Pig en Peg op stap Ulo VROUW, lees <lit eerst A. van der Heiden A. van der Sloot Statendam onze nieuwe aanwinst Burgerlijke stand Predikbeurten Ons Pluimveehoekje Ulat hebt u aan nel recept? goede bril JAC. S ATOM Sport Ut 't Uaci' HARTELIJKE HULDIGING VAN DE HEER A. KROES. Ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum als lid van het bestuur is de heer A. Kroes, dijkgraaf van de Zuidplaspolder donderdagmiddag har telijk gehuldigd tijdens een receptie, die hem door de ingelanden in hotel „de Zalm" te Gouda werd aangebo den. Wij merkten op de burgemeesters van de gemeente Nieuwerkerk aan de IJssel, Moordrecht, Zevenhuizen, Moerkapelle en Waddinxveen, verder afgevaardigden van het hoogheem raadschap Schieland en vertegen woordigers van de aan de Zuidplas polder grenzende polders. Na een welkomstwoord van de heer J. F. Hijkoop, voorzitter van de hul digingscommissie, sprak de wnd. dijk graaf vani Schieland; de lieer van Stralen, die de heer Kroes schetste als een voortreffelijk polderbestuur der. Hij liet zijn gelukwensen verge zeld gaan van een geschenk. Burgemeester Warnaar sprak na mens de burgemeester in de Zuid plaspolder en namens zijn eigen ge meentebestuur. Spr. wees op de pret tige verhoudingen, die er tussen het polderbestuur en de gemeentebestu ren bestaan. Ook roemde hij de acti viteiten van de jubilaris buiten pol- derverband. Namens de verschillende polderbe sturen sprak de heer Vogelaar, dijk graaf van de Prins Alexander polder, die de Zuidplaspolder een voorbeeld noemde voor de andere polders. Tenslotte feliciteerde de heer J. F. Hijkoop namens de huldigingscommis sie en bood namens de ingelanden een auto-radio aan. De heer Kroes heeft daarna alle sprekers afzonderlijk dank gezegd, waarbij hij vooral uiting gaf aan zijn dankbaarheid van het namens de in gelanden en grondgebruikers aange boden geschenk. Een lange rij van belangstellenden hebben de heer en mevrouw Kroes persoonlijk de hand gedrukt, waarbij, nog menig woord van waardering voor het werk van de heer Kroes werd. gesproken. 29. Een ogenblikje later staan ze voor de winkel van taartjes en keek. Ze lopen meteen naar binnen. Even later staan ze voor de bakker, een lekker dikke vette baas. Zo, zo wil len jullie bakker worden. Maar denk er aan altijd netjes gewassen handen. Kennen jullie al iets van het bak kersvak. Wij kennen er wel wat van, U moet maar eens zien. Peg, denkt taartjes eten, dat kunnen we goed. Nu we zullen het eens met jullie pro beren. In ieder geval kunnen jullie wel iets leren. 30. Ze krijgen van de bakkersvrouw elk een mooie schort en ieder een muts. En als ze dan even later voor de bakker staan, lacht deze tevreden over zijn nieuwe knechten. Peg met schoon gewassen handen en Pig heeft om zijn kennis te demonstreren een rol schoon gemaakt. Keurig, keurig, jongens en nu maar vlug naar de werkplaats, maar denk er om, nergens met je vingers aankomen. Pig en Peg. Ik kom zo bij jullie om te zeggen wat we moeten doen. Wg hebben U belangrijk en voordelig nieuws mede te delen Ook wfl zijn thans lid geworden van de organisatie van „D. A.-drogisterjjen", zodat U nu ook op onze etalageruit het hieronder afgebeelde embleem DA. drogisterij" zult aantreffen. Dit embleem is voor U de waarborg dat U bij ons profiteert van de vele bij zondere voordelen, welke worden bereikt door een nauwe samenwerking van meer dan 300 aktieve dro gisten. Om eens enkele van deze voordelen te noemen uniek ruime sortering; deskundige voorlichting en vakkundig advies waar U dat maar wenst; kwaliteits garantie op ieder artikel en tal van artikelen tegen speciale D.A.-prijzen, d.w.z prflzen die véé' voor deliger zijn dan waar ook Mogen wij Uw bezoek aan onze D.A.