Weekblad voor Waddinxveen 3 7- 7- i Utoedec de Vrou 3.n. Di SfriMfrd van het jaar w J' no. 601 maandag 31 december 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kvirtial f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Als het u gaat als de samensteller van dit uitgebreide Binnenlandse Ge beuren, dan zult u meermalen glim lachen over hetgeen wij dit jaar van groot belang vonden. Er zullen ge beurtenissen bij zijn, waarvan u zich met verwondering afvraagt: is dat al weer zó lang geleden? dingen die u zich nog heel goed herinnert an dere feiten, waarbij u zult zeggen: ja, dat is waar ook De samensteller heeft uiteraard niet alles kunnen vermelden, wat van belang was, of... van vermeend be lang was. Hij deed in elke maand slechts een greep. Gaat U mee Daar gaan we dan JANUARI Ambonnezen protesteren tegen het bouwen van gezinskeukens en ver nielen deze in het woonoord Middel burg, nog voor dè keukens geheel ge reed zijn. Chauffeur De Baat (het ongeluk bij Wiedbach met zes doden en zeven ge wonden) wordt in Duitsland tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vissers te IJmuiden gaan in sta king. Wetsontwerp ingediend om wonin gen te tellen. Men loopt op de aan neming vooruit en begint vast. Van drie oude guldens maakt de Munt twee nieuwe. We kunnen weer rammelen Geruchten rondom Westerling. Hij brengt het niet verder dan België. Minister Donker overlijdt aan een hartaanval. FEBRUARI Sedert 250 jaar is de gemiddelde temperatuur in deze maand per et maal nog nooit zo koud geweest Aan de Elfstedentocht doen 6070 toerrijders mee, van wie 4739 de tocht volbrachten. Van de 130 dames kwamen er 95 aan de finish. Het Haagse Dagblad richt beschul digingen aan het adres van de bur gemeester van Den Haag, waardoor deze later zou aftreden. Plannen ter herdenking van het feit dat Rembrandt van Rijn 350 jaar geleden werd geboren. Prinses Beatrix woont voor het eerst een vergadering van de Raad van State bij. Een echtpaar, dat in het Amster damse Bos ging wandelen, keerde niet terug. Later bleek, dat zij door het ijs waren gezakt en verdronken. Tegen Jungschlager werd na een schijnproces de doodstraf geëist. Standhuurders in het gebouw De Twaalf Provinciën te Rotterdam werd de huur opgezegd. MAART: De Koningin opent bij de Jaarbeurs te Utrecht een hal, welke naar haar werd genoemd. Minister Mansholt brengt een be zoek aan India en Pakistan. Te Den Haag werden twee hoofd agenten, die verscheidene artikelen uit gestolen auto's hadden gestolen gearresteerd. De Minister van Buitenlandss Za ken van West-Duitsland brengt een bezoek aan ons land, maar de be loofde uitlevering van een oorlogs misdadiger, ontsnapt uit Breda, is niet doorgegaan. Prinses Beatrix werd bevestigd als lidmaat van de Nederlands Hervorm de Kerk. APRIL: Een Paasvuur te Borne werd door een onverlaat te vroeg ontstoken. De Vereniging van Hoofden van Scholen meent, dat de nieuwe spel ling onaanvaardbaar is. Bij Culemborg worden beenderen gevonden van een neushoorn, die daar 20.000 jaar geleden moet hebben ge leefd. De regering was het niet eens met het besluit van de gemeenteraad van Edam, dit plaatsje in het vervolg EdamVolendam te noemen. De handkar, die de directeur van de Hollandsche Bank-Unie aan de He rengracht te Amsterdam, een par keerplaats voor zijn auto moet ver zekeren, werd tot drie keer toe in het water gegooid. De Rotterdamse behanger, die in de Veenestraat te Den Haag op een me nigte inreed, krijgt vijf jaar onvoor waardelijk. De Koningin