Weekblad voor Waddinxveert de van de week VHm-cUc de Vrouw Mooi en Gezond! ^l3na233!BGQQign$l Wdvaadsstaat NIEUWS uit o*vzt wooHulaafo JAC. SATON no 610 vrijdag 1 maart 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bijvooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden gen en wou evenmin het eigen pre- Aan het eind van deze week zal on ze minister van buitenlandse zaken, mr. Luns zijn West-Duitse collega te Bonn ontmoeten om de geschillen te bespreken, die tussen beide landen steeds bestaan. Van de talrijke punten die aan de orde zullen komen, zijn de belang rijkste wel de kwestie Elten en Tud- dern, het Nederlands geworden Duit se gebied, dat t.z.t. wel weer tot de Heimat zal terugkeren, hetgeen dan door een Volksstemming zal geschie den. Want hoewel de nieuwe Neder landers er na de grenscorrectie mate rieel op vooruit zijn gegaan, behoeft men er niet aan te twijfelen, of dit gebied zal weer Duits worden als de bevolking het voor het zeggen krijgt. Desondanks schfjnt men van Duitse zijde niet veel voor een volksstem ming te voelen, daar dit volgens hen ongewenste spanningen in het leven zou roepen. Er is echter meer, waar de heren Luns en Von Brentano over zullen spreken. Voor de zogenaamde Auslandbonds heeft ons lanrl 130 miljoen gevraagd^ West-Duitslancj heeft 100 miljoen geboden. De een er wat bij - de ander er wat af. zo zal men wel tot overeenstemming komen. Mede belangrijk is, dat de conces sierechten voor de ontginning van steenkoollagen onder Duits gebied aan de orde komen en dat Duitsland wel aan ons land zal overlaten, de oorlogsmisdadigers te Breda al dan niet vrij te laten. Verwacht wordt, dat de uitwerking der bereikte overeenkomsten en ver anderingen aan een commissie van ex perts uit beide landen zal worden o- vergedragen. Zowel experts als tal van gewone mensen hebben nu over de bezuini gingsvoorstellen hun licht laten schij nen. Het lijkt wel, of met de zoge naamde beperkingsnota der regering de prijzen eerst recht een duw om hoog hebben gekregen. Of de wijze waarop de aanpassing wordt voorge steld nog gevolgen voor regering zal hebben, is terwijl wij dit schrijven nog met bekend. Wel is bekend, dat De raad van Blaricum verwierp de voorstellen, de jaarwedden van de wethouders omhoog te bren- sentiegeld verhogen. Verwacht wordt, dat door het grote aanbod van varkens, vooral in de maanden maart en april, de prijs van het varkensvlees in de slagerswinkel iets zal dalen. Laten we dat allemaal maar als lichtpuntjes zien. Er is toch al zo veel prijzennarigheid. o.a. w voor 1.400.000 ook de zal HAMEA-Gelei: mooie, gave handen. 95 ct HAMEA-Crème; fris gezonde huid. 95 ct Het is de Hamamelis die het 'm doet die bezuinigingsvoorstellen reeds werk mindering tot gevolg hebben. Volgens de Kon. Ned. Mij. voor Wegenbouw te Utrecht worden grote rijkswerken in de wegenbouw niet uitgevoerd. Het gevolg is reeds, dat tal van bedrijven betrokken bij die bouw personeel moeten ontslaan. Hoewel er een grote achterstand is, schijnt de wegenaan leg voor een groot deel te worden stop gezet. Ook de expediteurs, be trokken bij het vervoer van materia len lijden daardoor schade. Zij moes ten reeds chauffeurs en bedieners van graafmachines, bulldosers e.d. ont slaan. De aanpassing doet zich mede gelden ten aanzien der subsidies. Het Ministerie van economische zaken zal verscheidene subsidies verlagen, van de Algemene Vereniging Vreemdelingenverkeer wordt 200.00 minder) e.. Bevordering zal 200.000 minder krijgen dan aanvan- kelyk was toegezegd. In totaal denkt Economische Zaken daarmede 900,000 te besparen. Bij de artikelen die duurder worden voegen zich pijptabak (aangevraagd door de kerftabakindustrie), de taxi tarieven (in beginsel toegestaan). D minister deelde voorts mede, dat het merendeel der tot nu toe plaatsge vonden verhogingen moest worden verwacht en onvermijdelijk was. De verhogingen, zo zegde de minister toe zullen regelmatig en voor de dag van ingang worden gepubliceerd. Dit