voor Weddinxveen Zaterdag 5 januari, Collecte voor I/Uwde* de Vrouw 0e SpU&d van de week Volksvijand no. 2 NIEUWS uit Burgerlijke stand no. 602 vrijdag 4 januari 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Heeft u bij de jaarwisseling oliebol len gehad? Gefeliciteerd. Dat was an ders een dubbeltje op z'n kant. Door de internationale toestand toch had den de Nederlandse Oliefabrieken te Delft de produktie van slaolie even moeten stopzetten en er zijn winke liers geweest, die de huisvrouwen moesten vertellen, dat slaolie was uit verkocht. Jammer genoeg was de oor zaak niet helemaal aan de internatio nale toestand te wijten, doch sprak 6ok de hamsterwoedê van sommigen een woordje mee. Heeft u, met behulp van hamsterolie de oude jaarslekker nij genoten?Laten we dan maar niets meer zeggen. We mogen anders wel aannemen, dat de toekomst weinig rooskleurig is. Want al is de omzetbelasting op tex tiel met ingang van het nieuwe jaar definitief afgeschaft, daar staat tegen over, dat suiker met liefst zeven cent per kilo duurder werd. Vindt uw vrouw dat veel? Troost haar met de mededeling, dat dat nu komt, door dien tegelijk met de wederinvoering van de omzetbelasting op dit artikel, de consumenten-subsidie ervoor werd afgeschaft. Zo zit dat. Op 7 januari zal de benzine aan de pomp 46,7 cent gaan kosten en hoe wel er bij snelverkeer geen alkohol hoort: voor een liter jenever van 38% alkohol zal u 14 januari 9,10 dienen te betalen. Dit alles is een gevolg van belastingverhoging. Ja, met het oude jaar schijnt ook de welvaart-periode definitief te zijn afgesloten. Nu moeten wij erkennen, dat wij nooit veel heil hebben gezien in de zoveel procent loonsverhoging, die tellkens weer werd afgekondigd. De regering gaat thans een andere poli tiek, die van de prijsstabilisatie vol gen. Dit nieuwe .modewoord): prijs stabilisatie, doet nu opgeld. Op papier is dat allemaal heel mooi geregeld en van verscheidene, hoog- autoritaire kanten is erop gewezen, dat de bestedingsbeperking weer zo'n mooi woord., aanpassen zeiden we vroeger - veel groter zal moeten zijn dan de S.E.R., de Sociaal Economische Raad, heeft voorgesteld. Met een variant op een bekende slagzin zouden we nu kunnen zeggen: de minister maakt ons het leven goed koper, althans niet duurder. Haalt u daar nu niet meesmuilend de schou ders over op. Fabrikanten van haver mout, die hun prijzen met 5 tot 10% verhoogden, hebben al ervaren, dat zij die verhoging moeten schrappen en dat zij terug moeten gaan tot de prijs van 1 juli 1956. Ook limonadefabrikan ten mochten niet verhogen en die paar cent voor een flesje prik moet er weer af. En dan de kappers. Die snodaards van de schaar hadden hun prijzen soms wel met 20°/o verhoogd. Mocht niet. Terug. Misschien houdt u niet van haver mout misschien drinkt u nooit en ft nimmer limonade? Ook gaat u niet elke dag naar de kapper? Dan heeft u pech gehad. Ja, gas en electriciteit gebruikt u wel elke dag. Brood eet u ook. Met bus of tram gaat u dagelijks. Maar. voor die artikelen werden dikwijls wèl goedgekeurde afspraken gemaakt. Was dat niet zo, dan worden die reeds voorgestelde verhogingen door de re gering nader bekeken. Utrecht ondervindt al de nadelige gevolgen van de strakker aangehaalde prijzenpolitiek. De regering weigerde de tarieven voor gas, bus en slachthuis te laten verhogen. Nu zit Utrecht met een niet-sluitende begroting. Wij veronderstellen, dat