a Hongarije in vlammen Borstival Pig en Peg op stap let*; over tie titulatuur. Zaterdag 12 januari a.s. Bijzondere aaneiedlngen JAC. SATON A. v. d. Heiden Weekagenda Bederf Uw ogen niet JAC. SATON ledig. Be Fair trapte met een storm achtige wind in de rug af en ging direkt in de aanval, wat ze ook he grootste gedeelte van de wedstrijd is gebleven. Maar het heeft toch gerui me tijd geduurd voordat er gescoord werd, door het slechte schieten van de Be Fair-voorwaartsen wat wel voor de meeste gevallen te wijten was aan de wind die goed schieten verhinderde kon ZW 20 minuten lang haar doel schoonhouden. Maar dit vond back van Wagenin- gen toch waarschijnlijk wel te bar en wist met een ver schot precies on der de lat de ZW keeper te over meesteren 1-0. ZW moest nu alles in het werk stellen om nog erger te voorkomen, maar kon toch niet verhinderen dat Bakker tien minuten later er met 'n hoekschot er 2-0 van maakte. Deze stand bleef tot in de rust ge handhaafd. Na de hervatting van de strijd kregen we wel ongeveer het zelfde beeld te zien, maar met dit verschil dat de bezoekers met steeds heftiger uitvalspoging en probeerden de eer te redden, wat ook is gelukt, overigens voor de hardwerkende gas ten volkomen verdiend. De linksbui ten van ZW wist met een fraai schot keeper Slager kansloos te slaan 2 Aan de andere kant bleek de ZW- keeper een te groot opstakel voor de Be Fair-voorhoede en kon het met verder brengen dan de op het laatste ogenblik nog in gevaar zijn de 2-1 voorsprong. Programma voor zaterdag Alleen het tweede elftal treedt deze week in het strijdperk, zij ontvangt Spirit UI, aanvang 3 uur. DUIVENTENTOONSTELUNG. De F-V. „de Sperwer" hield haar jaarlijkse tentoonstelling in het nieu we clubgebouw. Ingezonden waren 240 duiven. Keurmeester was de heer D. schier te Noordwijk. De prijzen wer den als volgt behaald: Klasse 1: 1 A. Verhoef 2 H. van de Willik 3 J. van der Zijden 4 A. Ver- hoef. T Klasse 2: 1 N. van der Zijden 2 N. Rupke 3 G. Boere 4 H. van der Wil- lijk 5 H. van Dijk. Klasse 3: 1 W. van de Water 2 J. van der Zijden 3 W. van Berkestein 4 N. van der Zijden 5 W. Verlaan 6 P. Vink 7 S. Hoogerdijk. Klasse 4: 1 N. van der Zijden 2 J. 25. De dokter kan zo wel zien wie de patient is. Kom maar even hier, jongeman, wat heb jij je hoofd erg in verband. Wat is er toch wel ge beurd. En dlan vertelt Peg, al hun wedervaringen van de val door de winkelruit. De dokter krijgt mede lijden met het tweetal. Dan zal ik jou helemaal gratis behandelen. Laat eens kijken hoe of het er nu uitziet, met je hoofd. Heb je nog ergens pijn? Gelukkig heeft Peg allang geen pijn meer. En dan haalt de dokter vlug het verband er af. 26. Dan wordt zijn hoofd even flink door de zuster gewassen. En moet zijn vriend Pig ook even bij de dok ter komen. Nu wat zeg je van je makker, maar pas nu op hoor, doe geen domme dingen meer. Nu, dat willen ze de dokter heel graag belo ven. Mijn hand erop zegt Peg. Ze nemen afscheid van de vriendelijke dokter. Zo durven ze zich bij de bak ker te vertonen. Maar wisten ze nu maar een bakker te wonen. Ze zul len die moeten opzoeken, of anders gaan vragen. van der Zijden 3 W. van de Water 4 H. van der Willik 5 P. Metselaar. Klasse 5 1 N. van der Zijden 2 W. van der Water 3 W van Berkestein 4 H. van de Willik 5 J. van der Zij den. Klasse 6: 1 J. van der Zijden 2 N. van der Zijden 3 J. de Beer. Klasse 7 :1 N. van der Zijden 2 O. O. Spruyt 3 J. de Beer. Klasse 8: 1 P. Vink 2 J. de Beer. Klasse 9: 1 W. van de Water 2 J. van der Zijden 3 S. Hoogerdijk 4 P. Metselaar 5 W. van Berkestein. Klasse 10': 1 J. van der Zijden 3 A. Verhoef 3 W. van de Water 4 O. O. Spruyt 4 J. Verhagen. Klasse 11: 1 A. Verhoef 2 N. van der Zijden 3 J. van der Zijden 