heeft enerzijds het voordeel, dat het publiek weet wat er staat te gebeuren - an derzijds zit er het bezwaar in, dat mensen-met-veel-geld kunnen gaan hamsteren, hetgeen echter voor de meerderheid van ons volk niet moge- ttjx is, omdat men dan wel aan de gang kan blijven. De minister heeft echter ook ge zegd, dat eventuele prijsdalingen op de wereldmarkt aanstonds en volle-- g m het binnenlandse prijspeil zou- m JT Werken" S de thee cent alg3an en mderdaad 4 tot 6 2nLf£f^COper worden! Ctok andere ^ondstofpnjzen schijnen op de we- ^dmarkt te dalen en verwacht mag dan ook worden, dat in de toekomst t^|(fnn vftten 011 daaruit bereide ar- tLkeien als margarine en slaolie in Prfls verlaagd zullen worden. Een NtoL re Uchtpuntjes: de Raad van Nflmegen weigerde nu reeds de prij- verho^n wl? en eIektriciteit te hogen. Wel werden de tarieven De taalt. HET KOPEN OP AFBETALING EN DE WET Nu de verkoop op afbetaling ingang vindt, heeft de regering gemeend voor schriften te moeten geven, die tot doel hebben deze verkoop te beper ken. Daarom zijn er bepalingen ge komen omtrent de hoogte van de eerste betaling en de loopduur van 't contract. Het is nu niet meer mo gelijk dat u voor slechts f 2,50 per week een wasmachine koopt. De re gering heeft kennelijk de bedoeling gehad dat de koper eerst wat moet sparen, voordat tot kopen wordt be sloten. Daardoor krijgt ieder kans zich beter te bezinnen en buitendien is daardoor de verleiding tot kopen klei ner geworden. In Engeland heeft men al eerder soortgelijke maatregelen ge nomen met het resultaat dat de ver koop op afbetaling belangrijk is te ruggelopen. De prijs van het crediet Het is te begrijpen dat de klant moet betalen voor de kosten van het crediet. Voor het lenen van geld moet rente betaald worden. Daarnaast zijn er kosten voor administratie en in formatie en misschien rekent de ver koper iets extra voor de dekking van het risico dat hij loopt. Men kan ver moeden dat onder de kopers op afbe taling meer wanbetalers zullen zijn dan onder de klanten, die contant be talen. Het is toegestaan voor al deze kos ten een z.g. opslag van 13%> op de contantprijs te leggen. Bij elke termijnbetaling gaat er een stukje van de leensom af. U hebt echter de 13 over het volle bedrag betaald en betaalt zodoende een ef fectieve rente van 20 35 Niet ■eder is een rekenmeester. Berekening van de effectieve rente is een moei lijke rekensom en buitendien worden de kosten van de opslag vaak aan het oog onttrokken. Men vertelt de klant soms niet al les. De klant kijkt naar de eerste be taling en ziet met een half oog naar de prijs van de termijnbetaling. Die twee dingen hebben zijn voüe belang stelling. Hoelang het afbetalingscon tract loopt en hoeveel termijnen moe- te worden betaald, hoeveel dat alles te samen is en hoeveel meer hij be taalt dan de contantprijs zal niet ie der helder bewust zijn. Slechts zelden worden alle gegevens in de adverten ties vermeld of worden de extra kos ten nauwkeurig aan de koper voor- gerekend. Het komt voor dat de kosten van het krediet voor de consument ver stopt worden en geheel aan het oog zijn onttrokken. Als er in een post-order adverten tie staat: U betaalt 75,— of 3 maal 25,— per maand, veronderstelt ieder, dat hier geen kosten voor het crediet in rekening zijn gebracht. Doch de kos ten van de service, die het postorder bedrijf u in deze vorm biedt moet er gens vandaan komen. Ze zijn inbere- kend m de 75,— zodat de klant, die contant betaalt, hier meebetaalt aan credietkosten van de termijnbetalers. Kopen op krediet is duurder dan ko pen a contant. Dat kan niet anders. Gewoonlijk is het kopen op afbetaling vrij veel duurder dan direct betalen Een enkele maal lijkt het er op dat men met of slechts weinig meer be dwongen beperking was afgelopen. Is het niet beter zelf de volle vrijheid over zfjn bestedingen te hebben, dan door derden gedwongen te worden tot de methode van het theelepeltje. Kijk, in ieder gezinsbudget moet wat ruimte zitten, ook enige ruimte voor verspilling. Als men iedere cent nuttig moet besteden en nooit eens wat over de balk kan gooien en er zelfs geen geld is voor kleine dage lijkse genoegens, het koekje bij de ee:. bet rokertje, het uitgangetje het ijsje enz. dan wordt het leven bar en boos. 