genoemde artikelen - ook haarden en kachels horen erbij - nog maar een eerste be gin van het ministeriële ingrijpen ver tegenwoordigen en dat zij geen dode mussen zijn, waar men de goe-gemeen te blij mee maakt. De datum 7 januari brengt niet al leen duurd'are benzine. De minister van Justitie heeft aangekondigd, dat hij na genoemde datum zal optreden tegen de zogenaamde voetbalpools. Amsterdam heeft weer een burge meester. Ingaande februari zal Mr. van Hall de stadsregering van zijn voorganger overnemen. Zou het kuninen bestaan dat er een week voorbijging, zonder dat er verkeersongelukken te melden wa ren? Dat kan niet. Hoewel het zon dagsrijverbod het aantal ongevallen aanmerkelijk vermindert, waren met de feestdagen weer enkele doden te betreuren. Zowel te Alkmaar, Ede, Scheveningen en Apeldoorn vielen ongevallen te noteren, waarbij doden en gewonden. Tijdens de jaarwisseling kwam het in enkele steden tot botsing van pu bliek met politie. Men wilde de jaar wisseling al te luidruchtig vieren en maakte zoveel kabaal dat de politie ingrijpen moest, met gevolg dat er klappen vielen aan beide kanten. LAPJESKOORTS IN DE LAPJESMAAND Januari wordt in de volksmond wel de „lapjesmaand'' genoemd, omdat iu die tijd de huisvrouwen zich op de coupons e.d. storten die door de tex tielwinkeliers in ruime keuze als res tanten worden aangeboden. Het is algemeen bekend dat veel fabrikan ten grossiers en winkeliers op 1 janu ari hun balans opmaken, om te zien of en hoeveel ze in het afgelopen jaar verdiend hebben. Ze maken onder meer een inventaris op van hun voor raad, die dan tevens gewaardeerd wordt. Een aantal van de artikelen, die ze in hun opslagplaats of pakhuis tegen komen hebben een deel van hun oor spronkelijke waarde verloren. Ze zijn b.v. uit de mode geraakt, omdat ze onverkocht zijn gebleven. Het kan ook zijn dat ze verkleurd zijn of een klein defect vertonen. Hieruit is de januari-uitverkoop voortgesproten, die in de bedrijven schoon schip maakt. Lang niet alle uitverkoop-artikelen zijn incourant uit de mode of vertonen een gebrek. Ook hoeveelheden zeer in trek zijnde goe deren worden dikwijls tegen lage prij zen van de hand gedaan en de huis vrouw kan er van profiteren. Nu zijn lang niet alle huisvrouwen erop gesteld om in januari inkopen te doen van meubels, textiel, stoffering of kleding. Men voelt dikwijls een ze kere koop-moeheid na de drukke de cembermaand, die met haar vele feest dagen ook van de huisvrouwen veel heeft gevergd. Die vermoeidheid open baart zich dikwijls in de geldmiddelen want die feestdagen hebben flink aan het inkomen gerukt en men wil wel eens even weer op verhaal komen. Het jaargetijde is voor grote uitga ven niet erg geschikt. De ergste win termaanden liggen nog voor ons. Onze lichamen eisen dan goed en degelijk die eerste maanden van het jaar alle aandacht. Bij koud en guur weer komt dikke kleding in een grote hoeveel heid dan die we in de rest van het jaar nodig hebben. De kachel of haard verslindt meer kolen dan in november of december. De uitgaven bewegen zich dus toch al op het hoogste peil. Velen moeten zich dus beperken bij het halen van koopjes en men is zelfs geneigd er geheel niet aan mee te doen. Toch heeft het zin dit alles eens nuchter te bekijken. In de eerste plaats kan niet ontkend worden dat b.v. de aankoop van winterkleding in januari bijzonder voordelig kan ge schieden. Juist in dit jaar hebben we een