opent de Radio-teles coop te Dwingelo. De Eerste Kamer zal van 50 op 75 leden worden gebracht, de Tweede Kamer van 100 op 150. De eerste Russische touristen bezoe ken ons land. Het Nationale Monument op de Dam wordt door de Koningin onthuld. De fototentoonstelling Wij mensen wordt in 39 dagen door 116.617 men sen bezocht. De Nederlandse veestapel is vrij van t.b.c. De heer Jungschlager wordt in zijn geboorteplaats Maastricht plechtig ter aarde besteld. Te Venlo en Roermond is in een verkiezingsvergadering waar Dr. Drees sprak, met stinkbommen ge gooid. De V.P.R.O. viert haar 30-jarig be staan. Drie straaljagers verongelukken te gelijk. Te Amsterdam verbrandt een woonsloep, waardoor drie kinderen om het leven komen. Ambonnezen demonstreerden te Den Haag en kampeerden voor de woning van de minister-president. De Groothertogin en de Prins van Luxemburg brengen een bezoek aan ons land en worden in het gerestau reerde Huis ten Bosch te Den Haag ontvangen. Verkiezingen voor de Tweede Ka mer. Te Hertme, Borne, wordt een con gres gehouden van mensen, die Jan sen heten. In de gevangenis te Haarlem breekt een oproer uit Engeland weigert 60.000 ton Neder landse aardappelen te accepteren. Sensationele publicaties over ons Koningshuis. Bedienend personeel van Zuider kruis en Oranje gaan in staking en worden door werkstudenten vervan gen. JULI: Bromfietsers mogen niet harder dan 40 km per uur. Een driemanschap bestaande uit Prof. Beel, Prof. Gerbrandy en Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer zal het Koninklijk echtpaar van raad dienen. In Wassenaar worden verkeers- overtreders gekiekt met een bijzon der toestel. Een hotelier, die te Epe vlagde, om dat zijn vrouw jarig was, werd door de kantonrechter met 11 gulden be boet, omdat in deze gemeente alleen op bepaalde dagen de vlag uit mag. Te Rotterdam werd een zakkenrol- Ier van 82 jaar gearresteerd. Op zijn verjaardag overleed de mi nister van Overzeese Rijksdelen Prof. Mr. Dr. W. J. A. Kernkamp. Door het gebruiken van ondeugde lijke worst worden te Krommenie verscheidenen ziek. Een 78-jarige heer overleed. Het vierde vrij gezellencongres te Grevenbicht heeft 800 deelnemers. Voor het gehele land is een ver voer- en marktverbod van varkens afgekondigd. AUGUSTUS Ambonnezen doen aankopen zonder te betalen. Ramp te Marcinelle wekt ook in ons land grote deernis en medeleven. Nieuw station te Eindhoven in ge- brink genomen. Tegen Schmidt wordt in Indonesië 15 jaar gevangenisstraf geeist. Het driemanschap brengt advies uit, waaruit blijkt, dat de moeilijkheden aan het Hof zijn opgelost. SEPTEMBER Een verandering in de grondwet kondigd0m m dC lande plechtig afge- Van de Parlementaire Enquête commissie verschijnt het achtste deel, 194o"l945end het regeringsbeleid van Onze nieuwste stad, Lelystad, werd door 25.000 mensen bezocht. De dijk in de Flevopolder wordt gesloten. De Belgische regering weigert Me vrouw Langendijk, de pleegmoeder van Anneke Beekman, uit te leveren Krantenstaking dupeert de Amster damse bladen. Mevrouw Mieke Bouman, de ver dedigster van Jungschlager en Schmidt, wordt te Rome enthousiast ontvangen. De K.N.S.M. te Amsterdam viert haar honderdjarig bestaan. De film Rock around the clock werkt verdollend op de jeugd In verscheidene plaatsen moet de politie optreden. OKTOBER Het nieuwe Rotterdamse vliegveld Zestienhovjen wordt officieel in ge bruik genomen. Voor de Tweede technische hoge school te Eindhoven heit de demis- sionnaire Minister Cals de eerste paal. In het soldatenkamp te Nunspeet ontstaan relletjes omdat de jongens voor een inspectie niet naar huis mo gen. De kabinetscrisis is 118 dagen na de verkiezingen opgelost. 