weekblad voor Waddinxveen M&ede# de Vrouw 0e SyUeqel van de week Eerste raadsvergadering in 1957 Bcaectfe af NIEUWS uit onze waadplaats no .607 vrijdag 8 februari 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30. Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Adv-'rten'ie- en familieadvertentieprijs 8 ct oer m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk s woensdagsavonds inzenden. Nu hadden we deze week toch haast zonder kabinet gezeten! Dat is inder daad het bekende dubbeltje op zijn kant, geweest. De regering wilde de salarissen der hogere ambtenaren ver hogen - kosten J 10 miljoen en zij achtte deze verhoging beslist nodig om voor haar personeelsbeleid de verant woording te blijven dragen. Het was een beetje vreemde geschie denis. Men kan zeggen, dat het niet in de haak is, met top-salaris-verhogin- gen te komen, nu de bezuinigingsklok zo hard wordt geluid, maar aan de loonsverhoging, die ter compensatie der huurverhoging wordt voorgesteld en die uiteraard alleen aan de loon trekkers ten goede komt, legt de staat geen windeieren, omdat met die ver hoging ook de loonbelasting hoger wordt. We hebben, voorlopig, nog niet met de Staat te doen. De opbrengst van de belastingen, voor 1956 geraamd op 6.876 miljoen, werd met ll<>/o o- vertroffen en leverde 7.642 miljoen op. Nu heeft een lid van de Tweede ZO nar a worat genua, maar aan de Kamer meor no Ai «te. te.: het vootel dateert te danks toezegging van prijsstabilisatie onrust onder het publiek ontstaat van vandaag of van gisteren en als de salarissen in de hogere functies niet omhoog gaan, houdt de regering geen hogere ambtenaar meer over, omdat zo n man in de industrie méér kan verdienen. En daar gaat het ten slotte maar om. Politiek werd het geval in de Twee de Kamer ook een beetje vreemd. Er kwam een motie van een P. v. d. A.-lid, de heer Blom, tegen de re gering - tegen zijn leider dr. Drees dus en tegen diens vier mede P.v.d. A.-kabinetsleden - om die aange vraagde verhoging niet te geven. De motie werd verworpen. Ook van agrarische zijde wordt de regering onder druk gezet. Het is ze ker nog niet zo ver, dat „de boeren het hebben overwonnen", maar in het agrarische Voorlichtingscongres, te U- trecht door meer dan 7000 boeren uit het gehele land bezocht, kwam duide lijk aan het licht, dat de regering thans spijkers met koppen zal dienen te slaan. In een resolutie werd erop aangedrongen, de voorstellen van het Landbouwschap en de maatregelen, daaruit voortvloeiend spoedig te ver wezenlijken en snel hulp te verlenen ean de, de vorige zomer door water overlast getroffen boeren en tuinders in het oosten van ons land. Het was - om Wim Kan eens als voorbeeld te nemen - anders „het weekje wel" Van regeringszijde kwam eindelijk het langverwachte voorstel de huren van vooroorlogse woningen (op of na 27 december 1940 gereed gekomen) 1 juli a.s. met 25°/0 te ver hogen. De helft van die verhoging krijgt de huiseigenaar niet in handen maar zal te zijner tijd worden ge bruikt om de oude woningen te mo derniseren. De staat heft dus geen huurbelasting maar haalt wel de helft van de verhoging tijdelijk bin nen, om daar dan een rente van 3% over te geven. De staat wordt er dus zeker niet slechter van. Dat wordt hij trouwens van die verhoogde huur ook niet, daar de belasting voor de huiseige naren (meer inkomsten) omhoog zal gaan, al blijft de helft der verhoging ook buiten beschouwing. Of ook de personele belasting tengevolge van de stijging der huurwaarde meer zal op brengen, is nog de vraag. Ook de 2»/o Losse Flodders Die meneer Haspels Die wint zo maar ineens duizend gulden. Wat een geluksvogel! Dat is beter werk dan wat die motorrijder vorige week over kwam. Die werd getorpedeerd door 'n zekere meneer T.T. uit Gouda. Laatst genoemde heer doet zijn naam wel eer aan. Elke dag T.T.