zacht najaar gehad en een begin van de winter, dat zo nu en dan op voorjaar leek. Veel lust om winterkle ding aan te schaffen is er nog niet ge weest. De textielwinkeliers hebben echter hun voorraden winterkleding al in de jongste zomer gekocht. Zij kunnen met hun aankopen niet wachten tot de winter begint, want dan zouden de farbikanten niet weten hoeveel win terkleding ze moeten produceren. Die winterkleding hangt dus al enkele maanden in de winkels en moet nu in januari wel verkocht worden. Ver koopt men ze in die maand niet, dan blijft ze dikwijls hangen.- tot het vol gend seizoen. En dan is ze veel min der waard omdat er elk jaar nieuwe modellen komen en andere dessins. De voorraad moet ook weg, omdat de winkelier wel eens geld wil zien en wie dus winterkleding meent nodig te hebben op korte termijn die kan dit jaar erg voordelig kopen. Begint de winter vroeg te woeden, dan heeft men in januari al een groot deel ge ruimd en maakt men voor de kleine restant-voorraad ook nog wel een goede prijs. Veel vrouwen zien daarnaast de schoonmaaktijd naderen. Ze weten meestal nu reeds welke veranderin gen en vernieuwingen ter gelegenheid van dit typisch vrouwelijk feest zul len worden aangebracht. Men kan dus reeds zeggen wat daarvoor nodig is. Welnu de daarvoor benodigde aan kopen worden nu gedaan. Regeren is vooruitzien, ook in de huishouding. Bij het uitbreken van de uitver koop-epidemie worden veel huisvrou wen door een sOort „lapjes-koorts" bevangen. Ze gaan eenvoudig met de hun beschikbare geldmiddelen op stap en nemen zich voor alleen dat te kopen, wat men dringend nodig heeft. Komen ze terug van haar koopjes tournee, dan hebben ze toch meestal meer uitgegeven dan ze van plan wa ren. Komt men dan weer thuis tot de realiteit en de uitgaven van alle dag, dan krijgt men spijt van menige koop, omdat men het bestede geld voor an dera doeleinden nodig heeft. Dit is niet de juiste weg. Na een maand van hard werken voor de huisvrouw met de vele feest ten mag haar „het lapje" voor iets nieuws niet worden misgund. Ziet men echter in januari in elke aanbie ding iets aparts voor zich en het ge zin dan houdt men zichzelf „voor het lapje". Overlegt men daarentegen met zorg en kiest men ui.t de uitverkoop dat wat men behoeft, dan zal men bij zichzelf of manlief ook nog wel de „lapjes" geld vinden die nodig zijn om die aankopen te betalen. Zelfs na een dure decembermaand. Losse flodders Wij wensen ieder een gelukkig nieuw jaar, vrij van locale, nationale of internationale spanningen (echter wel goede netspanning en voldoende waterdruk). Dat het een jaar mag zijn van loons verhoging en belasting- en prijsver laging, meer goede concerten in Wad dinxveen, met minder subsidie en meer bezoek dan de armzalige 149 man van de laatste keer, dat de nieuwe winkels in de Sniep wat vlugger omhoog zullen gaan dan in de laatste maanden het geval was, dat voor de landbouwhuishoudschool de eerste steen ook gauw gelegd mag worden, voor elke sportclub een ideaal ter rein en voor elke muziekvereniging een nieuwe tent, de firma Dobbelmann te danken voor hun bereidwilligheid de canti- ne nog voor Hongarije te willen be schikbaar stellen, dat de zaal 11 ja nuari boordevol komt (zorg dat u niet te laat bent voor de kaarten. Alfred van Sprang komt hier niet iedere dag! dat de. verbreding van de Noordka en het plaatsen van betere en meer straatlantaarns aldaar nu ook weldra een feit zal