m. ooo Del IliiBraud Geblaf in de nacht De schrik des grooten Oceaans II geheel moeten verdwijnen. Deze zal nu komen aan de achterzijde van de school. Verder is in de verbouwing opgenomen een uitbreiding van de toilet-ruimte. Ingeschreven werd als volgt: A. B. Lewis, Moordrecht voor f 54.985, fa. P. Rehorst en Zn, alhier voor f 55.964, K. Ende te Lopik voor f 59.500, fa. J. Reijm en Zn, alhier voor f 59.950, Fa. A. Vonk en Ma- gré te Alphen aan den Rijn voor f 61.750 en D. van Dam te Gouda voor f 63.889. De begroting was f 61.470. De gunning is aangehouden. ONTVLUCHTE MINDERJARIGEN AANGEHOUDEN. De rijkspolitie heeft maandagmor gen op de rijksweg bij de brug over de Gouwe drie meisjes van 15, 16 en 14 jaar oud aangehouden. Zij kwamen liften met een personenauto uit de richting Utrecht en stapten bij de brug uit. De surveillerende wachtmeester heeft de meisjes eens aan de tand gevoeld1, waarbij bleek dat zij ge vlucht waren uit een observatiehuis te Utrecht. Na verhoord te zijn wer den zij in de loop van de dag naar het tehuis in Utrecht gebracht. VRACHTAUTO MET VIER INZITTENDEN TE WATER. Maandagmiddag is een vrachtauto van de bouwmaterialenhandel T. de Waardt N.V., alhier in de Alpherwe- tering langs de Noordkade gereden. In de cabine zaten vier personen. Toen de auto van de weg raakte kantelde hij om, zodat de wagen omgekeerd in de vaart kwam te liggen. De vier in zittenden konden zich met grote moeite uit hun benarde positie bevrij den. Bedekt met een laag modder kwamen zij op de kant. Waarschijn lijk is hierbij een gelukkige omstan digheid geweest, dat een van de por tieren open was, voordat de auto om gekeerd in de vaart lag. De vracht auto liep wat schade op. Pig en Peg op stap is hinderlijk voor Uw omgeving. Doe er iets tegen en gebruik een fles PULMO. PU LM O geneest niet alleen de hoest, maar werkt ook opwekkend. Haal nog vandaag uw fles PULMO in huis. A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 43. Als ze weer buiten staan moeten ze wel lachen als ze elkaar aankijken. Dat hebben we weer gehad. En ik heb lekker nog een paar eieren ge proefd, zegt Peg. Nu dat kan ieder wel aan je gezicht zien, antwoordt Pig. Laat ons maar vlug even naar die fontein gaan, dan kan je eerst je gezicht eens flink wassen, 't Is ook geen gezicht. Maar het is ook geen gezicht, jij op straat met een witte schort voor. Geef mij dat ding, dan kan ik die mooi gebruiken om mijn hoofd te reinigen. Bij de fontein kijkt de timmerman lachend toe. Peg vraagt meteen, weet je geen baas voor ons, we zoeken werk, want we moeten geld verdienen. Nu, zegt de timmerman, ga eens naar mijn baas, we zijn daar aan het huizen bouwen en er kunnen nog best een paar flinke hulpen bij. Ga maar eens mee. Een ogenblik later staan Pig en Peg voor de nieuwe baas, de aanne mer en ze hebben succes. Ze wor den beide aangenomen. Peg als op perman en Pig als timmerman en metselaar. Ze hebben het toch weer voor elkaar. JAARVERGADERING. Jaarvergadering der Geref. Ouders- vereniging op donderdag 21 maart in het Geref. Jeugdgebouw. Spreker is de heer J. Visser uit IJmuiden, de bekende ,,Oom Jur", de hoofdleider uit het jongenskamp te Garderen, die het onderwerp behandelen zal: Het gezin in de branding. Iedereen is har telijk welkom. ZIEKENKAS „DE WERKMAN" Onder leiding van zijn voorzitter, de heer C. Broer hield de ziekenkas „De Werkman" een jaarvergadering. Na de notulen las de secr. het jaar verslag dat geen bijzonderheden ver meldde. Ook