Nieuwe vooruitgang op het gebied Ziektenkostenverzekering faYïjE2ESE® Zit- Slaapkamer MEUBEL STOFFEERDER als zij opeens een erfenis krijgt gaan haar ogen open en ziet zij haar fa milie in ware gedaante. Na nog en kele minder prettige ervaringen wordt een goed slot verkregen. De heer van Oosten heeft weer veel plezier gehad van zijn clubje; vooral enkele debutanten deden het voor treffelijk, al met al een mooie avond die met een gezellig bal werd blo ten. N' COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Uit het jaarverslag van de Coöpera tieve Boerenleenbank alhier lezen wij, dat het saldo der spaargelden per 31 december 1956 f 4379.493,90 bedroeg. Dit betekent in één jaar een vooruit gang met f 444.275,33. Aan voorschotten werd verleend f 766^837,50 en terugontvangen f 317.333,33. De balans is afgesloten met een winst van f 8-460,66. De jaarvergadering wordt gehou den op maandag 11 februari a.s. des nam. 7 uur in het Geref. verenigings gebouw. Na afloop, dat is ongeveer half ne gen uur, zal een tweetal films worden vertoond'. Deze voorstelling is voor belangstellenden vrij toegankelijk. DEMONSTRATIE. Door de C.B.T.B. werd maandag avond een demonstratie-avond ge houden, waar als spreekster optrad Mej. Boer van de Etna-fabrieken. Het onderwerp was „Bakken en bra den op gasfornuizen". De vele mogelijkheden op dit ge bied werden uitvoerig toegelicht en met grote belangstelling gevolgd. De gasfornuizen op deze demon stratie werden gratis beschikbaar ge steld door de heer Nic. Vis, alhier. KIND VERDRONKEN. Maandagmorgen is het 4-jarig zoon tje van de heer H. de Jong in de ringvaart van de Zuidplaspolder al hier geraakt en verdronken. De kleu ter was op het erf nabij de ouderlijke woning aan het spelen en is in een onbewaakt ogenblik te water geraakt. Toen zijn vader hem miste kwam hij tot de ontstellende ontdekking dat het kereltje in de vaart bij de woning lag. Onmiddellijk bracht hij het ven tje op het droge, terwijl personeel van de houthandel Alblas inmiddels een dokter waarschuwde. Hoewel de doktoren Hemminga en Van der Lin de nog geruime tijd daartoe pogingen in het werk stelden mochten zij niet het genoegen smaken de levensgees ten op te wekken. jL CEFA-FILMVERTONING. i Onder auspiciën van de Geref. H Jeugdcentrale alhier, vond daar za-P terdagavond in het Geref. verem-B gingsgebouw de vertoning plaats van" de Cefa-film „De strijd om de top". Voor deze film, waarin een indruk wekkend beeld gegeven werd van de verovering van een der toppen van de Himalaya en die de hoogste onder scheiding verwierf van de beste docu mentaire van 1956, bestond zeer veel belangstelling. De avond werd ge opend door de heer I. van Ehijn na mens de Geref. Jeugdcentrale en ge- sloten door ds. JSnoeyGetracht wordt om voor de Cefa-filmvertonin- gen in de gemeente een afdeling op te richten van de Chr. Filmactie. Pig en Peg op stap 33. De bakker gaat eens even naar de werkplaats, he, waar zitten zijn nieuwe knechten nu? Ze hebben ze ker te lang moeten wachten en zijn zeker op verkenning uit. Dat geeft niets. Ze moeten toch leren, waar meel te vinden is, waar krenten en ro zijnen staan maar het wordt nu toch tijd, dat we aan het bakken gaan. Daar hoor ik wat, zullen ze dat zijn. Even later staan Pig en Peg voor hun baas met heel onnozele gezichten, alsof er niets is gebeurd. Zijn jullie op onderzoek uitgegaan? Ja, baas, we hebben eens even rondgekeken. en terugbetaald f 214.417,58. Er wer den 68 nieuwe spaarboekjes uitgege- VeSp het postkantoor werd ingelegd f 31.903,40 en terugbetaald f 14.274,28. Hier werden 13 nieuwe boekjes uit gegeven. De totale besparing beliep dus bij na f 70.000,— GESLAAGD. Voor het Practijkdiploma Engelse Handelscorrespondentie slaagden onze plaatsgenoten de dames C. Blonk en G. Mastenbroek, zij waren leerlingen van de heer M. Dijkshoorn. Voor het diploma boekhouden is geslaagd onze plaatsgenoot, de heer P. van Berkel. KANDIDAATSEXAMEN Aan de Technische Hogeschool te Delft is de heer M. Ververs alhier, geslaagd voor het kandidaatsexa men voor scheikundig ingenieur. 