MEISJES Snuif en wrijf Pig en Peg op stap Verlovingsringen JAC. SATON A. van der Sloot Een Jongen beneden haar stand Louis Dobbelmann N.V. Predikbeurten Burgerlijke stand Ons Pluimveehoekje er nog altijd mensen zijn die van de gedachte uitgaan, dat zij zich bij geestverwanten moeten aansluiten, maar dat is niet het voornaamste, wij hebben allen een roeping; God heeft ons in deze wereld gesteld, opdat wij zijn naam zouden verheerlijken en groot maken. Nadat nog verschillende afgevaar digden het woord gevoerd hadden, o.a. burgemeester Warnaar namens het gemeentebestuur, ds. J. Snoey na mens de Geref. Kerkeraad en de heer Kapteyn namens de afdeling Gouda werd in de pauze koffie aangeboden en een verloting gehouden. Het gedeelte na de pauze werd verzorgd door de toneelvereniging T.O.G. die een blijspel opvoerde ge titeld „De dag begint morgen". Dit stuk was geschreven door en kele leden van de Bond en paste ge heel in de sfeer van de avond. In het eerste bedrijf, dat zich af speelde in een fabriekscantine maak ten we kennis met het personeel van een Textielfabriek dat er nogal ver schillende opvattingen op na hield. Er wordit een diefstal ontdekt en een sociaal-werkster en de bedrijfs leider nemen de taak op zich om de dief te ontmaskeren. Het tweede bedrijf speelt zich in 'n huiskamer van een naaister af, wier dochter, die ook op de fabriek werkt omgang krijgt met een collega. In het derde en laatste bedrijf za gen we de afloop van het mysterie. De dief bleek de dochter van de naaister te rijn, en zij wordt door haar collega's weer op het rechte pad geholpen, met name door de leden van de Chr. Vakbeweging. Het geheel werd door alle spelers goed vertolkt en dat het stuk in de smaak viel bewees wel het gulle ap plaus, dat zjj te incasseren kregen. Ds. Snoey sloot deze buitengewone gezellige avond met dankgebed. GRENSWIJZIGINGEN IN DE GOUDSE STREEK. In zijn memorie vein antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van binnenlandse zaken voor 1957 deelt minister Struycken mede, dat een voorstel tot herziening van de gemeentelijke indeling van het ge bied der gemeenten Gouda, Waddinx- veen, Woerden en Bodegraven en an dere tussen liggende gemeenten to voorbereiding is. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit voorstel nog in de loop van dit zittingsjaar aan de Kamer wordt voorgelegd. PROPAGANDA-AVOND S.W.G. De gebeurtenissen in Hongarije hebben nog weer eens duidelijk ge toond, welke gevaren ons uit Oost- Europa bedreigen. Meer dan ooit ia het nodig, dat wij paraat zijn om onze vrijheid te verdedigen. Steun Wettig Gezag wil een en an der nog eens nader belichten op een propaganda-avond, die a.s. dinsdag avond wordt gehouden in het Ver enigingsgebouw aan de Stationsstraat. Er zullen een paar goede films ver toond worden. Uw verkoudheid van neus. keel of borst wc^ met KERSTCONCERT TEN BATE VAN DE KANKERBESTRIJDING. Vrijdagavond 21 december om 7.30 uur wordt er in de cantine van de N.V. Dobbelmann een groots Kerst concert gegeven door de muziekver eniging Concordia in samenwerking met het mannen- en dameskoor „On vermoeid Vooruit". Op het programma staan o.m. zeer bekende kerstliederen, zoals Stille Nacht, Deep River, Hymne an der Nacht, maar ook de Andante uit Sin- fonia in Bes van Joh. Chr. Bach. Gezamenlijk wordt gebracht Ere zij God en Ave Verum. Gezien het re- het clubhuis. Op aller komst wordt gerekend. NIEUW KRINGHOOFD VAN DE B.B. De kringraad van de B.B. heeft in zijn te Gouda gehouden vergadering benoemd tot kringhoofd, in dte va cature Hess, de heer P. E. Hendriksz, hoofd van kring 8 (Goeree en Over- flakkee). 