worden, voor de bewoners van de Prins Hendrikstraat, dat de gaslantaarns spoedig ingeruild kunnen worden voor elektrische, voor de Nederlandse binnenscheep vaart, dat onze brug lang en veel o- pen mag staan, voor hen, die dagelijks enkele ke ren de brug over moeten, dat hij dan altijd dicht zal zijn. de brandweer in het bijzonder een vlotte overtocht, als er aan de Oost kant van de Gouwe brand is (een spuit, aan de overkant gestationneerd, zou het risico van vertraging zeer ver minderen), U allen voorspoed, gezondheid en geluk en alles wat U Uzelf toewenst! Sniper Volksvijand no. 1 is de woningnood. Volksvijand no. 2 is vandaag de duur te. Het is een geniepige vijand, want de prijzen gaan geruisloos omhoog, zo met een paar centen en dan opeens staat men voor een opmerkelijk ver hoogd prijsniveau. Het is tegenwoordig een der moei lijkste taken voor de huismoeder haar huiselijke begroting op te! maken. Want zij staat voor de onzekere fac tor van het steeds duurder wordende leven. Ons volk schreeuwt om prijs stabilisatie, zoals het schreeuwt om woningen, met een kreet van verlos sing hebben wij het besluit van de regering begroet, die de prijsstabili satie nu voor 1957 gaat doorzetten en wij zijn er gelukkig over, dat de mid denstand en fabrikant wil meewer ken. Het vraagstuk der prijsbewaking heeft zijn moeilijkheden maar eer wij die moeilijkheden in beschouwing ne men, willen wij onze lezers een in druk geven van de ontzaglijke vlucht die de prijzen hebben genomen. Wij ontlenen onze cijfers aan het tijd schrift „Burgerrecht" welks redactie de moeite heeft genomen een verge lijkende sta&t te maken tussen de prijzen van vijf en twintig jaar ge leden en van nu. Hoe waren de gemiddelde prijzen per 1 januari 1932 en hoe zijn zij per 1 januari 1957? Wij doen een greep. Eerst de stoffen. Een zuiver wollen deken. Op 1 januari 1932 kostte die 5.60; op 1 januari 1957 kost die 45.Wit katoen 70 centimeter breed: op 1 januari. 1932 0,09J per meter, op 1 jarfuari 1957 1,85. Cos- tuums: op 1 januari 1932: van 16,75 tot 53.op 1 januari 1957 160. Costuum naar maat le klas 50. thans 300.Overhemd 3.25; thans 17.50. Schoenen van 2.90 tot 4.90 thans 27.50. Wij komen nu tot de belangrijkste rubriek levensmiddelen. Deze ver toont de volgende cijfers. Roomboter per pond 0.55 thans 2.40. Mar garine (een reep toe) per half pond 0.12J thans 0.42. Havermout per pond 0.08 thans 0.38. Gelderse worst per pond 0.50 thans 1.50. Bruine bonen per pond 0.08 thans 0.72. Thee per ons 0.24 thans 0.94. Koffie per pond f 0.46 thans^ X. «EU E*5 Bi U» 4.36. Biefstuk per pond 0.50 thans 3.40. Brood per 800 gram 0.11 thans 0.43. Melk onafgeroomd per liter 0.05 thans f 0.32. Eieren per 10 stuks 0.38 thans 1.80. Aard appelen 0.04 thans f 0.21 per kg. Tenslotte de brandstoffen: 1ste soort anthraciet per hl 2.90 thans 11.-. Eierkolen per hl 1.30 thans f 9.60. Wij schrijven de lange lijst niet in haar geheel over. Maar wij menen wel enige sprekende cijfers te hebben uitgekozen, die ons inlichten over de verbijsterende prijsverhogingen, die in een tijdperk van 25 jaar ons heb ben bezocht. Dit kan zo niet langer. De prijsstabilisatie is een dringende noodzakelijkheid geworden. De steun van de middenstand is toe te juichen, maar hij wordt niet zon der voorbehoud gegeven. De vrees bestaat dat de kleine bedrijven en de kleine zelfstandigen het loodje zullen moeten leggen. Men wenst, dat de