Weekblad voor Waddinxveen MaexUc de Vrouw WK. SMIS //m.1tr,e.huid7 van de week Blij! meester HAMEA ék&t kd kind Dames, doet (Jui uoordeel! NIEUWS uil o-wze wbanplaatz GRIEP? no. 605 vrijdag 25 januari 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld psr kwartaal f 1.00 bijvooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. De bewoners van ons zuid-westelijk Brabant hebben eind vorige week de schrik van hun leven gekregen. Daar, te Ossendreeht een plaatsje, welbe kend bij onze militairen, die daar hun eerste opleiding ontvangen of ontvin gen - de organisch-chemische indus trie een fabriek waarin trotyl en sterk geconcentreerde zuren voor de minu- tiefabricage worden vervaardigd. In deze kruitfabriek is, door nog onbekende oorzaak een ketel gespron gen, met het direkte gevolg, dat een arbeider werd gedood en twee ande ren met ernstige brandwonden wer den overdekt naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Er ont stond een brand, die in verband met bet gevaar voor verdere ontploffingen slechts voorzichtig kon worden bestre den. De z.g. distilleer af deling en de toren van de fabriek zijn door deze brand vernield. Dergebjke gevaarüjke fabrieken moeten ergens staan, maar het is te begrijpen, datde bewoners van een bepaalde streek er niet dol op zijn zo'n kruitfabriek in de omgeving te hebben. Er zijn echter ook mensen, die al les wat met hedendaagse militairen heeft te maken verfoeien. Dat is te Hoorn gebleken het stadje, dat deze zomer grote en grootse feestelijkhe den organiseert, omdat men er reeds ""o jaar stadsrechten heeft. Om goed wordt gewrikt om dat verbod opge heven te krijgen. Een garage zette te Den Haag al zijn auto's op een par keerterrein. \E3ke auto was beplakt met leuzen tegen het zondagsrijverbod gericht. De eigenaar der auto's kreeg een proces verbaal. Hij zei echter, dat hij van het verbod reeds 40.000,— schade heeft geleden, zodat een geld boete voor zijn .overtreding! er nog wel bij zal kunnen! De minister heeft medegedeeld het rijverbod te verzach ten door een tweetal zondagen het rijverbod op te heffen. KOPEN OP AFBETALING Een door het Gezins-begrotings In stituut uitgegeven boekje getiteld Ko pen op afbetaling, geeft over dit on derwerp zeer veel interessants, van daar dat we een gedeelte er uit willen overnemen. Bedoeld boekje is a 15 cent verkrijg baar bij de Coöp. Boerenleenbank al hier en bij de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. Onder allerlei vriendelijke en knap gevonden namen heeft een nieuwe wzije van kopen ingang gevonden. Dat is het kopen op afbetaling. Daar nie mand het prettig vindt aan het afbe talen van, een schuld herinnerd te worden is men er toegekomen aardi ge namen te verzinnen voor deze wij ze van verkopen, eigenlijk als een doekje voor het bloeden. Het gebruik maken van „crediet service", „saldo service" of „betalings service" lijkt een andere zaak, da- het kopen op crediet. Als er in dis Jaar siaasrecmen neen. Um goed crete lettertjes vermeld staat: „ge- llfLÏL r heeft men reeds makkelijke betalingsvoorwaarden", het i geleden de Stichting Hoorn nieuwe betalingssysteem" of „beta Jvit; uuviituig iiuuni 57 opgericht, welke stichting, zoals wij dezer dagen bij een bezoek aan Hoorn mochten vaststellen, een denderend programma voor die feesten, welke van 26 juni tot 14 juli worden gehou den heeft opgesteld. Zo zal de slag op de Zuiderzee, door Bosu indertijd ge voerd, met veel vuurwerk worden na gebootst en een groot aantal dagen - muziek- en sportdagen, hippische da gen, e.d. worden voorbereid. In de plannen zijn ook enige legerdagen op genomen, waarvoor land- en lucht macht medewerking wil verlenen met militaire demonstraties, een défilé en een legertentoonstelling. Nu is er in Hoorn een stroming onder de bevol king, die van mening is, dat de mo derne legerdagen beter uit het feest programma kunnen blijven. Het zal ons benieuwen, of dat nog mogelijk