BEESTT' horlogerie „VERMEIJ" VANAVOND SPORTRIJWIELEN Grfls-groen. 50 Geheel compleet v.a. At) ft L. WIELAARD TELEFOON 209 VERGADERING P. v. d. A. Op dinsdag 12 maart a.s. belegt de afd. Waddinxveen van de P- v. d. A. een vergadering in het jeugdgebouw aan de Stationsstraat. Aanvang 8 uur. Als spreker treedt op de heer I. Baart, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met als onderwerp: „De jongste ontwikkeling in de euro- pese eenwording". STAGNATIE IN DE GASLEVERING. Als gevolg van een defecte instal latie aan de, gasfabriek te Boskoop moest zaterdagmiddag de gasdruk be langrijk worden verlaagd. De bevol king werd per geluidswagen gewaar schuwd. Gelukkig bleek het euvel vlug ver holpen, en de gasleverantie kon ver der ongestoord vooruitgang hebben. JAARVERGADERING C.J.B.TJB. In het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat werd donder dagavond een gecombineerde jaarver- gaclering gehouden van de plaatselijke afdeling van de C.J.B.T.B., de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en -meisjes afd. A. De voorzitter van de C.J.B.T.B. kon in zijn openingswoord behalve een groot aantal aanwezigen o.a. ook welkom heten burgemeester A. Warnaar Jz., afgevaardigden van de C.B.T.B. en vertegenwoordigers van zuster-verenigingen uit Gouda, Stol wijk, Zoetermeer en Koudekerk. Na de opening declameerde mej. T. van der Hee „hondentrouw". Vervol gens sprak de heer R- Bos, secretaris van de landelijke organisatie van de C.J.B.T.B. over „Wat beheerst ons leven". Aan de hand van praktische voorbeelden deed spr. uitkomen, wat zoal ons leven kan beheersen, waarbij hij deed uitkomen wat het voornaam ste dient te zijn in de levenshouding van de Christen. De pauze werdi omlijst door het ge meenschappelijk zingen van de bonds liederen. Origineel van opzet waren de jaar verslagen. Deze werden gezongen door 3 rlamos en 3 heren, die daarvoor om beurten hun hoofd door een grote no tenbalk staken. Uit de inhoud van de jaarverslagen bleek wel dat het aan tal leden van de afdelingen, zeker in een gemeente als Waddinxveen, voor uitbreiding vatbaar is. Het spel ongeveer in de vorm van trek aan de bel, waarbij Wim Oudijk de leiding had, veroorzaakte meerma len hilariteit. Aan het slot werd door leden van de beide verenigingen op aardige wijze nog een schetsje „de huwelijksdroom" opgevoerd. De( jaarvergadering werd door dé heer C. van der Sar, voorzitter van de C.B.T.B. gesloten. SCHEEPVAARTVERKEER. Mede als gevolg van de korte maand zijn de scheepvaartcijfers voor de Gouwe over de maand februari aan de lage kant. In totaal passeerden 2846 voartuigen de provinciale hef- brug over de Gouwe. Hiervan konden 184 schepen passeren, zonder dat de brug geopend behoefde te worden. Pig en Peg op stap 41. Zulke rakkers wil ik geen se conde langer in huis hebben. Ik zal de politie waarschuwen. Eieren stuk gooien en me nog bestelen. Jullie zijn pracht van knechts, mijn hele bak kerij zou in de war lopen. Als ik jul lie nog langer hield. Trek je jassen maar aan en maak dat jullie wegko men, anders vergrijp ik me nog aan jullie deugnieten. Maar betalen zuilen jullie het, of anders de politie er bij, wat dachten jullie wel. Peg staat er bij met zijn eierhoofd en Pig denkt, klets maar. 42. We hadden honger baas en moesten toch wat te eten hebben. Geld hadden we niet, maar we zullen wel weer nieuwe bakken, zegt Pig. Dacht jullie dat ik nog meer eieren zou la ten verknoeien. Zoek jullie maar an der werk. Doe maar gauw je mutsen af en doe je jassen aan en maak dat je weg komt. Er zit voor Pig en Peg niets anders op. Ze maken gauw dat ze wegkomen. In de haast doet Pig het witte schort weer om en ze staan even even later weer op straat. Peg moet met een versierd gelaat en Peg met een wit schort de straat weer op. Een HORLOGE van "ons zal U veel vreugde geven Koop er maar een, dan zult U het