4 F. Rip 5 N. van Vliet 6 O O. Spruyt. Klasse 12: 1 N. van der Zijdij 2 W. van Ringelenstein Jr 3 F. Rip 4 A. Lam 5 J. de Kooter 6 N. van Vliet. Klasse 13: 1 P. van Geloven 2 P. Vnik. Mooiste oude doffer W. van de Wa ter; duivin N. van der Zijden; jon ge doffer A. Verhoef; jonge duivin J. van der Zijden. Het mooiste dier van de gehele tentoonstelling was van W. van de Water. dokter „Mijnheer wordt alweer genoemd." Dat was de stralende mededeling van de bejaarde gedienstige van een tandarts^ die meegekomen was uit mijnheers ouderlijk huis en mevrouw trachtte blij te maken. En was mevrouw blij? Ach, ik denk dat zij meeglunderde en de oude dienstbode op die manier een plezier terug deed, maar toch wel wist, dat haar man „mijnheer" werd genoemd door de patiënten, die wisten hoe het hoorde. Een witte jas maakt geen dokter. Dat geldt ook voor een arts. Maar die wordt toch dokter genoemd, zult u zeggen. Ja, dat is ook correct. U kunt uw geneesheer gerust dokter noemen, als u maar oplet, wanneer u hem schrijft. Een arts, een geneesheer wordt in heit adres genoemd) Weledelgeleerde heer. Dat heeft hij gemeen met le raren aan een inrichting voor mid delbaar onderwijs, maar als deze arts gepromoveerd is, draagt hij de doc torstitel pas met recht en moet u voor zijn naam zetten: Weledelzeer- geleerde heer. De tijd, dat uw dominee, dominus of domeneer genoemd werd, zal wel voorbij zijn. Wist u dat u hem ook „heer" noemt, als u dominee zegt, want de afkorting Ds. komt van het Latijnse Dominus, wat eenvoudig heer betekent. Heeft u achter een domineesnaam wel eens zien staan V.D.M.? Het is wel aardig te weten, dat dit betekent Verbi Dinivi Minister, d.i. bedienaar des goddelijken Woords. Gaat u uw dominee schrijven dan zet u Weleer waarde heer voor zijn naam. Is hij ook nog gepromoveerd, dan zet u: Weleerwaarde Zeergeleerde heer. Het is niet te hopen, dat u een ad- beginnen wij met de verkoop van onze Dameshorloges Herenhorloges Wekkers Luxe Wekkertjes Koekoeksklokken Alles voor de helft van de prijs. Twee moderne Engelse Tafelklokken met dubbele belslag van f 126.voor f 69.50 en van f 87.— voor f 57.50 de zaak met de buitenklok vocaat nodig heeft, maar is dat wel het geval begroet u hem dan vooral niet met een „Dag meester". Het zal u wel niet zo gaan als mij, toen ik als 10-jarig kind van een dorpsschool gekomen een stadsschool binnenstap te en dag meester zei. Ik kreeg pardoes 100 strafregels te schrijven: Voor honderd jaar zei men meester, maar nu zegt men mijnheer. Neen staf regels zult u wel niet krijgen, maar de Mr. in de rechten zal wel binnenpret hebben. Deze mr. wordt nl. gewoon mijnheer genoemd. Gaat u hem schrijven, dan zet u wel- edelgestr. voor zijn naam. Dat voor recht deelt hij met inspecteurs, con troleurs, notarissen, ingenieurs, con troleurs, commiezen, ridders in enige orde en officieren. Met rechters heeft u natuurlijk nooit iets te maken gehad, maar moohten zij uw weg kruisen, noem hem dan Mijnheer de rechter of edel achtbare, maar wanneer u iets ver geten bent in uw onderhoud en u wilt hem nog iets laten weten, zet dan op uw gewichtige envelop: edel achtbare heer. Edelachtbare heer is ook de titel voor een burgemeester, maar is zijn gemeente groot dan mag u zeggen: Hoogedelachtbare heer. Heeft u geen zin de leden van de gepneenten te schatten, dan is met een weledelgestrenge heer ook lal aan de eer van onze burgervader voldaan. Maakt u een praatje met de bestuurder van uw gemeente, dan noemt u hem: mijnheer de burge meester of in onze democratische tijd eenvoudig, burgemeester. Vraagt van de Roomse geestelijk heid iemand! u inlichtingen, b.v. Sn de trein of tram, antwoord hem dan met mijnheer de pastoor, of mijnheer kapelaan. Leden