zal zijn. Om nog even bij het militaire te blijven: met medewerking van de mi nister was het mogelijk, zeven leden van het personeel der Artillerie-in richtingen te Zaandam te ontslaan, zonder dat de direkteur van het Ge westelijk Arbeidsbureau daar zijn over Uw zenuwen. Neem i Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel goedkeuring aan hechtte. Het ontslag werd verleend in verband met de po litieke gezindheid der Arbeiders, waar bij men de veiligheid voor het bedrijf in de eerste plaats stelt. Ten einde oruie veihgheid te verzekeren, heeft onze regering er niet tegenop gezien, de Russische ambassadeur mede te delen, dat zijn 2e secretaris, tevens persattaché de veiligheid van de Ne- landse staat in gevaar had gebracht en dat hij, om geheime gegevens mach tig te worden een ambtenaar had wil len omkopen. De secretaris heeft ons land, waar hij persona non grata was geworden, reeds verlaten. Safety finsit. eersit de veiligheid. Om die m werkplaatsen en fabrieken te bevorderen, wordt te Amsterdam van 25 februari tot en met 1 maart Un het Veiligheidsinstituut) een Be- dnjfsveiligheidsbeurs gehouden, waar bij een groot aantal demonstraties zul ien bewijzen, dat de exposanten in de allereerste plaats de veiligheid willen enen. Er zullen voorts films worden gedraaid over de veiligheid thuis, op straat en tijdens het werk. Aan de veiligheid thuis en op de weg mankeert tegenwoordig nogal een en ander Maar ja, dat is een andere dan die het Amsterdamse instituut wenst te bevorderen. Ongu re elementen volgden per auto een kippenboer van wie zij hadden gezien, de hoofdstad op de markt goede zaken had gedaan. Onder Put- n pleegden zij een roofoverval. Als i^VU^bandieterl in de haast om weg te komen niet tegen een paal wa ren opgereden, zouden ze iLschlen ju gepakt Het bleek. dat V? tfer "TVen. 1114 de strafgevange- ^te Schevemngen was ontvlucht, had J"J ?°g ïUm twee jaar tegoed ST ket. Pleg<f van tal van dief- "ahen met inbraak gepaard, nieti dI verkeersveiligheid is nog je dat. Alleen zondags is het op zit k fgen m»der gevaarlijk - dank 3 het rijverbod. De schade voor som- zo 1S door het verbod echter groot, dat er flink aan de minister ling in overleg" weet u zonder één pijnlijk woord wat mogelijk is. De zin „sparen en kijken tegelijk" ter aanbe ling voor het kopen van 'n televisie toestel klinkt zelfs zeer solide in de Geneest ruwheid en schraalheid oren. Het kopen van meubels „in Modern, in Gotisch, in Termijnen'' mag u misschien een glimlach ontlok ken en aan een nieuwe meubelstijl doen denken, hij vertelt u in weinig woorden hoe de zaken staan. Het kopen op afbetaling is niet zo heel nieuw. Al in de vorige eeuw, in 1857 werd in Amsterdam het eerste afbetalingsmagazijn geopend. Dit ma gazijn was een gesloten huis en lag op een stil gedeelte van één der grach ten, vlak bij de drukke winkelstraten. Omdat de goede burger zich eigenlijk te fatsoenlijk voelde om op crediet te kopen en zich daarvoor lichtelijk schaamde was het aangenaam dat de winkel wat achteraf lag en de koop achter gesloten gordijnen plaats vond De kleine man kwam er niet, die ging naar de lommerd. Het voorbeeld van de hoofdstad werd gevolgd. Echter pas na de twee de wereldoorlog is het kopen op af betaling tot ontwikkeling gekomen en ze van besteding. Er zijn er onder de afbetahngsklanten ook, die uit bittere noodzaak kopen op crediet. Die geen andere uitweg zien om aan de zeer noodzakelijke goederen te komen dan deze via het afbetalingsstelsel te ver overen. Zij kunnen uiterst verlegen zitten om een bed, een mantel, een paar schoenen en zij kopen deze za ken, op afbetaling omdat ze direct profijt van de stukken hebben. Nu kunnen we wel uitpluizen waar om op afbetaling wordt gekocht, maar zelden zal men zich in de praktijk volkomen rekenschap geven waarom men zus of zo handelt. Velen kopen eenvoudig op afbetaling omdat men op deze wijze zo gemakkelijk aan de