beleven. krijgt Jantje geen kusje want moeder is verkou den en hoest. Maar moeder is verstandig en neemt PULMO. PULMO geneest niet al leen de hoest, maar werkt ook opwekkend. Haal nog vandaag uw jles PULMO in huis. A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 PLUIMVEEHOUDERS. Te dezer plaatse is opgericht een afdeling van de bond van pluimvee houders L.O.B., met 25 leden. Namens het hoofdbestuur werd op het belang van het organiseren der pluimveehouders gewezen. De lage eierprijzen nopen om bij de regering om hulp aan te kloppen en dat kan het beste in organisatieverband ge schieden. De pluimveehouders in En geland zijn er in geslaagd een subsi die te verkrijgen. Verder werd aandacht besteed aan de voedermethoden van kippen en kuikens. Met klem werd er op aan gedrongen om vooral en alleen kui kens te kopen bij vertrouwde adres sen. CHR. BEAMBTENBOND. In een vergadering van de Chr. Be- amibtenbonld werden in het bestuur gekozen de heren J. Snoey, voorzit ter, R. Sekeris, J. Burger en M. van den Berg. De heer Kooijman, districtsbestuur der, gaf een uiteenzetting over de werkzaamheden van de Bond, terwijl hij wees op de belangrijkheid, dat een plaatselijke afdeling alhier bleef ge vestigd. ZAAK GEOPEND. De heer H. van de Bor heeft vo rige week zijn nieuwe winkel aan de Zuidkade geopend, bij welk heugelijk feit hij grote belangstelling mocht on dervinden. De nieuwe Rock en en roll fiets had aller aandacht. WIE HEEFT SJOELBAKKEN Het bestuur der federatie van vrou welijke vrijwillige hulp verlening heeft voor de bejaarden-societeit sjoelbakken nodig. Zijn er ingezete nen, die een sjoelbak in bruikleen willen afstaan? Geef U dan even een telefoontje aan Mevr. van Dort Kroon, Noordeinde 50, telefoon no. 743. BRANDJE. Zondag ontstond een begin van brand in de glasfabriek van de heer Smit aan de Dorpstraat. Omwonenden daggen er in het vuur te blussen. Gelukkig was de brandweer niet nodig. De alarmposten waren op deze niet. bezet, zodat de brand weerlieden door de motorpolitie moes ten worden opgeroepen. Maatregelen zijn inmiddels getrof fen, dat de brandmelding ook op zon dag geen stagnatie ondervindt. DE N.FV.W.O. WANDELT TEN BATE VAN DE KANKERBESTRIJDIN G De Nederlandse Federatie van Wan del Organisaties, waarbij zijn aange sloten de Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding met kring-af delingen in de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland, Noord-Brabant, Limburg, westelijk Gelderland en U- trecht, de Noord Nederlandse Wandel bond, omvattende de drie noordelijke provincies en Noordelijk Overijssel, zomede de Nieuwe Unie voor de wandelsport, omvattende oostelijk Ne derland organiseert op zaterdag 13 april en zondag 14 april a.s. EEN NATIONALE LIEFDADIGHEIDS WANDELTOCHT, waarvan de gehele netto opbrengst ten goede komt aan Tfnninging Wilhelminafonds, van wel ke laatste zijde de grootst mogelijke medewerking is toegezegd en reeds is verkregen. Deze wandeltocht zal worden ge houden in meer dan 80 plaatsen van ons land. De uitvoering is in handen gesteld van de hiervoor reeds genoem de bonden resp. hun kringen, afde lingen en event, verenigingen, zodat een goede vlot lopende uitvoering is verzekerd. De af te-leggen afstanden zijn zo gesteld, dat het voor niemand een be zwaar behoeft te zijn hieraan deel te nemen op een van de twee genoemde dagen (naar keuze) te weten: voor 8 t.e.m. 11 jarigen 10 km, voor 12 en 13 jarigen 15 km en voor 14 ja rigen en ouder 20 a 25 km naar de plaatselijke omstandigheden. Inschrij vingen resp. deelname aan een korte re afstand dan met de leeftijd over eenkomt is toegestaan, doch niet om gekeerd. De starttijden zijn: op zaterdag van 14 tot 15 uur, op zondag van 11 tot 13 individuelen en voor een groep of detachement 50 cent. Ieder, die de wandeltocht met goed gevolg heeft volbracht ontvangt als herinnering een fraaie draagspeld