't Is een hoogst onpleizierige zaak als de duimschroeven worden aangezet en uiterste zuinigheid is geboden om de termijn er uit te persen. Kopen op afbetaling kan lijden tot doelmatiger beheer, maar in vele ge vallen lijdt het tot een naar financi eel beheer. Wanneer u over een koop op afbe taling peinst., weet dan dat: De wasmachine huren beter is dan er één op afbetaling kopen. Een wasmachine heeft niet het eeuwige leven. Hij verslijt miwHior, niet zo gauw maar de machine ver oudert wel. Over een jaar of tien zijn voor het zelfde geld vermoedelijk dromen van wasmachines te krijgen. Machines, die automatisch wassen, spoelen en bleken en het water uit het wasgoed slingeren. Wacht toch e- ven en huur er een, als u er erg om verlegen zit. Ondertussen kunt u spa ren, uitkijken, rekenen en dan mis- schien goed en goedkoop kopen. De bromfiets is zeer duur in het onderhoud. Een tweede hands fiets koopt u gemakkelijk voor het bedrag dat u voor een brommer als eerste be taling moet storten. Mischi»n zpTfs wel een gloednieuwe fiets. Zo'n fiets komt wel een pietsje goedkoper. Brommen is duurder dan u denkt! Eerst kopen dan sparen of eerst sparen dan kopen? Het afbetalingsstelsels is een me daille waar een mooie en lelijke kant aan zit. Per slot moet ieder voor zich uitmaken of hij er gebruik van wil maken. Mocht u ondanks enige bezwa ren toch tot een koop op afbetaling besluiten, besef dan goed dat budget teren, dus het maken van een plan voor de uitgaven, ook begroten noemd, een eerste vereiste is. wanneer men zorgvuldig heeft oe paald en goed heeft overdacht hoe veel men zonder bezwaren geduren de lange tijd regelmatig kan missen, is de koop op afbetaling verantwoord. moet te voren gaan rekenen. U moet weten hoeveel uw vaste lasten voor huur, verzekeringen, contribu ties enz. bedragen. U moet schatten wat u zo in doorsnee aan huishoud geld kwijt raakt en dan kunt U gaan cijferen wat van de rest af kan, zon der in moeilijkheden te raken. Veel dat op afbetaling wordt ge kocht is te bemachtigen door eerst te sparen en dan te kopen. Sparen ver eist enig geduld en enige zelfbeheer sing. Bedenk goed eerst sparen en dan kopen is voor mens en maatschappij gezonder, goedkoper, beter en veili ger dan kopen op afbetaling. Toe verwaarloos dat spaarbankboekje niet Spaar vfijtig en mijdt de slechte kans. groeid. Hadden de Boskopers toen reeds zo'n vooruitziende blik, dat de toren hoog genoeg en de installatie berekend was voor het normale ge bruik van thans? Is het waterleiding bedrijf nog niet aan of zelfs over de grens van zijn capaciteit? Wij geloven graag, dat Boskoop doet, wat het kan doen, vooral als geleerde heren dat beroeren. Doch wfj zouden hier op wasdag ook wel eens enkele bevoegde heren willen zien in de Sniep en hun de simpele vraag willen stellen: Wat zegt U van deze druk? Verder hebben we horen zeggen, dat bij een tijdelijk verhoogde Bos- koopse waterafname als bijv. het wassen van de Citosa-bussen, de druk op de( Waddinxveense leiding ver minderd wordt. Mocht dit bericht onjuist zijn, dan zijn we bereid wa ter in onze wijn te doen, maar dan persé regenwater, anders wordt de druk nog minder en de wijn hele maal ongenietbaar. Dat de honden en katten van de Oranjelaan nog steeds de schoolzand- bak als toilet gebruiken, is ook niet zoals het hoort. Nou één van drieën: een bord er bij „Verboden voor (Schwein-) Hunde" en „Dit is geen kattebak", of een deksel er op, of het het hele ding weg. Een school is goed voor de opvoeding,tegenwoor dig ook voor melkvoeding, voor het boerenleenbankwezen, voor missie en zending, maar we hoeven er toch geen huisveemesterfj van te maken. Het schijnt hier op de scholen toch wel gezellig te zijn. Want