Weekblad voor Waddlnxveen u Mtaedec de Vrouw Öe Sydzyel van de week PRinses m&RqRiet veRjdARt 't Verkeer Pracht handen RIDER NIEUWS uit woonplaats no. 604 vrijdag 18 januari 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telel. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeldp;r kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. De laatste tijd vroeg men zich hier te lande wel eens af, hoe is het ei genlijk met onze veiligheid: gesteld? Moorden en roofovervallen zijn aan de orde van de dag en het lfjkt wel, dat de politie, ondanks de moderne hulpmiddelen waarover zij beschikt, de daders niet kan achterhalen. Een Amsterdamse cafehoudster, „tante Betje", verdwijnt spoorloos; „Chine se Annie", een figuur uit de Amster- se binnenstad, een cafehoudster te Broek in Waterland. zij zijn beide op dezelfde gruwelijke manier vermoord. Nu is, dank zij het onverschrokken optreden van een 21-jarig meisje niet alleen een moordaanslag voorkomen, doch de mogelijkheid bestaat tevens, dat met deze man, een oud-gediende uit het vreemdelingenlegioen, tevens de daden van de voorgaande moorden is gepakt. De oud-legionair viel zijn pension houdster in de Marnixstraat te Am sterdam aan, toen deze met schoon linnengoed in de ochtenduren haar ronde deed. De dochter van de halfblinde vrouw die door de onverlaat in haar kamer was opgesloten, werd wakker door het tumult, forceerde de deur en zorg de ervoor, dat de aanslagpleger door de politie kon worden ingerekend. Het zou voor menigeen een gerust stelling zijn, indien met deze arres tant tevens de dader van de tot dus ver niet opgehelderde moorden on schadelijk was gemaakt. Ook te Enschede schijnt men een goede greep te hebben gedaan door twee man te arresteren, verdacht van tientallen inbraken in de omgeving van die stad gepleegd en waarbij zij er niet tegenop zagen, degenen, die hen bij hun werk stoorden, bewuste loos te slaan. Voor enige honderden guldens staan de mensen klaar tegen woordig naar het leven. Met ontzetting nam men er kennis van, hoe een postbode door een ken nis in koelen bloede werd doodgesla gen en werd beroofd van 300, Doordien de dader bij het verbergen van hett lijk toevallig werd betrapt door enige douaniers, was deze moord Losse flodders Scherven brengen geluk, pleegt men te zeggen. In café de Baars was dat toch niet het geval vorige week. De bewuste bezoeker dacht waarschijn lijk: Eén glaasje zal ik toch hebben! Maar toen hij nog verder ging en vermoedde, dat hij wel een potje bij haar kon breken, had hij toch bui ten de waardin geregend. Hij gooide zijn eigen glazen in. Al maakte hij zich per taxi uit de voeten, de waar din pakte de telefoon en de politie deed de rest. Er was nog meer glasschade. Bij Dobbelmann sprong een thermometer. En deze scherven zullen wel geluk brengen in dé harten van hen die voor hun leven moesten vluchten. Jammer dat de zaal niet uitverkocht was. De thuisblijvers hebben heel wat gemist. De spreker was buiten gewoon en boeide van begin tot eind. Alfred wag vol van Sprangkelende humor. Ook leuk was, dat velen griezelden 'toen ze de Eskimo's rauwe vis zagen eten. Dat was wel iets heel bijzon ders. Terwijl veel van dezelfde men sen hetzelfde doenals ze een Hol landse nieuwe eten. W.S.E. maakte op deze avond nog een pracht goal. De afgevaardigde van deze voetbalclub merkte nl. fijntjes op, dat hoewel ze zelf ook geen dak boven 't hoofd hadden, ze toch mee willen helpen Hongaren onder dak te brengen. Die zat Mijn complimen ten. 'Overigens: geven van je eigen armoe, dat is pas geven. D'r kwam anders wat binnen. Wat een geld! Eerlijk gezegd had ik ook niet anders verwacht. Het is immers nog steeds: jong geleerd, oud gedaan. En de jeugd hier heeft al vroeg ver stand van geld maken. Leerplichtige jeugd assisteert petrolie- en gewone boeren, brengt kranten en boodschap pen rond en verdient niet weinig. De kanton rechter is daarbij zeer spor- tiet. Bij schoolverzuim, wat voor de i™Van,de diverse baantjes noodzakelijk schijnt te zijn, legt hij boeten op van O tot hooguit 10 pro- knnn? 18 Cv Z6er ^PPeüjk. Het no? voordeliger dan het betalen Va? l mkomstenbelasting. Deze edel achtbare heer vergroot hierdoor onz^ arbeidscapaciteit, moedigt het toch al respectabele zelfbewustzijn van de jeugd aan en stelt nog schoolgaande kinderen m staat zelf fietsen, cigaret- ?i' 7 nauwe-PÜ Pen-broeken, rock 'n roll-kousen, permanent wave en lipstick te verdienen. Waarschijnlijk wil de rechter hier mee op zijn manier aantonen, dat niet doorstuderende jongens en meisjes van 14 jaar toch werkelijk te groot zijn om nog school te gaan. Als dat 's zal 99 van alle landgenoten Jem gelijk geven. Maar wel vind ik, commissie tot wering van overbodig gaat worden Sniper. in de omgeving van Aalten gepleegd, enige uren nadat hij was gepleegd, reeds opgehelderd. Een vreselijke ge schiedenis. Een moordaanslag met de bedoeling om zioh daarna meester te kunnen maken van zijn land, werd gepleegd op de wethouder van IJzendijke, de landbouwer C. J. Doens. In zijn eigen stal werd hij' door een jeugdige Belg, die later kon worden gearresteerd neergeschoten. De mensen doen elkaar toch wat aan. De begeerte naar geld en goed speelt menigeen parten en de vraag mag wor den gesteld, of onze gehele maatschap pij daar niet te veel op ingesteld is. DeWiardi Beckmanstichting hield in Den Haag een conferentie, waarin de vraag werd behandeld, of de be langen van de consument in onze maatschappij wel behoorlijk worden verdedigd. Deze vraag stellen is te vens haar beantwoorden I.n onze mis schien over-georganiseerde maatschap pij is de consument al lang in het hoekje gedreven waar de slagen val len. Prijsafbraken en kartelvorming zijn aan de orde van de dag en Sijmen betaalt maar. tot zijn geld op is. Hoe weinig het geld tegenwoordig waard is, bleek wel overduidelijk, toen te Apeldoorn een jongmens het stallen van zijn fiets met twee gou den tientjes uit het jaar 1877 betaal de, denkend, dat hij twee stuivers gaf. Na ontvangst van dit bericht heb ben wij al onze stuivers nagekeken. Het waren echter allemaal stuivers. Als men echter hoort, dat zo'n echt gouden tientje tegenwoordig 30, waard is, dan blijkt daar toch wel heel duidelijk uit, hoe in nog geen honderd jaar ons mooie geld is gekel derd. De consument moet worden be schermd. Jawel. Wie er tot voor kort nog enige hoop op had, dat het Rijk ervoor zou zorgen, dat tarieven waar over de regering een en ander heeft te zeggen, op peil zouden blijven, is deze week wel teleurgesteld. De rege ring heeft er haar goedkeuring aan gehecht, dat tram- en bustarieven in Amsterdam, Den Haag en Utrecht zo aanzienlijk zullen worden verhoogd, dat men ervan overtuigd kan zijn, dat daar een terugslag op zal volgen. De verlaging van de prijs van een flesje prikkellimonade zinkt erbij in het niet Enfin, de fietsenhandelaren zullen er wel beter van worden. Bij alle organisaties die wij tegen woordig kennen, ontbreekt inderdaad een krachtige consumentenbond!, die de macht heeft, te kunnen zeggen: dit gaat te ver. daar doet Koning Klant nu eens niet aan mee. - - -V* Zaterdag 19 januari a.s. hoopt h.k.h. Prinses Margriet haar 14e verjaardag te vieren. Ongemerkt denken we op haar verjaardag terug aan die sombe re dagen in januari 1943, toen ons land bezet was en onze toekomst er donker uitzag. Toen bereikte ons het verheugende bericht, dat in Canada ver van het vaderland een Prinses van Oranje was geboren. Haar ge boorte was voor ons een licht in de duisternis. Het gaf ons nieuwe moed en hoop op de toekomst. Zij werd het peetkind van de mannen van de koop vaardij, die in die dagen de grootste gevaren trotseerden en dit is een sym bool op zich. Natuurlijk is voor geheel het Ne derlandse volk de 19e januari een feestdag en wij leven allen mee met ons koninklijk gezin, waar deze ver jaardag gevierd zal worden. Wij hopen allen, dat h.k.h. Prinses Margriet nog vele jaren in voorspoed en gezondheid temidden van haar volk mag zijn beschoren. Jaren waarin zij naast haar werkzaamheden voldoende gelegenheid mag krijgen yoor ont spanning en het beoefenen van haar geliefkoosde wintersport. LEK IN DE WATERLEIDING. Dit is nu wel iets wat niet alleen de huisvrouw raakt en ook wel de huisvader aan het werk kan zetten, maar in elk geval is het iets wat ge durende^ de' vorsttójd nogal ongerief veroorzaken kan. Het begint ineens, zonder waar