ffi® Ned. Herv. Kerk is een Water staatskerk NIEUWS uit ze Uw eerste indruk JAC. SATON Huidgenezing F» U ROL Men heeft kunnen lezen, dat de Hervormde Kerk te Waddinxveen een extra steuntje in de bodem nodig heeft om verzakking van de toren te voorkomen. Door deze maatregel zal het behoud van de kerk gewaarborgd zijn. En dit is een goede zaak. Want al behoort de Hervormde kerk in Waddinxveen niet tot de mooiste ge bouwen in de Goudse streek, het zou jammer zijn als kerk en toren tot on dergang gedoemd waren. Zij behoren namelijk tot de niet zeer talrijke groep der waterstaatskerken, die Nederland telt. Klassieke oudheid werd nagebootst Wie in de eerste helft van de 19e eeuw een groot gebouw ontwierp, moest rekening houden met de voor schriften van het departement van Waterstaat, dat een duidelijke voor keur had voor bouwwerken in de klas sicitischestijl: min of meer namaak van tempels en andere openbare ge bouwen uit de klassieke oudheid. De kerk in Waddinxveen mist daar om niet de tempelachtige ingangspar tij met pilaren, die aan waterstaats kerken zo eigen is. Het torentje lijkt sprekend op de toren van de rh; S.t. Janskerk in Schiedam, die uit dezelf de tijd dateert. Nadat men in het laatst van de ne gentiende en het begin van de twintig ste eeuw met minachting over water staatskerken had geoordeeld er zijn er trouwens heel wat gesneuveld in die tijd krijgen deze kerken tegen woordig weer wat meer waardering. Meestal zijn ze goed van verhouding. Ook hebben ze vaak een warm, ietwat gezellig interieur, terwijl ze als preek-l meer de evangelieprediking binnen on ze nieuwe tempelwanden, opdat het voor ons en onze kinderen, tot in de verste geslachten bewaarheid worde, wat onze leeraar ons heeft gepredikt, dat het heilig bidhuis het waardig voorwerp is van christelijke blijd schap! Die ons en ook onze kinderen zijn al lang gestorven en momenteel ko men heel andere geslachten binnen de tempelwanden van Waddinxveen. Maar de wens, dat het in 1838 gestich te gebouw nog lang zijn functie mag vervullen geldt onverminderd. Daar om is het prettig dat de kerk van Waddinxveen door een vernieuwde fundering er weer een tijdje „tegen" zal kunnen. (Overgenomen uit de Goudse Crt.) Pig en Peg op stap Van de rond 1600 leerlingen op al le scholen, met inbegrip van de kleu ters, doen er 1192 mee, dat is 74%°/o. Dit cijfer betekent ten opzichte van het voorgaande jaar een geringe ach teruitgang, toen het percentage 76 was. De kosten van de melkverstrekking beliepen 18.202,35, waarvan de ou ders ƒ14.137,70 hebben betaald. De gemeente subsidieerde met 2031,33 en van het Centraal Schoolmelkcomité werd ƒ2031,15 ontvangen. DUIKER IN DE GOUWE. Bij de werkzaamheden van de P.T.T. stuitte men in de Gouwe op een gro te steen, die met de baggerbeugel niet kon worden verwijderd. Men heeft toen een beroep gedaan op de duiker, de heer G. Schoonderwoerd uit Gou da, die dinsdagmiddag driemaal naar de bodem van de Gouwe afdaalde. Hij bevestigde een strop om de kei, die daarna met een lier kon worden op getakeld. 