-race In de huizenbouwerij komt ook meer gang. Steeds meer nieuwe wo ningen verrijzen, doch het aantal wo ningzoekenden neemt nog harder toe. Dat wordt straks kamperen voor de lui die zonder zitten. Als het weer zo blijft als nu is dat geen bezwaar. Het lijkt wel lente. Ik ben al een paar avonden naar mijn kinderen wezen kijken, omdat ik dacht, dat ze huilden. Maar het wa ren de poesjes. Brutaal dat die din gen worden Gisteravond om 12 uur sliep ik nog niet. Ik het raam open, schoen in de hand, klaar voor de aanval. Plotseling zag ik een grote kater in het raamkozijn van de schuur springen. Hij drukte zich stijf tegen het glas aan en miauwde tegen z'n vriendin. Kom maar gerust hier, nou durft'ie toch niet te gooien Overdag hebben de beesten ook al geen rust Dan ziet de lieve jeugd ze voor leeuwen en tijgers aan en begint meteen hevig te vuren. Iedere knaap is zwaar bewapend. Als de scholen yut zijn is het meteen volop oorlog m de Sniep. Straks kunnen ze de dienstplicht met een half jaar bekorten, zo ge tramd zjjn de jongens. Vooral het terrein aan de Ieplaan, waar de win kels in opbouw zijn, is ideaal voor straatgevechten. O ja, wat worden dat eigenlijk voor winkels? En wie komen er in? Dat schijnt nog zeer geheim te zjjn. Doch voor de mensen die er straks in ko men was het toch wel gemakkelijk als ze het vast wisten. Straks zijn de gebouwen klaar en moeten de win keliers weer een tijd wachten op de spullen voor de inrichting van de winkels. door de verschillende publicaties over te verwachten of reeds ingegane prijs stijgingen. Men zou denken, dat daar op zou volgen: Is de minister niet van oordeel, dat de prijzen béter in de hand dienen te worden gehouden? Nee, dit vraagt genoemd Kamerlid niet .Zij. vraagt de minister of hij het publiek eens in de week een officiële lijst wil geven van de onontkombare prijsverhogingen. Alsof zulk een lijst, die wel eens een lange waslijst zou kunnen worden, die geconstateerde ongerustheid zou wegnemen! Daar zouden dan al dadelijk 50 gemeenten op worden genoemd, die de gasprij- zen verhoogden.met toestemming! Keep smiling., oftewel: lach er maar om. Zo hebben we kunnen la chen om 'n 17-jarige jongen, die voor f 23,75 een van de negen in veiling gebrachte mijnenvegers wilde kopen. De vloot werd voor goed 378.000,00 door een sloper gekocht. Een van de schepen verkocht hij dadelijk door aan de hoofdaannemer van de Delta werken, die er zijn personeel mee gaat vervoeren. O ja, dat Deltaplan. Het wordt nu bestudeerd. in België, van wege de invloed op de Westerschelde. Daar zal. nog wel een geduchte boom over worden opgezet. Om met wat aangenaams te eindi gen Amsterdam ontving met vreugde zijn nieuwe burgemeester, mr. G. van Hall. Den Haag zal komende week mr. Kolfschoten ijlhalen. Al is die nieuwe burgemeester voor het eerst sinds eeuwen r.k. te hopen is, dat hij de juiste man op de juiste plaats zal blijken te zijn. Den Haag heeft al burgemeesters-herrie genoeg gehad. JEUGDHERINNERINGEN Wij vrouwen herinneren ons alle maal uit onze kindertijd dingen en gebeurtenissen, die voor ons hoogte punten waren en waaraan wij daarom altijd met iets van vertedering terug denken .Feestelijke herinneringen zijn het, die in de loop der jaren, lang na dat wij volwassen geworden zijn, en zelf al moeder of wellicht grootmoe der zijn, eerder aan glans gewonnen hebben, dan dat wij ze konden ver geten. Ja, ik geloof wel, dat de meesten van ons zulke herinneringen hebben, die een glimlach van vertedering te voorschijn roepen, al liggen ze voor ieder mens natuurlijk in andere din gen. Als ik over kinderherinneringen spreek, die ons op het verdere levens pad blijven vergezellen en met hun warme lichtstralen omvangen, dan bedoel ik daar helemaal geen gewel dige gebeurtenissen of werkelijke feesten mee;. Meestal zijn het juist maar heel simpele en schijnbaar on belangrijke vreugden. Alleen voor onszelf, als kind, waren ze ui.terst be langrijk, om de sfeer van koestering, de innige liefde en gezelligheid, die eraan verbonden was. De Zaterdagavond Zo zou ik u nog precies kunnen vertellen, hoe het vroeger bij ons thuis op zaterdagavond toeging. In die tijd kwam in de kleine plaats, waar wij woonden, de bakker 's zaterdagsa vonds aan de deur met een grote mand vol verschillende soorten luxe broodjes, waar men uit kon zoeken, wat voor de zondag naar zijn gading was. In de mand lag een grote tang. Een speciale broodjestang! Daarmee konden de broodjes opgenomen wor den. Een onuitsprekelijk feest was voor