spullen kan komen. Met weinig geld op zak kan men als een rijkaard ko pen. Wie is het, die weerstand kan bieden tegen de aanlokkelijke recla me? Hebben wij allen niet onze wen sen en begeerten? Belooft de reclame ons niet gouden bergen? Van de af betaling met zijn vriendelijk aange boden service, gaat een grote verlei ding tot kopen uit. Men wordt eerder en gemakkelijker tot kopen gebracht en dit is denkelijk wel de voornaam ste reden, dat er op afbetaling wordt gekocht. wordt vervolgd Losse flodders Hebt U 't gehoord zaterdagavond? Of vindt U de Showboot beneden Uw peil? Dat moet U natuurlijk zelf we ten. We leven in een vrij land, zei de boef en hij vijlde de tralies door. Het is echter een feit dat Rijk de Gooyer in zijn „Wie biedt er wat?" aardige reclame maakte voor Ver- heul's nieuwste produet, de gelede bus. 46 zit- en 103 staanplaatsen per bus. Dat is evenveel als in een nor maal Ir am stel. Eni de remmen zijn wel tien keer zo goed als van de Am sterdamse tram. Dat mag ook wel in dit jaar, nu het Verbond voor Veilig Verkeer zijn 25-jarig bestaan viert. Want met de verkeersongevallen gaat het nog steeds in stijgende lijn. Een speciaal soort „verkeers"- be richt lazen we vorige week in dit blad. De 2e Bloksweg is thans van elektrisch licht voorzien. Tot groot gerief van de aanwonenden stond er bij. Dat neem ik direct aan. Doch, er is een zekere categorie, onderver deeld in precies 50 pCt dames en 50 pCt heren, die deze vooruitgang een achteruitgang vinden. M.a.w. De men sen van om en bij de 18 jaar zijn van een rustig plekje beroofd. Van heel, heel lang geleden kan ik het me ook nog herinneren, dat wij in onze tijd ook niet altijd thuis bij de kachel bleven zitten. Met de complete rest van het gezin om je heen. Je had elkaar ook wel eens dingen te zeggen, waar niemand an ders bij gewenst was. En je zocht 'n plekje waar je door niets en niemand gestoord werd. Jullie begrijpt wel, rijpere jeugd, dat de plaatselijke overheden bij het lezen van deze regels hun wenkbrau wen vervaarlijk zullen fronsen. Daar om als jullie straks in de raad zitten, dan weet je wat je te doen staat! Zorg voor rustige oorden. Doch ik durf nu reeds te voorspel len, dat jullie dan net zo wijs, zo niet wijzer, zullen zijn dan de vroede va deren van nu! Sniper. Nog O dagen duurt onze De verkoop van kaart en zegel Ten behoeve van het kind, Waddinxveen was in de regel Deze actie wélgezind. In de loop van vele jaren j Steeg de opbrengst zienderoog; t Werken der gemeentenaren Bracht de winst gestaag omhoog. Bijstand kwam van alle kanten: Schooljeugd en padvinderij, Ook de postman wist van wanten, Ieder droeg zijn steentje bij. Maar wat zouden krachten baten, i4 pubbek de beurzen sloot! Werken kon men dan wel laten, t Kind" bleef permanent in nood. Doch ons doel hoeft niet te lijen, Hier heeft 't Kind al vast géén strop Ondanks „Goed zo!", Hongarije, Kwam er ruim vier duizend pop! Stil., ontroerd., wordt men bij Van dit blijk van offerzin Waddinxveen verdient zijn sporen UP 1 gebied van mensenmin. 23 januari 1957. B. van Gent. De verkoop van postzegels en prent- bne&aarten ten bate van het mis deelde kind bedroeg deze maal: Postkantoor f n572 oT1! f 2423,78 Scholenactie f 1435 ig 4024,50 Netto winst omstreeks f 1650 Markt 16 GOUDA HERVORMDE JEUGDRAAD. Op uitnodiging van de Herv. Jeugdraad alhier zal woensdagavond in het Herv. Wijkgebouw spreken ds. C. van de Bosch van Bodegraven, over het onderwerp „De spelbrekers van het Wereldfeest". Deze avond welke vrij voor iedereen toegankelijk is zal worden opgeluisterd door de Herv. Gem. Zangvereen. „Vox Jubi- lans". Het aanvangsuur is gesteld op 7.30 uur. OPENING NIEUWE TOONZALEN. Het was voor de heer A Brouwer ngCIVV/iJLieU tfll wel in die mate, dat men in vrij veel was vo°r de heer A Brouwer zaken op afbetaling kan kopen. Daar vorige week vrijdag wel een zeer bij- lal met enige moeite om het zondere dag, toen hij