nog maar kort geleden is er een onderwijzer vertrokken naar Leiden en nu is hij al weer benoemd aan een andere school, inj Waddinxveen. Leiden in last natuurlijk. Vermoedelijk uit wraak heeft Lei den ons last bezorgd met de elektri citeit Dinsdagavond. En nou moeten ze geen smoesjes ophangen over: De Leidse flessen waren net leeg gelo pen. Daar vliegen we toch niet in. Als ze nou uit Schiedam kwamen was 't wat anders. Met onze brandweer was het ook mis zaterdagmorgen. Op de Kerkweg was een schoorsteenbrandje. Het alarmsein werd gegeven, maar de bel len aan de westkant van de brug zwegen. Aan dé oostkant deden ze 't wel. En deze water-en-vuur-rubriek be sluiten we met het volgend commen taar uit de Bomenwijk: „Het laat me volkomen koud," zei de Sniep-geyser tot de ingenieur en de doctor, toen hij het over de wa terdruk had, „en er moet heel wat gebeuren voordat ik goed warm loop". Sniper. De welvaartsstaat is dood, Zo las ik in een krant; Mijn deernis is heel groot, 'k bied u bedroefd de hand Hartgrondig is mijn leed, gemeend mijn medelij; we gaan nu op dieet, immers: de Staat zijn wij. 't Ging allemaal zo goed, we kregen het wat breed, dachten niet 't aan bankroet en hebben veel besteed. Besteed ook aan geneugt; de Staat stond velen bij met dure levenvreugd en deze Staat zijn wij. We houden wel het loon, dat ons de welvaart schonk, en 't was niet ongewoon, dat 't goud bedrieg"lijk blonk, doch 't prijzen-apparaat plaatste zich in de rij der baten voor de Staat en deze Staat zijn wij. Zo worden wij beperkt in 'n bestedingsdrang, en wordt er stil gewerkt aan onze nedergang. De welvaartsstaat is dood, ons Schip kreeg averij, de Staat verkeert in nood en ,jade Staat zijn wij. SCHEEPERS Veilig Verkeer Voorrang geven schijnt altijd een moeilijke zaak te zijn Niet omdat men niet zou willen, maar eenvoudig omdat velen niet weten hoe deze re geling eigenlijk in elkaar zit. Hiernaast ziet u een auto, die een weg met het bord „voorrangsweg" nadert. Op deze voorrangsweg heeft al het verkeer voorrang. Ook de fietser, omdat die op een rij wielpad rijdt, dat behoort bij de voor rangsweg. Of die fietser nu van links of van rechts komt, doet er niet toe. De fietser op het plaatje gaat dus voor de auto. Pas be- AFCrwrm 17«\ r TM! f¥nn** AFSCHEID VAN DE HEER F. H. BLONK voor W v Ciueu ae tarieven bet openbaar vervoer verhoogd. Doelmatig beheer Voorstanders van het kopen op af betaling voeren wel aan dat men juist door deze wijze van kopen gedwon gen wordt zijn penningen zuinig te besteden. De termijn, die betaald moet worden dwingt tot zuinig be heer. Het geld, dat anders zou gaan naar snoep rookartikelen, bioscoop en andere kleine tijdelijke genoegens wordt nu besteed aan nuttige zaken, waarvan men blijvend profijt heeft Er zit wat in deze redenering. Toen de suiker op de bon was lukte het velen toch uit te komen, omdat men wel gedwongen was op elk schepje te let ten .De grote suikerschep werd ver vangen door een mieserig theelepel tje en het voor het vaderland weg scheppen was er niet meer bij. Zo kan bet eveneens gaan met het geld uit- mtn 70 de zak leeft en ach geen rekenschap geeft van zijn uitgaven is de beurs spoedig leeg Maar als de dubbeltjes voor heruit geven worden omgekeerd, kan men doen^' 301118 Z6lfS het dubbele mee- ,^'.ienden waren wij allemaal niet dolblij dat de distributie werd °PfTen? Nlet 111 de eerste Plaats omdat we wat meer vlees zouden kun nen kopen, maar wel omdat de ge- Losse Flodders Wij lazen voor U in de Goudse Courant, dat B en W van Boskoop een onderzoek hebben laten instellen naar de vraag of de gemeente koop haar verplichtingen inzake de aan Waddinxveen waterleveranties nakomt Ir. C. W. Hulsbergen, hoofdinge- nieirn bij het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening en dr. H. Kahrel, secretaris van de vereni ging van exploitanten van water bedrijven in Nederland, komen in hun rapport tot de conclusie, dat niet is gebleken, dat Boskoop in zijn verplichtingen te kort schiet. Dat staat er letterlijk. Nu zijn wij met van plan om het tegendeel hier van. te beweren. Wij hebben al eerder over ons water geklaagd in deze ru briek en kwamen toen reeds tot de conclude, dat Boskoop meer vrijuit gaat dan Waddinxveen. Maar, en nog eens: maar, dan zouden we toch wel ^,wdlenI weten hoe het dan komt zt latg t a' de 6ikw^S De vraag is: Wat ia Boskoop ver acht aan ons? Anders gezegd: Kan ££2,,°^. 