Een Jongen beneden haar stand 't Is weer feest KASTPAPIER Veldwijk heeft het SALVO vierde haar 1e Lustrum Dames voor de 3e maal kampioen 1 FEUILLETON Staande v.l.n.r.: de dames M. Kempkes, J. M. de Bas-Erkelens, (aanv.), E. Raven- Stein- Zwanenburg, de heer C. de Bas (coach), M. Hoo- gendoorn en A. Minee. Zittend: v.l.n.r.: A. Groeneveld, J. Kool (res.) C. Bakker (rep.). No. 17 door LOUIS HENDR'CKX viel in het voordeel van de Hollanders uit Op 8 oktober 1652 leed hij een nederlaag beoosten de Theems. De With beschuldigde De Ruyter van na latigheid, maar werd in het ongelijk gesteld. Op 10 december vocht hij, nu onder Tromp bij Dungeness. De En gelsen werden gedwongen een goed heenkomen te zoeken. De driedaagse zeeslag in februari 1653 was, ondanks de overwinningsroes hier te lande, eigenlijk een zege voor Engeland. Een proces tegen ontrouwe officieren, van wie enkelen ter dood werden veroor deeld, was de onverkwikkelijke na sleep hiervan. Bij de tweedaagse zee slag op 12 en 13 juni liet gebrek aan ammunitie ons niet de kans om toe te slaan zoals we wilden. Bijzonder he vig was het zeegevecht bij Terheide op 10 augustus. Tijdens deze onbe sliste strijd sneuvelde Maarten Har- pensz. Tromp, de grote voorganger van De Ruyter. Bij het lezen van deze geubertenis- sen zou men de indruk krijgen, dat het voor ons nogal meeviel. Toch kan men gevoeglijk aannemen, dat de eer ste Engelse oorlog zeer in ons nadeel verliep. Al kregen de Engelsen dan geen kans om de Hollanders defini tief te verslaan, wij konden niet be letten, dat de vijand bijna al onze handelsschepen in beslag nam, ons de haringvisserij onmogelijk maakte en Het Kanaal toesloot. Tevens bezetten de Portugezen onze Koloniën in Bra zilië Daar staat Hollands Admiraal. Nederland evenwel, was nog vast besloten de rol van grote zeemogend heid te blijven spelen. Om echter aan het politieke spel te blijven deelne men, moesten de Staten zich grotere financiële offers getroosten. Dit had den de harde feiten in de afgelopen oorlog wel geleerd. Financiële offers tot opbouw en instandhouding van een goed uitgeruste vloot, als instru ment om de zee voor onze handel vrij te houden en om een politiek van be houd van evenwicht in Europa voort te zetten. Offers werden ook gebracht door het volk, dat de oorlogsschepen moest bezetten Varen en vechten. Deze woorden stonden met hoofdletters in Neêrlands woordenboek van de 17e eeuw. Varen en vechten. Het parool van iedere zeeman. Varen en vechtenDe voornaam ste bezigheden van De Ruyter. Om de Portugezen te bestrijden werd vice-admiraal De Ruyter naar het Middellandse zeegebied gestuurd. Zweden sloeg het beleg voor Dant- zig: De Ruyter dwong de Zweden dit beleg op te geven. In december 1656 bevond De Ruy ter zich weer in de „Oude Wereld zee" om Moorse en Franse kapers te bevechten. Zweden verklaarde in 1658 Dene marken de oorlog en belegerde Ko penhagen. De sleutels van de Sont la gen echter in de haven van Amster dam De Ruyter bracht die sleu tels en versloeg de Zweden. Varen en vechten. Werkwoorden, onlosmakelijk verbonden met de naam De Ruyter. Na de vrede van Westminster in 1654 was de verhouding tussen Enge land en Nederland te vergelijken met die in een koude oorlog. Even leek het alsof, met het herstel van het koningschap in Engeland, de lucht zou opklaren, maar in 1665 hingen