niet het jaarverslag van de penningm. Alle afdelingen t.w. van zieken, ondersleuning, overlijden, sa natorium eindigden het jaar met een batig saloo, wat zeker tot tevreden heid stemt. Aan de zieken werd een fc, uitkering gedaan van f 2.130,28. Over dit verslag was nog een korte bespre king. De voorzitter zeidie: „Mochten, wij met de oktobervergadering een, jubilaris in het bestuur hebben, hebben wij weer een jubilaris en wel! onze secretaris, de heer W. Brand horst. Veertig jaren mocht hij voor de vereniging werken, altijd met gro te liefde en toewijding. Wij maken1 geen opsomming van al de notulen en verslagen, welke hij in deze veertig jaar heeft gemaakt en wij maken ook geen rekening van wat hij zal hebben verdiend. Doch een klein aandenken zij hem van harte gegund". De voor zitter feliciteerde hem ook namens de vereniging, hem toewensende dat hij nog veel voor haar mag doen. Na mens de vereniging overhandigde hij hem een mooie vulpen met inscriptie^ De jubilaris dankte voor de goede woorden en wensen en voor het mooie cadeau. De jubilaris gaf een kort overzicht over de afgelopen veer tig jaar. Na een gezellig praatje sloot de voorzitter de vergadering. DIENST „WET EN EVANGELIE" TE GOUDA. Op zondag 17 maart a.s. hoopt ds. van Vliet in de St. Janskerk te Gou da enige lidmaten te bevestigen. In verband hiermede is er a.s. zon dagmorgen geen dienst in het Geref. verenigingsgebouw, alhier. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. Op de Hofweg, nabij de Scholle- vaerweg, onder de gemeente Capelle a.d. IJssel reed dinsdagmorgen uit de richting Gouda een grote tankauto met aanhangwagen, toen de 36-jarige chauffeur D. Geers uit onze gemeente op zijn motorfiets wilde passeren. Op dat moment schoot de koppeling tus sen tankauto en aanhangwagen los. De aanhangwagen vloog naar Jinks en sleurde de motorrijder mee. De heer Geers kreeg een harde klap, waardoor hij een schedelbasisfractuur opliep. In allerijl is hij naar Het Westerzieken huis te Rotterdam gebracht. JAARVERGADERING. De oranjevereniging „Waddinx- veen" houdt een algemene ledenver gadering op woensdag 20 maart a.s. in de zaai van de heer van der Sluys aan de Kerkstraat. De feestelijkheden voor 30 april a.s. worden besproken, terwijl er ook een bestuursverkiezing moet plaats vin den. De aftredende leden, de heren C. van der Linde en Joh. Zwijgers zijn niet herkiesbaar. Dit is wel het geval met de heren H. K. van der Loo en K. van Tilburg. AAN ALLE OUDERS VAN SCHOOLGAANDE KINDEREN. Hoewel het in de bedoeling lag dat de grote Veilig Verkeersüag alhier gehouden zou worden op 17 mei a-s. is deze dag verplaatst naar maandag 25 maart a.s. Op deze dag zullen op vier ver schillende tijdstippen, gedurende de schooltijd, films worden vertoond voor schoolgaande kinderen in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stations straat alhier. De toegangsprijs bedraagt voor ie der kind 25 cent. De ouders worden ibeleefd ver zocht hun schoolgaande kinderen, die deze films zullen bezoeken, op vrij dag 22 maart a.s. een kwartje mede te geven. Dit kwartje zal door een bestuurs lid van Veilig Verkeer op de scholen in ontvangst worden genomen. Ouders laat uw kinderen niet thuis blijven, het is in het belang van Vei lig Verkeer, ook voor Uw kinderen. OO Op dinsdag 12 maart werd weer het jaarlijks schriftelijk schoolverkeers- examen afgenomen. Hieraan namen deel 133 kinderen. 