Jan Dorrekenskade 55, fruitmand. Willy van Straaten, Brugweg 29, le vensmiddelen. H. J. Luiten, Zuidkade 90 D, strijk ijzer. H. de Goey, Emmastraat 20, strijk plank. G. J. Dodewaard, Ieplaan 78, 5 pan nen. T. Burger, Zuidkade 91, levensmid delen. A. Dijkman, Ieplaan 92, strijkijzer. Piet Rehorst, Kerkweg 180, worst. T. Uitbeijerse, Henegouwerweg 122, 2 gestikte dekens. G. Kerver, Dorpstraat 20, fototoestel. W. S. Buitelaar, Kerkweg 11, bedstel Arie Tiele, Wilhelminakade 82, 1 keu-' kenemmer. A. Hogerbrugge, Acaciastraat 13, 1 borstelhanger. J. Roubos, Oranjelaan 22, cassette. P- J- van Es, Acaciastraat 44, 1 kaas. A. H. Olie, Acaciastraat 44, 1 kaas. W. Buitelaar, Noordkade 25, worst. A. G. van Ommeren, Onderweg 87, strijkplank. A. Burghoorn Jr, Lijsterbesstraat 11, 1 bedsprei. T. Ververs, Dorpstraat 17, 1 electr. kachel. UITSLAG VERLOTING. De uitslag van de verloting van het Waddinxveens Dames- en Mannen koor „Onvermoeid Vooruit" is als volgt le no. 714, 2e no, 820, 3e no. 1843, 4e no 1071, 5e no. 117, 6e no. 6, 7e no. 3151, 8e no. 3627, 9e no. 597, 10e no. 3636, lie no. 680, 12e no. 1243. KIPPENDIEFSTAL. Door de rijkspolitie alhier is in ar rest gesteld/ een bewoner van de Zuidkade, verdacht van diefstal vein kippen te Gouda. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de Ned. Herv. Rehoboth-school, hoofd de heer B. Krins, werd benoemd de heer C. Reijngoudt, thans onderwijzer aan een chr. school te Krimpen aan den LJs- sel. KERSTZANGAVOND IN DE NED. HERV. KERK. Ondanks haar drukke werkpro gramma van het afgelopen jaar, zal ook nu der traditie getrouw, a.s, don derdagavond door de beide Herv. koren „Vox Jubilante" en het meis jeskoor een kerstzangavond worden gegeven, in het Herv. kerkgebouw. Zo mogelijk met nog meer zorg dan andere jaren is een programma sa mengesteld dat wat de inhoud en va riatie betreft alle goeds doet ver wachten. O.m. zal worden uitgevoerd „Ere zij God" in een bewerking van de bekende componist Piet Kiel, waarin het gemengde en meisjeskoor zullen samenklinken, evenals in het slotkoor van Ps. 145. Voorts staan op het pro gramma „Stille Nacht" voor Mannen koor, een Kerstcantate voor het meis jeskoor, een muzikale gedachte over Ps. 24 van Cor Kee, als orgelsolo uit te voeren door de organist Henny Brinkhorst, en vele andere werken. Ds. J. van der Haar zal een korte meditatie houden. Deze avond is vrij voor een ieder toegankelijk, en be gint om 7.30 uur. SIGARETTENDIEFSTAL. Door de rijkspolitie alhier is aan gehouden de 18-jarige A. R. te Al phen aan den Rijn, hulpportier bij de n.v. Dobbelmann alhier. De hulpportier wordt er van ver dacht ten nadele van deze n.v. en kele duizenden ongebanderolleerde si garetten te hebben ontvreemd en de ze te hebben doorverkocht aan een 3- tal ingezetenen van Waddinxveen. Nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt is de hulpportier weer op vrije voeten gesteld. Tegen de 3 W addinxvenërs werd proces-verbaal opgemaakt wegens verdenking van héling. ACTIE VLUCHTELINGEN HULP, Het Sportweekbestuur en de redac tie van het Weekblad voor Waddinx veen zullen een grote avond beleg gen in de cantine van de N.V. Dob- belmanh, op vrijdag 11 januari 1957 Rust roestEn roest verslijt veel meer dan het schuren doet, maar nutte bezigheden geeft rust aan het gemoed. Wie bezig is te gaan en zo het