ons, kinderen, het binnenkomen van deze mand elke zaterdagavond op nieuw. Met moeder bogen mijn broer tje en ik over de mand en hielpen mee uitzoeken. We mochten ook de tang hanteren. Wat daarna gebeurde was al even heerlijk. Na het bad mochten we in ons kraakschone nacht goed weer naar beneden, omdat het zaterdagavond was. De haard snorde, de schemerlamp omving ons allen in een tovercirkel van warm goud licht. De hele kamer was anders dan anders. Voor de diep ontvankelijke kinderziel was zij een sprookjesoord geworden, want moeder las voor en voor ieder van ons stond er zo'n knappend vers broodje met boter en kaas te wachten. Een rijkdom Kunt u zich voorstellen, wat ik voel als ik aan die zaterdagavonden van vroeger terugdenk? Het is net of de blijheid, de eindeloze vredigheid van die avondep nog in me natrilt. En wat het mooiste was, je krijgt daardoor be hoefte, je eigen kinderen dezelfde rijkdom te geven. Schatten die nooit verloren gaan, die later, als het leven moeilijker, rumoeriger en veeleisender wordt, rustpunten vormen bij het her denken. Zonneplekken, waaruit men nog warmte kan putten, ook wanneer de schaduwen zich komen melden. De geestelijke rijkdom, de harmonie en veiligheid, die je als kind ontvangen hebt, zijn zo onschatbaar, dat weet u net zo goed als ik. En we behoeven ons er niet van af te maken, dat onze moeders meer tijd en innerlijke rust hadden, om aan ons mee te delen. Al leven wijzelf in een onzekerder, gejaagder tijd, dan kunnen we er toch wel voor zorgen, dat ook onze kinde ren later kunnen terugkijken op een jeugd, waarin vele van die eenvoudi ge dingen feesten waren. Waarschijn lijk zullen zij er in deze ongewisse eeuw nog meer behoefte aan hebben dan wij vroeger. MARCELLE. Een blik vooruit Nogmaals de sportvelden - Over waterleiding en butagas Sniper. De gemeenteraad kwam avond, 6 februari, in een openbare vergadering bijeen. Na opening bracht burgemeester Warnaar dank voor het medeleven, dat hij in de afgelopen week had mogen ontvangen, in ver band met het overlijden van zijn echt genote. Aangezien dit de eerste vergadering in 1957 was wilde de voorzitter een enkele opmerking maken. Met vreug de, aldus spr. mag worden geconsta teerd, dat ook in 1956 de vrede weer bewaard bleef, ofschoon er een bitte re bijsmaak is door de gebeurtenissen van Hongarije en waar nog steeds strijd wordt gevoerd zonder enig uit zicht op de zo begeerde vrijheid. De werkgelegenheid bleef nog ruim, ondanks pessimistische voorspellingen over terugslagen. De industrie was goed van orders voorzien. Een bedrag van f 400.000,werd voor uitbreidin gen besteed. De tuinderij verliep niet onbevredigend. Aan de koude grond tuinderij werden verschillende waren huizen toegevoegd, waarmede een be drag van f 54.000,was gemoeid. De landbouw had een moeilijk jaar, niet alleen door de weersomstandigheden, maar ook door de werking van vele andere factoren. Spr. wees hierbij op de lonen van de landarbeiders, die nog een achterstand hebben, maar die an derzijds door de bedrijfsuitkomsten met voldoende verhoogd kunnen wor den. De middenstand had ook een gunstig jaar Waddinxveen is helaas ook met het hamsteren in november niet ach- zitter voor zijn uitvoerige uiteenzet tingen en bracht hem dank voor de prettige samenwerking. Spr. sprak de wens uit, dat de burgemeester in de gelegenheid zou zijn, om in zijn laat ste jaren van zijn ambtsperiode als kapitein het gemeente schip in veilige haven te brengen. De raadsverslagen van de 4 laatste gehouden vergaderingen werden vast gesteld. Naar aanleiding hiervan merk te de voorzitter op, dat de heer Con- standse, directeur van de gemeente bedrijven te Boskoop zich gegriefd had gevoeld door een opmerking in een dier vergaderingen, en waaruit wan trouwen over zijn beleid zou blijken. De burgemeester verklaarde namens B. en W. dat van wantrouwen geen sprake is en dat B en W van de be kwaamheid en de kimde van de heer Constandse volkomen overtuigd zijn. Achtereenvolgens werden goedge keurd de voorstellen tot het verlenen van voorschotten aan de besturen der bijzondere scholen, tot vaststelling van de vergoeding per leerling voor het openbaar lager