3 kinderen moesten worden afgewezen. Het practisch examen zal op een later tijdstip worden gehouden. VROUWEN WERELD GEBEDSDAG: In het kader van de vrouwen we reld-gebedsdag werd vrijdagavond in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat door samenwerking van enkele prot. chr. vrouwenorganisaties een bijeenkomst belegd. i_! De betreffende gedeelten van de voor dezet bijeenkomst bestemde li- jturgie werden gelezen door mevr. van der Sar-Guldemond en mej. E. Hofman. De in deze liturgie voorko mende liederen werden gemeenschap pelijk gezongen. Mevr. van Bergen pegeleidde de zang op het harmonium. Tammer was dat de belangstelling Ivoor deze bijeenkomst niet groter Wij leveren Alle merken BROMFIETSEN H. v. d. BOR, Zuidkade 52 CONFERENTIE DER GROTEN. Of het samenspreken der kleinen. Elk ziet het zijne als zeer belangrijk. Vader en moeder babbelen er eerst heel wat afzij wikken en wegen het voor en tegenMaar tenslotte zegeviert de zin voor realiteit en de vooruitstrevende geest van beiden en de nieuwe klok zal er komen. Horlogerie „Vermey", Kerkweg 207. (Adv.) WETHOUDER OUDIJK OVER HET GEMEENTEBELEID. In een vergadering van de Chr. Hist. Kiesvereniging hield wethouder A. Oudijk een causerie over „Ge meentelijke bestuurszaken". Wethouder Oudijk begon met te constateren dat het gemeentebestuur van Waddinxveen in de na-oorlogse jaren de bestuurstaak met grote ver antwoordelijkheid en met kracht heb ben gevoerd. Vooral in de eerste ja- i;en heeft het nogal eens risico's moe ten nemen, die later bleken geen ri sico's te zijn. Zo werd indertijd al het land aangekocht tussen Kerkweg en de Sniep. Juist dezer dagen werd de laatste bouwgrond in deze wijk ver kocht. Deze wijk is nu vol. Daarnaast is de gemeente uiterlijk verfraaid door de aanleg van beplantingen, nieuwe straten en pleinen. Hiermede wordt nog steeds voorgtegaan. Het gemeentebestuur heeft ook gedacht aan de nodige ontspanningsmogelijk heden, getuige het plan voor de aan leg van een park en sportvelden, de vernieuwing van het zwembad. Het grootste probleem is steeds weer op tijd klaar te zijn met de nieuwe plan nen om elke mogelijkheid bijtijds te kunnen benutten. Nauw verband daarmee houdt de voortgaande uit breiding van de gemeente. Thans wordt met man en macht gewerkt aan de uitvoering van het nieuwe uit breidingsplan in de Puttepolder waar de Oranjewijk gaat verrijzen. Nieuwe wijken vragen voorzienin gen voor gas, electra en water en niet te vergeten de grote zorg voor een goed functionerend rioolstelsel. Spi\ wees op de enorme voorbereidingen die daarvoor nodig zijn. De uitvoe ring van het plan Oranjewijk waar 1000 woningen zullen verrijzen gaat reeds tekening vertonen. Vooral de riolering baart grote zorgen. Zonder deze is woningbouw onmogelijk. Der halve wordt grote spoed betracht bij de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie. De voortgaande bebouwing en de lozing op de polderwateren hebben 'n toenemende vervuiling ten gevolg. Dit brengt ook voor de polderbesturen problemen met zich mede. Met de ri oleringsplannen zijn grote investerin gen gemoeid. Spr. wees op het grote belang van de nieuwe installatie. Het rioolwater wordt biologisch gereinigd en zal zelfs voor de consumptie zon der meer geschikt kunnen zijn, of schoon dit niet de bedoeling is. Op deze installatie wordt de gemeente voor zover gelegen ten westen van de Gouwe aangesloten. Daartoe is men thans bezig met de aanleg van het hoofdriool langs de Esdoornlaan, die de producten overneemt van het ge maal aan dei Bomenwijk, daarop wordt het verder aangesloten via de Kerkweg, langs de spoordijk (de nieu we weg erlangs) naar de hoofdinstal latie. Deze nieuwe straat zal heel wat kosten. Deze straat van een halve ki lometer zal ca. f 2ÖO.ttrCSJ— vragen. Maar het is van de grootste noodzaak dat ze er komt. Het nijpende riole- ringsvraagstuk moet worden opge lost aldus wethouder Oudijk. Burgerlijke Stand Aangiften van 7 tot 13 maart 1957. Geboren: Margot, d. v. W. Havenaar en M. van der Starre, Dorpsstr. 