5 P0 veiligverkeersdag werd een schromelijke mislukking. Mevrouw Bouman wordt door de Koningin in gehoor ontvangen, de Universiteit van Groningen verleent naar een eredoctoraat, en de Konin gin overhandigt haar de versierselen Ridderkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Op Majorca overlijdt' de K.L.M - vlieger Iwan Smirnoff. NOVEMBER Enige autobusondernemingen ver hogen hun tarieven. De miljoenste plaat van de zanger Johnny Jordaan komt van de pers. Met drie minuten stilte wordt Hon garije herdacht. 38 Ambonnezen zijn naar Indonesië teruggekeerd. In verband met de Internationale toestand wordt menigeen bezeten door hamsterwoede. Prinses Beatrix leidt een serie ra dio-uitzendingen in, die onder de ti tel Openbaar Kunstbezit in januari 1957 zullen beginnen. De heer Jan van Zutphen wordt erevoorzitter van Zonnestraal. Huurverhoging van 25 pCt uitge steld tot 1 juli 1957. Rijverbod op zondag. Met enig vertoon wordt de 500.000 woning, gebouwd na de oorlog, in ge bruik genomen. DECEMBER De regering besluit 3000 Hongaarse vluchtelingen in ons land op te ne men. Een straaljager verongelukt, door dat de piloot reageerde op een waar schuwing die niet voor hem bedoeld was. Eduard van Beinum viert zijn zil veren jubileum als dirigent van het Concertgebouworkest. Nederland en Belgie treden geza menlijk op tegen de speelclubs te Baerle Nassau. Over het vraagstuk der onderwij zerssalarissen wordt na een demon stratie overeenstemming bereikt. De Statendam heeft pech met zijn proefvaart, de Sibajak kan door mo- torpech niet op tijd vertrekken. Veertien Nederlandse bergings vaartuigen zullen er aan mee helpen •het Suez-kanaal weer bevaarbaar te maken. <~ïlieuwjaerówenóck van de cWeekbladtman Ons lieflyck Neederlandt, so wijt en sijt vermaert, is door des Hoogsten Handt al weer een jaer ghespaert. Mogt oorlochsdreygingh eensclaps ons ghemoedt verwarren, Wjj hoeven noch nyet in afgrijsen te verstarren; gheen claeghelyck gehuyl doet alle burghers suchten; het is nog Vreede in ons lieve Vaderlandt, wat hier werdt opghebouwt, dat houdt noch immer standt Uw crantenman bragt U van allerley berigten, hy sag soms blyde en soms droevighe gesichten. Vaeck was 't maer cleyngoedt, maar 't hoeft hem nyet vertelt dat juyst het cleyne nieuws door U vaeck wordt gespelt. Uw. weekbladtman heeft nijet, gij moogt het vrylyck weeten, in t roerige Boeda Pest in 'n loogement gheseeten, hij sag de grouwelycke stalen monsters nyet en hoorde niet 't musket, dat duysent koogels schiet, hij was niet aan de Nyl en mogt daer niet aenschouwen de crygsuy uyt de lugt die daelden in landouwen, hij was nyet aan de oversyde van de Oceaan en sag het kiezen van een Preesident nyet aen Maer hy sat in de Raedt, waar Eedelagtbre Heeren oover de winckelsluytingh lang discussiëeren, hy was by 't Bruydtspaer, dat nu vijftich jaeren langh tesaem verenigt was. Hy hoorde het ghesang tesaem verenigt was. Hij hoorde het gb^ng van t jonge volck, als Sint naer binnen cwam ghetreeden, hy soogh vaeck uyt duym of dolf in 't grijs verleeden. Hij hoorde nieuws uyt de conynenfockery; een nieuwe winckel cwam, en hij was oock daerby- /Ac j** 6611 glaesjen wyn en roockte een sigaertjen (Of hadt mynheer misschien veel liever noch een klaetjen?) Hy schreef over de straet, des avonts slegt verligt en vondt