met het K.W.F. motief. Bovendien ont vangt elke groep of detachement, wel ke de tocht met succes volbracht heett een waardevolle groepsherinnering. Bovendien is aan de inschrijving verbonden: een gratis prijsvraag, waar aan ieder die uiterlijk 6 april heeft ingeschreven - ook de in groepsver band lopenden kunnen persoonlijk aan deze prijsvraag deelnemen kan deel nemen. De prijsvraag luidt: op het ter beschikking! te stellen prijsvraagfor- mulier invullen het getal hetwelk men schat, dat totaal, dus in geheel Neder land tezamen, aan deze wandeltocht over de beide dagen tesamen deel neemt, resp- heeft ingeschreven. Zjj die na 6 april deelnemen kunnen aan deze prijsvraag niet deelnemen. Er zijn 5 kostbare prijzen beschik baar gesteld voor hen, die het juiste aantal deelnemers(sters) of bij ge breke daarvan het meest nabijkomen de getal hebben ingevuld. De eerste prijs heeft een waarde van 40,— enz. tot de vijfde prijs van 20,—. Nader mededelingen betreffende de organisatie van de tochten te Gouda en omgeving volgen. Pieter Wilhelmus Nicolaas Maria, z.v. N. Droog en C. Baks, Eikenlaan 100; Jannetje, d.v. G. C. Sliedrecht en M. J. van der Laan, woonark nabij Sint Victorstraat; Maria Theodora, d.v. F. J. Schwiebbe en A. J. Gerts, St Victorstraat 28; Theodora Maria, d.v. W. van Eijk en E. M. van Rhijn, Burg. Trooststraat 3; Jan Adriaan, z.v. C. van Berkel en M. H. van Noort, Noordeinde 102. Ondertrouwd: H. W. Kleyn en A. Metselaar; P. A. J. Nolet en G. M. P. Hogenelst; Gehuwdfc W. J. Brouwer en G. H. Kraan. Overleden: Dongelmans, Cornells Ge- rardus Johannes, oud 64 jaren. Bowier, Jonkvrouw Nieske Josina, Theodora, wed. van A. van Rooijen, oud 85 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: leesboek, motorhand schoen; zwarte glacé dameshandsch.; meetinstrument, 1 paar grijze wanten, double armbandje, 1 paar blauwe kin derwanten, bruin wantje, aktetas met inh., grijze shawl, grijze dameshand schoen, fietssleutel, 1 paar grijze wan ten, regencape, zwarte handschoen, bankbiljet. Verloren: dubbele fietstas, combina tietang, bankbiljet, plastic regenkap je, zwarte dameshandschoen, porte- mnnnaip met inh., heren polshorloge, geluiddemper van bromfiets. Bij het standbeeld van Bestevaer Nederland gaat in de maand maart het feit herdenken, dat 350 jaar gele den Michiel Adriaenszoon de Ruyter werd geboren Niet zonder een gevoel van wee moed zal men het feit vieren, want De Ruyter was als geen ander het symbool van Hollands macht ter zee,, van onze gouden eeuw. Het heden is daarmee wel zeer in tegenstelling. En toch is dat, wat de bierdragerszoon uit Viissingen maakte tot een histo- risch-nationale figuur, nog altijd dat gene waarin een klein land groot kan zijn! We hebben allemaal op school ge zongen van de ondragelijke smart, die Micnieitjes jongenshart teisterde om dat hij niet naar zee mocht. Ieder kind weet van lViichieis excursies naar de kerktoren, zijn onwillige arbeid in de lijnbaan van de heren kampsens. Niet ieder weet, dat ivlichiel ook nog een tijd als landrot in militaire dienst is geweest; maar daar lag zijn toekomst met. De Ruyters heldendaden vinden we in alle jaartaUenboekjes terug. De vierdaagse zeeslag, cte tocnt naar Uiattam, zyn krijgsbedrijven in de Bont en in de Middenlandse Zee, ze bezorgaen hem niet alleen nationale roem ,maar ook veie buitenlandse on derscheidingen en hij werd zeiis in de adelstand verheven! Wat deze grote vlootvoogd ook tot een groot man maakt, is dat hij bij dit alles zichzelf gebleven is. Uit de his toriebladen treedt deRuyter naar vo ren als een man, die een gepast ge voel van eigenwaarde had, maar zich in de allereerste plaats dienaar wist. Die zich liet leiden door zijn plicht, maar ook door een eenvoudig, diep gevoeld geloof. Een man die ook fi guurlijk recht door zee ging. In Viissingen staat zijn standbeeld, het beeld van de trotse