van het leger mag u aan spreken met hun titel, b.v. kolonel of majoor, mits u een luitenant geen korporaal noemt of omgekeerd. Gaat u op audiëntie bij een minis ter, dan spreekt u hem aan als Ex cellentie en in uw correspondentie met hem zet u: Aan Zijne Excellen tie de minister van In geschriften gericht aan H.M. de Koningin schrijft men als hoofdaan spreking: Mevrouw. In de samenhang van het geschrift Uwe Majesteit of Hoogstdezelfve U ondertekent met: Van Uwe Majesteit de zeer gehoorza me dienaar of dienares. De adresse ring luidt: Aan Hare Majesteit Ko ningin der Nederlanden. Ik zou u deze laatste titulatuur niet doorgegeven hebben, als mij in het laatste jaar niet een paar maal een briefje voorgelegd was, gerichf aan H.M. de Koningin, waarboven als aanspreektitel Eerwaarde Koningin en „Lieve Majesteit Juliana" had Tegen hoest bij biggen en varkens is een uitstekend homoeopatisch middel. Verrassende resultaten. Verkrijgbaar bij Drogisterij gevallen gedragen wordt. Dat is ook juist. Wij waren zo on geveer het enige land, dat voor ge trouwde vrouwen een juffrouw-af deling voor on- en minvermogenden had. Noem vooral uw getrouwde hulp in de huishouding mevrouw. Ik herhaal: gebruik voor uzelf de mevrouwen- naam zo weinig mogelijk. Onderte ken uw brieven nooit met mevrouw zus of zo, maar zet de naam van uw man en uw meisjesnaam. Ieder weet dan wel dat u gehuwd bent. Hetzelfde geldt voor uw visitekaar tje. Wanneer u het samen met uw man gebruikt kunt u laten drukken b.v. De heer en mevrouw Barre- Bregers. Let u wel op het ontbreken van de voorletters. Laat u afzonderlijke kaartjes druk ken, dan komt op het kaartje van de vrouw haar volledige naam te staan, dus A. Barre-Bregers. In geen geval mevrouw ervoor. Vrouwen en mannen met academische titels mo gen ze gerust vermelden, dus dan wordt het Dr. A. Barre-Bregers. Voor meisjes is het wel aardig hun naam voluit te zetten, b.v. Annelies Barre. Oudere ongehuwde vrouwen doen dat meestal niet. Nu nog even overde aanhef van de brief in het algemeen. Kent u ie mand niet persoonlijk, dian geeft u hem het predicaat zeer geachte, dus zeergeachte heer, of zeer geachte mevrouw. Brieven aan familieleden moogt u beginnen zoals u wilt, maar wees niet al te vrijbuiterig door de aanspreek titel achterwege te laten en te begin nen met: ziezo daar'ben ik weer. Omgangsvormen zijn er nu eenmaal om in acht genomen te worden en uw winst? Een tevreden knikje van de geadresseerde en een: Die weet ten minste hoe het hooft., en., nooit strafregels. C. Th. Jongejan-de Groot (Ghr. Vrouwenblad.) KLEINE VERWONDINGEN KUN NEN GROTE GEVOLGEN HEBBEN. Het is moeilijk precies aan te ge ven wat onder een kleine wond ver staan moet worden. Een snijwond- je aan de buigzijde van een der vin gers kan een klein wondje worden genoemd, indien de wond niet die per gaat dan de huid. Is echter te vens een der buigpezen doorgesneden dan kan men zeker niet meer spre ken van een kleine verwonding. In tegendeel. Een doorgesneden buig pees vereist niet alleen chirurgische behandeling, doch als regel zal de pa- Vrijdag 11 januari. Alfred van Sprang in cantine Dobbelmann. Maandag 14 januari Lezing met licht beelden Nederl. Bond van Platte landsvrouwen in lunchroom van de Water. Dinsdag 15 januari R.K. Middenstand Parochie-avond. Doonderdag 17, maandag 21 en woensdag 30 j anuari Dam- en Schaaktournooi in het Vereen, ge bouw, Stationsstraat. Zaterdag 19 januari Uitvoering „Voorwaarts" in R.K. Verenigings gebouw. Dinsdag 22 januari Vergadering R.K. Blindenbond. Zaterdag 26 januari Uitvoering „Voorwaarts" in R.K. Verenigings gebouw. Maandag 28 januari Instituut Arb. Ontwikkeling Lezing met lichtbeel den door Staatsbosbeheer in het Centrum. Dinsdag 29 januari Ruiteravond Gou- weruiters in lunchroom van de Wa ter. Woensdag 30 januari Spreekbeurt v. Herv. Jeugdraad door ds. C. v. d. Bosch te Bodegraven, in het Herv. Wijkgebouw. Donderdag 31 januari Ruiteravond Gouweruiters in lunchroom van de Water. Donderdag 14 februari Jaarvergade ring Chr. Landarb. Bond. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onze oprech- e dank voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij het roevig ongeval van onze geliefde nacht en slapen met de hand omhoog K» rouw en Moeder. In het bijzonder is onmogelijk. Het gelukt niet de nze dank aan dr. J. W H. Helleman slaap te vatten. Met het uur -oor zijn toegewijde zorg. 1 pijn toe en het buiten de dekens FAMILIE VAN OMMEREN. tient hiervoor in het ziekenhuis moe ten worden opgenomen. Over de ern stige verwondingen zal in dit artikel niet worden gesproken. Onder kleine verwondingen zullen worden ver staan: prik- of steekwondjes, schaat- wondjes, oppervlakkige snijwondenen kleine oppervlakkige verbrandingen. Om maar enkele voorbeelden te noe men. Wat kunnen hiervan de gevol- zijn? Een voorbeeld zal duidelijk ma ken,. wat bedoeld wordt. Iemand heeft zich met een speld in de vingertop geprikt. Een zeer vaak voorkomend gebeuren. Een ie der zal er van overtuigd zijn, dat cüt geen reden is om naar de dokter te lopen Toch kunnen de gevolgen van zon onbeduidend prikwondje aller onaangenaamst zijn. Meestal zal de vingertop gedurende een dag wat ge voelig zijn, maar als regel wordt hieraan geen aandacht besteed. Het wondje wordt niet gedesinfecteerd en het werk gaat gewoon door. In de meeste gevallen blijft het hierbij en de volgende dag is men het voorval alweer vergeten. Niet zelden gebeurt het echter, dat de vingertop de volgende dag wat pijnlijker is geworden. De omgeving van het steekopeningetje is wat rood gekleurd en in de loop van de dag neemt de pijn toe. Het slapen gaat 's nachts wat minder goed, de patient krijgt het gevoel dat de vmger klopt. En de volgende dag blijkt dat de vin gertop duidelijk dikker is gewordlen en rood ziet. De pijn wordt erger en in het werk vermijdt de patient ie- dere aanraking. Die wordt nl. als zeer pijnlijk ondervonden. Men is blij als de dag teneinde is en de vm ger thuis rustig in een verbandje kan worden gepakt. De patient heeft al spoedig bemerkt dat het prettig is de; hand hoog te houden. De pijn woren dan minder en het hinderlijke klop-: pen neemt af. Maar dan komt de houden brengt ook geen verlichting meer,. De pijn wordlt kwellend en het slachtoffer verlaat wanhopig het bed en gaat wat in de kamer op en neer lopen. Maar ook dit is geen be zigheid om lang vol te houden. Het bel wordt maar weer opgezocht, maar in slaap vallen is uitgesloten. Het wordt een vermoeiende nacht, bed in bed uit, totdat het eindelijk licht be gint te worden. Het beslui.t wordt genomen de kleren maar vast aan te trekken. Men kan er zeker van zijn dat het boven geschetste slachtoffer die dag alg eerste de wachtkamer van de huisdokter betreedt. Deze heeft de diagnose al gesteld op het verhaal van de patient, nog voordat hij het verbandje van de vinger heeft ver wijderd. U hebt een lelijke infectie vinger zegt die dokter en het lijkt mij het beste dat er meteen maar in gesneden wordt. Afhankelijk van de ernst zal de huisarts dit zelf of de patient verwijzen naar het spreekuur van de chirurg. Vanzelfsprekend ge- sohiedt dit snijden onder verdoving en de patient voelt er niets van. Wel zal er wat napijn optreden als de verdoving is uitgewerkt, doch deze is al veel beter te dragen dan de pijn voor de behandeling en zal geleidelijk afnemen. En vrijwel zeker zal de pa tient een goede nachtrust tegemoet gaan. door te lang te wachten met het kopen