donkere oorlogswolken weer dreigend boven de Noordzee. De Ruyter, terugkerend van een herovering der door de „Royal Com pany" genomen bezittingen in West- Afrika, werd met gejuich in het va derland ontvangen. Johan de Witt stelde nu zijn koste lijke vloote onder een éénhoofdig commando en benoemde De Ruyter tot luitenant-admiraal van Holland en West-Friesland en tot opperbevel hebber van de zeemacht. In deze rang zou Hollands Admiraal deze vloot naar de overwinning lei den.... Sport in 't kort BE F AIR-NIEUWS. BE FAIR 3—R.C.V. 2 1-3. Ons derde elftal heeft jl. zaterdag wel een lelijke domper op de over winning van de Verheul-mannen ge zet. Wel is deze wedstrijd verloren, maar niettegenstaande dat is Be Fair geenzins de mindere geweest en zal R.C.V. moeten erkennen dat er voor deze overwinning wel hard gewerkt moest worden. Jammer is dat deze wedstrijd wel een zeer onsportief duel is geworden, want toen Be Fair na ongeveer 20 minuten spelen door middel van Met selaar de leiding nam, vonden de Verheul-mSnnen het blijkbaar nood zakelijk om uit een onfair vaatje te gaan tappen. Kort daarna kon R.C.V. gelijk ma ken o.i. wel verdiend en het gaf de verhouding voor de rust aardig weer. Na de hervatting van de strijd kregen we het zelfde harde spel te zien dat wel zeer afstotelijk werkte. Beide ploegen kregen evenveel kansen en Verheul maakte hier gebruik van, doch Be Fair moest met lede ogen aanzien dat de stand toch nog onver diend 1-3 werd. GOUDA A—BE FAIR A 3-6. Het A-elftal heeft met een ver diende overwinning Gouda B aan haar zegekar gebonden en behoudt hier mede de bovenste plaats. In de sportzaal aan de Kerkstraat, heeft Salvo haar le lustrum herdacht en tevens de kamp. teams van de afd. Gouda gehuldigd. De voorzitter van de Ned. Volley bal Bond afd. Gouda, de heer C. de Bas sprak de kampioensploegen toe. Het is voor het eerst in de Volley balgeschiedenis, aldus spreker, dat er kampioenen zijn van de afd. Gouda. Het is daarom dat ik met enige tfots namens het afd. bestuur U, dames en heren, van resp. Salvo uit Waddinx- veen en Vires ui.t Gouda feliciteer met dit behaalde kampioenschap. Beide .teams hebben de gehele comp. constant het sterkst gespeeld. Het is daarom dubbel verdiend dat zowel Salvo als Vires dit afd. kam pioenschap behaalden. De korte ceremonie werd besloten met het aanbieden van een fraai bou quet bloemen. Vervolgens trad de aanvoerster van Salvo's 2e dames-teams, Mej. A. Groeneveld naar voren en sprak een felicitatiewoiord tot het ^bestuur van Salvo in verband met het le lustrum en bood de voorzitter namens de le den een nieuwe volleybal aan. Hierna sprak de heer J. A. F. van Rijn, secr. van de Ne.Vo.Bo. afd. Gou- Programma voor zaterdag: Er staan dit keer weer enkele be langrijke' wedstrijden op het pro gramma en wel: Spirit 2Be Fair 1. Wij zijn benieuwd wat de wit-zwar- ten gaan doen, dat het gaat spannen is zeker. (Zie onderstaande medede ling). Be Fair 3Waddinxveen 2. Vol verwachting gaan we deze wed strijd tegemoet, we houden het maar op een draw. Donk BBe Fair A. Deze twee elftallen nemen de bo venste plaats in en zullen elkaar wei nig toe geven. Aanvang der wedstrijden 4 uur. MEDEDELING. Wij delen onze supporters en verde re belangstellenden mede, dat er een extra bus naar de belangrijke wed strijd SpiritBe Fair zal rijden. Ver trek om 3 