vlootvoogd, één van Hollands grootste zonen. In Debreczen (Hongarije) staat ook een standbeeld van deze Hollandse admr- raal, en dit eert vooral de mens. Recht door zee 'N GERMAAN daar heb je wat aan. AGENT L. WIELAARD TELEFOON 209 Ruyters bedenkingen hem toe te voe gen. Ge hebt toch op Uw oude dag de moed niet verloren? Dé wootrden, die de vergrijsde vlootvoogd de lomp-grappige parle mentariër toevoegt tekenen hem ten voeten uit. Dit is, zo wijst hij de an der terecht, geen kwestie van moed maar van plichtsbesef. Hij heeft de Staten gewezen op de zwakte van de vloot, hij heeft op hen de volle ver antwoordelijkheid gelegd. En verder is het aan hem te gehoorzamen, al moet het hem zijn leven kosten. Waar Heren Staten hun vlag betrouwen, zal ik mijn leven wagen! Hij gaat en Heren Staten hebben hem voor het laatst gezien. Wanneer de vloot terugkeert, draagt zjj het ontzielde lichaam van een bemind aanvoeder mee. PHOENIX uur. Het inschrijfgeld bedraagt: 0,75 voor personen van 8 t.e.m. 15 jaar, zo mede voor militairen beneden de rang van sergeant le klas. 1,00 voor alle deelnemers(sters) van De sterke vogel. 16 jaar en ouder, ongeacht welke af stand wordt gewandeld. De inschrijving sluit 6 april a.s. Voor inschrijving na dien datum wordt een toeslag geheven van 25 cent voor alle L. WIELAARD TELEFOON 209 VLOT SPORTIEF en aantrekkelijk. A. VAN DER SLOOT Oranjelaan 24 Telefoon 457 Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds. P- P- J Monster, Gouda - Nam. 6.30 uur ds. J- van der Haar Woensdag 13 maart Biddag voor het Gewas. Vjn. 9.30 uur de heer K. As- mus, Zwijndrecht Nam. 7.30 uur ds. J. van der Haar Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur Cand. A. Noordergraaf, Noorden Nam. 6.30 uur ds. J. van Rootselaar, Delft Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur ds. J. Snoey Woensdag 13 maart Bidstond voor het Gewas. Nam. 7.30 uur ds. J. Snoey N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. V.m. 9.30 uur ds. G. van Veldhuizen, Rotterdam Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst Woensdag 13 maart nam. 7 uur ds. A. P. Verloop, Alblasserdam Rem. Gerei Gemeente. V.m. 10 uur Da. E. A. M. Feikema- de Bruin, van Amersfoort De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dr. J. W. H. Hel leman. Burgerlijke Stand Aangiften van 28 febr. tot 6 maart. Geboren: Hendrikje, d. v. M. van de Schootbrugge en J. H. van Gerner, Henegouwerweg 95a; Recht door zee ging De Ruyter en dat was wel eens lastig voor hoge heren, die de taal gebruikten om de gedachten te verbergen, die hun doel trachtten te bereiken langs diploma tieke kronkelwegen. Dat ondervond de onderkoning van Napels toen hfj* dankbaar voor De Ruyters hulp, vroeg waarmee hij hem belonen kon. Maar De Ruyter was niet in vrolijke stemming. Hij had gezien hoe calvinistische predikanten uit Hongarije op de galeien werden afgebeuld, en dit trof hem in het hart. Daarom verklaarde hij de on derkoning ronduit, dat hij niet eer blij kon zijn, voor deze mensen uit de slavernij waren verlost. De onderkoning probeerde De Ruy ter met een kluitje in het riet te stu ren Hij zou er zijn best voor doen. Hij had zelf niet te beslissen. Zijn vorst moest hierin gekend worden. Maar het maakte alles op de Hollan der geen indruk, en de onderkoning begon te beseffen dat deze man meende wat hij zei, dat hij werkelijk diep bedroefd was en geen eerbetoon hem kon verblijden. Toen botste de hoofse woordenrijkdom van de macht hebber op de rechtlijnige eenvoud van de Hollandse zeeman en stonden daar die beiden plots als mens tegenover mens. De mannelijke houding van de vlootvoogd maakte ook de vorst tot man en hij waagde het er op. Hij nam niét langer zijn toevlucht tot uitvluchten, hij maakte het royale gebaar, dat De Ruyter een standbeeld zou opleveren in het verre Hongarije. Moed en plicht En precies zo komt De