34. We moeten nu maar dadelijk beginnen, want er staan heel wat be stellingen op dê lijst. Er zijn toch ge lukkig nog mensen, die van n lek ker hapje houden. Luister nu goed, wat jullie doen moeten. We moeten vier en twintig grote caken bakken, daar voor is nodig, 30 eieren, die moet Peg maar eens even uit de keuken halen. En Pig, we zullen samen het deeg klaarmaken. Haal jij vlug eens even een beetje meel. Je weet toch waar het ligt. Vlug gaan de jongens op stap. stelling is geweest in de voorjaars maanden en niet minder bij de ama teurtuinders, die er ook op zijn ge brand met alle tuinbouwgewassen en vroege aardappelen zo vroeg mogelijk te zijn. Gaan wij op zoek naar de oorzaak van deze koude lentes dan valt het op dat hier steeds een veel te koude fe- bruarimaand aan voorafging. Het voorjaar van b.v. 1950 en 1952 was wel warm en vroeg en de februarimaand ook zacht of normaal. Wanneer de winter een verloop te zien geeft waarin het, zoals ook dit jaar weer, in de eerste helft belangrijk te zacht blijft en in februari, veel te koud wordt (hopelijk gebeurt dit m 1957 niet), dan is de grond zo koud en bevroren dat men van deze late vorst perioden dikwijls in maart en april nog een terugslag vindt. Wanneer het zo laat nog koud win terweer is, dan is het in de regel in de Scandinavische landen en in Duitsland nog kouder, met als gevolg dat zodra de wind weer naar noord tot noordoost draait, voor welke windrichting he» voorjaar nogal eens de voorkeur pleegt te geven, koudegolven voorkomen. Dit soms tot ver in mei, waarbij dan de beruchte IJsheiligen voorkomen. Wij hadden daarom gehoopt toen het tussen 20 en 26 november zo begon te vriezen, dat hierop ook een koude de cember zou volgen, zodat de vorst eens niet in de tweede maar in de eerste helft van de winter zou komen. Nu is het best mogelijk dat het een gemiddeld zacht kwakkelwintertje blijft en dat ook februari zacht blijft. Het is echter niet uitgesloten dat februari ondanks het feit dat het nu al drie jaar achtereen een te koude maand is geweest, ook dit jaar weer vorst van betekenis brengt. En wat het voorjaar betreft. laat het eens weer een vroeg en warm voorjaar worden zoals in 1945 toen het met een gemiddelde etmaaltempe- ratuur in De Bilt van 10,4 °C op een na het warmste voorjaar van de laat ste eeuw was. HET BEGINT met een kuchje en het eindigt veelal in een blaf hoest. Maak daar snel een eind aan en neem PULMO. PULMO geneest niet alleen de hoest, maar werkt ook opwekkend. Haal nog vandaag uw fles PULMOin huis. lS>ÏUli. 110 ..OTOOISTIN-ASSOC.ATlï" A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 N.C.L.B. De plaatselijke afdeling van de Chr. Landarbeidersbond organiseert op donderdag 14 februari a.s. in lunch room van de Water een toneelavond. Voor de pauze zullen er huishou delijke punten worden afgehandeld, waarna door enkele leden een toneel stuk zal worden opgevoerd, getiteld: „Als de Gieren aas zien", een verhaal uit het dagelijks leven. Aanvang 7.15 uur. Een ieder is hartelijk welkom. EERSTE PRIJS GEWONNEN. Een E.H.B.O.-ploeg uit onze ge meente behaalde op kringwedstrijden te Gouda een eerste prijs. Ook de leidersprijs ikwam in Waddinxveense handen. landsteinerpenning ONTVANGEN. Het Rode Kruis reikte de Dr. Land steinerpenning uit, aan hen, die vijf maal bloed hebben afgestaan voor de bloedtransfusiedienst. Bij de 98 donors, die deze week de penning ontvingen behoorde ook onze plaatsgenoot, de heer J- van den Houten. GESPAARD. Gedurende de maand januari werd bij de spaarbank van de Coöperatieve toerenleenbank ingelegd f 265.279,40 JUIST WAT U ZOEKT' VLOT en MODERN A. VAN DER SLOOT Oranjelaan 24 Telefoon 457 OPHEFFING ZONDAGSRIJVERBOD De Minister van Economische Za ken heeft besloten het rijverbod voor motorvoertuigen op zondag voorlopig op te heffen. Op het voorlopige van deze maatregel is uitdrukkelijk ge wezen en zodra de olie-positie daar toe aanleiding mocht geven behoudt de Minister zich het recht