uur vanaf terrein aan de Sniepweg. Gegadigden gelieve vroeg tijdig aanwezig te zijn. OPENING WANDELSEIZOEN. Op 30 en 31 maart a.s. organiseert de Wandelkring Gouda en Omstre ken voor het eerst in haar bestaan wandeltochten, en wel op 30 maart 10-15 km en op 31 maart daar nog bij de 30 km. De inschrijving is op zaterdag 16 maart in het Veemarkt- Restaurant, waar vandaan ook gestart kan worden, terwijl er tevens voor de start ook nog ingeschreven kan wor den. De starttijden zijn 30 maart 2,30 -3 uur en 31 maart om 10 uur. GOEDE PRESTATIE. De heer J. Brenkman, personeelslid van de N.V. Kempkes' Meubelfabrie ken, verrichtte woensdagmorgen een goede prestatie door de afstand Zuid kade, Jan Dorrekenskade, Kanaaldijk, Burg. Trooststraat, Zuidkade (ruim 21 a km) in 10 minuten te lopen. Het is niet alleen een goede prestatie, maar hij verdiende daar tevens mee 180 sigaretten en een sinaasappel. Be ter voor zo'n sportman was geweest 180 sinaasappelen en één sigaret. Voor het uithoudingsvermogen van zo'n lange afstandloper lijkt het sap van 180 sinaasappelen beter dan de rook van 180 sigaretten Maar wie weet een volgende keer DAMVERENIGING „EXCELSIOR" Uitslag 24ste ronde van de onder linge competitie. G. Heeren—H. Mijderwijk 2-0 P. C. Treffers—F M. P. Jacobi 0-2 A. A. Rietveld—D. M. de Gelder 1-1 A. BlomD. la Grand 2-0 T. den Ouden Jr—H. Troost 0-2 W. v. d. Berg—J. de Bel 2-0 J. DoornheinT. Twigt 0-2 Uitslag Groepwedstrijden. T. den Ouden Jr—J. de Bel 2-0 W. v. d. HeijdenJ. de Heer 2-0 De eerstgenoemde speelde met wit. da zijn gelukwens uit en wees op de vele successen, welke Salvo in de af gelopen 5 jaar heeft weten te beha len. De dames 3 maal kamp., het 2e heren-team eenmaal, ook de junioren wisten een kampioenschap op hun naam te brengen, terwijl het eerste heren-team het 3 maal tot een 2e plaats wist te brengen in diverse comp. zowel in Leiden als Gouda. In de 5 jaren van Salvo's bestaan is er in het algemeen heel wat ge presteerd' door de leden en het be stuur. In het bijzonder wil ik noemen de voorzitter van Salvo die evenals in het afd. bestuur, ook bij Salvo heel veel werk heeft verzet. De heer van Rijn besloot met een bloemenhulde aan de dames-kam pioenen en aan het bestuur van Sal vo. De voorzitter dankte hierna alle le den voor hun cadeaux, mej. Groene veld en de heer van Rijn voor hun vriendelijke woorden en besloot met de wens uit te spreken, dat Salvo nog vele jaren in de belangstelling moge blijven van het Waddinxveense pu bliek, zodat de mooie volleybalsport ook in Waddinxveen die aandacht zal krijgen welke het beslist verdient. voor Moeder de Vrouw, want het wordt schoon maak en de schoon maak vraagt nieuw zowel aan rollen als aan vellen, in wit of gekleurd. DAMMEN VOOR BEDRIJVEN. In de kantine van de Producent is met 55 spelers het bedrijfsdamtoernooi begonnen. Na een kort openingswoord van voorzitter Molenaar van Dam- lust, die speciaal de nieuwelingen in dit toernooi, de K.V.T.'ers welkom heette, kon het tweede bedrijfsdam toernooi beginnen. In groep 1 speel de de winnaar van vorig jaar, Ver heul A tegen de Producent. Het werd een 10-0 zege voor Verheul. Spannend was de strijd van de K.V.T. tegen Okkerse A en die van Kempkes A tegen de Melkhandel. Het werden overwinningen voor Okkerse A 7-3 en voor Kempkes A 6-4. In groep 2 won Okkerse B met 8-2 van Kempkes B en Verheul met 8-2 van de Coöperatie. De 2e ronde in de kantine van Ver heul is op 18 maart a.s. Groep 1 Verheul A—K.V.T. de ProducentKempkes A. Okkerse AMelkhandel [Gouda. Groep 2 het PlattelandKempkes B. Okkerse B—Verheul B. Weekagenda Vrijdag 22 Maart Ledenvergadering A.R. Kiesvereen. in Geref. Jeugd- gebouw. Woensdag 27 maart Contactavond Be Fair in Geref. Jeugdgebouw. 