-drogisterij eens spoedig tegemoet zien, Mevrouw U zult er beslist géén spijt van hebben Zuidkade 1 WADDINXVEEN Telefoon 335 Een nieuwe creatie! Een kapsel wat flatteert. Oranjelaan 24 Telefoon#457 UITVOERING „VOORWAARTS" Zaterdagavond gaf de muziekver eniging „Voorwaarts" haar jaarlijkse uitvoering voor leden en donateurs. Daar de cantine van de N.V. Dob- belmann niet meer beschikbaar is werd deze avond gehouden in het R.K. verenigingsgebouw aan de Burg. Trooststraat. Wij mogen daaruit vast stellen dat Voorwaarts hiermede een goede keus heeft gedaan. Deze zaal leent zich bij uitstek voor dergelijke avonden, want of men nu voorin zat of achterin, dit maakte nu niets uit, want overal kwam de muziek prach tig door en ook het toneel was prima te volgen. Toen de voorzitter, de heer Fl. Rincheval, de avond opende was de zaal propvol, onder de vele aanwe zigen merkten wij o.m. op wethouder Oudijk en Mevr. Oudijk. Het muzikale gedeelte bracht voor elk wat wils. In verband met de ver jaardag van H.K.H. Prinses Margriet werd begonnen met het Wilhelmus, waarna op goede wijze de mars Over de top van H. J. Crosby werd ge bracht. De Ouverture Tancrede van Rossine werd op werkelijk fijne wij ze vertolkt, waarbij de dirigent, de heer C. van der Knaap wel het zijne bijdroeg. De wals Bad'ner Mad'ln van Komzak toonde vooral bij haar over gang enige hapering. Een selectie uit The Geisna van Sidney Jones maak te veel weer goed. Het hoogtepunt van de avond was wel de Arnare les, Met de vlot gespeelde Marsche Joyeuse kwam een eind aan een prachtig muziekprogramma. Tussen de nummers door was het de heer M. van Egdom die de heren Th. Rinche val en L. van den Berg huldigde met hun 25 jarig lidmaatschap van Voor waarts en hun een medaille overhan digde. Na de pauze was het woord aan de toneelvereniging K.T.W,. die de zaal deed daveren van het lachen met de prachtige klucht van T. van Vuren, „Het zal je gebeuren". Daar di.t stuk reeds vroeger is opgevoerd slechts 'n korte beschouwing. De heer Vrolijk is op aandringen van zijn vrouw gros sier geworden. Dit bevalt hem niet, doch moeder Riek zoveel te beter. Zij kan zich nu de weelde van het mo derne leven permiteren. Tante Jans, de huishoudster, zint dit helemaal niet, vooral niet omdat ook de doch ter niet haar weg mag gaan. Doch via» Janus Hopstra, en de vreemde Jodocus komt het toch nog tot een prachtig happy end. Spelers en speelsters komt mets dan lof toe. Dit soms zeer moeilijk stuk werd op buitengewoon goede wijze vertolkt. Voorwaarts kan dan ook op een prima geslaagde avond terug zien. N. PROPAGANDA FEESTAVOND R.K. BLINDENBOND „St. ODILLlA" Dinsdagavond gaf de R.K. Blinden- bond haar jaarlijkse feestavond in het R.K. verenigingsgebouw. In zijn ope ningswoord sprak de propagandist, de heer de Jong, allereerst woorden van dank tot de heren van Dijk en Plomp die deze avond belangeloos organi seerden. Spr. vroeg verder een war me belangstelling voor onze blinden en het prachtige instituut te Grave. Hij hoopte dat veel donateurs zich zouden aanmelden, opdat wij nog veel meer kunnen doen voor onze blinden. Hierna bracht de toneelvereniging K.T.W. het prachtige spel „de schat van oom Bart, geschreven door onze plaatsgenoot da heer A. Boere. In dit spel kwam duidelijk naar voren, hoe hoogmoed ten val komt. Veeko per Dirk Grotenvorst, heeft zich van een arm boertje tot een welgestelde burger opgewerkt, en dit alles groeit hem boven het hoofd. Daarenboven gaat moeder de vrouw met haar zoon en dochter alle perken te buiten. Dit alles zou nog niet zo erg geweest zijn als niet hun andere dochter en de ge dienstige Miebelt je er de dupe van waren geworden. Totdat de doodge waande oom Bart verschijnt. Deze brengt diverse verwikkelingen, voor al als hij een schat vindt. Op zeer laaghartige wijze wil de fam. Gro tenvorst zich hiervan meester maken maar dit komt haar duur te staan, Bart heeft alles ontdekt. Maar door een zeer goed eindspel beleefde dit stuk een prachtige ontknoping met 'n gelukkig