101; Adriana Pietje, d. v. R. Buizert en A. P. de Heer, Henegouwerweg 12; Josina Wilhelmina, d. v. H. G. van den Berg en N. Koster, Lijsterbes straat 13; Gehuwd: W. H. Brans en C. E. Slob. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: grijze polsmof, blauwe shawl; vulpen, zelfbinder, motorhand schoen. Verloren: roeispaan, djriewielerfietsje, rode want, gele shawl, 1 paar gele wanten, rood tasje, ketting, herders hond, 1 paar zwarte dameshandschoe. nen, bruine portemonnaie met inh., spaarkaart, bruine tas. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds. J. van der Haar Nam. 6.30 uur de heer J- A. Kruit hof, Monster. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur ds. A. van Eyk, Bent huizen Nam. 6.30 uur ds. J. van der Haar Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur ds. J. Snoey N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. Nam. 7 uur ds. J. J. H. van der Ree, Amsterdam. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst woensdag 20 maart 10 en 5 uur ds. J. v. d. Poel, Ede, Biddag voor het Ge was. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur ds. G. Ch. Duinker De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dr. E. M. L. Hem- minga. Wij leveren ALLE MERKEN RIJWIELEN H. v. d. BOR, Zuidkade 5 Pluimveehoekje In een van mijn vorige artikeltjes schreef ik, dat men versteld zou staan over de vragen, die mij bereiken op alle mogelijke gebied. Nogmaals: naar mijn beste weten zal ik ze beantwoorden. Sla ik eens de plank mis, dan gaarne opbouwende critiek van een deskundige. Een lezer schrijft mij „Ik heb een kanariepop, die al verscheidene we ken een kaal kopje en nekje heeft. Aanvankelijk dacht ik dat ze in de rui was, doch later bleekmij dat zulks niet het geval was en nu kort geleden heeft mijn kanarieman even eens dit gekregen nl. de veertjes aan hals en kop vallen uit. Hoe moet ik nu handelen om de vogels weer in goede conditie te krijgen; beide zijn ogenschijnlijk kerngezond, de man Zingt." Ik vermoed dat Uw vogels last hebben van vedermijt, een soort pa rasiet, die zicht voedt met de veren der vogels en instinctmatig juist die plaatsen zoekt, waar de vogels ze het moeilijkst kunnen verdrijven. De vo gels hebben er niet veel hinder van; pijn of jeuk veroorzaakt deze „luis" niet. Bij kipkuikens komt dit euvel ook wel voor. Ter bestrijding kan U de vogels la ten baden in quassia-water en de ka le plekken bestrijken met goede va seline. De heer W. v. d. K. schrijft: Het is mijn plan een tiental eenden te gaan houden. Ze moeten het echter bijna geheel zonder water stellen. Het is mij hoofdzakelijk om de eieren te doen. Welk soort van eenden zou ik moeten hebben? Ik moet een hok voor haar in de boomgaard maken. Hoe richt ik zo'n hok het best in Moeten de legnesten op de grond zijn? En kunnen die in het nachthok aangebracht worden Welk voedsel moet ik ze geven? De Indische loopeend zou ik aan raden. Vroeg broeden is noodzakelijk om ook in de a.s. winter eieren te rapen. Een