35. Pig komt al gauw met een zak meel aansjouwen. Goed zo, zegt de baas, en stort de zak rustig leeg, zonder stuiven, Het valt Pig niet mee, zo'n zak meel is zwaar. Hij heeft er een hele hou aan. Smeer nu de vor men maar eens even in met boter, dat daar in het vat staat. Maar denk er om, maar een dun laagje. Dat heb je toch zeker al meer gedaan, je bent toch altijd bakker van je vak geweest Pig zegt maar niets, maar denkt dat wordt nog wat. Als dat maar goed 36. En Peg heeft eieren uit de kel der gehaald, daar stond een heel rek vol. Peg heeft eerst maar even een viertal eieren naar binnen gewerkt, en toen 36 eieren afgeteld en voor zichtig in de mand gedaan. Voorzich tig loopt hij nu naar de werkplaats. Stel je voor dat hij eens kwam te val len. is Uw bril en Uw hand druk. Wij zullen U dan ook gaarne de weg wijzen en het geheim verklappen, waaraan een montuur moet voldoen. Leverancier van alle ziekenfonsen. De zaak met de buitenklok Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds. J. van der Haar Nam. 6.30 uur ds. G. Alers, Em. pred. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur ds. A. van Eijk, Benthuizen. Nam. 6.30 uur ds. J. van der Haar. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 6.30 uur ds. J. Snoey. N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. V.m. 9.30 uur ds. F. D. Emous, Hillegersberg. Nam. 7 uur Jeugddienst ds. H. M. Cnossen, Amsterdam. Chr. Afgesch. Gemeente. V-m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. maandag 18 februari nam. 7 uur ds. G. v. d. Breevaart, H.I. Ambacht Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur ds. G. Ch. Duinker. De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dr. J. W. H. Hel leman. bracht, en onverdiend haar eerste punten opstreek. Programma voor a.s. zaterdag: Be Fair 2Boskoop n, aanvang 3.30 uur. R.V.C. BODEGRAVEN-Z 6-3 In deze wedstrijd heeft R.V.C. dui delijk aangetoond voorlopig niets voor de onderste plaats te gevoelen en zij heeft Bodegraven op royale wijze ver kerken voor de protestantse eredie: zeer geschikt zijn. In de omgeving van Gouda vindt men er nog twee, namelijk de her vormde kerk te Krimpen aan de IJs- sel en de r.k. katholieke kerk te Haas trecht, die echter wat kleiner van op zet is. De hervormde kerk in Waddinxveen werd gebouwd in de jaren 1837 en 1838. Op 15 maart was de steenlegging op 16 december 1838 ging en de kerk- deuren voor het eerst open. Het oude kerkgebouw in Waddinx veen, dat nog uit de voorreformato- rische tijd was en St. Victor als pa troon had (naar deze heilige is ook de tegenwoordige r.k. kerk in Wad- dinxveen genoemd), was ongeschikt geworden en stond bovendien niet meer in het toenmalige centrum van het dorp. In deze kerk hield men op 28 okto- ber 1838 de laatste dienst, 's Morgens werd daar het avondmaal gevierd «n 's avonds ging ds. A. C. van Eldick Thieme in de dankzegging voor, waar bij hij (jen tekst had gekozen, die ze- Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdl de winter uit handen en voeten. ker toepasselijk was: „Staat op, laat ons van hier gaan" (Joh. 14 31b) en waarbij zowel aan het gevierde avond maal als aan de laatsle dienst in de oude kerk werd gedacht. Een oud ver slag van deze samenkomst vermeldt dat ds. Thieme de gemeente opwekte tot dankbaarheid voor de vele goede uren die men in de oude kerk had be leefd, maar ook tot eene ootmoedige schuldbelijdenis en het opvatten eener onberouwelijke keus om van den nieuwen tempel een vlijtiger, vromer en heiliger gebruik te maken. Veelbelovende jongeling De nieuwe kerk was gebouwd door de heer Van den Hoonaard te Wad dinxveen onder opzicht van de Goud se stads-architect W. van Bemmel. Voor de bouw die 50.000,00 kostte, had men een bijdrage ontvangen, groot 8000,00, van