7. Ze gaan maar een beetje voor het station zitten. Ze weten nu geen weg meer. Ze hebben van alles al ge probeerd, om aan geld te komen. En het is steeds weer op een mislukking uitgelopen. Maar wat nu, als Pig en Peg, zo even uitrusten, lopen steeds mensen met koffers voorbij. En nu weet Peg wat. Laten we vragen of we de koffers mogen dragen. Dat is een goed idee. Ze kunnen weer geld verdienen, ze gaan dan ook dadelijk bij de uitgang staan en juist komt er een heer aan 18. Mag ik de koffers voor U dra gen mijnheer, vraag Pig. We willen graag wat geld verdienen. We zijn twee sterke jongens en brengen de koffers voor een paar dubbeltjes, waar ze staan moeten. Jongens, het spijt me wel. Ik ben zelf nog jong en sterk] en neejm ze zelf gemakkelijk mee en 't is ook niet ver waar ik heen moet. Gelukkig, er komen nog wel; meejr reizigers. Ze geven de moed niet op. Pig en Peg zullen net zolang vragen, tot ze succes hebben. Ruime sortering Bekende merken De zaak met de buitenklok sultaat twee jaar geleden, alsmede het buitengewoon aantrekkelijke pro gramma, wordt er op een goede op komst gerekend. De baten van deze avond komen geheel ten goede aan het plaatselijk comité van het Koningin Wilhelmina fonds voor de kankerbestrijding. Kaarten voor deze avond zijn ver krijgbaar bij: A. Treffers, Emmastr. 23, R. H. Bezoen, Burg. Trooststr. 102, W. Hoogerdjjk, Ieplaan 72, Mevr. van Nielen-Mooy, Plasweg 11, R. J. C. Notten, Kerkweg 136, J. van Triet, Noordkade 87, L. Rehorst, Emmastr. 24, K. van der Gaarde, Noordeinde 30, Wed. J. A. Luiten, Zuidkade 90. Laat de zaal te klein zijn. SLA UW SLAG Hl. De actie voor de Sla-Uw-Slag-ver- loting is weer in volle gang. Het is ook niet onaardig een huis te win nen of één van de andere kostbare prijzen. Voor de adressen, waar loten ver krijgbaar zijn verwijzen wij naar de advertentie in het blad] van vorige week. FILMVERTONING. Zaterdagavond vond de vertoning plaats van de film „Morgen zie ik je weer" van de Chr. Filmactie. De be langstelling was zo groot, dat de gro te zaal van het Geref. Verenigings gebouw waar deze film werd ge draaid, geheel uitverkocht was. Deze filmvertoning stond onder auspiciën van de Geref. Jeugdcentra- Ie. Vandaar dat de voorzitter van de ze organisatie, de heer I. van Rhijn deze avond opende. De heer I. van Rhijn wees er op, dat het organise ren van dergelijke filmvertoning ei genlijk niet tot de taak van de Jeugd- centrale behoort. Aangezien tot dus verre door geen enkele instantie het initiatief genomen werd tot dergelijke filmvertoningen, heeft de Jeugdcen- Elke creatie wordt door ons vervaardigd. Oranjelaan 24 Telefoon 457 FEUILLETON door LOUIS HENDRICKX No. 5 En toen zaten ze tegenover elkaar, allebei een beetje bevangen. Merk waardig genoeg was het Liesbeth, die het eerst de losse toon hervond. Nooit geweten zeg, dat jij zo'n krachtpatser was. 't Is een kwestie van kracht en vlugheid glimlachte Jaap met een zin speling op de naam van de vereniging. Jaap Borst was nerveuzer dan hij liet voorkomen. Dit was nu de tweede maal dat hij dit meisje Wagenborg ont moette. De eerste maal had ze een diepe indruk op hem gemaakt. Maar hij had getracht, die indruk uit zijn gedachten te bannen. Liesbeth Wagen borg, niets voor hem. Hij zag zich al aankomen bij Wa genborg erger, hij zag zich al aan komen thuis, in de kleine woning aan de Haven. Waar ze zaten te eten op een zeiltje, de pan op tafel, waar zijn broer Gjjs bij voorkeur eerst z'n mond volpropte alvorens iets te zeggen, waar Aagje haar schrille verhalen deed over de fabriek en de keet met de meiden daar. Waar moeder, altijd moe, vergeefs probeerde het een beet je gezellig te maken, waar altijd kle ren op stoelen zwierven en er al in jaren niet was geschilderd. Meer nog dan haar milieu, was het zijn eigen