zwemplaats is geen voor waarde, doch zij gedijt beter, als zij zich vrij in het weiland kan bewe gen en ook wat water tot haar be schikking heeft. Ik zou U dus aan raden een bak in de grond te graven en daar nu en dan vers water in te doen. De eend verlangt niet een be trekkelijk warm hok, zoals de kip pen, zij behoeft ook geen zitstokken en stelt zich tevreden met een ruw getimmerte, als beschutting tegen weer en wind. De eend bezit veel meer weerstandsvermogen dan een kip. Ook ziekten komen bij haar slechts zelden voor. De Indische loop eend ontleent haar waarde uitslui tend aan het groot aantal eieren, dat zij legt. Vlees zit er niet veel aan. De eend is minder kieskeurig op haar voeder dan de kip. Het gewone voed sel kan bestaan uit afval van de ta fel en uit de keuken. Ook wat gerst, haver en mais. Twee maaltijden per dag zijn voldoende. Mevrouw G. P.: als U geconstateerd hebt dat Uw kippen last hebben van darmwormen, zullen ze langzamer hand vermageren om ten slotte uit gemergeld en uitgeput te sterven. In sommige gevallen treedt verlamming op, in andere blindheid, soms ook jicht. Mengt U door het droogvoer wat kurkdroge tabaks-poeder, één gram per kip; 48 uur later éénzelfde hoeveelheid Engels zout, dezelfde do sis en op dezelfde wijze verstrekt. Hebt U soms een gat in de zak Wanneer iemand het ontvangen sa laris of loon los in de zak steekt en thuiskomende bemerkt daarvan een gedeelte te hebben verloren, omdat hij een gat in de zak had, dan vindt men zo iemand „oliedom" niet waar? omdat hij vooraf die zak niet onder zocht of gij ook niet een gat in Uw deel van zijn verdienste, waarvoor hij toch heeft moeten werken, verlo ren gegaan. KIPPENVRIENDEN hebt gij onder zocht og gij ook niet een gat in Uw zak of liever gezegd „gaten in Uw zak" hebt waardoor een deel van de verdiensten verloren gaan? Kippen, die in het geheel niet of slecht hun verplichtingen nakomen, die de winst opeten door betere kippen gemaakt, dat zijn de gaten in Uw zak. Door voortdurende opmerkzaamheid, door gestadig schiften en opruiming van minderwaardige dieren voorkomt men veel verliezen. Oordeelkundig kippen houden, dat is hoofdzaak. Indien gij niet weet of gij dat wel doet, roept dan het oor deel in van een bevoegd persoon. Kippenvriend. Het leven van Michiel Adriaansz. de Ruyter. Varen en vechten Met volle zeilen varen de eskaders van de machtige vloot in kiellinie achter elkaar. De kleurige wimpels en vlaggen steken scherp af tegen de loodgrijze lucht. In het middelste eskader bevindt zich het admiraalschip „Dq Zeven Provinciën". Aan boord de vloot voogd. Hij staat aan dek als een een zaam man. Zojuist heeft hij scheeps raad gehouden met de kapiteins. Hun op het hart gedrukt de discipline tij dens het gevecht toch vooral te hand haven; hen vermaand elkaar bij. te staan en als eerlijke en moedige sol daten te vechten. Eén voor één heeft hij hun de hand gedrukt. Toen zijn ze uitgezwermd naar hun schepen, zijn kapiteins, mannen, gehard in de strijd. Nu is de admiraal alleen. Hij weet het: Elk ogenblik kunnen de vijande lijke schepen aan de kim verschijnen. Onwillekeurig gaat zijn blik omhoog. Ja, de uitkijk is op zijn post. Maar hoger gaan zijn gedachten en zijn hart bidt: „Sterk mij, Heer, in het bedie nen van mijn hoogwichtige ambt," maar ook: „Laat mij niet deerlijk sneuvelen. Dan meldt de man in de mast: Vij and in zicht! Snel klinken nu zijn bevelen en seinvlaggen worden gehe sen. Met welgevallen ziet de admiraal