koning Willem I. Uit de oude kerk was het orgel o- vergebracht, nadat de orgelmakers Lobman te Gouda het instrument ver beterd en uitgebreid hadden. Dit uit 1808 daterende orgel is een paar jaar JAARVERGADERING. De Ned. Herv. meisjesverenigingen „Draagt elkanders lasten" en „Try- fena" alsmede de Ned. Herv. jonge lingsvereniging „Prediker 12 la" or ganiseren een gezamenlijke jaarver gadering op 16 februari a.s. in het Wijkgebouw aan de Esdoornlaan, aanvang 7.30 uur. Voor deze bijeenkomst is een zeer aantrekkelijk programma samenge steld, zodat de besturen op een grote opkomst rekenen. JAARVERGADERING DER COOP. BOERENLEENBANK. In het Geref. Verenigingsgebouw werd maandagavond de 52e jaarver gadering gehouden van de Coop. Boerenleenbank. De vergadering stond onder leiding van drt voorZütter, de heer K. van der Torren. In zijn openingswoord wees deze er o.a. op dat door de si tuatie op de geld- en de kapitaal markt ook de Boerenleenbank ge noodzaakt is om de rente-tarieven te verhogen. De jaarstukken over 1956 werden, na enige bespreking met algemene stemmen goedgekeurd. De heer J- C. Moons werd herko zen als lid van de raad van toezicht, da heer L. A. de Jong als lid van het bestuur. Na afloop van het huis houdelijk gedeelte van de vergade ring werd een film vertoond. Ge draaid werd allereerst de film „Met elkander voor elkaar", waarin een duidelijk inzicht werd gegeven in doel en werking van het coöperatieve land bouwkredietwezen. Vervolgens werd nog een kleurenflim vertoond over het Aalsmeerse bloemencorso. DE ZANGVOGELS. De omzetting van het meisjeskoor in een jeugdkoor blijkt voor het Herv. jeugdkoor „De Zangvogels" een groot succes te zijn. Het aantal leden steeg in de afgelopen week tot boven de 100. POEZIE IN ZUID-HOLLAND. De Commissaris der Koningin in deze provincie stelt een onderzoek in naar de poezje, die over de provincie Zuid-Holland bestaat. Indien er ingezetenen zijn, die be schikken over gedichten, waarin de provincie of haar onderdelen worden behandeld, zal de burgemeester hier van gaarne in kennis worden gesteld. Het gedicht kan dan ter secretarie worden overgeschreven, waarna de geleden opnieuw gerestaureerd. Hfet eigenaar zijn stuk weer terugkrijgt, was gebouwd door de Goudse orgel makers J. P. Schmidt en zoon Ook van de openingssamenkomst be staat nog een verslag. Daarin lezen we o.a.: Toen nu de feestelijke mor gen der inwijding aanbrak, sprak onze leraar, voor eene talrijke schare, de eerste leesrede binnen de nieuwe tem pelwanden uit, over Psalm 122 1 Ik verblijde mij in degenen, die tot mij zeggen: wij zullen in het huis des Heeren gaan, waarbij hij ons het huis des Heeren voorstelde als het waardig voorwerp van christelijke blijdschap. In deze rede - zo gaat het verslag voort - welke zoowel door keurig or gelmuziek van den heer Van Vreu- mingen .organist te Gouda en van den veel belovenden 17-jarigen jongeling J. V. Z. de Blom, uit het naburige Alphen, als door het gezang van man nen en vrouwen, onder leiding van den heer G. Bloemendaal, werd afge wisseld deed spreker! hukje aan de edelmoedigheid van onzen koning. Er was nog een ander geschenk dan het bedrag in geld, namelijk de kan selbijbel in rood marokijn gebonden. Deze bijbel was een cadeautje van een andersdenkende, namelijk van J. de Haas, ouderling bij de Remon strantse gemeente in Waddinxveen. Of het vanwege de pilaren was we ten we