zijn nieuw in- x -"fc, "O" JVV/fc/Cll. XScXcLL wij allemaal met enige moeite om het te zeggen met veel moeite ons goede geld verdienen, lijkt het wel de moei- te waard ons over dit kopen op afbe- taling te bezinnen, alvorens de gul dens er in te steken. Waarom koopt men op afbetaling. Het is zo mooi voor ons soort men sen, zegt mij een kennis. Met dat soort bedoelt hij degenen, die eeuwigdu rend in geldnood zitten. Hun financi ële behoeften zijn veel groter dan hun inkomsten kunnen dekken. Zij komen niet tot sparen, omdat steeds een an der nog dringender uitgave voor moet gaan en het voorgenomen spaardoel met het magere spaarpotje wegspoelt Er is een ander soort, dat men zou kunnen noemen het soort der voor- spoedigen. Zij beschikken over een goed inkomen, hebben een spaarpot en het vertrouwen dat het hen in de komende tijden naar den vleze zal gaan. Aan hun reserve willen ze niet komen ,dat is het heilig kapitaal dat met mag worden aangesproken. Zij wensen de koop op afbetaling te doen, omdat ze menen de termijnbetaling makkelijk te kunnen invlechten tus sen hun gewone dagelijkse uitgaven. Hun advies is: koop op afbetaling, dat merk je niet zo. Wij mensen zijn niet alle gelijk. Ge lukkig maar! De één kan heel best sparen en zuinig zijn. Hij brengt ge duld en zelfbeheersing op,' die als kunstmest werken voor groei en bloei van het spaarsaldo! Bij de ander ech ter is de beurs net een vergiet. Het geld stroomt er doorheen en hij heeft nooit over. Voor dezulken, die heel moeilijk tot sparen komen en bijna nooit een groot stuk kunnen bemach tigen geeft het afbetalingsstelsel een mogelijkheid om toch aan radio of televisie, fiets of brommer, meubels of kleding te komen. Zij hebben ge brek aan geld niet omdat ze zo wei nig verdienen, maar veeleer omdat ze hun inkomen zo snel uitgeven. Het met kunnen rondkomen met het in komen ligt niet zo zeer aan de hoog te van verdiensten als wel aan de wij- gerichte toonzalen aan de Nesse mocht openen. Vorige week hebben we reeds aan dacht besteed aan de inrichting van deze toonzalen, volstaan we dus nu met alleen de opening te berichten. Een groot aantal bloemstukken had aan de toch al zo fleurige toonzalen een zeer bijzonder aanzien gegeven. De gehele middag en avond was er een aaneengesloten bezoek van zakenrelaties, vrienden en be langstellenden. Een zeer bijzondere attentie was wel die van „Concordia" die na de receptie aan de heer Brou wer een serenade kwam brengen. Gaarne willen we hier nog even de namen der firma's noemen, die aan de verbouw van deze toonzalen hebben medegewerkt. Het ontwerp is van de architect P. Huurman te Zoetermeer, het timmer- en metsel werk van de fa W. de Bas, schilder werk fa W. Buitelaar, verlichting fa B. vaH Dorp, sanitair, enz. fa W. Neeleman en verwarming fa W. Ros kam, alleni te Waddinxveen. CENTRAAL OLIE VERKOOPKANTOOR. De mensen, die overgestapt zijn op oliehaard-verwarming, zijn opeens tot de ontdekking gekomen, dat zij nu een leverancier voor huisbrandolie moesten hebben. En deze waren met een lantaarntje te zoeken. De brandstoffenhandelaren in Gou da en omgeving hebben de handen in elkaar geslagen en een centraal olie verkoopkantoor gesticht. Door dit kantoor kan elke brandstoffenhande - laar dus ook in Waddinxveen, nu ook olie leveren in iedere gewenste hoe- veelheid. De betreffende advertentie geeft nadere bijzonderheden over de ze voor velen ongetwijfeld grote uit komst. RUIM ƒ21.000 VOOR VLUCHTELINGENHULP. Aan het plaatselijk comité voor de vluchtelingenhulp is weer een bedrag afgedragen van 952,80, afkomstig van acties uit twee plaatselijke bedrij ven. Het totale bedrag dat in Wad dinxveen werd bijeengebracht, heeft hiermede de j 21.000,overschreden. BEROEP AANGENOMEN. Ds. J. R. Cuperus te Doornspijk, op wie door de Kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente een beroep werd uit gebracht heeft dit beroep aangenomen. Hiermede zal de