23 en 30 maart Sjoel- en Schietavon- den „Concordia" in "het Centrum. Vrijdag 29 maart Toneelavond „Mor genrood" in het Centrum. 1 en 13 april Uitvoering „Concor dia" in het Centrum. Woensdag 20 maart Ledenvergadering Oranjevereen. in zaal van de heer Van der Sluis. Woensdag 20 maart Gecombineerde Jaarvergadering J.V. Asaf en M.V. Sursum Corda in Jeugdgebouw, Stationsstraat. Woensdag 20 maart Ouderavond Herv. Chr. scholen. Donderdag 21 maart Vergadering Herv. Centraal Verbrand in Herv. Wijkgebouw. Jij? Jij haalt me altijd weer om hoog. Alles draait alleen om jou. Nu dan. Haar stem klonk zo grap pig beslist. Maar. Jaap, ik weet er alles van. Ik ga mijn weg met open ogen. Dacht je dat ik daar niet over nagedacht had? Dat ik de bezwaren niet zie? Maar als ik dan, ondanks dat alles, weet, weet hoor je! dat ik met jou gelukkig zal zijn, met jou en geen ander.... laat je je dan door.door dit in de hoek duwen? Zijn gezicht vertrok als in pijn, zijn handen krampten machteloos als wil de hij met de vuist op tafel slaan. Maar snap je dan niet, zei hij hees juist daarom, omdat jij zo'n schat bent omdat ik zoveel van je hou. zoveel dat ik het niet eens kan zeggen, dat ik juist daarom. Nee, zei ze weer met die vreemde beslistheid, en ik \tfil het ook niet snappen. Jij zit in de narigheid, en ik zou je laten schieten? Jongen, we heb ben mekaar meer nodig dan ooit, snap je dat niet? Toen zag ze iets met Jaap Borst ge beuren. Er kwam een glans op zijn gezicht. Hij staarde haar aan, alsof hij haar voor het eerst zag. Liesbeth, zijn stem klonk fluiste rend. Jij moet nodig zeggen, dat ik de sterke en de flinke ben. Jij bent 't Jij haalt me er uit. Jou heb ik nodig. Ik kan niet buiten jou. Alleen met jou durf ik ook dit aan. Nu dan, haar stem klonk» bijna moe derlijk, waar maak je je dan druk om jongen? Wij samen rooien 't wel. Mij zo maar in de wei te willen sturen, wel, Jacob Borst, je moest je schamen Haar scherts brak de spanning. Luis ter, Jaap, laten we elkaar niet gaan zitten beklagen. Laten we de zaken nuchter bekijken en zien wat we kun nen doen. Er zat een ander tegenover haar, 'n jongen,neen, een man, met een ge zicht vol zorg, maar vastbesloten, be slist. Hij maakte een gebaar als veeg de hij alle muizenissen weg. Op dat ogenblik wist Liesbeth, dat het zo zou zijn tussen hen, als hij haar Man was, en in haar begon een gevoel van groot geluk te groeien. Zo, samen, al tijd! Goed, zei Jaap en zjjn stem had alle beslistheid van vroeger, maar in zijn ogen lag nu een diepe gloed van blijdschap wanneer hij naar het meis je tegenover hem keek. Goed. We zul len zien dat we er uitkomen, meisje! Er is nog meer, zei Jaap Borst, toen hij Liesbeth nog eens uitgebreid had verteld van de moeilijkheden in het gezin, dat de moeder geen baas kon. Nou is een oude vriend van vader op gedoken en die wil bij ons in de kost komen. Ik geloof, dat ie vroeger nog achter m'n moeder aangelopen heeft. Nou, je begrijpt, Liesbeth, dat