niet, maar in ieder geval werd het woord „tempel" die dag druk ge bruikt. Het verslag eindigt tenminste met de wens: De Heer zegene meer en JAARVERGADERING M.V. „HET MOSTERDZAADJE" Evenals voorgaande jaren is de 21e jaarvergadering van de Ned. Herv. M.V. „Het Mosterdzaadje" weer een geslaagde avond geworden. Toen ds. J. van der Haar de ver gadering opende kon hij met genoe gen constateren dat de zaal tot de laatste plaats bezet was. Het zou ons te ver voeren het ge- bodene stuk voor stuk te verhalen, doch we willen volstaan met enkele korte trekken: de Bijbelinleiding werd verzorgd door Mien Vis, zij heeft op keurige wijze de persoon David ge schetst, waarna het programma ver volgd werd met zang en declamatie. Hierna werd door verschillende meisjes de geschiedenis der Kerk verhaald onder het thema „Van lij den tot heerlijkheid". Na de pauze werden op gevoelvolle wijze enkele liederen gezongen ge volgd door enkele spelen o.a, hersen gymnastiek, ook werd door middel van een samenspraak het wel en wee van de vereniging naar voren ge bracht Bijzonder aardig was dat enkele leidsters van de Geref. meisjesvereni ging op een originele manier afscheid namen vtan de oud-presidente, Mej. Breedijk en him dank uitspraken, voor de prettige samenwerking en te- yens de wens uitspraken dat dit in de toekomst zou voortduren. Nadat de verschillende leidsters 'n bloemhulde hadden ontvangen, sloot jeugd-ouderling Hoogendoorn met dankgebed de vergadering. BANDRECORDER AANGESCHAFT. Door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente, alhier, is toestem ming verleend tot aankoop van een bandrecorder. De leden van de vrou wenvereniging „Maria-Martha" zullen met de gemaakte opnamen de zieken en ouden van dagen in de gemeente bezoeken. Tevens zal gelegenheid gege ven worden langs deze weg een ge sproken brief aan verwanten in het buitenland te zenden. LANDELIJKE ORGANISATIE VOOR BEDRIJFSPLUIMVEEHOUDERS. Door enkele pluimveehouders in onze gemeente worden pogingen aan gewend te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeling van de L.O.B. Men wil hierdoor de belangen dienen van de bedrijfspluimveehouders en daardoor medezeggenschap trachten te verkrijgen in het Bedrijfschap voor pluimvee en eieren. Binnenkort zal een deskundige spreker uitgenodigd worden, om deze zaak nader toe te lichten. Zodra hieromtrent meerdere gege vens ons ten dienste staan, zullen we dit mededelen. S.U.S. Door samenloop van omstandighe den zijn de nummers van de trekking van 2 februari niet opgenomen. Deze zijn: C 88236; B 88250; D 88603 E 88784; B 246072; A 246132; B 246210 A 246434; D 246797; De nummers van 9 februari zijn: B 88257; D 88709; A 88750; B 88855; A 246495; B 246598; C 246774; E 246965 Verder zij medegedeeld dat er op onderstaand adres loten verkrijgbaar zijn van de grotei nationale actie „Appel". W. van Berkesteijn, Burg. Trooststraat 58. ONDERWIJZERES BENOEMD. Aan de Rehobothschool aan de On derweg is tot onderwijzeres benoemd Mej. Cuperus, uit Doornspijk. GESLAAGDEN. Voor het associatie-praktijkdiploma boekhouden slaagden de heren P. van Berkel, G. Kluinhaar, H. de Rooij en J. van Veen (Reeuwijk). Ze werden opgeleid door de heer R. J. Zuidema alhier. Alle boekhoud-candidaten van deze opleider zijn weer geslaogd. VOETBALPOOL. Nu op 24 februari de KNVB-pool gaat draaien kan men de formulieren verkrijgen bij P. Wesseling, Kanaal dijk 3. Deze verstrekt