Ruyter naar voren uit het beeld dat de historie schrijvers van hem hebben geschetst toen hij 's-Lands vergaderzaal betrad om instructies te ontvangen voor de tocht waarvan hij niet meer zou te rugkeren. Toen waagde het een van die he ren die naar Huygens' woord „Van verre op het kussen vochten", op De Vandaag Wij leven in een tijd, waarin men druk doet aan aftakeling op pantof fels zien, legt meer nadruk op hun menselijke zwakheden en gebreken dan op him betekenis voor hun land en hun tijd. Piet Hein was maar een gewone zeeschuimer, het liedje van Vtissinger iViicniel wil men hier en daar al niet eens meer zingen. Mis schien zijn we te ver beneden het peil van dat grote verleden gezakt dan aat we het nog kunnen bekijken en waarderen. Daarom is het goed dat Nederland straks zich schaart rondom het stand beeld van zijn grote zoon. Want wat De Ruyter een standbeeld deed ver werven, dat heett Nederland vandaag de dag meer dan ooit nodig. Opotfe- ringsgezindneid, plichtsbesef, liefde tot bet vaderland, geloot en vertrou wen. Up zijn graf prijkt het pralend op schrift dat gewaagd van „De Held, der Staten recnternana, de redder van het verloren vaderland". Hij zeil zou siecnts geglimlacht hebben bJj oeze hoogdravende lol. Hij, de eenvoudige man, die wist te dienen, kon daardoor leiden. Hij, wiens leven stond in het teken van de plichtsbetrachting bracht in oe vervulling van zijn plicht het ol- rer van zijn leven. En in dat olfer zijn hem sedertdien tienduizend gevolgd. De olierbereidneid, de plichtsbe trachting, de grootheid van ziel, die Michiel Adriaenszoon de Ruyter ken merkten, geven ook nu nog Nederland de kans te tonen waarin een klein' land groot kan zijn! Pluimveehoekje EERSTE ZORGEN BIJ DE OPFOK VAN KUIKENS Voor de kuikenbroeder is de druk ste tijd aangebroken, en dagelijks wordt een groot aantal eendagskui- kens bij de pluimveehouders afgele verd. De kuikenbroeder bezorgt zijn kuikens liefst zelf, want maar al te dikwijls zijn de pluimveehouders op de komst van de kuikens onvoldoen de voorbereid. Hoe vaak gebeurt het zelfs niet, dat de oude kippen nog huizen in het hok waar de kuikens in moeten wor den opgefokt. Of is het hok nog maar pas leeg gekomen, nog niet schoon gemaakt en in gereedheid gebracht voor de opfok. De kuikenbroeder komt dus nog al eens voor rare situaties te staan. Zijn komst, alhoewel aange kondigd, veroorzaakt een paniek en in allerijl moet voor de kuikens een on derdak worden gevonden. Zijn hulp komt dan als regel goed van pas. Gelukkig is het lang niet overal zo. Meestal zal het opfokhok wel gereed zijn. Een goede pluimveehouder zal bij aankomst van de kuikens in deze eerst de diertjes eens goed bekijken. Goede kuikens hebben mooie dons en de gele kleur van de pootjes is een kenmerk van een gezond kuiken. Plaats de kuikens onder de kunst moeder. Op de bodem van het hok ligt een dikke laag strooisel (meng sel van turfstrooisel, strohaksel en houtkrullen). De kunstmoeder heeft al enige uren gebrand, zodat het strooisel droog en warm is. De tem peratuur mag niet te koud of te warm zijn. Men merkt het gauw ge noeg aan de kuikens. Dringen ze te gen elkaar op of staan ze te piepen, dan is er iets mis. Van groot belang ter voorkoming van longontsteking is, dat er geen tocht komt. Tocht is gemakkelijk te voorkomen door het aanbrengen van een kartonrand rond de kunstmoeder. Natuurlijk moet er drinkwater zijn in speciale drinkbakjes voor jonge kui kens; lauw, vers drinkwater. De kuikens beginnen al direct rond te trippelen op zoek naar voedsel. Men strooie daarom wat fijn, licht verteerbaar kuikenzaad of havermout op een stuk papier. Ook de voerbak - jes moeten gevuld zijn. Opfokvoer geve men pas de tweede dag. Bij goede verzorging zullen de kui- Op weg en baan MAGNEET vooraan AGENT: L. WIELAARD TELEFOON 209

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2