milieu, dat hij als onoverkomelijke hinderpaal zag. DREIGT EEN NIEUWE STAKING? Was het maar waarAls alle men sen het onverstandig en ondoordacht kopen nu eens gingen staken en tot het besef kwamen dat je een uur werk moet kopen bij een eerste klas vakman, die uurwerk-technisch vol komen terzake kundig is.Wat zou dat een vruchtafwerpende staking worden. Wat zou daar het belang van de kopers zelf mee gediend zijn. Hor logerie „Vermeij", Kerkweg 207. (Adv.) trale dit ter hand genomen. Spr. deed een beroep op samenwerking met an deren om b.v. te komen tot de op richting van eén plaatselijke afdeling van de Chr. Filmactie, zodat de Ge ref. Jeugdcentrale niet langer deze filmvertoningen ter hand behoeft te nemen. Het ligt in de bedoeling nog dit seizoen de Cefa-film „De strijd om de top" te vertonen. PADVINDERIJ. Zaterdag a.s. is er om drie uur weer een bijeenkomst voor de welpen in Steun wettig gezag Ook in ons weekblad wil ik gaarne de aandacht vestigen op de vergade ring, die dinsdag 18 december a.s. in het Geref. Jeugdgebouw aan de Sta tionsstraat wordt gehouden. De wereld is vol onrust. Wij leven echter nog in vrijheid. Wij hebben nu nog de gelegenheid om ons voor te bereiden om die vrijheid, als ze zou worden bedreigd, te verdedigen en met Gods hulp te bewaren. Laten wij nu ook tonen, dat wij die vrijheid waard zijn, dat wij er wat voor over hebben. De Nationale Re serve verkreeg tot dusver in Wad- dinxveen niet die belangstelling, die ze verdient. Een eigen oefenverband voor ons dorp met zijn bijna 10.000 inwoners moet toch mogelijk zijn. Dinsdagavond willen wij daar met elkaar over praten. Een paar interes sante films zullen de betekenis van dit werk verder duidelijk maken. De buitengewoon dienstplichtigen ontvingen een persoonlijke uitnodi ging. Maar ook andere belangstellen den zijn, voor zover er plaatsruimte is, hartelijk welkom. De Burgemeester van Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. DE ZONDAGSDIENST zal waargeno men worden door dr. J. W. H. Hel leman. Waarom zou je het ver weg zoeken als er vlak bij huis een modern ingerichte fabriek staat, die vele vrouwelijke arbeidskrachten aan werk kan helpen Ar Onze arbeidsvoorwaarden zijn gunstig; Ar Het werk is prettig en leer je snel; Ar Er heerst een gezellig sfeer met muziek on der het werk. Ar 's Morgen koffiepauze, 's middags theepauze; Ar Iedere week krijg je gratis rokertjes; Ar Wij zorgen voor een schort. Onze sociale werkster zal gaarne alle gewenste verdere in lichtingen verstrekken. Kom eens met haar praten; dat kan elke werkdag tot 5 uur, of stuur een bericht en zij maakt een afspraak met je. Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds. J. van der Haar. Nam. 6.30 uur ds. H. van den Akker, Gouda. Hervormd Wjjkgebouw. V.m. 9.30 uur ds. A. J. Jorissen, Oudshoorn. Nam. 6.30 uur ds. J. van der Haar. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur ds. J. Snoey. Ned. Herv. Ver. „Wet en Evangelie". V.m. 9.30 uur ds. J. A. Peters, Den Haag. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. donderdag 20 dec.'nam. 7 uur ds. G. van de Breevaart, H. I. Ambacht. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur ds. G. Ch. Duinker. Aangiften van 6 tot 12 december 1956 Geboren: Else Bernhardine, d. v. W. C. Slob en E. B. Weijkman, Prunus straat 43, Jan Cornelis, z. v. G. Both en J. C. Marelisse, Prunusstraat 29, Hendrika, d. v. S. Heeren en C. J Klaverveld, Kleikade 43. Maria Martha, d. v. F. J. J. Steen- land en P. M. C. Rijnbeek, Middel- burgseweg 3. Anna Agatha Maria, d. v. J. Boere en A. C.Kaptein, Bloemendaalseweg 32. Ondertrouwd: C. Broer en A. Raven horst, L. E. van Leeuwen en A. M. van Vuuren, G. C. Schiebroek en