schuwing. Een dim, maar niettemin krachtig en hardnekkig straaltje spuit uit een lek in de pijp van de water leiding. Het eerste wat men in zo'n geval te doen heeft, om ernstige wa terschade te voorkomen, is natuurlijk de hoofdkraan dicht te draaien. Daar na moet de loodgieter gewaarschuwd worden. Maar die staat natuurlijk met dadelijk voor je klaar. Dat kan nog wel zo'n paar uurtjes duren. Wat te doen, als je in die tijd toch drin gend water nodig hebt en je geen drup in reserve hebt, omdat alles im mers volkomen onverwachts gebeur de Natuurlijk de buren kunnen uit komst bieden. Maar prettiger is het toch jezelf te kunnen redden. Als het lek nu maar niet te groot is, dan kan men het voorlopig zelf dichten door de waterleidingsbuis op de plaats van het lek met enige slagen leukoplast stijf te omwinden. Leg hierbij de sla gen voor de helft op elkaar en doe er voor alle zekerheid nog een tweede laag overheen in omgekeerde rich ting. Voor u aan dit werkje begint, hebt u natuurlijk de buis goed afgedroogd, hetgeen u zal lukken omdat de hoofd kraan nog steeds dicht is en er dus geer water meer kan ontsnappen. Daarna kan men de hoofdkraan weer opendraaien, maar liefst niet hele maal op volle kracht. In elk geval kan men dan toch weer water tappen in afwachting van de komst van de loodgieter. Mocht in een vorstperiode het wa ter in het onbeschermde deel van de waterleiding of in de kraan bevriezen, dan kan dit ontdooid worden met be hulp van een straalkacheltje, dat bijv. op de aanrecht gezet wordt, zodat het bevroren gedeelte bestraald wordt. Ook kan een in heet water gedoopte dweil of doek herhaaldelijk tegen kraan en leiding gedrukt worden, net zolang tot het water weer begint te lopen. Bij aanhoudende strenge vorst verdient het natuurlijk aanbe veling elke avond tijdig de hoofd kraan af te sluiten en al het zich in de leidingen bevindende water door het aftapkraantje weg te laten vloei en. Iets anders, wat ons bij de water leiding soms hevig kan irriteren, is de lekkende kraan. Een versleten kraanleertje is hier meestenstijds de oorzaak van. En het is niet nodig, hiervoor de loodgieter te laten ko men, als men maar weet, hoe men de kraan uit elkaar moet nemen. Als gereedschap heeft men hiervoor nodig: een moersleutel, een schroe vendraaier en vanzelfsprekend een nieuw kraanleertje. Men begint met de hoofdkraan af te sluiten. Daarna zet men, om de kap van de kraan los te draaien, de moersleutel goed sluitend op het vier kante deel van de kraankap. Houdt u, als u begint te draaien, het einde stevig vast, om te voorkomen dat de kraan van de muur gewrongen wordt. Als de kap is losgedraaid, kan het slot uit het kraanhuis gehaald wor den. Aan het ondereinde ziet men 'n schroefje of moertje. Dit maakt men los en verwijdert het daaronder zit tende ringetje en versleten kraan leertje. Men vervangt dit laatste door het nieuwe leertje, schuift het ringe- Waarom toch zouden wij niet allen medewerken om het ongevallental krachtdadig te beperken? Al wat de overheid doet om het gevaar te keren zal zonder onze wil haast geen effect sorteren We kunnen thans geen krant meer in de handen nemen of zij verdiept zich in de wegverkeersproblemen Maar in dezelfde krant vinden. we de berichten van, bergen narigheid, :'ïf dae het verkeer weer slich^f En toch wij kunnen best als wij het echt proberen de ongevallen tot de helft wel reduceren Dan moeten wij niet steeds in het verkeer vermijden of wij te voet gaan of per fiets of auto rijden Dan moeten wij niet steeds op voorrang ons beroepen en zeer voorzichtig zijn als kinderen samengroepen Dan moet een elk zichzelf in volle ernst beloven: ik zal vandaag geen mens van zijn geluk beroven. Het is de Hamariielis die het 'm doet tje er weer tegen aan en draait de moer er weer op of de schroef erin. Als nu ook het slot weer in het kraanhuis is gezet en de moer van de kap stevig aangedraaid is, zal de kraan weer prima sluiten en is men het vervelende gedrup en het water- verlies verlost. Practicus. JEUGDDIENST. De vereniging „Wet en Evangelie" organiseert a.s. zondagavond een jeugddienst in het Geref. verenigings gebouw, waarin zal voorgaan ds. Emous van Rotterdam. Men zie ook