dat allemael tog heus wel van ghewigt. Hij sette in de crant het leedt dat werd gheleeden als yemandt met syn brommert weer was aenghereden- vermaende syn publieck, telckens en telckens weer: ghedraegt U tog ghelyck een Heer in het Verkeer' De cleyne weereldt, die wy alle dagh bewoonen, sou die de moeyte van de Weekbladtman nyet loonen? Daer draayt tog alles om? Wat men daer in siet streeven dat is voor menigheen het eygenlycke leeven! So stae ick dus ghetroost, oock voor het volghent Jaer, tot dienst der Burghery en haer Bestuuren claer. Ick sal er syn, wanneer ghy strackx weer gaet vergaadren, hetsy Uw voetbalclub het sy Uw Vroede Vaadren. En valt er onheyl voor, ick ben steeds bij de handt en set het droef Verhael strackx netjens in de Crant! Schopt ghy het bruyne Leer strackx netjens in de touwen, ick sal er in de Crant naukeurigh boeck van houwen En jubileert ghy soms in silver of in goudt, Ick set het in de Crant, dat is my toevertróut. Wat er oock wordt gheveylt, ghy suit het weldra leesen; i stelt ghy Uw Vee ten toon, het Weekbladt sal er weesen. Ick ben een feylbaer Mensch, ick doe het wel eens mis, maer houdt U overtuygt, dat 't geen boos opset is. Ick wens in 't Nieuwe Jaer U op Uw aller weeghen: Ghesontheyt, welvaert, Heyl, en boovenal Godts Zeegen. I Weekbladtman .1 HET NIEUWE BEGIN. Het oude ruimt het veld, door 't nieuwe weggedreven. Buitenlanders noemen ons nuchtere mensen. Hoe nuchter wij ook schij nen, wij hechten waarschijnlijk meer dan de meeste buitenlanders aan tra ditie. Vooral de Nederlandse vrouw is in dit opzicht behoudend. Zij zal bij voorbeeld geen Kerstfeest kunnen vieren als de gordijntjes niet keurig schoon en gestreken voor de ramen hangen, en al is de grote schoonmaak nog ver, zij zal zeker haar hele huis een extra werkbeurt hebben gegeven. Zo zal welhaast geen enkele Ne derlandse vrouw het in haar hoofd halen zo maar eens midden in het jaar oliebollen te bakken, terwijl haar huisgenoten dol op dit gebak zijn. Maar.het is geen echte oude jaarsavond wanneer er geen schalen vol van deze lekkernij, rijkelijk be strooid met poedersuiker op tafel staan En als wij dan eindelijk moe van de decembermaand, waarin wij van het ene feest in het andere val len - feesten die wij zeker niet zouden willen missen, maar die toch heel veel extra werk voor een huisvrouw medebrengen - op de twaalf slagen wachten, die het oude jaar uit en het nieuwe inluiden, gaap onze gedachten terug haar het pas vergleden jaar. Misschien hebben wij iemand die ons hef was verloren en bedenken wij dat die het vorig jaar nog in ons mid den was In een jaar kan veel gebeu ren veel veranderen, en 1956 is wat dat betreft niet achtergebleven bij de voorgaande jaren. Het was een jaar waarin geschiede nis werd gemaakt. Een jaar, waarin TT gouwen op de voorgrond traden. Hierbij denken wij in de eerste plaats aan de moedige vrouw, die onze bei de landgenoten Jungschlager en Schmidt, met gevaar voor eigen le ven, verdedigde. Wij denken aan Mej. Corry Tendeloo, die tot in het laatst van haar leven toe op zo krachtige wijze voor de gelijkheid van man en vrouw streed. Wij denken aan onze eerste vrouwelijke minister voor maatschappelijk werk, Mej Klompé. Vrouwen, die de moeilijkheden onder de ogen durfden zien er er niet voor opzij gingen. Met het voorbeeld van deze vrou wen voor ogen zullen wij het nieuwe jaar ondanks de vele moeilijkhe den, die het wellicht voor ons mee zal brengen ingaan en zo zullen wij de kracht vinden, onze man en