van een bril. Ga tijdig naar de oogarts en met Uw brilrecept naar opticien de zaak met de buitenklok Voor alle ziekenfondsen. Zo kan iedere wond infecteren in dien geen nauwkeurige desinfectie plaats heeft. En de gevolgen kunnen ernstiger zijn dan in het boven be schreven geval, waar uiteindelijk al les nog met een siser afloopt. De in fectie kan dieper gaan, de pezen en het bot kunnen aangetast worden. Uitgebreidere chirurgische behande- Waddinxveen, januari 1957. Dorpstraat Binnenkort verschijnt een ontroerend verhaal over de ge beurtenissen in Hongarije gedurende 23 oktober tot 5 november. U kunt nu reeds bestellen. Boekhandel VELDWIJK ling en ziekenhuis-opname kunnen noodzakelijk worden. Vaak komt al les dan nog voor elkaar, maar het is zeker geen zeldzaamheid, dat er restverschijnselen blijven bestaan met gedeeltelijke invaliditeit tot gevolg. De getroffene zal soms ander werk moeten zoeken en omgeschoold moe ten worden. Hoe nu al deze narigheid te voor komen? Men doet dit het beste, door na een dergelijke verwonding goed de handen te wassen met water en zeep en het wondje goed te laten uitbloeden. Hierna wordt de omge ving van het wondje met wat jodium gedesinfecteerd, waarna een steriel verbandje wordt aangelegd. Zalf heeft hier geen zin en is zelfs nadelig. Een zorgvuldige eerste hulp kan veel narigheid voorkomen, om nog maar niet te spreken over de verzuimde arbeids-uren. Arts. 370.000 KINDEREN ONTVANGEN KLEUTERONDERWIJS. Blijkens zo juist door het C.B.S. gepubliceerde gegevens waren er op 1 januari 1956 3.706 kleuterscholen met 370.222 leerlingen (hoofd-) leidsters, en leidsters steeg sedert 1 januari 1955 met resp. 4 en 5,4 °/o; het aan tal leerlingen bleef vrijwel gelijk. Het verloop van het aantal leer lingen is hoofdzakelijk het gevolg enerzijds van de afneming in omvang der geboorltegeneraties waaruit de leerlingen afkomstig waren (1948: 247.000, 1949: 236.200, 1950: 229.40, 1951: 228.600), anderzijds van het toenemend percentage der 4- en 5- jarigen, dat kleuteronderwijs ont vangt. In 1956 ontvingen 10.052 Het aantal scholen LOOP DER BEVOLKING DER GEMEENTE WADDINXVEEN OVER 1956. Bevolking op 1 januari 1956 4773 In 1956 geboren, behorende tot de bevolking In 1956 opgenomen (II7 217) vrouwen 4717 (4608) 126) 235) 105 totaal 9490 235 322 (9256) 243) 452) In 1956 overleden, behorende tot de bevolking In 1956 afgevoerd Bevolking op 1 januari 1957 4841 (4773) 4764 (4717) 9605 (9490) 5056 (4982) 4991 (4969) 10047 (9951) 35 32) 26 32) 61 64) 5021 (4950) 4965 (4937) 9986 (9887) 180 177) 201 220) 381 397) Aantal voltrokken huwelijken in 1956 Aantal ingeschreven vonnissen echtscheidingen Aantal binnenverhuizingen 75 (73) 3 4) 529 (808) En nu nog even een speciaal bab beltje over de „mevrouwentitel". Weest u daar royaal mee waar het anderen, maar zuinig waar het uzelf betreft. De tijd is voorbij, dat we kleding en welstand verbonden aan de mevrouwentitel. We letten nu niet meer zozeer op de kleding dan wel op de trouwring, die in de meeste Vertrokken naar het buitenland: Hiervan naar Indonesië Australië Zuid Afrika Canada Thailand Totaal 23 personen (16) 2m 2v 4 3m 4v 7 lm 1 6m 4v 10 lv 1 12m llv 23 N.B. De tussen haakjes geplaatste cijfers Ingekomen vanuit het buitenland8 personen (15) Hiervan uit Zweden Canada Br. Borneo Oostenrijk Frankrijk Australië Totaal zfjn van 1955. lm lm lm lm 3m 1 1 - 2v 3 - lv 1 1 4v 7 8°/o van alle 4-jarigen en 76,3°/o van alle 5- jarigen dit onderwijs tegen resp. 55,9°/o en 74,00/0 in 1955. Het aantal leerlingen bij de oplei dingen van leidsters bij het kleuter onderwijs nam toe van 5.954 tot 7.205, in het bijzonder bij de opleiding voor het A-diploma. 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 6