C. M. Matze. Gehuwd: J. L. Nebbeltog en W. van Ginkel, P. Hoogendoorn en M. Roo- ker, H. J. Slot en A. M. Hofman, D. van Vliet en C. J. Terlouw. Overleden: van Willigen, Johannes Gijsbertus, oud 63 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: bruine glacé herenhand schoen, ballpoint, ring, kammetje in etui, groene glacé handschoen, leren muts, grijze ballpoint, bruine glacé handschoen, tas met inh. Verloren: ketting, bruine portemon- naie met inh., 6 eierdopjes met le peltjes, 1 paar rose wanten, etui met maandkaart, gele beer, armband, ko ker inh. haaknaalden, zadeldekje, br. alpino, beige glacé herenhandschoen, blauwe pet, bruine glacé herenhand- sohoen, rode portemonnaie met inh. KALKOENEN OP DE BOERDERIJ. De heer d. V. schrijft gelezen te hebben, dat ik kalkoenen heb gefokt en wil nu gaarne -weten, hoe dat moet. Dat men op de boerderij geen, of slechts in sporadische gevallen kal koenen aantreft, is een bekend ver schijnsel, hoewel de rendabiliteit van dien aard is dat men deze dieren wel rigenlijk op iedere boerderij moest aantreffen evenals de kippen. Overal waar ruimte is en gras, gedijen de kalkoenen zeer goed, terwijl deze niet eens een verzorging verlangen zoals de kippen heden ten dage be horen te hebben. Huisvesting is al zeer gauw voldoende, daar de dieren meestal, hoewel goed onderdak kun nende hebben in daarvoor gemaakte hokken, dé voorkeur geven aan de buitenlucht op een tak van een boom, een paal, of boven op him eigen hok, terwijl de voedering ook al zeer een voudig is; alleen de jonge beestjes vereisen goede zorg. De eerste vraag die men zich voor moet leggen is, welk soort men zich aan moet schaffen en men komt al gauw bij de Amerikaanse, brons kleurige mammoutfakalkoen terecht, waarvan de hanen best de dertig pond kunnen halen tegen Kerstmis, welke de beste tijd is om te slachten, Jaap Borst was een buitenbeentje in het gezin. De moeder kon er niet tegen op, sinds vader het leven had gelaten. En de vader had 'het gemak kelijk opgenomen, zat veel te vaak in de kroeg, en ook Jaap wist wel waar aan zijn vader de duizeling te danken had die hem over boord deed slaan. Er was altijd armoe. Hij was de 'beste van de klas geweest, maar doorleren, ho maar. Direct van school naar een baas Aagje had niet in betrekking gewild, die ging naar de fabriek, maar had veel nodig voor de goedkope sier waar mee ze zich oppronkte. Aagje zwierf trouwens veel te veel langs de straat dacht Jaap. dat loopt nog es verkeerd af. Zijn broer Gijs was ook bij een baas, maar dat beviel niet erg. Hij had al vier patroons versleten; grote mond lui, oneerlijk. De anderen waren ge lukkig nog op school Jaap 'had 'kans gezien de avondschool te volgen. Hij had, zeldzame weelde, 'n kamertje alleen, zij het dan afge schoten hokje op zolder. Daar stond zijn gierig bijeengezameld rijtje boe ken, daar blokte hij avond aan avond. Hij maakte weinig geld op, maar spa ren was er ook niet bij, het huisgezin verslond zoveel Soms verloor hij bijna de moed. Dan vroeg hij zich af waarom hij er niet uittrok, als emigrant, zich losmaakte van dit alles. Maar wanneer hij dan 's Zaterdagavonds het moede hoofd van zijn moeder gebogen zag boven de zorgvuldig uitgetelde guldens en tien tjes .wanneer ze hem deelgenoot maak te van haar zorgen, dan wist hij dat hij in dit gezin een taak had. Zijn moeder begreep hem niet, met haar kon hij niet praten, maar ze klemde zich aan hem vast als de Man in het gezin. En hij wist dat hij de zoon was waaraan ze het meest hing, al kon ze niet waarderen zijn streven om zi.ch omhoog te werken. Een dubbeltje wordt toch nooit een kwartje was haar armoefilosofie. Daarom, zo had Jaap Borst bij zich zelf vastgesteld, moest