van het verbod wederom van kracht te doen worden. Voor een deel hebben de automo bilisten de benzine-besparing in ei gen hand, door niet nodeloos te hard te rijden. Een maximum snelheid van 70 km wordt aanbevolen. Naast de hoge ambtenaren is er nu weer een categorie die kan jui chen nil tie Horeca-bedrijven, die aanhoudend tegen het zondagsrijver bod hebben geprotesteerd. Sport in 't kort BE F AIR-NIEUWS. Be Fair HMoerkapelle I 3-2. Het tweede elftal heeft zich in een zeer goed gespeelde wedstrijd na de smadelijke nederlaag van 14 dagen ge leden, keurig hersteld en heeft j.i. zaterdag koploper Moerkapelle ont troond en met een 3-2 nederlaag naar huis gestuurd. De vele toeschouwers zullen met ons moeten beamen, dat gezien de verloren kansen, Moerkapelle er nog best is afgekomen. Na de aftrap startten beide partijen in een vrij hoog tempo met Moerka pelle iets meer in de aanval wat Be Fair na ongeveer 7 minuten spelen n doelpunt kostte. De zeer gevaarlijke middenvoor van Moerkapelle Zijder hand strafte resoluut een fout van de Be Fair verdediging af 0-1. Gelukkig liet Be Fair zich niet van de kook brengen en wist geleidelijk aan het spel iets te verplaatsen. Zij kon door middel van een door de Graaff zeer slecht genomen straf schop gelijk maken 1-1. Beide partijen wogen toen vrij aar dig tegen elkaar op, maar weer was het de Moerkapelle-middenvoor die zijn ploeg de leiding gaf 1-2. Met deze twee punten waren de gasten aan het eind. Kort daarna was het middenvoor Gerritsen, die zich keurig vrij speelde en met een on houdbaar schot de stand weer op ge lijke .voet bracht 2-2. Met deze cij fers ging men rusten. In de tweede helft zakte het spel peil aanmerkelijk, maar di,t kunnep we wel aan het zware veld toe schrijven. Toen invaller Hilgers de Be Fair gelederen kwam versterken laaide het vuur weer op en trok de thuisclub eensgezind ten aanval wat in de 20e minuut bekroond werd met een doelpunt van Gerritsen 3-2. Nadat er nog verscheidene mooie kansen gemist waren, eindigde deze sportieve wedstrijd. Programma voor a.s. zaterdag Alleen ons derde elftal treedt deze week voor het voetlicht. Het ontvangt WDS H, aanvang 3.30 uur. Beide partijen lijken ons aan elkaar gewaagd, maar als er zo gevoetbald wordt als de vorige keer, dan blijft de winst in Waddinxveen. Schaakvereniging W.S.V. De onderlinge competitie van de schaakvereniging W.S.V. luidt als volgt lste groep J: Tol W. Verstoep 1-0 P. Broer J- Kleyweg 1-0 2de groep A. v. Dijken A. Doornhein 1-U Th. Verbree A. v. d. Starre 1-0 P. v. d. Heyden H. Schildt 1-0 A. A. Oomkens P. Perdijk 0-1 Door het dam- en schaaktournooi heeft de schaakvereniging W.S.V. er 8 leden bij gekregen, dus heren scha kers, geeft u op als lid van W.S.V. en komt Maandag naar het Geref. Veren, gebouw, van 8 tot 11 uur. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur de heer J- van Woer den, Stolwijk. Nam. 6.30 uur ds. J. van der Haar. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur ds. J. van der Haar. Nam. 6.30 uur de heer J. van Woer den, Stolwijk Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur ds. J. Snoey N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. V.m. 9.30 uur ds. J. van Vliet, Maasdam. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. woensdag 13 februari nam. 7 uur ds. A. P. Verloop, Alblaserdam. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur ds. W. N. van Nooten, Meppel. De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen worden door dr. P. van der Linde. Burgerlijke Stand Aangiften van 31 jan. tot 6 febr. Geboren: Cornells, z. v. C. de Joode en C. H. de Wit, Prunusstraat 22; Aart Janna, d. v. W. Heuvelman en C. A. Oskam, St. Victorstraat 30; Johannes Martinus, z. v. J. M. van der Helm en A. M. van Vliet, Pias- weg 18; Ondertrouwd: H. Gelderblom en C. W. van den Berg. Gehuwd: T. Poot en F. Driesse; M. Jolink en F. B. van Noort; Overleden: Bakker, e. v. Warnaar, Si- bregje, oud 62 jaren, de Jong, Klaas, oud 4 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: rood plastic tasje; blauwe shawl; bruine handschoen; 1 jaar rood met blauwe wanten; 1 beige hand schoen; bruine portemonnaie met inh.; zwarte handwarmer; kindertasje; ro de shawl. Verloren: blauwe vulpen, zwarte por temonnaie met inh„ zwarte shawl, bos sleutels, blauwe vulpen „Union", zw. vulpen. FEBRUARI EEN VROEG OF LAAT VOORJAAR? De herinnering welke wij de laatste jaren aan het voorjaar hebben zijn allesbehalve rooskleurig. Al enkele ja ren hebben wij zeer koude en late lentes gehad. In 1954 bleef april veel te koud, m 1955 waren maart en mei zeer koude maanden met veel vorstdagen en ver leden jaar was het april welke maand een der koudste van deze eeuw werd. Dit alles had tot gevolg dat er voor de land- en tuinbouw heel wat teleur- Lange tijd is door allerlei instellin gen die zich bewegen op het gebied van de aiektekostenverzekerin (ver zekeringsmaatschappijen,stichtingen coöperatieve verenigingen) gezocht naar een bevredigende vorm van ver zekering voor hen, die boven de loon grens van het Ziekenfondsbesluit val len en voor zelfstandigen die geen ge bruik kunnen of willen maken van de vrijwillige ziekenfondsverzekering. Gaarne kan worden toegestemd, dat er voor deze groep van de bevolking, die naar schatting ruim 3 miljoen zie len omvalt, ïn de na-oorlogse jaren vormen van ziektekostenverzekering zijn ontwikkeld, die aan redelijke ver langens tegemoet komen. Niettemin blijft echter het bezwaar bestaan, dat in gevallen waarbij zeer kostbare be handelingsmethoden moeten worden toegepast, de patiënten zich toch nog voor beduidende uitgaven geplaatst zien, ondanks him verzekering. Een en ander vindt zijn oorzaak in hte over het algemeen gevolgde sy steem van maximum verzekerde be dragen voor de verschillende te ver zekeren kosten. Teneinde een oplossing te vinden voor het vraagstuk van een vrijwel onbeperkte dekking, zodat de patien- tenten ook bij zeer kostbare behande lingen volledig' schadeloos gesteld kunnen worden, hebben een tweetal Nederlandse verzekeringsmaatschap pijen hun ervaring en statistieken uit gewisseld. Deze beide maatschappijen vonden de oplossing voor het probleem in een verzekeringsvorm, waarbij het sy steem van maximum verzekerde be dragen voor de verschillende te ver zekeren kosten voor het grootste ge deelte is verlaten en vervangen door een vrijwel onbeperkte dekking. B ijde bestudering van deze moei lijke materiezijndeze maatschappijen ervan uitgegaan, dat bij de verzeke ring van kosten wegens geneeskundi ge hulp verleend door de huisarts en bij de verzekering van de kosten der poliklinische hulp, verzekerden een bescheiden „eigen risico aan de voet' dienen te dragen, hetgeen er op neer komt, dat bij verzekering van de huisartsenhulp de eerste f 25, per verzekerde en per kalender niet wor den vergoed en bij niet klinische hulp de eerste f 15,— niet voor vergoeding in aanmerking komen. Overigens wordt een onbeperKte vergoeding verleend, zodat ook en vooral in langdurige en kostbare ge vallen de verzekering aan haar doel beantwoordt. Door het systeem van eigen risico aan de voet- dat door velen artsen wordt voorgestaan - hoopt men te be reiken, dat verzekerden niet onnodig medische hulp zullen inroepen. Met betrekking tot de z.g. „grote kosten", n.l. die welke ontstaan bij verpleging in een ziekenhuis en daar mede gepaard gaande specialistische behandeling, is men eveneens geko men tot een verzekeringvorm, waarbij het systeem van maximum verzekerde bedragen verlaten is. De nieuwe vorm kenmerkt zich door een ongelimiteerde dekking zowel voor de kosten van klinische specia listische behandeling (operatief en niet-operatieve behandeling tijdens verpleging in een ziekenhuis) als voor de z.g. bijkomende kosten (röntgen foto's, laboratoriumonderzoek, medi camenten, gebruik operatiekameretc„ gekoppeld aan het verzekerde bedrag voor verpleegkosten. De voorwaarden voor de ongelimi- teerde vergoeding van deze kosten is nl. dat voor de verpleegkosten in een ziekenhuis een bereikend bedrag ver