kwade mijdt, heeft geen behoefte aan het doden van de tijd. „Gebruik Je Tijd", dat is de spreuk die iemand koos; hij schoot daarmee gewis de pql juist in de roos Elk die de vrijheid mint, is daaraan iets verplicht, de vrijheid die ons zint komt anders nooit in zicht. Zoek 't allen tijd een taak en maak u daartoe druk, want nietsdoen is zo vaak het einde van geluk Wie niet tot werk de lust als een genade ziet, kent van» de zoete rust de diepe vreugde niet. Als het water stille staat, het ijzer rusten moet, de mensen ledig gaat, niet een van drie blijft goed. Leid dan uw leven naar het wond're evenwicht, opdat gij, jaar na jaar, uw werk met vreugd verricht. SCHEEPERS. Als spreker zal optreden de heer Alfred van Sprang, die geruime tijd in Boedapest vertoefde. Wanneer er verenigingen zijn, die aan deze actie een steentje willen bijdragen zouden wij dit gaarne ver nemen. Het ligt in de bedoeling dat de re sultaten van alle acties op die avond bekend gemaakt worden. Met de kaartverkoop is reeds een aanvang gemaakt. Zorgt voor een volle zaal NEZIFO. Hert plaatselijke ziekenhuisverple- gings- en operatiefonds „Waddinx veen" heeft zich per 1 juli jl. aange sloten bij de grote Nederlandse ver eniging van ziekenfondsen. Daardoor is het draagvlak van deze oude ver eniging belangrijk vergroot en is het werk ook voor de toekomst verzekerd. Het bestuur wil eventueel oude za ken afwerken en daarom is het nodig dat oude vorderingen voor 31 decem ber a.s. worden ingediend). Men zie daartoe de advertentie in dit blad. IN MEMORIAM. Deze week is een tweetal zaken mensen in ónze gemeente door de dood aan hun nabestaanden en hun bedrijf ontvallen, nl. de heren van Willigen, manufacturier in de Burge meester Trooststraat en de heer W. Los, firmant van de fa. van den Aker boom, een bekend figuur in onze dorpsgemeenschap, wonend aan de Noordkade. Eerstgenoemde overleed zeer plot seling, terwijl de heer Los, na en kele dagen van ziekte, in een zieken huis te Gouda overleed. Aan beide families betuigen wij op - deze wijze onze hartelijke deelneming. FEESTVERGADERING C.B.B. Ter gelegenheid! van het 25 jarig bestaan van de Chr. Bestuurdersbond was er jl. woensdagavond een feest- velrgajdering in. de canjtine dejr n.v. Louis Dobbelmann. Nadlat de voorzitter, de heer van der Ben psalm 87 1 had laten zin gen en in gebed was voorgegaan heette hij een ieder hartelijk welkom in het bijzonder de heren A. War- naar en A. Oudijk, die het gemeente bestuur vertegenwoordigden. In een korte rede memoreerde spre ker de oprichting én de bloei van( de Bond, en deelde mede dat thans 350 leden zijn ingeschreven. Spreker kwam tot de conclusie, dat de groei van de Bond niet in over eenstemming was met de vooruitgang van de gemeente en de plaatselijke industrie. Hij wekte alle aanwezigen op tot nog grotere activiteit Hierna werd het woord gevoerd door de heer M. Ruppert, voorzitter van het landelijk C.N.V. Deze spreker vroeg in een boeiend betoog waarom men lid was van de Chr. Vakbeweging. Spreker zeide dat NUTSSPAARBANK TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Wegens het afsluiten der rekeningen zal de Nuts- spaarbank voor inleg en terugbetaling van gelden van DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 t. DINSDAG 1 JANUARI 1957.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1