zelfstandigen de premie voor de ou- derdomsverzekering in de prijs mo gen doorberekenen. Men wenst tege moetkoming in het algemeen, aan die bedrijven welke de gevolgen van re geringsmaatregelen niet kunnen dra gen zonder doorberekening. Men wenst overleg met de regering, ten einde het midden- en kleinbedrijf zo veel mogelijk te beveiligen. Wij mogen ons verheugen over de offers waartoe de middenstand bereid is en moeten onze tevredenheid er over uitspreken, dat hij zich achter het advies van de Sociaal-Economi sche Raad plaatst inzake de beper king der bestedingen. Maar hij eist precisering van het prijsstabilisatie-beleid, hij verlangt dat bij eventuele prijpcorrecties re kening wordt gehouden met een re delijk ondernemersloon en met de mogelijkheid tot zelffinanciering. De prijspolitiek mag niet aldaar worden gericht dat het midden- en kleinbe drijf er aan te gronde gaan. Aan onze minister van economi sche zaken wacht een netelige pijn lijke en ingewikkelde taak. Hij heeft zorg te dragen voor het handhaven van de economische structuur van ons land en voor een rechtvaardige verdeling van de lasten, die de prijs stabilisatie zal meebrengen over de verschillende geledingen van de mid denstand- Maar tegelijkertijd zal hij snel en vaardig moeten ingrijpen om de nood te lenigen waarin ons volk verkeert, de nood van een niet meer te dragen duurte. Over het begrip der prijssta bilisatie en de economische bezwaren die er tegen worden geopperd, wil len wij in dit artikel niet schrijven. Er is nood, dat is basis van onze beschouwingen en wij mogen met voldoening vaststellen dat het duur- tevraagstuk niet aan onze regering voorbij gaat. Dr. P. H. Ritter. Half januari zullen de eerste vrouwelijke brievenbestellers in dienst komen. Zij zullen slechts één bestelling uitvoe ren. De gelijkheid met de mannen gaat maar altijd sneller voort vrouwen die de posttas sjouwen wie toch heeft het ooit gehoord! En toch handhaaft men verschillen ginder bij de PTT want een manlijke besteller neemt twéé keer zijn vrachtje mee maar de kloeke jongedames die zo straks de wijk in gaan hoeven maar een keer te lopen en dan is het werk gedaan! Ik ben eventjes gaan vragen waar dat dan toch wel in zit hebben die beste bestellersvrouwen minder kracht en minder pit? Nee, dat is het niet, zo zei men in Den Haag bij 't Hoofdbestuur maar de wijk van deze dames wordt straks van veel langer duur tal van mannen ziet men aanstonds spiedend achter ramen staan vragend net als zuster Anna: Komt de post er nog niet aan? En dan worden niet de brieven in dë bus gedeponeerd maar de post wordt aangenomen en er wordt geconverseerd en wellicht: je weet maar nimmer waar je met zo'n praatje raakt wordt er met de PTT-ster nog een afspraakje gemaakt! Mocht het dus wat langer duren voor uw briefpost u bereikt denk er dan om dat u daarbij niet op een half uurtje kijkt Aanvaard deze situatie wacht geduldig voor uw raam want de oorzaak der vertraging vindt ge in 't: cherchez la femme! Bloembollenstreek) Denk aan de Vluchtelingen Wij hebben weer in vrede en vrij heid Kerstfeest mogen vieren en het nieuwe jaar mogen binnen gaan. Ik hoop vurig, dat wij allen daar aan sterk zullen denken, als zaterdag een gave gevraagd wordt voor de dui zenden, die dit alles moeten missen. Zeg niet: Er wordt al zo veel ge vraagd. Als wij de dingen zien in het juiste licht, zullen wij allen moeten erkennen, dat wij hier in ons vrije