zekerd moet zijn. De uitkeringsduur ten aanzien van alle kosten is on e perkt, met dien verstande, dat .voor psych. neurologische aard de uitke ringsduur tot ten hoogste 4 maanden ner ziektegeval is beperkt. Zeer belangrijk is de verruiming welke het begrip „ziekenhuis heeft ondergaan. De verzekering is n.l. be halve voor de Algemene Ziekenhui zen ,ook van kracht voor inrichtingen voor verpleging van geesteszieken, sa natoria voor klinische observatie, or- thopaedisehe-, kanker-, reuma-, epi- lepische-, neurologische-, neurose-, astma- of revalidatieklmieken. De verzekering omvat verder een onbeperkte vergoeding bij elk zieken- vervoer met een ander dan een open baar vervoermiddel naar en van een ziekenhuis of sanatorium. Ten overvloede wordt opgemerkt, dat de vrije artsenkeuze en de vrije keuze van ziekenhuis zijn gewaar- )r6a- Het is een daad van wijs beleid in deze tijd, waarin door de moderne be handelingsmethoden en hoge verpleeg tarieven in de ziekenhuizen de ge neeskundige behandeling zeer aan zienlijke kosten met zich brengt, dit grote risico door middel van een ver zekering af te wentelen. Dit gebeurt dan ook op grote schaal en het is ver heugend te constatereh, dat door de nieuwste, hierboven omschreven vorm van ziektekostenverzekering aan de wensen naar een nog uitgebreidener verzekeringsmogelijkheid tegemoet is gekomen. Hierdoor komen de modernste zie kenhuizen, de bekwaamste specialis ten, de duurste behandelingsmethoden te rbeschikking van hen die boven de loongrens van het ziekenfondsbesluit vallen en van zelfstandigen wier bi komen uitgaan boven de welstands- grens van de vrijwillige ziekenfonds verzekering. Door het brengen van deze nieuwe verzekeringvorm - waarmede de volks gezondheid ongetwijfeld gediend wordt - hebben de betreffende Ne derlandse verzekeringsmaatschappijen er begrip voor getoond, dat het ver- zekeringswezen een belangrijke soci- ale taak heeft te verrichten. Bovendien zullen de deskundige assurantie-bezorgers gaarne voorlich- ting geven, omdat de verzekering aan ieders persoonlijke wensen en om- gfpndigheden kan worden aangepast. Weekagenda Vrijdag 8 februari Praatavond A.R. Kiesvereniging in het Veremgings- gebouw, Stationsstraat. Maandag 11 februari Alg. vergadering Coop. Boerenleenbank. Na afloop Dinsdag 12 februari Ledenvergade ring R.K. Vrouwenbeweging. Dinsdag 12 februari Vergadering Glasverzekering in De Unie. Woensdag 13 februari Feestavond L.T.B. Donderdag 14 februari Jaarvergade-. ring Chr. Landarb. Bond. Vrijdag 15 februari Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Lezing, Uitno diging van de Holl. Mij van Land bouw in lunchroom van de Water. Zaterdag 16 februari Jaarvergadering van de Ned. Herv. J.V. „Pred. 12 le" en de M.V.'s „D.E.L. en „Tryfena" in het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan. Woensdag 20 februari Feestavond De Gouwe in lunchroom van de Water. Woensdag 20 februari Jaarvergadering C.B.C. in het Centrum. Woensdag 20 februari Feestavond De Gouwe. Vrijdag 22 februari Jaarvergadering Speel tuinvereen. „De Paddestoel in Herv. Wijkgebouw. Vrijdag 22 februari Praatavond C.B.T. B. Spreker de heer C. van Dijk, in Herv. Wijkgebouw, Esdoornlaan. Woensdagmiddag 27 februari Alg- le denvergadering van het Centraal Genootschap voor ^mderherrtel- lingsoorden en Gezondheidskolomes ten huize van Mej. R. E. van Dort Kroon. Woensdag 27 februari Spreekbeurt v. Herv leugdraad in het Wijkgebouw, door" de heer G. Nieuwenhuizen, dir. van de Ned. Ver. voor Dieren bescherming over het onderwerp: „Kinderen en dieren". Vrijdag 1, zaterdag 2 maart Bazar De Gouwe. Zaterdag 2 maart Toneelavond „Mor genrood^' inhetCentrium Jong verloofd paar dat wenst te trouwen, zoekt per 1 juli of 1 aug. ongemeubileerde met vrije keuken of gebruik daar van. Omgeving Boskoop of Wad dinxveen. Vrouw bekend met lichte verpleging. Brieven aan bureau van dit blad OEVBHAUFWAS of LEERLING Stoffo.ide.ij DEN OUDSTEN Kerkweg 5 Telefoon 569

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2