kinderen een tehuis te bieden, waar zij onder alle omstandigheden een warm hart en een vriendelijk woord zal vinden. Een vrouw en een moeder, die haar eigen moeilijkheden het hoofd kan bieden en die van haar man en kin deren kan helpen oplossen, is de steun en toeverlaat van de kleine staat, die het gezin is. Laten wij, gewone vrouwen, ons er van bewust zijn, welk een grote in vloed een goede sfeer in een gezin op he(t Jeven van onze huisgenoten heeft. Een man zal zijn werk bui tenshuis veel beter kunnen doen, wanneer hij niet wordt geplaagd door moeilijkheden thuis. Een goede sfeer heeft zelfs invloed op het leren van de kinderen. Die goede sfeer te brengenen te be houden zal misschien heel veel zelf beheersing en opoffering van ons ei sen. Wij staan echter aan het begin van een nieuw jaar, met nieuwe moed en nieuwe kracht, die wij allen nodig zullen hebben, ook Uw CORA OOSTLAND, die U allen een voorspoedig 1957 toe- En wij vliegen daarheen Deze woorden zijn ontleed aan Psalm 90, een gebed van Mozes, de man Gods. „De dagen onzer jaren", zo zegt Mozes, daarin zijn zeventig jaar of hoogstens tachtig jaar en het ui.tnemendste daarvan is moeite en verdriet, want snel gaat het voorbij en wij vliegen daarheen. Is dit de uitzichtloze klacht van 'n pessimist? Is was hier gezegd wordt bovendien eigenlijk wel waar, wan neer wij in aanmerking nemen, dat Mozes zelf 120 jaar oud is geworden? En dan staat er in het bijbelse be richt van Mozes' dood (Deut. 34) nog bij: „Zijn oog was niet verdonkerd en zijn kracht was niet vergaan." Wie is eigenlijk deze Mozes, de man Gods? Toen de Egyptische Farao bevel ge geven had, alle pasgeboren jongetjes der in zijn land in harde slavernij dienende Israëlieten in de Nijl te weipen, om een ongewenste uitbrei ding van het zo vruchtbare joodse! volk te voorkomen, werd hij, het jo denjongetje Mozes, door een egypti- sche prinses van de dood gered. Hij werd opgevoed aan het hof, vluchtte daar weg en werd, toen hij 80 jaar oud_was, door God geroepen om zijn verdrukte volk uit te leiden uit Egypte en het te voeren naar het be loofde land Kanaan. Toen Mozes dus de leeftijd bereikt had, die inderdaad ook in zjjn dagen gold als die der zeer sterken, begon voor hem pas de vervulling van zjjn eigenlijke levens taak. Maar daarom heeft God hem ook met speciale krachten en gaven begiftigd. Wegens de ongehoorzaamheid aan Gods bevel van Mozes en het volk beide moeten de Israëlieten 40 jaar rondzwerven in de woestijn. Pas het volgende geslacht zal mogen binnen gaan in het beloofde land. En om té doen uitkomen dat Mozes' dood niet maar een natuurlijke zaak zonder meer was, doch voor hem een spe ciale straf Gods voor zijn ongehoor zaamheid, wordt er in de Bijbel de nadruk op gelegd, dat zijn oog nog scherp was en zijn kracht ongebroken. Door dit alles wordt het wonder van zijn 120 jaren echter nog des te gro ter. Welnu, deze Mozes, die blijkens de ervaring van elke dag weet, dat 70 of hoogstens 80 jaar de grens is voor het menselijk leven hier op aarde, al thans in zijn dagen, moet klagen, dat het uitnemendste, het beste van deze luttele tientallen jaren nog niet an ders is dan moeite en verdriet ook Dagelijks heeft hij de dood zien rond waren tussen de israelitische leger scharen gedurende de lange, lange zwerftocht door dé woestijn. En wat (vervolg 2e blad) c4ccauHt,ZHtaLantaai; VCZït dec ^\\/,a.tlcLLnjL veen wenei cLi.en.len. en velenden een g-ezeqend )96J

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1