Hervormde ge meente voor de tweede maal beschik ken over twee predikanten. Ds. Cu perus die 56 jaar oud is, heeft 9 kin deren, waarvan er een predikant is en twee een theologische studie vol gen. De eerste gemeente van ds. Cu perus was Mastenbroek, waar hij 19 juni 1931 bevestigd werd. In 1933 ver wisselde hij deze gemeente met 's-Grevelduifl-Capelle (N.B.) en op 5 december 1937 deed hij zijn intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Babyderm-zeep JAC. BITTER t. In de ouderdom van 72 jaren is overleden de heer Jac. Bitter, oud directeur van het gas- en waterlei dingbedrijf alhier. Toen in 1916 de ga.sfabriek van Carl Francken werd overgenomen, werd de heer Bitter tot directeur benoemd, komende uit Baarn, waar hij ook werkzaam was bij het gasbe drijf. Zijn kennis van de gasfabricage was zeer groot en vele bedrijven in Nederland hebben desgevraagd van zijn adviezen geprofiteerd. Toen de tijd gekomen was, dat de heer Bitter, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst moest verlaten, was juist de opheffing van de eigen fabricage aan de orde. Op verzoek van het gemeen tebestuur is hij toen nog enkele jaren als adviseur aangebleven. Wegens zijn verdiensten werd hem de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toe gekend. Tal van jaren is hij voorts nog mo torcommandant bij de vrijwillige brandweer geweest. De teraardebestelling van het stof felijke overschot zal plaats hebben op maandag 28 januari a.s. tussen 1 en 2 uur op de algemene begraafplaats alhier. NIEUWE STRAATVERLICHTING. De vervanging van de gaslantaarns en de uitbreiding van de elektrische straatverlichting gaat gestadig voort. De Tweede Bloksweg is vorige Ruwe, schrale huid Veilig Verkeer Veel bromfietsers die zich pas kort verheugen in het bezit van hun ver voermiddel maken de fout te snel door de bocht te willen rijden. Met de fiets hadden ze daar toch ook nooit last? Die brommer rijdt toch niet zo veel harder? En het is jam mer om dat vlotte gangetje te onder breken. Maar nu vergist U zich. De snel heid ligt belangrijk hoger dan die van een gewone fiets! Minder Uw vaart vooral bij boch ten, anders vliegt U de baan uit! En dikwijls sleept U ook nog een ander week totgevoegd aan de straten, die een elektrische verlichting hebben, een belangrijke verbetering voor een weg, die bij avond in donker was ge huld. De bewoners zijn voor deze 26 lichtpunten zeer dankbaar. CHR. VROUWENBOND BIJEEN. De afdeling Waddinxveen van de Ned. Christen Vrouwenbond kwam donderdagavond in vergadering bij een in het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan. De bijeenkomst werd geopend door de presidente, mevr. Verheul-Venema, die een korte me ditatie hield. Na de afdoening van het huishoudelijk gedeelte kwam ds. H. J. S. Kalf te Amsterdam aan het woord. Onder het motto „De vijand op pantoffels" behandelde deze het humanisme. Spr. zette de doelstellin gen en de grondslagen van het hu manisme, zoals zich dat in ons land o.m. openbaart in het Humanistich Verbond, uiteen. Hij wees op de aan trekkingskracht, welke door het hu manisme op vele mensen wordt uit geoefend en constateerde in de laatste jaren een sterke uitbreiding. Spr. wees verder op het grote gevaar van het Humanisme, vooral voor mensen die van verschillende dingen de goede kant proberen te bezien. Ds. Kalf toonde zich een fel bestrijder van het Humanisme en zette uiteen, waarom men zeker als christen niet met dit streven kan meegaan. Juist is veelal verderfelijk dat men deze gevaren niet onderkent, -vandaar de aandui fT" van spr' "de vüand op pantof fels Verschillende vragen die door de aanwezigen werden gesteld gaven dtezë vlotte spreker gelegenheid, om op verschilende onderdelen van zijn rede nader in te gaan. De dames kunnen op een geslaagde vergadering terugzien, waarvoor vrij veel belang stelling bestond van de zijde der le- den.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1