doet de deur dicht. Dan houden we helemaal geen naam meer over in het dorp. Wat is dat voor een man, informeer de Liesbeth zakelijk. Al haar aan dacht was nu voor de problemen van het Borst-gezin. Ach. Jaap haalde de schouders op, ik geloof niet dat er op de man veel aan te merken is. Gerrit Stoter heet hij, hij is voorman bij de melkfabriek, nogal een ruwe klant, maar ik heb eigenlijk nooit iets over hem gehoord weduwnaar zonder kinderen. Hij was in de kost bij ouwe Grietje Slot, maar nu die dood is zoekt ie een ander kost huis. Hij kwam bij moeder. Die voelt er wel voor, geloof ik, 'n man in huis maar dan zou ik er uit moeten. Vind je dat zo erg? O nee, liever vandaag dan morgen, maar wat komt er dan van de rest te recht? Voel je je daarvoor verantwoordelijk? Ja. Zeg. is er niet een. voogd of zo iets ?Als er een weduwe met kinde ren achterblijft, dan is er toch een voogd? Ja. die is er wel, een oom. Hij heet ook Borst. Hij zit er beter voor dan wij. Heeft een assurantiekantoor hier in de stad. En bemoeit die zich nooit met jul lie? Hij is wel wijzer. Laat ik eerlijk zeggen: er was niet veel dank voor de man weg te halen. Moeder zei dat ze geen politietoezicht nodig had, en de jongens waren onbeschoft.ik trou wens ook. Langzaam dwaalde 't gesprek terug op haar eigen problemen. Weet je wat ik geloof, zei Jaap en zijn ogen stonden helder, ik geloof dat jouw vader doodgewoon te veel hooi op zijn vork genomen heeft. Hij heeft een geweldige zaak, met filialen en weet ik wat maar als je 't mij vraagt had ie evenveel verdiend en wel zo rustig geleefd, als ie stiekum zich bij z'n zaak in Middendorp ge houden had. Ach kom. weerde Liesbeth af waar om denk je dat vader zo heeft uitge breid? Ja, weet ik dat? Enne. weet hij dat? Hoe gaat het als je jong bent? Je jaagt je zaak op. Eindelijk ben je aan 't eind. Maar je hebt zoveel energie, er zijn zoveel kansen. Je kijkt verder, je slaat je armen uit, je doet steeds meermaar luister nou es Liesbeth .als ik nou met een zaak tien mille per jaar verdien, en ik verdien met tien zaken elf mille per jaar, dan ver spil ik veel meer energie en verdien ik ip verhouding veel minder. Ja, lachte ze, jij rekent het zo sim pel voor! Ik weet ook niet of ik gelijk heb matigde Jaap zich, maar ik vraag het me toch af. Kijk es, bij de Coöperatie hebben ze overal him mannetjes voor. Elk filiaal heeft een eigen chef, elk rayon een eigen rayonchef. Verleden jaar werd onze rayonchef ziek, t.b.c. Hij ligt nog. Hij knapt zienderogen op Maar hij heeft ook geen zorgen. Jouw vader staat voor alles alleen, hij neemt de zorg van de hele zaak op zijn rug. Liesbeth keek op haar horloge. Ik moet weg, zei ze, ik wil nu zo laat niet thuiskomen, dat snap je Jaap we hebben dit afgesproken: geen praat meer-over uit elkaar gaan. We doen dit samen. Alles, altijd, bevestigde hij. En het was het oude, beschermende gebaar, waarmee hij zijn arm om haar heen sloeg, toen ze naar de bushalte liepen. En toch was er iets veranderd. Jaap Borst had de ware Liesbeth leren ken nen, en hij bezag haar met een nieuw respect. HOOFDSTUK VU Liesbeth pakt aan. Weinig vermoedde Jaap Borst, toen hij die middag druk bezig was met het prijzen der waren (zijn chef liet steeds meer aan hem over) dat Lies beth Wagenborg op dat ogenblik op een wrakke stoel zat in het huisje van zijn