ook al de ge wenste inlichtingen. Deze formulieren kan men nu alleen bij hem inleveren, daar deze gezegeld moeten worden. SCHEEPVAART. In januari zijn 3019 schepen de hefbrug over de Gouwe gepasseerd. Slechts voor 167 vaartuigen behoefde de brug niet opgehaald te worden. Het is jammer dat er geen statistie ken bestaart, die vermelden hoeveel mensen in die maand voor de brug hebben moeten wachten SCHOOLMELK. Het comité, dat zich in deze ge meente bezig houdt met het verstrek ken van melk op de scholen heeft succes met zijn werk, mede dank zij de grote medewerking, die van het onderwijzend personeel wordt VERENIGING „DE WEEGBRUG". Aan het jaarverslag van de vereni ging „De Weegbrug" ontlenen wij het volgende De verwachtingen van 1956 waren niet hoog gespannen en het wegen van suikerbieten liep behoorlijk terug. Het bruto-weegloon daalde met 1039,— tot ƒ7.998,71. Deze terug- gang werd weer opgevangen door de minuten de achterhoede verzuimt in geringe onderhoudskosten nl. ƒ187,28 Hofstede de Bodegravendefensie zo in tegen 1512,90 in 1955. Van de brug het nauw dat de linksback bij een po- Na 15 minuten is het midvoor Zap- pey die de score opent 1-0. Als de de ze maal rechtsbuiten spelende Hofste de op het middenveld de bal krijgt toe gespeeld, brengt hij deze snel op en lost een lage schuiver, welke onhoud baar in de uiterste hoek verdwijnt 2-0. Bodegraven kan hier slechts enkele uitvallen tegenover stellen welke me rendeels op buitenspel stranden. Een mooie open R.V.C. aanval wordt we derom door Hofstede afgewerkt 3-0, waarmede de rust aanbreekt. Als de tweede helft 10 min. oud is, laat Hof stede de Bodegraven defentie weder om zijn hielen zien en geeft ook de keeper geen kans 4-0. Na plm. 18 ont vangen. - Uit het jaarverslag, dat dezer da gen aan het gemeentebestuur werd uitgebracht lezen wij, dat gedurende 41 weken melk werd verstrekt en dat in die tijd 48.878 liter melk werd ge consumeerd. werd weer 25 afgeschreven, zodat op de balans nog staat vermeld een waarde van ƒ2340,—. De winst be loopt ƒ4.231,45, voorgesteld wordt uit dit bedrag een rente van 10°/o uit te keren. JEUGDDIENST. De vereniging „Wet en Evangelie" hoopt zondag a.s. des nam. 7 uur een jeugddienst te houden in het Geref. Verenigingsgebouw. Voorganger is ds. H. M. Cnossen uit Amsterdam, met het onderwerp: „Weet je wat bidden is"? Vóór de aanvang van de dienst is er een kwartier gemeentezang. FANFAREKORPS „CONCORDIA" Het bestuur van het fanfarekorps „Concordia" organiseerde woensdag avond jl. een contactavond voor de leden en htm dames. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer G. L. de Knegt, die de betekenis van deze bijeenkomst uiteenzette. Hij deed een beroep op de dames hun echtgenoten en ver loofden steeds naar de repetities te sturen. Het woord was daarna aan de neer H. Jenné, voor het vertonen van zijn filmstroken over oud- en nieuw Wad dinxveen. De beelden en de toe lichting werden met grote aandacht gevolgd. De photo van „Concordia' in 1905 op concours te Leiden had vanzelfsprekend flinke belangstelling. Het was een zeer geslaagde avond- NAAR DE JORDAAN. De afdeling Waddinxveen van de Hollandse Maatschappij van land bouw organiseert hedenavond voor zijn leden met hun dames een samen komst in lunchroom van de Water. Als spreker treedt op de heer F. Jansen, Journalist uit Amsterdam met het onderwerp: „Een bezoek aan de Amsterdamse