onderwijs en tot be kenning van bijdragen in de kosten van reisgeld voor leerlingen, die scho len elders bezoeken. Goedgekeurd werd een voorstel tot verkoop van 2175 m2 grond aan de provincie Zuid-Holland, voor bocht afsnijding aan de Wilhelminakade. Verder werd 450 m2 grond verkocht aan de Sniepweg aan de N.V. Kemp- kes'. De kruideniers krijgen een ver plichte vakantie, verdeeld over 2 pe rioden van 6 dagen. Het voorstel van B. en W. tot aanleg van een plantsoen en sportvelden tot een bedrag van f 240.000,— ontmoette enig bezwaar bij de heer Okkerse, die wilde weten of niet een goedkopere oplossing was te vinden. De voorzitter zette nog eens uiteen hoe de plannen tot aanleg van plant soen en sportvelden waren gelopen. Aanvankelijk zou dit gebeuren indien zich werkloosheid voordeed. Aange zien er geen werklozen waren, is het plan omgewerkt voor gedeeltelijke uit voering met machines en nu dit ook niet kan is een plan gemaakt voor uit voering in het vrije bedrijf. Het gaat er nu om de zaak bij Ged. Staten rond te krijgen, maar overigens zal het plan, door de investeringsbeperkingen moeter. blijven liggen. Overigens wordt niet tot definitieve uitvoering overgegaan, voordat een en ander t.z.t. nog eens met de raad is besproken. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen van de heren Kooijman en Huizer tegen. Bjj de rondvraag deelde de voor zitter mede, dat een schriftelijke vr aag was ingekomen van de heer Huizer over de aanleg van de water leiding in het Noordeinde. De vragen waren of er geen goed materiaal was gebruikt, of er fouten waren gemaakt en zo ja, wie daarvoor verantwoorde lijk was. De wethouder Oudijk antwoordde, dat het materiaal wel goed is. Het wordt gebruikt op advies van het rijks instituut voor drinkwatervoorziening Of er fouten gemaakt zijn en door wie is nu niet te beoordelen. Het belang rijkste op het ogenblik is, dat de buis dichtkomt. De eerste km is nu inder daad dicht en de twee resterende zul len ook dichtkomen. Dan zal er on derzocht worden of hier van schuld sprake is en bij wie die schuld ligt. De heer Schouten vroeg naar de aanpassing van de uitkeringen door instelling voor sociale zaken in ver band met de nieuwe ouderdomswet. De wethouder Buitelaar deelde me de, dat de instelling had besloten tot verhoging van de ondersteuningsnor men. Deze zijn voor een echtpaar ge- 't Gebeurde op een dorpsschool eens waar, komt er niet op aan dat een bank in de derde klas des morgens leeg bleef staan. De meester vroeg eens links en [rechts aan kinderen in de klas of iemand wist, waarom of Jan die morgen er niet was. Geen van de kinderen gaf bescheid en meester schreef: absent. Maar zie: zo om en bij tien uur, daar kwam die kleine vent. Wel, Janneman, vertel mij eens, hoe kom je toch zo laat? Kwam je niet vroeg genoeg uit bed, of speelde je op straat? Maar Jantje zei vol stille pret en keek hem lachend aan; „Ik krijg een broertje en moest [daarom eerst naar de dokter gaan". Een broertje? Meester keek [verbaasd Hoe kom je daarbij, Jan? Dat is zeker weer een grap van jou Ik geloof er niet veel van Ik denk toch dat het wel zo is, zei Jan, toen Meester zweeg. Verleden jaar was moeder ziek toen ik een zusje kreeg. En nu ligt vader ziek op bed, dat is wel niet zo fijn, maar ik denk zo dat er strakjes wel een broertje dan zal zijn! Veilig Verkeer ter gebleven. De winkelweek was weer in alle opzichten geslaagd. Ook gemeentelijk is er reden tot dankbaarheid. De woningbouw verliep vrij vlot en er is een ogenblik ge weest dat meer dan 100 huizen in aan bouw waren. Dit cijfer is inmiddels weer teruggelopen tot 82, maar wan neer binnenkort de 45 woningen van de r.k. woningbouwvereniging in uit voering komen, wordt de 100 weer ge passeerd. Verheugend noemde spr. het dat ook de particuliere bouw een gro tere activiteit ontplooit. Verschillen de grote en noodzakelijke werken konden in 1956 worden aangevangen. Teleurstellend is de moeilijkheid op financiëringsgebied. Vaste geldlenin gen zijn niet te krijgen en er is al een moment geweest, dat Waddinx veen haar betalingen al had gestaakt. De regering heeft toegezegd, dat de woningbouw geen stagnatie mag onder