de advertentie in. dit nummer. VERKOOP „ZIEKENZORG". NIEUWS VOOR DE BEJAARDEN. Op initiatief van de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige hulpverlening werd in december de eerste middag voor de bejaarden in onze gemeente belegd. Deze eerste middag overtrof toen de stoutste verwachtingen. Thans staat weer zo'n middag op het programma. De eerstvolgende bij eenkomst wordt gehouden op woens dag 23 januari a.s. in het Hervormd Wijkgebouw aan de (Esdoornlaan. Aanvang 2.30 uur. Ongetwijfeld zal deze middag een zeer groot aantal bejaarden naar het Wijkgebouw komen. De gemeente secretaris, de heer H. Jenné zal dan zijn serie lichtbeelden vertonen over „Waddinxveen vroeger en nu". Voor al de ouderen zullen zich hiervoor ze ker intresseren. Zij zijn het juist, die zich nog zo goed kunnen indenken hoe Waddinxveen er vroeger uitzag. Niemand van de bejaarden verzuime dan ook deze middag bij te wonen. Laten wij hopen, dat het minstens net zo gezellig wordt als de vorige maal. Bejaarden, dit is Uw middag. JUBILEUM. Dezer dagen is het 25 jaren geleden dat de heer A. Kroes zijn intrede deed in het bestuur van de Zuidplaspolder. Een commissie uit de ingelanden heeft dit feit niet onopgemerkt wil len laten passeren en daarom wordt de jubilaris een receptie aangeboden op donderdag 24 januari a.s., des nam. 2-4 uur in „De Zalm" te Gouda. Het zal de heer Kroes niet aan be langstelling ontbreken. JAARVERGADERING KERKKOOR. Onder leiding van de voorzitter, de heer F. Barendrecht hield het Geref. Kerkkoor haar jaarvergadering. Uit GRIEP? "*5" de verslagen bleek dat het koor in stijgende lijn is en de financiën goed waren. Het ledental groeit langzaam aan. De voorzitter hoopte dat allen hun best zouden doen om leden te werven, vooral de herenleden zijn nog sterk in de minderheid. Het kinderkoor is flink bezet, maar wat jongens konden er nog wel bij. De dames van Noort en Postma werden als bestuursleden herkozen resp. als secundi en secretaresse. Na de pauze en een consumptie kreeg men de amusante afdeling t.w. verloting een extra muzieknummer en een leuke voordracht. Het was een zeer geslaagde avond. NIEUWE VERENIGING. Het voornemen bestaat te dezer plaatse een afdeling op te richten van „De Nederlandse Bond van vo gelliefhebbers". De oprichtingsvergadering wordt gehouden op donderdag 24 januari a.s. des nam. 8 uur in het Centrum. Wij verwijzen voorts naar de ad vertentie in dit blad. Nu de conciërgewoning van Het Groene Kruis haar voltooiing nadert, heeft het bestuur besloten de woning aan de Kerkweg, beter bekend als Ziekenzorg van de hand te doen. De openbare verkoping zal plaats hebben op 30 januari a.s. des v.m. 11 uur in hotel -De Unie. LEERLINGENAVOND SCHOOL B. De leerlingen van de openbare la gere school B organiseerden dinsdag avond jl. een avond in het Geref. verenigingsgebouw Het programma omvatte niet min der dan 32 nummers, die door de jeugd vlot werden uitgevoerd. Er was een zangkoor, een imitator, een goo chelaar, er werden schetsjes voorge dragen, weer afgewisseld met piano- soli en mondaccordionisten. Te veel om op te noemen. Maar de jeugd heeft zich uitstekend geweerd en knappe prestaties gele verd. De overvolle zaal beloonde de jeugdige executanten met een warm applaus. De heer Blonk, 'hoofd der school, reikte aan oud-lea|rlingen getuig schriften uit en een boekwerkje. De avond werd o.m. bijgewoond door burgemeester Warnaar, wethou der Oudijk, de gemeentesecretaris en vertegenwoordigers van het bestuur van Volksonderwijs. Mijnhardt's Grieppoedera. Doos SO Veilig Verkeer GESLAAGD. Voor het staatspractijk diploma boekhouden slaagde onze plaatsge- noot, de heer C. Alblas. Deze lijn geeft aan, hoe het snel verkeer de bocht naar links moet ne men. Dit z.g. voorsorteren bevordert een vlot verkeer en voorkomt opstoppin gen. Een achteropkomer moet in dit geval rechts passeren. Het is voor de automobilist, die hier linksaf gaat, natuurlijk wel zaak zfjn voornamen tijdig kenbaar te maken en zich tijdig te vergewissen van het achteropko mend verkeer. De achteropkomer moet er zeker van zijn, dat hij aan de rechterkant veilig kan passeren.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1