Nederland heel veel ontvangen en dat maar weinig van ons wordt ge vraagd. Daarom geldt voor de collecte van zaterdag maar één woord: Geeft, geeft, geeft De Burgemeester van Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. TUINDERS IN ZUIDPLASPOLDER KRIJGEN ELEKTRICITEIT. Hoewel de kansen daarop aanvan kelijk niet erg groot leken, is het thans toch gelukt een regeling te tref fen voor de elektriciteitsvoorziening van het kwekerscentrum in de z.g. Zevenhuizer-hoek in de Zuidplaspol- der. Het leek er eerst op dat de moei lijkheden welke overwonnen moesten worden van zodanige aard waren dat het nog wel enige tijd zou duren voor deze elektriciteitsvoorzieningen, voor de tuindersbedrijven van groot be lang tot stand zouden kunnen ko men. Enkele maanden geleden werd on der presidium van de Heemraad, van de Zuidplaspolder in Schieland, de heer A. C. F, van Spronsen, een ver gadering van belanghebbenden uit het kwekerscentrum gehouden waar de coöperatieve ■bemaling en de water voorziening van het kwekerscentrum werden behandeld. In deze bijeen komst was tevens de directie van het gemeentelijk Energiebedrijf te Gouda uitgenodigd omdat de elektriciteits voorziening van de in dit gebied ge legen bedrijven onvoldoende was. Uit de besprekingen bleek toen dat het energiebedrijf alleen dan aan de wensen kon voldoen, indien de be langhebbende kwekers een bedrag in de aanlegkosten fourneerden. Deze bijdrage werd geraamd op f 25.000. Hoe well/ enkele belanghebbenden hierbij aanvankelijk geen medewer king verleenden, is thans toch een bevredigende oplossing gevonden. Men heeft de benodigde gelden geza menlijk weten te lenen en de ver schuldigde rente en aflossing zal jaar lijks in verhouding tot het verbruik over de deelnemers worden verdeeld. Ook de bijdrage aan het G.E.B. te Gouda wordt aanzienlijk lager dan aanvankelijk werd verwacht. Nog tij dens de voorbereidingen heeft men zich weten te verzekeren van de be nodigde kabel en nog voordat de zaak geheel geregeld was werd reeds be gonnen met het leggen van deze ka bel en de zorg voor een transforma torgebouwtje. De verschuldigde bij drage kon voo li Cs worden terugge bracht tot 14.000 hetgeen een rege ling zeer vergemakkelijkt heeft. Een commissie bestaande uit de he ren J. C. Bakkeren en K. Marck en de Heemraad, de heer Van Spronsen zal de zaken betreffende de elektrici teitsvoorziening behartigen, zoals het aangaan van een geldlening, het vast stellen en innen van de aanslagen e.d. In plaats van het aanvankelijke voor nemen om voor dit doel een officiële vereniging op te richten is in ver band met formele bezwaren de vorm van een notarieel contract gekozen. Aangiften van 27 dec. 1956 tot en met 2 jan. 1957. Geboren: Willem, z. v. A. M. Smit en M. de Ruiter, Brugweg 27; Pieter Gijsbert, z. v. T. Sliedrecht en A. M. Bos, Zuidkade 228; Cornelia, d. v. H. Hoogendoorn en G. G. Hamoen, Jan Dorrekenskadë-Oost 78; Gerardus Johannes Cornells, z. v. G. Th. Steenland en A. J. Janmaat, Brugweg 92; Ronald Pieter Bernardus, z. v. B. M. van As en W. B. Emaus, Brugweg 83; Gerrit, z. v. IJ. Oudijk en J. van den Dool, Noordeinde 111; Cornelis Hendrikus, z. v. D. Oudijk en J. van den Dool, Noordeinde 111. Ondertrouwd: C. de Vlieg en W. Scheurwater. Gehuwd: L. E. van Leeuwen en A. M. van Vuuren; G. C. Schiebroek en C. M. Matse. Overleden: Janmaat, Adrianus, oud 62 jaren.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1