dat de onderlinge afstand der schepen gelijk blijft. Hoeveel geduld heeft hij moeten opbrengen om deze hoge graad van tucht te bereiken.. Om de trotse kapiteins te leren luisteren naar één man, naar hem De vijand komt langszij. Reeds rolt de donder der kanonnen van de voorste schepen over het water. Het passeergeveeht, de inleiding van de zeeslag is begonnen. Tevergeefs pro beert de tegenstander, aan de loef zijde liggend, door te breken. Zijn traversee mislukt. De eskaders blij ven in linie varen. De admiraal weet het: Di,t is zijn kracht.... Kort roept hij weer een paar woorden en even rap brengen de seinvlaggen zijn bevel over. Als een geheel wenden de sche pen van het voorste gedeelte de ste ven en met topsnelheid varen zij midden door de vijandelijke linies heen. Deze, nu aan beide kanten be laagd, raken in verwarring. Masten kraken, zeilen scheuren in flarden, zware_ rookwolken verduisteren de hemef. En steeds maar klinkt de stem van het kanon Jongens, dat gaat opperbest Alvorens De Ruyter op de hierbo ven geschetste wijze, als heer en meester zijn bevelen aan de vloot zou geven, moest er nog heel wat gebeu-' ren. Zoals in ons vorig artikel ver teld, was hij in 1652 vast van plan de zee aan anderen over te laten. En die anderen, de Hollandse koopvaarders en vissers, deden het opperbest. Onze haringvloot was de grootste ter we reld en door de lage vrachtprijzen werden we de beurtschippers van Eu ropa. Oost- en West-Indische com pagnieën waren een goede bron van inkomsten. Dit alles was de buurman en con current ter zee, Engeland een doorn in het oog. Huldigden wij het prin cipe van de vrije zee, voor Albion gold de leus: „Voor ons beider han del is de zee te klein, één van ons moet wijken". Deze tegengestelde op vattingen waren eigenlijk de grondoor zaak van al de Engelse oorlogen. Aanleiding tot de eerste Engelse oorlog was een vlagincident bij Fol kestone in mei 1652. Blake en Tromp geraakten in gevecht en in juli wer den de wederzijdse gezanten terug geroepen. De dictator Cromwell had in 1651 met de Acte van Navigatie zijn land reeds gesloten verklaard voor de Hol landers en vast besloten ons als zee mogendheid uit te schakelen bracht hij een goed uitgeruste vloot in de vaart. Wij echter moesten ons behel pen met een gelegenheidsvloot: Haas tig tot oorlogsschepen omgebouwde koopvaarders. De vijf Admiraliteiten, die voor een en ander moesten zor gen, gingen elk op eigen houtje te werk en het gevolg was: Geen een heid in bewapening en ammunitie. Blake, de Engelse Admiraal, viel onze haringvloot aan, vice-admiraal Sir George Ayscue opereerde in Het Kanaal om onze Indiëvaart te belem meren. Tromp werd tegen Blake in gezet en Witte de With moest in Het Kanaal convooiëren. Als ondercom mandanten kreeg De With een Fries en een Zeeuw toegewezen. Die Zeeuw nu moest De Ruyter zijn. Deze toon de zich evenwel „gansch ongenegen" voor de baan; tenslotte echter zwicht te hij voor het hard) aanstaan der Heeren, en nam de functie van vice- commandeur aan voor een enkele tocht. Bij inspectie van de vloot be merkte hij, dat het materiaal niet veel zaaks was. Enkele schepen wa ren zo bouwvallig, dat hij ze ter re paratie wegzopd; tevergeefs, op de werf had men geen tijd.... Op 10 augustus 1652 voer hij uit ter bege- leidingl van een aantal koopvaardij schepen door Het Kanaal. Op 26 au gustus leverde hij slag met Ayscue ter hoogte van Plymouth; de strijd

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2