vinden, maar tussen zeggen en doen, aldus spr. is nog een groot verschil. Toch zal die woningbouw moeten doorgaan, want wij zijn nog niet eens in staat onze natuurlijke aanwas op te vangen. Spr. hoopt echter dat de donkere wolken zouden voorbijtrekken en dat de mogelijkheid zou komen de aller noodzakelijkste werken uit te voeren, waartoe o.m. behoren de aanleg van een straat van de Kerkweg naar de ri oolwaterzuiveringsinstallatie met rio lering en de aanleg van een riool door de Kerkweg voor de afvoer van het afvalwater van het Sniepkwartier. De heer Schouten dankte de voor- Een uitgestoken richtingaanwijzer geeft een automobilist geen vrijbrief om zomaar weg te rijden. Het uitsteken van de pijl is bij weg rijden zelfs overbodig. De bestuurder moet zich door middel van zijn spie gel vergewissen van het achteropko mend verkeer, daarbij rekening hou dende met de z.g. dode hoek. Hij kan ook even de moeite nemen, door het open portierraam te kijken, of hij het verkeer niet hindert met zijn ma noeuvres. Wie zich in het verkeer voegt heeft meer verplichtingen dan hij, die daar aan reeds deelneemt. bracht van f 29,80 op f 32,— voor al- leenwonenden van f 24.40 op f 26.05 en voor kostgangers van f 21,op f 22,50 Dit zal aan de instelling een extra uit gaaf vragen van f 8350,— met welk bedrag het gemeentelijk subsidie zal moeten worden verhoogd. De heer Schouten bracht hierop dank aan de instelling voor het genomen besluit. De heer Huizer vroeg daarna of B. en W. al eens hadden overwogen om in de Puttepolder butagas te gaan ge bruiken in de nieuwbouw. De voorzitter antwoordde dat dit niet in de bedoeling lag, omdat het object van 1000 woningen hiervoor veel te groot is. Bovendien zouden alle bewoners op andere gastellen moeten overschakelen, hetgeen zeer grote bezwaren met zich zou brengen. Hierna sluiting, waarna de raad o- verging in geheime zitting. VEREDELING AMBACHT. In de week van 22-27 juli a.s. worden te Utrecht examens afgeno men voor het verkrijgen van het di ploma „gezel" of meester voor de ambachten meubelmaker, schilder en metselaar. In de week van 29 jull-3 augustus worden te Rotterdam dezelfde exa mens afgenomen voor timmerlieden, schilders, meubelmakers en machine bankwerkers. De aanmeldingen moeten vóór 1 april geschieden. Voor belangstellen den ligt een uitgebreide circulaire op ons bureau ter inzage. JAARVERGADERING MIDDENSTANDSVERENIGING. Woensdagavond kwam de Midden standsvereniging in jaarvergadering bijeen in hotel de Urne. Voor deze vergadering bestond goede belang stelling. Met een woord van welkom opende de heer H. M. de Wilde deze jaarver gadering er op wijzende dat dit nu de 39e jaarvergadering dezer vereni ging was en wij dus naar een jubi leum op weg zijn. Het jaarverslag van de secretaris kon gewagen van een bloeiend verenigingsleven en een gunstig jaar voor de middenstand, evenzo het financieel verslag van de penningmeester, welk verslag ook op gewekte geluiden horen liet. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer H. van Mourik herko zen, terwijl in de plaats van de heer H. K. van der Loo gekozen werd de heer Nic. Hofman. Besloten werd dit jaar geen feest avond te beleggen, maar deze gelden te besteden aan het a.s. 40-jarig ju bileum, opdat aan dit jubileum ex tra aandacht kan geschonken worden. Na een korte rondvraag werd de ver gadering door de voorzitter gesloten. FEESTAVOND N.KJ.B. EN M.C. Voor een goed bezette zaal gaf dinsdagavond de NKJB in samenwer king met de Maria Congregatie de jaarlijkse feestavond in het r.k. ver enigingsgebouw. Evenals andere jaren werd ditmaal het blijspel „Sproetenkopje" opge voerd. Dit echt Amerikaanse stuk bracht een stuk leven uit de States naar voren. De fam. Higgens exploi teert een lunchroom, waar ieder wel kom is, doch moeder en dochter hou den meer van amusement Vooral moeders stem brengt grote hilariteit ten tonele. Het werk komt dan ook in zijn geheel voor het nichtje Rose Higgens bijgenaamd Sproetenkopje. Dit niet mooie maar goedhartige meis je moet zich vele opofferingen ge troosten* Door haar vriend, Bob Shannon, wordt haar veel geleerd, en

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1