hij de ontmoe ting met Liesbeth Wagenborg verge ten. Maar nu zag hij haar weer. Hij had haar het eerst gezien en ge probeerd haar te ontwijken. Hij wilde niet het risico lopen, dat ze hem een beetje neutraal gedag zou zeggen. Maar warempelze kwam zelf naar hem toe! Op dat ogenblik vond hij haar een schat.en was hij verloren. Al deze gedachten stormden door zijn brein, terwijl hij tegenover het meisje aan het cafe-tafeltje zat. Wat ben je stil, zei Liesbeth opeens Moe? Moe?Nee! lachte hij. Zeg Jaap., zeg es eerlijk, zei ze opeens en haar heldere blauwe ogen zagen hem recht aan, had je liever ge wild dat ik niet naar je toegekomen was Hij schokte op bij die vraag en zag haar aan, geschrokken, maar ook vreemd-blij om deze vraag, waaruit bleek hoe fijn dit meisje de situatie aanvoelde. Eerlijk gezegd, ja! zei hij ruw. Ziezo, nu zou ze wel opstaan en zeg gen Dan spijt het me dat ik je lastig gevallen heb en beledigd weggaan, en bij zichzelf denken dat die Jaap Borst toch maar een onbeschofte vlegel was en dat ze van zo'n jongen uit dat rare gezin aan de Haven toch ook niet an ders verwachten raocht- Maar Lies beth bleef zitten. We lopen ook wel erg uit mekaar niet? zei ze zacht. Teveel zei hij met diezelfde harde stem, maar zijn hart bonsde. Dat wil zeggen, ging Liesbeth voort als je naar het uiterlijk kijkt. Voor de rest. ze aarzelde. Weet je, wat jij die middag zei, over mijn persoonlijk heid.. dat kan ik niet vergeten. Hij voelde de blos opstijgen in zijn gezicht. 't Is niet de moeite waard om te onthouden probeerde hij te schertsen O maar, zei ze en nu zag hij haar gezicht vol naar hem opgeheven dat is niet zo. Nee, Jaap. Je weet niet half hoe ik daarover heb nagedacht. Weet je .ik ben geen persoonlijkheid. Hij dacht aan de manier waarop ze naar hem toegekomen was, tussen al die mensen, zij de dochter van Wa genborg ,hij Jaap Borst de kruideniers knecht. Hij dacht aan haar houding van zoeven, haar begrip voor zijn schijnbare ruwheid. Jij niet? zei hij warm. Nou. of jij dat bent. En een goeie ook. Neem dat van mij aan, Liesbeth Wagenborg. Misschien ben jij de eerste die het ontdekt, zei ze verlegen. Dan hebben de anderen zand in d'r ogen antwoordde hij. Of jij bent bevooroordeeld glim lachte ze met iets van coquetterie. Hij vond haar allerliefst. Nou. dat wil ik dan nog aannemen h ijleunde voorover over het tafeltje en daar heb ik mijn reden voor. Ik weet niet hoe anderen over jou den ken, maar ik.. Ze zag hem zo verwachtingsvol aan, dat hij beschaamd zweeg. Fel ringde de bel door de koffie kamer. We moeten weer beginnen zei hij en dronk haastig zijn koffie leeg, blij met de afleiding. Liesbeth keek teleurgesteld. Ik vond ons gesprek juist zo inte- resant worden, zei ze. Hij zag haar onderzoekend aan. Zat ze nu een beetje te flirten. nee. Dat was niets voor haar. Dit kind. daar keek je dwars doorheen. Dfte was open als een boek. Opeens gloeide in hem een golf van stoutmoedige durf. We kunnen het voortzetten zei hij. Tja., wanneer., twijfelde ze. Mag ik je vanavond thuisbrengen? vroeg hij gespannen. Het zou moeite kosten, tijdelis het laatste nummer ver kleden, meteen weg, niet even blijven nabomen. hinderde niet, dijt ging voor. Kan dat? vroeg ze. Hoe bedoel je? De argwaan kreeg hem weer te pakken. Het kon natuur lijk niet, Liesbeth Wagenborg thuis gebracht door Jaap Borst! Nou.moet je nog niet na afloop O nee, zei hij. verheugend-gerust- gesteld dat fiksen we wel. Goed Lies beth? O best, zei ze zo spontaan, dat hij de grootste moeite had op datzelfde ogenblik niet zijn sterke armen uit te strekken en dat frêle figuurtje tegen zich aan te drukken. wordt vervolgd JA

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2