Jordaan". De Bond van Plattelandsvrouwen is voor deze bijeenkomst ook uitgeno digd. VOLKSONDERWIJS. De vereniging „Volksonderwijs" is voornemens een tweetal propaganda- avonden te beleggen en wel de eerste op vrijdag 22 februari in lunchroom van de Water, en de volgende op dinsdag 5 maart in het r.k. Vereni gingsgebouw aan de Burg. Troost- Voor beide avonden is een spreker uitgenodigd, terwijl de plaatselijke toneelclub „Elck wat Wils" een to neelstuk zal opvoeren. Sport in 't kort BE FAIR - NIEUW S BE FAIR 3—W.D.S. 0-2. Het derde elftal heeft zaterdag teleur gesteld door met 0-2 van W.D.S. te verliezen. Dit is op zichzelf niet erg, maar het was absoluut niet nodig geweest, want gedurende de hele wedstrijd is zij op het veld de meerdere geweest, maar kon dit niet in doelpunten om zetten. Terwijl W.D.S. de weinige kansen die zij kreeg benutte, en zodoende met de winst ging strijken. In de eerste helft konden beide par tijen de stand blanco houden, terwijl W.D.S. na de rust met tw^e doel punten het derde op dé knieën ging de bal corner te werken, deze in eigen doel schiet 5-0. R.V.C. gaat de zaken te licht opvatten en als na 20 minuten de acherhoedei verzuimt in te grijpen kan de Bodegraven midvoor eindelijk een tegenpunt scoren 5-1. Vijf minuten later weer een misser in de R.V.C. defensie en de rechtsbin nen scoort het tweede tegenpunt 5-2. R.V.C. gaat de strijd weer serieus opvatten en plm. 20 minuten voor het einde brengt Zappey met een effect vol schot de stand op 6-2. Het is de spelers aan te zien dat het zware ter rein zijn tol gaat opeisen. 5 minuten voor het einde brengt de middenvoor de stand op 6-3. DOOR MERG EN BEEN gaat die hoest, die U belet rustig te slapen en te werken. Stop dat en neemt PULMO PULMO geneest niet alleen de hoest, maar werkt ook opwekkend. Haal nog vandaag uw fles PU LMO in huis. DROGIijJERV A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 W.S.E.-NIEUWS. Indien terrein en weersomstandig heden zulks toelaten gaat WSE I bij Zwervers in Capelle op bezoek. De eerste wedstrijd werd met grote cij fers gewonnen, doch een kat in het nauw doet rare sprongen. Mannen, kijk uit en breng de punten mee. Het vertrek is om 1.30 uur per ex tra bus vanaf de Unie. Voor suppor ters zijn er nog enkele plaatsen vrij. Het 2e gaat om 12 uur bij GDS IH een kleine overwinning behalen. Dinsdag 19 februari om 8 uur or ganiseert WSE voor haar leden en donateurs een grote kaartavond in het r.k. Verertgingsgebouw. Persoonlijke convocaties worden niet verzonden. JAARVERSLAG SPORTKEURINGS BUREAU WADDINXVEEN Het sportkeuringsbureau, dat in alle stilte zijn werk verricht heeft in het afgelopen jaar 142 sportbeoefenaren gekeurd. Hiervoor waren 9 keuringsavonden nodig. Deze werden gehouden in het Groene Kruisgebouw, dat welwillend door het bestuur, voor dit doel, be schikbaar gesteld werd. De drie plaatselijke artsen werken volledig mede. Uit het verslag ontle nen wij het volgende: gekeurd wer- de voor athletiek 1 man. Handbal 1 vrouw. Voetbal 54 mannen. Zwemmen 49 mannen en 35 vrouwen. Scheids rechter 1 man. 1 persoon werd afge keurd. De leeftijden lopen nogal uit een 10 personen geb. voor 1944; 36 personen geb. tussen 1942 t.e.m 1944, 47 personen geb. tussen 1938 en 1941, 22 personen geb. tussen 1932 en 1937; 12 personen geb. tussen 1922 en 1931. 5 personen van 35 jaar en ouder.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2