404 volle tevredenheid bedienen? De watertoren daar staat er al üentallen jaren. SiridS istn Boskoop én Waddinxveen erg ge- Nadat er 's middags een bijeen komstkomst voor de leerlingen was geweest, heeft de heer F. H. Blonk, dinsdagavond in het Geref. Vereni gingsgebouw officieel afscheid geno men als hoofd der openbare school B in verband mlet zijn benoeming tot leraar aan een u.l.o.-school te Hilver sum. Onder de aanwezigen, die in de stampvolle zaal van het verenigings gebouw een plaatsje hadden gekre gen merkten wij op het voltallig col lege van burgemeester en wethouders met de gemeente-secretaris, de heer L. Schipper, inspecteur van het la- geronderwijs in de inspectie Alphen aan den Rijn, de schoolarts Mej. Na gel en vertegenwoordigers van ver enigingen, oudercommissies e.d. Na een welkomst woord door de voorzitter der oudercommissie, de heer C. Rietveld, sprak de inspecteur van het lager onderwijs het vertrekkende hoofd toe. Spr. noemde de heer Blonk oen van de beste leerkrachten ui,t zijn inspectie, die veel heeft gedaan aan de vernieuwing van het onderwijs en die naast schoolhoofd ook opvoeder der kinderen was. Burgemeester Warnaar bracht de dank over van het gemeentebestuur voor alles wat de heer Blonk, niet al leen voor het onderwijs, maar ook op ander terrein voor de gemeente heeft gedaan. Vooral de activiteiten buiten schoolverband zijn voor de jeugd maar ook voor alle andere ingezete nen van het grootste belang geweest. Namens alle schoolhoofden vertolk te de heer H. M. van den Dool de ge voelens van weemoed over het ver trek van him sympathieke collega, die aan een grote ui.o.-school nu gaat reizen in Frans en geschiedenis. Onder aanbieding van een boek werk dankte de heer T. Ververs voor het werk ten behoeve van de vereni ging volksonderwijs gedaan. Een ge lijke attentie was er van de vereni ging voor Veilig Verkeer voor hun ■scheidende voorzitter, terwijl de heer T. Vink op rijm de gevoelens vertolk te van de avond-inwoners van school de E H B O H- bood een verzil_ verde vloeirol aan. Bjj monde van de heer C. Rietveld werd namens de ouders dank ge bracht voor wat de heer Blonk voor de school en voor de kinderen is ge weest. Het deelnemen aan kampen, voetbaltoernooien, wandeltochten, het organiseren van tentoonstellingen en vele andere nuttige en prettige za ken. Als stoffelijk blijk van waarde ring werd een bureaustoel aangebo den, terwijl mevr. Blonk met bloemen werd verrast. hi een uitvoerige rede heeft de neer Blonk daarna alle sprekers be- antwoord en dank gebracht voor de prettige verhoudingen, die waren ge groeid, zowel ambtelijk als persoon- i u °°rts le*dde hfl zijn opvolger, de heer van Amerongen in, die in een toespraak de belofte deed het werk van de heer Blonk op dezelfde wijze voort te zetten. diploma-uitreiking BROMFIETSERS. Vrijdagavond werd in het Vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat de tweede propaganda-avond gehouden seizoen. De voorzitter van de afdeling van Veilig Verkeer kon op deze bijeenkomst mededelen dat er ruim 76% van de cursisten die had den deelgenomen aan de verkeersles- sen voor bromfietsers, het examen met gunstig resultaat hadden afgelegd. Bij het examen in het afgelopen na jaar slaagde 60% van het aantal cur- Men kijkt op de vingers natuurlijk, want die bijzondere, smaakvolle ring bewijst Uw goe de smaak. Kies eens een fijne ring. Iets aparts U vindt bij ons gouden dames- ringen, gouden beren- ringen en gouden ver lovingsringen. de zaak met de buitenklok

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1