happy end. Een enigszins vreemd aandoend stuk, maar met 'n diepe ondergrond, dat door de spelers en speelsters goed werd vertolkt. Een daverend applaus was het beste be wijs dat dit stuk zeer in de smaak is gevallen. De rollen zaten er vrij goed in, vooral veekoper Grotenvorst (A. Geers) die voor het eerst een hoofd rol vertolkte evenals zijn broer Bart mogen met ere genoemd worden, maar ook hun dochter Clara (Ria Boere) en Miebetje (T. Bosman-Boe- re) voldeden zeer goed. Het was zeer storend, dat de naai school zich niet iets meer kon be dwingen. N. Een ton aardappelen per dag De nieuwe Statendam sloeg niet zo'n best figuur toen het prachtige schip, achter een paar sleepboten aan van z'n eerste technische proeftocht terugkeerde. Maar de Statendam is opnieuw uit gevaren, en zonder enig incident te- ruggejkeerd, en nu de machtige oceaanreus daar hoog optorent boven de kaden en loodsen van Wilton- Feyenoord en kapitein Haagmans zegt dat er geen vuiltje meer aan de lucht is, kan en durft niemand iets anders zeggen dan: 't is een pracht schip, een aanwinst voor onze Hollandse koop vaardijvloot. De Statendam is zo juist van deze proefvaart teruggekeerd en de grote lounge op het promenadedek is ge vuld met persmensen die nieuwsgie rig zijn te weten, of het ditmaal beter is gegaan. Nu, daar is geen twijfel aan Op de Noordzee is de Nieuwe aan winst van de H.A.L. aan de zwaarste beproevingen 'onderworpen en er stond een straf briesje, maar er bleef niets te wensen over. Vooral de sta- libizers, een stel elektrisch-hydransch bewogen vinnen die buiten de scheeps zijden worden gestoken om de slinge ring van het schip te verminderen, hebben uitstekende diensten bewezen. De slingering van het schip werd er door teruggebracht van 13 graden tot iy2 graad. Ook van trillingen heeft dit geheel gelaste schip weinig of geen last. aan de trilling kan zelfs een ervaren reiziger niet merken met wel ke snelheid het schip vaart. Drijvende maatschappij Deze drijvende mensenmaatschappij die gedurende de zeven dagen van de. crossing geheel op eigen middelen en voorraden is aangewezen, stelt hoge eisen. De Statendam, een schip van bijna 196 meter lengte, is wel niet het vlag- geschip van de H.A.L. Dat is nog al tijd de Nieuw Amsterdam, die met z'n 34.000 ton de 24.000 van de Statendam de loef afsteekt. Dit gloed nieuwe schip heeft een be manning van 433 koppen, zoals dat heet, en kan 955 passagiers herbergen, waarvan 84 in de eerste klasse en 871 in de toeristenklasse. Want de Sta tendam zal straks ook worden ge bruikt voor cruises en in in 1958 zelfs een wereldreis gaan maken. Overigens wordt men in die toeris tenklasse ook nog verwend. Bijna al le hutten hier hebben een eigen bad- of douchekamer. Het diner voor de toeristenklasse wordt in acht gangen opgediend! Men kan gebruik maken van het gesloten zwembad (met Turks bad) op het D-dek en ook van het open zwembad achterop het prome nadedek. Er is een stijlvol ingerichte bioscoopzaal, die ook als kerkzaal wordt gebruikt; zowel voor protes tantse als voor Rooms-katholieke kerkdiensten. Op het hoofddek ligt de winkelga lerij met kapsalons voor dames zowel als heren. Het schip heeft een eigen wasserij, drukkerij en hospitaal. Een automatisch werkend sprinkler systeem, in geval van brand, is aan gebracht in alle passagagiers- en be- manningsverblijven, daarvoor waren 25.000 sprinklers nodig. Het schip is verdeeld door twaalf waterdichte schotten en geïsoleerde stalen brand- schotten. Tien reddingsboten, die elk 135 personen kunnen bevatten en uit lichtmetaal zijn vervaardigd, kunnen met de hand worden voortbewogen (zij het niet meer met riemen) en dan zijn er nog twee motorreddingsboten voor 43 personen. Bij de kok in de keuken. Een onfeilbaar instinct leidde ons naar de keuken, waar chefkok Nijen- huis, een geboren Rotterdammer en al dertig jaar bij de Holland-Amerkalijn ons indrukwekkende, gedrukte lijsten liet zien van alles wat het schip bij een crossing Rotterdam-New York vice versa mee moet nemen ter ver sterking van de inwendige mens. .