moeder bij de Haven. Met schuwe verwondering had de moede, afgewerkte vrouw haar ont vangen. De jongste kinderen waren op school, de anderen nog niet thuis. Gaat u zitten, had ze gezegd met een blik die tegelijk onderdanig en nieuwsgierig was. Die deftige dochter van Wagenborg., was dit het meisje dat haar Jaap. Iedereen praatte er over, maar hij zelf was zo stom als een vis. Zelfs op de schimpscheuten van de broers en zusters, dat hij met zijn gatje in de boter was gevallen, ging hij met geen woord in. Zegt u alstublieft gewoon Liesbeth vroeg het meisje. Ik wou graag 'ns met u praten. Ziet u, ik ben., ik., ze aarzelde, hoe moest ze dit zeggen Jaap en ik hebben al zoveel gepraat. U.. met Jaap? vroeg moeder Borst, maar het was een uitwijken, ze be greep er alles van. Wij kennen elkaar. heel goed, zei Liesbeth. Jaap zat gisteren zo in de put, en toen dacht ikik wou er met u over praten. Wat heb u dan met Jaap te maken Het klonk scherp. Jaap en ik hebben alles met elkaar te maken. De vrouw liet zich verbaasd op de stoel zakken. Was het dan toch echt tussen die twee? Ze had haar oordeel klaar gehad. Jaap die omhoog wou, natuurlijk. Jaap was een knappe vent, een fijne knul, ze was in haar hart zeer trots op haar oudste, de enige waarvan ze plezier beleefde. Maar dat kind van Wagenborg, zo had ze met haar armoe-filosofie overpeinsd, meen d eer natuurlijk niks van. Die vond het wel leuk, hield hem aan het lijn tje. Ze had dit meisje gehaat van uit de diepte van haar ellendig bestaan. En nu zat dit meisje hier en zei, zo maar heel doodgewoon, Jaap en ik hebben alles met elkaar te maken. Zou het dan toch heus. Wat bedoelt u? vroeg ze om tijd te winnen. Als er niet zoveel moeilijkheden waren met. met thuis, zei Liesbeth zacht, dan zouden Jaap en ik ons al hebben verloofd. De vrouw barstte in schel gelach uit. Vertel met wat! zei ze. U. en mijn Jaap? De rijkdom met de armoe? Ik ben niet rijk, glimlachte Lies beth, al heeft mijn vader een goede zaak. En dat Jaap arm is kan hij niet helpen. Maar kind, zonder dat ze wilde had ze het gezegd, heb je wel bedacht wat je begint? Dat wordt toch nooit wat? Dat zegt iedereen, antwoordde Lies beth en haar stem trilde. U ook al? Duszei de vrouw en bekeek Lies beth met aandachtige verbazing jullie meent het? Ja, antwoordde het meisje en zag de oudere vrouw open aan. Kind, kind. ging ze hoofdschud dend verder. Kon je nou geen jongen uit je eigen.je eigen soort krijgen? Ik vindt Jaap z'n soort, zoals u het noemt, goed genoeg, zei Liesbeth met een vage glimlach. Moeder Borst legde de handen op 't tafelbad, dat met een glimmend zeiltje was gedekt, en staarde aandach tig naar het meisje tegenover haar. Ik kon m'n oren niet geloven, zei ze, en m'n ogen ook niet. Nou goed, ik kan me nog voorstellen dat je Jaap wilt hebben, want het is een keurige jongen, met? Maar wat denk je van mij als schoonmoeder en van Jaap z'n broers en zusters? Zul je hier willen komen? Wordt vervolgd VAN TRACTOR GEVALLEN. De heer G. Bos, Noordeinde, al hier, had donderdagmiddag het onge luk tijdens zijn werk op het land van een tractor te vallen, en daardoor te worden overgereden. Na een uur daar te hebben gelegen werd hij ge vonden en zwaar gewond opgenomen. Overbrenging naar het ziekenhuis was hoogst noodzakelijk.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 5