^an groot vlees, vertelt ons de heer Nijenhuis, z'n hoge witte muts rechtzeittend, nemen we 15.000 kilo mee ,aan klein vlees 5.000 kilo, ge vogelte 10.000 kilo en vis 6000 kilo want we hebben geen tijd om die on derweg te vangen. We eten hier duizend kilo aardap pelen per dag op en 4000 eieren, 50 kilo jam en 2000 stuks gebak, en we persen 1500 sinaasappelen uit voor jus d'orange enz. Verder gebruiken wij per dag 70 kilo boter, 30 kilo kof fie, 300 kilo meel en 300 liter melk. Vergeet niet de extraatjes: de dieet- keuken, de koschere keuken voor de Israëliten, en de diverse vermagerings diëten (Hauser!) Met al die speciale wensen moet rekening worden gehou den! Het schip heeft dan ook een eigen roomijsfabriek, bakkerij en patisserie, slagerij en viswerkplaats. Er is een toeristenklassekeuken, een eerste klas sekeuken en een keuken voor de be manning. Per uur worden zo'n duizend diners doorgegeven. Pracht werkstuk Dat is dan alleen de huishoudelijke kant van dit hotelbedrijf, dat men Statendam noemt. In recordtijd is dit schip gebouwd; op 18 juni 1955 lag er op de helling alleen de kielplaat. De laatste drie maanden waren hier 1400 man iedere dag aan het werk en het vereiste een intrinsieke planning om te voorkomen, dat ze elkaar in de weg liepen. Het praefabrieage-systeem is hier op grote schaal toegepast, allerlei on derdelen waren reeds vooruit gereed gemaakt om de bouwtijd zoveel mo gelijk te bekorten. Bijna alles wat er aan dit schip zit, is Nederlands fabri kaat, en een indrukwekkende lijst van Nederlandse sierkunstenaars heeft er toe bijgedragen de Statendam tot een ook inwendig, zeer sierlijk schip te maken. Toch is er geen spoor van overla- denheid. De hele aankleding getuigt van zeer goedesmaak. Nergens een oogverblindende luxe, nergens geld smijterij. Ook als zodanig is de Statendam een waardig goodwillambassador van Nederland. Straks gaat de Statendam varen met onze kroonprinses aan boord. Goede reis en behouden vaart! Aangiften van 17 tot 23 januari 1957. Geboren: Leonarda Wijnanda Maria, d. v. L. C. Th. Rip en J. S. van der Klauw, St. Victorstraat 7; Maria Adriana Geertruida, d. v. E. J. Verkleij en F. E. M. Lichtenberg, Zuidkade 174; Wilhelmina, d. v. W. Oudijk en C. van Gils, Tweede Bloksweg 14; Neeltje Adriana, d. v. N. Brouwer en L. van der Linde, Kerkweg 58; Barbera, d. v. J. van Dorp en H. L. van Beek, Kerkweg 146; Ondertrouwd: M. Jolink en F. B. van Noort; GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: rode want; 1 paar wanten; grijze handschoen; rode want met witte strepen; armband; beige wand je; zwart vulpotlood; metalen meet lat; 4 fietssleutels; groene want; 1 p. blauw-grijze wollen handschoenen; bruine portemonnaie met inh.; zak mes. Verloren: schaartje; bundeltje geld; hoes van paraplu; bruine portemon naie met inh.; bruine bal; rijbewijs. Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds. W. L. Tukker, Rotterdam. Nam. 6.30 uur ds. J. van der Haar. Hervormd Wfjkgebouw. V.m. 9.30 uur ds. J. van der Haar. Nam. 6.30 uur ds. W. L. Tukker. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur ds. Steunen berg, Rotterdam. N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. V.m. 9.30 uur Prof. Dr. W. C. Unnik, Utrecht. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. dinsdag 29 januari nam. 7 uur ds. G. v. d. Breevaart, H. I. Ambacht Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Mej. Da. Rappeld, Alkmaar. VERLICHTING IN KIPPENHOKKEN Elektrische stroom is voor het hou den van pluimvee even belangrijk als vitaminen en mineralen, aldus ir. P. J. v. d. Bremer, rijkspluimveecon- 1 sulent voor Noord-Brabant te Boxtel, Bij de opfok heeft men als warmte bron nog keuze tussen elektriciteit, kolen of olie, maar tijdens de leg is men volledig aangewezen op elektrici teit als verlichtingsbron in het hok. Verlichting is onmisbaar, daar twij felt vrijwel niemand meer aan. Niet alleen krijgt men meer eieren in het najaar, maar ook de totale produktie wordt er gunstig door beïnvloed. Niet genoeg kan gewezen worden op het grote belang van een goede verlichtingsbron en wat misschien van nog van meer betekenis is, de regel maat bij de verlichting. We gebruiken dus electrisch licht en nemen daarbij lampen die vol doende licht geven. Voor kleine hok ken zijn gewone licljtlampen het meest geschikt en bovendien niet duur. T.L.-buizen geven prima licht, maar zijn duurder in aanschaf. Daar staat echter een besparing op de stroomkosten tegenover. Wij zouden deze T.L.-buizen bij voorkeur zien in de grotere kippenhokken. Bij de aan leg moet er speciaal op gelet worden, dat de T.L.-buizen ongevoelig zijn voor lage temperaturen, daar anders - dit hebben verscheidene pluimvee houders vorig jaar ervaren - de lam pen weigeren aan te slaan. Welke lampen men ook gebruikt, de eerste zorg is dat de lampen op tijd aan- en uitgaan. Regelmaat is vooral een punt waarvoor de hennen zeer gevoelig zijn. Vergissingen kun nen de pluimveehouder duur te staan komen. Daarom geen nodeloze zor gen daarvoor ook geen gepruts met wekkers die men iedere dag op nieuw moet afstellen. Een elektrische schakelklok is een niet duur maar wel onmisbaar in strument op ieder pluimveebedrijf. Men dient er echter op bedacht te zijn dat er onder de schakelklokken goede en minder goede zijn en het is dus gewenst, voordat tot aanschaf wordt overgegaan, hiervoor advies in te winnen bij een bonafide handelaar, of bij de rijkspluimveeteeltconsulen- ten. U kunt dat niet voor Uw ogen plakken, want U zult immers dan nog minder zien dan anders. U moet het RECEPT om zetten in een juist die, die door de oog arts werd voorgeschreven. Bij een goed recept hoort een goede opticien De zaak met de buitenklok De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dr. J. W. H. Hel leman. BE FAIR NIEUWS. Wegens de slechte terreinomstan digheden moesten verleden week al le wedstrijden worden afgekeurd. Dus is er deze week weinig meer te ver melden dan het programma voor za terdag. BE FAIR H—MOERKAPELLE I. Di.t zal wel een zeer spannende wedstrijd worden want beide elftal len bezetten de bovenste plaatsen. We zullen ons maar niet aan een voorspelling wagen daar dit ons nog al riskant lijkt, vooral omdat we niet helemaal zeker meer zijn van de Be Fair ploeg, aanvang 3 uur. Denken we allemaal om de weke lijkse trainingsavond De junioren worden woensdags avonds om 7 uur en de senioren om 8 uur verwacht in het Gymnastieklo kaal aan de hefbrug. Het S.U.S.-front verzoekt een ie der, die een van de onderstaande S.U.S. loten in zijn bezit heeft, zich te melden bij W. van Berkesteijn, Burg. Trooststraat 58. S.U.S. E 088156; B 088466; D 088500; E 088747 E 246321; D 246461; B 246526; A 246682; E 246884. DAMVERENIGING EXCELSIOR Excelsior 1 is door Damlust 1 met 7-13 geklopt, waardopr Damlust zo goed' als Zeker van het kampioen schap is. F. M. P. Jacobi—M. Zijlstra 2-0 A. BlomH. J. van der Wouden 0-2 D. H. Zwanenburg—C. Molenaar 0-2 T. TwigtH. tenwolde 0-2 C. BlonkN. H. van der Wouden 0-2 C. H. Kramp—A. Blok 1-1 A. N. LittooijP. Versloot 0-2 A. BlonkP. Tom 1-1 G. HeerenA. Beuzekom 2-0 T. den Ouden JrA. G. v. Zeijst 1-1 Totaal 7-13 WZC DE GOUWE. De dames konden het tegen de GZC-dames niet bolwerken, zij ver loren met 3-0. Door allerlei omstandigheden was de ploeg niet volledig. Ook onze ad- spiranten moesten voor de GZC ads. het hoofd buigen en verloren met 1-0. Daarna was het de beurt aan het eerste, ook dit zevental was niet vol-

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2